Binnenland. Stadsnieuws. De Shah van Perzië. Een verrassend beriuht is ineens tot misge el ran iinZ"i"' zes ra,j'e"te" Zlli''en v:>" Tube- ran, wil,Ie binnentreden. De schuldige schijnt de hJ,r(Spert te w?e°' Shah, getroffen in vervniï teret"0<i naar zijn paleis vervoeid, waar luj om vier uur overleed. ChXf» rif' Nasi;-&i-(lin wel' ,len »sl|ah in anah (Koning der Koningen) zooals hij zoo gaarne genoemd werd; men kent hem zelfs persoonlijk in Nederland. i„ vele andere landen van Europa, wat van Aziatische Vor sten anders juist niet kan worden gezegd. Bovendien zullen er vele Europeanen zijn, (lie bij het vernemen van zijn dood, even een blik werpen op hun knoopsgat meteen Perzisch lintje Shar Nasr-Ed-din, werd in 1831 geboren en kwam in 1848 aan de regeering. In zijn jeugd werd hij achtergesteld bij zijn jonge ren broeder en groeide hij eenigszins ver waarloosd op, en toen in 1848 de troon van Perzië open kwam, moest hij dien met de wapenen veroveren. Toen hij den troon be klom, was hij zelfs eenigszins schuw, maar al spoedig leerde hij het heerschen. Over het geheel onderscheidde hij zich door zijn zin voor de Westersche beschavinghij was ook de eerste Perzische Koning, die een reis maakte door Europa, die hij tweemaal herhaalde. l)ie reizen deed hij voornamelijk, naar het heette althans, om persoonlijk de Europeesche beschaving te leeren kennen, maar van Ae resultaten daarvan bleek weinig in zijn Rijk; daar bleef alles ongeveer op den ouden voet. Alleen werden allengs aan zijn hof en in zijn naaste omgeving eenige Europeesche allures en Europeesche uiterlijke vormen aangenomen. Wel stelde de Shah een Staatsministerie in. maar zijn regeering bleef niettemin absoluut, despotisch zelfs. Echter mag men niet over het hoofd zien, dat hij wel iets deed voor handel en verkeer in zijn Rijkhij liet spoorwegen aanleggen en telegraaflijnen, en voerde een nieuw, op Europeesehen voet geschoeid, muntstelsel in. Nasr-Ed-din was buitengewoon rijken wist op schitterende wijze zijn" geld uit te geven. Hij laat een harem na met twintig wettige vrouwen, eu moet zes zoons en dertien doch ters hebben. De oudste dier zoons is Mu- zaffer-Ed-din, iii 1853 geboren en dus juist niet piepjong meer. Hij is sedert 1858 door Rusland en Engeland als troonopvolger ej'kend. In het land heerscht overal rust. Tot de aankomst van den nieuwen Shah wordt de regeering gevoerd door den Groot vizier. ATJEH. Herhaaldelijk hoort men de bewering, dat de Atjehers toch eigenlijk groot gelijk hebben, als zij zich tegen ons, vreemde indringers, verzetten, en als wij ei- goed over dachten en ons niet door eigen belang lieten verblinden, moesten wij ons liever terugtrekken. Zulk een redeneering snijdt, echter geen hout. Als wij op onzen weg natiën ontmoeten, die roof en moord plegen op onze koop vaarders en wier regeeringen onwillig of onmachtig zijn om de roovers te straffen, ja zelfs, wat nog erger is, hen bedekt aanmoe digen, is het dan niet zaak zulk een volk weerloos te maken of althans te trachten bet onder de knie te krijgen 1 Zoo nu is het met. den roofstaat. Atjeh ge steld, hetgeen blijkt, uit de volgende feiten de voornaamste nog maar die uit Atjeh's zonden register zijn gelicht: 1e. In 1828 ondersteunden de Atjehers heimelijk de Padries (van Pedir), met wie wij in oorlog waren. Onze schepen stonden meer dan andere aan hun vervolgingen bloot, waar om wij alleen onder Amerikaansche ol En- gelsche vlag in de A tjehsche wateren konden varen. 2e. Ip 1820 overrompelen de Atjehers ons fort te Tapanoeli, plunderden alles en staken onze gouvernementsgebouwen in brand. 