Donderdag 24 December 1896. No. 4626, 46e Jaargang. Kerstmis. Stadsnieuws. Uitgave firma A, H. VAN CLE E FF te Amersfoort. eerloosteD met gratis Zondagsblad. Abonnement perSmaa 3 maanden A'i^r?'1D.e",e" aleeii °P het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het bini nflS:6"- .A_(1;;frtcr!t,en H5 "*«1® 60 ct.; elke revel meer 10 ct. Groote letters naar plaal 8 maanden ƒ1.Franco t binnenland 60 et. pei officieële-^e'n r^1Utef^!.'en i~l regels G0,ct': elke rcKel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, Dienstaanhlnrilnnen Pef reSe' 15 ct. Reclames per regel 25 et. Afzonderlijke nummers 10 cent. Zondagsblad per regel aanvra8en, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels,^ln het B\j advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT56 Telephoon 19. KEN NIS WEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat bij Koninklijk besluit van den 30. November 1806, no. 47, is goedgekeurd dat door de gemeente Amersfoort aan vuur-, haven en tongeld voor het bevaren van de rivier de Eem gedurende het jaar 1K97 geheven wordt 00%, van het bedrag bepaald bij het tarief, goed gekeurd bij Koninklijk besluit van den 1. Mei 1830, no 3. Amersfoort, 24 December 1896 Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien het Besluit van de Commissaris der Koningin dezer Provincie, dd. 21 December 1896, Prov. Blad No. 130 van 1896, Maakt bekend, dat met ingang van 19 Decem ber 1896 Is ingetrokken de beschikking van den Minister van Binnenlandsche zaken van den 7den December 1896, no. 4488 afd. M. P., waarbij het vervoer van herkauwende dieren en varkens naar het overige gedeelte des Riiks is verboden uit een kring, omvattende o. *a. de Provincie Utrecht. Amersfoort, 28 December 1896. De Burgemeester van Amersfoort, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Koste,loo/.e waarschuwing. Inkomsten-belasting. De Gemeente-ontvanger van Amersfoort brengt ter kennis van de belastingsehuldingen, die hunnen aanslag over het dienstjaar 1896 nog niet hebben aangezuiverd, dat na verloop van de eerste helft der volgende maand tot eene vervolging moet worden overgegaan. De ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. Amersfoort, 23 December 1896. Froudo, Woune und Vólkern denn eucb iat neut oer Hoilaud geboren, in Davids Stadt, der Heiland, JesusChriet, heug over de viering van tiet eigenaardig Sint Nicolaasfeest, toch heeft voor mij het Kerstfeest meer aantrekkelijks. En al dadelijk moet mij iets van 't hartvergeef 't me als op 'toogenblik mijn nationaliteits-gevoel niet bovenkomt, maar ik zou wenschen, gedurende de Kerstdagen in een of ander afgelegen Duitscb dorpje te vertoeven; de weldadige rust en de heerlijke kalmte daar op het platte land zijn thans onontbeerlijk en slechts in Duitschland wordt het Kerstfeest gevierd met dien ernst welke er zoo volkomen juist by past, omdat de Kerstdagen daar, nog meer dan in Engeland, plechtige, heerlijke dagen zijn, voor oud en jong, arm en rijk. Koud is het buiten o zoo koud. Alles is met sneeuw bedekt; de kale boomen steken hun dorre takken spichtig in de lucht natuur is in diepen winterslaap. Het vriest dat bet kraakt, en de sterretjes tintelen in al hun pracht aan den helderen hemel; het is alsof ze op den »Christabend" nog helder der. nog grooter zijn dan anders. We treden een woning binnen. Een aan gename warmte straalt ons te gemoet; hoe recht gezellig ziet het er in die binnenkamer uit, waar vader en moeder met alle kinderen vereenigd zijn; alle kinderen! Welk een ge not voor de ouders, ze nu bij zich te hebben, wat