J.v.Rijswijk de Jong Plaatsing gezocht WAFELKRAAM. Kunsttanden f2.50. Gebitten f40. HOOFD Advertentièn. is VERHUISD DIENSTBODE W. LOGGEN, l:chting van den Bisschopsweg, met proeadvies van Burg. en Weth. 5. Gemeente-begrooting voor 1897. 6. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaarwedden van onderwijzeressen en onder wijzers. 7. Ontwerp-besluit tot hefting van 50°/0 van het tarief voor liet vuur-, haven- en ton- geld voor 1897. Ds. D. P. M. Graswinckel mocht heden onder talrijke blijken van belangstelling den dag herdenken waarop hij vóór '25 jaar het leeraarsambt bij de Ned. Hervormde gemeente hier aanvaardde. Op de feestviering zelve, welke nog in vollen gang is, komen we terug in een volgend nummer. Ds. H. .1. ter Haar Romeny, predikant bij de Ned. Nervormde gemeente hier, staat op het drietal te Marum-en-Nijkerk (Fr.) In de vacature-ds. De Visser is door de stem gerechtigde leden van de Gereformeerde kerk A opgemaakt het volgende tweetalds. J. II. Donner Jr. te Nienwdoi'p, en ds. II. Hoorn te Aksel. Ds. Breitsma, emeritus-predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in do Gereformeerde kerk B hier. Onzen vroegeren stadgenoot den heer B. H. Vos, titans te Nice is door de Fransche regee ring toegekend de médaille d'honneur de l'as- sistance publique. Ter Donderdag gehouden vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken waren o. a. inge komen een adres van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Tilburg om ondersteuning van haar re quest aan den Minister van Financien om uitgevoerde goederen, die door tie geadresseerden worden ge weigerd, op gemnkkelijkor wij/.e dan thans het geval is weder te kunnen invoeren en vrijstelling te ver- leenen van de daarop verschuldigde invoerrechten. Door de heeren. Visser eu Sinnige, Van der Zoo een adres van de Ned. Indische Lnndbouwmaat- sohappij en e»n van het Ned. Landbouweomité over wijzigingen in de suiker-accijns. De Voorzitter stelt voor, beide adressen ter ken nisneming van de leden te doen rondzenden en in een volgende vergadering te behandelen. De heer Visser wijst de Kamer op het groote be zwaar voor den handel, dat, tusschen de bestelling va., brieven des ochtends om 11 uur nog en die van 3'/'i uur niet] oen bestelling rond 1 uur plants heeft van brieven, die met don trein van 12 uur zijn aangekomen. Hij geeft in overweging den Directeur van het Postkantoor uit te noodigen, zoo mogelijk, hierin verbetering te willen aanbrengen. De Voorzitter is het volkomen eens met den heer Visser, maar zegt, dut reeds vroeger een dergelijk verzoek aan den toenmaligen Directeur van het Postkantoor is gedaan, zonder echter eenig resultaat. Er was toen te weinig personeel. Nadat, door den heer Visser nader is nicdegodeeld, dat het personoel inmiddels is uitgebreid, wordt met algemeene stemmen besloten, den heer Directeur van het Postkantoor uit te noodigen een middag- bestelling van brieven omstreeks éen uur te willen doen plaats hebben. De neer Sinnigo wonsoht de aandacht van do Kamer te vestigen op den gebrekkigen toestand van het goederenvervoer. Scherpe concurrentie tus schen spoor en scheepvaart is oorzaak, dat de spoor wegmaatschappijen het moerendoel der goederen vervoeren. Als men nu die goederen aan de loods van het goederenvervoer wil doen afhalen, stuit men bijna altijd op groote moeilijkheden hij den overweg van het Centraalstation. Door het rangeeren der treinen z(jn de hoornen fswoonlijk gesloten en het gebeurt meermalen, dat cieohts met hun wagens een half uur, ja zelfs in den namiddag meer dau een