Stadsnieuws. Telegraaf dat in de gemeentebelastingen ook zal worden bijgedragen door hem, die zonder in de gemeente zijn hoofdverblijf te houden, ge durende meer dan negentig dagen van liet dienstjaar voor zich of zijn gezin een gemeubel de woning, een kantoor of andere inrichting tot persoonlijke uitoefening van een betrek king, beroep of bedrijf beschikbaar houdt, voorts door hem, die erin het dienstjaar gedu rende meer dan negentig dagen verblijf houdt; en eindelijk door nem, die er in het dienstjaar meer dan negentig dagen aanwezig is tot uitoefening van een beroep of bedrijf in een kantoor, winkel, werkplaats of andere vaste inrichting, of tot vervulling eener dienstbe trekking. De hierboven bedoelde personen dragen in de belasting bij voor vier twaalfde ge deelten van den aanslag over een vol jaar. De gemeentebesturen zullen mogen helfen Hoofdelijken omslag naar het inkomen, hetzij volgens schatting, hetzij volgens classificatie in eens. Het is hun echter verboden progres sieve inkomsten-belasting te heffen. Wel wordt toegestaan een zekér vast bedrag, op gelyken voet voor ieder berekend, af te trek ken van het belastbaar inkomen, als dienende dat bedrag voor noodzakelijk levensonder houd. Voorts wordt uitdrukkelijk veroorloofd het helfen van straatgeld. Ook de fiuancieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten wordt geregeld. De ge fixeerde uitkeering wordt vervangen door een uitkeering uit de Rijkskas, berekend le naar de bevolking en wel op f0.50 per hoofd in gemeenten onder 5000 inwoners, f 1 in gemeenten van 520000 voor eiken inwoner boven 5000, en f-1.50 voor eiken boven 20000 inwoners in de grootere ge meenten en 2e naar de gemiddelde ont vangst uit Plaatselijke directe belastingen, opcenten en uitkeering der Personeele be lasting. subsidies uit de Rijkskas voor huis houding en Lager onderwijs, en belastingen in natura. alles over 1806. Het verschil der sommen sub 1 en 2 wordt gedeeld door de gezamenlijke huurwaarde der woningen in de gemeente op 15 Januari '1807 en de uit— - komst vermenigvuldigd met de huurwaarde van de perceelen «lie buiten de Personeele belasting vallen. Aldus verkrijgt, men het deel, waarvoor de gemeentekas geen belasting ontvangt en waarvoor het Rijk haar te ge- moet komt. Die som, vermeerderd met het bedrag sub 1 genoemd, vormt den maatstaf der Rijks- uitkeering voor eiken inwoner. Daarbij komt dan nog. wat een gemeente voor armenzorg gemiddeld van 1804 'Q6 heeft besteed bo ven 15 van het verschil tusschen haar gewone inkomsten en de kosten voor armen zorg. De bewoners van het Koninklijk Militair Koloniaal Invalidenhuis »Bronbeek" zullen dezen winter nog kou lijden. Er is, toen aan het licht kwam, dat de ver warming veel te wenschen overliet (dat was in het najaar van 1805) dadelijk een onder zoek ingesteld, natuurlijk en dat on derzoek duurt natuurlijk nog voortnatuur lijk moest dat onderzoek langer dan een jaar duren. Volgens de Tijd is de toestand van rar. Haffmans van dien aard, dat alle gevaar als geweken kan worden beschouwd. Met ingang van 1 October zullen in de dienstregeling der Maatschappij totExpoita- tie van Staatsspoorwegen eenige veranderin gen worden aangebracht, welke een aanmerke lijke verbetering in de aansluiting met Noord- en Zuid-Duitschland via Emmerik brengen. Een nieuwe sneltrein, te 6.35 vm. uit Am sterdam W. P. vertrekkende, zal dan aan sluiten op den eersten sneltrein van Keulen naar Berlijn en Hamburg, zoodat men reeds te 8.28 nra. Berlijn en te 5 niri. Hamburg zal kunnen bereiken. De trein, die thans te 8.10 uit Bazel vertrekt, wordt 1 uur 35 minuten later gesteld en wacht dus op de treinen uit Zwitserland en Italië; hij komt te 6 uur te Keulen aan, heeft daar een half uur oponthoud en is te 10.31 nm. te Amsterdam. De D.