Stadsnieuws. Advertentiën, 4S5Ü1UI» glimp geven, nimmer meenen, dat men door hot maken van groote verteringen het geld onder de menschen brengt en een weldaad bewijst aan zijn minder bevoorrechte natuur- genooten. Mr. J. C. H. P. Dr. A. W. van Wijk, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Zwolle, hoopt aan staanden Zondag vóór te gaan bij de gods dienstoefening in de Remonstranlsche kerk hier. In de Donderdag jl. gehouden bijeenkomst van mansleden der Gereformeerde kerk A. aan de Langögracht, is uit het tweetal ds. M. Schuurman, te Alphen aan den Rijn, en ds G. .1. van de Vegt, te Haren, met meerder heid van stemmen eerstgenoemde tot leeraar dier Gemeente beroepen. Telde de Kiezerslijst ten vorigen jure 845 namen, thans komen op de voorloopige lijst 1752 namen voor, welk aantal zeker veran dering ondergaat, zoowel doordien enkelen als «bedeelden" zullen worden geschrapt als door die Belastingkiezers welke voor 2 Maart nog hun schuld aan Staat of Gemeente vol doen. Ter Secretarie hebben zich aangemeld 13 examen-kiezers, 6 spaarbankkiezers. 2 pensioenkiezers, 188 loonkiezers, 05 hutirkie- zers en 8 grondbelastingkiezers, totaal 312. Ook hier ter stede is niet éen enkele groot boekkiezer. De oudste van hen, die zich aanmeldden voor het kiesrecht is geboren in 1801. Geen enkel blad in ons land ziet het licht of men kan er de raededeeling in lezen dat een Kamerlid, of eon ander die op de hoogte van de publieke zaak is, een voordracht over de Kieswet heeft ge houden of zal houden, of dat het aantal kiezers in deze of gene gemeente vermoe delijk zoo en zooveel zal wordenkiesrecht en geen einde. Aan gelegenheid om voorlichting te bekomen langs anderen weg ontbrak het evenmin; overal hebben besturen van Kiesvereenigingen en vele anderen zich daartoe bereid verklaard. Maar om van die inlichtingen een practisch gebruik te kunnen maken en zijn stem uit te kunnen brengen, is het voor velen noodig, i als zij op de kiezerslijst zijn geplaat'. jich óok aan- aansluiten bij een kies. ■•eeniging. Bij onze bestaande Staatsinst c Hingen is er niet aan te ontkomen, en dan doet ieder dwaas, die kijkt hoe anderen zich organiseeren en met den buit gaan strijken en die zelf vrijwillig van allen invloed op den gang der dingen afziet. Men moet hot wel wetenhet stem biljet alleen komt altijd achteraan. Reeds vroeger had men feitelijk, en thans heeft men ook rechtens, bij de stembus alléén te kiezen tusschen de candidate» die reeds vooraf zijn gesteld. Om op de verkiezing invloed uit te kun nen oefenen, moet men invloed uitoefe nen op decandidaatsstelliugen die heeft plaats in de kiesvereenigingen. Men bedenke toch, dat de aanstaande verkiezing over het lot des lands beslist,al thans gedurende de eerste vier jaren die vol gen en waarvan de gebeurtenissen den grond leggen voor hetgeen daarna vol gen zal. Daarom kunnen wij den nieuwen kie zers niet genoeg op het hart drukken Sluit u a a u, opdat gij althans be voegd zijt om vóór den stemdag uw invloed te doen gelden op de zaken, die ons allen en elk onzer in het bijzonder aangaan. Sluit uaan óok als anderen u ge zegd hebben, dat ge, door niet lid te wezen eener kiesvereeuiging, veel vrijer zijt. Vroeger was dat wellicht zoo, maar thans is het zaak, eendrachtig te werk te gaan en lid te worden eener kiesver eeuiging. Voor de betrokking van onderwijzeres aan de openbare Lagere school 2e soort, (hoofd de heer Ij. W. de Heus) hebben zich 15 sollicitanten aangemeld; voor de benoeming van onderwijzers aan de openbare Lagere school 3e soort (hoofd dn heer J. van der Horst) 20 sollicitanten. In de Dinsdagavond gehouden algemeene vergadering der Ainersfoortsche Vrijwillige Brandweer is in de plaats van den heer A Latenstein van Voorts, die wegens drukke bezigheden ontslag heeft genomen, tot