3e ln 1831 vielen zij een Amenkaansch schip de «Friendship" aan, vermoordden den gezagvoerder en twee schepelingen en plun derden het vaartuig. 4e. Op 17 December 1831 schreef resident p:iout dat de Atjehers ons het eiland Nias hadden ontroofd en van daar uit een uitge- breiden slavenhandel dreven, dat Baros door hen een stapelplaats van smokkelwaren was oewonlon, dat Poeloe Monsalar (bij Tapanoeli) tot. een rooversnest was ingericht, dat onze posten Aver Bangis, Natal en Tapanoeli door hen in een ellendigen toestand waren ge- brarht, kortom, «lal .Ie Atjehers den gehee en handel om den Noord onmogelijk lia.lden 8Tea Majoor MM,ids, die in 1882 hot nooi- deliik doel van Sumatra's Westkust opnam, rapporteerde, «lal alle eilanden aan die kust ontvolkt waren tengevolge van de plunder tochten der Atjehers, 6e. In 1836 werd de Nederlanrlsche schoe- ;r «Dolphijn," die 1'30 000 aan zilver- en kopergeld in had, door de Atjehers geplun derd en opgebracht. De gezagvoerder was vermoord en diens kind was bij den sultan van Atjeh. Het geld en hel geschut van de schoener had de sultan voor zich gehouden. 7e. In 1838 beschoten de Atjehers Baros. 8e. In 1848 deden zij een stouten aanslag op Singkel, nadat dit in 1840 door kolonel Miehiels bemachtigd was. 9e. In 1851 ondernamen de Atjehers rooi en plundertochten op de Banjak-eilanden. 10e. In 1844 hebben zij in de Atjehscbe ha vens twee Bi'itsche handelsvaartuigen geplun derd en een koopvaardijschip uit Napels leeg geroofd. 11e. In 1852 werd de Engelsche schoener «Conry Castle'* geplunderd. 12e. In 1854 poogden de Atjehers den tolk om te koopen om de geheele bemanning van het Nederlandsch oorlogsschip »Haai" te vergiiligen. 13e. In 1861 werden twee Nederlandsche schepen door hen genomen. '14e. In 1863 liet hun sultan Batoe Bara beschieten, hoewel deNederlamlsche vlag van die versterking woei. 15e. In 1868 werden twee handelsprauwen door hen geroofd. 16e. Terwijl Nederland in 1872 met Atjeh in onderhandeling was, zond Atjeh heimelijk een atgevaardigile naar Frankrijk om hulp tegen ons in te roepenToen ons oorlogs schip «Marnix" het gezantschap van oen sultan te Singapore heel hoffelijk aan land bracht, bezocht het gezantschap daar de agen ten der vreemde mogemlheden om hulp te krijgen, teneinde de Nederlanders te ver drijven Was het na al die en nog veel meer! feiten van zeeroof', plundering, moord en verregaande trouweloosheid zoo geheel te verwonderen, dat 26 Maart 1873 de oorlogs verklaring volgde Biykens de jongste gebeurtenissen toonen de Atjehers er niet beter op geworden te zijn. Te wenschen is, dat het generaal Vetter thans gelukken moge, voor goed een eind te maken aan de onafzienbare reeks door de Atjehers bedreven wandaden, en het roovers nest. voor altijd onschadelijk te maken. De correspondent van de Times te Singa^ pore seinde 28 April aan zijn blad «De bijzonderheden van het ontzetten en verlaten van de Nederlandsche buitenposten in het noorden van Sumatra bewijzen, dat er hevig gevochten wordt. De Atjehers vechten metwanhopigen moed, man tegen inan. Deont- zeltingscolonne van majoor Van Heutsz werd omsingeld. De Atjehers braken door de colonne been en vermeesterdam een kanon. De Hol landers hernamen het kanon dooi' een stoute charge met de bajonet. De gewapende politi«ï (marechaussee) gedroeg zich schitterend, char geerde met de sabel in «Ie vuist en ste.lde vóór de aankomst van versterkingen (je colonne in staat met het kanon terug te trekken. Een andere colonne liet echter een kanon achter. «Het hoofd Toekoe Oejnar