Maandag 3 Mei 1897. PHOENIX BROUWERIJ Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. No. 4663, 46e Jaargang. VERGIFT. Binnenland. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Uitgave Firma A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt. Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per post f 1.15. Advertentie» 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieels- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij ndvertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOETEGEACHT56 Telephoon 19. KENNIS GEV INÜEN. De GEDEPUTEERDE STATEN der PRO VINCIE UTRECHT, Gelet op art. 105 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de in de vergadering van hun College van heden voorloopig vastgestelde Lijst der Hoogstaange slagenen in de provincie Utrecht, verkiesbaar als afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten Generaal, tot en met 21 Mei (Zondagen uitge zonderd) voor een ieder op de Provinciale Griffie, Bureau voor Statistiek, ter inzage is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, ver krijgbaar gesteld. Bedeelde lijst zal, ingevolge art. 105 der Kies wet, worden geplaatst in de Ned. Staatscourant van 5 Mei a. s. Utrecht, 29 April 1897. De Gedeputeerde Staten van Utrecht, SCIIIMMELPENNINCK vax der OYE, Voorzitter. C. R. MKRKUS, Griffier. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van r. van rem.merden. in het perceel wijk e, no. 59, laatstelijk bewoond door j. p. de vries. Amersfoort, den 80. April 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCIIIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. SCHULD VORDERINGEN. De GEMEENTE-ONTVANGER van AMERS- FOORT, In ervaring gekomen, dat het te laat Indienen van rekeningen weieens schade aan belangheb benden heeft berokkend, Noodigt de ingezetenen, aan wie in den loop des vorigen jaars de levering van voorwerpen of bet verrichten van eenig werk ten laste van de gemeente werd opgedragen, en die tot dusver geene betaling deswege erlangden, bij deze met nadruk uit om zich te zijnen kantore aante- melden, en aldaar opgave van de nietbetaling te doen vóór of uiterlijk op den 31. Mei aan- Btaande, en brengt hun tevens in herinnering, waartoe ook de op 1. Maart 1.1. door heeren Burgemeester en Wethouders gedane aankondi ging strekte dat na het einde der maand Juni inkomende schuldvorderingen over 1896 verjaard en alzoo niet meer voor eene verevening vatbaar zijn. Amersfoort, den 3. Mei 1897. De Gemeente-ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. Feuilleton. Z\jn gelaat zou niotsbuitengewoonsgeliad hebben, wanneer hij niet zulke heldere oogen had gehad, die als 't ware een wonderdadige aantrekkings kracht bezaten. Toch lag er niets poëtisch, niets dwepends in de donkerblauwe oogen de uitdruk king er van was ondoorgrondelijk en al zegt men wel eens dat de oogen de spiegels zijn der ziel, bij hem toch ging dat niet op. Hij glimlachte en hief zich halverwege op uit zün liggende houding. Zijn gestalte, gebuid in klecderen naar de laatste mode, was iets hooger dan middelmatige manslengte en zijn bewegingen waren langzaam cn correct. Over zijn gelaat verspreidde zich nu een zonder ling, on onbegrijpelijk lachje, dat zijn klourlooze lippen plooide. In zijn hart gloeiden waarschijnlijk allerlei woeste neigingen zijn oogen begonnen onheilspellend te fonkelen, zijn ademhaling werd gejaagd, beklemd, en hnlfluid hield hij de volgende alleenspraak Er behoort groote knlmto en bedrevenheid toe om op ëen kant te balaneeoren. Nog weinige schreden scheiden mij thans van mijn doel, dan zal ik mij van alle handen ontslnun cn tien schijn tot werkelijkheid maken. Hjj werd in zijn alleenspraak gestoord. Een be diende kwam binnen. -- Wat wil jo, Ralph? beet Crail hem toe. Ralph liet zich door deze driftige toespraak niet van zijn stuk brengen, maar zeidc kalm Ik bon er in den laatste» tijd aan gewend, dat HH. MM. de Koninginnen zijn Vrijdagoch tend van Amsterdam via Emmerik naar Stuttgart vertrokken. H. M. de Koningin reist incognito onder den naam Gravin van Buren. De directeur van het kabinet der Konin gin brengt ter algemeene kennis, dat gedurende H. D. verblijf in het buitenland de aan H. M. geadresseerde brieven moeten bezorgd worden »aan het kabinet der Koningin te 's Gravenhage", alwaar voor'een geregelde opzending dier stukken aan H. M. zal worden zorg gedragen. H. M. de Koningin-Regentes heeft een blijk van belangstelling gegeven ten opzichte van de Nederlandsche Opera. De directeur, de heer Van der Linden, heefteen geschenk in geld ontvangen en bovendien