Maandag 11 Januari 1897. No. 4631, 46e Jaaryang. Binnenland Stadsnieuws. PHOENIX BROUWERIJ H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Vanaf heden BOCKBIER verkrijgbaar. Wantrouwen. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dmulerdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden 1. -Franco per post ƒ1.16. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenhuid 50 ct. pet 8 maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 ct.: elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsndvert. por regel 15 ct. Reclames per regel '25 ot. Afzonderlijke nummers 10 cenl. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel oent. Bjj advertentiën van buiten de stad worden de incosscerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Tolephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag 12. Januari aanstaande, des namiddags te half twee ure. AMERSFOORT, den S. Januari 1897. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIM M ELPEN NI N CK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift van verguning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van JOHANNIS OORNELIS KOOL, in het stationsgebouw van de lijn AmersfoortRes teren. Amersfoort, den 9 Januari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot regeling der Gemeente- financiën is verschenen. Lof wordt gebracht aan do Regeering voor haar poging om een betere regeling te maken. Er bestaan zeer vele bezwaren, doch een volkomen bevredigende oplossing is niet te vinden, zoodat men over die bezwaren zal moeten heenstappen, wil men tot overeen stemming geraken. De urgentie der herzie ning werd erkend, wat echter niet behoefde te leiden tot een meegaan met elke herzie ning. Velen hadden bezwaar tegen samen voeging «der bepalingen omtrent de finan cieels verhouding en omtrent de plaatselijke belastingen. Sommigen hadden eenvoudig willen zien bepaald een jaarlijksölïe uitkee- ring per inwoner, zonder gecompliceerde be rekeningen. Een aantal leden was in be ginsel tegen een blijvend subsidie-stelsel, als strijdend met de gemeentelijke autonomie. Velen gaven de voorkeur aan de overneming van verschillende takken van dienst door den Staat, of althans volledige vergoeding van de uitgaven ten behoeve van het Rijk gedaan. Betoogd werd, (lat (le regeling geen reke ning houdt niet do draagkracht der ge meenten. I)e regeling der uitkoeringen naar het zielental achtte men onvoldoende toe gelicht en verkeerd, daar ook de uitgestrekt heid der gemeente moest meerekenen. Be voorrechting van de groote éteden werd gevreesd. De uiikeeringen wegens gemis aan accijns inkomsten vonden minder bestrijding. De bijdragen in de kosten van armenzorg streden met de beginselen der Armenwet. De onveranderlijkheid der uitkeering vond bij velen bezwaar. Het behoud van bet gefixeerde il5 v;.n het Personeel werd door velen gewenscht, evenals verruiming van het plaatselijk belastinggebied vooral in den zin van een heffing eener plaatselijke Bedrijfsbelasting. De forensen- belasting bevredigde velen. Een der twistvragen, waartoe de Kieswet vermoedelijk wel aanleiding zal geven, is reeds in de provincie Groningen gerezen. Volgens de N. Prov. Gr. Cl. is een platte lands-burgemeester van oordeel, dat de vrije kost die by de foonkiezers in aanmerking komt, alleen mag worden medegerekend als de kost gedurende alle dagen der week wordt genoten, niet dus als de arbeider des Zondags met vrouw en kinderen in eigen woning zijn maaltijden gebruikt. De Slaals-Cl. bevat een Kon, besluit tot instelling van Raden van beroep voor do uitspraak op bezwaarschriften betrekkelijk de Personeel© belasting, en tot aanwijzing van hun standplaatsen. Er zal slechts éen zoodanige raad zijn voor de provincie Utrecht, terwyl haar standplaats is Utrecht. Vergadering vari den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 12. Januari '1897, des namiddags half twee. Punten van behandeling: 1. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaar wedden van onderwijzend personeel. 2. Voorstel tot liet. verleenen van eene gratificatie aan den beer W. Frans, ambte naar ter Secretarie. 3. Voordracht tot het voldoen uit den post Onvoorziene uitgaven, der Begrooting 1899, van gelden over 1895 verschuldigd. 4. Ontwerp-besluit tot, af- en overschrij ving van posten op de Begrooting der d.d. schutterij, dienst 1896. Ds. Van der Vegt, uit Utrecht, hoopr aan staanden Donderdagavond om half zeven iu Volksheil vóór te gaan voor de Chr. Gere formeerde gemeente. De heer C. T. van Beek heeft ontslag ge vraagd als lid van de Commissie der gemeente reiniging. Wij maken de belanghebbende lezers bij zonder attent op de notificatie van den heer Directeur van het. Post- en Telegraafkantoor hiei rnet betrekking op de post-ipiitanties. De tentoonstelling van voorwerpen, door den handwerksman in zijn vrijen tijd ver vaardigd welke de vereeniging «Liefdadigheid" dit jaar voor de derde maal organiseert, zal in het einde der maand gehouden worden. De heeren Mezger en Peerlkamp houden zich alsnog zeer aanbevolen voor toezegging van in te zenden werkstukken zoowel als van voorwerpen ter opluistering of voor de verloting. Het Utrechtse li Datjhlud zegt devoigënTlë waardeerende woorden over de tentoonstelling van tapijten cn teekeningen uit de Amers- foortsc.be tapijlfabriek, welke thans door de vereeniging «Voor de kunst" in de Bisschops stad gehouden wordt Wio nog twijfelen mocht, of ook hot prujootooron en doon weven van tapijten, al» oon uiting van kunst kan beschouwd worden, moot stellig do ten toonstelling die thans, voor slechts weinige dagen geopend is, eens nauwkeurig bezichtigen. Do Aniers- foortsche fabriek exposeerde oen i ge tapijten on kleedjes, en stond ook do tcokeningen af, waarnaar zij werkt, en die ontworpen zijn door den heer 'I'. Colenbrander, den gcnialcn vinder van die soort aar dewerk, welke wij als „Rozonburgsch" bowondor- den, toen dit nog in do mooio periode was. Het is heel interessant op dezo tentoonstelling teekenin gen en uitvoering eens nauwkeurig le vergelijken en te zien, op welko wijze een zeer uitcenloopend effect verkregen is. Er zijn verscheidene teekenin gen en kleeden, waaraan hetzelfde patroon (Lento gehoeton) ton grondslag ligt. en toch, welke vcr- I scheidendheid. Reeds in den fonddio is soms effen, cn dun lijkt hot weefsel van glanzig lijn, pelucho, soms uit onderling ccnigzins verschillende draden samengesteld; dan schijnt het dikker.sehit- I terendor, ook wol mot matgekleurde haast onzicht bare, bloemen doorwerkt en 't geheel krijgt dan een Perzisch karakter. Evouzoois 't met de hoofdfiguur, die nu eens iu scherpe, fijne lijnen, dan weer in krachtige, gevulde bloemen naar voren komt. Heel eigenaardig lijkt mij de wijze, waarop onderling slechts weinig verschillende kleuren samen gebruikt zijn naast een teer blauw, dat fond is van een kleine figuur, oen ander blauw, heel weinig daarvan af- wijkens, dat als lijn iets moet accentueoren. Ik denk, dnt een goed deel der bekoring, (lie van deze kunstindustrie uitgaat, te zoekeu is in het fijne kleurenspel. Onnoodig te zeggen, dat het weefsel (ongeveer