Donderdag 1 October 1896. No. 4602, 45e Jaargang. Binnenland. Wantrouwen. Dltgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschgnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. pei- 0n' A('verlentiën 16 regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, omeieele- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 26 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de inensseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT öfi Telephoon 19. SCHOUW. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. '22 van het reglement op het on derhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht d.d. 8 November 1853 (Proviciaalblad no. 102), alsmede art. 104 van het algemeen politie-reglement voor de gemeente: Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde najaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag, den 15. October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van boven gemelde reglementen aan de belanghebben in berinnering gebracht. Amersfoort, den 29. September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. 't Zal een indrukwekkende macht zijn, zegt de Haagsche Ct., die naar Constanti- nopel gaat, om daar aan den sultan te doen gevoelen, dat Nederland zijn onderdanen ook nog wel beschermt. De «Zeehond" is een vaartuig, dat ge woonlijk dienst doet als politievaartuig onder de Noordzee-visschers, en het fregat «Jolian Willem Friso" is een gekoperd ijzeren, on gepantserd schip van zóo verouderd type, ofschoon pas tien jaar in dienst, dat het in 1897 zoodra de «Holland" gereed is, zal wor den verkocht. Het pantserscbip «Evertsen" zal het drie tal volmaken. De Ifaagschc Courant betoogt, dat met het oog op de nieuwe Kieswet, organistio noodzakelijk is. Ook liet Utrechtsch Dagblad dringt er op aan, dat de oude kiezers met de nieuwe zullen medegaan. In Utrecht is de brug waarover men tot elkander komt reeds gebouwd woont men er nog niet in éen huis, van beider woning staat de deur open en men loopt bij elkander in en uit. Onder de nieuwe verhouding kan men dus gemak kelijk éen huis betrekken. Ook in bladen uit andere gemeenten leest men, wij zouden haast zeggen dagelijks, be schouwingen over de vvensclielijkheid der aan sluiting van de kiezers krachtens de oude bedeeling met de nieuwe optredende en krach tig wordt aangedrongen op organisatie wan- Feuilleton. Vrij naar het J}uUsch. 4) Godfried was er ook spoedig achter gekomen, dat het niet de innemende persoonlijkheid van den heer Templin was, die zijn broeder aan leiding gaf tot de vele bezoeken in de naburige villa. In de prachtige zalen van dit architec tonisch wonder en in den grootsch aangeleguen tuin ontving Templin dagelijks vele zeer luid ruchtige gasten lotgenooten, jonge menschen, die in verbazend korten tijd aan de Beurs groote vermogens hadden verworven en zeer veel geld uitgaven, gewoonlijk in gezelschap van dames, wier toiletten en sieraden in een groote wan verhouding stonden tot hun jaarwedden en in komsten. Templin verheugde zich in den kring zijner vrienden in den roep, waarop hij bijzonder trotseh was, dat hij in zijne galante avonturen zelfs de grootste moeilijkheden wist te overwin nen het was voor hem een soort sport om •Ie meest ongenaakbare voor zich te winnen cn hij rustte niet vóór hij zijn doel bereikt had. Hij toonde daarbij do grootste volharding; de meest gedecideerde afwijzingen, welke hem zoo dikwijls ten deel vielen, schrikten hem niet af om zijn pogingen voort te zettenzijn verme telheid had zelfs iets verbijsterends en zijn vin dingrijkheid liet hem nooit in den steek, wanneer neer de Kieswet zal worden toegepast. Maar het blijft bij beschouwingen. Onder de liberale kiezers in de verschil lende districten vernemen wij nog van geen feiten, die althans van begin van een aanslui ting ter samenwerking getuigen. Gaat alles in 't