Stadsnieuws. Men weet intusschen, dat de operaticn eigenlijk eerst op Tweeden Pinksterdag zul len hervat worden. Generaal Deijkerhofaldus weet de Java- bode mee te deelen nam het verzoek, door Toekoe Oernar, indertijd gedaan om weer vriendschap met de companie te sluiten, aan omdat de regeering hem niet direct troepen en geld kon toestaan om de goedgezinde Atjehers binnen het geconcentreerde gebied een volkomen rustig verblijf te verzekeren. Nooit hoeft liet in de bedoeling van den generaal gelegenheid om oorlog te voeren door middel van rijksdaalders, zooals bij Kaloet het geval zou geweest zijn. Kr moesten menschenlevens en geld gespaard worden, maar toch moest het doel worden bereikt; daarvoor gebruikte hij Toekoe Djohan en andore bevriende hoofden en betaalde hen. In de binnenlinie was liet gedurende 1894 en 1895 werkelijk rustig en in dien tijd is daar geen schot gelostde bevolking verdubbelde in dien tijd. In oen kleine gemeente, niet ver van Rot terdam. spatte eenigen tijd geleden een dienst meisje. dat bezig was de glazen te vvasschen, water uit haar emmer in het gelaat van een heer uit Rotterdam, die daar juist voorbij kwam. De heer keek op, werd verliefd, trouwde haar en bleek een inkomen van f 10 000 te hebben. Sedert dien tijd moeten alle hoeren, die liet dorp passeeren, erg op hun hoede zijn om niet met water der glazenwassebende dienstmeisjes bespat te worden! Naar aanleiding van de beproeving, welke in Maart te Scneveningen en in April te Oldebroek plaats had. van twee snelvuurka- nonnen van 7.5 c.M. (volgens het stelsel Nordenfeld) is voor Nederland niet zonder belang de in het Mililar Wochcnblatt ge voerde pennenstrijd nopens de vraag of. in verband met de zooveel grootere uitwerking dezer kanonnen, er niet goedschiks toe zou kunnen worden overgegaan, de artillerie van het Duitsche leger aanzienlijk te verminde ren, door liet aantal stukken van op 4 per batterij te brengen. Gelijk we in ons vorig nummer meedeel den, zullen hij het (ie..7e en 8e regiment infanterie proeven worden genomen niet een nieuwe uniform en gewijzigde uitrusting. We vernemen nader, dat daarbij het mouw vest wordt vervangen door een kortejasvau liet tegenwoordige model, doch met roode kraag, voor veld uitrusting bestemd; de gele uitmonstering is daarbij door roode vervan gen, de schouderpassant is van laken en voorzien van het regimentsnummer. De kapotias wordt vervangen door een wijder model, meer als mantel ingericht. De oudste inwoner van Nederhemert. de lieer .1. Sl ra ver. hoopt Tweeden Pinksterdag zijn honderdsten verjaardag te vieren. Voor een paar jaren geleek hij een kwarteeuw jonger dan hij was: in den laatsten tijd enti le r beginnen zoowel zijn vermogen als zijn lichaamskrachten te verminderen. Toch doet hij hij mooi weer nog wel eens een wande lingetje. Tegen een apothekeres te 's-Gravenhage, die pillen had verkocht aan een schipper, is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van art. 9 der Wet, regelende de uitoefening der artsenijbereidkunst. welk artikel den apotheker verbiedt, geneesmid delen af te geven anders dan op recept. Of daarmee een einde zal gemaakt worden aan het «haal maar voor vier duiten carbol hij den apotheker en doe dat op een wijn- Resrh water", enz. is zeer de vraag. De ons toegezonden Zomerdienslregeling der Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland" be vat als gewoonlijk een uitgebreide opgaaf van de binnen- en buitenkuidsche aanslui tingen. tarieven en diverse inlichtingen. Sinds de vorige uitgaaf werden bijgevoegd een routenkaartje, een teekening van de ligging der salons en hutten op de nieuwe nuciit.booLen, en een tabel met. overzicht der snelste verbindingen tussclien eenige plaatsen op het vasteland en Londen. De snelste verbindingen tussclien Razel en Londen, die met 1 Juni a.s. tot stand komen, zijn ook reeds aangegeven. Men zal dan, 