uur, voor die sluit- boomen staan te wachten vóór zij de goederenloods kunnen bereiken. Naar spr. meening is het r.och van groot belang voor de maatschappij, die het vervoer van de goederen op zich neemt en dan ook het leeuwenaandeel daarvan hooft, dat op een gemakke lijker wijze dan thans de goederen aan de loods kunnen worden afgehaald. Voor betrekkelijk weinig geld zou daarin een groote verbetering kunnen Worden gebracht. Hij stelt derhalve voor, dut de Kamer de spoorwegmaatschappijen zal uitnoodigen hierin verbetering mui tc brengen. He Voorzitter doet opmerken, dat ook deze zaak reeds «enige jaren geleden een punt van overweging heeft uitgemaakt, maar hjj is gaarne bereid de Kamer voor te stellen, deze zaak opnieuw iu handen van een Commissie te stellen. De heer Van Dam heeft geen bezwaar om een commissie te benoemen, maar acht het een over bodig werk. Deze zaak is reeds vroeger in commissie behandeld. Door de spoorwegmaatschappijen is toen ook een onderzoek naar verbetering ingesteld en werden de kosten daarvan destijds begroot op bijna f1600, een uitgaaf waarvoor do maatschappij niette vinden was omdat eerlang een nieuw station zou worden gebouwd en de bezwaren dan uit den weg zullen zijn geruimd. De heer Visser geeft in overweging, zich te wenden tot den chef van het goederen vervoer met uitnood iging het rondzenden van de adviesbrieven te willen be spoedigen, opdat vroegtijdig de goederen kunnen worden afgehaald, omdat men juist in den namid dag het grootste oponthoud aan den overweg van het Centraalstation naar de goederenloods heeft. Nadat door don heer Sinnige nader is uiteengezet het groote belang voor don handel van eeu nieuwen toegangsweg tot de goederenloods, wordt besloten deze zaak stellen in handen van een commissie, waartoe door den Voorzitter worden benoemd de heeren Kinnige en Van Dam. Ten slotte word door den heer Hiunige gewuzon op het gebrekkige onderzoek naar boter van Rijks wege. Dezer dagen heelt eou inspecteur bij verschil lende winkeliers een onderzoek ingesteld naar boter, die wtuluitnid in den winkel voorhanden was. In geen pakhuizen of bergplaatsen of op de plaats be- tewd voor botermarkt inoeht echter door dien ambtenaar een onderzoek worden ingesteld. Nu van hooger hand zelfs dien ambtenaar in eon nauwkeurig onderzoek eenigszins de handen wordon gebonden, vindt spr. echter geen termen aan de vergadering een voorstel te doen. Hierna is de vergadering gesloten. Het personeel, workzaam aan de machinale brei-inrichtiug van de Itrma S. Meijers&Co., op tie Kampstraat hier, is ontslagen daar zij hier ter stede geen voldoend personoel kon krijgen. Zij heeft nu besloten, de werk zaamheden hier niet verder voort te zet ten, maar haar inrichting te Utrecht te vergrooten. Aan alle meisjes is bij hun ontslag een spaarbankboekje uitgereikt, met de uitmun tende bepaling, dat over de bedragen eerst na de kermis kan worden beschikt. Aangaande de beide conducteurs derCen- traalspoor, die Zaterdag bij hot déraillement bij Harderwijk verwond werden, deelt men ons mede, dat de hoofdconducteur De Rooij redelijk wel is; de pijnen blijven aanhouden, doch er is geen koorts. Dit laatste is ook het geval met den conducteur Wildschut, wiens kwetsuren reeds mooi beginnen te heel en. Wel hebben zeer velen gebruik gemaakt van do uiluoodiging om Dinsdagavond in Amicitia het doel on bet streven van de „Alliance frangaise" to hooven uiteenzetten, maar toch was dc groote «aal nog verre van vol. Echter waren zij in groote getale opgekomen, die het voorloopig Bureau er zoo gaarne verwachttede