Stadsnieuws. Ingezonden. te vergewissen. Men beeft voor de inlevering slecbts éen dag van O tot 5 uur en daarom is het bij veelheid van oandidaten vooral bezwaarlijk, allo bandteekeningen (waarbij wellicht onleesbare) te controleeren en de indieners nog intijds te verwittigen. En dan kan later, bij bet onderzoek der geloofs brieven, een verkiezing worden nietig verklaard op grond dat hot vereischte 40- tal bevoegden inerdaad niet onder de candidaatstelling te vinden was. De voorzigtigbeid eischt dus dat, zoo mo gelijk, meer dan 40 ban teek eningen onder de opgaaf worden geplaatst. De Minister van Financiën heeft bij wets ontwerp aan de Tweede Kamer een som aangevraagd van f8.22, met welk bedrag een artikel der Begrooting voor de Nationale Schuld over 1896 moet worden verhoogd voor de betaling van coupons. Naar aanleiding van de droeve ervaring, in de jongste dagen in Griekenland opgedaan, omtrent de gevolgen van een slecht geor ganiseerde weerbaarheid, maakt deschrijver van »Van dag tot dag" in bet Handelsblad de volgende opmerking Geen land zou krachtiger zijn neutraliteit kunnen handhaven indien het slechts bijtijds zich wilde organiseeren op metho dische en wetenschappelijke manie]-. De partijen organiseeren zich maai de landsverdediging organiseert ze niet Een zeer uitgebreid kiesrecht Maar geen uer partijen stelt als eersten, als voornaamsten eisch»alle jongens, van eiken stand, naast elkaar geoefend en ge disciplineerd Een zeer uitgebreid kiesrecht Maar protectie vooraan als strijdvraag. Protectie van wat Van het Vaderland'? Neen Van de dubbeltjes van grondeigenaars die graanland hebben Het bedrag van f20 000 voor de Melaat- schen in Suriname is thans bijeen. Dat wil zeggen het bedrag dat de com missie verlangde om een begin te kunnen maken met hel allernoodigste. Men gelieve dus hieruit niet op te maken, dat bedoelde commissie voor dit liefdewerk niets meer zou behoeven. Eindelijk verneemt men weer iets van de vereeniging, welke zieii de invoering in ons land van een wereldtaal ten doel stelt. Zij telt nu, na een bestaan van zeven jaar, over heel Nederland 117 leden. Het vooruitzicht, dat Volapük wereldtaai zal worden, is dus nog niet zoo heel erg groot. De Gemeenteraad van Haarlem heeft met 20 tegen 7 stemmen besloten een proef te nemen met de toepassing van minimum-loon en maximum-arbeidsduur. De Ministers van Binnenlandsche zaken en van Justitie hebben bericht, dat de Regee ring geen voornemen heeft, wijziging te brengen in de huidige toepassing der Zondags wet.. Tevens is den Burgemeester verzocht de toepassing dier wet na te laten. Daar de wegwedstrijden van wielrijders bij velen tegen-ingenomenheid ondervinden (wegens het gevaar voor ongelukken dat zij opleveren, en omdat ze veelal op Zondag ge houden worden) heeft het bestuur van den Algemeen NederlaiidschenVVielrijdersBond be sloten. de kampioenschappen op den weg af te schallen en te trachten net aantal wegwed strijden zooveel mogelijk te verminderen. Het heeft zich nu tot de leden en de vereeni- gingen gewend met dringend verzoek, geen wegwedstrijden te organiseeren en hun invloed te willen aanwenden om die bij andere verec- nigingen of corporation tegen' te gaan. Een Friesche boerenzoon, die niet afkee- rig was zich in in het huwelijk te begeven, kocht een exemplaar van het kohier van den hoofdelijken omslag in zijn gemeente, om eens goe.l na te pluizen hoe hoog de boeren met huwbare dochters daar wel waren aangeslagen. Heb geen angst, wanneer in deze dagen een levend insect in uw oor dringt. Wan neer gij een weinig lauw water in het oor- kariaai giet, zal het verdrinken en vanzelf aan de oppervlakte komen, waardoor gij het gemakkelijk kunt verwijderen. Eenige wolkjes tabak, in het oor geblazen, doen het bedwelmen. In geen halve eeuw is de boter op Zuid- Bevekuid zoo goedkoop geweest als thans; Dinsdag was de prijs op tie