Maandag 20 April 1896. No. 4555, 45e Jaargang. Binnenland. Een noodlottig geheim. ültgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 moandon 1.—Franco jier post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct,, voor het binnenland 50 et. net 8 maanden. Advcrtentiön 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Grootc letters naar plaatsruimte. Legale-, ofliuicëlo- en onteigeningsadvert, per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Aftonderlij h' nummers 10 Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, vnn mlnstena 5 regols, In het Zondagsblad, per regel5 osnt. By ndvertentiën van buiten de stad worden do inoasseorkoaton In rekening gebracht. Bureau EORTEORAOHT6« Telophoon 10. K E N N I 8Uï I N GEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den klein handel iu sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterkendrank in hot klein bij hen is ingekomen van J. G. SPOEL, in wyk D, no. 75; J. G. de VRIES, in het perseel wijk E, no. 59 J. G, K1ENSTRA, in hetperseel wijk F, no. 844F. WIJNEN, in hot perceel wijk F. no 380. Amersfoort, den 17. Anril 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMM ELI'EN NINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de blanco verzoekschriften tot het bekomen van jachtacten, vischacten, en kostelooze vergunnin gen om te visBchen, benevens voor de registratie van eendenkooien en duiventillen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ter secretarie verkrijgbaar zijn, en maakt hen opmerkzaam op het belang dat er voor hen in gelegen is, de bedoelde verzoekschriften, behoor lijk ingevuld, vóór den lOen Mei aanstaande ter voormelde plaatse in to leveren, opdat men tij dig voorzien zij van eene acte of vergunning voor het seizoen 1896/97. Amersfoort, den 20. April 1896. De Burgemeesler voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. ATJKH. Te 's-Gravenhage is Donderdag het volgende Regeerings-telegram uit Batavia ontvangen «Eergisteren is de gemeenschap met Tjot Rang hersteld, Toekoe Hoesin Longbattah's versterkte ves ting Lam Goet genomen en getuchtigd, Vij and vrij talrijk. Eén officier en 3 mindere militairen ge sneuveld 47 minderen gewond. Het Nieuius van den Dag ontving Vrijdag het volgende telegram «Heden zijn 4 bataljons in twee colonnes, onder luitenant- kolonels H. Bendien en J. B. van Heutsz, uitgerukt. Zij ontzetten en ver brandden de posten Anak Galoeng, Senelop, Lam Soet en Lam Barih, aan beide oevers der Atjeh-rivier." Aan het Handelsblad werd geseind «De versterkingen buiten onze linie, met uitzondering van Tjot Goë, zullen worden verlaten" Feuilleton. Ik voel mij er zedelij k toe verplicht, al het mo gelijke voor u te doen, hernam de advocaat, om dat m\jn kantoor het adres was, dat die ellendeling gebruikte voor de brieven, waarmee hij Nora in den val lokte. Hij heeft mij misleid en ik dacht toch, dat ik een veel te ervaren man was om mij te laten bedriegen. Ik beloof je, dut ik weldra zyn waren naam zal kunnen noemen. Het zal een zware taak zyn, want hij is een schurk, met wieu men voorzichtig moet te werk gaan, maar laat het ge rust aan mij over en ik sta er met mijn eer als rechtsgeleerde borg voor, dat ik je vroeg of laat niet alleen den waren naam van dien zoogenaamden Kenneth Ford, maar ook de drijfveer zal mee- deoleu, waarom hij het arme meisje zoo verrader lijk om het leven bracht. Claude dankte den advocaat en nam diens voor stel dankbaar aan, daar hij wel inzag, dat hij zjjn belangen aan geen beter handen kon toevertrouwen iu éen opzicht wilde hij echter zijn rand niet opvol gen, doch ook slechts in óen enkel opzicht. Met den avondtrein vertrok hy naar Willmington, overnachtte daar en ging den volgenden morgen te voet naar Chatterly. Hij had het niet over zieh kunnen verkrijgen, per spoor naar Salton te gaan en daar door de waohtknmor te loopen, waar Nora als ljjk wub binnengedragen. Hot weder was nog buitengewoon fraai en af en toe kwamen er nog wel plczierreizigers