Maandag 27 April 1896. No. 4557, 45e Jaargang. Een noodlottig geheim. Binnenland. Oltgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dinulerdagnumiddng met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 et. per 16 regels 60 ct.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, dvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct, Afzonderlijke nummers 10 cent. aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het (Ier regei5 Cent. By advertentiën van buiten de stad worden de ineasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. Verkeerde zuinigheid. Wat dat is Een vraag, waarop wel nie mand het antwoord zal schuldig blijven, en toch een, die minder eenvoudig is, dan ze oppervlakkig wel schijnt. Immers wij kennen •/,e allen, de mannen en de vrouwen, die, hoe zuinig ze ook meenen te zijn, maar altijd en altijd door, zoo als het in onze taal zoo typisch heet »den ouden knecht" blijven; of erger nog,' achteruitgaan zoo hard als een paard maar loopen kan. De oorzaak daarvan is niet ver te zoeken. Hun zuinigheid ging niet ge paard met beleid en overleg, en ontaardde maar al te vaak in een «économie du bout de chandelle" een zuinigheid, die ons een kaars in drieën doet verbranden, terwijl men waarlijk veel beter deed, haar in haar ge heel te laten, waardoor vermeden zou wor den, dat men van elke kaars, die men ver brandt, drie onbruikbare stukjes overhoudt. Ei' zijn voorbeelden te over van verkeerde zuinigheid. On ;e lezers herinneren zich wel licht het niet onvermakelijk geval met den oli fant die in »Le Tour du Monde" van D'Ennery op de planken komt. Bij de eerste opvoering te Parijs had de theater-directeur den dik huid gemakkelijk voor G000 franc kunnen koopen, doch de man vond het heel wat zuiniger, het dier voor 60 franc per dag te huren wat hij deed. En liet gevolg Het stuk beleefde 600 opvoeringen, na ailoop waar van de man genoodzaakt was tot betaling van 30 000 franc, dus G maal den oorspron- kelijken koopprijs! Mutatis mutandis geldt hetzelfde voorbeeld voor hen, die iedere maand de huur van hun piano betalen, terwijl ze er misschien al wel driemaal een hadden kunnen koopen, als ze niet de verkeerde zuinigheid hadden bedracht. Een onzer kennissen had een fraaien spie gel gekocht, dien hij wel zelf even zou op hangen, want als je datden timmerman vraagt, kost het je toch algauw een kwartje. Zooge zegd, zoo gedaan. Mijnheer is echter niet bedreven in hel hanteeren van den hamer, en de eerste slag de besto is boven op zijn vingers. Een getob van je welste. Eindelijk zit de spijker in den muur, en de spiegel hangt.... neen, hij hing. Want nauwelijks is mijnheer naar beneden geklom men, of de spiegel valt in gruizelmeaten.... Uit zuinigheid neemt iemand, die voor zaken op reis moet, een retourkaartje 3e klasse. Als hij 's avonds echter weer terug wil, moet hij tot zijn nadeel ervaren, dal de trein, dien hij per se hebben moet, geen reizigers derde Feuilleton. Thans kon Beatrix zich roods alleen kleeden en een gedeelte van den dug opblijven zij zou zelfs bin nenkort voor het eerst weer mogen uitgaan, maar toch had zij, tot groote verwondering van het oude echtpaar, geen enkele vraag naar Nora gedaan. Zou zij haar vergeten hebben? zeide mrs. Bolton. De dokter schudde het hoofd en zeide Zij denkt aan niets anders. Mary, daar kunt ge zeker van zijn Nora vervult geheel linar hart, en al haar plannen voor de toekomst hebben op Nora betrekking, maar ik zou toch liever willen, dat zij eens over haar sprak, het arme kind. Het schijnt mij zoo wreed toe, haar niet te zeggen, dat haar zuster dood is. Thaus echter begon Beatrix plotseling en zonder een woord tot inleiding over baar plannen voor de toekomst te spreken en daarmee bewees zij, zooals de dokter had verondersteld, dat zij in de lange, treurige dagen inderdaad aan niet anders had gedacht dan aan Nora. Wat zijt gij tncli goed voor mij geweest, liove mrs. Bolton, zeide zij iuet baar zachte welluidende stem, waaruit een toon van diep zielelijdcn klonk. Ik zal uw goedheid uooil vergeten, ook niet als ik ver van u af, in Engeland ben. In Engeland V herhaalde mrs. Holton