Donderdag 11 Maart 1897. No. 4648 46e Jaargang. Binnenland Wantrawen. Oitgav) A. H. ViN CL E E FF te Amersoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post f 4.45. Advertentiën 4G regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofticieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT56 Telephoon 19. De advertentie gelieve men vóór óen uur ès middags te doen bezorgen,opdat de ver zending niet modeloos ver traagd worde. KENNISOEIKGEN. De UURGEMEESTEJ en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Wet an 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95), Brengen ter kennis vanhet publiek, dat door hen aan HENDRIK van E en zijne rechtverkrij genden vergunning is vleend om een brood-, beschuit- en kleingoedbakerij opterichten in het perceel, alhier gelegen aa den Soesterweg, wijk G, kadastraal bekend omr sectie, D. No. 1907. Amersfoort, Maart 1)7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 11 Burgemeester, F. D. SdlMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Publlatie. Keuring van Delengsten In de provincie rtrecht. (Ingevolge Proviciaareglement van 14 Novemb«lS96) De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op de kennisgepg van Heeren Gede puteerde Staten van Upcht dd 4 Maart 1.1. (Provinciaalblad No. 291 Brengt ter kennis vapelanghebbenden, dat bij besluit van genoemdetaten dd 4 Maart 1.1. No. 14 is bepaald dat ofiaandag 2!) Haart 1897 des voormiddags te 10 U, op het Vredenburg te Utrecht de keuring zablaats hebben van alle hengsten die tot dekking i deze provincie worden gebezigd. De eigenaars of houdetdie bunne hengsten ter keuring wenscben a te bieden, zijn ver plicht ten minste tien gen vóór de keuring schriftelijk aangifte te en bij den secretaris der keurings-commissie biljetten die gratis ten Gemeentehuize alhieierkrijgbaar zijn. Aan de geleiders van bgsten, die bij de ge wone keuringen ter keuri worden aangeboden, wordt door den secretarBer Commissie tegen kwijting eene vergoedinpitgereikt, berekend tegen vijf cent per Kibeter, door hem met den hengst op ue heenn terugreis afgelegd naar de plaats van keuril Amersfoort, 8 Maart lf. De Burgemter van Amersfoort, F. D. SCHMELPENNINCK. Feuillion. Vrij naar hêhiitsch. 47.) Als onder den indrukan dat vreeselijke oogenblik zweeg bij even,ch vervolgde weder met vaste stem „Het woeden van den su, die in hevigheid was toegenomen, klonk Ier dan mijn wan hopig roepen. Ik holde naar fetation om van daar menschen te halen. Daar tg de bliksem vlak naast mij neer en wierp iep den grond. Wat daarop met mij gebeurd ifin ik mij niet goed herinneren. De restauratem het station nam voor mij een kaartje naarflijn en bracht mij in den waggon. Te lierlijiïd ik onmiddellijk naar het Augusta-hospit) kreeg daar een hevige typhus en eerst neochtend vroeg heb ik het hospitaal als herstcyerlaten. „Dit is de waarheid. Ikeer het voor den Eeuwigen rechter, voor wijk binnen een uur vrijwillig zal verschijnen. irtin Hellberg." Zwijgend en voorovergaan had Godfried naar Martin geluisterd; hijvoog zich nog niet toen het het papier al 11 was opgevouwen en in het convert gestokeiij was evenmin in staat, een enkel woord te »n. Vele minuten, die hunk eeuwigheid toe- schenen, zaten de broeders abm over elkander. Thans is officieel vastgesteld, dat HH. MM. de Koninginnen een bezoek zullen brengen aan Gouda, en wel in de week na Paschen. j HH. MM. komen in hoofdzaak orn de be- 1 roemde geschilderde glazen in de Groote kerk te bezichtigen en zullen