Stadsnieuws. Ingezonden. Taken, en was in het bijzonder belast met de uitvoering der scheepvaart-regeling. Kenschetsend is het vertrouwen, dat door het krachtig optreden in de Atjehsche zaken te Singapore is gewekt. De daar gevestigde correspondent van de Times seint dienaan gaande «De Nederlanders spannen alle krachten in om de Atjehers tot onderwerping te dwin gen. Men is algemeen van gevoelen, dat de Nederlandsche regeering de tot nogtoe gevolgde politiek zal opgeven en Atjeh, wat het ook koste, zal bezetten." Moge men in de Straits tooneu dat stre ven te billijken, en niet om luttel gewin, door het leveren van oorlogs-contrabande, liet Nederlandsch bestuur tegenwerken. De Telegraaf ontving hedenochtend het volgende telegram Posten Lamkoenjit en Riloel zijn ontzet; kapitein Geluk en 25 minderen sneuvelden. Resident I^angen benoemd tot Gouver neur van Atjeh, kolonel Stemfoort tot bevel hebber. Generaal Vetter brak het schouderbeen, doch blijft dienst doen. Het fiieuws van den Dag meldt bovendien dat luitenant-adjudant J. H. Hoekstein en luitenant Tinseldaru (onbekend in het otii- ciersboekje Red.) gewond zijn en dat genei-aal Vetter bet sleutelbeen zou gebroken hebben. H. M. de Koningin-Regentes zal Woensdag 22 April a. s. in het Paleis te Amsterdam gelegenheid geven bij Hoogstdezelve hunne opwachting te maken, des voormiddags te 10 uur, aan militaire en civiele autoriteiten, des namiddags te 1 uur aan commission; op Donderdag 23 dezer, te 10 uur, zal H. M. particuliere audiëntie verleenen. Zij. die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich te doen inschrijven, op een der lijsten, welke aan ge zegd Paleis gereed zullen liggen, van heden tot en met Zaterdag 18 April, des avonds te S uur. op welken tijd die lijsten worden gesloten. De Eerste Kamer der Staten Generaal is bijeengeroepen tegen 13 April, 's avonds half negen. Dinsdagochtend begint de Kamer met de behandeling van het eedsvoorstel-Gerritsen en de overige aanhangige kleinere zaken. De Personeele-belastingwet volgt daarna. Blijkens bericht in de Staatscourant zijn bij Kon. Besluit benoemd tot luitenant-ge neraal: bij het wapen der infanterie, de generaal-majoor H. P. J. Hennus, inspecteur van het wapen der infanterie, en generaal- majoor J. W. Bergansius, inspecteur van het wapen der artillerie. Generaal Hennus, de oudste thans actief dienende opper-officier, zal 17 dezer zijn 42- jarigen of'ficiersdienst herdenken. Z.Exc. heeft thans den leeftijd van 65 jaar bereikt. Kolonel J. T. T. C. van Dam van Isselt is, in verband met zijn benoeming tot com mandant van het 8e regiment infanterie, eer vol ontheven van zijn function van hoofd officier voor het Reservekader en,gelijk ver wacht werd, vervangen door majoor A. J. Gevers Leuven, van het 4e regiment infan terie, ter standplaats Leiden. Het examen om als leerling aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht te worden toe gelaten, zal in de eerste helft van Juni a.s. worden afgenomen. Aanmelding vóór 1 Juni. Zie verder Staatscourant no. 81. In een circulaire, geteekend door een tach tigtal hoogleeraren. geneesheeren, mannen van naam op medisch gebied, worden onze landgenooten opgeroepen, om het plan te steunen tot oprichting van een standbeeld voor Louis Pasteur. Men schrijft ons uit Antwerpen: Nauwelijks heeft het Nederlandsch Taai en Letterkundig Congres zijn eersten om zendbrief verzonden, of reeds ontvangt het de meest verheugende tijdingen van belangstel ling. Zoo meldt men uit Gent, dat er daar fel gewerkt wordt om al de Gentsche vrien den aan te zetten het Congres te Antwerpen bij te wonen en dat zij minstens met hon derd zullen zijn. Uit Transvaal zelfs zal eene af vaardiging naar Antwerpen komen. De Ru- bensstad zal van haren kant, als naar ge woonte, hare vreemde gasten feestelijk weten te onthalen. terlijke brieven, die zij ontving en aan de justitie overlegde. Naar wij vernemen, be schuldigt zij in de verhooren baar zuster C. W. Hoogsteden, die thans te Schiedam woont, de schrijfster dier brieven te zijn. Tel. Een schutter, die Dinsdagmiddag te 's-Gra- venhage ter oefening moest opkomen, ver scheen in tenue, maar met wit geschuurde klompen aan de voeten en gezeten op een paard op de oefeningsplaats, blijkbaar in de verwachting dat men hem zóo uitgedost