Maandag 15 Juni 1896. 4571, 45e Jaargang. Amersfortiana. Een noodlottig geheim. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donrleriiagnamiddag met gratis Zot. ijtbtad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor .mersfoort 40 ct, voor het binnenland 50 ct. pei 3 maanden. Ad verten tien 16 regels 00 et.: elke regel meer 10 ct. Groiit'é letters naar plaatsruimte. Legale-, otticicële- cn onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Koedames por regel -5 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van bniten de stad worden do incassecrkosten in rekening gebraoht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. KENNISGEVING. SCHUTTE III J. I)e BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen, tengevolge van de deswege bestaande voorschriften cn tor verdere geregelde uitvoering van de door Z. M. den Koning vasgestelde reglementaire bepalingen omtrent de Schutterijen, ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabetisohe naamlijs ten van de ingeschrevenen voor de Schutterij, gedurende acht dagen op de plaatselijke Secretarie voor eenieder tor inzage liggen, alle werkdagen van 10 tot. 1 uur, teneinde eenieder in staat zoude zijn om ingeval hem eenige personen of omstandigheden mochten bekend zijn, die daarop nog zouden be- hooren te worden aangeteekend of ervan moeten worden weggelaten, dit aan het Bestuur kenbaar te maken. Dat dc loting voor de Schutterij tusscheu de in geschrevenen van het jaar 1890, ouder toezicht ccner Commissie uit liet Bestuur, ton raadhuize dezer ge meente zal plaats hebben op Zaterdag, den 27. Juni aanstaande, (fes namiddags te half twee uren. Wor dende nlzoo de belanghebbenden opgeroepen om op plaats en tijd voormeld te verschijnen, of bij afwe zigheid zich aldaar door een hij dc voormelde Com missie bekend persoon, voorzien van behoorlijke schriftelijke volmacht, te doen vertegenwoordigen, otn de bij de wet vereis elite loting naar belmoren te doen: zullende voor hen die persoonlijk afwezig mochten blijven en zich niet op voorschreven wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de Commissie worden getrokken. Dat tcnzclfdcn tinge, op gelijke wijze, een naloting zal plaats hebben, ten behoeve van diegenen, welke tot de loting verplicht zijnde, huiten linn toedoen niet onder baar mochten zijn begrepen geworden, alsmede ten behoeve van hen, die, ofschoon in an dere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgnnndc inschrijving alhier zijn komen wo nen. en voor dc vreemdelingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen, om als inge- Rn dat eindelijk den belanghebbenden bij de loting >le gelegenheid zal worden opengesteld, om de rederfen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken, ter kennis van dc genoemde Commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel daarvan, waarop zij hnnno reclame gronden. Gedaan te Amersfoort, den l::. Juni 1896. Dc Burgemeester. F. D. üGHfMMELI'ENXINCK. W. L. SCHEI/rus. Aan den voet van den Plattegrond der I Het eenige wat wij omtrent de zaak kunnen meedeelen, bestaat in deze bij zonderheid, dat er in de lSde eeuw een familie Caan in de stad niet onbekend I. Met goedvinden van de geachte Redac tie stelt de ondergeteekende zich voor, van tijd tot tijd uit de vele aauteeke- ningen, door hem omtrent Amersfoort en omstreken verzameld, een en ander mede te dedenaangaande minder be kende zaken inlichtingen te vragen, enz. Feuilleton. stad Amersfoort, opgemaakt door D. J. Thomkinsoud hoofd-ingenieur van den Waterstaat, 1846. vindt men een opgave van ae namen der Kerken, Gebouwen, enz. Onder No. 19 staat vermeld: het Kaau- sche Gesticht. Op de kaart zelve ziet men, dat het Kaansehe gesticht gelegen is in de Wol kerstraat (lees Walieker-straat) op den hoek van de Tuitstraat (leesTeut straat). Men vindt daar werkelijk een inrich ting, die denken