Binnenland. Stadsnieuws. Marktprijzen. Zweden met f36, Duitschland met f24. De I dan ƒ0.80, blijft art. 3 buiten toepassing. Vereeuigde Staten hebben een totalen schul denlast van 2400 rnillioen, waaruit volgt, dat elke Amerikaan een schuld heeft van 140. Het valt niet te betwisten, dat beschaving een kostbaar voorrecht is. Er zijn verschei dene landen, die in 't geheel geen schuld hebben, maar dat zijn dan ook ïandjes, die onder de groote lui niet geteld worden. Het. schijnt voor groote rijken bijna een onmoge lijkheid, zich vrij van schuld l houdenin iener geval verdient het opmerking, dat in de laatste 50 jaar zich inde wereld-administratie een tekort ontwikkeld heeft van 1200 rnillioen. Ten aanzien van de Troonsopvolging in ons land heeft mr. J. Heemskerk Azn,, naar aanleiding van een hem daaromtrent gedane vraag, als zijn gevoelen uitgesproken, dat de kleinzoon van wijlen de Groothertogin van Saksen-Weimar, geb. Prinses Sophie dei- Nederlanden, de meest gerechtigde is tot den Nederlandschen troon, ingeval van ont stentenis van een troonsopvolger of troonsop- volgster in de rechte lijn. Zij, die de Pfechten verdedigen van de na komelingen van Prins Frederik of van Prin ses Marianne, zien over het hoofd, dat deze Vorsten afstammelingen zijn van Koning Willem 1, den vader van Prins Frederik en van Prinees Marrianne, terwijl de Erf-groot- hertog van Saksen-Weimar afstammeling is van Koning Willem II, den vader van Prin ses Sophie. Deze Prinsen van Saksen-Weiraar zijn dus een graad nader tot den Troon dan de eerst genoemde Prinsen en Prinsessen, en deze rechtsgrond predomineert, volgens den zeker hoogst bevoegdeu Staatsman, alle andere be schouwingen. De Tweede Kamer is Vrijdag tot nadere bijeenroeping gescheiden, maar heeft nog enkele zeer belangrijke zaken afgedaan, van welk wij slechts die noemen welke voor Amers foort het meest belangrijk zijn. Zoo waren Donderdag aan de orde de be raadslagingen over het wetsontwerp tot ver hooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegroo- ting voor 1897, voor de overneming van de intercommunale lijnen der Ned. Bell-Telefoon- Mij. en een som van 1"40 '0 voor de uit breiding van de intercommunale lijnen. In zijn Nota van antwoord zeide de Minister, dat het voornemen bestaat om, bij bet ver- leenen van vergunningen tot aansluiting van perceelen aan plaatselijke telefoonnetten, voorzooveel deze perceelen gelegen zjjn buiten den kring van 5 Kilometer, in hoofdzaak te vorderen lo. aanleg en onderhoud van een lijn naar het Rijksbureau alsmede inrichting van het betrokken perceel voor rekening van den aanvrager 2o. betaling van een vast jaarlijksch uni- formrecht van f50; en 3o. betaling van 5 cent per gesprek. De vergunningen zullen alleen verleend worden voorzooveel er geen intercommunale verbinding beslaat tusschen de gemeente, of bet deel der gemeente, waarin het perceel van den aanvrager is gelegen, en de gemeente waar de aansluiting wordt verlangd, Voor intercommunale aansluiting van plaatselijke telefoonnetten zal er een soort gelijke regeling getrollen worden als voor de vestiging van Rijks-telegraaf en telefoon kantoren. Men zal dus vragen het waarborgen eener vaste opbrengst. van f1200 per jaar Wijziging van het tarief voor intercommu nale gesprekken zal eerst kunnen plaats hebben nadat met de Rijks-exploitatie eenige ervaringen zullen zijn opgedaan. Bijna zonder debat werd het ontwerp