Stadsnieuws. Aangezien het toelatingsexamen tot het Reservekader slechts éénmaal per jaar plaats vindt, wordt de aandacht van belangheb benden er by deze nog eens op gevestigd, dat zij, die dit jaar aan genoemd examen wenschen deel te nemen, vóór 21 Juni a. s. ten bureele van den Hoofdofficier voor het Reservekader, te Leiden, moeten hebben in gezonden een «Kennisgeving model A," met bybehoorende stukken, van welke bescheiden formulieren op aanvrage zijn te bekomen ten bureele van den Hoofdofficier, voornoemd. De bepaling dat aangeteekende brieven enz,, op verzoek van de geadresseerden op bijkantoren kunnen worden afgehaald, wordt wegens de daaraan voor de postadministratie verbonden bezwaren, te rekenen van 1 Juli a.s., ingetrokken. Vanaf dien datum zullen de aangeteekende stukken alleen dan aan de bedoelde kantoren kunnen worden af gehaald, indien de naam van het bijkantoor alwaar de afhaling moet plaats vinden, bij het adres op die stukken door den afzen der is aangegeven. In verband hiermede zal, te rekenen van gemeld tijdstip, op de kennisgevingen tot het afhalen van aangeteekende brieven enz. moeten worden vermeld of, en zoo ja, op welk bijkantoor de daarin omschrevenbrie- ven enz. berusten. üp de jongste Vrijdagsche veemarkt te Leeuwarden verkocht een veehandelaar al daar 50 lammeren aan een koopman uit Hoorn. Toen het echter op betalen aan kwam, was de koopman nergens te vinden, maar bleek het, dat de lammeren reeds weder aan een ander waren verkocht, die, zich nu als de eigenaar opdoende, weigerde ze af te geven. De veehandelaar moest de lammeren nu voor zijn oogen zien wegvoeren. De zaak is in handen der politic, maar deze heeft den bedrieger daarom nog niet in handen. Verleden week werd te Maastricht oen concert gegeven door de Harmonie Cycliste uit Hasselt (België), Het eigenaardigste hiervan was, dat de executanten, 35 in getal, op hun bicycles, tandems, en triplets muziek makend de stad doortrokken. Het Bestuur der bouwkundige vereeniging «Ontwikkeling en Vriendschap' te Enschedé en te Hengeloo heeft een contract gesloten met de Onderlinge Verzckerings-Maatschap- j)ij te 's-Gravenhage, om haar leden en kunst lievende leden in de gelegenheid te stellen zich en bloc te verzekeren. Door dr. C. O. Gelpke, civiel geneesheer te Pekalongan is. onder mededeeling dat het hem gelukt is, bewijs te leveren dat de zoo genaamde tropische lever-abcessen het ge volg zijn van eon worm, die waarschijnlijk door het eten van vleesch in het lichaam van den mensch wordt gebracht, aan de Regeer ing het verzoek gedaan om een som van f300 te zijner beschikking te stellen voor het nemen, voortzetten en beëindigen van wetenschappelijke proeven,aanvankelijk op hoornvee, paarden en varkens. Gouden regen is vergiftig! Men vergete dat niet. Nu weer hebben zich verschijnselen van vergiftiging bij een kind te Waddings veen voorgedaan, nadat het een bloem van den gouden regen in het mondje had ge houden. Op de kiezerslijst te Amsterdam, die een dik boekdeel vormt van bijna WX) bladzijden, komen niet minder dan 37 157 namen voor. Als iemand, die nog eens pleizier heeft van ziju pensioen, noemt men een nu 81jarig gewezen luitenant te Bokstel, die in 1843 op verzoek werd gepensionneerd. Jammer voor den begiftigde, dat het pen sioen slechts f175 per jaar bedraagt. Tengevolge van de nieuwe Faillissements- wet is te Weesp in staat van faillissement verklaard de vuilnisman. In den zomer van 1892 verloor iemand te Delden een gouden ring met diamant Eerst dezer dagen werd deze bij het omspitten van den tuin teruggevonden. Polycrates redivivus. Te Nijmegen deed half April een 41-jarige aangifte van zijn voornemen om met zijn 42-jarige aanstaande een huwelijk aan te gaan, aat op 1 Mei zou worden voltrokken, doch in de bruidsdagen zag de bruid er even wel tan af. De bruidegom mocht zijn bruid weder tot andere gedachten brengen en liet huwelijk was nu vastgesteld