TWEEDE IEID, Stadsnieuws. Marktprij zen. Advertentiën. Schweizer Zijde HERBESTEDING. Te HUUR gevraagd J. W. JORISSEN, H. J. CROOCKEWIT PORT a PORT 50 pCt. minder din verleden jaar, toen men ook reeds algemeen klaagde. De kersen in de Betuwe beloven dit jaar beel wat. Als de nachtvorsten er maar weer geen kwaad aan doen. Reens de bekende Amsterdamsche anti- belastingman heeft het land verlaten en is bet Kanaal overgestoken om in Engeland zijn vak, het diamantvak, te gaan beoetenen. Een landbouwer in de provincie Gronin gen ontving van een handig militie-verzeke raar de aansporing om voor zijn zoon, die loten moest, ten spoedigste een plaatsver vanger te stellen, daar door den oorlog »in het achterland" bedoeld werd de Grieksch- Turksche oorlog de prijzen zeer zeker spoedig zouden rijzen. Iemand te Groot Ammers deed Vrijdag aangifte van de geboorte van zijn elfde kind. De vader is29 jaar Het eigen huis van een te Zwartsluis op noodlottige wijze om het lever, gekomen schoorsteenveger is uit de hand verkocht voorvier gulden vijftig cent In dit schamel onderdak hield de man verblijf met twee volwassen dochters en een zoon. Geheel eenig in de praktijk der Neder- landsche stratwetpleging is voorzeker de zaak welke Vrijdag voor de rechtbank te Groningen behandeld werd. Daar kwamen zij, de man 76 jaar oud, de vrouw reeds 74 zonnen tellende, de rechts zaal binnen. Een maand geleden waren zij nog echtelieden; 30 jaren waren zij reeds in den echt verbonden geweest, maar de kinderen hadden het geluk verstoord. Schei ding van den huwelijksband had plaats, ja de vrouw had zich niet ontzien haar man ten bloede toe te mishandelen. Deze geschie denis speelde te Middelstum. Thans zat de vrouw, aan den avond baars levens, op de bank der beklaagden. Haar man trad als getuige tegen haar op. De behandeling dei- zaak wekte weemoed en ook hilariteit. Van de bank der beklaagden zag de vrouw den man met argusoogen aan, zoo dreigend, dat de president haar herhaalde malen tot de orde moest roepen. Voor de beklaagde werd, met het oog op de nauwe verbintenis, slechts een geringe straf, f10 boete gevorderd. Voor de rechtbank te Amsterdam stond Vrijdag terecht een arm vrouwtje van 67 jaren, dat, op het punt zijnde uit haar woning gezet te worden zonder iemand te hebben tot wien zij zich wenden kon, op de Noor- dermarkt een koperen ketel ontvreemdde en dit zelf was gaan aangeven orn in de gevan genis te komen. Daar zij geen belijdenis had gedaan, kon zij niet in een gesticht worden opgenomen, en uit het Werkhuis, waar zij vijf weken verbleef, was zij heengegaan in de hoop met negotie te kunnen loopen. De officier van justitie requireerde tegen de arme ziel een gevangenisstraf van 2 maanden. Het zevenjarig zoontje van een landbouwer te Grouw, dat school ging in het naburige Idaard, werd deze week door een zijner makkertjes een griflellje in het oor geduwd. Eerst werd dit verzwegen, tot de knaap lie vige pijn gevoelde, waarop onmiddellijk heel kundige hulp werd ingeroepen. Het was evenwel te laat. Het scherpe voorwerp was zóo diep doorgedrongen, dat het niet kon worden verwijderd. Na een smartelijk iijden is de knaap bezweken, de knaap bezweken. Beleefd verzoek aan de abonnés om bij VERHUIZING hun nieuw adres op te geven. i.' vimiisavvivn KENNISGEVING, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 102) Doen te weten, dat het primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar bet Inkomen, over het dienstjaar 