Donderdag 29 April 1897. No. 4662, 46e Jaargang' VERGIFT. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en ponderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1,15. Advertentie» '1G regels 60 cent; elke regel méér 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oi'licieüle- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. A/zonderlijkc nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebraeht. Bureau KORTEGRACHT 5€ Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. der Wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door D. H. EYSINK ingediond verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene fabriek tot het vervaardigen van rijwielen en dergelijke machines in het perceel alhier gelegen aan den Arnhenischen weg. Wijk G. No. bij het kadaster bekend onder Sectie B. No. 217(5, op do Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den Ssten Mei aanstaande, des voormiddags te elf uren, gele genheid ten raadhui ze wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het op richten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 20. April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. lb SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterkon drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van Bterken drank in het klein bij hen is ingeko men van A. van den HOEK, in het perceel aan de Appelmarkt wijk F, no. 384 alhier. Amersfoort, den 27. April 1S97. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 )c Burgemeester, F. 1). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. VEEZIEKT E. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt te- kennis van belanghebbenden, dat, blijkens berichten van den Commissaris dor Koningin dezer provincie ontvangen, in de tweede helft dezer maand gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen in de gemeenten Polsbroek. De Bildt, Houten, Bunnik en Har- melen en een geval van miltvuur in de gemeente Leusden. Amersfoort, den 28. April 1897. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Feuilleton. 5). Weer was het nacht gewordeu en nog was Be nedict niet thuis. Zijn verloofde kwam met haar niaiua om te con- doleeren.cn men was genoodzaakt haarhctrandsGlach- tig verdwijnen van den jongen man mee ledooien. De ongelukkige Hormine barstte in krampachtig snikken uit. Do troostende woorden van haar moeder, die zeifin doodoljjke ongerustheid verkeerde, misten allo uitwerking op haar. Hij is hot ,-kiehtoller van oen misdaad geworden, snikte Hormine, anders kan het niet zijn. Zooals de ziekenverpleegster vertelde, is Benedict terstond weggesneld om den doktor te halen en sedert is hij niet teruggekeerd. Benedict wist, dat zijn moeder op stervon lag; o! hij zou zolcer teruggekeerd zijn, wanneer hem geen vrooselijk ongeluk gctrollen had. Bedenk toch, lieve inimm, het kan niet anders zijn. Mevrouw (imuller was dezelfde wanhopige mooning toegedaan, want ten slotte kou men van dit geheim zinnig geval ook niets anders denken, maar zij voelde zich toch verplicht te zeggen: Wij mogen nog hot ergste niet veronderstellen. In onze'goede stad Munchen kan een mensoli maar zoo gemakkelijk niet verdwijnen. Zelfs wanneer Bonediet het slnchtoiler van een misdaad is geworden, dan zal do politie toch wel opheldering over hem kunnen geven maar ik geloof het nog niet, noen, neon, ik geloof hel niet. Wat gelooft u dan? vroeg Genuine en zij richtte vol vertwijfeling haar oogun op het gelaat van haar moedor. De Eerste Kanier heeft Dinsdag nog geen drie kwartier vergaderd tot afdoening van de drie wetsontwerpen, welke strekken tot toepassing van het couloirstelsel ook voor de Provinciale en de Gemeentelijke verkiezingen en de daarmede verband houdende splitsing van Gemeentelijke en Provinciale kiesdis tricten. Het eerste dezer ontwerpen (wijziging der Gemeentewet) werd aangenomen met 38 tegen C, liet tweede met 42 tegen 2 en het derde met 52 tegen 1 stem. De hoeren Fransen van der Putte en Muller motiveerden hun stem tegen. De eerste had vóór de Kies wet gestemd ondanks zijn bezwaren legen de splitsing der groote districten, omdat liet toen een politieke wet gold, maar thans zou hij tegenstemmen omdat hij in de thans voorgestelde splitsing een doordrijverij zag, die door een geringe Vijziging van de Ge meentewet had kunnen worden voorkomen. De Minister Van Houten betwistte, dat hier van doordrijverij sprake was. In ons land, waar niet, naar een gemeenschappelijke lijst van candidate» eener richting zal worden gekozen, gelijk dat bijv. in België geschiedt, was de splitsing een onvermijdelijk gevolg van liet oouloirstelsci. De lieer Muller zijnerzijds, die tegen de Kieswet lieel't gestemd, verklaarde sedert door de polemiek in do pers in zijn over tuiging verstrekt ie zijn, dat die wet een funeste wet is, terwijl ook van hel splitsing stelsel niets dan schade door hem verwacht wordt. Met 37 tegen 5 stommen werd, tegen hei voorstel des Ministers, besloten op IS Mei de wijziging der Successie-wet te handelen. Op dien dag komt ook do regeling der Ge- meente-financieu in behandeling. De Maandcijfers, uitgegeven door tie Cen trale commissie voor de statistiek, geven enkele raededeelingcn over den loop der be volking des lands in liet vorig jaar. Het getal geboorten met de levenloos aangegevenen was 107 840 of 3458 meer dan gemiddeld in de laatste vijf jaren. Er waren 7527 levenloos aangegevenen onder begrepen, zoodat 160319 in do geboorte registers werden ingeschreven, slechts 2108 meer dan in 1805, toen de vermeerdering 3408 bedroeg boven 1804. Daarentegen is tie sterfte in 1896 aanzien lijk lager geweest dan in 1805 en vorige jaren. Na aftrek dor levenloos aangegevenen was liet cijfer der overledenen slechts 84 285, terwijl liet van 18021890 gemiddeld 89 030 was. Het bedroeg 5700 minder dan in 1895, dat ook een gunstig jaar was, en 13200 minder dan in 1892, toen o.a. de iniluenza zooveel slachtoffers heeft gemaakt. Het overschot van geboorte boven sterfte was dan ook 76034, tegen 08123 in 1805 en 51184 in 1894. Tot hiertoe toonden zich alleen de con- fessioneelen tegenstanders van de koepokin enting de Roomsch-Katholieken hebben het voorschrift der hygiëne nooit opgeofferd aan de leer der voorbeschikking. Nu echter treedt «le Residentiebode op tegen do verplichte inenting van schoolgaande kinderen. Zoolang echter de hoogo geestelijkheid zich niet tegen de inenting verklaart, gelooven wij niet, dat de wenk van dat blad van voel invloed zal zijn op onze landgenooten, die rnecnen dat maatregelen ter bevordering van tie openbare gezondheid niet in strijd kunnen zijn niet. de menschelijke plichten. Het hoofdbestuur der posterijen heeft aan de ambtenaren medegedeeld, dat op sommige kantoren portvrij, en zelfs vrij van aanteé- kenrecht, worden toegelaten, mededoelingen en kennisgevingen in zake «le uitvoering der Kieswet van den Burgemeester aan de be langhebbenden, waarvoor geen vrijdom van port is toegekend. In herinnering wordt gebracht, dut dit volstrekt niet geoorloofd is. Uit het pas verscheeneri Jaarboekje van den »Bond van Nederlandsche Onderwijzers" blijkt, dat de Bond op 31 December 1890 telde 129 alileelingen met 4161 leden, zoodat in don loop van dat jaar do bond toenam met 17 ul'deelingrn en 570 leden. Het Hooid- liei'tunr meent dit grootendeels te moeten danken aan de propagnnda-ctmimissie, onlangs in elke provincie opgericht. »Be Bode" bet orgaan van tien Bond, aan vankelijk een maandblaadje, thans halfmaan- tlelijks verschijnend, wordt met 1 Juli een weekblad. Het Hoofdbestuur .Ier «Hollandschc Maat schappij van Landbouw" heeft een commissie