blijft thuis, en ofschoon zijn volgelingen tegen de llollantlers vechten, gelooft men, dat hij weer vriend schap wil betuigen. De troepen zijn zeer vermoeid en het hospitaal is vol. Men ge looft hier, dat de Nederlanders Atjeh niet kunnen ten onder brengen zonder gfoote ver-r sterkingen uit Holland." vertrekken, een sterkte krygen van 100 kor poraals en manschappen en 5 onderoffi cieren. Het Paleis van wijlen Prins Hendrik, in het lange Voorhout te 's-Gravenhage, tot dusver toebehnorende aan H. K. H. mevrouw de Groothertogin van Saksen, is Vrijdag in eigendom overgegaan aan H. M. de Konin gin-regentes. Gelijk reeds gemeld werd. zal de Tweede Kamer, als zij 5 Mei verder bijeenkomt, eerst enkele ontwerpen in de afdeelingen onderzoeken, baai zeer weinig voor oper- bare behandeling gereed is - het. voor naamste is de Hinderwet kan de loop der werkzaamheden er toe leiden, dat de Kies wet, als daarover, gelijk waarschijnlijk is, ter stond eindverslag wordt uitgegebracht, den !2en in openbare behandeling komt. Naar men verneemt, zal de Commissie van rapporteurs voor de Kieswet ter vast stelling van baar eindverslag bijeenkomen, nadat de Kamer haar werkzaamheden zal hebben hervat. Het medelid dier Commissie de lieer Tak van Poortvliet, is nog niet uit het buitenland teruggekeerd, doch wordt bin nen enkele dagen terugverwacht. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen voor de Cadettenschool op 9 en 10 Juli a. s. te Arnhem, Breda en's Gravenhage zal worden afgenomen en dat daarbij aan alle adspiranten dezelfde vragen worden op gegeven. Ter voorkoming van het reizen op Zondag is dit jaar door oen Minister van Oorlog be paald. dut de miliciens, voor wie de opkomst voor de herhalingsoefeningen op een Maan dag is bevolen, indien zij wonen in een ge meente van waar zij nietinóen dag hun gar nizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst vastgesteld, op marsch behoeven te begeven In April werd ter behoeve van het Taal fonds geschonken of toegezegd 3903 en 88 franc. In het geheel is tot dusver. Uijoongobracht f 5G 782.37l/2' benevens 338 franc en/23.50 aan jaarlijkscbe bijdragen. Slechts door 39 van de 98 dienstdoende schutter(j-karpsen iu Nederland is adhaesie betuigd aan het adres van de officieren der dd. schutterij te Haarlem, waarin aan H. M. de Koningin wordt verzocht., stappen te doen tot verbetering der Schutterijwet. In de jongste zitting van den Gemeente raad van A msterdana is een voorstel tot reor ganisatie van de politie aangenomen. De tractemepten van «lo agenten zijn eenigszins verhoogd en de diensturen gunstiger geregeld. Door deze regeling is de Begrooting der politie van de Hoofsttul gebracht op f882 640, Door de annexatie van Nieuwer-A instel is de bevolking van Amsterdam in den nacht van 30 April op 1 Mei vermeerderd met ongeveer 28000 en dus gestegen tot om streeks 485000 zielen. Het juiste cijfer zal natuurlijk eerst later bekend worden, vooral onviat den len Mei steeds veej verhuizingen en veranderingen van woonplaats voorkomen. O,uk de insohrijvingen op «ie 3% leening ten laste van de gemeente Leeuwarden,groot Vnj.lag- werd te s-gmvenlmge het vol- f270(100, zijn wegens tc lage koersen niet gen,Ie Regeeringstelegram ontvangen „anmnomen. l joet Toengkoep on Nia Makam zijn met bemlen op weg naar VI Moekims om Toe koe üeniar te steunen," «Gisteren nacht is de benting van Tjoet bij Toengkoep door een detachement, geno men en vernield. Fén fuselier werd licht gewondde vijand na«l zeven dooden. Wij maakten vijf gevangenen." De Telegraaf ontving Zaterdagochtend de volgende