verschrikt. Ja. Maar mijn lieve, zou je uiet hier blijven, bij je vrienden Beatrix schudde het lioofd. Ik moot het graf van Nora zien en Kenneth klasse vervoert, zoodat hij, hoe hij ook jam mert, verplicht is te suppieeren. Een anuer moet met den trein mee. en ziet er hoewel het als vrij laat is te genop, een dubbeltje te vertrammen. Het gevolg is, dat, als hij 't station bereikt heeft, de trein zich juist in beweging heeft gezet, en de man genoodzaakt is, den nacht in een hotel door te brengen. Het kleed in de groote voorkamer moet noodzakelijk nagezien worden. Mevrouw vindt, zelfs, dat 't hoog noodig wordt, maar zij beeft zich nog pas voorgenomen, zuinig te zijn haar nieuwe hoed moet ook nog betaald worden! Hoe gemakkelijk had zij nog wat kunnen wachten met het koopen van dien hoedde oude was nog zoo mooiMaar als een vrouw zich eenmaal een nieuwen hoed in het hoofd gezet heelt, zet zij hein er spoedig op ook. Zij zal dus zuinig wezen, en de reparatie van liet vloerkleed nog wat uitstellen. Verkeerde zuinigheid echter, want weldra is het gat in het kleed al grooter en groot er geworden, tot er einde lijk geen herstellen meer aan is, en ook de stof, die er bij behoort, niet meer te krij gen is. Er zijn er, die graag naar de laatste mode gekleed gaan, maar 't mag niet te veel kosten. Weet ge wat ze doen Ze laten uit Parijs, op staal, hun kostuum komen, gemaakt en al. Ze hebben slechts de maat op te geven en ontvangen bun pak per omgaande, voor een spotprijs. Maar vraag niet boe het in elkaar zit, noch van welke qualiteii de stof is. Want, o wee als zij zich moeten bukken, om hun wandelstok op te rapen, dan kondigt een onheilspellend gekraak hun eensklaps aan, dat hun colbertjasje door midden is gescheurd. En krijgen dezulken een bui regen op het hoofd, dan loopt vaak de verf van hun hoed, terwijl hun bottines liet water inzuigen als een spons. We kennen een kleine plaats, welker in woners voor bet meerendeel hun inkoopen doen in ineer of minder nabijgelegen groote steden, omdat alles daar zooveel goedkooper is. Het retourtje en de spoorvracht van het ingekochte schijnt nimmer meegerekend te worden. We zouden nog vele, zeer vele voorbeel den kunnen aanhalen; maar we gaven er reeds genoeg om de verkeerde zuinigheid op de kaak te stellen, om te doen zien, dat niet alle zuinigheid, zuinigheid is, en dat spaarzaamheid kan ontaarden in geldverspil ling. Hoe men dan zijn uitgaven regelen moet? We zeiden het reeds: door met beleid en Ford opzoeken, zeide zij. Al zou mijn geheele leven daar ook mee gemoeid zijn, ik zal wraak nemen op hem. die haar heeft gedood. Tranen verduisterden de oogen van mrs. Bolton. Die wraakgedachteu stenideu zóo weinig overetyi met het schoone, lieftallige schepsel, dat ze uit- sprak. De goede doktersvrouw, die Beatrix sedert haar vroegste kinderjaren gekend had, legde zacht de band op haar schouder en antwoordde Mijn lieve, kom tocli terug vau zulk een verschrikkelijk besluit, datje geheele leven zal ver bitteren. Wat komt er dat op aan hernam Beatrix. Zij is nauwelijks zes weken weg en iedereen, be halve ik. heelt haar vergeten, zelfs Claude. Mrs. Bolton vond, dat liet nu tijd werd om te spreken en in eenvoudigo korte bewoordingen ver telde zij Beatrix van de reis van haar neef naar Engeland en wat deze daar van den advocaat l'eter Wedgwood had vernomen. Het lijdt geen twijfel meer, dat dc arme, lieve Nora dood is. zeide do goede vrouw treurig, en het komt mij nniar al te waarschijnlijk voor, dat zij ver moord werd door den bloedverwant, die gedureude zooveel jaren als baar weldoener gold maar Trix, zou jij daarom je toekomst willen vorwoesten, door je aan zulke wraakplannen over te geven Ik heb Kenneth Ford altijd gehaat, zeide Bea trix zacht. Zelfs als kind gevoelde ik reeds, nat ik liever met een hongerige inoag naar bed zou gaan, dan mijn brood te moeten danken aan ecu man, die zich in het minst niet over ons bekommerde, maar ons oon aalmoes toewierp alsof wij bedelaars Ul— Claude zal van avond hier komen om jo te bezoeken, zeide mrs. Bolton. Ik geloot' Trix, dat je thans voldoei.de hersteld bent om liet verslag over zijn gesprok