Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Er blijken nog coupons N. W. Schuld in L omloop te zijn van stukken van 3'/a pet., die i na de conversie niet ingewisseld zijn, ver- h meldende het, bedrag der vroegere rente, i 1.73 en f 1.75 j.; Aangezien de rente in 3 pet. is veranderd, en er door den kleinhandel nogal eens ren tecoupons in betaling genomen worden, waar schuwen wij er voor. dat deze coupons slechts f 1.48 a 1' 1.50 waard zijn. Bepaald is. dat voortaan in idle bescheiden, waarin geograpbische lengten van plaatsen in Nederlandsch Indië worden genoemd, wordt uitgegaan van ric lengte van Batavia (uitkijk) 7u, 7in en 14.47s. (106 gr. 48 min. 37.05 sec.) oost van Greenwich. Te Dubbeldam zijn verleden week twee paartjes in don echt verbonden, waarvan zoo wel de beide bruidjes als de beide bruide goms Van Ham heeten. Toen Donderdag bij Uselmonde een spoor wegongeval plaats had, waarbij 8 personen licht gekwetst werden of zich bezeerden, haastte een veelgelezen blad zich deze tijding per bulletin te verspreiden. Maar toen den daaropvolgenden middag artikel 1 der Kies wet met overgroote meerderheid werd aan genomen, was er geen enkel blad dat daar van een bullet in maakte. Uit den regenmeter hier is afgetapt: den 16den Mei 1/2 m.M., den 21en 5 m.M. en den 30en ll2 m.M.totaal dus slechts 6 m.M. neerslag, tegen 24l/2 m.M. in 7 regendagen in Bloeimaand van 1895. De ^Congregatie van L. Vrouw," zond gisteren 25 jaar geleden eenige zusters uit liet Moederhuis te Amersfoort naar Amster dam, teneinde zich daar aan liet, onderwijs van katholieke meisjes te wijden. Kerst in een huis aan de Oude Schans, vervolgens op den Kadijk, de Kromboorasloot en op den Kloveniersburgwal .werd hun het onderwijs toevertrouwd op de daar gevestigde scholen van de «Veroeniging tot Weldadigheid, van den Allerh. Verlosser." Deze verecniging vereerde gisteren, den datum van liet jubileum, dun eerw. zusters een huldeblijk. De eerste van de nieuwe maand brengt nieuwe bepalingen in werking. Zoo hebben, gelijk reeds in ons vorig num mer werd meegedeeld, reizigers met de lo- caaltrciiion Amersfoort Utrecht geon recht moer op een kostolnozon rit por Utrecbtsehe train. Verder loopt, lieden voor 't. eerst de laatste avond-loraaltreiri uit de Bisschopsstad, van daar vertrekkend om 11.30 on hier aanko mend om 12.15 stadstijd. Ten slotte worden hier lieden voor bet eerst de Rijkspostspaarbankzegels uitgegeven daarvoor zie men do in «lit nummer voor komende nota van den fungoerendi n direc teur. Na den lande 45 jaar mot voorbeeldige plichtsbetrachting ie hebben gediend, waar van 21 jaar als directeur van liet Postkan- toor te Amersfoort, werd aan den heer C. Smitt Hzn. op zijn verzoek met ingang van j heden op de meest eervolle wijze ontslag ver- leend uit, 's Rijks dienst, met toekenning van pensioen. Wel hadden de -imbtenaren en beambten i hei voornemen opae al hun beminden chef een aandenken te •Toeren, dncli deze had I uitdrukkelijk verzoi lit niet Ie doen. Hun j photograpbiscii portret echter, dat ieder voor i zich hem gal. aanvaardde hij met groote I erkentelijkheid. Moge het den heer Smitt, die zich hier tal van vrienden verwierf en, ook al vestigt, i hij zich metterwoon te Utrecht, in aange name herinnering zal blijven, vergund zijn I nog in lengte van jaren te genieten van zijn welverdienden rust. Wie hein hier zal opvolgen, is nog niet be- kend: zeker is het echter, dat het kantoor ver- eenigil zal worden, met het telegraafkantoor. Dr. II. Middelburg, aan wiens nagedachte- nis Donderdag ter jaarvergadering van de I sVerceniging tot afschaffing van sterkedrank" nog zulk een warme hulde werd gebracht, j sprak, kort voor zijn plotselinge dood, met 1 juffrouw Schermer over de ellenden, die de I drankduivel over velen iu ons land brengt. Zij vertelde hem toen iets uil haar rijke I ervaring en hot een voudige