dan ook niet 1 deelnemen aan eenig collation of diner. Een wetsonwerp is ingediend om f 215 040 op de Begrooting van Waterstaat voor 1897 j beschikbaar te stellen voor overneming van i de intercommunale lijnen der Bell Telefoon, Maatschappij, ten einde die door den Staat j te exploiteeren met 4 October a.s., als de concessie van die Maatschappij eindigt. Voorts is nog f40000 aangevraagd om. zoodra de noodige voorbereiding heelt plaats gevonden van hetgeen voor de uitbreiding van het tegenwoordige intercommunale net. vereischt wordt, nog in den loop van 1897 werken te kunnen uitvoeren of materiaal te kunnen aanschaffen. Tengevolge van de invoering der nieuwe wet op 's Rijks Personeele belasting, hebben zoo zegt de N. Roti. Ct. nu de ge meenten ter zake van de opbrengst der op centen over den dienst 4806/97 niets meer van het Rijk te wachten. De Gemeentebesturen dus, die gewoon waren, bijv. in de rekening over 4805, te verantwoorden 8 maanden (Mei—December) over dat jaar, plus 4 maanden (JanuariMei) over 4896, kunnen nu dezen regel niet meer volgen ten opzichte van de rekening over 1896, omdat de uitkeering slechts loopt over 8 maanden, en die voor de overige 4 maan den (tengevolge van de nieuwe wet) na 31 December niet meer plaats heeft. Daardoor zal in tal van gemeenten een tekort ontstaan, gelijk aan de opbrengst der opcenten over 4 maanden. In tal van plaatsen brengt dit een groote stoornis in de financiën teweeg. Eén ge meente bijv. zal, op den dienst 4896, een tekort krijgen van pl. m. f50000. Indertijd is gelijke moeilijkheid ondervon den bij de veranderde wijze van uitkeering van het 4/s van het Personeel. Men zit er nu weder zéér mee in vele gemeenten, en vooral in die, waar hoogst zuinig moet wor den geadministreerd, omdat er nimmer batige saldo's van eenige beteekenis verkregen worden. Dit is een zonderlinge mededeeling, zegt het Utr. Dagblad. Hebben de gemeenten. Plotseling schrikte Martin op; hij hoorde de welluidende stem van zijn broeder, die hein diep bewogen vroeg: „En heb je wel aan juffrouw Sand gedacht „Ik heb aan Nelly gedacht," zeide Martin be daard, „alleen maar aan jou en aan haar." Godfried zat daar nog altijd onbeweeglijk. Tranen biggelden langs ziin wangen hij schoof zijn bril op zijn voorhoofd, haalde zijn zakdoek uit zijn zak en drukte dien voor zijn oogen. Martin sloeg hem een tijdlang zwijgend gade, stond toen op en ging naar zijn broeder toe „Godfried, maak mij den strijd niet al te moeilijk 1" Hij boog zich over Godfried heen, die zijn Selaat nog altijd bedekt hield en zwaar adem- aalde achter den zakdoek. Toen Godfried de wang van zijn ongelukkigen broeder warm tegen de zijne voelde, sprong hij op en onder heete tranen omhelsde hij hem. „Mijn beste, goede jongen zcide hij en ging toe, zonder een woord te kunnen spre ken heen. „Het ga je goed," riep Martin hom nog na. Toen Godfried de kamer verlaten had, bleef Martin eenige oogenblikken nadenkend voor den stoel staan, waarop Godfried zooeven had gezeten. Daarna ging hij haastig naar het venster cn deed het open. Hij keek naar de straat en zag nog de achterraderen van een rijtuig, dat juist den hoek omsloeg. Hij sloot het venster en liet de gordijnen neer. Nog eenmaal liep hij bedaard de kamer op en neer en keek naar alles, wat er in stond. Daarop ging hij naar de kast, nam den re volver van welke hier sprake is, dan jaar in jaar uit, de inkomsten van een volgend jaar voor een deel opgemaakt Dan is liet heel goed, dat zij nu eindelijk tot een