markt te Goes slechts 25 cent per half Kilo. Door de Centrale commissie tot inrichting van de afdeeJingen van Nederland en zijn Koloniën en tot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeelingen op de in 1900 te Parijs te houden wereldtentoonstel ling werd aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken hier toegezonden een circulaire aan inzenders met de daarbij beboerende bijlagen. Deze stukken liggen voor belanghebbenden ter inzage bij den Secretaris der Kamer, den heer lis. P. van llaselen, Arnhenischeweg G. 2a, bij wien tevens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Naar wij uit volkomen betrouwbare bron vernemen, is dr. P. Groeneboom, Wethouder dezer Gemeente, voornemens een eventueele eandidatuur bij de aanstaande Gemeente raadsverkiezing niet meer te aanvaarden. Het steller, van candidate!) voor den Ge meenteraad zal dit jaar niet geschieden op Dinsdag 15 Juni, gelijk in Februari werd bepaald, doch eerst op Dinsdag 29 Juni aan staande. Op '1 Juni a. s. bestaat, van des ochtends 9 tot des middags 4 uur, bij den Burge meester van Amersfoort (als hoofdplaats van het kiesdistrict Amersfoort) gelegenheid tot de inlevering van opgaven van candidate», inhoudende hun namen, voorletters en woon plaatsen, voor de benoeming van éen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Formulieren hiervoor zijn ten Raadhuize alhier vóór en op den dag der verkiezing kosteloos verkrijgbaar. Deze opgaven moeten dehandteekeningen bevatten van minstens veertig kiezers; tiet is echter wenschelijk, dat bun aantal grooter zij. daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat eeriigen der onderteekenaren niet op de kiezerslijst der gemeenten, uitmakende liet kiesdistrict Amersfoort, voorkomen en alsdan de eventueele verkiezing van den gestelden candidaat bij het onderzoek Ier geloofsbrieven ongeldig zou worden verklaard. Ook kan hij, die de opgave inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inle vering geschiedt, een straf beloopen van ten hoogste twee maanden of een boete van ten hoogste f200 echter alleen voorzoover zonder die handteekeningen er niet minstens 40 overblijven. Eveneens wordt een gelijke straf bedreigd togen hem, die, wetend dat hij geen kiezer is, een candidaats-opgave heeft onderteekend. De Christ, historische kiesvereeniging te Baarn heeft besloten de eandidatuur van tnr. F. D. graaf Schimmelpenninck in het district Amersfoort te steunen. Ook de afdeeling vSoest" van dien Bond besloot desgelijks. Men heeft ons laten zeggen, dat rnr. W. B. de Beaufort, van wiens candideering te Zeist we in ons vorig nummer gewag maakten, Burgemeester zou zijn van Lensden De intelligente lezer zal dit wel reeds lang hebben hersteld en 'tis dus wel overbodig te zeggen, dat hier bedoeld is het bekende Kamerlid voor Wijk-bij-Duurstede, de be woner van »De Treek". We vernemen tevens, dat die eandidatuur groote instemming heeft gevonden in het district en dat zij ook door mr. De Beaufort is aangenomen. De liberale kiesvereeniging te De Bildt heeft besloten de Kamer-candidatuur van den heer C. A. Zelvelder te steunen. Naar wij vernemen, zullen Vrijdagavond in de vergadering van de kiesvereeniging nEendraclit" verschillende bekende sprekers van naam het woord voeren. Men spreekt zelfs van dr. A. Kuyper. Of 't gentchtdat weintusschen onder voor behoud meedeeJen, zal blijken waar te zijn Voor de betrekking van leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan het Gymna sium en aan de Hoogere Burgerschool, op een jaarwedde van f2900, heeft zich slechts éen sollicitant aangegeven. Voor de vacature van leeraar in de Na tuurlijke historie, op de zelfde jaarwedde, meldde zich geen enkel sollicitant aan. Nadat onze stadgenoot de tuin-nrchitoct H. F, Hartogh Heijs van Zoute veen in den winter van 1895 op 'JIJ, kort nadat de Gemeenteraad had be sloten tot de