Maandag 30 November 1896. No. 4619, 46e Jaargang. KOMT! Binnenland Uitgave firma A. H. Van CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagtblad. Abonnement por 8 miuiiulon 1.Franco por post ƒ1.16. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort 40 el., voor liet binnenland 150 ct, pot 0I1, A('vertontiön 1-0 regels GO et.; elke regel meer 10 et. (Irooto letters naar pliuiUrnimto. r.egaln-, nilltt V! '!n,elKl'lliiigsi,(lvert. per regel 10 et. Reclames per regel 25 et. Afumderlijkv nutmiwr* 10 mil. uienstaanbiedlnflen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel,5 0ont. Bij adverteutiën van buiten de stad worden do incnsseorkoslcn in rekening gebracht. Bureau kortegracht 56 Tolephoou 19. Ge moet komen Wie, tot wie, waarmede, waarom? Staat me toe, vrouwen en mannen van onze stad, van Nederland, dat ik in de vol gende regelen zij liet ook niet geheel in volgorde die vier vragen eenigszins uit voerig beantwoord. Wie er komen moet? Wel, allen, die belangstellen in de vrouw, in haar positie in de maatschappij, allen die gevoelen, «Jut er iets gedaan mod worden om door haar toestand te verbeteren, verheffend en veredelend te werken iloov en voor de gemeenschap. Welken invloed de vrouw uitoefent op de maatschappij behoef ik dat nog uileen te zetten, waar ons schier eiken dag hij alles, zoowel in goeden als in slechten zin, de uitroep op de lippen ligt«Cherchez la femme En dat dit, helaas, soms in slechten zin geschieden moet, ligt dat dan immer aan haar, aan de vrouw, dan wel aan haar verhouding tot tie niaatschappy Wordt haar werkkracht niet vaak gelijk gesteld met die van den man, wordt er in tellectueel niet dikwijls van haar hetzelfde gevergd als van hem, doch voor een veel geringer loonwilt ge het deftiger uit gedrukt, voor lager salaris? Maar waarom, ja, waarom Is het, omdat de vrouw niet zooveel be hoeften heeft als de man, en zij zich beter behelpen kan dan hij, zooals ik kort geleden hoorde beweren? 01' moeten we bet zoeken in hot feit, dut er zoovele vrouwen zijn, die staan te hunkeren om een graantje te kunnen pikken op liet betrekkelijk enge al wordt bet gelukkig dagelijks uitgebreider arbeidsveld dat voor haar opengesteld is, waardoor ze gedwongen zijn te nemen, wat haar geboden wordt, uit vrees dat men haar afwijzen zal als zij gelijke eischen stellen als de man Is het, om óen voorbeeld uit vele te noemen, betaling van arbeid, laat me zeggen van tijd (met het oog op de bemerking van een jong- mensch, dat vrouwen alles «werk" noemen) welke bijvoorbeeld detelepbonistengenieten. 't Is mij bekend dat aan twee meisjes samen, de eene als telephoniste en do andere als assistente, f350 per jaar wordt betaald waarvoor zij 13 uur per dag (Zjmdags 2 uur) de eene 7, de andere zich op liet kan toor moeten bevinden, 't Is waar. dat er per dag slechts gemiddeld 05 aansluitingen ge vraagd worden, maar een der beide meisjes moet toch steeds aanwezig, terwijl zij niet veel anders verrichten kan, niet alleen omdat liet schelletje haar telkens oproept, maar ook, wijl zij de aan haar betrekking verbonden, nogal uitgebreide, administratie moet voeren. Zouden er jonge mannen van 115 a 30 jaar ik neein den gemiddelden leeftijd te vinden zijn die, het geduld, den «Ausdauer" bezitten om (nog wel met zijn tweeën) f350 per jaar verdienend, '13 uur per dag dien eontouigen arbeid te verrichten, welke veel accuratesse en een zekere handigheid ver- eischt Veroordeelt echter de maatschappij niet, die dat geringe salaris betaalt, veroordeelt do vrouwen niet, die daarvoor werken, doch het vonnis trell'e ons, wanneer we niet zorgen ter minste niet trachten verbetering te brengen in dergelijke misstanden. En dat kunnen, «lat moeten we; met op eens, maar geleidelijk, niet door hard schreeu