Binnenland. Stadsnieuws. ITIDII IJit een van Gouverneur-generaal van Ne- derlandscli Indië bij het Departement van Koloniën ontvangen telegraphiseh bericht blijkt, dut fuselier II. J. Claessens, aanvan kelijk opgegeven als in Atjeh vermist (ver moedelijk gesneuveld) werkelijk gesneuveld is. Zijn lijk is ongeschonden gevonden. Het Handelsblad ontving Donderdag het volgende telegram «Onze troepen zijn te Kota-Radja terug gekeerd. De kampongs in de XX VI Moekitns, welke zij doortrokken, zijn verbrand. «Gewond luitenant Van der Molen en 6 minderen: twee minderen sneuvelden." Dij het Departement van Koloniën is Vrij dag 'onderstaand telegram ontvangen «liergisteren keerde een gedeelte der troe pen direct terug in de linie, terwijl een an der gedeelte over Tjot-Bak-Tjoe, Lamkrah, Lepong en Kroengkaïi (alle in de XXVI Moe kitns) terugkeerde. Tegenstand bij het nemen van een honting beoosten Kroengkali. «Op den terugrnarseh werden tussehen Siem en Toengkoeb gewond een officier en 21 militairen beneden dien rang". De Nieuwe Roti. CL ontving van haar cor respondent te Batavia het onderstaand tele gram «Men meldt, dat onderhandelingen, met Toekoe Baid gevoerd, mislukt zijn. Een tocht naar zijn gebied wordt nu verwacht." Het blad teek ent bij dit bericht o. a. het volgende aan De beide laatst ondernomen tochten door Lam- rah naar Clieng. ten weaten van Anagaloenj», en naar Panteh Karang, ton oosten van Montassik, hebben wellicht ook moeten dienen om pressie uit te oefe nen op Toekoe Baid. De VII Moekims, waarover dit machtige hootd heersuht, liggen bij en ten zuiden van genoemde plaatsen. leranl Vetter opende dei: togen het doel hem I i, die s 5 heeft aangoi: Nu wo( de i odzake: erst onderhandelingen lubbelzinnige bonding ten waarschijnlijk met open kaart te spo len, in hij zich te houden ponen in de hand komt hoeft, als hij lioiu mot de Aan liet Nieuws van den Day werd ge seind. dat, do dappere sergeant Zeig niet ge sneuveld is. gelijk eerst werd opgegeven, doch zwaar gewond. De correspondent van de N. Roti. Cl. te Batavia seinde Zaterdag: «Toekoe Oemar nam bet hoofd van Lam- pagfir gevangen. Vier bataljons gaan er heen." liet oorspronkelijk telegram luiddeOemar seized, clue/ Lampayar. Fouv batalions thither. liet bind zegt bij dit telegram het vol- 1 gemln: Als het telegram goed is overgeseind, moet eruit verstaan worden, dut Toekoe Denial' hot hoofd van Lampagar gevangen nam on dat vier bataljons naar die kampong trokken. Daarin zou dan (le boteekenis liggen opgesloten, dat Oemar zijn gezag in de VI Moekims, hei gebied zijner vrouw Nju Din, weder aanvaard hoeft en vijandig is opgetreden tegen het hoofd van de kampong, ten westen onzer linie dicht aan zee gelegen. Om welke redenen hij dat zou hebben gedaan, valt zonder uitvoeriger bericht over de laatste krijgsbedrijven niet te beoorduelen. Wel licht heeft dat hoofd zich naar don zin van Oemar to vredelievend getoond, men ouzo troepen oonige dagen geloden zijn gebied betraden. Mocht uit het telegram echter het Eiigelscbe woord by zijn weg gelaten, dun wordt de beteekenis geheel omgekeerd. Toekoe Oemar zon dan door dat hoofd gevangen z\)ii genomen, en de vier bataljons, die naar Lam pagar mteken. zijn- afgezonden om hein te balen. (let .V. d. Day en .Ie V. R. Cl. ont vingen voorts hol volgende telegram «Generaal Vetter in zijn post ontheven. Kolonel De Moulin benoemd tot Gouverneur van Atjeh." Uit ilit telegram blijkt dus. dat. thans gene- raal-nmjoor J. ,1. K. du Moulin (van de artillerie, cliel' van dei) Genenden stal') defi nitief tol Gouverneur van Atjeh is benoemd, met welke Junctie, onmiddellijk