een voorrecht voor de kinderen, bovenal voor ben, die den huiselijken haard reeds verlaten hebben, nog een ouderhuis te be zitten, waar ze zich gelukkig gevoelen O, heilig, heilig KerstfeestGe brengt ons weer samenge versterkt den heerlijken familieband 01' is bet niet roerend, doet het ons niet weldadig aan, als de groote jongens het zyn reeds mannen met snorren en baarden geworden vol verlangen naar die dagen uitzien, er een reis voor over hebben En hoe onuitsprekelijk gelukkig voelt moeder zich als zo inut tranen in de oogen haar kindoren. die in den vreemde de ouder lijke woning niet vergeten hebben, aan het harte drukt, en ze. de wangen kussend, wel kom heetVader heeft plan gehad zich ferm te houden, maar nu hij voor zijn jongens staat en ze in-blijde de handen schudt, nu komen ook bij hem de waterlanders voor den dag! De pret begint eerst recht, als bet licht in de huiskamer neergedraaid en de deur der achterkamer langzaam geopend wordt. In volle pracht majestueus staat de Kerst boom daarDe groene takjes, waaraan lood recht bengelende ijspegels hangen, zijn met een kunstmatige sneeuwlaag bedekt; de ge kleurde kaarsjes komen fantastisch uit tus- schen al dat groen; een engeltje, de vleugelen wijd-uitspreiaend, kroont zegenend den boom, en deze zelf is behangen met tal van gouden noten, zilveren appels, versierd suikergoed en o! zoo veel geschenken voor ieder wat En vóór de kleinen die stom van ver bazing, nog op een afstand zijn gebleven tijd kunnen vinden om iets te zeggen over al dat moois, klinkt het »o, Taiinenbanm, o, Tannenbaum" door de kamer. Als ze bet zoo bekende lied uit volle borst hebben meege zongen en dan jubelen en juicben rond den schitterenden Kerstboom, vormen ze een kring, en een huivering vaart ons door de leden nu ze, begeleid door het oude huis orgel, Gade's eenvoudigen maar roerenden Kerstzang aanheffen. Nauwelijks zijn de laatste tonen wegge storven, of de gescbenken worden van den boom genomen de oudere broers en zusters helpen dapper, want och, ze vieren ook nog zoo graag dit huiselijk feest mede Het ouder paar heeft zich teruggetrokken en ziet glim lachend uit hun leunstoelen naar al die pret. al dat geluk 1 Een traan welt in hun oogen, een zalig gevoel van weelde komt over hen. We gaan weer naar buiten. Ziet ge die kaarsjes, die lichtjes, die boom pjes, zelfs in de nederigste woning? Hoort! Bim-bam! bim-bam! de Kerstklokken luiden Plechtig luiden ze het Kerstfeest inover bosch en veld klinkt hun gebeier. Nog altoos tintelen de sterren aan het firmament; de maan beeft zich bij hetster- renheir gevoegd en spreidt baar zilverglans over het aardrijk, en een onzichtbare, een wonderlijke stem van boven roept ons toe »In de menscben een welbehagen!" Hoort! De Kerstklokkenluiden. .Bim- bamBim-bam «Alljabrlich naht vom Himmel eineTaube" zegt Lohengrin. Ze wordt gezonden ginds naar dat verre land, om op Mon taal vat den Heiligen Graal te sterken. O, mocht er ook telken jare op het Kerst feest een bode dalen, naar den mensch uit den Hemel gezonden, een vredebode, die ons het geloof doet behouden in deze hoog tijden, een bode. die ons de grootscbe ge beurtenis in dankbare herinnering brengt, die ons jubelend en juichend doet uitroepen de woorden uit Beethoven's «Negende": Ds. S. de Waard, Doopsgezind predikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Op Tweeden Kerstdag, voormiddags half tien, hoopt ds. De Bruin, van Apeldoorn, voor te gaan bij de Godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde gemeente in bet gebouw Volksheil. