Stadsnieuws. Binnenland. Advertentiën. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Doen te weten, dat dooi; den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 11. Mei 1807 is vastgesteld de volgende Verordening Verordening houdende aanwijzing van de stemlokalen bedoeld bij art. 65 der Kieswet. De RAAD der gemeente AMERSFOORT Gezien de beschikking van den Minister van Binnenlandsehe Zaken van 20. Februari 1897, no. 835, aid. RB. (Provinciaal blad no. 32), waarbij voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal onder andere de gemeente Amersfoort, als onderdeel van het kiesdistrict Amersfoort, in drie stemdistricten is verdeeld, met aan wijzing van het eerste stemdistrict als zetel van het hoofdstembureau Gezien art. 05 der Kieswet; Besluit aan te wijzen als stemlokaal voor het le stemdistrictEen der lokalen van het Raadhuis 2e Een der lokalen van het gebouw bestemd voor Open bare Lagere School in de Koningstraat 3e Een der lokalen van liet voormalige schoolgebouw in de Koestraat. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 13en Mei 1897, 's middags te 12 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCH1MMELPENN1NCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Ter Dinsdagmiddag om kwart voor tweëen aangevangen vergadering van den Gemeen teraad, welke werd gepresideerd door den heer Burgemeester mr. F. D. graaf Schim- melpenninck, waren aanwezig 13 leden, en afwezig met kennisgeving de heerenVan Kalken, Visser en Tromp van Holst. Mr. Heyligers kwam eerst tegen 2 uur ter zitting. Na het lezen en z. h. st. arresteeren der notulen kwam aan de orde het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing, gedurende den nieuwen cursus, van de 3e klasse der Gemeentelijke Hoogere Burger school, een noodzakelijk gevolg van de split sing der 2e klasse in dezen cursus. Het voorstel werd dan ook z. h. st. aangenomen. Aan de orde was de Verordening bedoeld bij art. 65 der (nieuwe) Kieswet, welke eveneens z. h. st. werd aangenomen. Dientengevolge zullen voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarvoor de Gemeente in drie districten is verdeeld de stemburaus zijn voor district I Raadhuis 11 school Koningstraat 111 Koestraat Alweder z. b. st. werd daarna overeen komstig de ontwerpen besloten tot af- en over schrijving van posten op de Gerneente-be- grooting, dienst 1896 Alsnu werden benoemd tot leden van de Commissie bedoeld by art. 11 15 der Wet op de Schutterijen de heeren Wethouders dr. Groenebooin en Celosse en tot hun plaats vervangers de heeren Visser en mr. Van Zijst. Minder grif dan de hiergenoemde punten der agenda ging de benoeming van een on derwijzeres aan dc Meisjesschooler moest zelfs vier malen gestemd worden. De voor dracht bestond uit de damesKreeft, Bolding en Beek en bij de eerste stemming, maar oot- bij de tweede, verwierven zij onder scheidenlijk 5, 4 en 4 stemmen. Bij de tusschensteniming. welke nu moest gehouden worden om te zien wie mot mej. Kreeft in herstemming zou komen, verwierf rnej. Beek 7 en mej. Bolding 6 stemmen. Bij de eindstemming vereenigde mej. Beek 9 en mej. Kreeft 4 stemmen op zich, zoodat mej. Beck, die reeds lang de functie waar neemt, benoemd werd, hoewel zij de laatste op de voordracht stond. Tevens een bewijs, dat een aanbeveling in casu de hoofd akte niet immer ais een aanbeveling werkt Haar salaris werd vervolgens z.h. st. vast gesteld op f600. Eveneens werd z. h. st. besloten om de jaarwedde van den onderwijzer H. C. den Hartug conform de verordening te verhoogen met f50. ingegaan 16 April j.l. Ingekomen waren Een voorstel van bet Dagelijkseh Bestuur om, naar mate van de behoefte, kasgeld op te nemen tot een bedrag van ten hoogste f 10 000 en tegen een rente van ten hoogste 4z. h. st. goedgekeurdbet. verslag van den toestand der Gemeente over 1896 zal in druk worden rondgezonden en verkrijgbaar gestelddiverse veralagen van j instellingen, genootschappen, enz. hier ter stede ter lezing ter Secretarieeen mis- j sive