na aankomst van generaal Vetter op Atjeh, de resident voor de Atjehsclie zaken K. F. H. van Laugen, tijdelijk werd belast. Aan het N. v. d. D. werd nog geseind, dat generaal Vetter naar Java terugkeert. Gelijk we Vrijdagmiddag aanstonds zoo veel mogelijk per bulletin meedeelden, is de Kieswet met 50 tegen 53 stemmen door de Tweede Kamer aangenomen. Tegen stemden de heeren Harte, De Kan ter, Beelaeris, Van der Kun, Kuyper, De Boer, Smits van Oyen, Pijnappel, Mutsaers, Dob- belmann, Rink, Donner, Bool, Van Alphen, Van Vlijmen, Bastert. Sehimmelpenninck, Lely, Gerritsen, Heemskerk. A. Smit, Druc- ker. Travnglino, Sehaafsma, E. Smidt, Ker- dijk, Cremer, 't Hooft, Lucasse, Pynakker Hordijk, Van den Berch van Heemstede, Tydens. Lieftinek, Veegens, Heldt, Sanders, Harte. D'Ansembourg, Borgesius, Smeenge, Balihnann, Vermeulen en Seret. Afwezig de heer Tak van Poortvliet. Voor de wet stemden:1 516 liberalen, 13 katholieken en 7 anti-revolutionnairen tegen de wet21 liberalen, 2 radicalen, 11 katho lieken i'ii 0 anti-^mu^utionnuiren of conser vatieven. Na vergadering in Comité-generaal, lot vuststflliiig der huishoudelijke raming van de Kamer voor 1807, is de vergadering op reces gegaan. .Bij de stemming waren alle tribunes ge vuld op de publieke tribune konden allen, die zich aanmeldden, /.oil's niet toegelaten worden. «Allcrabominabelst, maar toch aannemen", aldus karakteriseerde de Minister in "zijn eerste rede, vóór 6 weken, spottend het volks oordeel over zijn wet; zoo was het, en zoo is liet gebleven. Het zeggen is, dat de Eerste Kamer die 7 Juli weder bijeenkomt,, eerst in September over de Kieswet zal beslissen. Uit Rome wordt aan de Maasbode ge- meldt Aan den prefect van Padua is een kwitan tie overgelegd, gedateerd van 1825 en ge- teekend door een werkman, die daarbij aan den toenmaligen pastoor der Augustijnerkerk, don Todesco, kwijting gaf voor de kosten, verschuldigd wegens het overbrengen van de kist met de overblijfselen van den Prins van Oranje naar den kerktuin, in de nabij heid (en wel aan de voorzijde) van hetgval van baronnes Fiïrkenstein. Zooals men weet, is reeds in dit graf ge zocht naar bet gebeente van den prinsen- der leiding van den prefect zal men nu bij het graf in bet tuintje gaan graven. Het geschenk, dat uit verschillende krin gen in liet vaderland aan H. K. H. de Prin ses van Wied, Prinses Marie der Nederlan den, bij gelegenheid van haar zilveren eeht- feest met den Vorst van Wied, zal worden aangeboden, bestaat uit een album met bij dragen van verschillenden aard, waarvan de losse bladen zullen komen te liggen in een tafel gemonteerd met zilver, benevens uit een antieke klok op een voetstuk van Delftscb aardewerk. Morgen zal het drie eeuwen geleden zijn. dat Nederland zijn heerschappij begon over lndië. Het was toch op 23 Juni 1596, dat de eerste Nederlandscbeschepen het anker lieten vallen up de rende van Bantam, en onze vaderen voor het eerst betrekkingen aan knoopten met bewoners van die heerlijk scboone eilanden-wereld. Volgens de Maasbode za! de persoon, on langs te Rotterdam in hechtenis genomen in verband met den moord op den jongen Hoogsteden, eerlang weder in vrijheid worden gesteld. Door wiens scherpzinnig brein zou nu wel de nieuwe bepaling zijn uitgedacht, dat voort aan de nostquitanties niet langer mogen zijn dan 25 cM. vraagt iemand in bel, Handelsblad. Ik heb alle quitanties, die ik aan buiten- landsche huizen per post betaald heb, eens nagemeten en alle meten ze 17 it 28 cM. (ook de meeste binnenlandsche). Ik kan mij voorstellen; dat men te kleine quitanties, om dat ze kunnen wegraken, zou