doet aau een Hofje uit vroegere tijdeu. In het middeneen vierkant grasperk of bleek, afgesloten of begrensd aan de Oost- en Zuidzijde door twee gemetselde schuren, waarvan de tweede den hoek vormt van de Teut- straat en de Walieker-straat. Drie klei ne woningen, die toegang hebbeu tot het gras of bleekveld, staan met haar gevels iu de Walicker straat. Een gang of opening volgt, die toegang geeft tot vier naast elkander staande woningen of huisjes, waarvan de gevels gericht zijn naar het bleek- of grasveld. Zoo als ons werd medegedeeld, is de laatste eige naar van die stichting geweest de heer J. G. van de Klashorst. Na diens dood zijn de woningeu in handen van verschil lende eigenaren geraakt, zoodat het Kaau- sche gesticht, als zoodanig, heeft- opgehou den te bestaan. Vergeefs heb ik reeds sinds meerdere jaren mijn aandacht op die zaak geves tigd. De vragen, door anderen aan mij daaromtrent gedaan, moesten onbeant woord worden gelaten. Hebben wij hier in werkelijkheid te te doen met een zoogenaamd hofje, zoo als er in de groolere steden van ons land gevonden worden, of hebben wij deze Kaansehe stichting aan te merken als een speculatieve onderneming van een of ander persoon, die zich eenvoudig een goede geldbelegging ten doel stelde, ter wijl de klinkende naam van stichting afkomstig is van den oud hoofd-inge- nieur Thomkins Zoolang wij omtrent het geval geen nadere berichten hebben ontvangen, of vinden, houden wij ons aan de laatste onderstelling. 88). 7/ij is een allerliefst meisje, antwoordde iiirs. Ve rity, inaar ik weet zeker, l'anl, dat zij liet een of ander verdriet hoeft. Misschien heeft zij een ver loofde gehad, dien zij verloor. Ik geloof stellig, dat zij cr nog eeu nevenbcdooling bij Heeft, dat zij zoo vast besloten is. naar Chatterlv te gaan. Misschien heeft zij vau mijn rijken cliënt, mr. March, gehoord en is zij voornemens hem te ver overen Neen Paul. zij is niet een van die meisjes, die jacht maken op een lijken echtgenoot, maar daar om kan ik des ie minder begrijpen, wat haar zoo tot Chattorly aantrekt Den volgenden ochtend ging Beatrix niet Paul Verity meezij nam aan dc deur van liet kantoor van mr. Wedgwood afscheid van hem. Wedgwood had den vorigeu dag haar brief ontvangen en ver- wuchtte haar in zijn spreekkamer, Beatrix voelde haar knieën knikken toen zij daar binnentrad. De advocaat schoof haar een fauteuil toe en staarde haar een oogenhlik ernstig aan. Hebt ii op uw zuster geleken, miss Charles, vroeg hij. Oneen. antwoordde liet meisje. Nora zag cr uil als een fee, zij was beeldschoon, ik geloof, dat zij een levend evenbeeld van mijn moeder was. terwijl ik op vader geleek. Dat is jammer. Beatrix zag hein verwonderd aan en dat ontging hem niet, wam hij voegde er terstond bij Ik bed 'V wanneer mijn onderstelling juist is en de fain >u uw vader in de nabijheid van Salton woont, dat deze gelijkenis, in velband met uw naam, argwaan op kon wekken. Op angstigen toon vroeg cle jonge dame vervolgens: Mr. Wedgwood, hebt u al iets ontdekt? Hij zag haar met medelijden aan en antwoordde Niet wat op iemand eenige verdenking kan werpen. Volg mijn raad. miss Charles. Wanneer Kenneth Ford en zijn moeder geneigd zijn, u vrien delijk te ontvangen, sluit u dan zoo nauw mogelijk bij hen aan ik ben er van overtuigd, dat de mau dien u zoekt tot hun naaste omgeving behoort. Beatrix beefde, Gelooft u, dat hij bij hen aan huis komt en dat ik met hem als met een goeden konniszal moeten omgaan [k wil nu juist niet zojjgen, dat hij bij hen aau huis komt; hij heeft misschien eenmaal een hevige twist met hen gehad en komt daarom nooit meer over hun drempel, maar hij is of hij was zeer goed met hen hekend. Er kwam een uitdrukking van diepe neerslachtig heid in de oogen van liet meisje, zoodat de advocaat vriendelijk voortging: U moet niet denken, dat ik stil gezeten heb; I ik heb behendig in liet