wel vrij zou stellen. Natuurlijk groote hilariteit onder het publiek. Men deed den schutter evenwel kalmpjes afstijgen en liet hem op zijn klompen onder commando van een on derofficier exerceeren. Heel veel wil heeft ons schutterke niet gehad van zijn aardigheid het ergst voor hem was wel, dat hij niet gewend was op klompen te loopen en hij dus nog wel wat nawee zal hebben van de passen en marschen. De bureaux van den Militairen pensioen raad zullen gevestigd worden in het gebouw van het Rurgelijk pensioenfonds (Lange Hout straat te 's Gravenhage). Het Utrechtsch Provinciaal en StedelijI' Dagblad is Vrijdag zijn honderdsten jaargang ingetreden. Den 3 April 1797 verscheen het voor 't eerst, onder den titel Utrechtsche courant. Een vrij groot getal personen te Gouda bad zich Paaschmaandag naar het terrein achter de kaarsenfabriek begeven om ge tuige te zijn van de vulling en het oplaten van den luchtballon «Excelsior", kapitein Grandius, welk feit bij advertentie was be kend gemaakt.. Er was evenwel geen spoor van ballon noch aereonaut allen waren de dupe van een Aprilgrap; het grasveld lag weldra even verlaten als altijd De echtgenoot van W. van Berkel. die te Utrecht gearresteerd werd door de rijks politie en naar de strafgevangenis te Rot terdam word overgebracht, wordt meer malen door de justitie verhoord. De arrestratie geschiedde, zooals indertijd reeds gemeld werd, naar aanleiding van las- II. M. de Koningin-wed uwe, Regentes van het Koninkrijk, vertoefde hedenmiddag op Soestdijk. Zij vertrok daartoe om 12.35 uit Residentie met een salonrijtuig van den Staatsspoor naar Utrecht, om van daaruit per rijtuig een kort bezoek aan de Koninklijke gebouwen te Soestdijk te brengen. De Vorstin keert he denavond van Baarn over Amsterdam per Hollandsche spoor naar Den Haag terug, waar Zij omstreeks half acht zal aankomen. Ter gelegenheid van den 72sten verjaardag van II. K. H, prinses Sophie der Nederlan den, gemalin van den Groothertog van Sak sen-Weimar-Eisenach wapperde gisteren de driekleur van de Lieve Vrouwe-toren en van het Stadhuis. Door de Provinciale Staten zijn andermaal 45 miliciens van de lichting '96 afgekeurd wegens lichaamsgebreken en dientengevolge vrijgesteld van den militairen dienst. Deswege moeten o.a. weder opkomenuit Amersfoort 5. uit Baarn 1, uit Hoogland 1, uit Leusden 1, uit Soest 1 en uit Zeist 2. De keui'ingscommissiën voor de in 1890 te leveren paarden voor den krijgsdienst zijn voor de provincie Utrecht saamgesteld als volgt 1e district (omvattende alle gemeenten, waarvan het bestuur zetelt ten Oosten van den spoorweg HilversumUtrecht—Kuilen burg) ledengep. majoor der artillerie O. J. P. Kaub, te 's-Gravenhage, voorzittergep. ritmeester der cavallerie C. B. H. de Bruijn, te Gorselen plaatsverv. distr.-veearts J. .1. F. Hartrnann te Nieuwersluis. Plaatsverv.-lid plaatsv. distr.-veearts II. Anker, te Oude water. 2e district (omvattende alle gemeenten, waarvan het bestuur zetelt ten Westen van den spoorweg HilversumUtrechtKuilen burg) ledengep. kapitein der artillerie J. W. K. Verweij, te Nijmegen, voorzittergep. ritmeester der cavallerie O. van Diepenbrugge, te Velpen plaatsverv. distr.-veearts G. Goosens te Houten. Plaatsverv. lidplaats verv. distr.-veearts A. Overbosch, teAmers- loort. Plaatsvervangende leden voor de beide districten: kapitein B. A. Sanders, van het le reg. veld-artillerie, en ritmeester C. H. I van der Mersch, van hetle regiment huzaren. Aangezien ook de heer .1. Dommershuizen gemeend heeft de betrekking van lid der Commissie van aanslag voor de beroeps- en bedrijfsbelasting niet. te kunnen aannemen, is in zijn plaats benoemd de heer A. II. van Kalken, lid van den Gemeenteraad, die de benoeming heeft aangenomen. lu de Dinsdagavond gehouden tweede jaar vergadering van de werklieden-vereeniging «Onderlinge Hulp", werd, op voorstel van het bestuur, den heer J. C. J. Pels Rijcken het eere-voorzitterschap aangeboden. Hem, die het initiatief nam voor de oprichting dezer zoo nuttige vereeniging, doch die door drukke ambtsbezigheden genoodzaakt was zijn zoo gewaardeerde leiding neer te leggen, hem werd bij •monde van den waarn. voorzitter de dank der vereeniging gebracht. Tot bestuurslid werd gekozen de heer D. Gerritsende aan de beurt van aftreding zijnde leden werden allen herkozen. Tot be stuursleden bedoeld bij art. 39 van het regle ment zijn gekozen Ph. Smit, H. Hol en P. Welvaart. Uit het verslag van den penningmeester bleek, «lat reeds uitkeeringen tot een totaal bedrag van f814,63 zijn gedaan, welke uit keeringen menig werkmansgezin voor de grootste armoede bewaarden. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal deelnemers (trekkende en) vermeerdert is met 29. zoodat er thans in het geheel 10. trekkende leden zijn. Het aantal begunstigers is niet toegenomen eenigen onttrokken zeus den door hen toegezegden steun, die toch o zoo noode kan worden gemist. Reglementen ter kennismaking met qeze vereeniging, zijn voor hen die begunstiger of belangstellende wenschen te worden, by de bestuursleden aan te vragen oj wel oxj den secretaris L. van Achterbergl), Varkens- markt. Voor de betrekking van gemeente-genees heer hebben zich niet minder dan zestien sollicitanten aangemeld. Mejuffrouw W. A. Fortuin, hulp-telephoniste alhier, is in de plaats baars vaders, wijlen den heer J. Fortuin, benoemd tot boekhoud ster van liet Ziekenfonds, opgericht door het plaatselijke Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De heer F. Wesseling, leeraar aan de H. B. S. hier, is benoemd tot lid van de com missie door welke dit jaar het eind-examen der Hoogere Burger Scholen in Gelderland dal worden afgenomen. De Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer ontving een premie van f25 van de Onder linge Brandwaarborg-Maatschappij teArnliem directie Andró de la Porte, waarvan agent hier ter stede is de heer A. Herschel, voor het llinke optreden en het eerste water geven bij den brand van «de Keizerskroon" In Staatscourant 83 zijn opgenomen de wijzingen in de statuten van de Amersfoort sche schutterij-kadervereeniging «Broeder schap", afdeeling van den Nederlandschen Sehutterij-kaderbond. Bij den wedloop op Tweeden Paaschdag te Breda gehouden is o.a. een 3e prijs behaald door Ziane van luitenant Taunay in den wedren over hindernissen, uitsluitend voor hoogte sprongen tot een maximum van 0.85 M., voor paarden die nog nimmer in jacht of ren een prijs hebben gewonen. Vooral de aandacht van de niet-leden van «Toonkunst" willen we vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie der plaat selijke afdeeling van «Toonkunst", wier zang- vereeniging aanstaanden Dinsdagavond Men delssohn's Eli as zal ten gehoore brengen. Behalve twee dames stadgenooten, die de ipraan- en altsoli zullen zingen, werken als solisten mede de heeren Dijker (tenor) en Van Duinen (bas), terwijl liet syinphonie- orkest des heeren Van Aaken den zang zal begeleiden. Toegang tot de uitvoering: Voor leden met éen dame vrij, op vertoon van diploma. Diploma's strikt persoonlijk. Voor niet-leden stadgenooten a f2,Leden kunnen dames en jongelieden beneden 18jaar introduceeren a t l.— Medewerkenden in het koor, die geen lid van de Afdeeling zijn, hebben recht zich op den repetitie-avond te voorzien van i'en introductie-kaart op naam, a i'l. De algemeeue repetitie, op Maandagavond 13 April te zeven uren, in Amicilia, is uit sluitend toegankelijk voor leden en hun dames a 50 cent per persoon en kosteloos voor de leerlingen der Muziekschool. Aanstaanden Zondagmiddag om twee uur zal op «De Batelaar," de landkolonie van het Leger des Heils, weder een groote samen komst worden gehouden onder leiding van kapiteine Eikenaar en luitenante Nij veld, van Amersfoort. Die op Tweeden Paaschdag werd bijge woond door een goede 709 personen. Dit zal wel een der laatste bijeenkomsten zijn welke deze zeer sympathieke officieren hier leiden. Zij geven Zondagavond hun vaarwel. De rechtbank te Utrecht veroordeelde D. van Roekei, beklaagd van mishandeling met doodelijk gevolg, op 9 Februari te Soest ge pleegd, tot een gevangenisstraf van twee jaar. De eisch was 18 maanden. De 21 jarige F. J. B., die verleden jaar het zoogenaamde «duuveltje" op den Arrihem- sclien weg doodstak, heeft zich in de cel te Utrecht, waar hij de hem deswege opgelegde gevangenisstraf onderging, door ophanging van het leven beroofd. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e militaire arrondissement is W. Soud 17 jaren, tamboer bij het 5e regiment infan terie, schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd op een open plaats der kazerne, ten nadeeie van kameraden en veroordeeld tot zes maan den militaire gevangenisstraf. Door dienzelfden krijgsraad werd mede veroordeeld tot vier maanden militaire deten tie. de huzaar bij het le regiment huzaren J. Oh. L. wegens tweede desertie in tijd van vredo en medeneming vanequipeinentstukken boven de tenue van den dag. Zaterdagavond verwekte een tamboertje >ip de Langestruat een grooten volksoploop, doordien bij ieder, die naar zijn inzien te dicht bij hem kwam, met een zakmesje wilde steken. Toon dit eenigen tijd geduurd had, pakte oen huzaar hein onverhoeds gevoelig van moeite, eeret naar de uter naar de kazerne over- achteren aan. «ontwapende" hem on leverde i„.,n in banden van de patrouille, die hom, hoewel met groote hoofdwacht 'Jl Sterkedrank schijnt hier niet in het spel geweest te zyn. Op uitnondiging van enkelen is te Leusden op Tweeden Paaschdag een algerneene ver gadering van landbouwers uit die gemeente gehouden ter bespreking van de oprichting van een Boerenbond. Uit de talrijk opge- komenen traden 60 personen toedaarna werd een bestuur van zeven leden gekozen. Ds. J. C. J. Gobius du Sart. predikant te Eemncs-biiiten. heeft bedankt voor het be roep naar Poederoijen en Loevestein. De landverhuringen onder Eemnes volgen elkaar op met nagenoeg dezelfde resultaten. Zaterdag had er weer een plaats, te Eem- nes-buiten. Aan pachters was geen gebrek. Hoe kan hot ook anders? Wei- en hooiland is den landbouwer onmisbaar en bezit bij het zelf niet, of niet genoegzaam, dan is hij wol ver plicht te huren. Sommige perceelen verloren weinig, anderen veel. Er waren er onder die 12 ii 16 gulden per dammaat (*j7 H.A.) minder opbrachten dan in 1895. Een hoeveelheid lands, twee jaar geleden verpacht voor om streeks f7000, bracht verleden jaar 1' 1900 en bij deze verhuring f1300 minder op. Dat was dus in twee jaren tijds een vermindering van f3200 op f7000. of een verlies van 45°/0. bis. Het plaatsen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Reductie niet don inhoutl daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkon wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Hiernevens zend ik u een lied in 't. genre van «Op naar Lom! ok" uit. de September dagen van 1894, een lied voor 't volk. dat door verspreiding door de pers spoedig po pulair ztil worden. Ik hoop, dat uw blad ook in deze mee wil werken. Achtend. CLOCKENER BROUSSON. Luitenant bij de Kol. reserve. NAAR ATJEH TOK! (k0i.0n1ai.eni.1ed.) Wijze: 1 lip! [lip! Hoer ah Van Oost tot West, van Zuid tot Noord, Door heel ons Vaderland Wordt thans de mare weer gehoord, Men strijdt aan Atjeh's strand. En Toekoe Oemars vuile daad Kost ons weer heldenbloed. Hij tart ons door zijn laf verraad Zoodat hij vallen moet! Refrein: En Toekoe Oemar die moet hangen, Naar Atjeh toe Naar Atjeh toe En Toekoe Oemar gaan wij vangen, Naar Atjeh toeNaar Atjeh toe Wie suft nog langer stil tehuis, Nu men weer kloppen gaat Voor Vaderland en Vorstenhuis Vecht ieder Hink soldaat. En waar de strijd ons roepen mag, Hier, of aan 't Indisch strand, Wij zwaaien fieroud-Neërlandsch vlag Voor Koningin en Land! I ,s" Refrein: En Toekoe Oemar die moet hangen, Naar Atjeh toe! Naar Atjeh toe! En Toekoe Oemar gaan wij vangen, Naar Atjeh toeNaar Atjeh toe Belangrijk is de gehiksnankondiging vun Samuel Heckscher Senr Hamburg, welke zich in liet huidige nommervan s eourant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den itrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam vcr- ryen, dat wij al onze lezers naubevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gri.dex ter leen zal eene Commissie uit. het bestuur op MAAN DAG den 13 APRIL aanstaande, 's namid. van hale twee tot male drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Nederlandsche Centraal-spoorweg- Maatschappij. opbrengst over December 1895. Reizigers 53123 30 105.29» Bagage honden (tonnen) 95 887.44» Levende dieren, rijtuigen enz. 7 234.01 Goederen (tonnen) 19080 37082.81 Diversen 503.75» Totale opbrengst f 84813.31» Totaal ontvangstsedert 1 Jan. '95 1087 737/iS» gedurende 1894 075 100.45» Gemiddeld aantal Kilometer in expl. sedert 1 Januari 1895, 102 1894, 102 dus ontv. per dag KM. /"2U.22 26.19.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2