Stadsnieuws. Ingezonden. Marktprijzen. Aclvertentién. Kunsttanden f2.50. Gebitten f40. LIEFDADIGHEID éon Stftut zonden kunnen treffeu, maar dat het niettemin een feit was. dat deze gedurende de.reeks van jaren welke de oorlog toen reeds duurde, Neder- landseh-lndië letterlijk alle in werkelijkheid getrof fen hadden. Natuurlijk moet dit aan een toevalligen samon- loop van noodlottige omstandigheden worden toe geschreven, maar dit neemt niet weg, dat de Atjeher door die verschillende slagen wel. ons treffen ten zeerste in ziju verzet wordt gestijfd. Om niet te spreken van de talloozc officieren en minderen welke daar hun leven of hun gezondheid lieten, heeft men slechts te letten op het lot het welk, Bijna zonder uitzondering, hen trof, die daar gedurende korteren of langeren lijd het opperbevel voerden. Hocvelen hunner lieten daar hun leven of hun reputatie; hoe onnoembaar veel leed is an deren tengevolge van miskenning als anderszins ten deel gevallen Nu kort geleden nog brak generaal Vetter, bij de eerste actie de beste, zijn sleutelbeenthans werd generaal De Moulin, bij zijn eerste oprukken tegen Kroeng-Raba, door een zonnesteek doodelijk ge troffen. Zou men nu werkelijk niet gaan denken aaneen Atjeh-l'atum toch hoe dit zij, een feit is het, dat de fanatieke Atjehsehe geestelijkheid daarin, uitden aard der zaak, aanleiding vindt, er op te wijzen hoe Toean Allah de Kafirs voortdurend straft, cn er een krachtig argument uit put tot opwekking voor het volhouden van den Prang Sabil. Wie zal het volgend slachtoffer van dezen nood- lottigen oorlog worden Laten wij hopen, dat het grootste aantal offers geleverd iswijden we een traan van diepen wee moed aan onzen braven ons te vroeg ontvallen vriend en kameraad De Moulin en richten we zoo doende als het ware een woord van troost tot zyn treurende weduwe. Het Nieuws van den Dag berichtte: »De excursie in de IV en VI Moekim naar Lampisang is afgeloopen. Gewond zijn de Ie luitenant-adjudant J. H. Hoekstein en de le luitenant C. G. Meerburg, alsmede 6 minderen, waarvan 1 zwaar". Vrijdag werd bet volgende Regeerings- telegram gepubliceerd «Dinsdag bende van heuvels van Lampaja in IV Moekim verdreven. Licht gewond 2 officiereu en 6 minderen beneden den rang officier. Woensdag gezocht naar zwervende bende in Moekim Lampagger (VI Moekim), welke terugtrok naar de hellingen van Be- langkala. Twee inlandsche mindere militairen gewond." De te Nijmegen woonachtige ouders van den sergeant der Koloniale reserve D. J. P. Bootsma. die 25 Mei te Kotta-Radja zwaar werd gewond enden volgenden dag overleed, kregen daarvan eerst Vrijdag 10 Juli van het Departement van Koloniën bericht KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van tic ingezetenen dezer ge meente. dat hetdoor den Directeur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-Holland cn Utrecht exe- eutoor verklaard kohier No. 1 van de Personeele be lasting over het dienstjaar 189(1/517 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 13. Juli 1896. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNIN CK. VERZOEK OM INLICHTINGEN. In den namiddag van Donderdag il. om streeks 3 uur, is aan den ouden Vlasakker weg bij het Nieuwe station hier gevonden een kind van het mannelijk geslacht, oud 2 a 3 maanden, aangezicht lang, haar en wenk brauwen donker, oógen donkerblauw, breed wipneusje, kuiltje in de kin. roodbonte vlek ken op gelaat en lichaamgekleed met crème kleurig mutsje (kaper) met kant en wit lint doorwerkt, wit gestreept borstrokje, wit katoenen hemdje, wit. gestreept nachtjapon netje, zijnde deze drie kleedingstukken aan hals en mouwen voorzien van kant, wit flanellen aan de vier zijden gezoomde luier, witte luier (zoogenaamd biokjesgoed) aan twee zijden gezoomd, een paar katoenen kousjesal deze g cderen zijn zoo goed als nieuw en ongemerkt. Het vermoeden bestaat, dat het kind te vondeling is gelegd door een als boerin in 't zwart gekleede vrouw, oud ongeveer 50 jaar. Zij droeg een witte strookmuts en een bloedkoralen ketting. Deze vrouw is vóór drie uur in de nabijheid van het Station, wuurhij het kind gevonden is, gezien met een zwart pak op den arm, hetwelk zij, toen zij na drie uur weder werd gezien, niet meer in haar bezit had. Zij, die omtrent deze vrouw of wel omtrent de ouders van het kind de mogelijkheid bestaat natuurlijk, dut deze vrouw de moeder van het kind niet is inlichtingen kunnen verschaffen, worden verzocht zich te wenden tot den Commissaris van Politie te Amers foort. Vergadering van den Baad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 14. Juli 1896 des namiddags ten 11/2 ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel van den lieer J. G. Kleber ten aanzien eener wijziging in de Verordening op de Inkomsten-belasting, met rapporten der afdeel ingen. 2. Voorstel tot bet aanschaffen van een velocipede ten gehruike van den Gemeente opzichter. 3. Verzoek van den heer dr. K. H. J. Koker om eervcd ontslag als leeraar aan het Gymnasium. 4. Benoeming van twee Regentessen van het Burgerweeshuis. 5 Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken stand. Ook de heer G. A. Karnp is niet geneigd orn de benoeming tot lid der Commissie van aanslag voor de Bedrijfsbelasting aan te nemen. De lijst van kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken hier is Vrijdag gesloten; er zijn thans 147 kiesgerechtigden, tegen 182 in 1894. Regentessen van het Burgerweeshuis heb ben de volgende voordracht ter benoeming van twee Regentessen van die instelling aan den Gemeenteraad ingezonden a ter vervulling der vacture, ontstaan door het vertrek van mevr. SrnittPutman Cra mer 1. mevr. Frijlinck—De Jongh.2, mevr VosCartier van Dissel, 3. mevr. Rurger Huijser b ter vervulling der plaats, opengevallen door het bedanken van mevr. Vermolen- Oarnen 1. mevr. Moubis—Hafkenscheid, 2. mevr. HamersGeerlings, 3. mevr. Van BeekJansen. De heer J. van den Akker, sedert 1 Mei 1867 adsistent aan het Postkantoor hier, is wegens lichaamsgebreken voor pensioen voorgedra gen. Onze stadgenoot de heer S. van Warmelo heeft met gunstig gevolg eind-examen afge legd aan de Rijks-landbouwschool. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school voor Christ, nationaal onderwijs hier is be noemd mej. C. Rens, van Bovenkarspel. De volledige uitslag der ad missie-examens voor de lloogere Burger School is als volgt: Tot de eerste klasse zijn toegelaten: C. J. H. van Eek, P. van der Eist, P. N. van Ba vel, G. Wijnaendts, J. G. W. de Bruyn, H. J. D. van Wessum, A. H. J. Nord, J. H. L. Frijda, P. H. Burgers, C. C. VV. van Gans- wijk, G. H. Nord, J. W. F. M. de Jong, H. van Cappelle; en voorwaardelijk: A. van Ilelsdingen, J. H. van den Bergh, H. W. ter Haar Romeny en J. van de Kamp, terwijl 9 van de 26 candidaten voor deze klasse zijn afgewezen. Tot de lie klasse zijn toegelaten: A. C.J. Vreedenberg, W. Schut, T. M. Veurhard, II. C. Moinat, J. Scheffelaar Klots, en voor waardelijk L. Bast. Tot de 111e klasse zijn toegelatenH. R. Kruijt, en voorwaardelijkA. II. L. de Bel en tnej. P. H. C. Brandt. Bij het sluiten van den cursus 1895/fi der Hoogere Burgere School hier, zijn, na ge houden overgangsexamen, bevorderd. Tot de tweede klasse de volgende 29 van de 39 leerlingen der eerste: N'. G. Kam, A. Verdam en J. Smit met den eersten graad L. Brender a Brandis, J. G. de Jager, H. Tennissen. W. H. de Beaufort, A. C. de Beaufort, en M. C. Kroon met den tweeden graad J. J. Peck, W. F. van Gigch, G. B. van Leeuwen, J. II. VVesseling, Dora Buijs Josine Buijs, C. V. Gerritsen, A. Loerman* 11. W. E. Mathon, I. de Haas, un M. L. O Verkerk met den derden graad voorts nog voorwaardelijkC. Meijer, en Th. A. de Neve met taak, en J. A. Wijnaendts,B. van der Knijp, M. van Houten, 1. Cats, G. A. Velder, W. van Haselen en G. H. H. van Thiel met herexamen. Tot de derde klasse 15 van de 20 leer lingen der tweede, namelijkI.. J. Rieber met den eersten graad: I. van Daal, A.Ro- meijn en Wilhelmine Heyligers met den tweeden graad; J. van den Broeke, J. B. H. Coenen, E. G. Gaarlandt, M. C. van den Broeke en W. Geveke met den derden graad voorwaardelijk A. Mackintosh en O. J. van van der Eist. met taak, en H. Colen brand er, .1. J. Kroon, G. M. E. ltnmink en J. van Raamsdonk met herexamen. Tot de vierde klasse 12 der 18 leerlingen van de derde, te wetenF. A. Schaly en D. W. I'. J. Meyners met den tweeden graad J. B. van Geider, T. W. .1. Heyligers en R. E. W. de Haas met. den derden graad verder voorwaardelijk Ida Wesseling en D. Burger met taakJ. J. Busquet, W. Wil brink, Maria Groeneboom, H. Tromp van Holst en J. R. Gaade met herexamen oftaak en herexamen. Tot de vijfde klasse 12 van de 20 leer lingen der vierde en welL. F. de Beaufort, P. Walrave, G. C. van den Wall Bake, J. .1. van Helsdingen, A. W. van Beek en J. C. Hardeman met den derden graaden voorwaardelijk W. G. C. H. Broekman, D. Meijer en E. Rijleveld met taak; L. Blijden- stein, J. H. van Grafhorst en N. H. Kolff met taak een herexamen. De horexamens worden gehouden op Maan dag 7 September: de nieuwe cursus wordt geopend op Dinsdag 8 September. Onder verwijzing naar het verzoek om inlichtingen van den heer Commissaris van Politie kunnen we thans iets meedeelen om trent liet knaapje, dat Dondagmiddag hier gevonden is. De spoorwegarbeider Hendrik van Essen- burg hoorde omstreeks 3 uur in de nabij heid van het Staatsspoor-station geschrei en bemerkte, op het geluid afgaand, dat aan den kant van den greppel een knaapje lag. De agent van politie J. Brits heeft het arme schaap, dat nu als Hendrik van den Greppel in de registers van den Burgehjken stand is ingeschreven, tot zich genomen. Programma der muziekuitvoering op Dins dag 14 Juli, des avonds half acht, te geven door het Stafmuziekkorps van het oe regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, op het terras van Amicitia. 1. Aechtes Wieuer Blut (Vienna up- to-date) Mursch 2. Ouverture liotigroisb. KflerBim. 3. „Rheinsagen", Waker-Tongeiiiiilde Nehl. 4. Fantaiaie nach Motive der Oper „Stradella"Fon Flotoiu. 5. Ouverture „Friedeusfeier"'. C. JMnecke. tu. Chaut patriotique chinois (b. Aubade priiitanière La Conibe. ja, SérénataMoszkowsh. 7. b. Toréador et Andalouse, aus I „Bal costumé"Rubrnstein. 