stichting eener nieuwe AIgeinecne be graafplaats aan den Soesterweg, geheel en al be langloos een ontwerp Had gemaakt voor den aanleg dier doodennkker, werd hem door Burgemeester en Wethouders opgedragen dat ontwerp uit te voeren. Gisterochtend is het opgeleverd, zeer ten genoege van zijn lastgevers, en wij ïneoneu een enkel woord te moeten wijden aan het inderdaad knappe werk, niet hel minst om de vele en groote bezwaren, die de jonge tuin-architeet, een leerling der Tuinbouw school to Vilvorde on later van den wereld vermaar den Brusschelsohen tuinarchitect F'uchs, heeft weten te overwinnen en daarbij nog itink onder zjju ove- I rigens zeer matige begroeting is gebleven. Geen terrein bijna was er hier in don omtrek te vinden, dat zóo ongeschikt was om or een park op aan te loggen als dit stuk gronds, waar zelfs geen hei wilde groeien doch door zeer oordeelkundige bemesting, bot opbrengen van boteren grond, enz. werd dit goede resultaat verkregen, dat aile struiken zijn aangeslagen, de rhododendrons langs dehoofü- hiuen reeds bloeien cn van de omstreeks 600 dennen, die er geplant worden, nog geen tientul in kwijnen den toestand verkeert. In vergelijking met andere kerkhoven vinden we hier dit grooto onderscheid, dat de beplnnting is aangebracht achter do graven, zoodat mettertijd de zerken en monumenten er het hunne toe zullen kunnen bijdragen om het geheel te verfraaien, meer imposant te maken; de graven zijn dus niet ver- horgen achter het groen, doch dit laatste dient als kader van do hoofdzaak en voor elk graf is ruimte, genoeg gelaten om daar treurboompjes, bloemen enz. op te kunnen planten. Als omlijsting der gra ven zijn hoofdzakelijk aangewend sneeuw-abeelen en dennon, die worden afgewisseld door sierheesters, bloemstruiken en sierplanten een schoon geheel. De verschillende graven zijn zóo aangelegd, dat men nimmer over andere graven behoeft te stappen aim de achterzijde bevinden zich de graven voor kinderen, links die voor lloomsch-Katholieken. Er zijn '27 kelders van verschillende grootte, 13 gemet selde graven en omstreeks 3000 gewone graven. l)e graven le klasse liggen ter weerszijden van de 1-10 M. lange cn 5 M. breede hoofdlaan, welke omzoomd is door accasia's mot een ondcrbeplantiug, van rhododendrons; de gazons vóór die graven zijn hier en daar beplant niet laurierkers. De kleine laneu, die naar en langs de ovorigo graven leiden, zijn alle 3 M. breed, terwijl achter allo graven nog een pad is uitgespaard van 1.50 M. Uit deze zeer vluchtige beschrijving ziet men dus, dat van het terrein, dat bijna 2 H. A. groot is, zooveel mogelijk partij is getrokkenevenzeer is gebruik gemaakt van het heuvelachtig gedeelte, ge lijk ook het gedeelte, links en rechts van den ingang, is herschapen in een Le Notre-park. Daar toch, mag, wegens de te dichte nabijheid van woningen, niet worden begraven. In een volgend nummer hopen we iets te kunnen meedeelen over het gebouw, dat rechts tot woning zal dienen van den concierge en links is bestemd voor dienstkamers (ontvangzaal, lijkenhuis, berg plaatsen, enz). Het geheel maakt een zeer statigen indruk. Het kan zijn nut hebben, er aan te her inneren, dat de bakkers besloten hebben, op Hemelvaartsdag niet te bakken of brood rond te brengen. Evenals op Paschen blijft bet aan de win kels verkrijgbaarevenals toen zal ook nu wel niemand er hinder van hebben. In zijn Jaarverslag over 1896 zegt '.ietBe stuur van den sOranjebond van Orde", sprekende over de stichting welke bij deze gemeente zou verrijzen Amersfoort. Daar is wat gezocht en gepolst. Daar is ten slotte een mooi stuk groud aangekocht, maar geen beide en dus niet voor heidegrondsprijs. In middels had het Bestuur ook overwogen, dat wel licht voor deze plaats meer aan eenvoudige ver betering der volkshuisvesting dan aan bescheiden heidegeluk gedacht moest worden. Zoo kwam het tot het plan eener