willen weren, doch de post is voor 't publiek, niet 't pu bliek voor de post, en men diende zich dus teregelen naar de practijk, enwaar 'tformaat van wissels en quitanties doorgaans 27 a 28 cM. is zich ook daarnaar te regelen. Indien men zich bovendien aparte quitan- j ties voor de post zou moeten aanschaffen, zou dit ten slotte ook wei eens tegen 't be lang der Schatkist kunnen zijn. Men wordt er moe van, onnoodig belemmerd j worden. Zij, die wenschen deel te nemen aan bet kamp bij Laren, dat bij voldoende deelne ming in liet eind van Juli a. s. gedurende j een 12tal dagen wordt betrokken door ver- j schillende jongelieden, moeten, zooals vroe- I staatsrechtelijk eollegie sproken mag, zouden wij in beginsel niet durven aanbevelen maar wanneer door hen, als organen van de pu blieke opinie bij voorkomende gelegenheden een bescheiden wenk in dien zin wordt gegeven, gelooven wij niet, dat bet open baar bclan» er onder lijdt. Geen vergade ring is zón lang of zij kan tiiig langer gemaakt worden, en tegen een te grooto verlenging is bet goed dat gewaakt wordt, al geschiedt dit ook op indirecte wijs. De president der spoorwegdirectie te Essen heeft aan zijn ambtenaren een schrijven ver zonden, waarin hij bun verzoekt, bij bet schrijven van allen dienstbrieven zooveel mogelijk eiken omhaal van woorden te ver mijden, en beknoptheid te betrachten, ten einde de brieven aan duidelijkheid te doen winnen, opdat alle orders des te spoediger kunnen worden uitgevoerd. Indien men aan onze bureau's den raad van de spoordirectia te Essen zou opvolgen en dus in alle brieven de vele «mitsdien's", «overwegingen" eriz. wegliet en er wat minder werd «gezien" en «gehoord", zou, meent de Arnh. CL, zeker niet kwaad zijn. Piet Hein. wiens naam was klein, doch wiens daden waren groot door het ne men van de Zilvervloot ofschoon hij heel wat meer en veel groótcr verdiensten heeft leeft nog steeds voort in aller herinnering, omdat hij in de baai van Matanzas een buit maakte van 12 millioen gulden. Thans schijnt het geld niet meer zoo'n waarde te hebben, want uit de jongste sta tistieken is gebleken, dat in Nederland per jaar 60 millioen wordt verdronken, dat is zoo wat de schatten van 5 zilvervlooten Vol gens velen is het nog 20 millioen meer, maar op 20 millioen meer ol' minder komt liet heelemaal niet aan, om dat liet nog geen 10 percent is van het totaal, dat de sterkedrank ons ontrooft. Wat is het seval Als de drinker een lialven gulden in de la van den kastelein laat rollen en meteen een halven dag werk ver zuimt, dan is bij misschien nog meer dan het dubbele kwijt. En als bij tenvolge van den drank twee dagen ziek komt te liggen, nog tweemaal zooveel. Welnu, ook die geldelijke verliezen moeten meegeteld worden, en dan komt men er met 80 millioen nog lang niet. Op een vergadering, te Utrecht gehouden, zei mii. Goeman Borgesius ongeveer bet vol gende «60 of 80 millioenOch laten we over dat cijfer niet twisten, want het is in elk geval nog veel te laag. Indien wij er bij rekenen liet verlies aan werkuren, aan werk krachten door vroegtijdigen dood, aan zie kenverpleging, armenzorg, enz. enz. voor zoo ver dit alles een gevolg is van het drankmis bruik, dan is 300 millioen gulden nog een te laag cijfer Driehonderd millioen alzoo, of niet minder dan 25 Zilvervlooten De Staat trekt in ieder geval jaarlijks van onze kasteleins de waarde van twee Zilver vlooten of wel 24 millioen gulden. Dat slaat vast, als een paal boven water. Ds. W. T. Imminck hoopt aanstaanden Zondagavond orn 6 uur afscheid te nemen ICill'IC imi^CIIITUCII, IIIWCIGII, 6UUUI3 viuc- J uitvoeriger