1897, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift ge durende vijf maanden op de Secretarie der ge meente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 3. Mei 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELT US. Uit den regenmeter hier is in de vorige maand afgetapt 66.6. m. M. neerslag, tegen Ï81/» in April 1896; toen waren er evenals nu 7 regendagen. Bij de te Utrecht gehouden examens voor de acte onderwijzer zijn nog geslaagd onze stadgenooten de heeren: F. Boerwinkel (in middels benoemd tot onderwijzer aan de Cbr. school hier) en J. B. Dekkerbij dat voor de acte vrije- en orde-oefeningen slaagde onze stadgenoot de heer W. F. C van Hels- dingen. Bij de hier ter stede gehouden algemeen? vergadering der verschillende afdeelingen van de centrale anti-revolutionnaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje" is tot defi nitief candidaat voor de Tweede Kamer in het hoofd-kiesdistrict Ede gesteld jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck, te Vee- nendaal, die de candidateur heeft aanvaard. Men verzoekt ons om, bij de opneming van dit bericht, wel te willen wijzen op de voorletters, opdat geen verwisseling kunne ontstaan met den voorloopigen candidaat voor het hoofd-kiesdistrict Amersfoort, die morgen of overmorgen definitief wordt ge steld" en wel zal wezen jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, te 's-Gravenhage, oud-bur gemeester van Amersfoort. Met ingang van 1 Juni is vanwege de Regeering het dagelijksch toezicht opgedra gen: op de lijnen Amersfoort Zwolle, Amersfoort Utrecht en Amersfoort Keste: i aan den districts-inspecteur den heer B. de Jonge, te Zwolle; op de lijn Amersfoort -— Apeldoorn Deventer, aan den districts-inspecteur den heer A. R. Wit kop, te Zutphen op de lijn Amersfoort Hilversum aan den districts-inspecteur den heer J. J. Brutel de la Riviere, te Hilversum. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin" een gift ge schonken van f1000. Het Museum van de Oudheidkundige Vereeni- ging „Flehite" is door aankoop in het bezit gekomen van een hoogst merkwaardige schil derij, thans tentoongesteld in de groote bene denzaal. Het zeer goed geconserveerde doek stelt voor de feestelijke inhaling van den beruchten Amers- foortschen kei, den 7 Juni 16Ö1, op aanstichting van Everard Meyster. Aan de rechterhand ziet. men het poortje, dat de Varkensmarkt scheidde van de Lange- straat; op het achterplan de herberg „Deroode leeuw" (thans dekoffiekamer van „Hotel Schwein- mer") en den Lieve Vrouwetoren met de kerk. De fraai versierde kei, liggende op een houten gevaarte dat op kogels wordt voortbewogen, is veel te groot voorgesteld (zijn afmetingen zijn slechts zes bij negen voet, wat intusschen nog een respectabel steentje is). Een groot aantal man nen, vrouwen en kinderen trekt het gevaarte voort, den kant op naar den Zuidsingeleen niet minder groot aantal staat de plechtigheid aan te zien en Meyster, den held van den dag, die met zijn vrouw en eenigen zijner tafelschui- Bchuirnende vrienden aan bet hoofd van den optocht rijdt, toe te juichen. Een heraut strooit gedenkpenningen (van welke een groot aantal nog in het Museum te zien is)zelfs de door het gedrang verwonde vrouw ontbreekt niet. In hel kort de voorstelling komt wonderwel overeen met de ets van Wijkersloot, beschreven in deze courant van 6 Augustus 1896. In de sluitsteen der poort schijnt het doek geteekend te zijnduidelijk is daar leesbaar T. C. N., het overige is, met het