verbaal trof hem zóo, dat hij baar verzocht, bet meegedeelde opschrift te brengen. De ijverige directrice der Anna Paulowna school deed dit, en thans heeft zij hel schetsje in druk doen uitgeven, onder den titel «De nieuwe gulden." Een zeer bevoegd man schrijft er van in J de llollundschi! Lelie: »De schetsjes van I «juffrouw Schermer zijri reeds by velen in I den lande gekend en geliefd. Eenvoudig en vaar is al wal, haar pen ontvloeit; zij «greift liinoin in 's volle Mohsrherileben"; elk barer .schetsjes is een stukje geschiedenisde «nieuwe gulden" is niet liet minst genomen uit. de werklykhuid. »Wie helpt dit Voor velen zoo nuttig hnekske j 'k had haast geschreven «tractaatje", als dat woord maar niet zoo'n bijbeteekenis had gekregen verspreiden 't Kost, bij ge tallen genomen, zoo goed als niets, en 't kan veel nut stichten Het boekje, 19 bladzijden druks, met een aanbevelend woord van ds. Drijver, kost slechts drie centenbij getallen genomen voor uitdeelingen is het zeer geschikt nog minder. Wie helpt dut boekje verspreiden onder den kleinen man Aan onzen stadgenoot den heerJ. P. Mez- ger is door de Staats-commissie voor het praetisch apothekers-examen het diploma als apotheker uitgereikt. Jhr. mr, T. A. J. van Asch van Wijck is 12 Mei per Koninklijke Mail naar Nederland vertrokken. Zijn we goed ingelicht dan zal Z. Exc. zich te Utrecht metterwoon vestigen. Hedenavond om 9 uur ledenvergadering van «Toon kust" in de Muziekschool, ter be spreking van den beschrijvingsbrief voor «Ie Algemeene vergadering, te houden te Haar lem, op Vrijdag 5 Juni. Piij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot le luitenant de 2o luitenant H. C. van Capelle, van liet korpstot kapitein kwartiermeester de le luitenant-kwartier meester N. E. Rost, van het korps pantser fort-artillerie, gedetacheerd bij het 5e regi ment en is op pensioen gesteld de kapitein kwartiermeester J. L. Nederburgh. Onder geleide van luitenant C. F. van den HolT kwamen hier hedenochtend uit. Haarlem aan de cadetten-korporaal K. W. H. Jelten, D. J. C. II. Brussen, J. E. Snellen van Vol lenhoven, H. M. d'Angremond, A. Hakstroh, C. A. Blik, H. Jespera, II. L. Lalau, S. Prins, J. E. Jautze, jh. YV'. Larnan Trip, B. W. van Weideren baron Rengers, J. M. Scheuer, A. Landzaat, J. I'. Jeltes en K. C. Roeloffs, allen van de Koninklijke Militaire Academie, gedetacheerd bij de Militaire school, die tot medio September aan alle oefeningen van liet 5e regiment infanterie zullen deelnemen. Bij liet 5e regiment infanterie bier komen li rijwielen van inlandse!) fabrikaat in be proeving, 2 uit elke der fabrieken van Bur gers te Deventer, Kongers te Groningen en de Simplex-maatschappij te Utrecht. Zij zullen bereden worden door geoefende wielrijders. Na afloop van de groote mauoenvres zal een verslag omtrent de proefneming worder ingezonden, niet vermelding aan welke den beproef de modellen de voorkeur wordt ge geven en .elke veranderingen of verbeterin gen. uit militair oogpunt, alsnog aan de rij wielen worden verlangd. De officier van gezondheid 2e klasse G. L. ('oenen, van liet le regiment veld-art il- lerie bier, is heden voor den tijd van twee maanden gedetacheerd in de Legerplaats bij Milligen, waar hij zal optreden als chef van den geneeskundigen dienst. Omtrent het concert, door de »Fisk.Jubilee Singers" te Hilversum gegeven, lezen we: Hot achttal, «lat- Donderdagavond voor ons oplrad, deels zeil'gewezen negerslaven, deels uit negerstam men geboren, heeft ons een avond van genot verschaft, dien wij niet spoedig vergeten zulleu. Daar is in hot zingen dezer lieden een zekerheid en eenheid als zelden gehoord. Reeds het eerste lioil Show me the way (Wijs mij den weg) gevolgd door the Lord's Prayer (het Onze Vader) deed ons reeds terstond gevoelen, dat wij hier met, eon gezelschap te doen luidden, dat, bij alles wat wij ooi top vocaal