is medegedeeld, zich vóór 1 j van zlJn geinee|denaren. Juli ,a. s. hebben aangemeld bij den Hoofd officier voor het reservekader. Aan dat kamp kunnen deelnemen o. a. de vrijwilligers voor het. reservekader, de leer lingen der 4e of eene hoogere klasse van Hoogere Burger School en Gymnasium, en zij, die in het bezit zijn van een bewijs B of D. Inlichtingen zijn te bekomen ten bureele van den hoofdofficier voor bet Reservekader, te Leiden. In den ouderdom van 73 jaar, waarvan hij meer dan vijf en zestig in lands dienst werkzaan was, tot zelfs in de laatste dagen, is Vrijdag te 's Gravenhage overleden de beer H. 0. Carpentier, hoofdcommies, eerste corrector bij de Nederlandscbe Staats Courant. Bij Kon. besluit is aan dr. C. Winkler, op zijn verzoek, met dankbetuiging voor de door hem aan bet onderwijs bewezen diensten, eer vol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks-uni versiteit le Utrecht, met ingang van 15 Sep tember a. s. De maandelijksche Zendingsbidstond zal morgenavond om 8 uur gehouden worden in De Zaaier. De verslaggevers van de beraadslagingen in de Belgische Kamer vinden, dat zes uur 's avonds een behoorlijke tijd is om te gaan dineeren. Op dat uur verlieten zij daarom verleden week Dinsdag de vergaderzaal. De leden bleven nog wat napraten, maar in ziende, dat niets van hetgeen zij zeiden, in do i is. kunnen wij i'len 8'eti druk een bijna on- In liet verslag van het verhandelde in de jongste openbare vergadering van den Ge neeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht komt aangaande deze gemeente slechts het volgende voor Bij een onverwacht ingesteld onderzoek in de St. .1osei-stichting te Amersfoort bleek die inrichting in meerdere opzichten te wenschen over te Idten. Na een daarvoor gehouden correspondentie met de heeren Inspecteurs voor het Staatstoezicht op krank zinnigen, werd éeue der verpleegden naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Op het door hein daartoe gedaan verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer Ad. H. van Kalken als lid van de Commisie van aanslag voor de Bedrijfsbelasting, terwijl in zijn plaats is benoemildebeerJ.il. Brom. Reeds meermalen hebben wij den «Gids voor inleggers bij de Rijkspostspaarbank" van 'len heer P, J. F. du Bois, voor allen die sparen willen bij deze nuttige instel ling, een zeer welkomen gids genoemd. Nu de Wet op de postspaarbank gewijzigd misbaren gids noemen. Want niet. alleen zij. ijie inleggers willen worden, rnaar ook zij dagbladen zou komen, besloten zij Woens dag, toen de pers om zes uren baar »lio" op die wijze had uitgesproken, óok maarte die reeds inleggers zijn, hebben het handige eindigen. I boekske noodig. Voor écn dubbeltje is bet Dat verslaggevers bepalen hoe lang een aan hot Postkantoor verkrijgbaar. Aan de Provinciale Staten van Utrecht is Zaterdag een verzoekschrift verzonden, waar bij wordt aangedrongen op wijziging der nieuwe provinciale verordening op het ge bruiken van honden als trekdieren. Het lij vige stuk lelt., uit 20 gemeenten, 1128 hand- teekeningen van belanghebbenden bij of ge bruik makenden van honden als trekdieren, Uil, Amersfoort, waar in (len beginne nogal bezwaren gemaakt werden,is niet éen hand- teekening. Adjudant J. Rens. van de 2e afdeeling le regiment veld-artillerie bier, is benoemd tot lid van verdienste der Vereeniging van go- pensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandscbe leger. De heeren C. J. van der Plank en J. H. Leinweber hebben Zaterdag als 2e luitenant en dr. J. M. Croockewit, als officier van ge zondheid 2e klasse ii la suite bij de dienst doende