8.30 's avonds uu Londen en 5.15 's ochtends uit Vlissingen vertrekkend, 's avonds 8.10 te Bazel aankomen, waardoor de geheelo reis vim Londen via Keulen en de Rijnroute binnen 24 uren wordt afgelegd. Ook voor de richting van Bazel naar Londen is de reisduur tot 24 uur bekort. Zooals misschien niet algemeen bekend is, zijn exemplaren der dienstregeling gratis bij de Maatschappij verkrijgbaar. De directeur van het Bureau voor den industrieeleri eigendom brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij genoemd bureau, vooruitbetaling van 10 cent per exem plaar, algemeen verkrijgbaar is gesteld no. van het hij voegselLes Marques inter- belioorende bij het «Journal" van bet internationaal bureau te Bern, waarin le aankondigingen zijn opgenomen van de n April 1890 internationaal ingeschreven abrieks- en handelsmerken. Vroegere nummers van die bijvoegsels zijn alsnog tegen denzelfden prijs bij het bureau verkrijgbaar. Abonnementen voor een ge- heelen jaargang, óok nog over de vorige jaren, worden aldaar aangenomen tegen vooruitbetaling van óen gulden; in geval van schriftelijke aanvrage bij voorkeur door mid del van een postwissel, houdende tevens die aanvrage. Luitenant-kolonel baron Sirtema vanGro- vestins, adjudant van H. M. de Koningin, heeft zich op reis begeven naar Padua. teneinde zich te kwijten van de opdracht, hem door H. M. de Koningin-Regentes verstrekt, ten op zichte van de ontvangst en de overbrenging van naarNederland van hetstollelijk overschot Willem George Frederik, Prins van Oranje Nassau, waarvan de aankomst hier te lande in de eerste dagen van Juni kan verwacht worden. Volfjens achterstaande annonce verschijnt bij den uitgever A. M. van den Broecke, te Amsterdam Mark, Drijvende wolken. Deze Noorsche schrijfster die haar pseudoniem Marie steeds heeft gehandhaafd, behoort tot de eerste auteurs in Noorwegen en heeft met dit werk haar naam als zoodanig gevestigd. Door den gezonden idealistische» geest, die er uit spreekt, zal het suc ces, dat dit werk zich in andere landen verwierf, ook in Nederland niet achterblijven. 6. Voorstel In een ingezonden stukje in de Telegraaf wordt de vraag geopperd of het rooken van Egyptische cigaretten in deze dagen, nu daar cholera heerscht, niet gevaarlijk kan wezen. Aan het geneeskundig toezicht om daarover eens een woordje te zeggen. Aan de rookers om althans voorzichtig te zijn. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AN'ERS FOORT, Gelet op art.. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 5)5), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door R. des HAAS ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het oprichten van eene banketbakkerij in het perceel alhier ge legen aan de Stoovcstraat wijk B. no. 184, bij het kadaster bekend onder Sectie E. no. 1972, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 6. Juni aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of vun een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 23. Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNING K. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. der wet, van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 5)5), Brengen ter kennis van het publiek, dat door ben aan JAC. des WTT en zijne rechtverkrijgen den vergunning is verleend om eene rundslach terij en rookerij van vleeschwaren opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Sonerbierstroat, wijk A. No. 300, kasdastraal bekend onder sectie E. No. 1857. Amersfoort, den 28 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNING-K. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. n lieer J. G. Kleber j tot. wijziging van art. 20 der Verordening tot helling van eene Inkomsten-belasting. 7. Staat van oninbare posten inzake de Inkomsten-belasting over 1895. 