Stadsnieuws. Advertentiën. zo groot als knikkers. Te Hilversum en te Baarn vielen er die dag met een middellijn van meer dan 1 c.M. 26 Julie vielen er te De Leek, in Gronin gen, 's avonds te halfacht, hagelstenen als knikkers, sommige als duiveneieren. De hagel die om balfvier te Dalmsholte, nabij Ommen, was gevallen, had de grootte van paardebo- nen en de vorm van knopen met een steel. 26 Augustus vielen ten Z.O. van Wester- scbouwen zulke scherp gepunte hagelstenen, sommige ter grootte van een knikker, dat het rundvee een schuilplaats zocht onder de bomen. 10 September vielen er aan de Westzijde van de kom der gemeente Woudenberg zeer harde hagelstenen, van de grootte van grote knikkers. Voor een liefdadig doel wordt thans te Apeldoorn ter bezichtiging gesteld de kist in welke Hugo de Groot van Loevenstein is ontkomen. De kist of, éen der kisten Want men weet, dat er heel wat kisten in en buiten ons land den naam hebben, dat ze bij deze ontsnapping dienden. Voor een paar dagen sprong een school gaand meisje te Groningen zóo lang achter een touwtje, dat ze bewusteloos neerzeeg. Een hersenschudding was wellicht het ge volg, want het arme kind is steeds buiten kennis geweest en nu reeds overleden. Als men tegenwoordig de reclames leest van zoogenaamde «Geldersche winkels", zou men vermoeden te leven in een land van louter melk en honig. Op iedere hoeveelheid boter krijgt men cadeaueen ontbijtkoek of een pak chocolade, welke toch zeker niet tbuisoehooren in Geldersche winkels. De mooiste reclame van dien aard maakt een winkelier op de Hoefkade in Den Haag. Daar krijgt men, wanneer men een pond boter koopt, een half pond cadeau plus vijf eieren of twee ons koffie In liet Paaschnummer van een der Groning- sehe blaadjes kwam de volgende advertentie voor Beleefd verzoek ik gunst. Zoowel voor groote als kleine voeten, daar ik ruim ge sorteerd ben in sterke lialfsleten schoenen. Tevens heb ik de zuurkool op 3 ct., puike snijboonen 6ct., 5 liter aardappelen, jammen, 13 ct., 25 liter 40 ct., idem jammen 5 liter 10, 25 liter 30 ct. Den lsten Paaschdag ge sloten. Iemand te Zieriksee, vroeger in het bezit van een groot fortuin, bewoner van een prachtige hofstede, bezitter van sierlijke paarden en rijtuigen en ook van vele vrien den, is door allerlei tegenspoeden deerlijk afgetakeld. Voor enkele weken kon men hern met sigaren en lucifers aan de deuren, ook van zijn voormalige vrienden, zien venten. Eindelijk heelt hij dezer dagen, door toe doen van iemand die hem geheel vreemd was, een zeer, zeer ondergeschikte betrek king gekregen, .tegen een belooning van een paar gulden per week met. vrije woning en vrije kost. In Handelsbelangen wordt nog eens dringend gevraagd om maatregelen tegen llesschen- trekkerij, en ter kenschetsing van den toe stand het volgende aangehaald. Onlangs, aldus deelt het blad mede, heeft een Ambtenaar van bet Openbaar Minsterie bij het nemen van zijn requisitoir ongeveer aldus gesproken »Daar staat een bedrieger; hy was gewoon te bedriegen en bewezen is, dat hij bok nu bedrogen heeft. «Daar staat een llesschentrekkerhet blijkt, dat hij het van beroep is. Ook in deze zaak pleegde hij flesschentrekkery. «Daar staat een oplichtermaar niet een oplichter in den zin der wet. «Ik moet dus en het is me een zware taak voor beklaagde eischen vrijspraak. «Een leemte in de wet gebiedt het me, en dus kan ik mijn plicht niet anders vervullen dan waarschuwende tegen hem, den fles- scbentrekker, den voor den goeden handel zoo gevaarlijke". De heeren hebben weer een nieuw kunstje bedacht. In de vorige maand ontvingen drie spek- stagers te Zwolle een briefkaart uit Amster dam van den volgenden inhoud «Daar er hier veel bedrog in de gerookte vleeschwaren voorkomt, zoo wenschte ik van u te weten de prijzen van zuivere gerookte ham", enz. enz. Metachting. (liandteekening.) Nadat .die slagers hun prijsopgaven ge zonden hadden, kregen zij alle drie dadelijk elk een fiinke bestelling van gerookte worst, boterham-worst, gerookt vleesch en hummen. Zeker om te doen denken, dat men meteen voornaam persoon te doen