Donderdag 26 November 1896. No. 4618, 46e Jaargang. "Wantrouwen. Binnenland Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Maandag- en Dmiderd/igiwrnidihuj met gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden ƒ1.—Franco 5, J 1-17 Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. pei "''don. Advertentiën 1—6 regels GO et.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, kV .ü.ntcli?(->imgsa(lvert. per regel 15 ct. Reclames ],er regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. 7nnrfonoK.a^ .en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. het Voorloopig verslag dei- Tweede Kamer over het Wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen. De Middelburgsche Courant zegt aangaande het veelbesproken Roomsch Katholiek pro gram De korte zin dezer lange rede is eenvoudig deze: de overheid, d. w. z. de Staat, werke zooveel mogelijk de kerk, liefst de Katholieke, in de hand en zorge, dat haar invloed meer en meer kunne uitgebreid worden. Haar belangen zijn nummer èen. Het algemeen ^welzijn kan alleen dan be vorderd worden. Het program is, van het standpunt der heeren die het maakten, een uitstekend pro gram. En leerzaam is het tevens voor hen, die een geheel andere meening omtrent Staatszorg zijn toegedaan. In het belang van het sparen in de scho len heeft de Directeur der Rijks-postspaar bank aan de hoofden van scholen voor Lager onderwijs per circulaire gevraagd of het niet mogelijk zou zijn, dat zij voor rekening van het gemeentebestuur, of de besturen van anderen aard waaronder zij ressorteeren, zich een kleinen voorraad spaarbankzegels aanschaften om die desverlangd aan de leerlingen tegen betaling uit te reiken. Het betreft slechts het doen van een be trekkelijk gering geldelijk voorschot, met de zekerheid het voorgeschoten bedrag gaande weg terug te bekomen. ningen. en de heer Herman Snijders, te Middelburg. Het initiatief tot de oprichting dezer ver- eeniging, waarbij zich reeds vele invloedrijke personen in den lande aansloten, is uitge gaan van mr. N. G. Pierson, mr. M. Mees en mr. C. J. Sickesz, welke laatste echter verhinderd is, in het bestuur zitting te nemen. Volgens een Reuter-telegram is in het Nauw van Calais onder een groote kudde Hollandsche runderen, tot den overvoer be stemd, tongblaar geconstateerddientenge volge is de grens voor den invoer van Hol- landsch vee weer gesloten. Dit besluit is voor de Nederlandsche vee handelaars en veehouders een groote teleur stelling, daar ze de hoop koesterden, dat de lage veeprijzen nog wat zouden rijzen. In plaats van rijzing zal er nu nog wel meer daling komen, vooral in het fok vee, dat in den regel door Frankrijk het meest betrok ken wordt. Blijkens den staat der gevallen van be smettelijke veeziekte in Nederland over de afgeloopen maand October, vermeld in de Staats Courant van 20 November, kwamen in de provincie Noord-Brabant voor 351 ge vallen bij het vee van 27 eigenaars, in Gel derland 751 bij 97 eigenaars, in Overijsel 8 bij 3, in Groningen 46 bij 2, en in Limburg 3 bij 1, totaal 1159 gevallen bij het vee van 130 eigenaars. In September kwamen in het geheel voor 4059 gevallen, bij het vee van 124 eigenaars. Aan de gegoede en wel denkende Burgers van Amersfoort. Het wordt weer heerlijk 's avonds thuis, Zoo in het schemeruur, Wanneer men, na een voedzaam maal Zich vlijt bij 't knappend vuur. Wnnneer de felle koude nijpt, De wind zoo buiten giert, Dan is het of men binnenshuis, Des levens hoogtij viert. Maar. wie zoo in zijn leunstoel zit, En luistert naar den wind, Hij denke aan