-treiri wordt bij vertrek uit Frankfort ongeveer 2 uur vervroegd, en komt dienten gevolge te Amsterdam te 6.10 nm. Op liet tegenwoordige uur van den D.-trein loopt een nieuwe sneltrein FrankfortHol land. Uit Den Haag bericht met ons, dat de voor genomen uiniforrn-verandering voor het wa pen der infanterie niet van toepassing zal zijn op het regiment grenadiers en jagers. Dit korps zal dus o. a. ile even sierlijke als practische chaco behouden. Ds. H. ten Kate, te Amerongen, deelt mede, dat zijn verzoek om bijdragen voor een Te huis voor Militairen op Atjeh niet geheel zonder gevolg is gebleven. Aan ontvangen en toegezegde bijdragen is thans f7307,85 beschikbaar, zoodat m g ongeveer f 4700 ont breekt. Te Dordrecht zijn in betaling ontvangen twee niet by elkander behoorende helften van muntbiljetten van f 10, waarvan éen aan de achterzijde draagt het no. N. 01430, terwijl de andere helft behoort bij het no. A O 01730, waarvan derhalve de opsporing is vervallen. De houder van de tweede helft van het no. N 01430 wordt verzocht zich te wonden tot den Commissaris van politie te Dordrecht. In de Deutsche Wochenzeitung in den Nie derlanden van de vorige week geeft de heer A. Prell eenige «Beschouwingen over het Indische leger", welke wij zóo belangrijk vinden, dat we ze voor onze lezers vertalen. Vooraf'zij meegedeeld, dat de heer Prell deel uitmaakte van dat leger. „Vijftien jaren is het geleden, dat schrijver dezes aan den ingang van den Zoölogisehen tuin te Batavia een bord omwierp, waarop te lezen stond „Honden en kolonialen is de toegang verboden". Schrijver dezes was van meeuing, dat de directie van den Tuin niet uit eerbied voor het Indische Leger eerbied hadden de lieden daar» alleen voor den geld buidel maar uit zuiver natuurwetenschappelijke gronden had moeten schrijven: „Kolonialen en hon den enz./' en daarom vernielde hij het bord. Toen zullen de directeuren, commissarissen, enz. van den tuin zeker zeer ontzet zijn geweest over dien wan- dalenstreek thans zouden zij het- zeker niet meei wagen, zulk een waarschuwend bord, waar dan ook, op te richten. De koloniaal wordt thans zelfs door de inwoners van Batavii. tot mensch gerokend hij is niet meer uitsluitend het slachtvee, dat, naar het ras, verhandeld wordt voor f200 a f300 per stuk. Men begint in Iiulië en in het moederland den sol daat te achten, en de soldaat heeft geen reden om zieli deze achting niet te laten welgevallen, Liever zou het hem zeker zijn, indien bij deze achting wat hulpvaardigheid kwam, want die heeft de Indische soluuat, als hij na afloop van zijn diensttijd gew ond of ziek terugkeert in zijn vaderland, wel noodig. En merkwaardigerwijze bestaat er in Nederland geen vereeniging van meedoogeude menscheu, die zich ten plicht stellen den Indischen soldaat door werk verschaffing den terugkeer in de burgerlijke maat schappij gemakkelijk te maken. Wel wordt er op deze wijze gezorgd voor de ridders der M. W. O., maar ieder weet wel, dat ook in Indië deze orde niet aan de hoornen voor het grjjpeu hangt. Daar om kan echter de niet-gedecoreerae soldaat nog wel een goede jongen zijn en hulpbehoevend. „Zouden er onder de vele geponsionnoerde officie ren hier te lande niet eenigen zijn te vinden, die voor hun vroegere ondergeschikten hun hart warm voeleu kloppen Als zij zich met hun oude wapen broeders, die over het geheele land verspreid wonen, en dezen zich weer met de fabrikanten, kooplieden, enz. in bun naaste omgeving in verbinding stellen, zou misschien aan nienigen armen, radeloozen sol daat een betrekkelijk groot inkomen kunneu wor den geboden. Juist officieren kunnen naar het straf register, volgeus de antecedenten, volgens de be kwaamheden van den betrekking-zoekende, het best beoordeelen voor welke vacante betrekking hij ge schikt is. „Dat de burgerstand de heeren officieren zal onder steunen, is volgens de talrijke sympathieke betoo gingen voor de dapperen