geheim 't Is mogelijk, maar om met meer kracht samen te werken, zou het toch noodig zijn, dat openlijk het initiatief ge- genomen werdblijft men in het verborgen werken, dan loopt men groot gevaar, dat onder de hand velen van hen, op wie men meende te rekenen, zich hij anderen aan sluiten bij gemis van een bekend centrum van '-'ereeniging. Er zijn nu woorden genoeg geschreven laat men thans ook eens tot daden over gaan. De Minister van Rinuenlandsche zaken heeft nader voorgesteld om de in verband met de Kieswet te wijzigen bepalingen van de pro vinciale en de gemeentewet te doen in wer king treden op een nader bij Koninklijk bes luit te bepalen dag. Bij de Tweede Kamer is door do Regeering ingediend een wetsontwerp tot wijziging dei- Arbeidswet, met het doel om bet ten aan zien van den vrouwenarbeid geldend absoluut verbod tot het verrichten van Zondagsarbeld in fabrieken en werkplaatsen, niet van toe passing te verklaren op den, bij algemeenen bestuursmaatregel, met name te noemen ar beid van vrouwen boven den leeftijd van zestien jaren, in boler-en kaasfubrieken, voor zooverre daarbij de voorwaarden worden in acht genomen, voor alle of voor bepaalde gemeenten bij dien algemeenen maatregel te stellen. Het wetsontwerp voldoet derhalve aan den aandi-ang op een wijziging in dien zin, dat in zuivelfabrieken de Zondagsarbeid van vrouwen zoude geoorloofd zijn. Vooral nu de Hooge Raad beslist beeft, dat het onverschillig is, of de vrouw den ar beid vrijwillig verricht of niet, wordt, meent de Minister van Waterstaat, het bedrijf dei- zuivelfabrieken in hooge mate bemoeilijkt. Volgens het wetsontwerp zal de vrouw van het hoofd of den bestuurder des Zondags en kele werkzaamheden mogen verrichten en omvat de bepaling alle zuivelfabrieken, dus ook die, waar geen echtpaar aan het hoofd der fabriek staat. De Minister acht het intussehen niet noodig, dat vrouwen Zondags gedurende langen tijd arbeid verrichten, zoodat, wanneer vergund wordt gedurende eenige uren noodzakelijke werkzaamheden te verrichten, het bedrijf ge holpen zal zijn. hij bet er op gezet had om door iets buitenge woons en opvallends de aandacht op zich te ves tigen. Natuurlijk was het geld zijn machtigste bondgenoot. Hij zag er volstrekt niet tegen op, een bode naar Nizza te zenden, als hij een mooi meisje, dat veel van viooltjes hield, zeer vroeg in den tijd een groote mand met geurige viool tjes wilde geven. Een jonge, schoone Hongaarsche kunstenares, die er in zijn tegenwoordigheid eens over geklaagd had, dat zij de lieflijke klanken van de Hongaarsche volksliederen zoo geducht miste in het vervelende Berlijn, verraste hij op haar verjaardag met een serenade van een be roemden "Zigeuner-kapel, die hij alleen daarvoor uit Buda-Pesth had laten overkomen. Dergelijke attenties onderhouden de vriend schap. die reeds bestaat en zijn zeer geschikt om nieuwe vriendschapsbanden aan teknoopen. Templin vroeg voor die .attenties niet veel dank. Hij was reeds zeer tevreden, als hij 's avonds in de sociëteit, tusschen twee partijtjes écarté, aan zijn voornaamste societeitvrienden op ge maakt onverschilligen toon kon influisteren: „Als je niets beters te doen hebt, kom dan morgenavond bij mij theedrinkenje ontmoet dan een paar aangename menschen, andere onder mejuffrouw X". En dat was altijd de nieuwste ster, die voor de gewone stervelingen onbe reikbaar was. Zijn groot succes had voor hem het bekende spreekwoord, dat een gouden sleutel alle sloten opent, tot een soort geloofsartikel gemaakt, dat niet aan 't wankelen gebracht werd door minder gelukkige voorvallen. Maar op de laatste overwinning was hij al bijzonder trotseh. Door den lieer Travaglino is voorgesteld om voortaan de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek niet meer te beschouwen als verplicht vak voor bet Lager onderwijs. Een in dien zin voorgesteld