zijn medemenseh, Vooral aan 'tarme kind, Dat hong'rig langs de straten zwerft, En zucht„wij zijn zoo arm Of bibbrend aan zijn moeder vraagt: „Wordt gauw de kachel warm Hij denke, dat, wie schuld ook heeft Aan eigen nood of leed, Het arme kind het meeste lijdt, En nimmer iets misdeed. Hij helpe, waar hij helpen kan, Maar denke bovenal Aan „Kindervoeding", die weldra Weer zeeg'nend werken zal. Die veel reeds doet, maar meer kan doen, Veel meer nog dan zij deed Want'half te helpen, is wel goed, Maar toch een weinig wreed. Zoovele kleinen vragen nog Een plaatsje aan haar disch; En heusch, zij zullen dit niet doen, Als't ruim bij moeder is. Vergeet dus „Kindervoeding" niet, Wanneer de Wintervorst, De snaar der eed'le menschenmin, Doet trillen in uw borst! En zendt uw gaven spoedig clan Aan den lieer Van der Plank, Den Secretaris (op de Kamp); Het kind brengt u ziju dank. Feuilleton. Vrij naar het Vuilsch. 21> TT"! Het heerlijke denkbeeld, dat zij voortaan altijd samen zou zijn met den door baar zoo innig geliefden man, deed haar elke andere gewaar wording over het hoofd zien, omdat zij ook niet het minste leedwezen gevoelde, bij het scheiden van het tooneel harer schitterende triomfen. Al hanr denken was slechts op éen punt ge richt: Martin gelukkig te maken. Daar liepen al haar plannen voor de toekomst op uit. Haar aangeboren tact zeide haar, dat zij nog menige fout, die Martin in zijn groote liefde voor haar met toegevendheid over liet hoofd zag, zou moeten afleerenvóór alles, haar ongelooflijke zorgeloosheid in het uitgeven van geld. Als kind was zij nooit vecleischend gewcost, maar zü had nooit leeron rekenen, en dat bleek, toen zij verstandig was geworden en zij nu op eens kon beschikken over inkomsten die, in ver gelijking met haar vroegere omstandigheden, buitengewoon groot waren. Toen zij in do provincie nan het tooneel ver bonden was, had zij zich met haar moeder zeer gelukkig gevoeld in een aardig, eenvoudig ge meubileerd huis. De kleine huishouding, die bijna alleen door haar moeder werd vvanrge- nomon, kostte niet veel. Zij behoefde niet veel aan te koopen en had van baar vrij ruime jaar wedde een paar duizend gulden kunnen besparen, HH. MM. de Koninginnen zullen 11 of uiterlijk 12 December te 's-Gravenhage terugkeeren. Omstreeks het midden van December zullen op een soiree ten Hove aan li. M. de Koningin kunnen worden voorgesteld degenen, die den wensch daartoe zullen te kennen geven, doch in geen geval anderen dan zij. die reeds aan H. M. de Koningin-Regentes zijn voorgesteld, maar nog niet aan H. M. de Koningin. Herhaaldelijk las men in de bladen mede delingen uit verschillende oorden des lands omtrent giften van H.M. de Koningin of H.M. de Koningin-Regentes aan personen, die een beroep op Haar geldelijken steun hadden hadden gedaan ter vervulling van persoon lijke wenschen. Blijkbaar zijn, waarschijnlijk tengevolge van die berichten, de aanvragen zóo toegenomen, dat de Directeur der zaken van weldadigheid van H. M. de Koningin weder aan de Burgemeesters heeft bericht, dat door het steeds toenemend aantal adres sen en (ie onmogelijkheid om aan alle be- hoeftigen die zich aanmelden tegemoet te komen, alleen in werkelijk dringende gevallen ondersteuning kan worden voorgedragen. In haar antwoord op het verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk I der Staatsbegrooting zegt de Regeering. dat de vraag of ten be hoeve van H. M. de Koningin eenige afwij king van het algemeen gekiend privaatrecht, bepaaldelijk van het huwelijksrecht, behoort te worden vastgesteld, door