on- derbrandmeester benoemd dn lieer G. de Jager, terwijl op initiatief van eenige leden door de vergadering aan den altredende het eerelidmaatschap werd aangeboden. De heer Reinboud werd herkozen als lid van het Bestuur, zoodat dit thans is saam- gesteld als volgtJ. A. Schoterman, voorz. brandmeester; G. van Doi-ssen, secr. onder- brandmeester; P. J. Boshuizen, penningm. onderbrandm.; J. Reinboud en G. de Jager, ondurbrandineesters. Onze vroegere stadgenoote mej. E. Spits, onderwijzeres aan de bijzondere school van do Ned. Hervormde gemeente te Zeist., is in gelijke betrekking benoemd aan een bij zondere school te Haarlem. Bij de Dinsdag en Woensdag te Utrecht gehouden examens voor de acte nuttige hand werken zijn o. a. geslaagd de dames A. A. M. van Kalken. G. M. Ruiling en W. A. Alkemade, allen te Amersfoort woonachtig. Luitenant P. ten Bruggen Gate, die 30 April 1805 voor den tijd van 3 jaar van het 5e regiment infanterie hier word gedetacheerd bij de landmacht in West-lndië, doch wegens ziekte thans reeds hier te lande is terugge keerd, is op zijn verzoek weder hij voormeld korps ingedeeld en zal, na expiratie van liet aan hom toegekende verlof van twee maan den, zijn dienst weder hervatten. Door den kolonel-commandant van het 5e regement infanterie zijn bevorderd tot ser geant-milicien de milicien-korporaalsA. Standhart, J. P. van den Bos, R. Hoogland. G. Weenink, F. W. Hagenmn, 11. Koldewaij en J. T. van der Meer. De bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst is op plechtige wijze uitgereikt aan sergeant T. Ankersmit, van het 5e regiment infanterie hier. Dinsdag over acht dagen zal onze stadge- genoot, de heer G. C. Hoogewerlf voor de Chr. Jongelings Vereeniging «Psalm I I!) een geschiedkundige lezing houden over Prins Maurits. De lezing is ook toegankelijk voor ge- noodigden, op vertoon van een toegangs bewijs, voorwaardelijk te verkrijgen bij den Voorzitter van genoemde Vereeniging. Bij advertentie in dit nummer worden allen opgeroepen tot een vergadering, welke de hier onlangs geconstitueerde «Toynbee- vereeniging" aanstaanden Vrijdagavond om 8 uur zal houden in de voormalige school aan de Koestraat. Wie iets meer wil weten van hetgeen de vereeniging beoogt, verzuime niet daarheen te gaan en gevoele zich nu niet gekrenkt omdat zij of hij wellicht geen speciale uit- noodiging ontving, hetgeen uitsluitend een gevolg is van een geheel onwillekeurig ver zuim. Waarlijk, het geldt een goede zaak, die als ze een klein beetje burgerrecht ver kregen zal hebben ook ieders sympathie zal bezitten. Waarom dan niet meegewerkt aan de tot standkoining Aan het verslag tier plaatselijke afdeeliug van den „Noderlandsehen Militairen Bond" outleeiien wij het volgende Het vevloopon jaar bewees opnieuw, dat liet Te Huis (aan de Beekstraat) in een werkelijke behoefte voorniet en, meer en meer door hen voor wien het bestemd is. gewaardeerd wordende, ook aan zijn doei beantwoordt. Het werd in 1890 bezocht door 22 923 militairen van alle wapens zijnde derhalve ongeveer 04 be zoekers per dag, Met spreekt wel van zelve, dat de verdeeliug van hot totaal getal bezoekers over de verschillende dageu des jnars aan groote schomme lingen onderhevig was en verband hield met de be kende oorzakt i, zooals opkomst en afwezigheid der lichtingen. Vermeld moet echter worden, dat in ovengenoemd aanzienlijk aantal niet is begrepen het bezoek op de verjaardagen van II,It. MM. de Koningin en de Koningin-weduwe Regentes, dat buiten aanmerking werd gelaten, omdat alsdan een zeer belangrijk aantal militairen npko'mt, dal. niet tot de ni'uone bezoekers van het Te Huis mag ge rekend worden. Door de bezoekers werden in het Te Huis ge- I schreven 1555 brieven, waartoe hun, tegen betaling van 1 cent per brief voor enveloppe, papier