Stadsnieuws. recht heeft hem echter ontslagen van rechts vervolging, op grond, dat het artikel van de Politieverordening, waaronder het ten laste gelegde feit valt, het rijden op een niet-genummerd rijwiel verbiedt cniet op den openbaren weg, maar in het algemeen, tot het uitvaardigen van welk verbod de Ge meenteraad volstrekt niet bevoegd is. Wat nóg erger is, den Wethouder, die de nummering uitdacht, is bij de uitdeeling der nummers deelachtig geworden nummer 11. gelijk den directeur der stadsreiniging nummer 100 ontving. Geide heeren zijn zeer verstoord over deze speling van het lot. Verleden week sprongen, gedurende een zitting, de rechters te Amsterdam, als ge woonlijk met kalme deftigheid achter de groene tafel gezeten, plotseling ontzet over eind en keken met vaal-bleek gelaat naar het tafeltje van den bode, vanwaa>- een ge weldige knal gehoord werd. Glasscherven doorseheorden de lucht en vlogen den rechters links en rechts om de ooren, zon der echter eenig letsel aan te richten. In den beginne vreesde men met een aan slag te doen te hebben. Wat was er echter gebeurd Een fiesch melk, die dienen moest als bewijsstuk voor een diefstal, stond op het tafeltje. Waarschijnlijk dooi den druk dien de melk in de llesch op den stop uit-, oefende (de melk was wel een maand oud) sprong de llesch, die wel een beetje erg in de zon stond, met een geweldigen knal uit elkaar. Gelukkig werd niemand gekwetst; aan het tafeltje voor de verslaggevers, dat vlak naast het bodotafeltje staat, was niemand gezeten, terwijl de deurwaarder, die zich ook vaak in dezen omtrek ophoudt, juist even weg was. Wel 8 Meter versprongen de glasscher ven in 't rond. Den geheelen middag heerschte er in de rechtszaal een walgelijke stank, als gevolg van de oude-melk ontploffing. Men schrijft uit Amsterdam aan het Haagschc Dagblad: Een comische scène deed zich eenige dagen geleden alhier voor. In een gezin, bestaande uit moeder, dochter en zoon (arts), en Niep, een fraaie, grijze, jonge keeshond (het troetelkind der familie) was oen bankbiljet van 25 gulden zoek ge raak t. »Maar," zegt de moeder tegen tear doch ter, «ik had' het daar straks nog; ik stak het in mijn zak en nu vind ik het nergens meer. 'k Ren de kamer niet uit geweest: dus 't moet er zijn en terecht komen." Niet ééns, maar herhaalde malen werd de zak omgekeerd, ja eenmaal daarbij japon en nog andere bovenkleederen uitgetrokken alles echter tevergeefs. De geheele woning werd nu 't onderst, boven gekeerd. Des zoekens moede, zeide de dochter eensklaps«Maar moeder, weet u, Niep is straks zoo stil geweest'k maak me sterk, of u hebt. liet briefje, losweg in uw zak willende steken, daar langs laten glijden, zoodat liet niet in uw zak. maar in de maag van Niep terecht is gekomen." Even na dit gesprek kwam de zoon thuis, die met het geval kennis werd gesteld. Deze geeft den hond een lekker drankje in, welke kuur tengevolge had, dat Niep onpasselijk werd en ging braken. Stuksge wijze kwam nu het vermiste bankbiljet uit Niep's maag te voorschijn. De stukjes werden zorgvuldig schoon gewasschen en vervolgens op een wit papier geplakt. 