op jl. Maandag namiddag 3 uur. Het werd kwart over drie, doch noch bruidegom noch bruid lieten zich zien. Bij onderzoek is gebleken, dat de bruid des ochtends baar woning had verlaten, zon- der dat men weet waarheen, en dat de I bruidegom daar tevergeefs op de terugkomst i zat te wachten. Te rekenen van Dinsdag 1 Juni, zal, des Vrijdags, langs den weg van Brindisi, met den trein van 6.7 av. van Amsterdam naar Antwerpen, in plaats van met den trein van 4.15 av. van Amsterdam naar Emmerik, een supplementaire verzending van brieven en an dere stukken voor Nederlandsch Oost-lndië plaats vinden. Men schrijft uit de Over-Betuwe De kersen en de bessen hebben prachtig gebloeid, doch zullen niet geheel beantwoor den aan de verwachtingen. Zulks is voorna melijk toe te schrijven aan het ongunstige weder der laatste weken. De vooruitzichten voor appelen en peren zijn daarentegen zeer gunstig en inen kan bijna zeker aannemen, aat, indien het weder gunstig blijft, deze een buitengewonen oogst zullen opleveren. Het badseizoen te Scheveningen is Dinsdag geopendde zeebaden zullen waarschijnlijk Maandag 14 dezer worden opengesteld. De Commissaris der Koningin in de pro vincie, doch den naam zeggen we liever niet, was op officieel bezoek in de gemeente N. Na afdoening der zaken op het Gemeente huis, wenschte hij de nieuwgebouwde school eens te zien. De burgemeester geleidde hem natuurlijk en weldra heeft men 't schoolgebouw, waarbij een nieuwe onderwijzerswoning, bereikt. Burgemeester opent een deur, verzoekt den Commissaris binnen te treden en deze staat in 't turf- en gruisbok. Algemeene verbazing Burgemeester stottert verlegen iets van sin de war met de oude school had den ingang hier!" Men richt zijn schreden naar de deur in den anderen gevel. Met angst en beving wordt deze door den Burgemeester geopend ende Commissaris staat tegenover een blozende keukenprinses en is op 't punt. de keuken van de onder wijzerswoning binnen te treden. Burgemeester staat versteld en Com missaris kan na deze tweede vergissing niet nalaten de meening te uiten dat de Burge meester klaarblijkelijk 't nieuwe gebouw nog niet met een bezoek had vereerd, en 'tevenals hij zelf, nu voor de eerste maai zag Zoo was 't! (Historisch.) Blijkens de aan het hoofd van dit nummer voorkomende ol'ficieele kennisgeving zijn Dinsdag bij den beer Burgemeester dezer gemeente, als hoofd van het kiesdistrict, in gekomen de opgaven dergenen, welke vol gens de nieuwe Kieswet gekozen zijn tot candidaat voor de aanstaande Kamerverkie zing. De. namen dier candidaten zijn Jbr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. mr. W. H. de Beaufort. mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. C. A. Zelvelder. De stemming over deze candidaten heeft plaats op Dinsdag 15 Juni. Ten minste drie dagen vóór dien dag ont vangt. elke kiezer een oproeping. Van deze kaart voorzien begeeft de kiezer zich op 15 Juni tusschen 's voormiddags 3 en 's namiddags 5 uur naar het voor hem aangewezen stembureau, dat op de kaart staat aangegeven. In rui) voor die kaart ontvangt hij daar van den Voorzitter een stembiljet. Alleen op deze wijze en op dal uur kan hij zulk een biljet krijgen, dat aan de eene zyde denamfln bevat der candidaten in alphabetische orde. Vóór eiken naam vindt 'men een zwart vakje, in welks midden een witte stip, HH van dezen vorm. Aan de andere zij- de moet de handteekening gestempeld |H zijn van den Burgemees ter van de hoofdplaats van het kiesdistrict. Heeft de kiezer zulk een stemkaart ont vangen dan begeeft hij zich naar een der ledigstaande lessenaars en met een daar aan wezig zijnd (of zijn eigeu) potlood, maakt hij die witte stip zwart, welke zich bevindt in het vakje, vóór den naarn van den can didaat zijner keuze. Aangezien niet alle kiezers even bedaard en even begrijpelijk zijn, zal 'twel eens ge beuren, dat iemand een verkeerde stip zwart maakt; hij behoeft zich daarover