en verdere benoodigheden, de gelegenheid wordt ge- geven. Sedert een afzonderlijk vertrek ter beschikking werd gesteld 'van hen, die zich voor het ecu of I ander examen Wenachen voor te bereiden, werd van deze gelegenheid per dag gemiddeld door een aantal jongelieden gebruik gemaakt. Onder de bezoekers bestaan oen drietal veri.eni- gitigen, te weten een jongelingsverceniging met 40 leden, een schietvereeniging met 70 leden, en een reciteer-vereemging mot 18 leden. Nog vermelden wij de oprichting van een zoo genaamde cenls-voreeniging, waaraan de groote meerderheid der trouwe bezoekers deelneemt; dat de deelneming vrij algemeen moet zijn. kan reeds hieruit wor len opgemaakt dat de contributie (écu cent per wenk on per lid) over liet verloopen jaar ongeveer zestig gt Idon bedroeg. Zijn wij wel inge licht, dan beitaat liet voornemen, ditmaal bedoeld bedrag aan het Hoofdbestuur van den Ned. Mili tairen Bond over te maken. Evenals in vorige jaren hadden eenigo hoeren do welwillendheid op verschillende avonden de bezoe kers aangenaam bozig te houden door lezingen over onderscheidene onderwerpen. Zoo gaf de van liet Noderl. Indische Leger toenmaals hier te lande ge detacheerde kapitein Langenbuch eonige van zijn ondervindingen gedurende zijn verblijf in Atjoh ten beste; de heer Wcaseling boeide zijn hoorders door do voordracht van een Drentsche novelle; torwijl de heer Van Asselt, voormalig zendeling in Noderlandseh Indië, in onderhoudenden vorm iets over zijn ver blijf onder de Batoks mededeelde. De goede opkomst bij doze gelegenheden bewijst, hoezeer zoodanige lozingen in den smaak der be zoekers vallen. De Bijbellezingen op de Zondag-avonden werden geregeld gehouden door prof. Valcton en door het Bestuurslid ds. ters Ilaur Rometiy. Ecu woord van dank wordt in 't bijzonder gebraelit aan prof. Valeton voor de toewijding welke hij. niettegen staande het klimmen der jaren, steeds aan hot Te huis blijft betonnen. Gedurende de lcevraisweek luidden weder ecnige trouwe bezoekers van hot Te Huis zorg gedragen om, door het instudeeren van voordrachten.samen praken, tooneelstukjes enz., de aantrekkelijkhcid- sder samenkomsten te verhoogen een buitengewoon groot bezoek, waardoor dc zalen iederen avond over vol waren, wettigt hot vertrouwen, dat het voorge stelde dool word bereikt, doordat, monig bezoeker op deze wijze word teruggehouden van zijn avonden Op minder passende wijze door te brengen. Dc extra-kosten, welke liet organiseeren en uitvoeren van deze feestjes na zich sleepten, werden gedokt door milde bijaragou, welke belangstellenden daar voor beschikbaar linddon gesteld. Ook dit jaar werd het Bestuur door een geldelijke gift van den „Volksbond" in de gelegenheid gesteld, op de dagen der loting voor dc Nationale militie, de lotcliugen tot een bezoek aan het Te Huis uit- tonoodigon en hun daar kosteloos brood en kollie aan te bieden. Door bijna alle lotcliugen werd van die uitnoodigiug gebruik gemaakt, wat hun en der openbare orde blijkbaar zeer ten goede kwam. Ook dit jaar mocht liet Tehuis zich verheugen in eonige geschenken, welke dankbaar aanvaard werdon. Zoo schonk de lieov G. J, van der Zoo de Jong ecnige platen in lijst, zijnde: De slag van Waterloo (de Prins van Oranje gewond), de slag van Malakoff, een portret van Koning Willem II en eindelijk een portret van Prins Willem den Zwijger. Door gevers welke onbekend wensehen te blijven, werd een wagen cokes toegezonden, terwijl de oude kachel in de groote zaal word vervangen' door een nieuwe, welke aanvankelijk goed vol i Aan buitengewone giften werd ontvangen f190, waaronder begrepen zijn f 15. van den „Volksbond" voor liet hierboven vermeld doel, en f25, voor de viering dor verjaardagen van II. 11. M.M. Onder de bemoedigende verschijnselen waarvan mag worden