van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring der jaarwedden van onderwijzend personepl aangenomen voor kennisgeving .Goedkeuring door Gedeputeerden van de wijzigingen in de Gemeente-begrooting,dienst 1896 aangenomen voor kennisgeving Rekening der dienstdoende Schutterij, dienst 1896 in handen van de Commissie tot nazien der Gemeente-rekeningGoedkeuring door Gedeputeerden van het primitief kohier der Inkomsten-belasting, dienst 1897 aan genomen voor kennisgevingeen door het D. B. ontworpen Verordening in verband met art. Gemeentewet; missives van autori teiten inzake de tractements-verbooging van den onderwijzer Nij land ter lezing ter Secre tarie; request van de »Amersfoortsclie Toyn- bee- vereeniging" houdende verzoek om tegen betaling van f300 voor den tijd van éen jaar de door haar thans kosteloos gebruik wor dende lokalen der voormalige school .aan de Koestraat te mogen huren in handen van B. en W. om piaeadvies; rapport der Com missie van advies in zake de pensionneering van Gemeente-ambtenaren en bedienden en hun weduwen en weezen naar de afdee- lingeneerste Staat van oninbare posten der Imkomstenbelasting, dienst 1890 ter visie ter Secretarierequest van ingezetenen hou dende verzoek om de Gemeente electrisch te doen verlichten zal, voorzooveel noo dig, te geschikter tijd behandeld worden. Niets meer aan de orde zijnde, werd de zitting om 2.10 gesloten. In de Dinsdag in Dr vergulde Zwaan ge houden vergadering van de centrale anti- revolutionnaire Kiesvereeniging «Nederland en Oranje'' is gesteld tot detinitiefcandidaat in bet hoofd-kiesdistrict Amersfoort voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijk, onze vo rige Burgemeester. De heeren De Waal Malelïjt zelf ter vergadering aanwezig en Van LöbenSels wenschten de candidatuur niet te aanvaarden. Het gerucht dat baron Van der Borch van Verwolde zou zijn gecandideerd, is beslist onwaar. Door de Roomsch-katholieke kiesvereeniging «Recht en Orde" is gesteld tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-generael mr F. graaf Schimmelpenninck, altredend lid, die de candidatuur heeft aanvaard. De Maandag hier gehouden jaarlijksche •ollecte ten behoeve van het Fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewa pende» dienst in de Nederlanden heeft op gebracht f87.241 ;o. Door de politie hier is in de vorige maand terzake van overtreding van het, Reglement op het rijden met hondenwagens geverba liseerd tegen: N. de Al.. A. E., N. de G.. J. de G.. C. M„ allen hier, en fl. de G., te Nijkerkerveen. Het onweder van Maandagnacht heeft, voorzoover we vernamen, geen ernstige schade aangericht. Hier en daar werden boomen door het hemelvuur getroffen, doch persoonlijke on gevallen zijn gelukkig niet te betreuren. Luitenant J. C. A. Bos Sulpke, die reeds sedert geruitnen tijd van het 5e regiment infanterie hier gedetacheerd is bij de Normaal Schietschool te 's-Gravenhage, is thans de- feninitief bij die inrichting werkzaam gesteld en in verband hiermede overgeplaatst bij den staf der infanterie. Luitenant L. Schutte, van het 5e regiment infanterie hier, die, gelijk we reeds meedeel den, voor den tijd van twee jaar is gedeta cheerd bij de landmacht in West-Indië, is eergisteren naar Harderwijk vertrokken. Aan bet schriftelijk gedeelte van het ad- missie-examen voor den Hoofd-cursus, dat in afwijking met verleden jaar ditmaal 3 dagen zal duren en gehouden wordt van 15 tut 17 Juni. zullen van het 5e regiment in fanterie hier deelnemen de sergeanten H. J. Ephraim, C. C. Schmoutziguer, J. J. de Kroes, W. A. L. Suetbroodt Piceardi en H. A. Fischer. Het mondeling examen zal daarna te Kampen worden afgenomen. Voorzitter van de examen-commissie is overste A. II. Kraij- enhoff' van de Leur, te Gouda. De kansen zijn dit jaar gunstiger dan in de voorgaande jaren68 adspiranten. van welke bij de keuring nog enkelen afvallen, dingen naar 44 plaatsen. In de commissie voor het geneeskundig onderzoek van de onderofficieren uit dit