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal op Tweeden Kerstdag geopend zijn van 11 tot -12 uur. De overige bureaux ten Stadhuize zijn gedurende de beide feest dagen gesloten. Het heeft H. M. de Koningin-Regentes I andermaal behaagd, een gift aari l'2ÜO te schenken aan de «Maatschappij tol opvoeding van weezen in het huisgezin", wier Door gangshuis gevestigd is op Zandbei-gm onder Aan de uitnoodiging om eergisteravond een openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken bij te wonen, in welke belanghebbenden en belangstellenden konden kennis nemen van het aan de Kamer toegezonden plan van het te bouwen ge meenschappelijk personen- en goederen-station is door een kleine 60 personen gebruik ge maakt. Onder hen, behalve zes Raadsleden, eenige groothandelaars en kooplieden. Het komt ons voor, dat we in deze staan voor een fait accompli en dus de bezwaren, welke óok in deze bijeenkomst werden te berde gebracht, bij de machtige Hollandsche spoor niet zwaar zullen wegen. Reeds vroeger (Amersf. Crt. 2fl Mei '93) deelden we die bezwaren mee; later, als de Kamer zelf een conclusie zal genomen hebben, als do groothandelaars hun ineening zullen hebben gezegd, als bet Gemeentebestuur zich de zaak zal hebben aangetrokken, komen wij hierop, terug. Thans is het taster, in den blindeniemand weet of het nu vertoonde pian definitief is, of de groothandel werkelijk zoozeer onthand zal wezen door den zoo veel grooteren afstand der los- en laadplaatsen. Volgens het plan, dat de Kamer de groote wel willen beid had nu te leeren kennen, zal de toegang naar het nieuwe station komen langs een weg haaks op den Soesterweg. tegenover het Inspectie-bureau. Aan den in gang zal zeker tijdelijk een plaats- kaarten-bureautje verrijzen van 20 M2 (twintig vierkante Meter). Van dat bureautje bereikt men door een bijna 50 M. langen tunnel het Eerron waarop de wachtkamers zullen komen, ie afstand nu van het Inspectie-bureau tot die wachtkamers is omstreeks 600 M., of 350 M. verder dau van bedoeld bureau tot het station van de lijn naar Resteren. Erger nog is het met den afstand van de stad naar de goederen los- en laadplaatsen, welke van den ouden Soesterweg ruim 750 M. verwijderd zijn en aan gene zijde der slad liggen. Wel zijn óok op verzoek van de Kamer van Koophandel luchtbruggen geprojecteerd, doch die groote afstand zal stellig voor velen het aanschaffen van paar den, enz. noodig maken. Men houde dus het oog gevestigd op de beraadslagingen omtrent deze voor Amersfoort hoogst gewichtige zaak en overwege de boven in het kort aangeduide hoofdbezwaren, zonder nochtans nu reeds een afkeurend oordeel te vellen. Dat de Kamer het plan ontving ter eenvoudige kennisneming, dan wel om advies; dit wist niemand te zeggen verheugt ons. Want het duidt er op, aat bier eerlang een groot station zal verrijzen, dat in hoofdzaak zal strekken om Zutphen en Amsterdam te ontlasten en. waardoor dus een groot aantal ambtenaren met hun gezinnen zich hier zal vestigeD en zeer velen bij het overladen werk zullen kunnen vinden. Dit zeer zeker zal een zegen zijn voor Amersfoort, een waarvoor althans de ge wone reizigers zich by eenig nadenken gaarne een beetje langeren weg zullen ge troosten. Een ware regen van kaartjes, brieven en telegrammen ontving de heer W. Frans toen bij Dinsdag zijn 40-jarige ambtsvervul ling mocht herdenken, van welke hij sedert -12 Mei 1874 griffier is van den Burgerlijken stand. Niet alleen particulieren schonken den trouwen ambtenaar blijken van sympa thie, ook het Stadsbestuur en zijn mede ambtenaren deden zulks. Des