ongewapend oog althans, niet te ontcijferen. Is dit de mam des schilders? Het wil ons voorkomen, dat de schilderij na genoeg van den zelfden tijd is en volstrekt niet geheel en al gephantascerdde afbeeldingen der omgevende gebouwen, de kleeding der per sonen, enz. spreken daarvoor. Wellicht wil een onzer lezers meer licht geven over dit inderdaad hoogst belangrijke doek. Luitenant W. F. de Reede, van het 1e regiment infanterie, is overgeplaatst bij het 5e regiment hier, doch blijft werkzaam bij den commandant der stelling Amsterdam. Luitenant L. Schutte, van het 5e regiment infanterie hier, is voor den tijd van twee jaren (de hoen- en de terugreis daaronder begrepen) gedetacheerd bij de landmacht in West-I ndië. Sergeant-titulair W. A. Loos, van het 5e regiment infanterie hier, is door den kolonel- commandant bevorderd tot sergeant effectief, terwijl sergeant G. F. J. M. Hohmann is overgeplaatst naar het 5e bataljon te Nieu- wersïuis. De reserve-onderofficier jhr. F. A. van Beresteijn, van het 5e regiment infanterie hier, heeft met gunstig gevolg afgelegd het theoretisch en practisch examen voor den graad van vaandrig bij het Reserve-kader. De ondernemende eigenaar van Hotel „De Berg" heeft, blijkens advertentie in dit nummer, voor aanstaanden Woensdagmiddag geëngageerd de zeer gunstig bekende Weener dameskapel onder directie van Friiulcin Dümberger, welke niet alleen van 1 October tot 1 Maart dag aan dag uitbundig succes had te AinBtcrdutn, doch ook op haar tournee door ons land, eer zij ge durende dezen zomer in „Seinpost" te Sclieve- ningen optreedt, overal gaarne werd gehoord. Het Centrum schreef over haaro. adeze kapel verdient met bijzonderen lof genoemd; haar uitvoeringen kenmerken zich door zeldzame een heid en groot entrainde programma's leveren „elck wat wils" en zijn met bijzondere zorg ge kozen. Aanbeveling genoeg dus. Dan. het. aangename zitje op den bergwaarlijk, als dit niet trekt, trekt niemendal. De verbouw, onder beheer van architect Kroes, van de gebouwen der sociëteit, Ver- eeniqing zal vermoedelijk worden herbesteed, omdat de inschrijvingen de raming verre overtroffen. Ingeschreven hebben do heeren J. Klaaren- beek. f5500; C. J. Kuntz, f4300 en A. van den Brink, f4350. In den ouderdom van 87 jaar is Vrijdag te Baarn overleden de lieer P. Burggraaf, gerechtigde tot het dragen van het Metalen Kruis. De Gemeenteraad van Baarn besloot 17 Maart de electrisclie verlichting dier gemeente op te dragen aan de Maatschappij »Elect.ra" te Amsterdam, welke met tal van andere maatschappijen daartoe concessie had aange vraagd. Thans heeft de Maatschappij bedankt voor de eer. Het vierjarig dochtertje van den landbou wer W., aan den Liendertschen weg, geraakte in een onbewaakt oogenblik al spelend in een sloot, waaruit het, toen men het ging zoeken, dood werd opgehaald. Eonige verslagen moeien wegens plaatsge brek tot een volgend nummer blijven liggen LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- tementshool'den, Wij kbezoekers en B e I a n g s t e 11 e n d e n zal liet Centraal- hurenu DINSDAG den 4 Mei, 'smiddags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis. Zij, ilie op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGFR. Zuidsingel, 27.3 Amersfoort, Vrijdag 30 April 1897. Appelen f0.a 10.Peren 10 u l'O. Zamluardappelen 11.40 ii f'1.60 p. lieet.. Hoenderei eren f2.50 a f3.Eendeneieren f0.— a f().— p. 100 st. Boter 10.70 10.85 p. k. Kippen 10.60 a fl. Kuikens f 0.a 10.Piepkuikens 10.40 a f0.90 Ganzen 10.