z. h. st. aangenomen. Daarna was aan de orde het wetsontwerp tot regeling van lo. den rechtstoestand van het reserve- personeel bij de landmacht, niet behoorende tot het personeel van den geneeskundigen dienst 2o. de bevordering en het ontslag der officieren, onderofficieren en minderen, be hoorende tot het onder lo. bedoeld perso neel en 3o. het verleenen van pensioen of onder stand aan weduwen en kinderen van officie ren, onderofficieren en minderen der reserve bij de landmacht, niet behoorende tot liet personeel van den geneeskundigen dienst. Door de debatten werd bepaald, dat recht op pensioen ten laste van den Staat wordt verkregen na 20 jaar dienst en bij 56-jarigen leeftijd. Ooi. dit ontwerp werd z. h. st. aange nomen. Vrijdag werd mot83tegen 6 stemmen aange nomen het ontwerp van wet regelende de Gerneentê-financiën. Tegen stemden de hoeren Van Gijn, Micliiels van Vorduynen, Veegens, Rink, J.)e Roer eri Pytlerseri. Ingevolge wijzigmgen, door de Commissie van Rapporteurs voorgesteld, luidt art. 4thans «Voor Gemeenten, waar de gewone kosten voor armenzorg gemiddeld over de jaren 1894, 1895 en "1896 voor iederen inwoner op 1 Januari 1896 niet meer hebben bedragen »Voor Gemeenten, waar die kosten op dezelfde wijze berekend, meer hebben bedra gen dan fö.80 bedraagt, door toepassing van art. 3, de verhooging van de volgens 4 van art. 2 uit te keeren som niet meer uan noodig is om de kosten op 10.80 voor iederen inwoner op 1 Januari 189G te brengen". Volgens de Haagsehe bladen bestaat bij den Voorzitter het plan de Tweede Kamer weder bijeen te roepen einde Juni of begin Juli, in elk geval eerst na de verkiezingen. Nu de leg- en broedtijd der vogels nadert, mag men er wel eens aan denken, dat men door het verdrijven en dooden van lijsters, in 't bijzonder van zanglijsters of merels, zich zelf grootelijks benadeelt. Want behalve, dat deze vogels veel insecten verorberen, maken ze ook zeer ijverig jacht op de zoo schadelijke slakken, en zulke vogels zijn er juist bijzonder weinig. Er wordt gewaarschuwd tegen valsche Bel gische bankbiljetten van 20 franc. De totdus- ver als valsch herkende exemplaren dragen alle bet nummer 603 Z 917 22924603. De blauwe kleur van de voorzijde is meer violet dan bij de echte biljetten. Door het niet ter aflossing aanbieden van 296 obligatiën der 3 pCt. leening van Rot terdam wordt daardoor gratis in de kas dier Gemeente gestort een som van f 888 's jaars. Als een staaltje van Hollandsche beleefd heid deelt het Dayblad het volgende mede. Te Rotterdam werd Vrijdagmiddag een aan zienlijke dame uit Den Haag. die naar den zin van het publiek wat te elegant gekleed was, zoodanig bemoeilijkt, dat de politie haar niet kon beschermen en zij een rijtuig naar het station Delf'tsche Poort moest ontbieden. Te Amsterdam is op 65-jarigen leeftijd overleden de beer G. B. Salm, een onzer meest bekende bouwmeesters. De oudste inwoner van Grootebroek, de heer G. Buurman, ging Vrijdag zijn honderd ste jaar in. Zijn leeftijd in aanmerking ge nomen, is de oude man nog heel kras. Een bijdrage, die de klacht der Gemeen tebesturen staaft, dat de uitvoering der Rijks wetten hen op zulke zware lasten zetDoor B. en W. van 's-Gravenliage is een som van f5000 aangevraagd tot verhooging van den post op de Gemeenlebegrooting voorde kosten van de kiezerslijsten en van het uit oefenen van de kiesvGrrichtingen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 31 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dut een verzoek tot verbetering <lcr Kiezerslijst voor 1X97/98 is ingekomen, hetwelk tot en met 21 April a.s. ter Secretarie ter lezing ligt en in af schrift tegen betiding der kosten verkrijgbaar is. Amersfoort, den 12. April 1X97. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SOHELTUS. Vergadering van den Raad der gerente Amersfoort op Dinsdag, 13 April 1897, des namiddags hall" twee. Punten van behandeling: 1. Primitief kohier in zake de Inkomsten belasting dienst 1897. 2. Ontwerp-besluit tot beschikking over een gedeelte van het vermoedelijk saldo der Rekening over 1896, voor het dienstjaar 1897. 3. Ontwerp-besluiten tot het doen van uitgaven op het fonds «Onvoorziene uitgaven" voor 1890. 4. Voorstel van den heer D. Gerritsen om Burgemeester en Wethouders uitte- noodigen, in zake eene verhooging der jaar wedde van den onderwijzer G. F. Nijland, adviezen van de scbool-auioriteiten te vragen. 5. Ontwerp-verordening voor de plaatse lijke Commissie van Toezicht Lager onderwijs. 6. Voorstel van Burg. en Weth. betrek kelijk de bewoning van het gebouwtje aan de Algerneene begraafplaats, Hellestraat. 7. Ontwerp-verordening op het gebruik van de haven, grachten en beken in de ge meente Amersfoort. 8. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare school Ie soort voor meisjes, met ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedde van de benoemde. Op de beide Paaschdagcn zal de godsdienst oefening in <le Gereformeerde kerk A, aan de Langegracht hier, worden geleid door dr. Bavinck, hoogleeraar uan dc Theologische school te Kampen. Naar aanleiding van het berichtje over de samenstelling der Kiezerslijst, in ons nummer I van 22 Maart, waaruit bleek, dat slechts 727 van de 1047 kiezers te Amersfoort geboren zijn, hebben verschillende redactiën van lila- den een dergelijk onderzoek ingesteld en daaruit blijkt, dat bijna overal de ingeborenen verre in de minderheid zijn. Gaan we nu wat verder, dan blijkt, dat te Amersfoort niet éen van de leden van liet Dagelijkse!) Bestuur hier geboren is en dat van de 17 Raadsleden er 11 elders zijn gé borén. Langzamerhand wordt dus ook Amersfoort door «uitlanders" geregeerd. Tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnsen hier is, als opvolger van wijlen den heer F. W.J. H. Tengbergen benoemd de heer N. J. M. Schelfhout, thans ontvanger te Dordrecht. Onze stadgenooten mej. M. A. Dorrenstein en H. C. Kerkhof! hebben met gunstig gevolg afgelegd het examen voor onderwijzeres. De lessen van den wintercursus der Bur geravondschool werden Vrijdagavond ge sloten. Na gehouden examen zijn bevorderd van de eerste tot de tweede klasse: N. van Beek, C. P. van den Broek, A. van Daal, A. van Es, J. F. Massing, H. .1. Hendriks, G. N. van Nieuwenhuizen, W. Ruitenberg en J. van der Velder.. Het eind-diploma werd uitgereikt aan J. W. van Achterbergh J. Wz., P. de Boer, N. Heilijgers, .1. Houzer, F. W. Klaarenbeek, J. L. Lier en D. Ockhuisen. die nu allen de klasse voor voortgezet teekenonderwijs kun nen volgen. Niet bevorderd werden 8 leerlingen der eerste en éen der tweede klasse. Als gewoonlijk konden ook weder dit jaar, dank zij de vrijgevige beschikking der loge «Jacob van Cainpen", aan eenige jongelieden prijzen worden uitgereikt, als: een2de prijs aan A. van Daal en J. L. Lier, en een 3e grijs aan N. van Beek, P. de Boer, F. W. laarenbeek en