geregelde compta biliteit genoopt worden. De zaak is, wat het Rijk aangaat, volkomen ir. orde. Dat heeft in 4896 uitgekeerd 4 maanden opcenten over den dienst 1895/96 en 8 maanden 1896/97 loopende tot 31 December. De gemeenten zullen dus over 1896 de opcenten over 12 maanden ontvangen. Zoo zijn, waar rnen regelmatig boek gehouden beeft, de opcenten ook in de Begrooting voor 189(3 opgenomen en zullen zij in de rekening over dut jaar verantwoord worden. Die gemeenten ontvan gen over 1897 opcenten van het Personeel van 1 Januari31 December omdat het dienstjaar voortaan met 1 Januari begint. Wat, door vermindering der belasting, de opcenten minder opbrengen gedurende dat jaar wordt volgens de wet van 7 December 1896 (Staatsblad no. 179) ook van Rijkswege bijgepast. De gemeenten, voor wie in ue -V. R. Ct. een klaagtoon aangeheven wordt, verkeeren in het onaangename geval van hen qui onl mangé leur blé en herbe. 't Is jammer voor ze, maar ze hebben 't zich zelve te wijten. E.i als onder de beklagens waardige gemeenten er een is, waarvoor dit schariepostje f 50 000 bedraagt, dan zou men er bij kunnen voegen, dat men daar toch beter had moeten weten I Wat omtrent de wijziging in het 4/5 gemeld wordt, is geheel onbegrijpelijk. De fixeering heel t aan de gemeenten een allengs toenemend nadeel bezorgd, liet toen jaarlijks klim mend bedrug door een vast cijfer werd vervangen, maar in liet dienstjaar is toch niet, zooals nu, eenige wijziging gebracht. Heelt de schrijver wellicht ook de klok hooren luiden zonder te weten waar de klepel hangt? Over de indeeling der stemdistricten wordt, vooral ten plattelande, nu reeds geklaagd. In sommige streken zijn ze op achten meer Kilometer al'stands van de woningen of werkplaatsen Nu stelt de Kieswet den eisch, dat de meesters hun knechts twee uur vrjj zullen geven om te gaan stemmen, wat blijkbaar berekend is op een afstand van uiterlijk drie kwartier gaans. Drie kwartier gaans maakt anderhalf uur voor heen en terug, en laat weinig meer dan een kwartier voor het stemmen, wat als er veel personen tegelijk zijn en men dus lang wachten moet intusschen veel te weinig is. Op eens gaat de deur open en komt Nelly doodsbleek de kamer binnenstormen zij slaat haar armen om den hals van Martin en roept „Martinmijn beste MartinGoddank, dat ie nog leeftO, hoe kan je zóo iets willen Maar nu blijf ik bij je, jou lot zal ook het mijne zijn!" Martin wrong zich los uit haar omarming en keerde zich van haar af met woorden„Dat kan nietOnmogelijkJe moogt niet." Daarop begon hij met driftige schreden in het vertrek op en neer te loopen een zware strijd kampte in zijn binnenste. Zou vluchten nog mogelijk zijn? ver ver weg van hier, met haar, met zijn Nelly, zijn alles? Maar neen, dat zou laf zijn! Het zou de schande nog ver ergeren- En Jan Godfried, die denzelfden naam droeg! Plotseling bleef hij voor Nelly staan. „Ga Nelly, als je mij lief hebt, ga dan heen;" En bij zich zelf mompelde hij „Mijn God, waarom moest Godfried ook ko men, op 't oogenblik, waarop...." Hij eindigde zijn volzin niet. Nelly ban haar armen om zijn bals geslagen en stamelde: „Martin, mag ik dan met je sterven? Het was toch alles mijn schuldwat zou ik verder aan het leven hebbeu zonder jou, en voortdurend gemarteld door de herinnering aan mijn schuld l Als ik je niet meer gevonden had, dan zij baalde ongemerkt een fleschje met chloro form tevoorschijn, dat jaren geleden bij een operatie gebruikt en toen vergeten was. Eensklaps wordt de deur