gebied boorden, bovenaan mag geplaatst worden. Wij bobben geen woorden om uit te drukken dat goddelijk Hchoonevooral in de pianissimo's, cres cendo's en toeli ook weer niet minder in de forto's. Prepare me, Lord, when death shall shake this frame (Bewaar mij Hccro, wanneer de dood dit lichaam sloopt), bij Sun key „Bereid mij Hoer, om i voor Uw troon tc staan," dat lied werd zoo weg- slèèpend schóón gezongen, met zooveel gloed en overtuiging, zooveel godsdienstige bezieling on in nigheid, dat wij als met, ingehouden adem luis terden, oiu toch mnar niets te verliezen. Bij de solo's bleek welke gaven elk afzonderlijk had. Voortreffelijk toch is de bns. Mr. J. N. Cald well, wiens metalen geluid, diep en krachtig, vol schakücriug is. Mr. C. W, Pay no, tenor-solist, heeft een volle, welluidende stem, zuiver in de hoogte zoowel als laagte. Mrs. Cole heeft een orgaan zóo schoon, zóo zeld zaam prachtig als wij nog nooit gehoord hebben. De vastheid en zuiverheid, die in hooge mate uit kwam bij de solo „Daisy Polka" is onnavolgbaar. Eenvoudig natuurlijk ia do wijze van zingen van deze drie solisten en ook van de overigen. Geen jacht op effect; alles natuur, waarheid en eenvoud. Eenvoud ook als zij 'tnpplaudissement van 'l publiek met een eenvoudig hoofdknikken beantwoordden, zooveel bekoorlijker als die anngoleerde manieren, wior preciesheid met een centimeter kan worden uitgemeten. Die eonvoudigen, die mot een vriendélijken lach op 't, gelaat, hun meer weroldsche liederen zongen en ook dfiar in opgingen, wij zullen ze niet gemak kelijk vergeten. Onder hun roerend gezang,gedach tig aan hun verleden, en denkende aan het heden, I dat nog, zjj het in anderen vorm, zjjn slaven heelt, was het ons als klonk boven alles uit de stem «ter I mensclielijkhoid. eens geprofiteerd door Uem iu dat I „Hebt goeden moed. Ik bob de wereld overwonnen." Een byzondor woord van hulde voor bet onnoem baar schoons orgol-aecoinpagnemcnt. Mun weet, dut deze artistcn hier Donder- dagavond optredenhul loopt vol en dus is plaatsbespreker! zeer aan to raden. Op Zondag 21 Juni zal men hier weer kunnen genieten van een deei van don wegwedstrijd Amsterdam-Arnhem en terug, uitgeschreven floor Amsterdam's Wielrijders Bondslokaal. De afrit heeft plaats om8uur sochtends; de racers worden terugverwacht om f uur. De afstand is 196 Kilometer, welke binnen negen uur meet worden afgerend, wil de deelnemer in aanmerking komen voor een der elf prijzen. Bij de Donderdag te Scherpenzeel gehou den herstemming voor twee leden van den Raad is gebleken, dat de heer W. van Ree voor beide vacaturen is gekozen, zoodat voorde aftreding in 1897 nu een nieuwe verkiezing zal plaats hebben. D. van R.. die 9 Februari R. H. te Soest zoodanig mishandelde dat diens dood daar van liet gevolg was. is thans door het ge rechtshof te Amsterdam in hooger beroep veroordeeld tot éen jaar gevangenisstraf, met. altrekking van den tijd door hem in voor- loopige hechtenis doorgebracht. In den loop dezer maand zullen deelnemen aan de oefening van het Korps genietroepen in «ie Legerplaats bij Zeist: 1. De cadetten van liet 4e studiejaar der infanterie en cavalerie van het leger hier te lande van de Militaire school te Haarlem op 15, 16 en 47 Juni. 2. De cadetten van het 4e studiejaar der infanterie en cavalerie van het leger in Ned. Indië van de Militaire school te Haarlem op 22, 23, en 24 Juni. Beide seriën ouder lei- leiding van luitenant YV. A. C. Gout en éen onderofficier. 