geheim inlichtingen ingewon- I ncn. In een geval als dit zou een openlijk optreden groot nadeel kunnen toebrengen, ja. zelfs elke kans I i|i slagen kunnen verloren gaan. Ik kan u het een I en ander vertellen omtrent den man, dien gij op- i spoort. Hij woonde in Bloomsbury en was zeer i spaarzaam met zijn geld. De lange, witte harenen 1 baard waren valsch, in werkelijkheid is hij nog geen vijftig jaar en hij heeft een glad geschoren I gelaat. Hij is eeu geheimzinnig, onrustig man en daarom gelooft men, dat zijn geweten niet vlekkc- Beatrix zag hem verwonderd aan e:i vroeg zich j in stilte af hoe het mogelijk was, dat tiij zooveel had kunnen vernemen en tocli nog geen spoorom- 1 treilt de identiteit van den man had. In het 40öte-penning-boek, aanwezig in het Stedelijk Archief, leest men dat Juffrouw Engeltje van Ommeren gekocht heeft van Mr. Rogier Camerbeek, als ge machtigde van Vrouwe Eva Gorton, wede. van den heer Mr. Cornells Caen cum sociis, zekere omtrent twee en halve morgen land gelegen in de vrijheid van Amersfoort in de Waters teeg tusscheu deu Lagen en den Liendertsen weg, enz. Die verkoop had plaats deu 19den Decem ber 1756. En in hetzelfde Register wordt, onder dagteekening van den lsten Mei 1770, melding gemaakt van Juffrouwe Richarda Caan, weduwe van Evert de Boos, en van Juffrouwe Ida Caan. Wie weet iets naders omtrent de Kaan sehe Stichting ol de familie Caan mede te deelen? De Keizerskroon, dezer dagen afge brand, werd 15 Maart 1768 door Ja cobus van Rooien gekocht van Dorothea Belmans, wede van Johaunes Bleu, voor de som van duizend en drie honderd gulden. In 1774, 24 April, werd de Kei zerskroon op nieuw verkocht. Jacobus van Rooden en Christina van Raait verkoch ten het huis aan Pieter van der Maath voor de som van eeu duizend vier hon derd gulden. Omtrent deuzelfden tijd, 28 December 1767,kocht Franciscus van Nimwegen van Evert Schenkbergen en Barbara van Nim- wegen, echtelieden, zeker huis in de Ze venhuizen aan de St. Joriskerk, van ouds genaamd de llooster, voor de som van drie honderd acht en negentig gulden. Deu 25 Sept. 176S kocht de heer Wilhel mus Gualterus van Veerssen van Juffrouwe Margarethe Hartman, weduwe van den heer NicolaasTrecker, een Heere huizinge en verdere opstal met Thuiu, Alléén, Plantagien, etc., benevens een Boere wooning, Bergen als anders genaamd de vijff viereudeelen Hoeven oft den Treek met de Paardenkamp en de horige lande rijen, Bosschen en Heetvelden, staande en Hoe hebt u dat alles kunnen ontdekken vroeg zij. Dat ging gemakkelijk genoeg, antwoordde mr. Wedgwood. Ik ging naar het station Charing-Cross omstreeks don tijd, dat de trein van Dover moet aankomen. Ik dacht zoo, op dien trein zullen wel alle dagen dezelfde beambten dienst doen en ik besuhreef hen zoo goed als ik kon mijn man en uw zuster. Eeu der conducteurs herinnerde zich werkelijk dit paar. De jonge dame scheen een diepen indruk op hem gemaakt te hebben hij herinnerde zich onder andere, dat zij een vreemde uitspraak van liet Eugelsch ha<l. Dat is zoo, wij hebbeu dikwijls tegen Norage- zegd, dat zij meer Fransehe dan Enge'.sche was. Zie Laatste kennisgeving Langestraat 10, 3e pagina. Welnu deze conducteur heeft, zeker niet vel tijd om couranten te lezen, want hij had nop niets van de geheimzinnige zaak van Saltou vernomen. Ik gat hem een stuk geld «n hij was dadelijk be reid mg alles te zeggen, wat hij van die twee reizigers wist. Dc „oude heer" en de „Fransehe dame" hadden hem verzocht een rijtuig voor hen te gaan bestellen. Het is mij ook gelukt den koetsier te inden, die hen gereden lieeft. Hij bracht hen naar Bloomsbury. En dan zegt u nog dat u niets hebt ontdekt? Met uw verlof, jonge dame, ik heb alleen gezegd, dat ik niets ontdekt heb dat op iemand eenige verdeukiug kan werpen. Welnu, ik ging dan naar Bloomsbury en vond het F'lis, dat de koetsier mij had aangeduid. Do