J. van der Velden. De zomercursus vangt aan op Dinsdag 27 April, des avonds 7 uur. Onze vroegere stadgenoot de heer B. G. Versélewel de Witt Hamer, oud-luitenant kwatiermeester bij het leger hier te lande, is gekozen tot lid van den Tweeden Trans- vaalschen Volksraad. Hij neemt zitting 1 Mei a. s, en wel als vertegenwoordiger der Kaapgoudvelden bij Barberton en is de eerste Nederlander die van genoemd lichaam deel uitmaakt. In de Donderdagavond gehouden verga dering van de kiesvereoniging «Eendracht" werden gekozen tot leden van het. Bestuur naast de lieeren M. Boukamp, A. Schimmel A. Veen. de hoeren: D. Gerritsen, 1. M. J. Hoog, W. van Schaik, F. J. Rachel, G. J. Sasbach en C. J. F. Prins. Tot, afgevaardigden tiaar de Algerneene srgadering der Liberale Unie werden ge kozen dc lieeren Boukamp, Gerritsen en mr. J. C. F. Prikkentot hun pluats- rvangers de hoeren F. W. A. 1. Vaarzon Morel, W. N. ('oenen en J. C. F. Prins. De lieeren Gerritsen en Prikken hebben de benoeming onderscheidenlijk als Bestuurs lid en als afgevaardigde niet aangenomen. Het ledental is gestegen tot rond 240. Tot commandeurs dor Amersfoorlselie Vrijwillige Brandweer zijn benoemd H. J. Reerns (vacature G. de Jager) en J. 11. Donath (vacature E. E. Blok). Door de «Nederlandsche Maatschappij van Brandverzekering" te Tiel (agent de heer 11 R. Struve) is aan den arbeider G, van Kom mer een gratificatie van 1'3.toegekend wegens het. flink optreden bij een begin van brand ten huize van de heer L. .1. Hontelé, aan den Hoevelakerstraatweg hier, op 27 Maart jl. Toen we verleden Maandag berichtten van don diefstal ten huize van den brieven besteller Wolfswinkel hebben we geheel onwillens, want onzo zegsman schijnt niet goed ingelicht geweest te zijn den agent au politie le klasse II. H. Enkelaar tekort ;edaan. Immers niet dc Amsterdainsche recherche zooals men ons liet zeggen, maar hij heeft den dader te Amsterdam gepakt. Eere wien eere toekomt, te meer waar hij zoo handig is opgetreden. Hij kende H., den dader zoowat, omdat deze als milicien vroeger hier in garnizoen was geweest, doch had geen enkele andere aan wijzing dan een lucifersdoosje, dat op de «plaats des diefstuls" was gevonden. Op dat lucifersdoosje nu bouwde hij zijn plan de campagnena ecnig zooken in de buurt waar II. gewoond had. vond hij dozen en liet eerste wat hij dood, was dozen om een beetje vuur vragen. II. was dom genoeg om aan dit verzoek te voldoen en Enkelaar zag een zelfde lucifersdoosje, dat hij van II. kocht rui met oen dubbeltje betaalde, waarop H. uit een welgevulde portemonnaie geld terug gat; ofschoon hij een oogenblik te voren had gezegd, reeds tang zonder werk te wezen. Toen wist hij den vriend mee te troonen naar de Muidorpoort, waar l»U ,,cm spoedig in arrest had. waarna hij een visite ging maken bij H's vrouw en haar moeder, die óok de zelfde lucifers gebruikten. Daar wist hij ook al spoedig, dat H.-len avond van zyn bezoek aan Amersfoort hun geld had gegeven en toen H. op Enkelaar's vraag «waar heb ie dien rijksdaalder gewisseld 7" geantwoord luid «er was geen rijksdaalder bfj, brigadier" toen was de zaak in orde. 