wen, doch door kalme, weloverduchte daden; de vrouw niet alleen, neen, met don man. Oin daartoe echter te geraken, moeten we de wonde plekken loeren kennen, dienen we te weten, in volle uilgestrektheid, watde vrouw vermai/ en niet vermag te leveren, hoe ze arbeidt, of ze in de goede richting werkzaam is, on dan eerst zullen we gegevens bezitten om lot het middel te komen, dat allereerst tot verbetering van vele misstanden kan leiden en wellicht ook tot uitbreiding van den werkkring der vrouw. En «lat beoogt «Ie Voreenigiug "Nation.de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid" gevestigd te Amsterdam. Zij hoopt, zoo mogelijk in 1898 (waarschijnlijk te Amsterdam of in den ifuag) een tentoonstelling te houden van vrouwen arbeid, zoowel op hol; gebied van nijverheid kunsten wetenschap als opdat, van maatschap pelijk workzij stelt zich voor, gedurende de tentoonstelling, aan vrouwen de gelegenheid te geven tot het uitoefenen van bedrijven, tot liet houden van bijeenkomsten die be vorderlijk kunnen zijn aan «Ie uitbreiding van den werkkring «Ier vrouw in Nederland, en tot liet organiseeron van muziek- en andere uit voeringen. Daardoor hoopt men een overzicht le krij gen van den arbeid, waartoe «le Nederland- sche vrouw in staat is en tevens tot de ont dekking te komen in welk opzicht een en ander verbetering, aanvulling of totale ver andering vereischt. Ze zal, door daaraan tevens de gegevens te verbinden van loon, werktijd enz., als 't ware ook een soort enquête zijn, een voorname leiddraad tot liet verkrijgen van zuiverder maatschappelijke verhoudingen. Echter, zal men bereiken wat zoo boog noodig is, dan moet de oude spreuk der vaderen «Eendracht maakt macht" daartoe het devies zijn van geheel Nederland, zoo van man als vrouw, zoo arm als rijk. Op dan, gij vrouw uit liet volkschaam u niet over uw eenvoudigen arbeid deze getuigt vaak van meer geduld, van practischer zin dan die van uw meer ge fortuneerde, meer ontwikkelde zustergeef ons het werk uwer vereelte handen het doet, door zooveel oogen gezien, door zoovelen beoordeeld, wellicht op middelen zinnen om uw werk meer winstgevend te maken, «ioor verbetering of verandering inde grondstoffen aan te brongen, door andero middelen van vervaardiging aan te wij zen. Op dan, gij meer ontwikkelde vrouw, die, op welke wijze ook, in uw onderhoud inoet voorzien. Toon ons, waarmede gij dat doet, bescllriji echter alles zooveel mo gelijk, hoe, waarvan, waarmede, in hoeveel lijd ge uw werk vervaardigt, geef de prijzen op «Ier grondstoffen, zeg ons welk loon ge bedingt, weest niet karig, met een woord. Kunt go ons geen product uwer handen, van uw geest geven, omdat ge uw brood in een betrekking verdient, geen noodzond ons een beschrijving van uw werkkring; ver tel ons, wat gij er van ineedeelen kunt, wijs ons op «le leemten, welke er volgens uw op vatting bestaan, laat duidelijk op den voor grond treden boe ga u verbetering denkt. Op dun. gij kunstenares gun ons een blik in het rijk van het schoone; wees u uwer grootsclie taak bewust door met uw talent «ie snaren in het gemoeil van de be sehouwers te doen trillen, hen op te wekken om tot verbetering, tot verandering mee te werken van zooveel, dat juist op deze ten toonstelling getuigen zal van zoo menig kom mervol bestaan, van zoo menigen strijd in het geheim gestreden, dikwijls met een glim lach om «le lippen van haar, die voor «le wereld niet weten wil, hoe ze tobben moet, om «er door te komen." Op dan, gij vrouw van de wereld, wier middelen het veroorlooven zich met meer kostbare liefhebberijen bezig te houden. Laat ons zien, waaruit deze bestaanwat voor u liefhebberij is, kan pruetisch, op grooter schaal, zij liet. soms inet oonigo wijziging aangepakt, oen industrie worden, welke