3. De cadetten van het 4e studiejaar der genie van het leger hier te lande en in Ned. indië van den Artillerie-cursus te Delft, van 22 Juni tot 4 Juli. 5. De onderofficieren leerlingen van liet 2e studiejaar van den Hoofdcursus te Kampen, op 30 Juni en 1 Juli, onder leiding van ka pitein H. P. van IJsseldijk. Ook de leerlingen van het 3e studiejaar, die de krijgskundige studiën aan de Hongere krijgsschool volgen, zullen van 22 tot 25 Juni aan de Legerplaats een bezoek brengen, on der leiding van een kapitein-leeraar dier in richting. Het schitterende verloop der Russische kroningsfeesten is verduisterd door een ont zettende gebeurtenis. Lang vóór den aanvang der volksfeesten drong de menigte, bestaande uit honderddui zenden. zóo onstuimig op «Ie plaats waar de giften zouden worden verdeeld, op, dat met onweerstaanbaar geweld honderden mensehen werden dood gedrukt. Volgens opgave der politie telde men Vrij dagmiddag om vier uur 1282 doodeti en 479 zwaar gewonden, meest boeren en arbeiders. De keizer, die door liet ongeval diep ge troffen is, beval dat 4000 roebel zal worden geschonken aan elke familie, waarvan de kos- witiners zijn omgekomen, en neemt, eveneens de begrafeniskosten voor zijn rekening. In de vergadering van den Belgischen Senaat op 28 Mei deed zich een incident voor, dat een waardige tegenhanger is van liet bekende «Messieurs, la séance continue." De lieer De Smet de Naeyer, Minister van Financiën zeide tot den socialistische» senator Picard «Voor u is alles veranderd, sedert de behoeften van de verkiezingen u genoopt hebben, van houding te veranderen." Picard«Dat is niet waar." Ken groote ruit midden in den zolder valt naar beneden en springt rinkelend in stukken op liet ijzeren traliewerk er onder. Picard: «Ik zou haast zeggen, dat de leven- looze elementen in opstand komen tegen de beleediging die u mij licht, toegevoegd." Lichtgas uit zaagsel. Te Desoronto in Canada zijn verscheidene groote houtzaagmo lens en de stad wordt, ten deele verlicht met het zaagsel dat zij opleveren. Het gas door loopt. uit de retorten komende, een reeks van gebogen buizen on gaat vervolgens in de zuiverkisten, evenals dit bij steenkoolgas geschiedt, en evenals daarbij, wordt ook kalk als zuiveringsmiddel aangewend. De inrich ting is niet zeer uitgebreid en levert niet meer dan 540 M". gas per dag op, waartoe 2 ton zaagsel vereischt worden. Een mari en een jongen doen te zamen al liet, werk. Do beste qualiteit gas komt van harsig hout; 400 K. G. zaagsel laten 20 K. G. houtskool achter en liet gas heeft ia een gewonen bran der oen lichtvermogen van omstreeks 18 kaar sen. Een opéra per telefoon. De Londensche telefoonmaatschappij had dezer dagen de wel willendheid om de vertegenwoordigers der pers op een rnuziek-iivondje te noodigen men zou nl. in Londen de zangeressen en zangers hooren, die optreden in de Opera en de Opéra Uomique t.e Parijs. Hoe gewoon velen der persmannen ook aan de telefoon waren, hot gal' oen zonderlinge gewaarwor ding madame Caron in de Hellé te hooren zingen op meer dan 76 uren af'sturnls. Over 't geheel kwamen de klanken zeer goed over en sommige gedeelten hoorde men even goed, alsof men in de schouwburgzaal zat. Een proeije van industrieel» vlugheid werd onlangs door een papierfabriek in liet Bei- erscbe woud geleverd, voor een aantal daar toe uitgenoodigdc getuigen en deskundigen. Des ochtends in de vroegte werden in het bosch hoornen gerooid, twee uur later waren al die hoornen tot papier omgewerkt en 2 uur 25 minuten na aankomst der hoornen in de fabriek waren deze in couranten veranderd. In Amerika is thans als cotillonfiguur in gevoerd de Trilby-veiling. Een gordijn Wordt dwars door de zaal gespannen en onder dit gordijn door vertoonen de dames hun voeten en deze worden geveild. De hoogste bieder mag met de eigenares der voeten soupeeren. De opbrengst wordt bestemd voor het een of ander liefdadig doel. Vooral zy die een bovenhuis bewonen, zullen meL belangstelling vernomen, dat door «ie lieeren Fred. Stieltjes en Co. te Rot terdam. een nieuw Amerikaanscli reddings toestel in den handel is gebracht, dat even eenvoudig van constructie als gemakkelijk te behandelen is. Het is een katrol, die met een haak aan een oog in het raamkozijn of in de kamer aan een