8. Missive van Gort. Staten van Utrecht ten aanzien van liet Reglement voor hot Lager ondorwys, met ontwerp-verordening. Programma van liet concert op Maandag 25 Mei, dos avonds 7>/2 uur, te geven door het Stafmuziekkorps van het 5e regiment Infanterie, onder directie van den lieer G. K G. van Aken, op het terras van Amieilia. 1.* Generaal Vetter-marsch VerlialU-n. 2. Ouverture „Rosamuude"- Sclinlie 3* Dina-Walzor aus der Oper„Capric- flöte" is der Oper „Die Zauber- Rakku Momrt. 5. Grande inarche nux flambeaux 6.* „Scènes hongroises" Contège-Bfnédiction nuptiale-Sorli de l'tfglise. (a.* Sérénata [b. Toreador et Andalonso, aus „Bal costumC-" 8. Grande fantasie sur des motifs de 1'opéra „Carmen"Uizet. i gemerkt, le uitvoering. MonknwukL Rnbemkin. De maandelijksche Zendingsbidstond zal hier gehouden worden Dinsdag 26 Mei des avonds om 8 uur in Volksheil. Door wijlen den heer W. Kok, 10 Febru ari 1890 hier overleden, is aan het Roomsch Katholiek parochiaal armbestuur te Amers foort gelegateerd een perceel weiland, weg en water aan de Groenesteeg, ter grootte van 3 Hectaren, 36 Aren. 19 centiaren, vrij van successierecht,. Blijkens publicatie aan het hoofd dezer is het voortaan verboden op marktdagen van 8 tot 11 's ochtends op den Hof te rijden. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 26. Mei 1896 des avonds acht uur (de aanvang der zitting is een half uur verlaat). Punten van behandeling 1. Onderzoek van geloofsbrieven van nieuw benoemde raadsleden. 2. Voorstel van Burg. en Weth. ten aan zien der splitsing van klassen van de JJoo- gere Burger School, met rapport der af'dee- iingen, 3. Ontwerp-besluit tot wijziging der Gemeente-begrooting voor 1896. 4. Ontwerp-besluiten tot ai- en over schrijving van posten op de Gemeente-be- grooting voor 1895. Voorstel van Burg. en Weth. tot, ontbinding van huur en het geven van remissie ran huurpenningen tengevolge van verzan dingen door doorbraken in de Rlaagsche dijken. Het Pinksterfeest, het lentefeest by uitnemend heid, nadert. Bij den nieuwen natnurdos verwisselt ouk de mensch zijn winterkleed voor een frissehen lentetooi. De magazijnen zijn gevuld m sloffen, de winkels hebben uitgestald w hart bekoort. Een nieuwe jurk voor n van te watertanden. Als moeder haar die koopen en maken kan, zullen zij ook blijmoedig 'f lentefeest vieren. Allen moeders is echter 't voor recht niet geschonken liaar kinderen zoo le verheu gen, en menig arm meisje zou met treurig gezichtje, starende op haar afgesleten winterkleedio, het lente groen beschouwen denkende: „alles jong eu nieuw, maar ik jong en oud" als daar geen wel dadige harten warm klopten voor de minhedeelden onder ons. De kleine jeugd der AnnaPaulowna Bewaarschool mag zich gelukkig steeds onder die bevoorrechten tellen, voor wie hart en beurs van Amerslbort's in gezetenen zich zoo dikwijls mildelijk openen. Ver scheidene moeders, die 't aan middelen ontbreekt haar kinderen een nieuw lentekleedje aan tc schaf fen, zagen haar dochtertjes 11. Woensdag om 12 uur 't brugje dor trouw bezochte school afstappen, ge huld in een hemelsblauw jurkje, tonnende der ver rukte moeder liet geschenk door den „Damoskrans" baar toegereikten de knaapjes deden met hun flinke, net passende kielen niet voor hun zusjes of vriendinnetjes onder. En waar menig moeder anders in verzoeking zou zijn gebracht haar toevlucht te nemen tot het, voor den mingegoctlen stand hoogst afkeurenswaardig helaas vaak al to i lokkend aangeboden „koopen op crediet", nu alle zorg geweken. Met het lentefeest was ook de lentetooi gekomen. Daar waren er ook, als altijd, die geen klccding- stuk behoefden; hun werd liet kinderhart verblijd, hun kindery ver opgewekt, meteen fraai prentenboek. Gerust moeht, de kleine jeugd haar vriendelyken Dameskrans toezingen „Trouw zijn wy school ge weest, Trouw scheukt gij ons dit feest." In nllei blonk lieve waarheid uit. Er werden door milde handen uitgedeeld70 jurken, 59 kielen, 8 boezelaars, 6 broeken. 