Donderdag 22 April 1897. No. 4660, 46e Jaargang. Buitenland. Binnenland. VERGIFT. Uitgave Firma A. H. VAN CLEI te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 ï'egeis 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Directeur van'sRijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaard kohier No. 5 van do belustiug op Be drijf*- en andere inkomsten over het dienstjaar 1896/97 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 20. April 1897. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCII [MMELPENNINCK. Reuter seinde Zondagnacht uit Con- stantinopel Tengevolge van een nieuwen inval van Grieltsche benden heeft Turkije aan Griekenland den oorlog verklaard. De Turksche Ministerraad, heden ten paleize gehouden, heeft besloten den af gezant Assim Bey uit Athene terug te roepen, aan den Griekschen gezant Mnu- rocordato zijn paspoort te doen toekomen, en Edhem Pacha, den opperbevelhebber van het leger in Macedonië, te bevelen aanvallend op te treden. De opper-kamerheer en de chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin maken bekend, dat II. M. «Ie Koningin-Re gentes op Maandag den 26 April aanstaande in het Paleis te Amsterdam gelegenheid zal geven bij Hoogstdezelve hunne opwachting te maken, des voormiddags ten lü'/o ure aan militairen en civiele autoriteiten, des namid dags ten l1/2 ure aan commission, en op Dinsdag den 27 daaraanvolgende ten 10ure particuliere audiëntie zal verleenen. De audiënties, door H. M. de Koningin- Regentes te Amsterdam te verleenen,zullen door H. M. de Koningin worden bijgewoond, zoodat zij, die ter audiëntie worden toege laten, tevens zullen worden voorgesteld aan H. M. de Koningin. Feuilleton. 8). In de duisternis van den nacht verscheen voor zijn geestesoog: het betooverend gelaat der goud blonde sclioone. Hij moest liet zichzelf toestemmen, dat hij zinneloos, geheel zinneloos was. Doornat kwam Benedict thuis en weldra stond hij aan het ziekbed van zijn moedor. De verpleegster verliet bescheiden de kamer. Benedict schrok van liet gelaat der zieke, dat hij bij het schijnsel van een lampje zag. Zij was stervende: haar reeds half gesloten oogen rustten met een uitdrukking van teedere liefde op hem. Benedict. Moeder? Je ziet er zoo ontsteld uit; is er iets met in orde O u bedoelt met mijn verloving Ja, daar mee is alles in orde. ik ben de verloofde van Her mine. En toch lees ik geen voldoening in je gelaat. Zeg mij. wat is je voor onaangenaams overkomen? Benedict schudde de herinnering aan do ont moeting met Roosje van zich. Ik heb wat te hard geloopen, want ik kon geen rijtuig vinden ik ben moe, dat is alles. Dn klotirlooze lippen van mevrouw Keiler be proefden te glimlachen, terwijl zij wide: Jo hebt er wel aan gedaan geen tijd te ver liezen. want anders had je de laatste woorden van je moeder misschien niet meer kunnen hooien. Ik geloof, dat het nog tot middernacht zal duren. Het vertrek van HH. MM. de Koninginnen op a. s. Zaterdag naar Gouda is bepaald op 's middags 12.30 per Staatsspoor van 's-Gra- venliage. De koninklijke trein, die te 1 uur te Gouda verwacht wordt, vertrekt ten 5.5 naar Amsterdam, alwaar HH. MM. ten 6 uur (sladstijd) aankomen. HH. MM. de Koninginnen zullen de zomer maanden doorbrengen op Het Loo en Zich reeds half Juni daarheen begeven, na Hun reis naar Beieren en Oostenrijk. De commissie van onderzoek in zake de concurrentie, door den gevangenisarbeid aan de vrije nijverheid berokkend, beeft Zaterdag haar verslag aan den Minister van Justitie ingezonden. Men herinnert zich de historische woorden van Michiel de Ruyter, die op zijn admiraal schip na bet donderen van een volle laag tot de landrotten, die zich kort te voren o- 1 zijn slechte houding te paard hadden maakt, en uit den zit geraakten, zeide «Ziet, mijne hoeren, dat is nu mijn paard. De naneven van De Ruyter, een 100-tal zeeofficieren, hebben aan den Minister van Marino verzocht, bun een praetischer tenue toe te staan voorbet fietsrijdeo. De lan ge jas is daarvoor een hij voorkeur ongeschikte dracht en adressanten vragen daarom, wij zende op het groote nul van de sport, zoowel voor het olficierskorps als voor de minderen, bij het fietsrijden de korte jas, of wel bur- gorkleeding te mogen dragen. Het nut van het wielrijden bij de marine Door het Leger des IJeils is een vliegend blaadje verspreid waarin door bet hoofdkwa tier voor Nederland en België gewezen wordt op hetgeen door het Leger is tot stand ge bracht. Als zoodanig worden genoemd de Toevlucbten en werkplaatsen in de steden, bet Reddingshuis t,e Amsterdam, bet kleine Reddingsbuis in Den Haag, de ziekenverpleging