't Is niet de eerste maal dat Enkelaar zoo n varkentje wascht. Door de politie hier is in de afgeloopen maand, ter zake van overtreding van het Reglement op het rijden met hondenwagens, proces-verbaal opgemaakt tegenC ile M ,1 F., II. van E., H. B. van M..L. H., H. vin D N (ie M. en N., de G., allen te Amersfoort! PI». «Ie L. te Nijkerk, en J. M., t,e Bunschoten. Bij een door den heer A. O verbosch, plaatsvervangend districts-veearts hier, op last van den districts-veearts te Utrecht, inge steld onderzoek naar den gezondheidstoestand van het vee van II. van 1'., koopman en veehouder te Nijkerk o/d Veluwe, bleek, dat 4 van de 17 gestalde runderen aan tongblaar lijdende waren. Tegen Van 1'., die van liet heerschen der ziekte geen aangifte luid gedaan is deswege proces-verbaal op opgemaakt. Bij de Zaterdag ten Raad huizo gehouden aanbesteding van liet maken en leveren van "acht stemhokjes en zes balustrades voor de stembureaus werd ingeschreven door den lieer J. Klaarenbeek, hier. voor de som van f245, wien het werk is gegund. Aan majoor Tromp van Holst, commandant der (ld. schutterij hier, is vergunning verleend ook dezen zomer de oefeningen van het 5e regiment infanterie bij te wonen. Do le luitenants-adjudant A. W. Groote en J. W. G. Peltzcr, van liet 2e en het 4e batal jon 5e regiment infanterie hier, hebben met ingang van lieden van bataljon verwisseld. De le luitenant II. W. Seliaiiikes, van het 7e regiment infanterie, is op zijn verzoek inet ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst bij het 5u regiment infanterie en wordt ingedeeld bii liet 3e bataljon hier. De reserve-onderofficier F. Muller, van het 5e regiment infanterie hier, is op ziju ver zoek overgeplaatst bij het 2e bataljon 8e re giment infanterie te Deventer. De detacheering van luitenant G. J. A.A. baron Van Heemstra, van het 1e regiment huzaren, bij (Ie Rijschool hier is wederom met 2 jaar verlengd. Gedurende den tijd der zomeroef'eningen worden bij het 5e regiment infanterie en net le regiment veld-artillerie hier gedetacheerd cadetten van do Kon. Militaire Academie te Breda. De batterijen van het le regiment veld artillerie uit dit garnizoen zullen, tot het houden van practisclie oefeningen, van 3 tot 23 Juli de Legerplaats bij Oldenbroek be trekken. Luitenant P. D. van Essen, van hetle regi ment. veld-artillerie hier, wordt men ingang van 1 September gedetacheerd bij de in structie-batterij te Arnhem. Luitenants G. P. Bouten, van hot 4e, en A, C. A. Perk, van het 2e regiment vesting artillerie, worden 1 Mei a.s. eervol ontheven' van hun dotae!leering aan de Rijschool der bereden artillerie te Bergon-op-Zoom en ge detacheerd bij de batterijen van hetle regi ment veld-artillerie hier. De leerlingen van hot 2e studiejaar dor Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenliage zullen in Juni onder leiding van de kapiteins van den Generalen staf H. C. A. Neeteson en H. L. van Oordt gedurende 6 dagen een oofonlngsreis houden in de omstreken van Amersfoort. De voordracht voor Hoogheemraad van den Bunsclioter Veen en Veldendijk (vacature wijlen den lieer M. Lagerweij. te Amersfoort) bestaat, uit de heerenA. Kuijer Az., A. Huurdeman en A. T. J. van't Klooster, allen te Hoogland; tor vervulling van de vacature door periodieke aftreding met 1 Juli van mr. A. J. de Beaufort., te Leusden, worden voorgedragen de lieeren mr. A. J. de Beaufort te Leusden: J, van den HengelMz.,teStou- tnnhnrg. en G. Voskuilen, te Hoogland. Amersfoort, Vrijdag 9 April 1897. Appelen PO.a f0.~Peren I O&fO.— Zandaai'dappelen 11.40 ii f' 1.00 p. heet. Hoendereieren f2.60 f3.10 Eendeneieren f0.— a f0.— p. 100 st. Boter 10.80

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2