middags om 2 uur werd de jubilaris in de Raadszaal ontvangen door den heer Celosse als oudste Wethouder de Bur gemeester was door ambtsbezigheden afwe zig de leden van den heer Gemeenteraad en den heer Gemeente-ontvanger. Onder eën hartelijke, toespraak werd den heer Frans namens hen een sierlijk salon-ameublement aangeboden, terwijl hem werd meegedeeld, dat inde eerstvolgende Raadszitting zal worden voorgesteld hem een (linke gratificatie te verleenen. De ambtenaren en beambten ter Secre tarie schonken den jubilaris een fraaie thee tafel met servies. De heer J. C. F. Prikken, leeraar aan de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs bier, is benoemd tot lid van het Nederlandsch Instituut van Accounlants. Ir. den nazomer wendde het Hoofdbe stuur van den «Nederlandschen Schuttery Kader Bond" zich, onder volle goedkeuring en met krachtige medewerking van zijn Eere-voorzitter, majoor Tromp van Holst, met een eerbiedig request tot den Minister van Binnenlandsche Zaken tot liet erlangen van een Ree-utenschool, speciaal bestemd voor de dienstdoende schutterijen. Deze toch zijn bewapend met het Beau- montgeweer, model 1871, zoodat het reeds in 1888, bij de transformeering van dat vuurwapen, herziene reglement niet meer in zijn geheel kon gevolgd worden, hetgeen thans bij de invoering van het nieuwe geweer, model 1895, nog erger is geworden. Dezer dagen nu ontving het Hootdbestuur de blijde tijding, dat, naar aanleiding van zijn request, een speciaal voor de Schutterij bestemde Recrutenschool in bewerking is aan het Departement van Oorlog, welk re glement met het oog op de winteroefeningen zeer spoedig zal verschynen, terwyl voor het overige de reglementen der infanterie van het leger voortaan geheel gevolgd zullen kunnen worden. Hierdoor is thans de zoozeer gewenschte eenheid bij de oefening van leger en schuttery verkregen. Aan den oppasser in bet Militairhospitaal hier M. van Mierlo is uitgereikt de bronzen medaille voor 12-jurigen trouwen dienst. De Minister van Oorlog beeft bepaald, dat van de miliciens der lichting 1896, ingedeeld bij het 5e regiment infanterie in het genot van groot verlof zullen worden gesteld het eerste gedeelte op 27 Februari, het tweede op 15 Juli en het laatste gedeelte op 15 Augustus 1897. De verbintenis als adspirant-vaandrig van het Reservekader is bij liet 5e regiment infanterie aangegaan door de jongelingen H. J. M. van Asch van Wijck en F. W. C. Haas, te Utrecht Het driejarig onderhoud, van 1 Januari 1897 tot 31 December 1899, van bet gebouw van het Kantongerecht hier is onder het gewo ne voorbehoud gegund aan onzen stadgenoot den heer L. Ruitenberg, die met 1'1579 minste inschrijver was. In de zaak tegen H. H., die, gelijk we destijds meedeelden, vóór 14 dagen voor de Rechtbank te Utrecht terecht stond wegens diefstal van een horloge met ketting en ver duistering van f3.85, hem door een vrouwe lijke cadet van het Heilsleger, te Amersfoort, waarbij hij was aangesloten, ter verzending per postwissel toevertrouwd, werd Dinsdag nog de Directeur van het Postkantoor te Amersfoort geboord, die verklaardp dat op den 12 Juni geen geld aan kolor.oi Oliphant was afgezonden. In verband met deze verklaring persisteerde de officier van justitie, mr. Sraidt, bij zijn genomen requisitoir, waarbij tot 1 jaar ge vangenis tegen beklaagde was geconcludeerd. Tegen G. G. K. alhier, die den hoolil-agent De Jager aangreep en tegen de toonbank wierp, toen deze met de kermis in een her berg bij het sluitingsuur de ontruiming

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1