stichting „Huis en Hof." Op den aangekoehten groud zouden 25 woningen ge- bouwd worden, elk met ongeveer 500 M1 tuin. Pro jecten en bestekken werden gemaakt, Hot Be stuur besloot tot de ucgocintie eener leening van hoogstens honderdduizend gulden, waarvan voor- loopig voor „Huis cn Hof" een serie van f30000 zou worden uitgegeven. Verwacht werd, dut de obligation tegen 2<;1 rente, zonder groote moeite, gelijk vroeger in Apeldoorn, zouden kunnen worden geplaatst. Deze verwachting is beschaamd. Slechts voor f13 500 is ingeschreven (waarvan f1000 voor waardelijk). Ileeds is f 11 500 gestort. Het was al weder H. 51. de Koningin-Ilegentes, die, door het nemen van twee obligatie» ad f1000, van H. D. hoogo belangstelling in 's Bonds streven een uit nemend voorbeeld gaf. Twee giften zijn voor deze stichting ingekomen, samen 1'150, waarvan f100 van PI. K. II. de Prinses Von Wied. Plet terrein is met f3500 betaald; dc overige fondsen zijn in deposito gegeven. Deze uitkomst is een geduchte tegenvaller. Is het veld waarop voor den Bond steun groeide reeds afgegraasd? Pleeft het financieel beleid, bij dc aan kondiging der leeningsvoorwaardeu, het Bestuur in den steek gelaten Geen hypothecair onderpand is toegezegd, bij lagen interest. Zit hot hierin Her Bestuur, dat de woningen verhuren wil. zag geen kans beter voorwaarden te heioven, wilde het in staat wezen hierbij voorgelicht o. a. door den hoogleeraar dr. A, J. van ï'esch en de Directie der „XJtrechtsche Levensverzekering-Maatschappij" binnen 60 jaar de leening af te lossen en tege lijk coucurreercnde huurprijzen te bedingen. Dan, het bleek ook, üat in Amersfoort-zclf niet met het plan wordt gedweept. Uit ernstige beraad slagingen ter plaatse, met invloedrijke personen en diverse Armbesturen gevoerd, is gebleken, dut in Amersfoort wM binnen-, niet buitcuwalsche verbe tering der volkshuisvesting werd noodig geacht. „Welnu, dan de stad in zegt het Bestuurmaar dan ook gewapend met voldoend kapitaal. Wie wil het fourneeren Men doeter een weldaad mee. Destad aan de Eem zal dc kapitalisten zegenen, die er de achterbuurten eens opknappenen de werkman zal te spreken wezen. Wil men op dit punt wel een weinig intercommunaal zijn en gevoelen 1 Tot leden van de commissie voor het toelatings-examen van de adspiranten tot het 1e en het 2e studiejaar van den cursus van het 5e regiment infanterie en het overgangs examen van de leerlingen van het le naar het 2e studiejaar van die inrichting zijn be noemdkapitein D. J. Heinsius, voorzitter; kapiteins A. J. Ebeling en F, van Laaren,en ie luitenants J. H. Boeije en A, C'. de Vos, 1e luitenaul-adjudant J. L. van der Moei en de burgerleeraar I. van Spiegel. Onze stadgenoot J. van den Berg was met f3045 minste inschrijver bij de door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland ge houden aanbesteding van bet vernieuwen van bestratingen op den Rijksweg van Am sterdam tot de grens van Utrecht. De raming bedroeg f3000. Onzen stadgenoot T. W. Bonte werd als laagste» inschrijver doorbel Gemeentebestuur van Kampen opgedragen bet vernieuwen van bestratingen bini.en die gemeente over een oppervlak van 21 000 M2, en wel met bekapte keien voor f0.42, nieuwe klinkers 1'0.40 en oude klinkers voor f0.25 per M-. Bij tie gister ten overstaan vap den kapi tein-eerstaanwezend ingenieur hiér gehouueu herbesteding van een gedeeltelijke verving der infanterie-kazeroes werd ingeschreven door de volgende stadgenootonPh. Smit, I'M89; A, van Dual, f1150: J. B. van'l Hof, f 1028 en door G. Fraser. te Werkhoven, voor f970. Het werk is nog niet gegund. Het 8-jarig zoontje van Van der Mast, ge raakte Zondagmiddag in tie beek buiten de Kamppoort té water en dreef stadwaarts, doch werd nog intijds gered door W. Klee, tlie zich daartoe gekleed te water begaf. Dinsdagochtend, kort vóór de school aanging, geraakte het 7-jarig zoontje van wed. Kroes