de toezeg ging van een subsidie voor het volgend jaar. Het monument dat, onlangs uit Padua overgebracht, daar bet graf sierde van Prins Willem Frederik George, is thans in de Nieuwe Kerk te Delft achter bet koor op gesteld. Door de zorg van den Rijksbouw meester is liet ingemetseld in den kerkmuur. Een verbetering is het dat men thans, om de kerk te bezichtigen, een toegangsbe wijs voor een kwartje te koopen beeft, waar voor men tevens een gedrukte beschrijving van ile kerk krijgt. De Eerste Kamer der Staten Generaal heeft zonder hoofdelijke stemming aangenomen de wetsontwerpen tot. instelling der Kamers van Arbeid en tot regeling van den rechtstoestand van het Reserve-kader. Bij dit laatste zeide de Minister van Oorlog, in antwoord op enkele opmerkingen, in bet reserve-personeel nooit een maatregel te heb ben gezien tot bevordering of tegenhouding van den persoonlijken dienstplicht. Bij zijn optreden vond de Minister het plan voor deze organisatie, waaraan hij zich da delijk heeft gewijd. Het is dus een zaak, die hij gevonden heeft, inaar die hij met warmte heeft opgenomen, omdat hij ze uitstekend vond. En de reeds opgedane ondervinding heeft geleerd, dat de maatregel tot instelling van het Reservekader uitmuntend werkt. Nog werden aangenomen de wetsontwerpen tot. wijziging der artt. 748 en 755 Wetboek van Koophandel (los- en ligdagen van binnen- landsche schepen)de regeling der tusschen- tijdsche verkiezingen voor de Tweede Kamer na 15 Mei; de overneming der intercommu nale telephoonlijnen en toelating van tnelk- meetemmers. De Spaansche legatie te 's-Gravenhage. kennis genomen hebbende van de ook door ons meegedeelde advertentie in de volgens welke een te Botterdam gevestigd agentschap Spaansche ridderorden bezorgt, waarschuwt het publiek, in zijn belang, jegens dit agent schap op zijn hoede te zijn. Een huitenlandsch toerist, die acht dagen in een vreemde stad is, vindt er geen bezwaar in er over te schrijven en zelfs over het ge- heele land waarin de stad ligt, Wat hij niet, of maar zeer in het voorbijgaan, gezien heeft, vult hij aan met hetgeen hij in boeken las of wat zijn verbeelding hem ingaf. Niemand neemt het liorn kwalijk als 't maar onder houdend geschreven is. Maar wat men den toerist gaarne vergeeft, kan men niet goedkeuren in een wetenschap pelijk man, wanneer hij over zijn wetenschap schrijft en anderen wil leiden. Zoo heeft Wilhelm Liebkneoht, de leider der sociaal democraten in Duitschland, die onlangs acht dagen in ons land doorbracht, op grond van die ervaring van acht dagen, in Die Nrue Zeil een studie geschreven over Nederland, die helaaskant noch wel raakt. Hij vertelt, dat er bij ons meer dan Engelsch comfort bestaat en looit, de welgesteldheid en wel opgevoedheid. Wij wenschten wel, dat het waar was en zouden gaarne de kleine burgerij die welge steldheid gunnen, vooral wanneer daarmede de welopgevoedheid gepaard ging, welke Liebknecht (die geen woord Hoilandsch ver staat) hier te lande heeft waargenomen, maar wij gelooven, dat aan die verzekering al evenveel gewicht is te hechten als aan de verbazend groote briefstukken. die Lieb knecht hier de kleine burgers bij hun avond eten zag gebruiken. Het Chr. Nationale Zendingsfeest zal dit jaar, in Juli, weder worden gehouden op het landgoed «Middachten" bij De Steeg. De prijzen der abonnementskaarten, gel dig gedurende 15 dagen, op alle lijnen dei- Belgische Staatsspoorwegen bedragen sedert 1 Mei voor de eerste klasse frs. 55= f26. voor de tweede klasse frs. 40 f 18.90, en voor de derde klasse frs. 23 f 10.90. Vrijdagochtend is aan een hartkwaal te Delft in den ouderdom van 53 jaar plotse ling overleden dr. J. A. van den Broek, hoog leeraar in de geschiedenis van Nederlandsch Indië aan de Indische instelling aldaar. Donderdag overleed in den ouderdom van 99 jaren de oudste ingezetene van Over- sehie, mej. M. Tak. Zij was tot den laatsten dag in het volkomen genot van al haar ver mogens. Op Marken wordt bitter geklaagd over de zonderlinge wijze, waarop met het gezag wordt geleefd. De Burgemeester is een paar maanden geleden gestorven, de beide Wethouders vermogen niets, en thans fungeert notabenede hoofdonderwijzer maar als Burgemeester Op de eerste bloembollenveiling, deze week te Katwijk gehouden, werd de vrees, dat de te hellen invoerrechten in Amerika op den prijs der bollen van invloed zouden zijn, be waarheid. Sommige soorten hebben geen waarde meervan andere is de prijs 30 a u zeer prikkelbaar is, sir, maar ik verdraag uwe booze luimen niet geduld, omdat ik weet, dat ik niets gedaan heb om die te