had, die er keuken meiden en waakhonden op nahoudt, stond onder een der brieven«P.S. Weet u ook Soms aan een (linken waakhond te komen, maar niet hooger dan f80?" en onder de twee andere brieven stond«Weet u ook soms tegen Mei een goede keukenmeid Loon f130 'sjaars plus verval". Toevallig vernamen onze drie slagers nog vóór de verzending der mooie bestelling, dat tegen een persoon van denzelfden naam als de briefschrijver was gewaarschuwd, omdat. hij het eerbaar empiooi van flesschentrekker uitoefent. In den Gemeenteraad van Maastricht is onlangs een ontwerp op het zetten van gela gen en het sluiten der herbergen behandeld. Volgens de MaastricMsche Ct. ontspon zich daarbij het volgende curieuse debat De heer Regout wenscht het sluitingsuur van 11 op 12 uur te zetten. De BurgemeesterWij laten zetten tot 12 uur. De heer RegoutEenvoudig stemmen tot 11 uur maar doen tot 12. (Algemeen gelach). De heer Marrees De beschaving is vooruit gegaan na 12 uur kan men gerust naar huis gaan. De heer Rongen Waarom moeten de bur gers vroeger naar huis dan de lui uit de sociëteiten De heer Pyls: Dat kan niet veranderd worden, er zijn arresten van den Hoogen Raad. De heer Rutten: Alle burgers hebben ge lijke rechten. De heer Pvls: Zij zijn niet gelijk! De heer IïuttenDat is middeneeuwsch. De heer Pieters wenscht ook gelijkstelling. Ten slotte wordt het voorstel van den heer Regout aangenomen. Volgens den Burgemeester van Maastricht hebben dus de burgers zijner gemeente geen gelijke rechten. Berust dit gevoelen óok op een arrest van den Hoogen Raad 't Schijnt wel, dat dit niet zoo is. Gedepu teerde Staten hebben althans de Verordening reeds afgekeurd. Een schaap, dat in de nabijheid van Har- lingen graasde, is gewoon 's morgens, onge veer acht uur. een paar straten der stad in te wandelen en dan in zekere buurt deur aan deur een beete broods te ontvangen. Bij zeker huis gekomen, keert bet terug, maar komt omstreeks elf' uur weder in die buurt, om dan aardappelschillen op te balen. Onlangs bleef liet schaap weg, maar verleden week verscheen het weder, nu in gezelschap van twee lammeren, tot groote blijdschap van de buren, die te hoop loopen om de moeder met de beide kindertjes te verwel komen en te onthalen. Door het classicaal bestuur van Middelburg is aan een vijftal gemeenten voor den tijd van éen jaar uitstel van liet beroepingswerk verleend, nl. aan de Ned. Hervormde ge meenten te Zoutelande, Biggekerke, Arne- muiden, Vrouwepolder en St. Laurens. De eerste gemeente is 27 jaar. de tweede en de derde zijn 23 jaar, en de vierde is 16 jaar vacant. Het echtpaar Wolters, te Polsbroek— de rnan is ruim 71, de vrouw bijna 71 jaar begaf zich jl. Maandag naar Benschop om hun daar wonende moeder, die nog kras en gezond onder vele blijken van belangstelling haar 96sten verjaardag vierde, «nog vele jaren na dezen" toe te wenschen. Werd meermalen uit verschillende plaatsen mededeeling gedaan van diefstal van kippen, thans is het tegendeel te melden. In den tuin bij de pastorie te Waarde staat een kippenhok, dat Vrijdagavond nog geen bewoners bevatte. Zaterdagochtend vond men er echter een 6-tal kippen en een haan in. Elk der hennetjes had reeds een ei ge legd. Een Paaschcadeau voor dominé De bankjes van duizend schijnen te Am sterdam goedkoop te zijn. Een dame, die in een winkel te Amsterdam inkoopen deed, gaf een bankbiljet van f 1000 in betaling, in de meening er een van f 100 te geven. Het abuis is later door den maga- zijnhouder ontdekt. De nog onbekende dame werd opgeroepen om de resteerende f 000 te komen afhalen, doch heelt zicli nog niet aangemeld. Eergister werd daar op straat gevonden een ander bankbiljet van f'lOÜO. Eenige weken geleden smokkelde een Eriesch veehouder een jonge koe. Dit werd verklikt en de boer moest deswege terecht staan voor do rechtbank te Heerenveen. Om aan straf' te ontkomen, had iiij door bedrei ging en omkooping zijn knecht en zijn meid weten te over te halen, om als getuigen onder eede voor de rechtbank te verklaren, dat zij niets van het sluiken afwisten, doch in weerwil daarvan werd de boer tot