schutterij dezer ge in een te. den gevor derden eed in handen van den Burgemeester algelegd. Luitenant R. T. Kutsch Lojenga, van het 3e regiment-vesting artillerie, wordt 1 No vember voor onbepaalden tijd gedetacheerd bij bel 1e regiment veld-artillerie hier. Luitenant P. K. M. O. Gade, van het 5e regiment infanterie hier, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4e regiment te Leiden. Reserve-korporaal S. J. L. M. van Scliaik, van het 5e regiment infanterie hier. is, na voldoend afgelegd examen bevorderd tot reserve-sergeant. Sergeant Eiendrie, van het 5e bataljon 5e regiment infanterie te Utrecht, is als tourier overgeplaatst bij het 4e bataljon hier. Soldaat H. J. Plaats, van bet 5e regiment infanterie hier, is aangesteld tot élève-stafmu- zikant. Het Hoog militair gerechtshof beeft, uit spraak gedaan in liet, hooger beroep, inge steld door W. II. L. Tb. V., sergeant bij net 5e regiment infanterie hier, die door den Krijgsraad te Arnhem, wegens als menage meester verduisteren van een hoeveelheid vleesch, aan de menage der manschappen te Amersfoort toebehoorende, werd veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewa pende macht of als militair geëmployeerde te dienen gedurende vijf jaren. Het bof verbeterde 's Krijgsraads vonnis alleen voorzooveel de opgelegde bijkomende straf betreft, deed de uitgesproken tijdelijke ontzegging van het recht om bij de gewa pende macht te dienen te niet, doch degra deerde den veroordeelde tot den stand van soldaat; de opgelegde vrijheidsstraf werd in stand gehouden, doch bepaald, dat deze zal gerekend worden te zijn ingegaan op 22 April jl. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e militaire arrondissement is F. A. von M. sergeant bij liet, 5e regiment infanterie, schul dig verklaard aan: tweede desertie in tijd van vrede, zonder vrijwillige terugkomst bin nen vier weken, en veroordeeld tot, een mili taire gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden, en de kosten. Omtrent de stichting van den «Oranjebond van Orde" lezen we thans in het verslag: Door den Oran jebond van Orde is aan den voet van den Amersfoortsehen berg, op 10 minuten afstands van de Utreohtsche poort, een stuk grond langs den straatweg ter grootte van 1 41 80 Hectare aangekocht, met het aan vankelijk voornemen, daarop een groep wo ningen voor werklieden te bouwen, dus een stiel, ug, onder benaming «Muis en Hof". De uitvoering van dit voornemen hangt af van de vraag, of bet den Bond gelukken zal, de daarvoor benoodigde fondsen te negoti eeren, waartoe eerstdaags maatregelen ge nomen zullen worden, na voorloopige vast stelling der plannen. Donderdagavond rond 9 uur ontstond, door het vlamvatten van een gordijn, dat niet een lampje in aanraking kwam, een begin van brand in den beddenwinkel des heeren S. D. Aronson, aan het Havik. Buren en voorbijgangers doofden de vlam men, zoodat spuil. 3 en de slangenwagen der Vrijwillige, die zeer snel tet plaatseen gereed waren om water te geven, niet ver der behoefden op te treden. De schade, door assurantie gedekt, is ge ring de bewoners kwamen vrij met den schik. Lezen die mensehen dan geen kranten, zou men geneigd zijn te vragen. Een dienstbode hier, die de vorige week moest strijken, nam een speld, die tussehen het goed lag in den mond en slikte haar onder 't, praten in. Tol. dusver mocht het niet gelukken do speld weder te voorschijn te brengen. Do Wielrijders Club Amersfoort zal aan staanden Vrijdagavond een lantaarntocht houden naar Baam. Afrit van de Varkensmarkt om 8 uur. Bondsleden welkom.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2