Amicitiate Amersfoort. Ingezonden. Gevraagd Een woning met tuin Marktprijzen. Advertentiën, CONCERT mSENUVOCAALL HOOFDAGENT onmtziiül Jjcizcr5l)roon Dinsdag 12 Januari SOIREE ÊA Inboedel Ken schuurtje voor afbraak. Het oantul sollicitanten voor het ambt van koster der Sint Joris-kerk is alreeds gestegen tot 100. De geruchten, dat de veld-bataljons van het 5e regiment infanterie dezen zomer al weder manoeuvres zullen maken, nemer, hoe langer zoo meer vasten vorm aan. Men zelf wil weten, dat zij zullen deelnemen aan de fort-manoeuvres in de Nieuwe Hol- kndsche Waterlinie. De jongelingen N. Beets, J. J. Reinders en S. S. Galleé, te Utrecht, hebben bij het 5e regiment infanterie do verbintenis aangegaan als udspirant-vaandrig van het Reserve-kader. By het 5e regiment infantie zullen in Maart a.s. van de lichting 1897 worden in gedeeld a. by de veld-bataljons, te Amersfoort in garnizoen, uit de provinciën Gelderlaud 95, Utrecht 40, Friesland 115, Overysel 200 en Drente 190 miliciens. b. bij het 5e bataljon, te Utrecht garnizoen, uit de provinciën Gelderland 145 en Utrecht 30 miliciens. Wachtmeester J. Wijk, van het Ie regi ment veld-artillerie hier, wordt van 1 Fe bruari tot 15 Mei gedetacheerd bij de Nor maal-schietschool te 's-Gravenhugc. Het opnemen van tngenouden stukken brengt niet altyd roede, dal de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij Vlin gaphwute of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Medeburgers Geachhliedactie, Wil mij s. v. p. eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad verleenen voor den vol genden oproep. Nu de nieuwe Kieswet reeds in werking getreden is. kan voor Amersfoort stellig de vraag gedaan worden: Moeten hier ter stede de vooruitstrevonden, die langs behoorlijken weg het goede willen, zoomaar zonder eenige voorafgaande bespreking ter stembus gaan Immers neen, want dan zal slechts inden blinde gestemd worden, waarover men later berouw zou hebben te laat echter. Het Bestuur van de eenige hier althans officieel bestaande vrij/innige Kiesveree- niging is slechts een tijdelijk en houdt de zaken gromde tot een definitief Bestuur, dat niet uitsluitend bestaat uit Gemeente-ambte naren, zal zijn saamgesteld. Van «Amers foort" kan dus geen krucht uitgaanbet waarnemend Bestuur zal de eerste zijn om dit te erkennen. Is het daarom niet meer dan tijd om een byeenkomst te organiseeren en desnoods een nieuwe vrijzinnige Kiesvcrceniging te stich ten 'l Wie mpt ondergeleekende wil meewerken om een voorloopige bespreking te houden en daarna een meeting te beleggen, worden beleefd uitgenoodigd een bewijs van instem ming een naamkaartje is reeds voldoende te adresseeren onder de letters N. K. aan het Bureau van dit blad. Dankend voor de verleende hospitaliteit Uw. dvv. N. K. 1. Vidf'iuit ('oiisules. Geachte Redactie, Onder bovenstaand opschrift komt in uw blad van Donderdag een hoofdartikel voor met welks strekking ik mij in hoofdzaak kan vereenigen, doch ik meen te moeten wyzen op een m. i. geheel verkeerde be rekening welke daarin voorkomt, en wel deze dut in Amersfoort 1750 personen aan linjïavcrslaR to drier zake blükt wel degelijk, «lat do Minister (natuurlijk naast andere factoren) het aantal inwoners als maatstaf nam en niet het luintal genns- lioofiien. En juist de mautstaf „uuntal inwoners" is voor Amersfoort niet i|jn duizenden armlastigen zoo hoogst nadeelig. In geen enkele gemeente is de iu Februari" of Maart zal de zaak Kamer komen. Zul vóór dien l|jd Amersfoort zijn ingozonden? i de Tweede n petitie uit 500 moesten belasting beluien wat eigenlijk betalen, of 1 voor 10. Ik geloof, mijnheel- do R., dat men nul op het request zoude krijgen, wanneer men met een dergelijke berekening bij de re geering kwam. Onder do 17500 inwoners zyn toch ook begrepen een groot aantal kinderen, minder jarigen, gehuwde vrouwen enz, die ook in de gunstigste omstandiglie«len niet betalen. Stelt men een gezin op 5 personen dan i krygt men in Amersfoort 3500 hoofden van gezinnen. Er zijn 1750 belastingplichtigen. I dus 1 betaalt voor 2, of, rekent men do wanbetalers er af, laten we dan aannemen J 1 voor 3. Deze verhouding is nu wel niet wiskunstig zuiver, maar ik geloof veel dichter bij de i waarhoid dan 1 voor 10. Eerst wanneer men er op kan wijzen.dut in andere plaatsen oen veel gunstiger vei1- houding bestaat, naar deze wijze berekend, vermeen ik, dat men op succes mag hopen. U mijn dank betuigende, blijf ik met achting. Uw dw. v. E. Amersfoort 9 Januari 1890. Een enkc.