telegrammen «Toekoe Oemar is gevlucht naar Datah Ayer" en «Heden rukten drie bataljons onder overste Heutsz uit om Larnsoet en Senelop te tuchtigen." Men herinnert zich, dat die tuchtiging 19 April niet plaats kon Rebben. Het Nieuws van d&n Dag kreeg Zondag dit telegram i «Larnsoet verbrand, Senelop getuchtigd. Twee minderen gesneuveld, twaalf minderen gewond." H. M. de Koningin-Regentes heeft, ook namens H. M. de Koningin, wederom een bedrag van f1000 geschonken aan de ver- eeniging «Nationaal Fonds", tot ondersteu ning van de nagelaten betrekkingen van in Nederlandsch Indië gevallen militairen, als bewijs van belangstelling in liet streven der vereenii ïing. In verband met een door den Minister van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-generaal, waaruit blijktdatrnen in Inilië spoedig de beschikking wenscht te hebben over sergeanten en korporaals van het wapen der artillerie, is bepaald,dat bij de eerstvolgende afdeelingen aativullings- troepen in «ie eerste plaats militairen moe- worden ingeiieeld, die tot genoemd wapen bobooren. Venier is bepaald, dat de detachementen, welke den 16en en den 24sten dezer zullen aangenomen. Als een bewijs hoe schaarsch de voorraad straatklinkers aan de steenfabrieken is, meldt men, «lat bij een aanbesteding, gehouden door het Gemeentebestuur van Deventer, voor «Ie levering van 175000 stuks, geen enkel in- schijrvingsoriefje is ingekomen. Op de jongste weekmarkt te Sneek waren 4000 kievitseieren aangevoerd, te Leeuwar den ruim 000 stuks. De handel in deze eieren is en blijft levendig, door de vele vraag uit bet buitenlanddie voor Frank rijk is enorm. Niettegenstaande dien grooten aanvoer bleef de prijs gelijk aandien der vorige week, nl. 14 cent. Nu ook ds. G. Th. Smitte te Daarle, voor baar beroep bedankte, ziet de Ned. Hervorm de gemeente te Giesen-Rijswijk zich voor «len 50en keer teleurgesteld in baar pogen om een eigen predikant te krijgen. Men verzoekt ons mee te doelen, dat de Nederlandsche Cacao-fabriek, te Helmond, door Z. M. den Kon «,g der Belgen is ge- breveteerd voor baar Helin-Cacao en cho colade, met het recht tot het voeren van bet Koninklijk wapen en den titel van Hofle verancier. In den loop van dit jaar zullen onderschei dene ambtenaren der gemeente den dag herdenken, waarop zij als zoodanig vóór 25 jaren werden benoemd, n.1.27 Juli de heeren W. H. Kam, als gemeente-architecten leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de Hoogere Burgerschool; J. C. F. Prikken, als leeraar in de wiskunde, en F. Rauh, als leeraar in gym nastiek en exerceeren aan de Hoogere Burger School en A. M. Kollewijn Nz., als leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde, respec tievelijk aan de inrichtingen voor Middelbaar en Hooger onderwijs (9 Aug. 1883 ging bij van de II. B. S. naar het Gymnasium over)F. W. Ebert, als amanuensis aan de H. B. S., (21 Maart 1876 werd bij tot concierge ama nuensis benoemd)mejuffrouw N. Vervark- Pronk, die 26 September 1871 tot gemeente- vroedvrouw werd aangesteld, en 3 October de heer I. J. Videwink, havenmeester. Het verschijnsel, dat zich Maandag te Nijmegen voordeed, is Vrijdag op de week markt hier herhaald De aanvoer van boter en eieren was zón groot, dat de oudste ge trouwe markbezoekers zich niet konden her inneren dat ooit te hebben aanschouwd. De boter liep dan ook terug tot den ongekend lagen prijs van slechts 35 cent per hall' Kilo, terwijl de mooiste grooce eieren voor 2 cent moeilijk koopers konden vinden, zoodat er vele honderden onverkocht van de markt door de boerinnen huiswaarts