met kostelooze Polikliniek in Den Haag, liet landelijk Te Huis te Hilligersberg, de Land- kolonie. Omtrent deze verschillende instellingen worden lal van bijzonderheden in dit vliegend blaadje medegedeeld. Wat wilskracht vermag, hebben twee broeders te Nieuw-Ruinen bewezen, die twee jaar geleden dagelijks in het veen werkten en nu met glans het examen voor onder wijzer aflegden Ken eenvoudig meisje te Stads-Kanaal, dat op reeds 21-jarigen leeftijd haar studie be r at' zjjn zie e gon, heeft eveneens na 2 jaren haar ijver met goeden uitslag bekroond gezien. Bij de te Schiedam gehouden verpachting van 10 standplaatsen op de aanstaande ker mis werden die plaatsen toegewezen voor een gezamenlijk bedrag van 'f3397.78l/2; het vorig jaar bedroeg de opbrengst slechts f880. Als men niet wist, dat er streken in ons land bestaan, met name Schoterland en Weststellingwerf, waar een «woning" iets is, dat van een paar planken en wat plaggen in weinige uren in de beide gebouwd wordt, zou inen liet volgende gesprek, dat dezer dagen op een school in een dier gemeenten tusschen onderwijzer en leerling gevoerd werd, nauwelijks kunnen begrijpen. Onderwijzer. Waarom ben je gister niet in de school geweest? Leerling. Wij zijn gister verhuisd, meester. Ouderwijzur. Maar kon je daarom niet in j school komen Leerling. Neen, meester, want ik moest eerst een nieuwe woning helpen bouwen. De Delflsche schutters werden dezer dagen verblijd met nieuw leergoed; daartoe moest natuurlijk het oude ingeleverd worden. Een der landsverdedigers komt met een I bedrukt gezicht bij den luitenant-kwartier- meester en vertelt dezen, dat hij onmogelijk j zijn oud leergoed kan 'inleveren, omdat bet zonder zijn voorkennis was weggegeven, j De arme drommel, die er gelukkig rnee gemaakt was, had o. a. van de patroontasch, zoo goed en zoo kwaad als het ging, een paar schoenen gemaakt. De uitgever van een courantje in een der Noordelijke provinciën tracht het ruilhan delsysteem weder in te voeren. Ken zeepfabrikant ontving van dezen we reldhervormer bericht, dat indien hem een zekere hoeveelheid zeep werd gezonden, hij voor die firma bepaald aantal advertentiën zou plaatsen. Zoodoende kan de man een 'aardig raaga- zijntje krijgen. Wat deze uitgever doet, is trouwens een weerslag op wat sommige adverteerders doen. Van tijd tot tijd wordt, men bij de bladen verblijd met aanbiedingen van advertentiën, te plaatsen tegen verstrekkingen in natura. Vrij ruilverkeer in primitieven vorm Na reeds geruimen tijd zonder werk te hebben rondgeloopen, vond zekere H. te Utrecht, ten slotte in de afgeloopen week toch op jc horloge, Dat zal wel Benedict. Ae.li moeder, hoe kunt u aan zooiets denken Benedict zag op zijn horloge en sprong verschrikt op. Half twaalf. Zij, de schoone met de betooverende oogen, moest zeker reeds op het bal masqué zijn en naar hein zoeken. Een koortswoede greep Benedict aan; zijn blik dwaalde door het vertrek. Hij zeide legen zijn stervende moeder, dat hij spoedig naar zijn kamer moest om zijn door de sneeuw doorweekte laarzen uit te trekken, maar daar gekomen kleedde lig zich in bal toilet. Het was hoog tijd om zich naar het gemaskerd bal te begeven. Van het sterfbed zijner moeder naar liet gemas kerd bal, in het bonte gewemel van uitgelaten mannen en wufte vrouwen. Benedict huiverde toen hij zijn pels aantrok. Ge heel gekleed ging hij terug naar de kamer waar de stervende lag De verpleegster zat weer aan liet bed. Als verstomd bleef Benedict op den drempel staan. Hij zag hoe. het gelaat zijner moeder loodkleurig was geworden en haar lippen zich niet meer be wogen. Haar trekken waren strakhet einde na derde. Weder keek hij op zijn horloge; het was bijna twaalf uur. Hij moest weg, hij kon niet langer wachtende camelia's brandden in zijn zak. Ik snel naar den dokter! riep hij uit. De verpleegster keek hem verwonderd aan en zeide Ilicr helpt geen mensehelijkc macht meer, het zou te vergeefs zijn. Toch ga ik naar den dokter, herhaalde Bcne- dict. Op het oogeublik, dat de verblinde jonge man zich omkoeren wilde om hot vertrek to verlaten, sloeg de stervende haar oogen op en bewoog haar lippen. Blijf hier, zeide de verpleegster zacht, mevrouw uw moeder heeft nog zoo korten tijd te leven. Benedict staarde naar de stervende. Een gevoel van berouw over zijn liefdeloos gedrag overviel hem. Daar sloeg een klok twaalf uur. Benedict slaakte een heeschen kreet en snelde voort. Hij kon het sterven zijner moeder niet afwachten met onweerstaanbare macht werd hij voortgedreven naar liet gemaskerd bal. Wanneer ik vannacht niet met haar spreken kan, dan is zij voor