Stadsnieuws. Gemengd Nieuwst De beeldhouwer Bart van Hove hoeft, een nieuwe buste vervaardigd van H.M. de Ko ningin en met dit werk was de Regentes zoozeer ingenomen, dat zij den beeldhouwer vergunning verleende, do buste in don han del te brengen, Eerstdaags zal het beeld in pleister. 70 c.M. hoog en dus in levensgrootte, bij inteekening verkrijgbaar worden gestold, tegen den prijs van f20. Vrijdag werd het stoffelijk overschot van Prins Willem Frederik van Oranje in den grafkelder te Delft bijgezet. Om half 12 arriveerde baron Sirtemavan Grovestins. adjudant der Koningin, in een Hofrijtuig. Met den Burgemeester van Delft begaf bij zich naar den Koninklijken graf kelder, waar de houten kist in een metalen gesloten werd. Door den Burgemeester, als commissaris van den grafkelder, werd deze daarna ge sloten. Om 12 uur was de plechtigheid al'ge- loopen. Ingevolge art. 82 van het Reglement van orde, heeft het lid der Tweede Kamer de heer Babimann aan die vergadering inge diend een voorstel van wet tot wijziging van art. 30 der Wet van 11 April 1827 (Stbl. no. 17), houdende bepalingen over de op richting van Schutterijen over de geheele uitgestrektheid des Rjjks. Het doel daarvan is in de eerste plaats om op het Rijk over te brengen de onkosten, welke de gemeenten zich moeten getroosten tot instandhouding der schutterijen, die aan hun werden opgelegd, en totaal over het geheele land, zoowel voor de dienstdoende als de rustende schutterijen, volgens de over 1804 vastgestelde gemeente-rekeningen, de som van i'223 370.0ü bedragen. Dient «lus aan de eene zijde liet voorstel tot. ontheffing van do op de gemeente druk kende lasten, aan de andere zijde wenscht de voorsteller een griel' weg te nemen, door vele schutterplichtigen te berde gebracht, en waarover met. recht wordt geklaagd, n.l. dai voor vele schutters het bijwonen der oefeningen gepaard gaat met verzuim van werk en verlies van verdienste. Wil men een groote bron van ontevredenheid bij de schutterij-korpsen doen ophouden, dan dient er z.i. van overheidswege schadeloosstelling verleend te worden aan hen, die door liet. verplicht bijwonen der schutterij-oefeningen schade lijden in hun beurs. Daar echter bij den berooiden toestand van vele gemeente kassen moeilijk verlangd kan worden, dat de gemeenten zich nieuwe olfers zullen getroos ten in het. belang van de schutterij, meent de heer Bahlmann, dat zulks geschieden kan, wanneer do uitgaven voor de schutterijen worden betaald uit 's Rijks-kas. Zijn voorstel baant daartoe den weg. In zyn propaganda-nummer deelt Sluit Schiedam, het meer en meer naar waarde geschatte orgaan voor drankbestrijding, eenige cijfers mee. welke iedereen tot ernstig naden ken moeten stemmen In ons land wordt dag in dag uit van "s ochtends vroeg tot 's avonds laat op meer dan 25000 plaatsen sterkedrank verkocht met vergunning van de overheid. Bovendien zijn er een groot aantal hier- en wijnhuizen ook hier wordt veelal sterkedrank verkocht, zonder die vergunning. Aan belasting op het gedistilleerd wordt door de gezamenlijke drinkers per jaar op- gebracht 20 milli'ieu gulden, dat is bijna net vierde deel v.ui al onze Staatsinkomsten; dat is alle weken bedrag van vijl' ton dat is gemiddeld por gezin l'25 per jaar. Hoeveel wordt er dus niet aan deze belas ting opgebracht in gezinnen der dagelijk- sche drinkers F,n dit gebeurt zonder morren of klagen. Rechtstreeks wordt door ons volk per jaar aan sterkedrank uitgegeven een bedrag van 80 millioendat is eiken «lag een som van twee en een kwart ton goud. Twee en een kwart ton per dag! En daar zijn