8. Hommage il Fr. Ohopin, grande fantaisieJ. H. Bekker. De militaire apotheker le klasse N. R. C. A. van der Pluijm, van het Militair hospitaal hier, wordt met ingang van 25 Juli over geplaatst bij dat te Utrecht, waarbij hij thans reeds gedurende geruimen tijd is gedeta cheerd. Kapitein II. J. F. van Overvaldt, van het 5e regiment infanterie hier, is op zijn aan vraag voor den tijd van zes maanden ge steld op non-activiteit, buiten bezwaar dei- Schatkist. Adjudant A. van dei- Meulen, van het 1e bataljon 5e regiment infanterie hier, is ten gevolge van lichaamsgebreken ontstaan in en door den dienst ongeschikt bevonden voor de verdere waarneming van den dienst en tot het bekomen van pensioen voorgedragen. Bij het toelatings-examen tot het le stu diejaar van den Cursus van het 5e regiment infanterie zijn geslaagd de sergeantenG. W. Stuit, li. Kggink, A. P. Erzey, C. W. Pape, 11. Kroese, E. A. C. Duuring en W. Weijerman. Afgewezen werden 15 adspiranten 3 trok ken zich vóór den aanvang van het examen terug. Aan het overgangs-exarnen van het le naar liet 2e studiejaar van dien Cursus, dat aanstaanden Vrijdag aanvangt, zullen deel nemen de 'sergeanten W. Meijer Timmer man Thijssen. J. II. Quanjer, W. A. L. Snot- brood t Piccardt, H. A. Fischer. H.J.Ephrfi- im, C. C. Schmoutziguer. J. J. de Kroes en L. Edema. De door de hh. Bostna c. s. georganiseerde vacantie-reisjes vinden van allerlei zijden zóó veel sympathie, dat zich nu reeds genoeg deelnemers aangegeven hebben om het plan te laten doorgaanook kinderen van eenige zeer geachte families te Amersfoort sloten zich bij de Utrechtsche deelnemers aan. Om aan deu wensch van vele ouders te vol doen, hebben de ondernemers het programma van alle tien reisjes laten drukken, en dit voor alle belangstellenden bij hen verkrijg baar gesteld. Het li"t bij ons ter inzage. De deelnemers hebben het recht, zelf een keuze uit de tochtjes te doen. De aangifte blijft tot 18 Juli opengesteld, terwijl voor minstens drie reisjes (a 1) ingeteekend moet worden. Men zie de advertentie in dit nummer. Het ras der would-be sportsmen, dat zijn dezulken die voor een kwartje per uur een rijwiel huren en dan liet recht tneenen te hebben bet den wandelaars zoowel als de echte wielrijders lastig te maken, staat weel een mooi stukje uit te halen, 't ïs nog niet genoeg, dat ze aanleiding hebben gegeven tot de bekende Rijwiel-verordening te Am sterdam, door welke de Hoofdstad reeds van buitenaf nadeel ondervindtthans komt de ernstige waarschuwing, dat, als ze voortgaan met hun aanstellerij, de bussehen van Soest- dijk zullen worden gesloten, niet alleen voor hen, maar voor alle bezoekers. 't Is wel te hopen, dat de waarschuwing in acht wordt genomen misschien werkt het publiek mee, eer de wandeling in de heer lijke bosschen wordt verboden. Het opnemen van ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat do Redautie onvoorwaardelijk instemt mot baar inhoud. Geachte Redactie, Ondergeteekende maakt het u lastig, door u alweder eene kleine ruimte te verzoeken voor het onderstaande. Bij voorbaat mijnen dank en tevens aan de Redacties der andere stedelijke bladen wanneer ze zoo welwillend zijn ook in hun blad dit stukje te plaatsen. De feestelijke viering van liet tienjarig be staan van den Ned. Schutterij kader-bond nadert, en Amersfoort zal als gastvrouw op treden om zijne leestgenooten gastvrij te ontvangen. 