werden mee genomen. Aangaande den niewbenoemden kantonrech ter schrijft men uit Middelburg: Door de benoeming van mr. B. J. F. van Voorst Vader, rechter in de arrondissements reebbank bier, tot. kantonrechter te Amers foort, komt een zetel open in de Provinciale Staten van Zeeland, waarin de heer Vader sedert 1892 voor bet district Middelburg zit ting heeft. Bovendien heeft de vertrekken de magistraat enkele jaren zitting gehad als lid van den Gemeenteraad, doch werd hij bij de periodieke verkiezingen in 1893 dooreen liberaal vervaugen. De heer Van Voorst Va der is bovendien sedert eenigen tijd commis saris van den polder Walcheren. De militaire apotheker 2e klasse G. R. ten Burg, van het Militair hospitaal hier, is met 1 Mei geplaatst bij dat te Bergen- op-Zoom, Dezer dagen was een knecht des heeren Van Vollenhoven bezig inet een paknaald een zak dicht te naaien, toen hij zich een onbe duidend prikje in zijn duim gaf. Spoedig echter zwol «leze op en daarna ook de arm, en wel zoo hevig, dat men het noodzakelijk achtte, heelkundige hulp in te roepen, en bleek weldra, dat er bloedvergiftiging ont staan was. De patiënt is thans buiten gevaar. Gistermiddag omstreeks half éen werd een •ij hevige boschbrand in het akkermaals hout des heeren Verhoesen, aan den Utrecht- schen weg bij het Paviljoen, gebluscht door een sergeant der infanterie met 50 man. Omstreeks half vier heden nacht brandde een huisje achter de schietbaan des heeren Tromp van Holst aan de Dorresteinsche steeg af. De brandweer werd niet gealarmeerd en zou bovendien, door volslagen gebrek aan water, niets hebben kunnen uitrichten. Men zegt, dat de schaden door assurantie gedekt zijn. Bij de verkiezing voor óen lid van den Gemeenteraad van Hoogland zijn uitgebracht 55 geldige stemmen. Herstemming moet gehouden worden tus- schen de heeren A. Van Dijk en J. Hilhorst, die ieder 18 stemmen verkregen. De overige stemmen waren over 7 candidaten verdeeld. Tot voorzitter van het waterschap «Over- zeldert" is herbenoemd, tot 1 luni 1902, de heer H. Ebbcnhorst, te Hoogland. Tot onderwijzer aan de bijzondere school te Zeistfis benoemd de beer A. S. Klïisener, daar, dié bij het laatst gehouden onderwij zers-examen te Utrecht de akte van onder wijzer beeft behaald. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school te Soest is benoemd mej. F. M. Har- ting, van Soesterberg. De verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad van Sclierpenzeel zal plaats hebben op Dinsdag 12 Mei a.s. Bij de terugkomst van dr. Leyds, den Staats-secretaris der Zuul-Afrikaansche Repu bliek, wijdt De Volksstem een woord van lof aan den ook hier ter stede zeer bekenden heer C. K. van Boeschoten, die gedurende een half jaar de moeilijke taak van Staats secretaris met eere heeft vervuld. «Het groote publiek," dus zegt het blad, «weef weinig van den omvangrijken arbeid, die dagelijks gedaan wordt in den noord oostelijken hoek van het Staatsgebouw te Petroria en slechts de ingewijden kunnen beseffen wat daar gedurende de maanden Januari en Februari gewerkt en gestreden is. De heer Van Boeschoten heeft ruimschoots zijn aandeel gehad aan dit werken en strijden en was in ue bange dagen, die nu achter «len rug liggen, een nooit falende steun voor President Kruger en de Uitvoerende Raads leden. Sedert «Ie dagen van Schoemansdal heeft deze «Hollander" lief' en leed met de Transvaalsche Boeren doorgemaakt en hij ge niet dan ook sinds jaren het volle vertrouwen i en de oprechte achting zijner medeburgers."

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 7