verdienen. Je verveelt me met je langdradige ontboeze mingen! riep nir. Crail. Zeg mij toch waaromjc mij gedurig lastigvalt. Neem mij niet kwalijk, sir, ik moest het doen, want de heer, die in dc ontvangkamer op u wacht, sir, schijnt voor zeer gewichtige zaken hier te koinen. De wijze, waarop die heer hier binnenkwam was zóo zonderling, dat ik mij wel eenigszins ongerust maakte. Eerst weigerde ik hem aan te dienen, maar later meende ik, dat het misschien toch maur het verstandigste was, het wel te doen. Hoe heet hij Mr. Robert Petlycoat. Eduard Crail fronste de wenkbrauwen en mom pelde Petlycoat? Noemt de man zich zoo? Dien naam heeft de gentleman mij opgegeven, antwoordde de bediende opzijn eigenaardigen, limg- zamen toon. Hij is dus een Engelschman en daar om had ik wel eenigo reden om te veronderstellen, dat hij een familielid van u is, sir. Neen, ik heb in mijn familie niemand van dien naam, voegde Crail de phlegraatieken be diende toe. Dan vind ik liet zeer zonderling, dat mr. Pel- tycoat mij opdroeg, u een soort van bijnaam te noemen. Crail stampte vol ongeduld met den voet. Welke Moet ik je dan elk woord uit de keel halen Ralph glimlachte en antwoordde gemoedelijk Sir Edward Crail weet, dat hij een bediende met bijzondere eigenschappen heeft. Ik ben gewend, mij steeds zoo duidelijk en begrijpelijk uit te druk ken, opdat er geen misverstand zou kunnen ont- Loop naar den duivel met jo duidelijkheidl riep de jonge gentleman boos. Nu weet ik nog altijd den bijnaam niet van den vreemden heer, die mij wcnscht te spreken. Hij is geen vreemdeling, nntwoorde de onver stoorbare Ralph, hij zeide mg, dat u hem zeker kennen zoudt. wanneer ik er hij voegde, dat hij in de familie altijd de „lange Bob" genoemd wordt. Nauwlijks waren deze woorden over de lippen van Ralph, of er viel een groote verandering bg Edward Zijn oogen fonkelden en staarden daarop meteen uitdrukking van angst voor zich en het toch reeds niet zeer kleurige gelaat van den jongen geutleman werd nu doodsbleek en zijn trekken verwrongen. Hij inoest de tanden vast op elkaar klemmen om een kreet van schrik te weerhouden. Ralph zag zijn meester aan. Dat familielid schijnt n geen welkome gast te zijn, sir, zeidc hij. Je moet hem niettemin binnenlaten en hem zelfs met bijzondere beleefdheid behandelen, beval Crail in zenuwachtige iiaast. heb je het gehoord, beste Ralph, met bijzondere buloefheid, ik verzoek er je om. Mijnheer behoeft slechts te bevelen, zeide de bediende. Bovendien weet ik, hoeveel achting ik aan een familielid van mijn meester verschuldigd ben, zelfs al komt dat iamilielid op wat ongele gen tijd. Je hebt gelijk, beste Ralph, steundo Edward, die al meer en meer zijn kalmte verloor. Hij komt mij op het oogenblik zeer ongelegeD maar wat kan ik doen? Ga, ga, en laat hem terstond liior- komen. Ralph verwijderde zich met langzame schreden. Toen de deur achter den bediende gesloten was, loosde Edward een diepen zucht. Bob, steunde hij, die komt met geen goede bedoeling; cn mi moet hij komen, nu ik op punt sta een gelukkig mensch te worden. Ik heb al miin moed noodig om hem te ontvangen. Hij snelde naar den spiegel en trachtte zün ge laat tot een uitdrukking van kalmte te dwingen. Juist was hem dat eenigszins gelukt toen Ralph de deur opende en met luide stem aandiende Mr. Robert Petlycoat. Zal mij zeer weikom zijn, zeide Crail. Pottycoat trad binnen en Edward ging hem met een uitgestoken hand tegemoet, maar die hand werd niet aangenomen en de groot slechts meteen kooien hoofdknik beantwoord. Ralph verwijderde zich en Crail bleef met Pet- tycoat_ alleen. Eonige minuten verliepen er onder eeu stilzwijgen, dat voor Crai! zeer pijnlijk was. Hij staarde naar den grond en trok zenuwachtig aan zijn manchet. l'ettycoat was een mager man met een gezicht, waaraan men onmogelijk zijn ouderdom kou gissen. Hij had een licht gebogen adelaarsneus en bleeke ingevallen wangen, kleine, zwarte oogen, die eenigs zins locnsch waren. Een <lunne zwarte knevel overschaduwde zijn mond en aan de kin droeg hij een rood littecken. Robert Petlycoat glimlachte, maar zóo minachtend dat men duidelijk kon zien welk een wreed be hagen hij schepte in de verlegenheid van den ander. Eindelijk begon hij met een stem, die op het knarsen van metaal geleek en die Crail deed huiveren Nu mijn waarde Edward, hoe maakt go het te.Munchen? Gij schijnt u zoo kostelijk te ver maken, dat ge geheel vergeet, berichten te zenden nan^ het hoofdbestuur te I-onden. Edward Crail antwoordde met tamelijk vaste stem: (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1