gewaagd, zij ten slotte nog met waar- doering vermeld dat liet Te Huis van zijde der militaire autoriteit zich in het verloopen jaar in dc mee8t*'j)ereidwillige medewerking mocht verheugen. Kon hierboven ïnetdankbaarheid op menige heuglijke omstandigheid worden gewezen, liet doet ons leed tevens te moeten ooustateereudat met dat al de finaneieële toestand van het To Huis niet zonder zorg is. De Rekening sloot met een te kort van f75.631/, Werd dit eensdeels door grootere uitgaven veroor zaakt, waarover wij ons moeten verheugen, omdat zij liet gevolg zijn van talrijker bezoek, anderdeels moet de oorzaak gezocht worden in de omstandig heid, dat de contributie!) welke wij om verschillende redenen moest derven, niet door nieuwe werden opgewogenterwijl namelijk het aantal contribu anten met 30 terugging, kon het bestuur slochts 2 daarvoor in de plaats winnen. Moge de blootlegging van dezen toestand eendeels hen die tot de begunstigers of belmoren tellen, aan sporen ook anderen op te wekken als zoodanig toe te treden, maar anderdeels aanleiding zij dat zij die het Te Huis een goed hart toedragen, maar tot heden nog niet onder de contribuanten gevonden worden, ook zonder verdere aansporing van het Bestuur een jaarlijkscho bijdrage toezeggen. Voor wie liet Te Huis geldelijk zou willen steunen, diene dat Voorzitter van het Bestuur is rnr. F. D. graaf Schim meipeuninck en Secretaris kapitein J. M. Brants. De plaats, in het Bestuur opengelaten door den heer van Gheel Gildcmeoster die, wegens ver trek uit deze gemeente als Bestuurslid bedankte, werd vervuld door den heer Wesseling die de op hem in de jongste vergadering uitgebrachte keuze aan vaardde. De overige aftredende Betuursledeti werden herkozen, terwijl als afgevaardigden naar de A-ige- meeue vergadering, te Utrecht, werden benoemd de be eren F. Wesseling en M. E. N. Oosterveen on als plaatsvervangers de hoer mr, F, D. graaf Sohimmel- pomiinck en II. Koning. Willem van Zuylen komt Woensdag hier in Amicitia mot eon geheel nieuw programma, waarmee hij o. a. te Arnhem een uitbundig succes had. Meer behoeft wel niet gezegd. In verband met de vrij aanstaande opening der fabriek van ziektekiernvrije melkproducten des heeren J. van der Wal, buiten de Kamp poort. willen we even wijzen op enkele der voordeelen welke zij kan brengen. Als bewijs, dat door specialiteiten op het ge bied dor voedingsleer machinaal afgeroomde ineik op hoogen prijs wordt gesteld, loze men de volgende citaten eens Volgens Prof. IS mil Wolff heeft een Liter volle melk, wanneer ossenvleesch f 0.5)8 per Kilo kost, een waarde van f 0.17'/'iin het zelfde geval heeft een Liter afgeroomde melk een waarde f 0.13 en vergelijk daarmee eens de prijzen, welke men er thans voor betault. Volgens prof. J. Koenig, ontvangt men voor f O.liO aan voedingseenheden in eieren van f 1.00 per Kilo slechts ">85 ossen vleesch f 0.98 740 volle melk t'0.0!)5 Liter echter 205(5 afger. melk f 0.05s 2485). Prof. dr. Kirchner zegteen voldongen bewijs voor de groote voedingswaarde der afgeroomde raelk leveren ons de Noordsohe rijken Dene marken, Zweden en Noorwegen. Dttar, waar men reeds vóorde invoering der machinalcontrooming, met behulp der ijs- en koudwutcr-methode (zoo genaamde Zwartz-methode) in de gelegenheid was, zoete afgeroomde melk tu verkrijgen, heuft zich het gebruik zdo ingeburgerd, dat het oen alle dagen terugkcerend voedingsmiddel voor alle klassen is. Men ziet daar afgeroomde melk zoowel op de tafel tier rijken als der armen. Sedert de invoering der mnchinale ontrooming heeft zich het gebruik in genoemde landen nóg meer verbreid. Uit deze ondervinding durf ik dan ook genist verklaren, dat afgeroomde melk een voortreffelijk voedsel is, zoowel voor vol wassenen als kinderen (geen zuigelingen) en dut het, uit het