't Zal den vreemdeling dan blijken, dat onze gemeente niet is «Een kamp vol stieren," dat Amersfoort niet is, zooals het door onbekenden wordt genoemd, «Een Kei engat", doch een schoon gelegen, gastvrije stad. Het was mij aangenaam, toen de Commis sie van logies mij kon meedeelen, dat vele ingezetenen aan de oproeping van ex-So- rautis, dus van ondergeteekende, gehoor had den uegeven en aan vele leden van den N. S. IC 15. een welkom te huis hebben aan geboden. Ik hoop, dat nog vele ingezetenen zich zul len bereid verklaren om kaderleden uit den vreemde, gedurende een of twee nachten logies te verleenen. Nimmer hebben zich zóóveel leden aangemeld om aan de feeste lijkheden deel te nemen als nu. Soranus laat daarom gedurende die feestdagen Neer- lands dundoek wapperen ter eer van den hond. wiens hoofddoel is: Verhooging van de militaire waarde der Schutterij door het bevorderen van kameraadschap en vader landsliefde en he. aankweeken van krijgs kundige kennis bij liet, kader. Eere den mannen, die met stalen moed en volharding voorgaan op den weg ter ver betering -Ier Schutterij. Zij verdienen onze hulde, omdat zij onze weerbaarheid willen versterkenzij verdie nen onzen steun, omdat deze bond liefde voor Oranje en trouw aan 't Vaderland bij zijne leden aankweekt. Vele militaire autori teiten hebben reeds dikwijls bewijzen van sympathie gegeven, door het houden van lezingen, door voorlichting en onderwijs in militaire leervakken. Ook onze zoo geliefde Vorstinnen gaven meermalen blijken van Hare hooggewaardeerde instemming, o. a. door het schenken van medailles. Ook nu is de Com missie vereerd met twee prachtige medailles, éen van onze dierbare Koningin en éen van Hare Doorluchtige Moeder. Nu ik zoo eenigszms het goede doel van dezen bond aan uwe lezers heb bekend ge maakt., twijfel ik er niet aan of ze zullen liet, zelfde doen als Soranus en gedurende «le feestdagen Neerlands driekleur vroolijk laten wapperen. Ex-SORANUS. Amersfoort, Vrijdag 10 Juli 1896. Appelen 10.— a ft).— Peren f0.a 10. Zandaardappelen 1*3.— a f4.p. heet. Hoendereieren 1'3.a (3.50 p. 1(M) st. Boter 11.— a I'1.15 p. k. Kippen 10.60 a 10.90 Kuikens I' 0.60 a 11.10 Piepkuikens f0.30 k f0.60 Eenden 10.60 a f0.90 Jonge eenden 10.a 10.Hazen f0.a 10.Wilde konijnen l'O.a l'O.Tan line konijnen I'0.30af1.p. st. Duiven f 0.40 a fO.OOp. paar Zeugen 125. a f35.Biggen 1'3.a f6.Schrammen 1'8.— a f11.— Aangevoerd waren ongeveer 0 heet. Ap pelen, 0 heet. Peren. 0 heet. Kleiaardappe- len, i-5 heet. Zandaardappelen 30000 st. Hoendereieren, 1500 kilo Boter. kilo Mar garine, 30 zeugen, 280 biggen en 5 schram- Ondertrouwd G. VAN VALKENHOEF M. A. G. RAMSELAAR. Ameuskoout, 9 Juli 1896. Getrouwd LEONARDOS A. HO UB A ER ALLEGONDA S. M. VAN L1UCHEM. hIwS0"!7 Juli 189a Namens wederzijdsche familie onzen liartel ij ken dank'voor de belangstel ling, bij ons huwelijk ondervonden- Ondergeteekende, niet bij machte allen persoonlijk zijnen (tank te brengen, betuigt langs dezen weg óok namens de zijnen oprechten dank voor de vele en treilende bewijzen van belangstelling op 5 dezer on® dervonden. A.MEliSl'OOUT, 10 Juli '96, J. BUSQUET. 0PERATIËN ZONDER PIJN. SV IIEEKUUEN: Maandag en Woensdag van 4'/.,71/" uur en Vrijdag van 10—ilj2 uur. ZUIDSINGEL *250, b;d VARKENSMARKT. AMERSFOORT. vraagt uw luilp om een uitstekende NAAI STER aan huiswerk t,e helpen. Inlichtingen bij den heer G. F. MEZGER, Zuidsingel, iederen werkdag vóór 12 uur.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2