onderwijzeressen en onderwijzers. Kolonel De Petit, de goede tnulitio der „Alliance" volgend, welke slechts de Fransche taal in haar bijeenkomsten gedoogt, schetste met benijdens waardige gemakkelijkheid van uitdrukking wat de vereeniging wil: de beoefening der Fransche taal in heel haar omvang en lianr litteratuur. Dit alleen is haar doelbijoogmerken van politieken of gods- dienstigeu aard heeft ze hoegenaamd niet. Zoo heel velen hebben op de scholen eenig Fransch geleerd, som3 voor grof geld op pensionaten die kennis wat uitgebreid cu ziju, als ze in dc noodzakelijkheid komen om Fransch te spreken, zóo onbeholpen, dat zo het betreuren, zich niet beter geoefend te hebben. Men moge meegaan met den tijdgeest en naar hartelust doen aan sport, of ziju tijd verbeu zelen met allerlei vermaken van welke weinig of niets blijft hangen, op don duur verlangt de geest ook naar oefening, wil zij evenals het lichaam wezen „dans le mouvement." En dat kan ze door de Alliance. Als een gezins hoofd toetreedt tot de afdeeling „Amersfoort en omstreken" dan kan hij met heel zijn gezin tegen eeu jnarlijkschc contributie van slechts f3.ten minste vier malen in een seizoen geuieten van de coitfri-cmws van Madame Thenard, M. Charles Faster, M." Rodenbach en andere sommiteiten. Bovendien brengt door een gelukkige samenloop van om standigheden Van Aken's symphonie-orkost in de pauzen mooie nummers ten gehoore, gelijk 'het ook Dinsdagavond deed. Aldus een soiree littéraire et musicalewat wil men meer. En toch geeft de Alliance nog moer; bij genoeg zame deelneming opent zjj een cours de conversa tion et de diction, onder leiding van een geboren Franscliman of eener Fiangaise, die tegen betaling van f5.per jaar, elke week gedurende 1'/, uur zulk een cursus houdt. Ook geei't het lidmaatschap recht op reductie bij alle 'fransche voorstellingen te Utrecht of iu Den Haag, zelfs in geheel Frankrijk, zoodat men bijv. te Parijs voor éeu franc de lessen der Coiné- die frnneaise kan bijwonen; bet hoofdbestuur geeft de presidenten derafdoelingen adressen van fat- ilijice familiëu te Parijs, die genegen zijn jon gelieden of studeerenden tegen zeer lagen prijs buis vesting en hulp te verschaffen. Reeds een goede 70 personen zijn toegetreden tot de hier gevestigde afdeeling; bjj advertentie in dit nummer worden nog ter deelneming opgeroepen wie verhinderd mochten zijn geweest dc Dinsdag avond gehouden vergadering hij te wouen. In de hell't van do volgende maand zal Madame Thenard de eerste conférence houden de eerste althans na die van kolonel De Petit, Dinsdagavond, welke terecht veel bijval genoot; in December komt M. Charles Fuster. Voor Jarunri en Februari is men in besprek met twee andere conférenciers. Men zal toch wel lid worden van de nfdcelingen net zijn geheel gezin van die voordrachten gaan genieten, in plaats van per keer en per persoon minstens f 1 te betalen Bij de gisteren op de Lensderheide onder zeer gunstig weder gehouden schietwedstrijd van de dd. Schutterij werden in de vetv schillende categorieën «le volgende prijzen behaald Heeren officieren luitenant-adjudant Rus- quet, eerste prijs, aangeboden door majoor A. M. Tromp van Holst; kapitein Croocke- wit, 2e prijskapitein Lungen, 3e prijs; 1e luitenant Prikken, 4e prijs; 2e luitenant Van der Plank, 5e prijs. Kleine Staf: adjudant H. van Gelder, 1e pr.korp. Rielf, 2e pr.; serg. majoor Boode, 3e pr.four. Worffel, 4e pr.sergeant flan sen, 5e prijs. Onderofficieren en manschappenSerge ant-majoor Muijs, die tevens den prijs be haalde, door den majoor-commandant uitge loofd voor het trouw bijwonen der vrij willige schietoefeningenserg. Okhuijsen, fuur. Houpst, serg. Smit, serg. Rumsc- laar, korp. Rommers, tamb. Wery, sch. Schaap, sch. Van Elschot en sch. Laseur. Generaal-majoor Bloem is geheel hersteld en heeft het bevel over de 2de divisie in fanterie weer op zich genomen. Tot 1e luitenant bij het 5e regiment in fanterie is bevorderd «ie 2e luitenant 1'. M. Oversluys van het korps. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voor den dienst bij hot Reservekader, 'ot het geven van onderricht aan de leden van ilat kader, alsmede aan hen die zich bij bet Reservekader wenschen te verbinden, wordt aangewezen voor Amersfoort luitenant N. G. van Gemert, van bet oe regiment infanterie. Aanstaanden Zaterdag zal weder een jacht- •it worden gehouden in de nabijheid van dit garnizoen, nu door do officieren van hot le regiment veld-nrtillflrie van hier en uit Utrecht. De feestelijke bijeenkomst, welke de afdee- ling «Amersfoort" van den Nederlandschen Bond van oud-onderol'fieieren morgenavond in Amicitia zou houden, ter herdenking van der verjaardag van H. M. de Koningin, ts uitgesteld tot. na de kermis. Alsdan zal de Beschermheer der afdeeling. mr. F. D. graaf Sehimmelponninck, tevens de medaille, welke bij den solliedwedstrijd te Zutphen verworven werd, aan het vaandel hechten. Een van do plaatsen, waar men zich gedurende de kermis uitstekend zal kunnen antusecron, is de concert zaal van Amicitia, waar Stroobcr'a Vnriélé- gozclsohap voorstellingen geeft. Eiken avond was te Nijmegen, waar liet gezelschap nu nog is, dc toe loop van hét publiek zoor groot. Dit is dan ook niet te verwondcreu, want hetgeen bier te zien en le liooren valt, is in allen deole con bezoek waard, zegt de Mjm, Ct. De heer Stroober heeft dit jaar weder zorg gedragen voor rijke afwisseling en de verschillende nummers worden mot niet te lange onderbreking afgespeeld. l)c zaal oude galerij waren dan ook op alle plaatsen bezet. Op velerlei ge bied wordt er iets geboden, dat hoogst interessant is. De werkzaamheden van do Bauolas aan drie rok ken wekken ieders verbazing op; do half-wit, lialf- zivarte Baro cu Kelly goven prooven van hun groote lenigheid de gebroeders d'Orotta zijn zeer vermake lijke muzikale clowns; do Cordini's, op den rollon- den bal. hebben steeds veel succes, terwijl de zang en de dans door zeer bekwame personen zijn ver tegenwoordigd. Vooral doch waar tc eindigen Wij kuuiien eenieder ton zeerste banraden bij dit gezelschap eens eeu avond door le brongen. Tot onderwijzer aan de Bijzondere school te Bunschoten is benoemd de lieer D. van Goor, te Helder. iIjLH ujIj I IH Ui ll.U. Ieder, die nog wenscht toe te treden tot de afdeeling „Amersfoort en omstreken'' der Alliance Fran- tjaise wordt bij deze uitgenoodigd hiervan zoo spoedig mogelijk te doen blijken aan de heeren W. L. *dk PETIT Korte Bergstraat, of P. J. FREDE- RIKS, Kortegracht, die desverlangd gaarne alle inlichtingen verstrekken. Het lidmaatschap bedraagt voor een geheel gezin f3.— per jaar. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN: 14 Oct,. Cornells Johannes, z. van Johannes Spijkeren Evertje Kreijermaat. Anna Catrina, d. van Pieter Sommeling en Helena van Appelen. 15 Oct. Johannes Wilhelmus, z. van Teunis Geurtsen en Janna Fredrika Wevers. 10 Oct. Johan Hendrik Julius, z. van lzaak Marcus Jacob Hoog en Arendina Berendina Willemina Muijderman, Wilhelmus Antonius, z. van Gerrit Groenes- tein en Wilhelmina Smink.Antonie Alexan der, z. van Sander Steonbeek en Cornelia van Straten. 