't Was bijna compleet. Bij nauwkeurige beschouwing scheen echter nog oen stukje en wel 't voornaamste in de legprent te ont breken. Nog een klein dosis, dacht de arts. En of Niep al tegenspartelde, hij moest nog eens slikken, met. dit goede gevolg, dat nog een snippertje papier te voorschijn kwam en bij onderzoek het zoozeer gewenschte nummer van liet bankbiljet vertoonde, waarmede het kostbare document nu geheel opgeplakt, ge droogd en bij de Nedcrlandsche Iknk tegen een gangbaar werd ingewisseld. Een paar dagen snuffelde de jonge hond niet, doch den dorden dag was al 't leed geleden en vergeten. Te Rotterdam schijnt iemand te wonen I die de lieden decoration bezorgt, Hij beveelt zich in de Limburger Koerier daarvoor aan van Lüben Seis, majoor der artillerie," oud- lid der Kamer. Bij bet gister te Utrecht gehouden examen voor onderwijzer zijn o.a. geslaagd onze stud- genooten de heerenW. F. C. van Helsdin- hen en P. lirandsen. Onze vroegere stadgenoot majoor Doornhos, thans directeur der Cadettenschool te Alk maar, is bevorderd tot luitenant-kolonel. In het afgeloopen jaar werd ter Secretarie aangifte gedaan van10!) gevallen van ma zelen, 8 van roodvonk, 11 van diptheritis en 4 van febris typhoidcea. Bij de ten Raadhuize gehouden openbare verpachting van 8.72 30 II. A. wei-en hooiland in den polder »De Slaag" en toebehoorende aan de gemeente, is dit perceel voor f176 per jaar toegewezen aan den hoogsten in schrijver, II. van de Hoef, te Hoogland. We vestigen de aandacht van belangheb benden op de advertentie in dit nummer waarbij de Algemeene Expeditie-onderne ming Van Gend Loos bericht, dat zij met ingang van 1 Mei hier een liulpkautoor heeft ten huize van den heer G. Boekenoogen, sigarenhandelaar bij de Varkensmarkt. Het zal voor belangstellenden zeker aange naam zijn te vernemen, dat voor de Ge meente-boekerij zijn aangekocht alle jaar gangen van »De Navorscher" met de bij - beboerende registers. De schietoefeningen voor de officieren en het kader der dienstdoende schutterij zijn gister op de Leusderheide weder aange vangen. De heer J. II. A. E. Visser, sergeant- titulair bij de dd. schutterij hier, is door den majoor-commandant voorgedragen ter be noeming tot 2e luitenant. Kapitein H. Koppen, van het 5e regiment infanterie, gedetacheerd bij de Koloniale reserve, is bevorderd tot majoor bij den plaatselijkcn staf en benoemd tot plaatselijk- commandant van 's-IIertogenbosch. Hedenochtend nam kapitein W. C. Gobius, commandant der 3e compagnie 3e bataljon 5e regiment infanterie bier, die met ingang van 1 Mei op zijn verzoek werd gepension- neerd, afscheid van zijn onderhebbenden. De officieren en onderofficieren boden hem als gedachtenis aan een in een zeer fraaie lijst gevatte photographische groep waarop óok voorkomt luitenant Van B.. die nog wel tot de compagnie behoort, doch reeds langer dan een jaar gedetacheerd is bij het Oost-Indische leger. Onzen stadgenoot den photograaf T. F. van de Pol mocht liet gelukken dit kunststukje te volbrengen. Luitenants Verkuyl Quakkelaar en Blok huis zijn heden van hun detaclieering bij de Rijschool hier teruggekeerd naar hun korps. De overige 5 officieren zullen nog gedurende 2 jaar den cursus volgen. j)c Garanten-Vereeniging blijft bestaan, lu de Dinsdagavond gehouden Algemeene ver gadering werden gekozen tot leden van het hé- stuur de heeren A. M. Tromp van Holst, A. J. Ebeling en jhr. W. H. J. van de Polltot leden van den Raad van beheer (die voortaan uit 5 leden bestaat) de heerenJ. C. Rolandus Hagedoorn, M. L. Celosse, H. J. Croockewit, M. W. F. .T. de Jong en H. IV. var Esvcld. De contributie voor gehuwde leden bleef on veranderd op ten hoogste vijf gulden, waarvan over de eerste helft wordt beschikt in November en over zooveel de tweede helft als noodig mocht blijken tusschen Januari en Maart. Ongehuwde leden, geen hoofden van gezinnen, betalen fl.