met mr. Wedgwood van hemzelf te hooien, maar geloof me mijn kind, wij hebben Nora overleg te werk te gaan; door overbodige uitgaven vooveel mogelijk te vermijden. «Zoo gij geen meerdere wenschen dan uw behoef ten kent, zijt gij wijs," zei Pythagoras reeds en als men deze wijze les betracht, dan behoeft op hetgeen inderdaad noodig is, niet beknibbeld, in ieder geval de «verkeerde zuinigheid" niet in praktijk gebracht te wor den. Dan zal in vele gezinnen, waar vaak het geldelijk geharrewar de harten ver vreemdt, de goede verstandhouding weder- keeren en bewaard blijven. ATJEH Donderdag ontving De Telegraaf het vol gende telegram «Het 5e en het 7e bataljon vertrekken naar Atjeh", en leekent daar bij aan, dat die bataljons te Semarans en te Magelang in garnizoen liggen en dat tevens hieruit valt op te maken, dat eerlang de krijgsbedrijven met nieuwe kracht zullen worden voortgezet. Aan liet Departement van Koloniën werd het volgende telegram ontvangen «Voor operation vraagt generaal Vetter tijdelijk twee bataljons infanterie met pelo tons cavallerie, berg-artillerie en genie. Wor den spoedig gezonden." Aan het Handelsblad werd uit Batavia geseind «De onlangs vermelde brigade met ge heim gehouden bestemming, waarvan gene raal Vetter «ie samenstelling had bevolen, vertrekt van Oleh-leh." De Telegraaf ontving hedenochtend het volgende telegram «Het bombardement van de stelling van Toekoe Oernar is heden begonnen." Intusschen kregen de N. Rolt Ct. en het Handelsblad telegraphisch bericht uit Batavia, dat er onlusten zijn uitgebroken onder de onafhankelijke Bataks, en dat reeds troepen derwaarts zijn gezonden. Deze tijding inoet, volgens bevoegde beoor deelaars, geen reden tot ernstige ongerust heid geven. Men kan niet aannemen, dat die opstand niet Atjeh in verband staat. De om streeks 30 000 Bataks bewonen de streek om bet Toba-raeer, tusschen Deli en de residentie Tapanoeli. Hun gebied grenst dus aan de Atjehsche onderhoorigbeden, maar ligt ver genoeg van de Noordkust, het eigenlijke Groot-Atjeh, dan dat men een samengaan van Atjehers en Bataks zou te vreezen hebben. Zulk een bondgenootschap is te minder waarschijnlijk, omdat de verhouding tusschen niet vergeten, doch alleen bezorgdheid voor jou leven gaf ons aanleiding, haar lot voor jo te ver zwijgen. lie begroeting tusschen de beiden jonge lieden, die broeder en zuster hadden moeten worden, was buitengewoon roerend. Beatrix en Claude waren niet met elkaar alleen geweest sedert den avond, waarop hij gekomen was om te vragen of zij nog geen tijding van Nora had, van de arme Nora, die toen reeds in het verre Nortlishire op haar dood baar lag. Claude hield de hand van Beatrix lang in de zijne en zeide daarop eenvoudig Ik zal nooit vergeten, dat ik je broeder had moeten worden, Trix. Het is dus waar, snikte zij. Ik heb het gedurende dien langen, vreeselijkeu tijd aldoor gevoeld en ge weten, dat zij dood was, en nu is het een verlich ting voor mij, dat anderen het ook weten. Het is volkomen waar; je zustor, mijn lieve Nora, werd een dag nadat zij ons verliet, wreed aardig vermoord en ligt nu begraven op oen dorps kerkhof in Engeland, En Kenneth Ford heeft het gedaan, riep Bea trix uit. Zeer uitvoerig deelde Claude haar thans mede hoe de advocaat Peter Wedgwood er over dacht. Zijn cliënt, de man met den witten baard en het patriarchale voorkomen, had Nora vermoord, maar hoewel hij zich tegenover mr. Peter Wedgwood ook gedurende achttien jaren voor Kenneth Ford had uitgegeven, meende do rechtsgeleerde toch, dat dit slechts een aangenomen naam was. Je vader moet tot een voorname Eugelsuhe familie behoord hebben, zeide Claude, Mr. Wedg wood gelooft, dat er in Engeland ergens een groot landgoed moet zijn, waarop hij aanspraak had, en dat een bloedverwant van hem, daar hjj in het ge heim gehuwd was en zijn kinderen in Frankrijk verborgen hield, na zijn dood als erfgenaam is op- Atjehers en de Bataks niet te best is. De eei-sten gebruiken de laatsten als slaven, en vinden in hen geen trouwe, zelfs verrader lijke dienaren. Donderdag, aldus deelde het Vaderland mede, vervoegde zich aan het Departement van Marine de