bewoonster behoort tot dat soort van mensehen waarmee ik altijd diep mode lijden heb. Zij was een vrouw uit den hongeren stand die tegenspoei I had gehad. O mr. Wedgwoodriep het meisje uit, als li cons wist hoe belangrijk uw modedcclingen voor gelegen onder Lensden, aant Heetveld om een duizend een honderd en negentig guldenitem een Boere wooninge en verdere opstal, mitsgaders aan horige Lan derijen, Bosschen en Heetvelden genaamt Weilom, mede gelegen onder den gerechte van Leusden aan 't Heetveld, om een duizend een hondert en tagtig gulden. Eindelijk vijff raergen 460 roeden zoo Bouw- als weiland gelegen aant Leus- derheetveld, onder even genoemde Ge rechte van Leusden, van ouds genaamd de Smal-akker om zeshonderd en dertig gulden, en dus alle de voorschr. perceelen te zamen voor de som van drie duizend gulden. Van waar die naamde Treek Op 5 Maart 1731, leest men de vesti ging van een som geld in de helft van seecker holst vierdel land, beginnende van de hoge wegh en eijndigende tot de lage weg toe. In 1747, 22 July, leest men van een halve holst vierendeel tahaksland, en iu 1772, 23 Januari, leest men vijf zevende Parten van een halve holstvierel, gelegen in de vrijheid van Amersfoort, buiten den Kam poort tusscheu de hooge en lage wegh, enz. Vergeefs heb ik een onderzoek inge steld naar de beteekenis van de uitdruk king „holst vierdel". Met eenige inlichting zou men mij zeer verplichten. W. F. N. van ROOTSELAAR. Amersfoort 9 Juni 1896. ATJKH Bij het Departement van Koloniën is Don derdag uit Atjeh onderstaand telegram ont vangen okrnstige tuchtiging Lamkrah gisteren vol bracht2 fuseliers gesneuveld en elf mindere militairen gewond". Het Handelsblad ontving dit telegram »I)e troepen zijn teruggekeerd. Lamkrah is verbrand. De bevolking is naar het ge bergte gevlucht. Ons geheele verlies aan ge® sneuvelden en gewonden bedraagt 20 min deren.» Blijkens een bij het Departement van Ko loniën ontvangen nader telegram zijn bij de operation tegen Lamkrah van onze troepen mij zijn. Ik heb er altijd zoo vurig naar verlangd, de nauwkeurige bijzonderheden te weten, uit de laatste oogenblikken van mijn arme zuster. Lief kind, zeide de .dvocaat geroerd, in éen opzicht kunt go gerust zijnuw zuster heeft niet geleden, geen vrees, geen doodsangst kweldenhaar. Zij zag er. om dc woorden van de hospita uit Blooms bury te gebruiken, uit als eeu vrooüjkschoolmeisje dat vacantie heeft. Ik bid u zeg mij alles wat gij weet mr. Wedg wood. Het is niet veel. Mrs. Iaiue, de kamerverhuur- stcr. had al sedert verscheidene weken een ver- huurbordje uithangen en zij vreesde al, dat het haar niet zou gelukken haar kamer te verhuren, toen op zekeren dag een oud heer bij haar biuneutrad en naar den huurprijs vroeg. Hij iooiule zich vreeselijk karig tegenover haar, doch ter. slotte werden zij het toch eens cn huurde hij een kamer voor veer tien dagen, hoewel hij ze slechts voor een paar dagen noodig zou hebbe daar hij een jonge bloedverwante van het vasteland verwachtte, eu hij, zoodra zij was aangekomen, weer met haar verder zou reizen. Mrs. Lane zeide mij, dat hij dc rustigste huurder was, die zij ooit heel t gehad en dat hij het haar volstrekt niet lastig maakte. Op zekeren avond echter kwam hij zeer opgewonden uij haar. Ken belangrijke brief dien hij aau zijn jonge bloedverwante had willen verzendén, was bij ongeluk zoo bemorst, dat hij bijna niet leesbaar moer was. Hij zoide er bij, dat zijn beschermelinge eon Fransehe was, die maar weinig Eugelsch verslond en daarom vroeg hij aan mrs. Lane of zij zoo goed wilde wezen, dien brief eens duidelijk voor hem te schrijven. Dit verzoek kwam de hospita niet verdacht voor, omdat mr. Ford - want hij luid zicli bij haar ook voor Ken neth Ford uitgegeven zijn vechterhaud in een doek iiad gewikkeld, alsof hij die hier of daar ver Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1