Maandag 5 October 1896. No. 4603, 46e Jaargang. Binnenland. 5>. Wantrouwen. Stadsnieuws. Dltgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- on Doiiderdagnamiiddag mot gratis Zondaqublud. Abonnomont por 8 maanden 1.—Franco por post ƒ1.16. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor hot binnenland 60 ot. poi P1!"1.! Advertentifln 16 rogols (10 ct.elke regel moor 10 ct. öroote letters naar nliuitsrniinto. Legale-, officieële- en onteigoniugsiulvort. por regel 16 ct. Beolames per regel 26 ct. Afcondtrrlijke nummer» 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In hst Zondagsblad, per regel5 COnt. By ndvertontiën van buiten de stad worden do ineassoorkosteu in rekening gebracht. Bureau KORTEORACHT56 Telephoon 19. Lombok. De Nieuwe Rolt. Cl. ontving Vrijdag het volgende telegram uit Batavia: «Het huis van den agent der Paketvaart- maatschappij te Sisi op Lombok is geplun derd en verbrand. De controleur Engelenberg viel met cavalerie een sterke bende aan. Eén cavalerist werd gedood en éen gewond. De Atjeh is er heen met den assistent-resident. Van Praja wordt versterking gezonden." Den volgenden dag is aan het Departement van Koloniën het volgende Regeeringstele- gram ontvangen »In Oost-Lombok twee kampongs nabij Sisi oproerig. Muiters, door cavalerie over vallen, leden veel verliezen. «Onzerzijds gesneuveld éen en gewond éen cavalerist.» De voorstellen der Indische regeering, be treffende de in Atjeh te volgen gedragslijn, welke thans van Indië naar hier onderweg zijn, bevatten in hoofdzaak het volgende De tegenwoordige linie wordt grootendeels opgeheven. De oprichting van drie gerevan cheerde kampementen, ieder ruimte aanbie dende voor het verblijf van ten minste éen bataljon, infanterie benevens artillerie en ca valerie, wordt voorgesteld. Deze drie voor posten worden gelegerd, éen in de IV Meo- kirns, éen te Sibreh en éen in de «invloeds- pheer" van" Toekoe Oemar, waarschijnlijk in do buurt van Tjot Mandjaug in de XXVI Moekims. Verlegging en uitbreiding van don stoom tramweg zal hiermede waarschijnlijk gepaard gaan. Onze Koningin heeft onlangs haar zeven tiende levensjaar bereikt en den 31 Au gustus 1898 zal zij meerderjarig zijn en het bewind aanvaarden. Men kan dus met grond verwachten, dat haar verloving betrekkelijk spoedig zal wor den afgekondigd. Op dezen grond herhaalt het Haagsche Fa- millieblad de vraag, die in 1890 werd gedaan en daarna van de orde verdweendient de wetgever niet hij tijds te zorgen voor oen zoodanige aanvulling der bepalingen van het Burgelijke Wetboek, dat ook ten aanzien der burgelijke rechten van den Prins-gemaal uit zonderingsbepalingen in het leven worden geroepen Het spreekt van zelf zegt het blad dat men deze vraag al aanstonds geheel los dient te maken zoowel van den persoon des Feuilleton. Vrij naar het Duitsch. De jonge kunstenares had alle reden ora te vreden te zijn met hetgeen zij met haar eorsto engagement bereikt had. Zij werd bepaald de lieveling van het publiek en de directeur was reeds na de eerste muand bereid, haar contract met drie jaur te verlengen en haar jaarwedde geleidelnk to verhoogen. Maar zij was veel te bescheiden om niet in te zien, dat haar stem niet krachtig genoeg was voor de taak die hier van haar gceischt zou worden. Zij nam een be sluit, dat de verbazing niet alleen, maar ook de bewondering van haar collega's opwekte; zij zeide de groote opera vaarwel en ging vastbe raden over tot de operette. Gedurende negen maandenvan April tot einde December, narn zij geen verbintenis aan. Zij ontwierp in dien tijd een groot repertoire voor haar nieuw plan en oefende zich met een taai geduld in het declameeren. Haar eerste optreden, als Rosalinde, toonde haar volkomen dat