garnizoen, die het toelatings-examen voor den Hoofdcursus wenschen af te leggen, zijn door den inspecteur van den Geneeskundigen lienst der landmacht benoemd tot lid en voorzitter de dirigeerend officier van ge zondheid der 2e kiasse C. W. W. van Wal- sera en tot leden de officieren van gezond heid der le klasse dr. .1. J. Rinkel en J. F. Tuinstra. Luitenant J. .Turjans, van het 3e regiment huzaren te 's-Gravenhage, wordt met ingang van 1 Juni voor den tijd van twee jaar ge detacheerd bij de Rijschool te Amersfoort. Tot surnumerair ter Gemeente-Secretarie van Zeist is benoemd jhr. C. A. de Pesters, aldaar. Gelijk we reeds vroeger meedeelden, zullen in dezen zomer groote schietoeleningen wor den gehouden in de Legerplaats bij Zeist. Het 7e regiment infanterie zal de reeks openen en wel het 2e bataljon, onder com mando van luitenant-kolonel J. van Maaren, van 21 tot29 Juli en het 4e bataljon, onder majoor H. G. van Ta,rel, van 30 Juli tot 7 Augustus. Liet in de laatste jaren de ansjovisvangst te Bunschoten veel te wenschen over en leden de visschers daaronder veel, thans schijnt daarin kentering gekomen. In de nu afgeloopen eerste week toch zijn rond 600000 stuks gevangen, die grif koopers vonden tegen f0.70 per honderd, te meer daar de voorraad zeer klein begon te worden. In den stormachtige» nacht van Maandag op Dinsdag is een Bnnschoter visschersvaar- tuig op de Zuiderzee met man en muis vergaan. Ook te Eemnes heeft de storm deerlijk huisgehouden het zeewater stond zóo hoog, dal men ernstig beducht was voor over strooming. HH. MM. de Koninginnen vertrokken hedenochtend uit Weenen naar Boeda-Pest om de merkwaardigheden dier stad te be zichtigen en keeren hedenavond te Weenen terug. Morgenmiddag vertrekken Zij van Weenen naar Alt-Aussee. Thans heeft zich ook te Amsterdam een comité gevormd tot het verkrijgen van gelden voor de gewonden in Griekenland, waartoe reeds zijn toegetreden de heeren j jhr. mr. J. F. Backer. Charles Boissevain, mr. E. J. Evervvijn Lange, mr. D. P. D. Fabius, I mr. Tii. Heemskerk, dr. A. Kuyper, AI. Me- j reus, dr. 11. C. Muller, mr. Alex H. Wert- j hem en H. Wertheim. Behalve de commissie te Rotterdam wer ken ook mede ds. F. C. Fleischer, predikant te Broek-op-Langendijk, en ds. Barbas, I predikant te Haarlem. I De ontvangsten der vereeniging «Aloed Beleid en Trouw" over 1896 bedroegen I' 10 417.IS1/., en de uitgaven f5219.80. Opl Januari was in kas bij het bestuur en de afdoe- lingen totaal 1'42 987. 791/.> tegen f43219.71 een jaar te voren. De vereeniging telt thans 29 afdeelings- besturen en 23 correspondentschappen. Het aantal leden en belangstellenden blijft in middels vrij wel hetzelfde. Een eenvoudig onderwijzer, die in 1888 van Ierske naar Transvaal ging, als hulp onderwijzer aan de Normaalschool te Pretoria, is nu benoemd tot inspecteur der Lagere scholen, op een tractement van 1' 9600 In een der A msterdamsche bladen maakt een moeder bij advertentie de viering van de gouden bruiloft barer kinderen bekend. Dat zal wel zeer zelden voorkomen. De Hooge P.aad bevestigde gister de ver- oordeeling tot 9 maanden van den persoon te Amsterdam, die aangifte had gedaan van een grooten diefstal, wetende dat die niet was gepleegd. De sensatie wekkende advertentie in de Limb. Koerierwaarbij Spaansche en Portu- geesche ridderorden te koop werden aange boden, wordt, wat de Portugeesche Chris- tusoi'de betreft, door een landgenoot te Lis sabon voor bedrog verklaard. Blijkens de Portugeesche Staatscouranten I zijn, zegt bij, in de afgeloopen zeven maanden slechts drie Nederlanders met deze onder- scheiding begiftigd, en voorts is 't een bekend j feit, dat Koning Carlos in de laatste jaren I zeer moeilijk is in het verleenen van die j onderscheiding, teneinde den luister dezer oudste Portugeesche orde te handhaven. De schrijver waarschuwt daarom zijn land- genooten tegen dergelijke annonces, die ai- leen ten doel rebben, het lichtgoloovige pu bliek geld uit den zak te kloppen. J In het vorige jaar is het bekende eleklriese verschijnsel, het St. Elmsvuur genaamd, o.a. I op de volgende plaatsen waargenomen: 14 Februarie zag men te 's-Hertogenbosch I 's avonds van 89een prachtig St. Elmsvuur, terwijl er geen onweer was. 4 Maart werd het aan de top van de grote mast van het lichtschip op de Noordhinder- bank. voor 't Goerése gat, 's nachts om kwartier over twaalven, en zes mienuten over tweeën telkens gedurende drie mie- nuten waargenomen. 