— a l'O.— Eenden l'O.a ('0.Hazen l'O. a 10.Wilde konijnen l'O.a l'O. Tamme konijnen f 0.40 a f'1. p. st. Dui ven 10.40 a 10.70 p. paar Zeugen 1'25 a i'35. Biggen f5.a 1' 10.Schrammen I' '12.18.Vette koeien 1'a fGuste koeion fa 1' Kalf- koeien f—i fKalfvaarzen f— Piukstieren 1'a f Aangevoerd warén ongeveer heet. Ap pelen, heet.. Peren, heet. Kleiaardappe- Icn, 80 heet. Zandaardappelen, 40000 st. Hoendereieren, 1500 kilo Boter, kilo Mar garine, 11 zeugen, 300 biggen, 35 schrammen. Heden overleed onze jongste lieveling FKEDEKIK ANTHONIE, slechts 18 maanden oud. J. J. DK RAADT. G. W. de RAADT— Berends. Utrecht, 29 April 1897. lieden overleed te 's-Hkr- t0gKxiiOsCH onze broeder en be- huwdbroeder. de lieer I). A. van <ler ZOO de JONG gep. Ie luitenant der Infanterie, in den ouderdom van 52 jaren. G. J. van der ZOO de JONG. O. van der ZOO dk JONG. O. D. van der ZOO dk JONG— Lkinwkheh. Amersfoort, I Mei 1807. Heden overleed te Haari.em, in den ouderdom van nagenoeg 79 I jaren onze geliefde moeder en he li uwdmoeder MARIA SPRUIT, weduwe van Matthias van Tui*»,. J. J. VAN TlIIKL. Wed. II. 11. van TUI KL- Van Zadki.uoff. Amersfoort, 3 Mei 1897. is <li' iH'Slc. Vraagt Stalen van onze Zwarte, Witte en Gekleurde Zijden Stollen van 35 cent tot 12.50 gulden de Meter. Specialiteitnieuwste Zijden Stof fen, Foulard- en Etamiue-Zijde, 52 cM, breed, van al' 60 cent >le Meter. Directe verkoop aan Particulieren. De gekozen Zyden Stollen worden in iedere hoeveelheid franco en vrij van inkomende rechten toegezonden. SCHWEIZER Co., Lucorn (Zwitserl.) Exporthandelin Zijden Stoffen. WATKRGRAAF en HEEMRADEN van liet Heemraadschap de rivier De Eem, beken en aankleve van dien, te Amersfoort, zijn voornemens om op Vrijdag, den léen Mei 1897, des namiddags te tien ure, te Amers foort, in het lokaal AM1C1T1A, ingang plant soen Utrechtschepoortzijde, in het openbaar bij inschrijving aantebesteden Het op de diepte brengen van reeds verdiepte gedeel ten der Waterleidingen onder beheer van bovengenoemd Heemraadschap in acht per- ceelen. De conditiën liggen ter Socretarie van het Heemraadschap, Muurhuizen Wyk A. no. 286. Mevrouw Van der LEEUW, vraagt met 1 Augustus eene die goed kan werken, met de vvasch omgaan en koken, niet beneden de twintig jaar. Spreekuur 's avonds tusschen 8 en 9 uur, Muurhuizen A. 287, Amersfoort. te AMERSFOORT een droog PAKHUIS aan liet water gelegen. Aanbiedingen met opgave der huurprijs worden franco ingewacht onder motto «PAK HUIS" bureau oude Amersfoortsche Courant, Kortegracht 56. ARTS, is van 25 April tot 6 Mei AFWEZIG. De praktijk zal worden waargenomen door dr. J. K. van don Brink, die te consulteeren is i^anfiet/ruclil JF. 2 IS. Kassier, Commissionnair in Effecten. Voorheen firma Van Asch van Wijck Co.» Kantoor Laiigc.straut F. 5, Amersfoort. Koopt, en verkoopt olieden, coupons, bui tenlandse!! bankpapier en muntspeciën. Inkusseert wissels. Sluit prolongation en be- leeningon. Verschuil wissels op alle binnen- en buitenlandsche bankplaatscn, enz. Ouden en jongenmannen vrordtderooovokvonchenonbekroondr nJanwo nitgavo nanbovolon vu dol ijud.-Uaad Dr. SlUllor over tyett/caie/e er, Bot opgavo voor radicnlo gonorlng. Na ontvangst van «0 cont in pont- aogols, touzonding ondor couvert. Curt Itöber, firnmiBchwcig gewas 1890. Deze PORT is vol on krachtig. Per fleseh f 1.25 verkrijgbaar hij J. A. SCHOTERMAN, UTRECHTSCHE STRAAT Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2