oogpunt van een goedkoop en krach tig' voedingsmiddel, alle aanbeveling verdient. Dr. Demuth zegt onder meeren zoo zijn afgeroomde melk en karnemelk een goedkoop eiwitbovattend voedingsmiddel dat men, voor verbetering van den meeaten tijds te weinig eiwitbevattende kost der armen, zeer goed kan gebruiken on dat voor dit doel de krachtigste aan beveling verdient. Prof. dr. IC. von Voit meent: na deze bewijs voering schijnt- hot mij zeker te zijn, dat wij met alechtsafgeroomde- en karnemelk als een goedkoop eiwitbovattend voedsel aanbevelen, maar dat ze vooral in openbare inrichtingen, als kazernes, weeshuizen, armenhuizen, gevangenissen enz. onberekenbaar voordeel kan aanbrengen. Prof. I). G.Külin eindelijk geeft als zijn mooning te kennen: een volwassen arbeider heeft volgens Von Voit voor zijn voeding per dag noodig 118 gram eiwit, *50 gram vel. en 500 gram koolhydraten. Wanneer hij dagelijks 1000 gram (1 Liter) afgeroomde melk gebruikt, geniut hij reeds',3 van zijn benoodigd eiwit en daarenboven no" Vd van het benoodigd vet en der kool hydraten. Deze 1000 gram (1 Liter) melk be vatten 35) grain eiwit, dus evenveel als 200 gram ossen vleesch, dut eveneens 35) gram eiwit bevat. Hoe gevaarlijk het is, de sluitboomen der spoorwegovergangen '/.ell to openen, hooit eon Stoiitenburger ondervonden, ui is hot ongeval ook boven verwachting goed ulge- loopen, Toen nij, zekere W., mot zijn dienstbode oil 0011 knecht naar de markt.'reed, opende do laatste oen afsluitboom, waarop W. mot- oen doorreed. Vóór bij echter over do rails gokomen was, kwam juist oen trein aan, diou men niet bad opgemerkt. Het paard werd van achteren aangereden, zoodat bet oen zijner beeneri brak on bet afgemaakt moest worden. De passagiers in liet tentwagentje bleven ongedeerd. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan D e p a r- t, o in e n t s h o o 1'd e n, W ij k li e z o n k e r s en li e I a n g s te 11 e n <1 o u zal hetCoiitrnal- bnreiiu DINSDAG don 10 Februari, 'smiddags van vier uur tot kwart voor vijven, zitting bondon in een der lokalen van hot Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Doekh ouder G. F. MKZGER. Zuidsingel273 BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN 10 Eebr. Mattheus Antonius z. van Mattheus van den Berg en Johanna Arlar. 11 Febr. Cornel is, z. van Cornells de Groot en Elisabeth Wilhelmina Hout. Trijntje, cl. van Jan Tom mei en Wilhelmina Nijland. 12 Febr. Anna, d. Timotheus Krijnen en Maria van de l'ol. 13 Febr. Johannes Gerard us, z. van Jan van Hoeijen en Everarda Tiikkenkainp. 14 Febr. Johan, z. van Matthijs Fontijn en Willemijna de Wit. Johannes Martians, z. van Jan Matei- en Alida Maria Susanna Hubscher.Petrus Bernard 11% z. van Pieter Tommel en Hendrika de Wilde. Ernst en Martinus twee z. van Geurt Veer en Marrigje van Ginkel. 15 Febr. Johannes Philippns, z. van Johannes Pbilippus van Oostveen en Willemijna Tol boom. 16 Febr. Christina, d. van Albertus Buddingli er. Woutera Geertruida Jekel. Hendrika, d. van Aart Jan Jans en Aartje Hendriksen. GETROUWD 17 Febr. Johannes Nicolaas van Dijk en Evertje Gijsberse. Peter van der Heiden en Trijntje Majoor. OVERLEDEN 11 Febr. Johanna de Lange, 74 j. ongehuwd. 12 Febr. Hendrikus Hoedemaker. 76 j. ongehuwd. Johan van der Mast, 5 r». Elizabeth Geertruida Hart- hoorn, 69 j. ongehuwd. Catharina Mattbea van Loon, 92 j. ongehuwd. Maria van 't Klooster, 13 jl 16 Febr. Frederika van Keken, 9 m. Heden overleed onverwacht onze hartelijk geliefde Broeder en Behuwdbroeder Mr. A. R. VAN BEL. oud-Raadsheer bij het Gerechtshof te Amsterdam, in den ouderdom van ruim 79 jaren. Wed. J. M. de BOCK Van Bei.. M. van BEI.. A. J. C. DRABBE Van Bel. J. DRABBE. E. J. VAN BEL. F. B. B. van BEL Fritzweiler.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2