al» nieuw Sniyrunscn of Dcventerseh) zoo zwaar en soliede is, dat een dergelijk tapijt waarschijnlijk een menschenieven zal duren. Het is juist gezien, dat de heer Garjeanne, direc teur der fabriek a, s. Woensdag zelf op do tentoon stelling aanwezig zal zyn om met lien, die bestel lingen mochten willen doen, te cont'ereereu en to overlegen over wijziging in de iiuanceeriiig, in verband niet de plaats waarvoor de tapijten «tillen worden bestemd. Jammer, dat zulk een tentoonstelling ook niet eens te Amersfoort zelf kan gehóuden worden. Niet. iedereen kan of wil naar Utrecht gaan en toch zouden velen met belangstel ling dergelijk fraaie werkstukken bezichtigen. Als hoogt: zeldzaamheid mag stellig wel vermeld worden, dat de Ltrechtsche we& Zaterdag zoo met ijs bedekt was dat een heer uit Zeist, die noodzakelijk hier ter stede moest wezen en wegens de gladheid zijn paard er niet aan durfde wagen, per schaats naar Amersfoort gekomen is en zeer tevreden was over de mooie baan. Per schaats langs den straatweg; 't zal nog wel nimmer te voren zyn voorge komen. Aangaande het orkest-Wilistedt Poppels- dorf, dat zich aanstaanden Donderdagavond in «Amicitia" zal doen hoeren, schrijft de Leeuwarder CL Po directie vnn „De Harmonie" hooft don leden en hunne buisgonooten oonigc zeer aangename uren verschaft dour hotoogtonrljksohe Damesorkest, onder leiding van mevrouw Wilistedt, voor bon to doen optreden. Hot gchcclo orkest bestaat uit uiet meer dan een 10-tal leden, waaronder drio hoeren het ontwikkelt echter oen kracht, die opmerkelijk ia te noemen. Al wat ton uitvoer wordt gebracht, wordt voorts gekenmerkt door groote eenheid, aplomb cn dien Schwung, welke, zooals in „(iesehichtoaua dom Wiener Wuld", van Strauss, een der eerste voreisch- ten is, om muziek als deze tot. haar recht to doen I komen. De dames Ernestine Fischer (lluit) en Bertha Fischer (viool) cn do hoer M. I'oppelsclonf (violoncel) toonden tevens zeer verdienstelijke solisten te zijn. - I De violiste, die eene Fantasie van niemand minder dan Sara sate voordroeg, wist do vele tcchniscbo moeilijkheden van dezo compositie glansrijk te over- winnen. Sarusate zelf zou, indien hjj haar had ge hoord. zeker niets anders dan gunstiger van hebben kunnen getuigen, En wat de directrice, mede oeno goede violiste, betreft, zy leidde alles oven bedaard als bescheiden. De zaal was, behalve op de galorij. geheel bezet. De aanwezigen lieten na ieder stuk een daverend npplaudis.scmenl hnoron im ieder nummer kwam dan terstond een toegift. Toeli was hel le 8 uur begonnen concert om 11 uur nl'geloopon. Dit kwam, omdat de dircotrieo slechts zeer kleine pauzen nam. Hoofdnummers van het bier uit te voeren programma zijn: Ouverture «WilhelmTeil", Rossini: groote funtaisie «Cavallerin rusti- cana" Pilgerchoron Lied uit «Tunnhiiuser" Rcminiscenta uil. «Norma"de hoven be sproken l'antaisie voor viool (Zigeunor- weisen) enz. Feuilleton. Vrij naar het Duitsch. 311 Toen hij de dames te Wannsee zag uitstappen, stapte hij ook uit en wachtte eenige oogenblik- ken, totdat zij het perron verlaten haddon. Toen volgde bij haar, een wijsje neuriënde en met zijn wandelstokje zwaaiend, alsof hij zich om niets ot niemand bekommerde. Hij wenkte den kleinen jongen, die eenigen tijd te voren de bagage van Templiu had ge dragen, cn zei tot hem „Wil j e tweo dubbeltjes verdienen Ga dan maar met mij mee." De iongen was overgelukkig met dit tweede buitenkansje en ging dadeljjk met hem mee. Attenhoter was zeer spraakzaam cn gemoede lijk, en als do jongen wat slimmer geweest was, zou liet