in den om trek vau Chntterly. De meesten bezochten ook liet kerkhof, dat bekend was om zjjn bekoorlijke lig ging en de prachtige monumenten op de graven Hiermede is Zaterdag een aanvang gemaakt; liet bericht bevestigt tevens het vermoeden, dat generaal Vetter de postenkring om onze stelling wil opheffen, alvorens verder actief op te treden tot tuchtiging en onderwerping onzer Atiehsche tegenstanders, 't Is dus hier een reculer pour mieux sauter. Als de operatie slaagt, dan zijn alle posten, op éen na, thans reeds ontruimd. Het Nieuws berichtte Zaterdag «Do posten Anak Galoeng, Senelop, Lam Soet, Lam Barih zijn verbrand en verlaten; gesneuveld 7 soldaten, gewond majoor I). A. Okhuizen en 7 soldaten". Bij de regeering is Zaterdag het volgende officiëele telegram ontvangen «Toekoe Djohan herroept de .vroeger ver melde grieven en wil vertrouwden zenden om met generaal Vetter te spreken. De dag tot het houden dier bespreking is nog niet bepaald." Het Handelsblad ontving Zondag het vol gende telegram uit Batavia «Anakgaloen, Lambahri en Senelop zijn na verwoeden strijd ontzet en geslecht. Bij Senelop maakte de vijand zich meester van twee kanonnen, die echter door de onzen werden heroverd. Gewond majoor D. A. Okhuijzen en 1e luitenant der artillerie J. B. Zon ie luitenant der infanterie jhr. K. L. A. I'. van dei- Maesen de SombrelT door een zonnesteek getroffen 13 minderen gesneuveld en 68 minderen gewond. Generaal Vetter heeft de samenstelling be volen van een brigade met geheime bestem ming voor de kust van Atjeh." De post Kroeng Gloempang zagen we in de berichten uog niet vermeld. Of dit een on willekeurig verzuim is, dan wel een bewijs, dat men nog niet naar deze post optrok," valt natuurlijk zelfs niet te gissen. De Gouverneur-Generaal van Nederland ludië heeft de uitzending van de 600 mari niers niet noodig geacht. Op 0 Mei a. s. vertrekt een tweede deta chement der Koloniale reserve, ter sterkte van 3 officieren en 200 man, uit Nijmegen via Rotterdam, per Soembirig naar Oost-Indië. Volgens den Haagselien correspondent der N. Gron. Ct. zal bij de Tweede Kamer «een niet onbelangrijk buitengewoon crediet" voor Atjeh worden aangevraagd. Uit een van Atjeh ontvangen particulieren brief is de Bred. Crl. gemachtigd het vol gende over te nemen, betreffende de vijan delijkheden der Atjehers te Anak Galoeng tegenover een patrouille. ^Nj^enmededee^ leest men «De commandant kwam het laatst met 6 man in het fort terug. Hij werd met luide hoera's ontvangen wegens zijn buitenge woon kranig en kalm gedrag. De officier van gezondheid Van der Meer, zeil'gewond, bleef doorgaan met het verbinden der gekwetsten. Eén hunner, de sergeant Hoogeboom, lag met een verhry/.eld been te vuren. Hij wilde niet naar achteren ge bracht wordeneen tweede schot treft hem in den linkerarmtoch vuurt hij door, on eerst toen een derde kogel hem in den rech terschouder was ingedrongen, was hij ge noodzaakt zich te doen wegdragen." HU. MM. de Koninginnen zullen zich mor genmiddag uit Den Haag naar Amsterdam hegeven, per extra-trein der II. IJ.S, M„ ver trekkende 1.58 en aankomende in de Hoofd stad ten 3 uur. Het toelatings-examen tot het Reservekader, dat dit jaar plaats heelt op 21 Juli, wordt gehouden: te Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deventer, 's-Gravenhage, Groningen, Den Helder, Leeuwarden, Maastricht, Mid delburg, Utrecht en Gorinchem. Ongeacht in welke der genoemde nlaatsen de adspirant het examen wenscht. ar te leg gen, moet de kennisgeving zijner deelneming, met de daarbij behoorende stukken vóór 21 Juni e. k. zijn ingekomen hij den Hoofdof ficier voor het Reservekader, te Leiden. Het voornemen bestaat om het surnume rairs-examen voor do directe belastingen, invoerrechten e?» accijtisen, tweede gedeelte, voor hen, die daaraan in 1867 zouden kun nen deelnemen, in plaats van in dat jaar. in het 'laatst van 1896 te houden. Wederom zal de Universiteit van Amster dam een gevoelig verlies lyrlen. Prof. Hertz heeft togen