-l woord b\| het stuk dos hoeven V. E. Ons word reeds aanstonds nier gedeeld, dut „mon" twijfelde tuin do Juistheid der cijfers 17150 en 17600. Ze werden ons echter opgegeven van do meest be trouwbare /.mie. Ook uit net iu dit nummer voorkomend Afdue- Geachte Redactie t Uw opmerking in het artikel «Videantcon- sules" in het nummer van 7 Januari jl., dat er geen enkele gemeente is van ons Vaderland waar zulk een wanverhouding is tusschen het inwonersaantal en hun draagkracht als Amersfoort, is misschien te absoluutmaar een feit is het, dat er wanverhouding is in zeer groote mateniet alleen is het getal belastingschuldigen zeer gering, maar dat gefal is zeker niet vatbaar voor uitbreiding. En dat er onder de meer bevoorrechten, slechts weinigen zyn die niet elk stuivertje moeten oinkeeren, zal ieder beamen die de toestanden kent. De wet van 7 Juli 1865 (Staatsblad No. 79) waarbij het 4/6 van het Personeel aan de ge meenten werd afgestaan, werkte juist daarom •erkeerd, omdat men in rijke gemeenten veel. .n arme gemeenten weinig kreeg. En waar nu juist in gemeenten, waar de verhouding tusschen mcergegoeden en armen ongunstig is, de kosten der gemeentehuishouding grooter zijn, omdat dan voor onderwijs voor niet-be- talenden en armverzorging meer moet uit gegeven worden, daar werkte de wet in dubbele mate ongunstig op de arme gemeen ten waarbij nog komt, «lat in gemeenten waar veel aan Personeel betaald wordt er gewoonlijk velen zijn die niet op den voet leven waarop zij zouden kunnen leven, wat in plaatsen als Amersfoort weinig voorkomt. In rijke gemeenten wordt bovendien de ge meente dikwijls ontlast van vele uitgaven. Waar vele rijken zijn, zijn ook meerderen n staat om bijv, bijzondere scholen op te •icliten voor hen «lie geen schoolgeld betalen iunnen. In A mersfoort nebben de Protestanten echter nog niettot oprichtingvan een school voor niet-betalenden kunnen overgaan, omdat zij de middelen niet hebben, en zoo zijn de kos ten van onderwijs te Amersfoort voor de ge meente honger dan ze zijn zouden indien er vele gegoetien waren die voor weinig min- gegoeden hebben te zorgen. Ware bij «Ie wet van 1889 bepaald dat liet Rijk zou betalen of bijdragen, niet naar het aantal kinderen, maar zou betalen voor on- en minvermogenden, doch dan voor on vermogenden den kostenden prys en voor minvermogenden een zeker deel, dan zou zulk eeri regeling zeker billijker en voor arme gemeenten veel voordeeliger ge weest zyn. Toen in 1885 het 4/6 van het Personeel »ge- fixeerd" werd, kwam «lit wel ten goede van het Rijk en van die gemeenten die achteruit gingen, maar kwamen arrne gemeenten als Amersfoort in nóg ongunstiger conditie. Toch verheug ik er mij over. dat Amersfoort niet getracht heeft zich te doen opnemen onder de armlastige gemeenten die floor de onder wijskosten tczwaargedrukt werden, om uit art. 49 der Wet op het Lager onderwijs eene bij drage te krijgen maar niet minder zal ik er my over verheugen indien als recht wordt toegekend eene boogere bijdrage uit de Rijks belastingen op grond van de omstandigheid dat in Amersfoort zoo heel velen wonen voor wie hulp moet worden verleend. Nu had men wellicht kunnen volgen den weg door u gegeven om Amersfoort te bren gen in eene lagere klasse van het Personeel de ingezetenen zouden dan iets minder heb ben bijgedragen in de Rijksbelasting en meer hebben kunnen bijdragen in de Gemeentebe lasting. Het verschil zou