niet bij ge rekend de uitgaven voor wijn en bier. Het jaarlijksch verbruik van gedistilleerd is over de 40 millioen Liter van 50 pCt. al cohol. dat is ongeveer 10 L. per hoofd, de onthouders, de vrouwen en de kinderen mee geteld. Thans zijn in Nederland ongeveer 000 scholen mei den Bijbel, met bijna 100000 kinderen en 2000 onderwijzers en onder wijzeressen. Die scholen vertegenwoordigen een waarde van bijna millioen de jaanijksche kosten van onderhoud en instandhouding bedragen j rond l'/j2 millioen. De l nie-collecte, die in het gunstigste j jaar f120000 opbracht, is nu gedaald tot f75000. Iemand maakt in hut Nieuws van den Dag de volgende, naar het ons voorkomt vol- komen juiste, opmerking over het school- i toezicht De inspecteurs, zegt. hij, kunnen zich me* schoolbezoek niet inlaten de districtsschool- opzieners hebben het daartoe met admi nistratie en examens veel te druk; dearron- dissements-schoolopzieners en de leden der j school-rommissiën zijn te weinig opgegroeid i in het onderwijs om voor de onderwijzers als autoriteiten te kunnen gelden, en zoo komt het, dat «ie hoofden der openbare scholen eigenlijk geen andere controle hebben dan de administratieve. Als zij maarzorgen, dut. de staten en tabellen «kloppen" en op tijd worden ingezonden, als ze maar op passen, dat geen autoriteiten bij het school bezoek omver worden geloopen, dat er geen frappante zaken gebeuren en dat ze vooral en vooral niet lastig zijn, dan ach ja, dan is het hoofd der school overgelaten aan zichzelf, en daaraan is het toe te schrij ven. dat sommigen hunner alleen waarde zijn gaan hechten aan datgene, waarop de autoriteiten zoo bijzonder acht slaande administratie. We willen hieraan éen opmerking toe voegen Hot onderwijs is op verre na niet de eenige tak van dienst welke van lieverlede «verpapierd" is. in zoo heel veel wordt te genwoordig moer gehecht aan een nog wel «richtige" administratie dan aan de zaak zelveals de staatjes maar kloppen dan zal de rest óok wel goed zijn, denkt men maar al te veel. Voor de onderwijzers komen nogal dikwijls vacante betrekkingen «oor, waarnaar door velen hunner wordt gesolliciteerdéen echter kan slechts benoemd worden, zoodat voor de overige sollicitanten hun op zegel geschreven request zou verloren zijn, zoo niet door hen op een slimme manier daarin voorzien was. Sommigen schrijven wel hun request op zegel, doch vullen datum on plaats van bestemming slechts met potlood in, met beleefd verzoek, bij iiiet-beiioeming het request terug te zen dén het kan don weer voor elders dienst doen. Wie niet sterk is moet slim zijn Te Rotterdam heelt zich een commissie gevormd voor de oprichting van een stand beeld aldaar voor Maarten Harpertsz. Tromp, en besloten de werkzaamheden over sub- co in missiën te verdeelen. Met, bekwamen spoed zullen deze zich van Imn taak kwijten. Men hoopt, dat H.M. de Koningin de ont hulling met Hare tegenwoordigheid zal ver eeren. De Bedrijfsbelasting bracht in liet vorige dienstjaar in "le provincie Groningen f71 DUO minder op dan een jaar tevoren het, Patent, waarvoor, zooals men weet, de Bedrijfsbelas ting in de plaats kwam. Een voordeelige ruil voor de Schatkist is het, (lus, in Groningen althans, niet! De Vereeniging tot bestrijding van knoeie rijen in den boter- en kaashandel geeft ons kennis, dat in den loop dezer maand in open bare terechtzittingen de volgende straiten werden geëischt wegens overtreding der Roterwet1.. Kroon. J. Minnema, H. Straver, F. H. de Visser en 11. Erkelens, allen van Amsterdam, ieder 115 of 10 dagen: J. van Bruggen, Haarlem, 1' 15 of 10 d.W.C. van der Laan, idem., f2 of 2 d.L. Kamp, Den Helder, 110 of 4 d.Th. van Leersum, Loosduinen. 