het eind van den loopenden cursus ontslag aangevraagd als hoogleeraar in de ziektekunde endegenoos- kunde. Elchanon Verveer vierde gisteren zijn 70sten verjaardag. Een groot aantal kunst broeders maakten dien dag voor den kloeken, begaafden en steeds werazumen artist tot een waren feestdag. Aan een Nederlandor. baron Tindal te Am sterdam, is opgedragen Parys te voorzien van zuiver drinkwater. Aan de daartoe uitgeschreven prijsvraag werd door honderd veertig mededingers deel genomen. Vanwege het Instituut-Pasteur, der dadellijke families uit het graafschap. Claudo werd daar ook voor een gewonen toerist gehouden die zonder bepaald doel ae graven bezocht van dio hem geheel onbekende menschen. Hij behoefde volstrekt niet te vragen naar liet graf dat hij zocht. Een oude man, die bezig was do bloemen te verzorgen, wees hem ongevraagd de laatste rustplaats aan van do onbekende doode, die nog door geen der dorpe lingen was vergeten. Nadat hij den reiziger allo bijzonderheden van dio treurige geschiedenis had meegedeeld, voegde hij er bij, terwijl hij op hot grof wees Mr. March, die op Copsloigh woont, heeft het graf gekoeht en wil er later een grafsteen op doen plaatsen. Er gaat geen dag om, dat er niet iemnna bloemen brengt en het graf ziet er daarom ook uit als een bloemperk, want ge moet weten, mijnheer, zij was zoo mooi en nog zoo jong, bijna een kind, en het is toch zoo treurig nis men zoover van bloedverwanten als een onbekende moet be graven worden, maar niemand zou zieh een mooier grot kunnen wonselien. Glaude waagde het niet, langer te blijven, want hy kon slechts (net groote moeite zjjn tranen bedwin gen. Nog éen laatstcn, innigen blik wierp bij op de rustplaats van zijn lieveling, toen trok hy een kleinn pas ontloken roos uit een krans van kost bare herfstbloemen, die er eerst kort geleden scheen neergelegd te zijn en hy ging heen met zyn ver woeste hoop, mot zijn gobroken linrt, om naar Frank rijk terug te keeren. Kenneth Ford wns verwonderd over de tegenwoor- lieid van geest, die lady Gertrude Chatterly toonde by de plotselinge ongesteldheid van haar echtgenoot. Na het zooeven gevoerde gesprek was do onge steldheid van den gruaf al schrikverwekkend genoeg, maar wanneer men danrby nog zijn laatste woorden „Ik heb den geest van je broeder in het boseh ge il.: itignninur.s dor waterleidingen van I'aryH, en een commissie van onderzoek is metal- gomeene stemmen het systeem van baron Tindal aanbevolen. De diamanten collier, de tweede hoofdprijs der Amsteivlamsche tentoonstelling, is Vrij dag te Rotterdam geveild en opgehouden voor f2200. Do waarde was geschal op f10 000. Er waren weinig scrieuse koopera. Voor hot examen van vaandrig is thans ook geslaagd de reserve-sergeant J. Hoem amp, te Utrecht. De 3e compagnie van het 4o bataljon rusten de schutterij in Friesland hooft vry zeker den oudsten kapitein in Nederland. Deze kapitein toch. de hoer 'L P. van Veen, te Drachten, trad pistor zijn 86e levensjaar in. In 1830 was hy bij do veiligheidswacht, in I835 werd hij ingedeeld liij <lo schutterij en sedert 1878 is hy kapitein. Het Haagsche Dagblad roept, naar aanlei ding van liet te 's-Gravenhage in de Malie baan voorgevallene, hot. Gemeentebestuur op om. door versterking der politiemacht, de schutterij tegen do «kwaadwilligen» to ver dedigen. Is er krachtiger bewijs voor den onhoud- baren toestand der schutterij onder deze lang verouderde wet denkbaar, dan dit feit, dat mon voor een gedeelte van onze legermacht de bescherming van de politie moet inroepen vraagt de Haagsche Courant. Van Berkel en zyn vrouw bevinden zich op vrye voetenzy kwnmen Zaterdagavond te Utrecht cn hebben hun intrek genomen in de woning, weike door de vrouw vóór haar arrestatie werd bewoond. Ulr. Dagbl. Te Kampen verkreeg dezer dagen een geënployeerde by het garnizoenskleedingma- gazijn, iloor crfstellinc een som van f 16 000. Hij onthaalde verschillende vrienden en kon nissen en deed zelf dapper mede. Toon hy zijn roes had