opengerukt. Godfried vliegt naar binnen en roept „Martin je bent onschuldig! Goddank, dat ik niet te laat Maar brengt men dit niet in rekening, dan is bij deze tijdsbepaling (och op niet meer gerekend dan op een afstand van hoogstens drie Kilometer. Over dien afstand loopt, wie stevig aanbeent reeds een half uur en overmits bier op ouden van dagen moeten gerekend worden, bad de ligging der stembureaux dus tot geen verdere afstanden dan van hoogstens vier Kilometer mogen leiden. Een afstand van bij de acht Kilometer is dus te lang; en we raden streken, waarin dit het geval is, zeer aan, alsnog verdere splitsing bij den Minister van Binnenlandsche Zaken aan te vragen. Ook op het aantal lessenaars in de stem- bnreelen zal te letten zyn. Een stembureel is berekend op 1000 kie zers. Nu zit het bureel van 8 tot 5 uur, dat zijn negen uur, of 540 minuten. Kwamen nu de kiezers geregeld verdeeld over deze negen uur aan, dan zou men aan iwee lessenaars genoeg hebben, bijaldien men éen minuut per kiezer rekenten hield dan 80 minuten over, want 2 X 540 4080. Maar deze rekening faalt. Lang niet allen komen in éen minuut klaar, en waar vooral op te letten iswerklieden hebben meestal vrij op een zelfden tijd. Gevolg daarvan zal zijn, dat het van 8 tot 12 slap is, maar dat om twaalf uur opeens een zeer groote massa komt opzet ten. Hebt ge nu niet meer dan twee lessenaars, dan kunt ge tusschen 12 en 4 uur niet meer dan 2 X 60 of 420 kiezers helpen, wat veel te weinig is, en maken zal, dat velen, zon der gestemd te hebben, weer naar hun werk zullen moeten. Het zou daarom ^oed zijn, zoo op elk stembureel minstens vier lessenaars geplaatst werdendat gal' 2100 minuten, als we zoo zeggen mogen, en dan kon de stemming rustig en geregeld toegaan. Een wijziging in het Kon. besluit betref fende het aantal lessenaars in de stembureaux voor de verkiezingen, beoogt het voorschrij ven van 1 lessenaar op elke tweehonderd kiezers, derhalve 5 lessenaars op elk dui zendtal. Op voorstel van den voorzitter der Tweede Kamer is gister besloten uit te stellen de behandeling der wetsontwerpen nopens de tijdregeling en de Polytechnische school, om de mogelijkheid te openen liet ontwerp tot kom vervolgt hij. terwijl hij doodelijk ver moeid op een stoel neervalt. Martin en Nelly zien eerst elkaar en daarna Godfried aan, zonder nog te begrijpen, wat hij eigenlijk gezegd heeft. „Martin je bent onschuldig I" roept Godfried nogmaals uit, terwjjl hij naar zyn broeder toe gaat en hem omhelst. „Maar 't is niet mogelijk." herneemt Martin, „je weet immerB, wat er is voorgevallen." „En tóch is het waar; na mijn afscheid van je ging ik naar bet paleis om mijn ontslag in te dienen. Daar gekomen, hoor ik, dat de doc toren met den lijkschouw belast, in mijn bureau op mij wachten en reeds herhaaldelijk naar mij gevraagd hebben; ik begeef mij onmiddellijk naar hen toe en verneem, dat hier geen sprake kan zijn van een moord, maar dat de overledene door den bliksem gedood moet zijn. Nergens was een spoor te vinden van een wond of kogel, ook de schedel was geheel ongedeerdmaar over 't geheele lichaam zag men duidelijk rood achtig bruit e vertakte zigzaglijnen. Nauwelijks had ik dat gehoord, of ik holde naar je woning, voortgedreven door den angst dat ik misschien te laat zou komen. Do doctoren zullen wel denken, dat ik plotseling krankzinnig ben ge worden, maar dat is nietsik zal later wel een bevredigende verklaring geven." (S/of volgt).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1