door uit te glijden tusschen de balie in de Kortegracht voor het Postkantoor. Den bleekersknecht. J. Groenestein mocht het gelukken den kleinen drenkeling weer op den wal te helpen. Die balie heeft nog een ander bezwaar dan dat ze de bewoners der Kortegracht steeds angstig doet zijn als de jeugd daar krijgertje speelt. Vlak voor de Mooierstraat mondt een riool uit en juist daarboven is de balie afgebroken, zoodat de bewoners van dal straatje dan ook altijd daar dus vlak vóór bet. riool hun wasch- en kook water, misschien ook drinkwater, pulten. Zou daar geen eind aan te maken wezen Toen P. A., de pikeur van den heer H. Meursing, gisterochtend op den Leusderweg bezig was tien harddraver Aldena" te trainen voor deze aan de harddraverij bij Bussem zou deelnemen, trapte het vurig dier op een stuk blik, waardoor het schrikte. A. afwierp en hem in het gelaat sloeg. lievig aan de rechterwang bloedende werd de pikeur opgenomen en lietdelijk verpleegd ten huize van den kleermaker P. Janssen. Dr. Schreuder, die zeer spoedig ter plaatse was, verleende de eerste heelkundige hulp. De pikeur hoopt, dat »Aldena" morgen te Bussem kan meeloopen. Nopens den heer Walenda, die hier van Dinsdag tot Donderdag in AmicUia voorstel- lingen komt geven, schrijft de 7,ulphen$che Courant o. a Wat hij te zien gaf, is hoogst merkwaardig, Men heeft niet overdreven, toen meu ons vroeger zeer veel goeds over deze .misten schreef. Al wat men er ziel op het gebied van acrobatie, gymnastiek, tableauxvivants, snel toekenkunst, doch vooral op dat van dlovendreósuur, is uitmuntend, terwijl Mr. Mar tini. „het krokodiimcnsch", werkelijk een anatomisch raadsel verdient te booten. We zagen bier ongeveer dezelfde proeven van honden- en kattendressnur vertoonen als men ons onlangs bij Frits van Haarlem bad te zien gegeven; maar welk een onderscheid in bet geache veerde van die dressuur"Voor den opmerKzamon toeschouwer is het door den heer Wallend»geprtes- tcerdo de hooge school tegenover de lagere. Daarbij komt, dat over alles wat hier vertoond wordt, een zekere netheid en distinctie ligt. Ook wij getuigen dus volgaarne, dat het theater Wallendn een bezoek overwnardig is. De pluimgraaf van het Paleis »Soestdijk" heeft in den vijver een prachtige» vischot- ter geschoten. 't Is reeds de derde maal, dat hij daar zoo'n vischdief onschadelijk maakt. De lijken van do in den storm van 0 dezer verongelukte visschers zijn Dinsdagmiddag te Bunschoten aangebracht. Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen. Bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van (le maand Maart 1897. Reizigers 590142 f 746057.79 Bagage honden (tonnen) 1478 19 359.82 Levende dieren, rijtuigen enz. 42 883.19 Goederen (tonnen) 435721 058122,95 Diversen 58 366.48 Totale opbrengst 1 524700.23 Totale ontvangst sedert 1 Jam '97 5 908 819.61 gedurende 1890 6 057977.87s in exploitatie 1897 1591 KM 1890 1563 KM. ontvangst per dagkilom ƒ30.95 /32.03. liet opnemen van Ingezonden stukkeu brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt u immer teruggegeven. Een vraag. Geachte Redactie, Mag ik in uw veelgelezen blad eens een vraag doen, die mij reeds lang op de lippen ligt Ik had gehoopt, dat een mijner stad genooton mij reeds lang vóór zou zijn geweest, maar hier schijnt iedereen er maar in te berusten en voort te gaan met aan onze slagers veel te hooge vleeschpryzen te betalen, Ziet ti, ik ben maar een bescheiden huis vader met een groot gezin, wiens jongens gaarne een goed stukje vleesch hebben bij het middagmaal, en 't is mij lang niet on verschillig ol ik groote dan wel kleine re keningen moet betalen. Als ik dan zoo den geheelen winter door in de verschillende couranten gelezen heb, dat het vee, door liet sluiten der grenzen, ongekend laag in prijs is, dat de beste en mooiste beesten om ?oo

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2