zij gelijk had gohad. Zij vond bij het vor- wondo publiek in do Hoofdstad een buitonge- wonon bijval, die, zooals zij tot haurgorustolling kon zeggen, ook welverdiend was; hot was haar nu een aangenaam gevoel, dat zij toch eindelijk op den goeden weg was. Voor do operetto vol- l'rinsgemaals, die eenmaal in Nederland zal be staan, als van feitelyke vrees voor gevaarlhke toepassing dei- strenge artikelen van het Rurgelijk Wetboek. Volgens deze tocht staat dit vast: De gemaal der Koningin zou het hoofd dor gemeenschap zyn zou «gehoorzaamheid" van zijn gade kunnen vorderenzou kunnen ei- sehen, dat de kinderen van het Vorstelijk hu welijk allereerst zijn naam en zijn titels voer den, naast die welke de Grondwet aanwijst. Hij zou zich kunnen beroepen op het recht, hemgegeven, om zijn gade laar te doen ver toeven waar «hem goedunkt". Het Familieblad acht tiet gewenscht, dat deze regeling, zoo noodig bij afzonderlijke wet, met spoed worde voorbereid. Bij Kon. Besluit is geschorst het besluit der Staten van Groningen, waarbij mr. H. C. A. Thieme A. Czn. is benoemd tot lid van Ge deputeerde Staten van dat gewest. Men weet, dat togen de wettigheid van die benoeming bezwaar is, omdat de lieer Smit, de tegen-candiduat van den hoer Thieme deel genomen heeft aan de stemming en die deelneming invloed kan gehad hebben op den uitsliig. Wij zijn zeer verlangend in dit quiestieuse punt de beslissing der Regeering te leeren kennen, en vooral de overwegingen, waarop die berust. Het Wetsontwerp tot wijziging der Wet op het Lager onderwijs, beoogende opneming onder de i'aculttaievo leervakken van de be- ginseleu der Tuinbouwkunde, is door de Tweede Kamer aangenomen. Hetamendement-Travaglino, om vrijstelling te geven van liet onderwijs in de vrije en ordeoefeningen, is door den voorsteller na lange discussie ingetrokken. Het amendement-Gerritsen om de examen gelden af te schaffen, werd, na bestrijding door den Minister, als niet urgent, verwor pen met 50 tegen 19 stemmen. Het weekblad van liet Tijdschrift voor Geneeskunde bevat de voorloopige resultaten van de therapeutische en preventieve aan wending van anti-diphtherisch serum ten behoeve van on- en minverinogt3nden, bereid door prof. Spronck en dr. Wirtz. De uit komsten loopen over liet tijdvak van Mei 1895 tot Juli 1896. Uit de 900 ingekomen rapporten blijkt in hoofdzaak le. Trots eenige na-en nevenwerkingen werd door geen enkel rapporteur over het serum in het algemeen een ongunstig oor- deel geveld; 2e. Door niemand is aungegoven. of het vermoeden geuit, dat het serum tot uen dood van oen lyder zou hebben aanleiding gege ven of' bygedrugen 3e. Men mag derhalve hot aantal kinderen dat aan de seruin-therapie het leven te dan ken heeft "in nauwelijks meer dan éen jaar, in ons lam! alléén, en als minimum op 238 schatten. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Drente is voor het loopende seizoen een jachtakte verleend aan een dame, de vrouw van een ingezetene van Zuidlaren. Haarlem verliest een zijner ingezetenen, omdat het cijfer waarnaar zyn aanslag in de plaatselijke irikomstenbeslasting werd berekend dit jaar verhoogd is met niet min der dan f34000. Moest hij vroeger be talen voor een inkomen van M6 000, thans wordt de aanslag naar f50000 berekend. Daar hy meent te hoog aangeslagen to zyn, verlaat hy de stad. De concessie der particuliere gasfabriek te Winschoten zal spoedig geëindigd zijnaan de gemeente-fabriek, die or voor in plaats komt, wordt met spoed goworkt. De oude schijnt het er echter nog oons van te willen nemen. De prys van het gas is maar even tjes rnot 3 cent per M3. vorhoogd De gemeente norne wordt sedert eenigo dagen electrisch verlicht. Hoofdzakelijk dient de installatie tot hot