mij verloren, mompelde Bene dict terwijl hij do trap afanelde. Vergeten waren de stervende moeder, de verloofde in het huis van den fabrikant, de arme, bedrogen cchtgenoote, die in liet water een toevlucht had gezocht. Toevallig vond hjj spoedig een rijtuig. Hij stapte in. Naar het Odeonriep hij den koetsier toe, en zoo snel nis je maar kunt. Weldra hield het rijtuig stil voor het gebouw, waarin het bal gehouden werd en Benedict sprong Een lievige ongerustheid had zich van hein meester gemaakt. Zou zij er nog zijn Hij ergerde er zich over, dat zooveel lastig opont houd hem belet had, vroeger te komen. Nu ontdeed hij zich hnnstig van zijn pels cn be klom de met tapijten belegde trap. Een warme en door verschillende geuren bezwan-' gerdc lucht stroomde hem tegemoet en tusschen de opgewekte toonen van de vlugge, vroolgkc dans muziek klonk het lachen der balgastcn. Het gelaat van Benedict nam ecu vroolgker uit drukking aan en zjjn wangen werden hoogrood ge kleurd. nog iemand die, hoewel wetende dat drank misbruik de hoofdoorzaak was waarom by bijna overal had gedaan gekregen, zich over hem ontfermde, zijn beloften van beterschap aanvaardde en hem in diëtist nam tegen een loon, dat slechts zelden aan de jongste knechts wordt gegeven. Nu zou men hebben mogen verwachten, dat de man sedert dat oogenblik zijn uiterste best zou hebben gedaan om aan zijn patroon te toonen, dat het hem ernst was, en dat hij, door de ondervinding geleerd, wijzer was geworden. Het tegendeel was echter het geval, want nauwelijks drie d. .gen in dienst zijnde, ontvreemde hij uit de huis kamer een bankbiljet van f40 dat doorzijn meestereres weinige oogonblikken te voren was gereed gelegd om een rekening te be talen. Wel trachtte hij, toen de diefstal werd ontdekt, alle schuld daaraan te ontkennen, doch toen hij door de rechercheurs werd onderhanden genomen, legde hij spoedig een volledige bekentenis af en duide toen tevens de plaats aan, waar het nog niet door hem verteerde geld was verborgen. De drankduivel had ook ditmaal weder gezegevierd en den man al zijn goede voor nemens weldra doen vergeten, doch tevens diens gezin nog ongelukkiger gemaakt. Zondagmorgen vroeg werden de ingezete nen van IJseirnonde door het luiden der klok uit hun slaap opgeschrikt en meenden, dat er brand was. Gelukkig bleek dit echter niet bet geval te zijn, maar, dat de wakkere klokluider zich had vergist en een uur te vroeg den openbaren eeredienst had aange kondigd. Het kerkbezoek was er dien dag echter te grooter door In een te Delft verschijnend blaadje komt een advertentie voor, waarin een visschers- firma te Schipluiden haar waar aanbeveelt. Daarin wordt gezegd, dat zij levert: geen Maas, Waal of Duitsch goed maar eigen fabrikaat I Door de uniform-verandering van het leger is aan het bedrijf der passementwerkers een zware slag toegebracht door de afschaf fing der vangsnoeren, de granaat en de kwast der kwartiermutsen alsook de ballen en pom pons der shako's. Te Breda zijn o. a. meer dan honderd personen door den genomen maatregel buiten werk gekomen. In 1896 hadden in ons land de volgende merkwaardige hagelbuien plaats: 3 Junie vielen te Geld er malsen hagelstenen Ja, dit was een geheel ander toon eel, dan die welke hij in de laatste uren had aanschouwd. Onder deze ontelbare, verleidelijke mnskers inoest zij zijn, die hem met bijna bovennatuurlijke macht tot zich trok. Benedict drong niet een aan onbeleefdheid gren zende haast door het gewoel der maskers heen Zijn blik dwaalde van het eeue masker naar het andere om do oogen te ontdokken, die huns go- lijken niet hadden. Te vergeefs. Hij verloor den moed, leunende tégen de balus trade van een loge en zuchtte Zjj is er niet meer, door mijn lang wegblijven heb ik baar bcloedigd. Eensklaps verstomde hij. Niet ver van hem af stond een vrouwelijke domino in zwart en rood. Door do gaten van het vuurfoode masker schit terde een paar oogen, dat Benedict bijna buiten zichzclvcu van verrukking bracht. Hij snelde op de domino toe. Deze hief den zwart kanten te man. daarbij beefde. Mevrouw, fluisterde hij het masker toe, ik weet niet hoe ik u zal aanspreken, maar ik houd u voor een koningin der schoonheid. De oogen der domino fonkelden. Een wisselen van complimentjes mag ons den kostbaren, helaas veel te korten tijd van het samen zijn niet doen verspillen, zeide de dame niet een zucht vloeiende buitenlaiulsolie uitspraak. Ik ben het, die u de camelia's toewierpik bemin u. O l mevrouw, u verplaatst mg in den hemel. De domino legde haar vingers op den arm van Benedict.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1