4 hemden, 46 mooie prentenboeken, terwijl aan alle kleinen, welke in deze maand opgenomen waren, een klein boekje geschonken werd. En dan de handjes, petton of zakken gevuld met moppen O. die liefelijke poëzie des levens, die daar uit blonk in de wederziydsche genegenheid tussclien den Damoskrans eu de kleine, vroolyke jeugd. Er was iets treffends in toen de 5-jarige S. geheel alleen het „Feestliedje", met helder, klankvol stemmetje inoeht ziugen en de eveuoude Mina van E. een ge dichtje mocht voordragen. Ze deden dit vrijmoedig, onbevangen, met van liefde gliusterendc oogjes, in 't heilig bewustzijn, hoe vaag ook nogvoorhou.dat liefde wordt gewekt door lielde en zichzelvc beloont door sympathie. „Dameskrans. u ter eer, Klinke 't nog dikwyls weerl" herhaalde 't koor uit dat lente lied der kindervreugde, en die wensch werd eu wordt diep gevoeld en iu aller hart dankbaar her haald. Waar zóo de vreugde zich strengelt als een krans om grooten en kleinen, daar mogen we roemen op den alles doortintclenden liefdegoest, waarvan het Pinksterfeest het symbool is on blijven zal. Of er over schoolverzuim tc klagen vielweinig of niet. Geen ziekte van bedeukelijkcn aard of strenge win terkou had de jeugd belet de school trouw te be zoeken. Wel deden gewone kinderkwalen zich nu en dun voelen, maar door vriendelijke medewerking van H.H. doctoren konden allen, die door ziekte verzuimd hadden, een bewys inleveren29 briefjes waren aldus gecontroleerd, waarvoor dien hoeren een woord van warmen dank worde gebracht. Zóo saam te werken in den geest, isdon goeden geest kracht geven om zijn wieken uit te spreiden tot zegen van het opkomend geslacht, tot heil der menschheid. Heilige geest bezielde onze weldadige stadgenoot-en, als zij door hun gaven, den Dames krans in staat stelden zooveel kleinen gelukkig, zooveel ouders dankbnar te stemmen, de A. P. Be waarschool, die zooveel steun behoeft, tot hulp en kracht te wezen. Moge een heerlijk Pinksterfeest geschonken wor den aan allen, die 'tvuur der liefde deden ontbran den. Mogen zij blijven bcziold door den heiligen geest, den geest der eeniggrootc, der ware, goddelijke, menschenliefde. H. M. S. Een enkel woordje mogen we hier wel aan toe voegen, een van hulde nau mej. G. C. Burger, tlums presidente van don „Dameskrans," die reeds 17 jaar met haar zuster, mej. E. M. G. J. Burger, de kleinen kleedde en de ouders verheugde. Bij haar vertrek naar Den Haag ontvangen beiden langs dezen weg den dunk van de zeer velen, die zij ïuet de hun eigen, tactvolle vriendelijkheid zoo veel woldaden bewezen. En nameus do andere dames een verzoek. Het geld voor do uitdeelingcu wordt suamgcbraclit- door nagenoeg het zelfde kringetje van weldadige». In den regel brachten dc dames daartoe een persoonlijk bezoek, wat over en weer veel tijd kostte. Nu werd verleden jaar besloten de bijdrage per quilaulie te innen, welk voorstel zelfs veel bijval vond, en tlums werden sommige dier quitunliün geweigerd. Hier mout wel misverstand hcerschen het geldt geen nieuw verzoek om bijdragen, doch 'i is oen nieuwe vorm. Hopen we, dat, ais de dames dezer dagen hun persoonlijk bezoek zullen herhalen, ze geen ljov.ua- ren nieer zullen ontmoeton en, hij wijze van com- I pensntie, eon dubbelen oogst bobben. ineours hippique, Donderdagmid- cht gehouden, werden o. :t. prij- iiiirden van de volgende voor het schoonste en Luitenant J- M. 0. Iltuik is van de 2e compagnie le bataljon 5o regiment infante rie hier, is overgeplaatst bij de 3e compagnie 3e bataljon, mede hier in garnizoen. Luitenant- D. P. Brondgeest, van liet Ie bataljon 5e regiment infanterie hier, die reeds gedurende gernitnen tijd gedetacheerd was bij hel 5e bataljon te Utrecht, is thans de finitief daarbij overgeplaatst. Sergeant J. Hattinga Raven, van het 5e regiment, infanterie hier, wordt voor den l ijd van vier jaar gedetacheerd bij het Indisch