1' 10 of 4d.A. de Koning, Mon ster, f25 ol' 10 d.J. J. Krijger, Naaldwijk, 1'25 of d..1. Veenis, Purmerend, f3 of ld. S. de Wit, Wormerveer, f5 of5 d.T. Smit, J. de Brabander, B. J. W. de Goeij, J. M. van der Endt, J. C. Rorsboom, A. II. Hors boom. Th. N. Overmeer en .1. Olstlioorn, allen te 's-Gruvenhage, ieder f'10 of B dagen. Dat er op 'le kermissen nog wel wat te verdienen valt. blijkt daaruit, dat er te Haar lem dit jaar 12200 staangeld door de stoom- draainiolens en hippodromes betaald wordt, tegen 1-450 in vorige jaren. Een schoenwinkelier te Rotterdam, die uit verkoop hield, verbond aan de opruiming het voorrecht, dat ieder, die slechts éen been had, gratis een schoen kreeg. Niet minder dan 108 éenbeeiiigen maakten hiervan gebruik. Vergadering van'den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 11. Augustus 18ÏK3, des namiddags ten ure. Plinten van behandeling: 1. Voorstel van den heer mr. J. 0. H. Prik ken, ten aanzien van het verleenen van pen sioen aan dr. K. H. J. Koker, met request van leeraren en advies der commissie. 2. Rekening van de Gemeente, het Burgerlijk armbestuur, het Burger-weeshuis en de Kamer van koophandel en fabrieken over 1805. 3. Voorstel van den heer 1). Gerritsen om aan de commissie bedoeld bij art. 20 der Verordening op de heffing van eene plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, overteleggen de lijst der ambtshalve aange- slagenen, niet korte vermelding van de gron den die tot ambtshalve!) aanslag hebben geleid. 4. Rekest van de muziekvereeniging »C'a> cilia" orn eene toelage uit de gemeentekas, met advies der commissie. 5. Voorstel van Burg. en Welh. orn uit «onvoorziene uitgaven" dienst 1890, te vol doen eene bijdrage in de onderhoudskosten van ile «llnarbrug" over 1895. 0. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaar wedden van onderwijzers. 7. Ontwerp-besluit tot onttrekking aan den openbaren dienst van terreinen op «de Hof", de Groenmarkt en de Appelmarkt, tijdens de jaarmarkt. 8. Samenstelling dor voordracht ter benoe ming van zetters der Rijks directo-belustingen. 9. Benoeming van een Gemeente-vroed- 10. Benoeming van twee leden der (-'om- missie van fabricage. Ds. H. Teeriiik, Gereformeerd predikant te Werkendam, heeft aangenomen het be roep naar de Gereformeerde kerk B hier. Onze stadgenoot de lieer J. Bruggeman is benoemd tot pastoor bij de oud-Roomsche gemeente te Culemborg. Onze stadgenoot «Ie lieer B. M. Brom ont ving heden in de Kathedraal te Utrecht «le priesterwijding. Aanstaanden Woensdag zal hij in de paro chie-kerk van O. L. V. Hemelvaart, hier zijn eerate H. mis opdragen. De Amersfoortsche processie naar Kove laar zal aanstaanden Maandag 17 dezer om 8.45 van hier vertrekken en keert Woens dagavond om 7.35 terug. Onze stadgenoot de heer J. F. Luycx, on derwijzer aan de R. K. Jongensschool hier, is in gelijke betrekking benoemd aan de R. K. Parochiale school te Leiden. Met belangstelling zullen onze stadgenoot en, en in de eerste plaats zeker onze Wethouder van financiën, kennisnemen van liet hiervoor vermelde wetsontwerp strekkende om de kosten der schutterij van de gemeente op het Rijk over te brengen. Dit voorstel is zeker een stap in degoede richting. De gemeenten zijn, zondereenigen redelijken grond, van lieverlede belast met allerlei uitgaven ten bate van het Rijk. Moge de eerste stap in deze goede richting nog dooi- veel andere worden gevolgd. Onze gemeente-begrootiiig telt nog heel wat posten welkeer eigenlijk niet op