6 Maart tusscheri 3 en 4 uur 'smorgens waren de oogleden, 't hoofd en de handen 1 van de vissers te Helder gedurig met kleine I lichtjes bezet. 13 April werd even na middernacht, bij zware hagel- en regenbuien, St. Elmsvuur gezien aan de top van de mast van het licht schip op de Noordhinderbank. 28 September en 25 Oktober werd het er weer waargeuomen. Op laatstgenoemde datum werd het aan de top van de mast van het lichschip op de Haaks, bij den Helder, gezien van 's morgens twintig mienuten over negenen tot hal fel f, met tussenpozen van 6 tot 10 mienuten. Wegens den onvoldoenden staat der geld middelen heeft men de bereiding van anti- diphteritisch heilserum aan het pathologisch instituut bij de Rijksuniversteit te Utrecht moeten staken, zoodat het aan on- en min vermogenden niet meer kosteloos kan ver schaft worden. Is 't niet droevig Als een merkwaardig staaltje uit den «goe den ouden tijd" herinnert de Gron. Crt. er aan. dat op voorstel vun den schoolopziener Gedeputeerde Staten van Groningen in 1817 iemand benoemden tot ondermeester in een school van het Wester-kwartier, «onder ver plichting van voor zekere tijden van het jaar, en wel dan, wanneer de aanvallen van krankzinnigheid bij den schoolonderwijzer het heftigst zullen zijn, den cchool-en kerk dienst waar te nemen." BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 5 Mei. Christina Margaretha, d. van Hendrik Opscherper en Grietje Win kelhuis. - Maria Johanna, d. van Gerrit Lo- dewijk van Plateringen en Antje Post 6 Mei. Johanna, d. van Arie Vennis en Mar garetha Rouwendal. Catrina Johanna Wilhelmina, d. van Jan Meijer en Gijsbertje Sandbrink. 7 Mei. Johannes Hendrikus Heinricb, z. van Friedrich Wilhelm Hendriks en Bernardina Biemans. 9 Mei. Cornells, z. van Gerrit Vink en Neeltje van der Wiel. Frederika Maria, d. van Fredericus Ma- i'inus Diesbergen en Heintje Pruijm. Gijsbertus, z. van Aart Berkhof en Truitje van Beek. Martha Neletta, d. van Izak Coenraad Wijs en Leentje üvergaauw. Gerrit, z. van Hendrik Jan Reems en Gar- ritje Donkers. ONDERTROUWD: 6 Mei. Martinus van Dijk en Petronella Kaats Abraham Ma- rinus Jacobs en Barbara Lina Schenkbergen. GETROUWD: 12 Mei. Johannes Putman en Anna van der Weide. Jacobus van Winterswijk en Clasina van 'tWel Roelof Menzo en Gerritje van Ernst. OVERLEDEN6 Mei. Everarda Lensing 60 j. ongeh. 8 Mei. Hendricus Knijper 92 j. ongeh. 9 Mei. Nieolaas Vermeij 83 j. wedr. van Oeda Hogebnom. 10 Mei. Helena Hamel 15 j. 11 Mei. Barbara Rijnders 2 tn. 3.54ste ST.44T&LOTKH1J. VIJFDE KLASSE. Eerste week. Prijzen van f70. Trekking van 1012 Mei (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70. 2293 2338 3137 3439 3502 3529 3550 11640 11642 13791 13851 139201392313936 13959 13999 18857 18881 18882 en 18901. Te zamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2294 2327 3408 3451 3477 3501 3517 3522 3527 3530 3531 3579 3583 3623 11654 13785 13790 13795 13803 1381613825 13838 13860 13877 13899 13901 1302513945 13947 13949 13950 13960 13962 1397713990 13995 18880 en 18903. Loten zijn ten voormelden kantore Bree- destraat, wijk E. no. 350) nog verkrijgbaar a f3.50 per 1/20. Ondertronwd CORNELLS MARTINUS van BEEK en' ENGEL1NA ELBARTA CORPORAAL. Amersfoort i iq(v7 Alkmaar I 0 me: 1887' Hout E. 23 Huwelijksvoltrekking te Alkmaar 23 Mei. GS Op den 14en Mei hopen mijne ouders feÖ SR HENDRIKUS van SLOOTEN EN FI.ORENTINA SOPHIA LIT, p Qj hunne «B) |f; 35-ja.rige eehtveressiging m ■;j te herdenken. J. J. H. van SLOOTEN.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2