benoemd om de grieven te verzamelen en te onderzoeken bij de uitvoering der Wet op den veoartseiiijkuiidigen dienst en wol in zake het mond- en klauwzeer, terwijl aan tien voorzitter werd opgedragen, stappen bij tien Minister van Binnenlandsclie Zaken todoen om zoo mogelijk te verkrijgen, dat aan de ziekte Deze durfde niet antwoordenwat zou zij ook gezegd moeten hebben Toen de begrafenis plaats huil, volgde do conige zoon van mevrouw Holler haar niet naar tie laatste rustplaats. Aan het geopende graf stond een wanhopig meisje. Het was Genuine, die door onzichtbare machten van haar verlooide gescheiden was. Alle onderzoekingen van de politie bleven vruch teloos; or werd geen spoor van den verdwenen jongen man gevonden en hijzelf gal' ook geen lecken van leven. Niemand kon zich een ook muur «enigs- zins aunnecmlijke veronderstelling van deze zaak maken en algemeen beklaagde men Genuine, het schoone meisje dat nu, ondanks haar rijkdom, zoo ongelukkig was. Dat liet lijk van liet arme Roosje uit do Isar weril op*.4ianld, was slechts aan zeer weinig iiicnschon bekend, waarbij de vader van Roosje was, die zeide liet is liet verstandigste wat zij doen konvan haar geheim huwelijk geloof ik toch geen woord, Do moeder vroeg: Maar liet kind, wat zullen we daarmee doen? i lie kleine Denodieta zullen wij tot. ons nemen j en in godsvrucht opvoeden. Hol kind is onschuldig. I Uenetlieta mag nooit vernemen, welk lot haar I moedor heeft gctrollen: zij moet in liefde aan haar j denkou; dat zijn wij aan haar arme ziel verschuldigd. De ouders van de zelfmoordenaren volgden haar lijk. dat in een afgelegen hoek van hel kerkhof te Föhring werd begraven en keerden toeu niinrMün- ehun terug, tvuai' zij het kind in liet luiis hadden opgenomen. In een tier voornaamste huizen van tie Mimmile aanstraal had mi', Edward Grail een prachtig ge» i meubileerde woning gehuurd. Gij was, naar hij beweerde, de zoon van een Km gclsuh millionnair en rogOlreelit van Londen naar Muuehott gekomen, om de vroolijkc stad te loeren kennen. De jonge gentleman verstond bij uitnemendheid de kunst, zich tot de salons der groote wereld toe gang te verschuilen en in hot begin van hot jaar, waarin de handeling van ons verhaal plaats vindt, was hij le Munchen algemeen bekend, Mr. Crnil bad omgang met de voornaamste ver tegenwoordigers dor finaueieelo wereld tegelijkertijd zag men hem ook in de aristocratische clubs on hud hij kennis aangeknoopt met de kunstwereld. De buitensporigheden en de zucht naar avonturen van den jongen Engelschmnn gaven alius rijke stof voor gesprekken aan de theetafel. In de laatste weken word een intieme aangelegen heid van den intoressanioii mr. Edward Cruil leven dig besproken. Men zeide, dat de jonge man alle kansen voor zich luid, om de schoonzoon te worden van gravin l'orsigni. Dat was geen kleinigheid, want deze Frnnseho aristocrate was weduwe, beschikte over een groot vermogen en had slechts éen dochter gravin «Maria was oen oven schoone als geestige dame van I twintig jaar. Men vertelde van gravin Olu ;a allerlei wondoron wat haar kundigheden en huur opvoeding betrof: alleen zou zij even excentriek zijn als haar moeder, I Gravin l'ersigni, oen weduwe van veertig jaren was wel het meest aan babbelpraatjes blootgesteld omdat zij volstrekt niet in de wereld verkeerde, i Men houdt er niet van, .lat aanzienlijke, moiisolion zich zón angstvallig verbergen en niemand een blik 1 in hun dagelijkse!) loven gunnen. De wereld matigt zich het recht aan niouwsgiorig to zijn en beschouwt liet als een misdaad, die nieuwsgierigheid onbe- vredigd le laten. Juist omdat mor niets van deze builenliindseho gravin wist, vertelde men allerlei ongelooflijke ver- lmlei: van haar. Guar overleden echtgenoot zou in Mexico als ollieier in het leger van generaal maar baar vrijen loop worde gelaten, nu toch overal voor ons vee «1e buitenlanilsche grenzen gesloten zijn. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat er vooreerst nog geen vooruitzicht bestaat dat Duitschlanil zijn grenzen weder zal openen voor invoer van vee uit Nederland. Te Utrecht is Maandag na kortstondige ziekte overleden jlir. mr. dr. A. D. van Riemsdijk, sedert, 1882 inspecteur essaieur- generaal bij 's Rijks Munt, ridder in de oriie van den Nederlandschen Leeuw. Tbans zijn bij den Rijkstelegraafdienst de finitief rijwielen ingevoerd voor de bestelling. Tot «liisvorro werden zij slechts bier en daar bij wijze van proef gebezigd. Te Amsterdam is voor eenigeu tyd een goheel-onthouders-vereeniging opgericht, be slaande uit leerlingen van Gymnasia, Hoo- gero Burgerscholen, Kweekscholen voor On derwijzeressen en verdere inrichtingen voor voorgezet onderwijs. Het bestuur der alileeling «Noordholland benoorden bet IJ" van de Neilerlandsche vereoniging tot bescherming van dieren, heeft de volgende publicatie doen verspreiden, waarvan wij den inhoud in het belang der dierenbescherming gaarne willen helpen ver breiden «Dieren te mishandelen is laf on wreed. Pyning en martel daarom uw vee niet by liet slachten. Vervoer uw vee, de arme nuchtere kalveren vooral, zonder hen te doen lijden. Beroof «Ie nuttige zangvogels niet van hunne eieren of jongen. Trap of sla uwe trekhonden nietbelast hen niet tot zij bezwijken Ook de «lieren hebben gevoel". Volgens de Haart. Cl. heeft«le Burgemees ter van Haarlem geweigerd de noodige ver gunning te vorleenen voor liet houden van den jaarlijkschen TJniversiteits-weclstrijd op het Spaacne op Zondag 20 Mei, maar tege lijk het denkbeeld aan de band gedaan, dien wedstrijd, evenals verleden jaar, op Tweeden Pinksterdag te doen plaats hebben. Kampen zit tocli maar altyil in het hoekje waar de slagen vallen. Vóór eenigen tijd werd daar procesver baal opgemaakt tegen iemand die reed op een ongenummerde (iets. Het kantonge- Buzuine gediend hebben en zoo gelukkig geweest zijn. dut, hij een gedoolto van den schat der lueas had gevonden. Oudore verhalen schreven der gravin een belangrijke rol too in de staatsgreep van Napoleon 111 en spraken do meening uit. dat haar echtgenoot als vriend van Napoleon, tytlons diens Keizerschap, millioenon had verdiend, waarmee hij zijn jonge vrouw, die beeldschoon was, zekor ge lukkiger had gemaakt dan met zijn grijzen haren. Wat er evouwel verteld werd, do gravin en haar dochter bekommerden er zich volstrekt nietom. l)o excentrieke, nog altijd schoone vrouw, word dikwijls weken achtereen niet gezien en gravin Obu'ia loefde zoo treurig als een wees. Dat do jonge Cr.iil toegang had lot hot huis der gravin en reeds met beide gravinnen, moeder en dochter, in do equipage van eerstgenoemde was gezien, gal' natuurlijk aan de niouwljesvortellerseon nieuw onderworp, v-inljik dat mr. Orni lde schoon- zoon der gravin zo rden, Het is ons op i..oogenblik nog niot mogelijk ui', te gaan, in hoeverre deze vertelsels waar zijn, el' slechts grond van waarschijnlijkheid hobhen, wai.t wij moeten in de eerste plaats kennis maken mol den Engolsehinun zeiven. Op een regenachtig en herfstavond zullen wjj zijn huis in de Maximiliauustraat binnentreden. ij klimmen de eerste verdieping »i> eti begeven ons, zonder ons te laten aandienen, ter stond iiiuir de kamer waar hij zich boviiult. De zoon van den miiliommirligt. opeenoltomane en laat don blauwen rook van een sigaar naar den zolder opstijgen. Zijn gelaat draagt geheel hot type van zfjn landaard en is niet schoon te noemen; hei wordt slechts door dnnno bakkebaardjes ver sierd, Bovenlip en kin zijn zorgvuldig geschoren; de. baardjes aan de wangen benevens bot hoofdhaar z\ju rosblond. Worilt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1