in Atjeh ïu de pers en in het publiek, wel auu te nemen. „Men late zich niet leiden door de overweging dat Bronbeek de aangewezen plaats voor hulpbehoef- tige soldaten is. Deze inrichting is goed voor iiiva- licleu, die niet meer kunnen werkeu, die elke ge dachte aan een toekomst, aan een familieleven hebben opgegeveu. Den jongeren soldaat, die ziju lichaam, ziju gezondheid veil had voor de belangen van den burgerstand, moet van het ideaal, ziin ideaalde aangenaamheden van een eigen thuis, mee helpen vervullen. „Een soldaat, die met uitzicht op hulp in de toe komst in het Indische leger treedt, zal zich daar altijd zoo gedragen, «lat hij deze hulp waardig blijft. Een gevolg daarvan zal zijn een verhoogt! zedelijk peil van hot leger. Ook zullen velen, die tijdelijk buiten betrekking zijn, dezeD weg gebruiken om zich een toekomst to verzekeren. Hierdoor zou ten slotte de ideale toestand geschapen worden, dat bij het volledig maken van het Indische leger niet meer het Buitenland meegerekend wordt." Hofman, de te Veeningen (bij Zuidwolde) vermoorde huzaar, is te Dedemsvaart met militaire eer begraven, üp de kist lagen twee kransen, éen van zijn kameraden en óen van zijn officieren, die allen hem roemden als oppassend en flink soldaat. De vermoedelijke moordenaar, L. Dunne- wind geheeten, is pas 17 jaar oud. Hij was was niet de juloersehe vrijer van het meisje, dat den huzaar uitnoodigde met haar te drinkeD. Bij zijn overbrenging heeft Dunnewind aan de marechaussée bekend de daad te hebben gedaan, welke bekentenis hij voor den officier van justitie herhaalde. Een ka meraad had hein aangezet met de woorden; «Snied hem maor". Dunnewind, uiterlijk een nietig ventje, had daarop den huzaar een klein mesje in de borst gestooten. Te Hilversum is vrij plotseling overleden J. de Vos, de zoogenaamde «rijke schooier". Zijn kinderen, die nog steeds verwaar loosd werden, zullen vanwege het Armbe stuur in een gesticht opgevoed worden, en later het bezit krijgen van de vrij aanzien lijke nalatenschap van hun vader. Hoeveel «rijke bedelaars" zouden er nog wel in leven zijn De volgende zonderlinge dankbetuiging komt voor in het Weekblad van de Hoeksche Waard Wijlen A.De NeelT Azn. dankt door deze hartelijke voor de vele bewijzen van be langstelling, bij zijn overlijden ondervonden. A. De NeelT Azn. Rotterdam, Sept. '96. Met ingang van 1 October zal te Rotter dam het gemeentelijk telephoon-net worden geopend. Te Nijmegen werden 13 standplaatsen voor tenten enz. op de kermis publiek voor f 370Ö.081/2 verpacht. Eén plaats, voor een z.g. rutschbaan, deed f1417. Verleden jaar toen het aantal verpachte standplaatsen grooter was, werd in het ge heel slechts f1806.89';o ontvangen. De Limb. Koerier verneemt, dat mej. Wilhelmine Nieste, wonende op de Kleine Gracht te Maastricht, sedert meer dan 10 jaar lijdende aan een ongeneeslijk verklaarde verlamming van den ruggegruat, Zaterdag te Lourdes geheel en al is genezen, na slechts drie bladen gebruikt te hebben. De patiënte zelve deelt de zaak mede m een Ingezonden stuk in genoemd blad. Te Groningen is overleden de bekende oud-strijder B. W. Dijkstra, die 71 jaar als tamboer bij het leger en bij de dd. schut terij te Groningen heeft gediend. Reeds in de Citadel van Antwerpen was hij tamboer, en alzoo gerechtigd tot dragen van de Cita del-medaille en van het Metalen Kruis. De concurrentie gaat ver Gemaakte kinderhemdjes aan te bieden voor anderhalve cent per stuk, zooals een uitverkoopend winkelier te Rotterdam thans doet goedkooper kan het toch al niet. Zaterdag vertrok uit Hengeloo een proces sie naar Kevelaar, welke hedenmiddag te Hengeloo, terugkeert. Het eigenaardigst is wel, dat alle deelne mers aan deze bedevaart den tocht maakten op rijwielen. Vrijdag was het 50 jaar geleden, dat in Engeland patend werd genomen op de eerste naaimachine. De maandelijksche Zendingsbidstond zal morgenavond om 8 uur gehouden worden in het lokaal de Zaaier. Ds. H. Teerink, te Werkendam, die het be roep naar de Gerei'. Kerk B. hier heelt aan genomen, zal eerst het volgend jaar, denke lijk in Mei, afscheid nemen van ziju tegen woordige gemeente. Door den majoor provincialen adjudant is weder een loteling van de lichting 96 uit deze gemeente opgeroepen, ter vervanging van een voor den dienst afgekeurde, en ingedeeld bij het 5e bataljon van het 5e regiment infan terie te Utrecht. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer J. S. J. «le Jongh als 2e luite nant bij de dienstdoende schutterij hier. Onze stadgenoot de heer M, A. van Bem- mel Jr, bloemist aan de Korte Bergstraat, behaalde Vrijdag voor een handbouquet een eersten prijs op de tentoonstelling te Putten. Zaterdagmiddag had, in het gebouw van het Provinciaal bestuur te Utrecht, onder nadere goedkeuring van don Minister van Water staat, Handel en Nijverheid de openbare aanbesteding plaats van hot maken van straatvernicuwingen op den Rijks grooten weg der le klasse van Laren over Amersfoort naar Hoevelaken. Ingekomen waren 9 inschrijvingen, van de heeren C. Bosch, Haarlemmermeer, f1994; D. Barneveld, Utrecht 11900; C. Bierhorst, Bodegraven, f1866; G. Wassink, f'1700; Maas van Drie, f1730; P. Boks, f 1697; T. W. Bonte, f1670; W. van de Kooi, f1670; en J. van den Berg, f1649, allen hier. Het Hoog Militair Gerechtehof «leed in honger beroep uitspraak in dé zaak van A. K., oud 28jaren, geboren le Utrecht, cn G. J. M„ oud 25 jaren, ge boren ie Hengeloo, beiden soldaat bij het Ce regi ment infanterie te Amersfoort, die door den Krijg», raad in het 3e iniliuurc arrondissement werden veroordeeldK. tot drie innanden .gevangenisstraf en M. tot veertien dagen gevangenisstraf, ter zake dat K. op den 5en Mei jl. bijkok zijnde in de keuken der soldaten-menage m de infanterie-knzerne te Amersfoort, na van zijn medebeklaagde, die kok in die keuken was, den sleutel vau de vleesohmand te hebben gevraagd en ontvangen, om uit die mand een stuk spek weg te nemen, die mand heeft geo pend en daaruit een stuk spek heeft weggenomen, met hot oogmerk zich dat wederrechtelijk toe te eigenen, terwijl do kok M. medeplichtig aan diou diefstal was, door K. het middel (den sleutel) te verschaffen om zijn wederrechtelijke daad te vol- V°He" Hof verbeterde 'sKrygaraads vonnis.alleen wat de aan de gepleegde feiten gegeven quafifientio betreft, «locb hield liet overigens in stand. Hangende het lioogcr beroep waren beide be klaagden door het Hof uit hun voorloopige hech tenis ontslagen. Ook Amersfoort heeft zijn klompenschul- ter, en vermoedelijk reeds gehad ook. Want toen <le geestige man op zijn zwarte klompjes ter oefening was gekomen, vonden de kame raden zijn grap maar weinig aardig en werd hij met een sergeant op de achterplaats twee volle uren geoefend in de passen en marschen, wat met klompen aan lang zoo pleizierig niet is. Hoe ontzaglijk grappig. De Algemeene muziekhandel StumpIT en Koning, te Amsterdam, zendt ons een over zicht van de gunstige critieken naar aan leiding van de eerste uitvoeringen van liet «Amsterdamse!) Vocaal Kwartet." Alle bladen zijn eenparig in lof' over het heerlijk, betooverend ensemble. Er is geen twijfel aan, of het kunstenaars viertal RèddingiusLomanRogmans—Mes- sohaert, dat 36 dezer ook Amersfoort denkt te bezoeken, zal een groot succes genieten. Niet vaak toch vindt men een vereeniging van zulke krachten bij elkaar. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van de leden der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" zijn de beide aftredende Bestuursleden, de heeren J. C. J. Pels Rijcken, voorzitter, en Mr. J. Heiligers, secretaris, uit de dubbeltallen herkozen. In de plaats van den heer A. J. Jansen, die onze gemeente metterwoon verliet, is als bibliothecaris ge kozen de heer Jos. M. C. Haak. Donderdag-avond hield de R. K. Kiesver- eeniging «Recht en Orde" een vergadering waarin, na het nazien der Rekening en de herkiezing bij acclamatie van den lieer C. M. M. Vermolen, die als Bestuurslid moest aftreden, door den Voorzitter een zaakrijke bespreking werd ingeleid over den gewijzig- den toestand bij de aanstaande verkiezingen, door invoering van de nieuwe Kieswet. Een geanimeerde beraadslaging over dit onder werp wekte, volgens ae Eembode, de vaste overtuiging, dat fle vergadering, evenzeer als liet Bestuur, ervan doordrongen was, dut de uitbreiding van het kiesrecht ook uitbrei ding der Kiesvereeniging niet alleen wen- schelijk maar ook noodzakelijk maakte. Ter bereiking nu van dit doel werd besloten de :ontributie voor het lidmaatschap te ver- agen en te bepalen op 25 cent per jaar, in te gaan op een later door het Bestuur te bepalen tijdstip, terwijl dan tevens de opneming van leden-donateurs zal worden ;eld. Den heer J. van Vollenhoven bier is voor i - het tijdvak 1 November tot 1 Mei de le- ]owis wenl besloten in een volgende ver vering gegund van de haver voor de hier oa('ei'|ng< wanneer naar met grond ver garnizoen houdende troepen, tegen den prijs erstehl mag worden de nieuwe kiezers van f 0.60 per ration. I het 'dental der Vereeniging aanmerkelijk zullen hebben versterkt, uil de verschil lende leden een commissie te vormen, die zich bereid verklaart liet Bestuur in zijn steeds uitgebreider werkkring krachtdadig ter zijde te staan, opdat de katholieke partij in ons district daardoor des te eendrachtiger en onversaagder bij-de verkiezingen zal kunnen optreden. Bovenvermelde besluiten werden alle met eenparigheid van stemmen genomen. De troepen uit dit garnizoen, die deelnemen aan de manoeuvres in Overijsel, keeren hier morgen terug met 4 extra-treinen, en' wel om 11.44, 12.43, 4.50 en 5.18 plaatstijd. Aan het officiers-examen van den Hoofd cursus hebben voldaan de volgende sergean ten van het 5e regiment infanterieC. A. van Enschut, voor infanterie h. t. 1J. H. Boldrik, J. M. Nolen, P. J. de Ruijter en G. F. B. Watrin, voor infanterie 0.1. Leger. De sergeanten der infanterie G. R. Ruem- pol, J. M. van Gils, F. H. L. Gertli van Wijk, G. W. Caudri en J. E. Scheffer, allen van het O. I. Leger en gedetacheerd bij liet 5e regiment infanterie hier, worden met 1 Oc tober a. s. bij den Hoofdcursus te Kampen geplaatst met bestemming om te worden op geleid tot 2e luitenant bij de infanterie van bet leger in Ned.-Indië. De ritmeester-adjudant M. Van Kuyk, van het 2e regiment huzaren te Veuloo, is bestemd orn op te treden als commandant van het eseadron ordonnansen hier, ter vervanging van ritmeester L. Bolle, die eerstdaags tot majoor wordt bevorderd. De le luitenant C. W. J. Rink, van het 2e regiment infanterie wordt, 1 October ont heven van zijn detacheeririg bij het le re giment veld-artillerie hier en zal 1 Novem ber weder de lessen bij de Hoogere krijgs school te 's-Gravenhage volgen. De gemeente-begrooting van Baarn wijst voor 1897 een bedrag aan van f62 500.02s in ontvangsten en uitgaven, zijnde f1303295 meer dan de vorige.' De voorgestelde op centen der directe rijksbelasting blijven 40 op de hoofdsom der ongebouwde en 10 op de hoofdsom der ongebouwde eigendommen, en 20 op de hoofdsom van het personeel. De opbrengst van den Hoofdelijken omslag wordt geraamd op f10 000. L1EFDADIUHE1D. Tot liet geven van inlichtingen aan D e p a r- tementshoofden, Wijkbezoekers cn H e 1 a n g s t e 11 e n d e n zal het Centraal- bureau DINSDAG den 15 Sept., 's in'uMag» van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhui* Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bi) den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. v,. Zuidsingcl, 27

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2