de Regeering is overwogen en ontkennend beantwoord. De Eerste Kamer der Staten Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 1 December, 's avonds half negen. Een principieele uitspraak omtrent het handhaven van eeden zal te eeniger tijd van Regeeringswege kunnen worden gedaan bij een eventueel voorstel tot afschaffing of be perking van eeden. De Regeering is van de wenschelijkheid eener beperking overtuigd en zal, zonder bepaalde noodzakelijkheid, in dooi' haar voor te dragen ontwerpen geen voorschriften opnemen tot het afleggen van eeden. Eerlang kan verwacht worden het ant- woord van den Minister van Financiën op zonder zich in iets te bekrimpen. Daar had zij zelf niets van bemerkt, want in dien tijd zorgde haar moeder nog voor haar financieele aange legenheden. en toen zij daarna te Berlijn een veel grooter jaarwedde ontving, bijna driemaal zooveel als vroeger, meende zij, dat er geen einde kon komen aan de gouden bron, die nu voor haar ontsloten was. Zij nam een eigen huis, huurde een dienstmeisje en was kinderlijk blij mot de nieuwe inrichting. Zij kocht mnnr steeds door en vond zichzelf buitengewoon ver standig, overleggend en huishoudelijk, als zij met de leveranciers afsprak om te betalen bij termijnen, wat zij bij haar ontzaglijk inkomen want haar kwam het onzaglijk groot voor in het geheel niet zou merken. Het werd haar gemakkelijk gemaakt, licht zinnig te worden. De kooplieden maakten niet het minste bezwaar ten opzichte van de jonge, mooie kunstenares, die zoo spoedig naam had gemaakt. Nellv had veel smaakde kostbaarste voorwerpen bevielen haar helaas het meeste en na een korte aarzeling nam zij bijna altijd het besle en het duurste. Zij had zich spoedig eigen gemaakt met den sophistischon troost van idle verkwisters dat de dingen, die het meeste geld kosten, ook de duurzaamste zijn. Zoo was dus haar kleine woning werkelijk bijzonder mooi gemeubeld, en het genot, dat zij in haar bekoorlijk te huis vond, was eiken dag weer nieuw. Slechts op den eersten dag van elke maand had zij minder pleizier dan kwamen geregeld de onaangename bezoekers met de quitanties. Zeer spoedig zag zij in, dat zij niet kon voldoen aan al haar afspraken. Met enkele groote bohuldeischers moest zij een schrikking maken om de rekening op afbetaling op een betere wijze te regelen. Dat ging wel niet zoo Dezer dagen is een vereeniging opgericht, onder den naam «Het vrije ruilverkeer». Haar doel ishandhaving der beginselen, welke ten grondslag liggen aan het bestaande Nederlandsche tarief van invoerrechten, be strijding derhalve van elke poging tot in voering van graan- of andere zoogenaamde beschermende rechten hier te lande. Het lidmaatschap staat open voor allen, die zich daartoe aanmelden bij den secretaris, dr. C. A. Verrijn Stuart, te 's-Gravenhage en die zich tevens verbinden tot een jaarlijksche bijdrage van éen gulden of meer. Als be stuurders zijn gekozen, behalve de heer Ver rijn Stuart, prof. mr. J. baron d' Aulnis de Bourouill, te Utrecht; de heer J. L. T. Grone- man, te Wieringerwaardmr M. Mees, te Rotterdammr. N. G. Pierson te 's-Graven- liagede heer U. G. Schiltliuis Jzn., te Gro- Een commissie van geneeskundigen, be noemd door de «Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst", heeft de wenschelijkheid, ja. de noodzakelijkheid uit gesproken der uitbreiding van het hygië nisch en geneeskundig toezicht op de scholen. Bij een schietbaan voor het nieuwe ge weer rekent men de onveilige strook 750 Meter breed recht en links van den schutter en 4500 M. diep. Voor een modem