17 Oct.. Geertje, d. van Roelof van de Kamp en .Heintje Hop. 18 Oct. Arie Jan, z, van Arie van Veenschoten en Anna Doornekamp. Nicolaas, z. vanNico- laas van Meeteren en Fraucina van Leuverden. Elisabeth, d. van bodewijk Arnoldus Lablans en Adriana Meerveld. Wilhelmina Everarda, d. van Hendrik Bekker en Maria van Bekkum. 19 Oct. Gerrit Maximilianus Jacobus, z. van Gerrit van Westerlaak on Jannetje Vink. 20 Oct. Alijda, d. van Bart Dulmus en Janna Meerveld. GETROUWD: Bartholomeus Stepbanus vart der Steen en Eva Adriana Verburg. Gerrit Gerritsen en Petronella van Garderen. Jan Wellen! en Martina Mieris. Peter Mosterd en Heintje Kraak. Hendrik Prins en Gijsberta van den Heuvel. OVERLEDEN 15 Oct. Wilhelmina Antonia van Doornik 3 j. 16 Oct. Antonie van Heilsbergen 80 j. wed. van Aresia Christina Verbeek. Een lev. aang. kil. m. g. van Pieternella Vogelzang. OPERATIËN ZONDER PIJN. SPREEKUREN: Maandag en Woensdag van 4l/.>7'/., uur en Vrijdag van 1021/.. uur. ZUIDSINGEL"259, b;<l VARKENSMARKt AMERSFOORT. Herplaatsing wegens misstelling. BURGEMEESTER en WET- «mvJSLi HOUDERS van LEUSDEN roe pen op sollicitanten naar de betrekking van der Openbare Lagere School te Hamersveld. Het onderwijs omvat de vakken a—k be doeld bij art. 2 «Ier Wet tot regeling van liet Lager Onderwijs. De jaarwedde bedraagt f700.— benevens vrije woning .en tuin. In functie treding 1 Januari e.k. Vereischte stukken franco intezenden aan den Burgemeester vóór 2 November e.k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. uf. BEAUFORT, Burgemeester. BOESC H OTEN, Secretaris. Bevallen van een DOCHTER, Mevrouw A. PRANGE— Tollenaar. Amersfoort, 21 October 1896. A Igemeene kennisgeving. Heden overleed, in den ouder dom van ruim 97 jaar, onze geliefde moeder en behuwdmoeder mevrouw A. E. LEEUWE, weduwe van den heer dr. J. W. GROENEBOOM. dr. P. GROENEBOOM. B. GROENEBOOM— Stokiiuijzen Heeren veen. 20 Oct. 1896. Eenig e- en algemeene kennisgeving TANDARTS van Kampstraat 40 naar de Groote BERGSTRAAT hoek AKNHEMSCHE WEG; en is WEDER te consulteeren. Met 1 November biedt zich aan cene alsTW FE DE W ERKMEID of M EI D-A LLEEN P.G. on van goede getuigen boorzien. Brieven letter M, Boekii. BERENDS, Var- KEN'SMARKT, /I mnrs/oort. ALGEMEENt MUZIEKHANDEL VAN Jos. P. H. HAMERS, AMERSFOORT. GEREGELD VOORHANDEN: Groote kenze PIANO; ZANG; VIOOL; VIOOL en PIANO; ORGEL; HARMONIUM-MUZIEK. liet niet voorhanilene wordt binnen 24 uren, dikwijls nog spoediger, geleverd. CATALOGUS gratis! Xic.htzendiiigen wnnleii ;;imrne uitgevoerd. Voor de vele blijken van deel neming- ondervonden bij het overlij den van on&en geliefden vader, be huwd- en grootvader den heer G. van der ZOO de JONG. betuigen wij onzen hartelijken dqnk. Uit aller naam, G. J. van der ZOO de JONG. Amersfoort, 19 October '96. voor een net, fatsoenlijk meisje, P. G. iu een winkel of bij kinderen met assistentie in de huishouding. Zij bespeelt uitmuntend de piano en is genegen de kinderen daarop te oefenen. Franco brieven met opgaaf' van conditiën onder letter G. Bureau oude Amersfoortsche Courant, Kortegracht 56. voorbeen r. ttovHcS.fir, bericht liet geachte publiek van Amersfoort en omstreken, dat bij gearriveerd is met zijn net ingerichte van ouds bekende Hij hoopt dezelfde gunst te mogen genieten als nem de vorige jaren zoo ruimschoots betoond is. BESTELLINGEN worden ten spoedigste bezorgd. Zich minzaam aanbevelend, W. LOGGEN, voorheen P. BOUKAMP. Standplaats HOF, over do Havorsteeg. N. B. Gelieve s. v. p. er wel op te letten, dat in al in(ju wafelen P. B. wordt gebakken.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2