verlichten van particu liere huizenongeveer 400 gloeilampen zijn aangesloten. De prys van het licht voor oen 10 N. K. gloeilamp bedraagt 1.5 cent oer uur en in aansluiting rnot het afzonder lijk kabelnet voor de straatverlichting zullen ook abonnementen voor minvermogenden worden gegeven. Tot dusvorre geeft de inrichting, aangelegd onder leiding van den heer R. W. H. Hofstede Crull, alle reden tot tevredenheid. Borne is de eersto Nodorlandsche ge meente welke electrisch verlicht wordt. Men meldt uit Rotterdam De bootwerker Do Vos, die sedert Mei als verdacht van den moord op den jongen Hoogsteden in prevontiovo hechtenis is ge weest, is weer in vrijheid gesteld. By den jongsten storm is een dor oudste eiken gevallen, zoo niet do oudste eik in ons land, staande op den heuvelkling tus- schen Mechelen en Nyswiller, nuby Vaals in Limburg, op een der hoogste punten van deed haar symputieke, heldere en zuivere stem zeer goedhaar spel was innemend sober, en levendig, en Nolly Rand, wier naatu tot nu toe nog zelilon was voorgekomen bij dotooneol- berichten in de couranten van de Hoofdstad, werd binnen enkole dagen een zeer bekende Ber- lijusche kunstenares. Het kon niet uitblyven, of het jonge, mooie tallentvolle meisje moest nu wel dadelijk de aandacht trekken van dat soort operabezoekers, die van de vijf gulden die zy voor hun plaats betalen, minstens vier daarvan geven, omdat de kunstenaressen mooi zyn. Aan de Beurs evenals in de sociëteit wist men evenwel ook spoedig, dat juffrouw Sand goen brieven beantwoordde, brieven wuarvan zij don afzonder kende, zelfs ongeopend terugzond, bloemen, die haar gezonden werden weigerde en die haar in de garderobe gebracht werden, achteloos neerlei, om ze na het einde van do voorstelling achter te laten. Beweeglijke leegloopcrs, wier eenige nrbeid daarin bestaat, dat ze dingen trachten to weten te komen die hun niet unngaan, wisten spoedig te vertellen, dat juffrouw Sand met haar mocder een vrij kloine woning in do Börsigstrnnt be woonde. Iïanr vader was waarschijnlijk niet lang geledon gestorven, want den vorigen herfst had men moedor en dochter nop in do rouw gezien; zij leefde, evenals vroeger in de provin ciestad, in stille afzondering. Men mompelde intusscheii over oon „oud voornaam heer," die het jonge meisje had laten opleiden. Uit deze „on dits" ontstond mettertyd het verhaal, dut Nelly Stand de dochter was van I den voornamen onbekende, volgens een undoro lezing zijn minnares, volgens een dordo zelfs Nederland, Bedoelde hnnin was by na 20 Meter hoog en aan den voet vyf Meter in omtrek. Op alle oude landkaarten stond hij uangege- ven. De Directeur van het Postkantoor alhier mankt bekend, dat sedert 1 October de Buslicbtiiigen aan het kantoor voor do ver zending per Spoortreinen geschieden als volgt: Spoortyd (20 minuten achter bij den plaat* selyken tijd). Richting AMSTERDAM. 7.25, 10.30, 11.35, 1.25. 1.50, 5.20,7.—, 9.20. Richting ZUTPHEN. 6.55, 11.—, 2.45, 6.30, 8.46. Richting UTRECHT. 7.25, 9.30, 10.30, 11.40, 1.50, 3.36,7.40,9.20. Richting ZWOLLE. 0.15, 0.-, 11.-, 1.45, 5.10, 0.30, 9.20. Richting NIJMEGEN. 7.50, 12.20, 8.45. Lichting der Buitenbusson. 5.45, 9.30, 12.55, 3.