thuis hooren, en de nieuwe Kieswet zal het voor zulke zaken uit getrokken bedrag zeker niet verminderen. Luitenant G. W, J. Rinlc, van hel. 2e regi ment infanterie, gedetacheerd bij de Hooyere Krijgschool te 's-Gruvenhage, wordt 30 Sep tember ontheven van zijn detacheering hij het le regiment veld-artillerie hier en keert dan naar de Residentie terug. Ter vervanging van den militairen apothe ker le klasse N. R. 0. A van "Ier Pliivm, die overgeplaatst is naar Utrecht, is van Breda naar het Militair hospitaal hier over geplaatst «le militaire apotheker 2e klasse C. T. Leusden. Door den kolonel-commandant van het 5e regiment.infanterie hier zijn bevorderd tot reserve-onderofficier do reserve-korporaal G. J. Fabius en tot reserve-korporaal de a'dspirant-vaandrig P. Walraven. De nog onder do wapenen zijnde mili ciens der lichting 1895 van het 5 regiment infanterie worden in verband met Maria Hemelvaart reeds aanstaanden Vrijdag gesteld in hel genot van van onbepaald vérlof. Floralia zal dit jaai haar tentoonstelling van gekweekte planten en bloemen houden op Donderdag 20 Augustus, des middags van half twee tot. half vijf, weder in den tuin van «De Arend". De tentoonstelling zal worden opgeluisterd door muziek. Om 4 uur prijsuitdeeling. Onder vermoeden, dat de verkoopsters surrogaat althans een mengsel van mar garine en natuurboter aan den man tracht ten te brengen voor zuivere roomboter, zijn Vrijdag door de politie op de markt hier twee stukken boter in beslaggenomen. Niet minder dan zes jongens, die allerlei straatschenderij hadden uitgehaald en ten slotte den tuin van het inspectie-gebouw der Hollandsche spoor waren binnengedrongen, zijn Vrij"lag door de politie naar het bureau geleid, vanwaar ze door hun ouders werden afgehaald. De verbouw van »De Arend" is niet ge gund. Aanstaanden Zaterdag herbesteding. In weerwil van het slechte weder hield de W. C. A. gister hij »de Hertekop haar wed strijd. Er waren veel belangstellenden. De uitslag was deze: Wedstrijd over 25 K. M. le prijs, groote zilveren medaille, K. Kleber, in 47 minuten 2e pr. verzilverd bronzen medaille, geschon ken door den heer J. Scholman, J. O. Kleber 3e prijs. kl. z. m.. W. Ittmann4e prijs, br! m., D. Schulman, 51 m. De heeren S. van Vollenhoven en D. Ittmann moesten door een defect aan hun machines den strijd opgeven. Langzaam rijden: le pr, J. O.Ittmann,2e pr. A. I'. Houtzager, 3e pr. W. Ittmann, 4e pr. W. Ittmann. Er waren 13 deelnemers. Hardloopen met het rijwiel over 1/2 K M en terugrijden1e prijs H. Gerritsen, die met een zeer mooie spurt de eindstreep over schreed; 2e prijs W. Ittmann, 3e prijs G. Ittmann. Veertien rijders namen deel aan dit belangwekkend nummer. Na afloop maakten 15 leden een clubtocht naar «Rots- en Dennenlust" waar de al'deeling Utrecht van don A. N. W. B. een ghym- khanarace hield. Om half acht werd in liet club-lokaal, in de Place royale, de prysuitdeeiing gehouden. In het concours voor het schoonste en best gaande dienstpaard, toebehoorende aan en heroden door een officier van het Ne- derlandsehe of het Nederlandse!) Oost-In dische leger, Zaterdag te 's-Gravenhage ge bonden. werd 'Ie 2e prijs behaald door Royal van luitenant Van Harpen Kuyper, gedeta cheerd bij de Rijschool hier. Gister verwierf Huntsmanvan luitenant A. baron Van Heemstra, den 3d en prijs als schoonst en best ingespannen rijtuigpaard; Sjurs, van luitenant Tail nay, behaalde den 2den prijs al schoonst en .best gaand rij paard. Mgr. Vito Lego, kanunnik der kathedraal van Palermo, heeft een electrische kies-ma- ciiine uitgevonden, die te Rome in