aan veel handen arbeid verschaft. Op dan eindelijk, gy vrouwen, die niets zult inzenden het waarom laten we in hot midden. Voegt u bij de mannen van fortuin, van naam, van talent. Gij kunt «'tok iets, zelfs heel veel geven uw sympathie in woord, uw steun in daad, door ii«l te worden van «le Vereeniging, door propaganda voor haar te maken. Zij hoeft ook «Ie luilp van don man noodig, financieel en moreel, oil hij, «lie zich aanmeldt, als lid, zal harte lijk welkgehooton worden luj, «li»» de pen opneemt om do wonsehelykheiil dezer euquêto laat ine het zoo noemen to betoogen, kan zich verzekerd houden van de dankbaarheid der Nederlandsche vrouw. De man en de vrouw samen strevend, samen werkend om verbetering van sociale toestandenis er gelukkiger vereeniging denkbaar Laat ine nog een paar woorden zoggen naar aanleiding van eon zooeven vernomen opmerking van iemand, toon ik over «Ie Vereeniging sprak. «Dan zuilen zij zeker nog meer de mannen in «le wielen rijden", heette bet. Neon, dat is allerminst het doel dezer beweging integendeel. Als voor de vrouw nieuwe bronnen van bestaan, nieuwe wegen voor haar arbeidskracht en arbeidslust, in overeenstemming met baar sekse, geopend zullen worden, dan «rijdt zij den man volstrekt niet in «Ie wielen". Er blijft nog genoeg ter rein over voor liem, waarop zij zich, uit velerlei oogpunt, niet waagt en wagen zal, vooral wanneer hot haar eenigszins gemakkelijk wordt gemaakt, hel brood elders te kunnen verdienen. Maar dat er dagelijks me«*r vrouwen op treden, «lie of in hun eigen onderhoud voor zien, of een werkzaam leven leiden willen, wie zal, wie durft dat laken? Allerlei oorzaken doen het aantal huwelijken verminderen, of op later leeftijd sluiten da i eersty<Is. Ziet daarin geen treurig teeken «les tijils, ouders, maar weest dank baar, dat go met uw dochtei-s leeft in een eeuw, waarin gij bet huwelijk niet behoeft aan te grijpen als het eenigc middel om haar «geborgen" te weten of gevrijwaurd tegen de verveling van een werkeloos oude- ionge-juffrouwen-bestaan De poes en de breikous, nog eenige jaren geleden deat'ri- buton van een ongetrouwde vrouw, zullen Goddank Pij onze, gelukkig steeds meer ge zond «lonkende ongehuwde vrouwen, weldra geheel lot de traditie belmoren. Erkent, met dankluiarheid het gelukkige feit, dat thans niet meer laag wordt neergezien op het meisje «lat werkt, zij liet om den broode, zij het omdat zij behoefte gevoelt om zien nuttig te maken. Het is daarom uw plicht, ouders, om elke beweging in de goede richting te steunen, die uw dochter daartoe een gemakkelijker een beteren weg aanwijst. «Ze zul wel trouwen," denkt gedat is mogelijk, dikwijls wensclielyk, doch niotaltijil zeker. Welnu, stel, datzy werkelijk trouwt, zal zij dan minder door baar echtgenoot gewaar deerd, geliefd worden, als zij, mot ol zonder bruidschat in klinkenden munt de capaci teiten, den lust tot werken meebrengt; zul zij een minder goede, zorgzamo moeder voor baar kinderen wezen, wanneer zij al het moeilijke dilcwjls, maar ook al de zelfvol doening vaak van don arbeid kent; zal zy haar kroost dan niet boter kunnen voorbe reiden tot- en kracht meegeven voor don strjjddes lovens, die een ieder toch in meerdere of mindere unite wacht? O, ik zou ii nog hooi veel kunnen zeggen over «lit onderwerp, maar ik moet rekening houden met de beperkte ruimte dozer courant. Even dus nog «le voorwaarden van bet lid maatschap van de Vereeniging T. v. V. A. aangestipt. De contributie bedraagt voor ieder l'o per jaar, zich verbindende voor den (voorloopigon) duur der vereeniging, d. i. 5 jaar. Men is echter ook lid, wan neer men oen bijdrage in eeiis schenkt van f20. De contributie is boog, vooral met betrek king tol den tij'l «lien men «er aan vastzit". Maar op bemerkingen