f50 boete veroordeeld. De knecht en de meid maakten zich beide schuldig aan meineed en werden deswege later door de rechtbank ieder tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Dinsdag moest de boer voor den recfiter-commissaris verschijnen wegens be dreiging en omkooping (bij bad de meid f 500 beloofd als zij in zijn voordeel getuigde en beiden met ontslag uit den dienst bedreigd). Het resultaat hiervan was, dat de rechter commissaris termen vond om hem in voor- loopige hechtenis te stellen, 't geen ook ge schiedde, zoodat de knecht, de meid en de boer nu alle drie gedetineerd zijn in de ge vangenis te Heerenveen. Men kan dus hier met allen grond zeggen, dat deze koe een lange staart heeft. Had hij de koe voor de belasting aange geven, dan had hij ten hoogste f3 moeten betalen. Het Nieuws van den Dag van 22 Maart j.l. bevatte de volgende advertentie «Waarschuwing, üngeteekenden waarschuwen ieder lijder zich niet te stellen onder behandeling van Windelincx van Brussel, daar zij zich onder stellige belofte van genezing onder zijn be handeling hebben gesteld, hetwelk hun wel veel geld heeft gekost maar niets heeft geholpen. H. Lustig, Huizen. T. Gijzel. 's-Graveland." Als toelichting ontving het Maandblad tegen de Kwakzalverij het volgend schrijven van den geneesheer, die T. Gijzel onder behan deling heeft gehad «'s-Graveland, 23 Maart '97. «Gijzel was lijdende aan carcinoma labi (kanker aan de lip) wat door een eenvou dige operatie was te verwijderen geweest. Uit vrees voor het mes, liet hij zich door Windelincx branden en plukken. Hem werd stellig binnen 7 a 8 weken genezing beloofd, maar toen de woekering grooter proporties aannam, werd hem aangezegd, dat hij niet meer te Amsterdam kon behandeld worden, maar naar Brussel moest komen. Toen gingen den man de oogen openik kon hem hier niet meer opereeren maar zond hem naar 't Diaconessenhuis te Utrecht, waar, door een uitgebreide plastische operatic, het zieke weefsel werd verwijderd, In een woord het is een ware lijdensgeschiedenis geweest. «De andere man uit Huizen is voor een zelfde kwaal eenigen tijd in Brussel geweest, heeftdaar veel geld laten zitten en kwam ver ergerd terug. Ook hij is iti dezelfde inrichting geopereerd. «Misschien kan het nuttig zijn in uw blad op deze advertentie opmerkzaam te maken, opdat zij door meer mensehen gelezen worde die zich misschien aan dit voorbeeld kunnen spiegelen. Hoogachtend, Uw. dw., Dr. Jonker." Christine Stoetz, de bekende talentvolle actrice, is te Amsterdam in den ouderdom van 68 jaar overleden. Weinig bekend zullen de volgende eigen aardigheden van den kalender zijn. October begint bijvoorbeeld steeds met denzelfden weekdag als Januari, April met denzelfden als Juli, December met denzelfden als September, Februari, Maart en November vangen steeds met denzelfden weekdag aan. Deze regels gelden intussclien niet voor schrikkeljaren. Een eeuw kan nimmer met een Woensdag, een Vrijdag of een Za terdag beginnen. Met .gewone jaar eindigt steeds met denzelfden dag, als waarmede het begint. Tegen de Kiezerslijst voor 1897/8 zijn de volgende bezwaarschriften ingekomen :1.om twee daarop voorkomende kiezers te schrap pen, op grond dat zij geen Nederlander zijn; 2. tot wijziging van enkele foutenen 3. van drie kiezers om alsnog op de lijst te worden geplaatst. In de jongste vergadering der kerkelijke kiesvereeniging «Geloof en Liefde" werden <le aftredende Bestuursleden herkozen, terwijl in de plaats van den lieer C. J. van dei- Nagel, die als Bestuurslid bedankte, werd gekozen de heer J. C. van Eybergen. Bij het gister te Utrecht gehouden examen voor onderwijzeres is o.a. geslaagd onze slad- genoote mej. S. M. Holman. Onze stadgenoot de heer J. van der Wal Kzn. is benoemd tot keurmeester voor de te Veenendaal vanwege het. Utrechtsch ge nootschap voor Landbouw en Kruidkunde te houden boterkeuring. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 220 stuks, waaronder 40 hitten en 6 veulens. Men besteedde voor paarden van f'70 tot f500, voor hitten van f'5ü tot. f140, voor veulens van f70 lot f120. Door aanwezigheid van buitenlandsche kooplieden (vooral Duit.sc.hers) werden voor goede paarden tamelijk hooge prijzen betaald. Tot vader en moedor in het Gereformeerd weeshuis (Scheltus-stichting) hier zijn be noemd G. van der Meene en echtgènoote, thans vader en moeder in het Zenuwlyders- gesticht te Loosduinen. Als bewijs van activiteit mag gelden, dat de nieuwe uniformjas voor officieren der in fanterie reeds Zaterdagvond in de vitrine des heeren Hassing was tentoongesteld. Enkele officieren vertoonden zich reeds in de nieuwe kleeding. De fort-manoeuvres in de groep Vreeswijk, aan welke het 5e regiment infanterie zal deelnemen, zullen dit jaar plaats hebben van 16 tot 26 Augustus onder leiding van gene- raal-majoor H. T. Schalken, commandant dei- Nieuwe' Hollandsche waterlinie. Bij het 5e regiment infanterie worden met. 1 Juni 13 cadetten-korporaal, bij het le regiment veld-artillerie met 6 Juli 4 cadetten- sergeant van de Kon. Militaire Academie te Breda gedetacheerd om aan alle practische diensten deel te nemen. De reserve-korporaal P. Th. J. IJ. Vermeu len, van het 5e regiment infanterie hier, is door den regiments-commandant bevorderd tot reserve-onderofficier. De detacheering van luitenant E. II. Juc- kema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, van het le regiment huzaren, bij de Rijschool hier, wordt 1 Juni met 2 jaar verlengd. Den 12 Mei a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dal de heer 0. Burggraaf te Baarn zijn ambt als Gemeente-ontvanger aanvaardde. Meer dan 17 jaren was hij ook Gemeente secretaris aldaar, doch door uitbreiding dc;- gemeente bedankte hij als zoodanig. Ook in Driebergen en Zeist zijn wederom gevallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd. Kookt toch uw melk Van de 48 uitgebrachte stemmen ter ver kiezing voor éen lid van den Gemeenteraad Hoevelaken, verwierf de heer II. van Meerveld 28 en de lieer T. Voskuilen 20 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Den heer J. B. Nijhof, rustend hoofd dei- openbare Lagere schooi te Hoevelaken, is thans bij Kon. besluit een jaarlijksch pensioen verleend. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden teu i.f.en zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 20 APRIL aanstaande, 'snnm. van iia1.i-- twee tot iiai.f duik, zitting houden in een der lokalen van liet. Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. IIKRM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN14 April. Frederik Reijer, z. van Johannes Nicolaas van Dijk en EvertjeGijs- berise. 15 April. Gerrit, z. van Geurt van Kommeren en Niesje de Visser. Gijsbartha Petronella, d. van Jan Willem Jochem Vre- develdt en Bartha van de Wakker. Heu- drika, d. van Hendrik van de Kolk en Jo hanna Collet. 17 April. Everardus Harm, z. van Everardus Mulder en Coenradina Groen. 18 April. Arnoldus Hermanus, z. van Daniel Hijs en Jacoba Christina van den Akker. Dirk, z. van Hendrik Meester en en Katrijnlje Berensen. Johannes Cornelis, z. van Leonardos Aloysius Iloubaer en Alle- gonda Sophia Maria van Buchem. 19 April. Penna, d. van Cornelis van Minnen en Margrietlia Gijsberta Kkkeveld. 26 April. Hendrik, z. van Johannes Vos en Hendrik» Bliekendal, ONDERTROUWD15 April. Gijsbertus van Oostveeu en Johanna Catluu-iuu Pypers. Daniel van Schooneveld en Hendriku Mar- garetlia van der Put. Cornelis de Gans en Maria Louisa Jaquet. Lammert Huls en Alburtu Clasinu Daulmeijer. GETROUWD: 15 April. Gerrit Cornelis August Valevvink en Julia Maria Beunewitz. OVERLEDEN: 13 April. Adriana Mijnten, 1 m. 14 April. Nicolaas Johannes van dei- Mast, 34 j. eclitg. van Maria Petronella van i)yk. Klaas Harkema, 18 j. ongehuwd. 15 April. Gerard van der Linde, 1 m. 20 April. Margrietlia Hendrika van Slooten, 16 ni. Hendrik Jan Reems, 10 in. - 21 April. Johannes Cornelis Hendrikus Tommei, 23 d. Geboren JOHANNES CORNELIS, zoon van A. S. M. MOUBAER- Van Buchem en L. A. HOUBAER. Amersfoort, 18 April '07. Bevallen van eene DOCHTER, J. F. van HASELEN-Fader. Amersfoort, 20 April '97. Plantsoen.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2