zwaar voorwerp wordt bevestigd, en een klos, waarop het koord is gewonden, dat door de katrol loopt, Bij brand heeft men niets anders te doen dan een lus over de schouders onder de armen door dicht te schuiven (zoodat men tiet. vrije ge bruik van armen en boenen behoudt.) de klos naar beneden te werpen, het raam uit te klimmen en zich te laten zakken. De katrol doet het overige. Hot toestel is namelijk zoo ingericht, dat de snelheid, waar mee de persoon daalt, zich regelt naar zijn zwaarte, d. w. z. dat de snelheid geringer wordt naar gelang een zwaardere last. aan het, koord daalt. Het bijzondere van het toestel is, dat. ter wijl een persoon naar beneden gaat, het, an dere einde van het touw naar boven komt, gereed om een ander, die daar mocht wach ten. te laten zakken; dit eenvoudige werk kan herhaald worden zoo lang et' mensehen boven in een gebouw zijn. Vrouwen, kin deren en gebrekkige», onverschillig hoe verschrikt ze zijn, of zelfs buiten bewustzijn, kunnen op deze manier veilig uit een bran dend gebouw worden neergelaten. Voor brand weermannen is het toestel een gemakkelijk mede te dragen beveiliging, die tien instaat stelt uit een brandend gebouw te komen, wanneer onder liet volbrengen van bun werk, de gewone uitgangen onbruikkaar mochten zijn geworden. Men kont de Döbereiner-lamp zij bestaat uit een inrichting om waterstofgas t,e ont wikkelen, dut, bij hol, openen van het kraantje tegen een stukje plutinaspons stroomt en dan vanzelf ontbrandt, ten gevolge van de eigen schap van liet platinaspons om zuurstof in zich te verdichten. iets dergelijks is nu ook voor lichtgas be dacht door een jeugdigen Griek te Parijs, den heer Cunellopoulos. Het door hem uit gevonden middel om gas te ontsteken, zonder het, in aanraking te brengen met een vlam, bestaat, uit een zeer klein stukje geprepa reerde kool met een dun metalen draadje van vijf centimeter. Dit wordt op zijde van den gasbrander aangebrachtals men de kraan opent, wordt eerst het stukje kool door liet uitstrooinende gas gloeiend, vervol gens wordt het met aaldraadje witgloeiend en steekt hot gas aan dit alles iri twee seconden. Welk een groot gemak deze vinding op levert, behoeft geen betoog. Het tijdroovenae éen voor éen aansteken van al de gaslichten in een groote zaal vervalt daardoor; men behoeft aan eiken brander slechts hef, stukje kool aan te brengen, en wanneer allo kranen openstaan, kan men door liet openen der hoofdkraan alle lichten te gelijk ontsteken. Ook wordt daardoor het brandgevaar zeer verminderd hoe dikwijls is niet, bij liet, aan steken van gaslichten in een winkel-etalage brand ontstaan doordat licht,onthrandhare weelsels in aanraking kwamen mot den was stok De samenstelling der kool is natuurlijk het geheim van den heer Canellopoulos. Te Ber lijn heeft zich een maatschappij gevormd om zijn vinding in Duitschland en Oostenrijk te exploiteeren. De New York-New Haven-Hartlord spoor wegmaatschappij heeft onlangs op haar «Air Line Hier ingevoerd wat men een scheel locomotiellicht zou kunnen noemen, een uitvinding van kolonel N. H. Heft. Het en kele frontlicht, dat, daar gewoonlijk gebruikt wordt, schijnt recht, vooruit als de locomotief door een bocht gaat. Mot. veld, of wat er ook langs het spoor zij, wordt er door verlicht, maar de rails vooruit verkeeren voor liet oogenblik in volslagen duister. In hot nieuwe systeem worden nu de twee lichten evenzoo geplaatst als de oogen staan bij iemand die scheel ziet. Zij zijn zoodanig gericht, dat elk lichtzyn schijnsel geeft door do stralen van het andere heen. Met twee zóo geplaatste lichten maakt het, geen verschil, welke bocht, er ge maakt wordt, duur het eene ol' hot andere licht altijd de liaan verlicht. Deze nieuwe lichten hebben zulk een opgang gemaakt, dat ze reeds by alle nachtsneltreinen inge voerd zijn.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2