daaromtrent in do Algemeene vergadering, VVoensilag jl. te Utrecht gemaakt, word door liet Bestuur geantwoord, dat gemeend was, de contributie niet lager te mogen stellen. In hoeverre dit al of niet goed gezien is, laat ik onbesprokenalleen zij opgemerkt, «lat kleinere by«lragoti dan l'5 gaarne aan genomen worden, ofschoon zo in geen enkel opzicht rocliton van lidmaatschap geven, Waarom zouden achter niet oenigen gezame- Ijl: die contributie bijeenbrengen, al kan het lidmaatschap slechts op naam van óen hunner toegekend worden Het Bestuur bestaat uil Mevr. C, Goedkoop-De Jong van Beek en Donk (te 's-Gravenliago), Mevr. T. WeHturinunn-Smit- huizen(Amstordam) Mevr. C. A. Worp-Rolund Holst (Groningen), Mevr. II. H. Scholten- Croinmeiin (Amsterdam), Mej. Jungius en Mej. II. Dull (Groningen), die gaarne bereid zijn tol het govou van inlichtingen en hot verstrekken van exemplaren van de Statuten en liet Huishoudelijk Reglement, waarin men aangaande de vereeniging allerlei bijzonderheden vernoemt, welke te uitvoerig zijn om hier te vermelden. Het bestuur is tevens zoo vriendelijk geweest, eenige exem plaren bij my (Korlgorucht 00) beschiküaur te stellen voor non, «lie verlangen iets meur te weten van dezo zaak. Mijn slotwoord tot bon naar ik hoop tot zeer enkelen die het aaprès nous le deluge" toegedaan zijn en geen lust, geen roeping gevoelen om mee te werken tot verbetering, tot verandering van de positie der arbeidende vrouw inden meestuitge- breiden zin. Gij kunt dio onverschilligheid, «lio laksheid niet volhouden, wanneer gy bedenkt hoe het met u gesteld zou zyn, indien uw voor gangsters en voorgangers óok «lat principe gehuldigd hadden ongy u in omstandigheden bevonden luidt, waarin gy mot vreugde «Ie band zoudt aangrijpen, die verbetering zoekt te verkrijgen. Uit dankbaarheid dus verwachten wy, dat ook gy «le hand aan den ploeg zult slaan uit hese/, dat er verbetering moet komen, re kenen wy op do deelneming en belangstelling van u, die uw weikkraciit, uw tulenten voor een gering loon moet gevenuit verlangen om liet lot uwer zustoren in overeenstemming ma liet uwe te kunnen brengen, roepon wij do medewerking iu van u, die u geplaatst ziet in oen werkkring waarvan bet salaris niet in zulk een schril contrast staat met het geen er voor verlangd wordt. Komt dus allen toont u solidairI 't Geldt hier oen hoog belang, een, «lat in stoffeljjken en moroelen zin, de maatschappij voert tot een «Excelsior I" SUZE FREDERIKS Van Cleeff. In de zitting van «le Tweede Kamer is Donderdag met t»8 tegen 22 stemmen besloten om met 1 Januari u. s. «io nieuwe Wet op het Personeel in te voeren. Aan de Memorie van antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer over «lo Begrooting van Bimienlandscho Zaken is liet volgende ontleend In antwoord op «Ie gedane vragen zegt «Ie Minister, dut een handleiding by de uit voering der Kieswet niet van hem verwacht kun worden. Evenmin is van hom te wachten oen wetsontwerp waarin de banken van leening tot. een monopolio van hot publiek gezag worden gemaakt, en ook niet een herziening der Drankwet. Voor aanstelling van Rijksinspecteurs voor hot Armwezen ziet de Minister geen reden, t Keu partieole herziening dor Wet op do Schutterij is, naar 's Minister oordeel, in de i tegenwoordige politieke omstandigheden moei- lijk tot afdoening te brengen. Met bot stelsel van afmaking bij bet uit- j breken van mond- en klauwzeer wordt krach tig voortgegaan. I Do Minister is bereid, inot zyn ambtgenoot I van Financiën in overleg te treden oin ook aan leeraars van onverplichte Gymnasia en gemeentelijke Mnegera Burgerscholen van I Rijkswege aanspraak op nonsioun lo geven. I Voordrachten voor subsidiën mui dcgemeen-

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1