leger. Door enkele bladen wordt bericht, dat rit meester II. C. L. P. Matlion, instructeur bij het Ie regiment huzaren hier, zou worden overgeplaatst naar Venloo en let welals osend pons-commandant zou Worden vervangen door ritmeester D. En schedé, vail liet Be regiment te 's-Gravenhage. Noch bij de betrokkenen, noch bij de korps- commandanten is daarvan iets bekend. De collecte voor het Fonds tot aan raoedi- ging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft hier opge bracht do kapitale som van f77.465, zegge even zeven en zeventig gulden Bij het i' dag te Utr< zen behaald dour stadgei moten in het concours best gaande rijpaard, bereden door een offi cier of heerrijderle prijs Sjors, van luite nant Taunay; bestuursprijs Black, van lui tenant A. baron Van Heemstra. in het concours voor het schoonste en best ingespannen rijtnigpaard, toebehoorende aan particulieren2e prijs Huntsmanvan luite- A. baron Van Heemstra. Bij liet concours voor het beste spring paard. toebehoorende aan en bereden door een officier van het Nederlandsche ol'Neder- landsch-lndische leger had een treurig onge val plaats. Luitenant Taunay had het ongeluk, dat zijn paard Sjors, na bet nemen van de haag, viel. De ruiter viel daardoor ter aarde en iiet paard, dat over zijn kop duikelde, plofte met volle zwaarte op zijn berijder. Onmiddellijk snelden eenige artilleristen toe, die den luitenant optilden. Hij beproefde te loopen, doch zeeg ineen. Men droeg den luitenant naar de directiekeet bij de Zwem school en daar verleende dr. J. llurtog hem de eerste geneeskundige hulp. Na eenigen tijd Icon hij, steunende op twee vrienden, in een rijtuig stijgen, dat hem stapvoets naar zijn hotel bracht. Hij was evenwel niet in staat om gevolg te geven aan zijn voor nemen, des avonds naar 's-Gravenhage te vertrekken. Het paard bleef ongedeerd en behaalde, gelijk hierboven is gezegd, in-het volgende nummer den eersten prijs. Het ongeval is zeer goed afgeloopen naar wij vernemen is luitenant Taunay heden- oclifend naar Den Haag vertrokken. Naar omstandigheden is hij zeer wel. Bij de aanbesteding a. van het onderhoud der militaire gebouwen te Amersfoort, en b. van hel vernieuwen van sluizen in de Grebbe- Ihiie, waren voor elk dier werken drie bil jetten ingekomen, alsa. W. van Acliter- bergli. f6900; G. Wassink, f6870; en H. Heilijgers, f6665; b. W. van Achterbergh, f2590G. Wassink f2560; J. W. Geurs, te Opheusden, f'1990de overigen hier. Do uitvoering is onder het gewone voor behoud aan de minste inschrijvers gegund. Voor rekening van de executeuren in (.en boedel en de nalatenschap van wijlen den heer Carcl Scheltus Jz. is Donderdag aanbe steed liet bouwen van een Asyl voor oude dames, aan den Soeslerstraatweg hier. Vier biljetten waren ingekomen, til. van de heoreti J. T. Breemer, f12672; H. T. Eijsvogel, I'll 673: L. Ruitenberg, f11587 en J. II. Boks, f 11285, aan welken laatst genoemde het werk, waarmede 1 Augustus ■s. moei worden aangevangen, is gegund. 3.5 tste A Ti i TS'EjO TE HIJ Vijfde of laatste klasse. Derde week Trekking van 21 en 22 Mei (1950 loten). Ten kantore van don Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70. 235 513 9541 10774 10828 13425 13438 19800 20605 20020 20027 20630 on 20637. Te '/amen 13 prijzen, /onder prijs zijn uitgetrokken 202 208 217 238 242 240 505 518 521 52C 720 727 733 730 740 9553 9560 9570 9589 10749 10752 10762 10700 10777 1078010783 10820 10825 10831 13401 13406 1343613446 19791 19849 20582 20608 200I22061620625 en 20632. Volgende trekkingen geschieden2630 Mei. Behalve de premie van f 30 000 voor den «ui 1st uitkonienden prijs van f 1000 of lioo- ger en de premie van f3 000 voor liet laatst uitgetrokken lol, zijn iugobleven de navol gende prijzen I van I 1500, 21 van f lOOO, 15 van f300 22 van f200, 59 van f 100, en 1012 van 170.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2