uitgeslapen, meende hy, dat een paar zijner vrienden hem een schuldbeken tenis hadden laten onderteekenen, waardoor hij te ceniger tijd al zyn geld zou moeten afstaan en zelfs tot de diepste armoede ver vallen. De vrienden, die hij daarvan betichtte, deden van een en ander mededeeling aan den commissaris van politie en verklaarden, de be wering ongegrond. Dc man blyft evenwel zjjn eens opgevatte mooning volhouden en ver keert sinds enkele dagen in een toestand, zien in aanmerking nam, ilan wns wel niet anders te verwachten geweest, of «1e arme vrouw zou een heftigen aanval van zenuwen te doorstaan gehad hebben of wellicht eveneens in onmacht zijn ge vallen. Daarentegen bleef Gertrude opmerkelijk kalm alleen word zy nog iets hleoker dan te voren on nam haar gelaat een uitdrukking van ontstelte nis aan, maar haar bedaardheid en tegenwoordig heid vau geest volicton haar niet. Zij zag Kenneth smookend aan en zeide: Wij moeten terstond den dokter laten roepen wilt gij zoo goed zyn or den rij knecht, heen te zenden 1 Kenneth snelde naar het bolkoord en schelde heftig. Jordan trad binnen. Mynheer do graaf is plotseling ongesteld ge worden, zeide Kenneth tegen hom, zend onmiddel lijk een rijknoeht naar dokter Bardon en laat hij in het terugkomen even op Laue-houso nanrjiden om aan lady Ford to zoggen, dat ik niet thuis kom eten Gertrude zag hem dankbaar aan. IU durfde er u niet om verzoeken, uit vrooa uw moeder ongerust te zullen maken, zeide zy. Zij zal wel begrijpen, dat ik u niet, alleen kan laten; ik bon een weinig bekend mot ziekenverple ging en kan n mogelijk nog vnn dienst zyn. liet I is niet geraden hem nu de trap op to dragenkuut u i misschien in ecu knmer op deze verdieping een hod laten opmaken j Er staat een bed op do studeerkamer, zoido lady I Chatterly, hy wil, dat duur altijd een bed gereed zal j zyn voor hot geval hy laat opblijft om te werken dan behoeft hy in den naoht niot door do gangen van hot kasteel naar zyn slaapkamer te gaan. Er 1 gaan maanden om, dat hy hot niet gebruikt, maar toch is het altijd opgemaakt, Op hetzelfde oogenblik trad mrs. Jordan biuuen j om haar diensten nan to biedenlady Chatterly 1 ging naar de studoorknmor vnn haar echtgenoot om to zien of daar alles in orde was en Jordan, die Kenneth sedert zjjn kindsheid kende, veroorloofde zich openhartig met hom over liet gebeurde te spreken. Ik heb zooiets allang voorzien, mr. Kenneth, zoido zij, mynheer do graaf heeft zieh eenvoudig overwerkt. Sedert hjj uit Londen is ;oruggokeora, gaat hri eiken avond ver over twaalven naar bed on om vyt' uur is hy altijd weer opdat kan geen mousch uithouden. Hy zal hot nog zoo druk hebben mot de toe bereidselen voor zyn reis, Ik geloof, niot, dat hem daar de schoen wringt, mr. Kenneth. Hy ziet er voel to opgowondon uit om te kunnen slapen. Ik hoop maar, dat do doktor or iu zal slagen hom te genezen, want hot gaat in den laatsten tijd lang niot goed met hom, Lady Chatterly vortoldo my. dat er op zijn studeerkamer altijd eon bod gereed staat. Ja, dat is ook zoo, rar, Konueth. Behalve de graaf komt daar niomaud ooit over den drempel ik woot niet of hij er iets togen heoft, maar het is voor hot oerst, dat hot er iomand, behalve h\j, op die kamer komt.. Kenneth horinnerde zieh nu ook, dat dc graaf al tijd zyn bezoeken in de bibliotheek ontving en nooit iomand op zjjn kaïnor liot komon. Ik geloof dat ik hem mot uw hulp wol kan dra gon, hernam hij Wjj zullen hom te bed brongon eer de doktor komt. Dat is altijd veel gewonnon. Toon dokter Bardon een uur later op net kaatool kwam, bracht Konnoth hom terstond naar de stu- doerkamer waar do grnuf te bod lag. Do doktor onder zocht zyn patiënt zorgvuldig, maar hy wendde geen pogingen san om bom tot liet bewustzyn torug te doen koeren. Hü fluisterde Kenneth too, hom naar do bibliotheek to volgen, terwjjl de huishoudster hy den zieke bleef. Bij de bibliotheek ontmoetten zj) Lady Chatterly. (Wordt vrrvolgdt)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1