hem misschien opgevallen zijn, dat de onbekende zoo bijzonder veel belang in hem stelde. De jongen moest hem vertellen, hoe oud hij was, op welke school hij geweest was, wat zijn ouders waren, wat hij worden moest al wat hij maar bedenken kon. Hij trippelde ver trouwelijk naast Attenlioler voort, cn wie die twee gezien had, zou niet gedacht hebben, dat hun kennismaking pas oen oogonblik to voren had plaats gehad. Ondertusschen had Attenlioler de beide dame.., die nogal haast schenen te hebben, geen oogen- blik uit het oog verloren. Zij namen den ge- makkelijksten maar niet den korteten weg van het station naai het meer. Hij droeg zorg, altijd een vijftig pas achter hen te blijven. Ilij be merkte, dut zij den smullen zijweg links insloegen, en dat de jongste en voornaamtse van do twee dames achterom keek, vóór zij dien weg opgin gen. Op hetzelfde oogen blik tilde Attenlioler zijn kleinen metgezel bij zijn urnion op en zei tot hem „Wel jongen, je bent zoo licht als con veer!" Nellv zag het en glimlachte; wat speelde die vader aardig niet zijn kind, zoo dacht dachtzy. Zij was in het minst niet ongerust moor. Niemand had haar gezien. Die'twee achter haar telden immers piet tueeEn wio zou haar ook zien te Wannsee t „Welnu, mijn jongen, als je zoo licht bent, toon dan ook eens, dat je vlug kunt loopeni Loop tot aan den eersten hoek on kijk, waar dio twee dames heengaan. Maar laatje niet zien 1 Wees nu eens slim! Vooruit, vooruit!" De jongen vloog als een pijl uit een boog. Attenhofer ging heel bedaard zijns weegs. Toen hij by den hoek was gekomen, vond hij daar den jongen cn zag juist nog flo boidedame» binnengaan in doroode villa. Langzaam, en vroo- lijk lachend en pratend, ging hij niet. den jon gen voorbij de villa. Hij vertelde hem de grap pen. dio hij vroeger op school wel had uitgehaald. l)a:irb\j keek hij terloops op zij naar de roode villa, die reeds bij zijn vroegere bezoeken te Wannsee zijn aandacht had getrokken, Ilij wist ook, dat die villa het eigendom was van een ryken Beursman uit Berlijn. I let vlei hem op, dat liet hek open stond. j)e villa zelf j zag er uit, alsof zo onbewoond was. Allo gordij nen waren afgenomen. Er was niets r. zien of te hooren. Hij ging langzaam verder met zyn kleinen metgezel. Zij sloegen een smal pud in, dat naar den heuvel leidde, waarop twee een voudige grafsteenen, die ingesloten zyn door eon eenvoudig ijzeren hek. de laatste rust plaats aanwijzen van Hendrik von Kleist cn Uenriëtte Vogel. Van uit dat hooggelegen pupt kon Attenhofer de v'Uu goed in het oog houden. Tusschen de boomen door kon hy den ingang van do villa, evenals den tuin voor het huis en het hek zeer goed zien, terwyl hij zelf door do hoornen en struiken van beneden af onmo gelijk gezien kon worden. „Ziezoo, mijn jongen," zei Attenhofer voldaan, „verder behoeven wij voorluopig niet te gaan. Wacht nog eens oon oogonblik Ilij ging op eon omgehouwen boomstam zitten nam papier en potlood, die hy uit voorzorg had meegenomen, en schreef zoo mooi en zoo duidelijk mogolijk op zijn knieën het volgend telegram „Spoed. Architect Hellbcrg. Villa Moller. Zeh- 'londorf. Architect bezocht met de oude dame oio vier uur roode huurvilla Wanns'c. Ik volgde hem daarheen. Ik observeer alles bij graf monument. Attenhofer." Ilij telde de woorden en zei tot den jongen „Breng dit. naar het tch graal kantoor bij het station. Weet je. waar dat isV" Jawel." „Hier heb je geld mijn jongen, maar viila!" Maak nu vlug voort, i niet- meer voorbij de (W'ordi vtrvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1