amendement wordt beden in de Tweede Kamer behandeld bij het wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen op het Lager onderwijs. Uit Den Haag wordt een curiositeit gemeld die bewijst, welke vorderingen de drankbe strijding maakt, nu er maar iets is uitge dacht, dat men goedkoop schenken kan, Een brouwerij, die een groote inrichting iu de Hofstad exploiteert, heeft, zegt men, verboden om daar voortaan citroenlimonade (zg. kwas ten) te verkoopen, omdat daardoor bet de biet van andere dranken al te zeer werd verminderd. De Daily Telegraph houdt or een specialen correspondent op na, die o. a. onlangs uit Scheveningen weer een hartverheffend en briefschreef, waarin hij de geschiedenis van Scheveningen als badplaats behandelt en den lezers vele wetenswaardige bijzonderhe den meedeelt, die wellicht vreemdelingen kunnen kunnen overhalen, persoonlijk met dit hoekje van Nederland te komen kennis maken. Minder aanlokkelijk maakt hij de kennismaking met onzen adel, die, zcoals hij schrijft, in vele belangrijke punten van den Engelschen en den Duitschen adel ver schilt. «Hij is, zoo schrijft hij, zeer talrijk en vaak indrukwekkend oud, doch neemt slechts zeer weinig deel aan de publieke zaak en dient zelden den Staat, wel het minst in hel leger. De groote meerderheid van officieren in Hol land zijn van burger afkomst. Het schijnt als vernederend door een jongen man van adellijke geboorte te worden beschouwd een oi'licierspost te bekleeden, zelfs in een keur korps, en als hij het toch doet, laten zijn verwanten en vrienden geen gelegenheid voorbijgaan om te doen uitkomen, dat hij toch werkelijk van goede afkomst is, al is hij officier. «Zeer enkele adellijke telgen gaan in zee dienst, waaraan door vroegere glorie nog een zeker prestige is verbondenmaar voor den diplomatieken dienst staan ze te allen tijde klaar en het negen-tiende der leden zijn dan ook adellijke personen. Ze houden zich verre van het leger en de bureaucratie, en daar noch staatkundig noch landbouw kundig werk hun toelacht, vormen zij de eenige leegloopende en niels voortbrengende klasse van menschen in dit drukke en wel- varende land. Zij, die liet, betalen kunnen, In 't begin van dat jaar had een jong meisje met buitengewoon succes gedebuteerd in den Friedrieh-Wilhelm-schouwburg. Reeds alleen door haar voorkomen trok mejuffrouw Nelly Stand de algemeene aandacht. Het aardige kopje met het edele profiel, de heldergrijze oogen, de bekoorlijke mond, waarin twee rijen prachtige tanden schitterden, enhet weelderige aseh blonde haar, had de eigenaardig rustige lieflijkheid van de antieke beelden, trouwens ook wel iets van hun strakheid. Haar slanke gestalte met de smalle heupen, de kleine handen en voeten, herinnerde aan de kuische en sierlijke Diana van Versailles. Nie mand kon het deze jonge kunstenares, die vooral indruk maakte door bet voorname van haar verschijning, aanzien, dat zij de dochter was van een portier. De oude Stand was meer dan vijf en twintig jaar portier geweest in een van de groote ge bouwen in de Wilhelmstraat, waar op de eerste verdieping een gezant woonde van een der min der groote Staten. De gezant, die gedurende zeei langen tijd zijn Regeering vertegenwoordigde aan het hof te Berlijn, had veel pleizier gehad in het aardige kleine, meisje, dat hem altijd toeknikte, als hij voorbij kwam en dat met elk jaar mooier en innemmender werd. Vele jaren achtereen kregen Nelly en haar ouders met Kerst mis mooie geschenken, en toen Nelly aangenomen werd als lidmaat van de kerk, kreeg zij van de echtgenoote van den gezant de eerste zijden japon en van den gezant een klein gouden horloge. Toen zij daarvoor ging danken, hielden de gezant en zijn vrouw haar meer dan een uur bij zich en bepraatten van alles mot haar. leven buitenlands liefst te Parijs eu de anderen verbeuzelen hun tijd in clubs, salons