öO, waarvan fl in November en fO.öü indien daar aan behoefte mocht wezen. Laat ons hopen dat dit laatste nimmer zich voordoet, doch dat. nu het lid worden zóo ge makkelijk is gemaakt, het ledental zeer sterk aangroeit. Het Bestuur heeft vele enz eer goede plannen, Joch vermag geen enkele tot uitvoering te bren gen zonder Hinken steun van de zeer velen, die toch niet gaarne zouden terugkeeren tot den tijd waarin hier geen Garanten-vereeniging was en wc te slikken kregen wat enkele theater-diree- en beweert, tol aanbeveling zijner affaire, dat teuren goed genoeg achtten voor „de provincie" hij in het laatste half jaar alleen in Nederland am 67 personen heeft doen decoreeren o. a. 7 met de Spaansche orde van Isabella Catholica en 19 met de Portugeesche Christus-orde. Nader vernemen wij, dat ook op de te Baarn gehouden centrale vergadering der anti-revolutionruure kiesvereeniging «Neder land en Oranje" tot. candidaat voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten- Gencraal in het hoofdkiesdistrict Amersfoort in beginsel is gesteld jhr. tur. T. A.J. vanAsch van Wijck de neven-Candidaten waren de heeren: J. II. de Waal Malefjjt,'Burgemeester van Westbroek-en-Achttienhoven, en C. M. E. zoodat, om eenig goed tooncolwcrk te zien, men een soms vrij kostbure reis moest ondernemen. Aanstaanden Zondagmiddag van half drie tot vier uur zal het muziekkorps van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer Van Auken op het terras van Amicilia j een extra-concert geven, den leden der Socië teit aangeboden door den heer kolonel-com- I mandanl van het 5e regiment, en daarbij do I volgende nummers ten gehoora brengen 1. I.e.i Tiralleurs, niarchc militaire Dell' Aqun. 2. Feat-OuverturcLorlzing. I Fmitaisie de l'ojKim „Mireille" Oh.Gounod I I. „Der Kuiser und ilic Kaiserin", Coucert-WalzorEilcnborg. 5. Souvenir do „Ln fille dc Madame Angot"Lc Cocq. 0. Finale- Het korte, doch hevige onwedcr, dat gis termiddag boven onze stad woedde, heelt voorzoover wevernamen geen ongelukken veroorzaakt. Alleen is de bliksem geslagen in een boer derij aan de Groenesteeg, heel wat ontstel tenis te weeg brengend, het woonvertrek met zwavellucht vullend, doch zonder eenige schade te veroorzaken. Ook geraakten in de stad enkele teleplioon- toestellen in het ongereede. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de in dit nummer voorkomende aanwijzingen voor den Zomerdienst, der post erijen, welke den 1 Mei in werking treedt: meer bijzonder op de mail-communicatie met Atjeh en de Oostkust van Sumatra en de verbinding met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika via Cherbourg. Maandag werden door de Rechtbank te Utrecht behandeld de drie vechtpartijen, in den nacht van 26 op 27 Maart hier gepleegd in en bij het huis van de weduwe .1. hier. wier woning bij de politie al in een zeer slechten reuk staat en dan ook voor de militairen verboden is, wat niet verhindert dat dezen er (óch komen, hetgeen gewoon lijk uitdraait op een algemeen gevecht. In de eerste plaats stond terecht de ar beider M. vanM., die den veld-artellerist D. B., toen deze met een kameraad en eenige anderen uit de woning kwam, met een mes een «Hinken jaap" over 't hoofd toebracht tengevolge waarvan B. negen dagen in het Militaire hospitaal moest worden verpleegd. Tegenover vier getuigen, die pertinent verklaarden het te hebben gezien, bleef be klaagde zijn onschuld volhouden Hij had slechts voor de woning naar de vechtpartij binnen staan kijken, en de getuigen hadden onderling afgesproken, hem de schuld te geven. Beklaagde was echter vroeger reeds veroordeeld, en had ook in militairen dienst wegens diefstal een vonnis ondergaan; dien diefstal onkende hij ook't was niet waar geweest, maar hij «als kleine man, moest hij het verliezen tegen de grooten", en zoo zal het ook thans wel weer zijn, want zijn niet aanneemlijk verweer had op de rechters blijkbaar niet den minsten indruk zoodat de eiscli dan ook luidde 4 maanden gevan genisstraf. Dat 't daar binnen niet erg vreedzaam was toegegaan, bewees de koopman C. van der K., die maar eventjes twee stoelen had vernield, door ze als wapens te gebruiken. Of hij 't gedaan had wist hij niet hij was «onder den invloed" maar wanneer hij 't gedaan had, was 't zeker geweest omdat men hem van zijn horloge en porte- monnaie had willen berooven, want hot iseen «onzindelijk" (bedoeld werd een onzedelijk) huis. Tegen dezen beklaagde werd 8 dagen ge vangenisstraf gevorderd. »lk ben niet bij haar in huis geweest! Ik zou mij schamen, bij haar in huis l.e komen", luidde het verweer van den arbei der E. 1)., die dien nacht een ijzeren bout als wapen schijnt gebruikt te hebben. Daarmede had hij, dien wegwerpende, een zoon des huizes, een aankomende jongen, die in de bedstede lag, aan het hoofd getroffen en bloedig verwond, daar hem de tanden uit den mond werden geworpen. Ook dezen beklaagde zal zijn ontkennen niet veel baten, daar het getuigenverhoor volducnde zijn schuld bewees, en 4 maanden gevangenisstraf voor hem, die ook reeds herhaaldelijk werd veroordeeld, gevraagd werd. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald, dat met ingang van 4 Mei a. s. en voor den duur der krijgs oefeningen in do Legerplaats bij Oldebroek het Rijks-telegraafkantoor met telephoon- dienst aldaar, op den vroegeren voet, ook wat do diensturen betreft, zal worden hero pend. Beleefd verzoek aan de abounds om bij VERHUIZING hun nieuw adres op te geven. OPENBARE VERKOOPING van Onroerende Goederen. Notaris A. II. DRIJFHOUT van HOOFF. te Amersfoort, dd. 24 April 1897, I. Een winkelhuis met werkplaats, erf en tuin, in de Utrecbtsche straat, wijk E. no. 3, groot 1 Are, 60 c.A. verkocht aan Joh. van liamersvcld voor 12120. II. De boerenhofstede «Het Lazarushuis", aan den Iloogcnweg hij doGrebbe-linie, wijk II. 72. bestaande uit huis,achterhuis.schuur, vee- en paardenstallen. 2 bergen, lood:;, erf en tuin. groot ongeveer 20 Aren, huurprijs f 156 per jaar. Ingezet op f2140 door G. Laseur, te Hoevelaken. III. Een blok van zes woningen met erf on schuurtjes aan den Hoogenweg naast perceel II, wijk H. nos. 67a en 6871. Deperceelen brengen i'239 aan huur per jaar opingezet op f1540 door J. van Ginkel, te Amersfoort. Peroeelen 11 en III in massa verkocht voor f3010 aan J. van Ginkel, te Amersfoort. IV. Een perceel bouwterrein aan den West- sin"el bij de Varkenmarkt naast mej. wed. Wolbers, groot 89 c. A. Opgehouden voor f800. V. en VI., gelegen naast perceel IV, te zaïnon groot 2 Aren, 27 e. A., breed langs de straat respectievelijk 81/-) M. en 8 M., ingezet op f350 en f280 en in massa opge houden voor f640. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de 'lste hel It van de maand April 1897. J. de Lange en ZnAmsterdam. II. J. Veltingidem. Mej. A. N. Jacobs 's-Gravenhage. Jansen Rentmeester IC. van Es idem. Laag Soeren. Briefkaarten. De KoningAmsterdam. A. J. WeilcrWinterswijk. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat van 1 Mei e.. k. de Bus lichtingen aan het kantoor voor de ver zending per Spoortreinen zullen geschieden als volgt: Richting AMSTERDAM. 7.20, 7.25, 9.25, 10.25, 11.30, 1.20,1.50,5.15, 6.55, 8.45. Richting ZUTPHEN. 6.45, 10.40. 1.40, 6.20, 8.45. Richting UTRECHT. 7.20, 9.25, 10.25. 11.40, 1.40. 3.35.7.25,8.45. Richting ZWOLLE. 0.15, 8.45, 10.40, 1.40, 5.05, 6.20, 8.45. Richting NIJMEGEN. 7.25. 12.15, 8.45. Lichting der Buitenbussen. 5.45, 9.30, 12.55, 3.— en 8.10. (beide laatste op Zon- en Feestdagen niet). Op Zon- eri Feestdagen is het Kantoor o.a. geopend van 7.45 tot 8 uur 's avonds uitslui tend tot het afhalen van Brieven, enz. De. tijden zijn aangegeven in den Spoortijd (20 minuten achter bij den plaatselijken tijd). De Directeur, J. E. SCHMITZ Ju. Amersfoort, 29 April 1897. £.54ste /7*#>07##f VIERDE KLASSE. Trekking van 2629 April (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f2000 op No. 13859. f100 3584. Prijzen van f65. 2290 2319 2330 2337 3404 3411 3455 3458 3483 3184 3490 3507 3519 3546 3552 3558 3559 3573 3591 3592 3600 3002 3012 3610 11010 11080 1378813808 13810 13811 13854 13873 13S7913919 13935 13973 13982 13991 18852 188611887818885 18892 18914 18919 en 18923. Te zamen 48 prijzen. Volgende trekkingen geschieden5e klasse 10—13, 18—21, 24—20. 28, 31 Mei en 1—4 Juni. De vijfde klasse bevat behalve de premie van f30000 voor den laatst uitkomenden prijs van 11000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de volgende prijzen: 1 van 1100000. 1 van 150 000. 1 van f25000, 1 van f15000, 1 van f 10 000, 1 van f5000, I van 1 2000, 3 van f1500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f 200, 170 van f100 en 3730 van 1 70. Loten zijn ten voormelden kantore (Bree- destraat, wijk E. no. 350) nog verkrijgbaar a f3.50 per i BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN: 20 April. Gozewina Johanna, d. van Petrus Hermanns van Haselen en Johanna Frederika Eaber. 21 April. Cor nelia. <1. van Hendrik de Gans on Teunisje van den Rrink. 22 April. Johanna, d. van Petrus Tulen en Gatrina van ICalveen. Maria Barendina, d. van Cornelis Veen en Maria Barendina Muizert. Gaspard Ilenri Alexandre, z. van jonkheer Henri Frangois van Kinschot en Diele Johanna Willemina van Sandick. 25 April. Maria, d. van Jan van Iliunersveld en Kvararda van Esveld. 20 April. Dirk. van Jacob Boterenbrood en Annetje Verbeek. -- Cornelis, z. van Martinus van Es en Gijsberta Wansing. ONDERTROUWD: 22 April. Gerrit Wil helm Jekel en Johanna llendrika Engel. April. Johannes Putman en Anna van Weide. 27 April. Lcvie de Levie en Sienlje Aronson. GETROUWD28 April. Johannes Josephus Borghorst en Elisabeth Schoenmakers. Andries Bonenkamp en Johanna Maria Alijda van Roozcndaal. Daniël van Sohooneveld ilea Margaretha van der Put. Cornelis de Gans en Maria Louise Jannet. OV l-.RLEDEN 23 April. Margaretha Poort ongeil. Gerrit Meijers 65 j.. wedr. lanna van t Klooster.TcunisSchaap 81 j, van Joh:

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2