— on 8.10. (beide laatste op Zon- en Feestdagen niet). Op Zon- en Feestdagen is het Kantoor o.a. geopend van 7.45 tot 8 uur 's av. uitsluitend tot het ufhulon van Brieven, enz. De Directeur, BRANDT. Amersfoort, 3 October 1806. zijn echtgenoot© of weduwe. Kr moest toch oon redon zijn, waaraan hot was toe to sehryvon. dat hot nog tuin geen enkeion jongen man had mogen gelukken, maar éen onkel woord mot juffrouw Sand te wisselen. Daar moest oen of ander uchter zitten. Templin had zich tot nu toe nog niet be kommerd om die zedige Bchoonheid, maar toen eens op een avond in de sociëteit in zyn tegen woordigheid weer gesproken werd over do on- Senaakbaarhoid van de operottonzangeres, vatte y hot besluit op, eens nan die onhandige r nen te toonen dat de aanhouder wint. Nolly ontving niet moor die bozendingon kostbare bloemen, toen mon had ingezien, dat hot nergens toe diende. Templin zond haar van nu af geregeld om elf uur drie mooie chrysan themums, eenvoudig suumgobonden, mot zyn visitekaartje, waarop hij geregeld schreef„vun een oprecht bewoudcra.tr van uw kunst." Pre cies dezelfde bloemen vond juffrouw Sand olkon avond in haar gnrdurobo. De eerste vijf, zos keoren ging het evenals met do vorigo bloemen, maar in 't laatst had Nelly plaizier in de vol harding van den zonderling on daar zy van chry santhemums hield on het buitengowoon mooie exemplaren waren, die Templin haar zond, be hield zy later do bloemen on liet door den bode aan don gever haar dunk overbrengen. Op een avond verscheen Templin in do logo bij het orkest mot oon chrysanthemum in oen knoopsgat, on na elk bedrijf wiorp hij mejuf frouw Hand, als zij teruggeroepen word, drie chrysanthemums toe. Onwillekeurig boschouwdo Nolly, zoodra zy in den heer met do witte ohrysanthemum huur In do Zaterdag gehouden vergadering van Burgemeester en Wethouder» is door den heer G. J. van Empol, nieuwbenoemd amb tenaar ter Gemeento-socretarie, in handen van den Burgcmoester de vereischto eed af gelegd en verder aan hem opgedrugen om als secretaris te fungeoren by (Ie commissie v©or de Gemeente-reiniging en de commissie van fabricage, terwyl aan den ambtenaar tor Secretarie oen heer G. Dekker is opgodragen om als secretaris werkzaam te z(jn by het col logo van brandmeesters. Uit do Memorie van Toelichting behoo- rencle bjj de Gemeento-bogrooting voor het dienstjaar IR'.'7 blijkt, dal door B. en W. aan don Raad wordt voorgesteld de jaar- wodde van den inspecteur van politie, met hot oog op zyn dionsttyd en de verkeerde verhouding tusschen diens tegenwoordige jaarwedde en diu van den hoofdagent, met f100 te verhoogen; eveneens wordt, met het stillen aanbidder, die haar vrouwelijke nieuws gierigheid reeds goprikkold had, had opgemerkt, hom met zokoro oplettendheid. Tempi in gedroeg zich onberispelijk, en do putomiino tusacnondie twee word door niemand gezien. Kon paar dugon later verschoon Tomplin wederom in dio loge en hetzelfde spel werd herhaald. Deze koer kostte hot Nolly moeite haar lachlust te bedwingen, toen zij haar kunst vriend met de chrysanthemum weer in de loge zag zitten. Intusschon had Templin uit een vertrouw bare bron vernomen, uut juffrouw Sand, die mot goen enkele van haar collega's omging, uen zeer jong meisje, dut nog maar oon paar weken geleden lid was geworpen van het ape- rittongozolHcbup, onder huur bijzondere bescher ming bad genomen. De kleine, aardige Ast» Frohnsdorf, oon mooie blondine met een stomp nousjo, was nuuwolykB zeventien jaarhaar moe dor spoelde kleine rollen in de provinoie. Asta had als moisjo van negen jaar al kinderollen vervuld, zy hud nu haar eerHto engagementaau een grooton schouwburg gekrogen voor de zeer kloine solo-rolen. Zij was oen aardig, vroolfjk kind on dweepte mot juffrouw 8and als kunste nares, mot zulk eon eorlyko geestdrift,dat Nolly er door getroffen werd. Nelly noodigde baar jongste collega uit, hnar uu on dun te bezoeken on schepte veel behagoh in do vroolykheid en den overmoed van het aardige kind. Het word voor Asta een gewoonte om Nelly eiken avond van haar woning te halen un haar na afloop van docporu mot haar moeder nuur huis te vergezellen. Zy w is overgelukkig, een vriendin te zijn van Nolly, dio z(j vergoodde. WoriU vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1