en boudoirs. «Wellicht is de onderverdeeling van eigen dommen, die in den loop der geslachten de fortuinen van zoo menig adellijk Nederlandsch geslacht heeft verbrokkeld, in zekere mate schuldig aan de lauwheid van deze jonge lieden. «Wat ook de reden zij aangenomen dat het een ernstiger en belangrijker grond heeft, dan een eenvoudige queestie van fat soen Nederlanders van titel en rang be danken voor het dragen van een «dienst- kleed", tenzij het gesneden is naar algemeen goedgekeurd diplomatiek patroon, of van het bekende laken, dat met den naam marine blauw wordt aangeduid." We hebben opzettelijk al het fraais, dat de virtuoos over onzen adel weet te vertellen, opgesomd. Men zou zoo denken, dat de spe ciale correspondent op zijn badreisje Maarten Maartens of een anderen welingelichten(?) Nederlander had ontmoetmaar de ingewij den weten wel, dat de vriend een doodge woon beriohtgevnrtje is van een der groote bladen, die willens en wetens dergelijk fraai heden samenflanst. De Zuiderzee-bond heeft een tweede brochure uitgegeven«Een IJselmeer niet zoetwater" als onmiddellijk gevolg van de afsluiting der Zuiderzee. Men zal zich herinneren, dat in een bro chure, getiteld«Een kort woord aan het Nederlandsche volk" rondgezonden in de maand Juni namens den Bond de wen- schelijkheid van een afsluiting en bedijking der Zuiderzee is uiteengezet. In deze tweede worden de groote voordeelen opgesomd en toegelicht, die een totstandkoming van het werk zullen medebrengen«voordeelen, die zeer aanzienlijk zijn, doch die, helaas, door de Staats-commissie met geen cijfers konden worden aangegeven". In de eerste plaats wordt genoemd het feit, dat hij eventueele afsluiting zal ontstaan een «IJselmeer", dat zal zijn, of althans spoe dig worden, een zoet-watermeer van 360000 Hectaren! Dat de onmiddellijk aan het IJselmeer grenzende plaatsen daarvan reeds dadelijk de gunstige gevolgen zullen ondervinden, be hoeft te nauwer nood te worden aangetoond. Voor de waterverversching van Amsterdam zoo lezen wij in de brochure die tot nu toe plaats heelt door inlating van water te Zeeburg en uitstrooming op het Noord zeekanaal, kan dan worden beschikt over Zoo vernamen zij ook, dat de kleine Nelly, die intussehen een volwassen meisje was gewor den, gaarne zangeres wilde worden. Toen moest zij iets voor hen zingen, en Nelly zong met zulk een heldere, frissche stem, zóo zuiver en met zooveel gemakkelijkheid, dat de gezant en zijn echtgeuoote er verbaasd van waren. Nog denzelfden dag lieten zij den vader van Nelly bij zich komen en deelden hem tot zijn groote verrassing mede, dat zij een bekwaam leeraar in den zang wilden raadplegen over Nelly's stem en dat, als diens oordeel gunstig was, zij bereid waren om de middelen te verschaffen, die noodig zouden zijn voor de opleiding van het jonge meisje. Het onderzoek liep naar genoegen af, en de gezant vervulde zijn gelofte met vor stelijke mildheid. Hij zette een som voor Nelly vast, die haar gedurende drie jaar tij maande- lijksche termijnen zou worden uitbetaald en ruimschoots voldoende was, niet alleen voor al wat voor haar muzikale ontwikkeling noodig was, maar die haar in staat stelde om voor haar toekomstig beroep als concert- en operazangeres mooier en rijker toiletten te koopen dan haar ouders haar konden geven. Nelly werd leerling van de academie, was vlijtig en leerde veel en daardoor vond zij ook na die drie jaar dadelijk een engagement als primadonna aan een zeer goede opera in de provincie. Haar vriendelijke beschermers konden zich niet meer verheugen over haar succes; de gezant had zijn betrekking neergelegd en was naar zijn vaderland terugge keerd. Nelly kon haar dankbaarheid niet anders toonen dan door geregeld brieven te zenden, waarop zij altijd een hoogst vriendelijk antwoord ontving. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1