niet onge rust te maken, want tegen overgave van het verknoeide biljet, kan hij een nieuw van den Voorzitter ontvangen, en eens beproeven, of 'them nu beter gelukt, zijn keus duidelijk te maken. Is dè zaak in orde, dan moet de Voorzitter zich overtuigen zonder echter 't biljet in handen te nemen dat de keerzijde het voorgeschreven stempel draagt, waarna hij den kiezer verzoekt het in de bustesteken. Be keuze geschiedt aldus geheel in het geheimmen kan geen ander briefje ge bruiken dar- wat men aan het sternbureau ontvangt en dat aan de keerzijde den stem pel draagt van de handteekening des Bur gemeesters. Voorafgaande invulling is dus voortaan uitgesloten. Ieder stemt dus geheel vrij. Men heeft geen naam zelf te schrijven, alleen een wit vakje zwart te maken, zoodat niet kan worden nagegaan hoe men gestemd heeft. Mocht er een hei-stemming noodig zijn, dan geschiedt deze althans dit jaar den 26 Juni en dus niet (gelijk vroeger) veertien dagen na de stemming. Art. 58 der nieuwe Kieswet zegt, dat het hoofd van een bedrijf of onderneming ver plicht is te zorgen, dat in zijn fabriek of werkplaats, op een plaats waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen voor en op den stemdag op een zichtbare wijze is opgehangen een door hem onderteekende lijst behelzende de uren waarop gestemd wordt en zijn arbeiders volgens Art. 57 mins tens twee achtereenvolgende uren tusschen 8 en 5 uur de vrijheid daartoe moet ver- leenen. Niemand zal, zoo hij ten minste op het stemrecht zijner werklieden prijsstelt, er iets tegen hebben, op den stemdag en twee werk dagen er vóór zoodanige lijst te laten op hangen. De bedoelde twee werkdagen zijn bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1897 Zater dag 12 en Maandag 14 Juni, tenminste als men onder werkdagen verstaat wat men er kalendarisch onder rekent. Tot agent van politie 2e klasse, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter, hier, is aan gesteld, in plaats van agent A. Lenstra wien op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend, N. Bunks. In de vorige maand is uit den regen meter hier afgetapt 34.4 m.M. neerslag, tegen 6 m.M. in Mei 1896toen waren er 3 regenda gen. thans 8. Herinnerd mag te gelijk worden welkeen allervreemdste Meimaand we dit jaar gehad hebben. Immers slechts ini de laatste dagen heb ben we wat warmtegehau, maar in Mei werd menige kachel nog eens gezet. In de week van 9 op 16 zijn niet minder dan 23 nagel- en 2 sneeuwbuien waargenomen en menigeen weet zich nog bijzonder goed te herinneren hoe buitengewoon kras de drie ijsheiligen dit jaar zich hebben geweerd. De heer H. J. de Waal Malefijt hoopt hier morgenavond voor de kiezers op te treilen in De Keizerskroon. Gelegenheid tot debat. Vooral zij, die de politieke lezing desheeren Zelvelder bijwoonden, worden uitgenoodigd ook bij deze lezing tegenwoordig te zijn. De heer C. A. Zelvelder, Kamer-candidaat van de Kiesvereeniging «Eendracht" zal aan staanden Woensdagavond in Hotel Velaars optreden voor de kiezers te Baarn. Den heer D. van der Werf is op zijn verzoek tegen '1 October op de meest eer volle wijze ontslag verleend als opper-brand- meester. Onze stadgenoot de heer A. A. Stbeemann heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal examen rechtswetenschappen. Bij het te Utrecht gehouden concours hippique behaalde luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra met Black een tweeden prijs (zilveren medaille en f \0) voor het schoonste en best ingespannen rijtuigpaard on met Jenny een eersten prijs voor het best en schoonst gaand ufficierspaard, terwijl luitenant G. J. Maris met Deary den tweeden prijs in deze afdeeiing verwierf. Door het Bestuur der plaatselijke afdee iing van den «Roomsch Katholieken Volks bond" is het verzoek gericht tot den Ge meenteraad om voor f2000 het voormalig «Kinderhuis" aan de afdeeiing le verkoopen. Dinsdag is hier in garnizoen gekomen het 2e