schietkamp rekent men noodig te hebben een breedte van ruim 1 uur en een diepte van ruim l1/^ uur gaans De Rus Maligan uit den Lombok-krijg welbekend is wegens hoogverraad tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. gemakkelijk als zij gedacht had, maar zij kreeg het toch gedaan en in baar gelukkige licht zinnigheid vertrouwde zij, als zij voor het oogen- blik uit hanr verlegenheid gered was, op haar goed gesternte en maakte zich verder niet on gerust. Martin's geoefend oog zag op het eerste ge zicht, dat al hetgeen Nelly in het laatste jaar had gekocht, veel meer moest kosten dan zij had kunnen be talen en daar hij wist, dat Nelly's ouders niets bezeten hadden, begreep hij zeer goed, dat zij schulden] moest hebben. Maar dat was zoo erg niet. Op een avond, toen zij gezellig bij elkaar zaten, trok hij de stoute schoenen aan om de zaak, die toch éénmaal moest worden afgedaan, ter sprake tc brengen. Hij begin met haar in korte woorden ziin eigen iinanciën bloot tc leggen. Hij was wel is waar niet rijk, maar hij bezat een aardig vermogen, dat op zich zelf reeds vol doende geweest zou zijn om hem en zijn familie een onbezorgd leven te verschaflen. Zijn be kwaamheid als architect en zijn groote aanleg voor kunst gaven hem bet recht, op een schit terende toekomst te hopen. In den eersten tijd moest hij nog geen groote sprongen maken, maar een extra uitgave kon hij zich toch af en toe wol getroosten. Nelly luisterde aandachtig naar hem, niet zonder inwendigen angst, want zij begreep zeer goed, dat die ongevraagde raededeelingen van Martin slechts als prelidium moesten dienen. Zij wist zeer goed, dat nu het uur was geslagen om te biechtendaarvoor was zij al sedert eenige tijd bang geweest zij had er telkens mee willen beginnen, maar altijd weer had zij het uit- gesMd. Martin zag haar vriendelijk lachend aan en nam baar beide handen in do zijne. „En nu. lieveling, gaan wij eens als twee ver standige menschen met elkander overleggen. Wij behooren nu al bij elkanderspoedig zullen wij éen zijn voor God en de menschen. Als ik tot je zeg, dat je mij je vertrouwen moetschen- ken, dan beteekent dat veel te weinigals je mij iets vertelt, mag je hoegenaamd niet denken, dat je mij je vertrouwen schenkt. Wat wij elkander te zeggen hebben, mag niets anders zijn dan een alleenspraak voor ons beiden. Ik ben zelf kunstenaar en heb omtrent het leven andere opvattingen dan nauwgezette oude heeren. Ik begrijp heel goed, dat men licht tot kleine bui tensporigheden vervalt. En dus mijn beste kind, om in eens een eind aan de zaak te maken wij hebben schulden, die natuurlijk betaald moeten worden, en wel zoo spoedig mogelijk. Het valt me volstrekt niet moeilijk, die te be talen als ze groot zijn, welnu, dan moeten wij in den eqrsten tijd maar wat zuinig wezen en heel verstandig huishouden. Doe mij nu een pleizier om alles op te schrijven alles en alles, en vooral nauwkeurig en geef mij dan het lijstje. Dan zal ik er verder wel voor zorgen. Je behoeft er verder niets bij te voegen. Ik heb slechts éen wensch denk daar dus om dat je geen enkele post overslaatdat zou valsche schaamte zijn. en een beleediging voor mij. Als je opgaven volledig en juist zijn, kosten zij mij misschien een weinig hoofdbreken, maar ik trek er mij stellig niets van aan. Begin dus, als het kan, van avond nog met dat onaangename werk. Schrijf de namen en getallen maar flink weg op, doe het papier in een enveloppe, plak die envelloppe dicht en morgen kom ik je zondenregister halen.". Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1