echter gering zijn, en Amersfoort, «lat vooruit gaan moet, zou in eene klasse gebracht zijn waarin het niet moet beboeren, maar bovendien komt het mij voor dat het thans niet op den weg ligt om te trachten wijziging te brengen in eene wet die pas in werking treedt.f Wel is het voor Amersfoort van groot belang dat tot stand komt het ontwerp rege lende de finar.cieele verhoud ing tusscnenhet Rijk en de Gemeenten. Wordt dal ontwerp wet, dan stijgt de Rijksbijdrage van f27181 tot 147 043. Welke fouten er ook volgens vel««n aan het wetsontwerp kleven, aan den Minister Sprenger van Eyk komt de eer toe, «lat hij er bet eerst op gewezen heeft, dat 1 arme gemeenten niet geholpen worden door j verruiming van belastinggebied, wanneer er I geen mensclien zijn van wie men hellen kan, I en dat evenmin de arme gemeenten gehol pen worden door even-edigen afstand van I Rijksbelastingen, waar in die arme gemeenten die opbrengst gering is, maar dat arme ge meenten juist onevenredig moeten geholpen worden. En al blijkt het nu, dat volgens «ie formule van den Minister Sprenger van Evk sommige gemeenten, omdat er een talrijke fabrieksbevolking is, in .er worden geholpen j "'«'«lig (Enschedé komt van f16060 on 156,814; Tilburg van 137:147 op f74967) I wat misschien kan ondervangen worden I en al worden gemeenten die wat te vveel- jerig hebben huisgehouden meer geholpen dienden, het algemeen beginsel paar gemeenten van ongeveer gelijken om vang als Amersfoort geeft dit duidelijk aan. Zutplien kreeg f47 340; volgens de formule van Minister Sprenger van Evk moest het krijgen f29505, en alleen omdat bepaald wordt dat geen gemeente minder zal krijgen dan ze nu ontvangt, blijft het bedrag f47346. De cijfers voor Kampen zijn: kreeg f33591, moest krijgen 1'21 892 en houdt alleen de f33591 omdat het eenmaal dat bedrag heeft. Amersfoort kreeg f27 481 en zal krijgen f 47 043. Uit deze cijfers blijkt, dat de basis waarop het ontwerp is opgetrokken, gezond is, Kan het nu zoo gewijzigd worden dat «le resultaten altijd zijn overeenkomstig de be doeling Kan iemand die oplossing vinden, dan verdiende hij niet minder lof dan Minis ter Sprenger van Eyk, en «leze zou hem zeker dankbaar zijn voor dit nog voor hem onoplosbaar raadsel Moge de gemeente Amersfoort echter spoedig krijgen wat haar rechtmatig toe komt, waar zij althans niet behoort onder de gemeenten die door eigen schuld in moeilijke financieels omstandigheden ver- keeren en die moeilijkheden alleen een ge volg zijn van de wanverhouding tusschen personen die wel belasting betalen kunnen en personen die dit niet kunnen, en moge de verhooging niet leiden tot een gevoel dat er wel met meer ruime hand kon gehandeld worden, maar tot verlaging van belasting, welke van dien aard is, dat velen er tegen opzien om het anders zoo gunstig gelegen Amersfoort als woonplaats te kiezen. Hoogachtend, Uw bestendig in Amersfoort belangstellend lezer. Wel is het tegendeel waar. Van welingelichte zijde werd ons verzekerd, dat het kohier voor 1897 omstreeks tweehonderd namen minder zal bevatten dan dat voor 1806, iu tusschen moest van ongehuwde lindere militairen. t Dat hebben we ook geenszins verlangd. Wel vroegen we of er geen mogelijkheid was om de uitkccring bij «le suppletoire wet (die tot regeling der Gemeente-financiëu) voor Amersfoort hooytr te maken, opdat do enkele belastingbetalende!! niet nóg meer bezwaard zouden worden ende stad m« terwoon zouden verlaten. Red. tegen MEI a. s. den huurprijs van f300 f325 niet te boven gaande. Brieven onder N, bureau Amersfoortsche Courant, Kortegracht 56. ewaar «le sigareiipuntjes voor de Prins Hendrik-Stichting te Eg- mond-aan-Zee, en zend ze aan W. H. van Zanten Jr.. Steen fabrikant te Leiderdorp, die er rooktabak van maakt voor de 171 iihlaar verpleegde oude zeelieden. Bij overvloedige toezending zulien ook andere oudjes, verpleegd ui stich tingen van liefdadigheid van elke rich ting, aan de beurt kunnen komen. B LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan Depa r- inentshoo f d e n, VV ij kbezoeke r Belangstellenden zal liet Centraal bureau DINSDAG den 12 Januari, 'siniddugs an vier uur tot kwart vtior vijven, zitting houden in een der lokalen van bet Raadhuis. Zij, die op «lat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaiis-Boekhoudc G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273 De Waarn. Directeur van het Postkantoor Amersfoort brengt in herinnering, «lat sedert 1 Januari j. 1. «le afmetingen voor de per post in te vorderen k witantiën niet grooter mogen zijn dan 30 centimeter in de lengte bij 14 in de breedte, en niet kleiner dan 14 entimeter in de lengte bij 8 in de breedte. De waarn. Directeur voornoemd, B. KRAMER. dan «lat ten grondslag ligt. komt de arme ge meenten ten goede. Vergelyking met een Amersfoort, Vrydag 8 Januari 1897. Appelen f'3 a f6.Peren f 3.a f7. Zant!aardappelen 1'1.30 a fl.60 p. heet. Hoendereieren f5.a f6.p. 100 st. Boter f 1.15 a f 1.30 p. k. Kippen 1 0.70 a 11.10 Kuikens f i.a 11.30 Piepkuikens f0.4ö a 10.80 Eenden 10.60 a f0.90 Jonge eenden 10.a fü.Hazen 1 1.50 a 1"2.Wilde konijnen 10.40 it 10.50 Tamme konijnen fl.a 1'1.20 p. st. Duiven f 0.40 a f 0.70 p. paar Zeugen f25.— a 1'35.Biggen 13.a f 7,Schrammen 110.a 115.Vette koeien 1'a fGuste koeien fa 1' Kalf- koeien f afKall'vaarzen f— a fOs f Pinkstieren faf Aangevoerd waren ongeveer 30 heet. Ap pelen, 10 heet. Peren, heet. Kleiaarilappe- ien. 200 heet. Zanduardappelen, 6000 st. Hoendereieren, 1400 kilo Boter, kilo Mar garine, 10 zeugen, 250 biggen,30schrammen en 0 stuks vee. Bevallen van een ZOON, mevr. H. E. van der HEGGE ZIJNEN xt geb- Heui.e. Nijmegen, 7 Januari 1897. Nu geduldig gedragen smarte- lijden ontsliep heden in haar Heer I en Heiland on/«- geliefde «dochter en zuster GEERTRUIDA in den ouderdom van 53 jaar. Wed. II. BIERMAN II UIERS. J. G. BIERMAN. Amersfoort. 8 Januari 1897. DONDERDAG 14 JANUARI 1897 door het ELITE-DA M FN-OKK E8T Willstedt Poppelsdorf 'Impresario: WILLEM BOESNACH. Het orkest bestaat uit 7 dames en 3 heeren waaronder de volgende solisten: Friiulein FISCHER, solo-viool en dirigente; Fraulein MOE, solo-lluitisteMile CAM BIER, sopraan en piano-virtuosede heer M. POPPELS DORF. solo-violoncel. Entrée f0.75; militairen beneden den rang van officier 50 cent. Plaatsen zijn van af beden te bespreken en kaarten te bekomen bij den Kastelein van AM1C1TIA. Aanvang kwart voor acht. gevraagd, voor eerste klas maatschappij van verzekering op het leven en tegen ongeluk ken tegen zeer vooroeelige condities. Brieven onder motto «Agent" aan 't Bureau der Amersf oortsche Courant, Kortegracht 56. van de muziek van het 5e regiment infanterie niet medewerking van den welbekenden heer y. H Voordrachten van den heer V. H. (geheel nieuw). Na afloop BAL. Entree f 0.25dames vrij. Aanbevelend, J. EEKHOUDT. Aanvang 8 unr. De Notaris A. H. DRIJFHOUT van HOOFF, te Amersfoort, zal op Dinsdag 19 Januari 1897. 's voor middags 8V2 op de hofstede «Klein Stoutenburg" bewoond door de Weduwe A. LOCK HORST te Stoutenburg, publiek r JS ft HO OP KM: 1 bruin 4-jarig ruin- paard, 24 stuks hoorn- vee, 3 drachtige zeugen I schrammen, 40 kippen, 1 wagen op veeren, wagens i.iet opzet, plaggen wagens, ploegen, eggen, snijmachine, tuigen enz., een partij takkenbossen, brandhout, vredinghout, melk- karn, vleuten, tonnen, emmers, bergladders, berghaven met. stoelen, schalen, balans en gewichten, bijenkorven, hurries, doeken, klompen, kipsen en wat verder bij den bjjen- teel l behoort, een groote partij hooi, boek weit, haver en aardappelen, voorts alskabinet, hangkast, kastjes, tafels, kisten, stoelen, spiegels, schilderijen, klokken en verdere huishoudelijke artikelen. Twee zware gerooide EIKEBOOMEN geschikt voor bergroeden, en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Betaaldag 1 September 1897. (Koopen beneden f lO.contant). Breeder bij biljetten.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2