marinier 2e klasse C. Woltl, die uit naam van 200 zijner kameraden een onderhoud met den Minister verzocht. Aan den adjudant van den Minister, die hem bij afwezigheid van Z. Excie woord stond, legde hij het verlangen der tweehonderd bloot om over te mogen gaan bij het Indische leger, buiten eenig bezwaar van den lande, daar het hun niet om eenig voordeel te doen was, maar om in de moeilijke omstandigheden van het oogenblik het vaderland te dienen, zooveel in hun vermogen was. Tot zijn groo te teleurstelling bleek hem echter, dat, om welke reden dan ook, de vrijwillig aange boden diensten niet konden worden aanvaard. Omtrent Faulenseebad, waar HH. MM. tot 10 Mei zullen vertoeven, lezen we liet dorpje ligt verborgen in het meest grootsche bergland vau Zwitserland. Van Bern leidt de spoorweg den reiziger tct Thun en vau daar zuidelijk tot het dorp Spiez aan bet Thuner eer. Van Spiez gaat een weg langs de woeste Kander, over de streek der lucifersiudustrie Trütigen naar Kaudersteg. Links van dezen weg, op een hoogte, die de afscheiding vormt tusschen het Kanderdal en het Thuner meer, ligt Faule.nseebad. Baëdeker zegt, dat het mooie mineraalbronnen heeft, weinig meer; doch ieder die dit enorme land kent, zal in zijn heugenis betere indrukken bewaard hebben dan dit voor Zwitserland vrijwel alledaag- sehe feit. Als bet weer Haar mee wil wezen, zullen HH. MM. er een heerlyk zomerverblijf vinden. Zeker, bet was aan het Vierwoudstedenmeer aan genamer, groener en lieflijker, maar bier is Zwitser land hel hevigst, imponeert het 't meest. Wanneer er geen nevelen over het bergland zweven, wanneer er .en heldere lucht zich welft, zullen HH. MM. genieten van een eenig natuurpanorama. Wijd voor Haar uit ligt het bergland in verscheidenheid van kleur en tint en, hoog in de verte, steken deMont Blanc en de Mont Rosa huu besneeuwde toppen ten hemel. Gelegenheid voor uitstapjes vinden HH. MM. hier te over. De Geinmipas is van hier uit per rijtuig moeilijk te bereiken, maar aan het Thuuer- meer zijn mooie plekken, en van den Niesen heeft men een prachtig vergezicht. Naar men verneemt, kan de aankomst van Hr. Ms. fregat «Van Speyk" uit Italië, met het Vorselijk overschot van Willem Geoi'ge Frederik Prins van Oranje-Nassau, hier te lande in het begin van Juni verwacht worden. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 5 Mei, des middags 2 uur. getreden. Beatrix zag hem peizend aan en zeide Maar dan zou ik hem even goed in den weg staan als Nora. Dat is zoo, maar mr. Ford schijnt van het be gin af niet te hebben geweten, dat er twee zustere waren zijn bloedverwant schynt hem dat niet gezegd te hebben. Je grootma heeft nem wel geschreven, dat je broertje overleden was, maar wij verzuimden mis schien er bij te zeggen, dat dit geboren werd kort vóór het vertrek van je vader naar Engeland, eu zoo heeft Kenneth Ford al die jaren in de veron derstelling geleefd, dat mevrouw Lecomte slechts éeu kleinkind had, Nora. Ik geloof, dat ik daardoor een voordeel op hem heb, zeide het ineisjo zacht. Het zal de taak, die ik op mij heb genomen, veel gemakkelijker maken, Beatrix je hebt een hopeloos plan opgevat, zeide de jonge nnin rustig. De Engelsche detec tives houden zich met die zaak reeds lang bezig, want er is een belooniug van honderd pond gesteld op de ontdekking vnu den moordenaar van je zus ter stel vertrouwen in de toekomst, mijn lieve, en laat hel opsporen van den schavuit aan anderen over. Dut kan ik niet! riep zij opgewonden uit, ik iieb het mij eenmaal tot levensdoel gesteld, ik heb aan grootma gezworen, dat ik het doen zal en ik voel mij sterk en moedig genoeg om te doen, wat geen detective doen kan. Beatrixriep Claude plotseling vol angst uit, jij denkt er toch niet nan. dut Kenneth Ford, die te Salton woont de mmi is. die jo zuster vermoord heeft? Nog daargelaten dut twee van elkaar ge heel onafhankelijke personen verklaard hebben, dat bij een man van een edel ktrakter is. ia het zeker dat bij Nora niet» kan hebben misdaan, daar bij Salton niet verlaten beeft, terwijl zy in Enge land was. (li'orrfl v i-volgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1