tegen woordigheid eener Regeerings-commissie beproefd en zeer deugdelijk bevonden is. De commissie zal het werktuig bij de Regeering aanbevelen. De machine ziet er als volgt uiteen bak vertoont uitwendig een aantal vakjes, waarop de namen der gestelde candidaten zich be vinden voor hen, die op anderen, of die blanco willen stemmen, zijn bijzondere vak jes aangebracht. Men duwt op den naam welks drager men wenscht gekozen te zien, en onmiddellijk klinkt een korte electrische belslag, "lie belet ongemerkt voor de tweede maal te stemmen en levens aanduidt, dat de volgende kiezer aan 'Ie beurt is. Na alloop iler verkiezing wijst in elk vakje een cijfer bord precies liet getal malen aan, dat er gestemd is op den candidaat, wiens naam zich aan de buitenzijde bevindt. De Siciliaansche prelaat, 'lie tevens een uitstekend electro-teehnicus is en reeds ver scheidene uitvindingen op het gebied der clectciciteit heeft gedaan, wordt dagelijks door journalisten, afgevaardigden en ambte naren bezocht, die de kies-machine komen bezichtigen. Een Cireassische legende luidtEen man en een jong meisje gingen een zelfden weg; zij kenden elkaar niet en hadden elkaar toe vallig ontmoet. De man droeg in de eene hand een levende kip, in 'Ie andere een ste- vigen stok en op den rug een grooten ko peren ketelook had hij nog aan een touw een geit bij zich. Toen hun weg door een donker ravijn zou leiden, zei hel jonge meisje «ik ben bang, ik durfniet met u op dit een zame pad te gaangij zoudt me misschien met geweld willen kussen". De man ant woordde «hoe zou ik dat kunnen, als ik het wou ik ben beladen met mijn kip, mijn ketel, mijn stok, mijn geit ik beu als aan handen en voeten gebonden." «Dat is zoo, zei het meisje, maar als gij uw stok in den grond staakt, en daar het geitje aan vasthoudt en de kip onder den omgekeerden ketel zette, dan zoudt gij goddeloos genoeg kunnen zijn om mij niettegenstaande mijn verzet toch te te kussen." «Gezegend zij de vrouwelijke scherpzinnigheid, riep «Ie niaii verheugd uit ik was 'laar nooit, op gekomen." En toen zij het ravijn betraden, stak hij zijn stok in den grond, bond daar liet geitje aan vast, zette don ketel over de kip heen en kuste dat het klapte liet jonge meisjeniette genstaande haar verzet! De toeristen, die Zwitserland bezoeken, zijn niet altijd zoo gelukkig, op hun tochten door het gebergte een beer te ontmoeten, doch de berggidsen hebben een middel ge vonden om hun dit genoegen te verschaften, uit welk genoegen zij op aardige wijze munt weten te slaan. Een toerist verhaalt, dat hij in den afgeloopen winter, met den bergzak over de schouders, langs een bevroren bergmeer dwaalde. Plotseling, terwijl hij een scherpe kromming van den weg omsloeg, stond hij tegenover een grooten bruinen beer. Onmiddellijk trok hij zijn revolver en nam hij den gevaarlijken viervoeter op de korrel. Haltschei uitwacht een beetje nep bruintje in goed Fransch. He Wat is dat Een sprekende beer, nep de verbaasde reiziger. Dat is nogal eenvoudig, antwoordde do beer. Ik verkocht vroeger limonade maar omdat de zaken niet al te best gingen, heb ik dit baantje aangepakt. De gidsen betalen mij f 1.25 per dag, om in de bergen voor beer te spelen. Als de reizigers schrikken, jaagt de moedige gids mij met zijn stok op de vlucht en dit, «heldhaftig optreden" legt hem geen windeieren En als de winter voorhij is? Zoodra de sneeuw gesmolten is, ga ik naar lager sferen, naar Lausanne of Neu- chatel waar ik dan weer limonade verkoop. De reiziger offreerde bruintje een sigaar,

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2