bataljon van het 8e regiment infanterie, onder commando van majoor H. Verploegh, dat tot 10 Juli hier schietoefeningen zal houden en op dien datum naar Deventer terugkeert. Het is ondergebracht in de infanterie- kazerne. De bronzen medaille voor 12-jarigen dienst is op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan sergeant-majoor F. H. de Bruijn, van het 5e regiment infanterie hier. Aan het toelatings-examen tot den cursus bij het 5e regiment infanterie zullen deel nemen 25 sergeanten en korporaals. De paardenarts 3e klasse F. Laméris, van liet 1e regiment veld-artillerie hier, is be vorderd tot paardenarts 2e klasse. Waarlijk, zij die nog geen bezoek hebben ge* bracht aan het „theater Wallende", hebben groot ongelijk gehad en ze zullen hot zich geenszins be treuren ais zij onzen raad eens opvolgen: «aatdat eens zien. In de zaal is het volstrekt niet warm een goed orkest geeft op ongewoon verdienstelijke wijze mu zieknummers ten besteaan de costumes is de grootste zorg besteed, in bet kort, 'tis volkomen waar wat de reclame zeide en zegt, het is een uit stekend gezelschap en het vertoont zaken, die nog niet hier gezien zijn en die soms aan 't ongelooflijke grenzen. Onze ruimte gedoogt niet. van alle nummers die we zagen in den breede uit te weiden. Eén echter willen we in 'tkort beschrijven. Het stuk speelt in een restaurant. Herr Wal- lenda zet zich aan een tafel en bestelt iets. Een reusachtige en zeer mooie duitsche dog komt naar binnen gesprongen eu tracht hem het vleesch van zijn brood te stelen. Volgt een ernstige vechtpartij tusschen hond en meester, die, geholpen door den kellner, den hond aan een ketting legt Gedurende dit gevecht sluipt een katje binnen, dat echter ook wordt opgemerkt en in een mand wordt gestopt, waarvan de deksel goed wordt gesloten. Daar bemerkt Herr Wallenda, dat men hem geen mosterd heeft gebrachthij roept, tikt op zijn bord, alles vergeefs; hij moet dus zelt wel gaan zien, dat hjj wat mosterd opdoet en verlaat de kamer. Nauw is hij weg of de hond maakt zich los, springt op (le tafel en eet het vleesch op. Om echter alle verdenking van zich te schuiven, werpt hij de schuld op de kat. Na een oogenblik in peinzende houding te hebben gestaan, gaat hij naar de mand, opent die. pakt de kat in haar vel en zet haar op de tafel. Daar komt Herr Wallenda terug: de hond ligt weer aan den ketting, maar poes stuat nog altjjd naast de „plaats dos misdrijfs". Wallenda wil de poes faire nemen, doch deze richt zich op haar aehter- pooten op eu fluistert haar meester in, wie den diefstal pleegde. Deze wil nu den hond bestraften, doch het prachtige dier maakt zich andermaal los van den ketting eu bergt met groote snelheid het voege lijf. Welk een geduld om zulk een dressuur zoo te voleindigen I Maar ook, hoe bewonderenswaardig het ganzen- circus. Wie dat gezien heeft, spreekt nimmer meer van een „domme gans." En de oefeningen aan de barren, eu het parterre- werken, en het krokodillenmeuscli, te recht een anatomisch raadsel! Maar waar zouden we eindigen Hedenavond een geheel nieuw progamma. Wie wegblijft, verongelijkt zichzelven. Bij de Zaterdag ten Raadhuize gehouden aanbestedingen werd ingeschreven door de volgende stadgenooten voor het schoonmar ken der Hoogere Burgerschool, de heeren H. M. Verheij f233, H. van 't Hof f215, Ph. Smit f197 en D. A. Stüver 1"195; voor het schoonmaken tier 4 openbare Lagere scholen, met bijlevering van verfwerk, gor dijnen, enz., door de heeren Ph. Smit f1447, H. M. Verheij f 1364, H. van 't Hof f1336 en J, R. van 't Hof f1275; voor het leveren en stellen van een afsluitingshek op de nieuwe Algemeene begraafplaats, de heeren W. Brouwer f 109.50 en N. van den Don ker, (168. Gegund aan de minste inschrijvera. Voor de rechtbank te Utrecht heeft terecht gestaan G. V.. uit Amersfoort, beschuldigd van diefstal van twee horloges. In (leze zaak werden 6 getuigen gehoord. De beklaagde ontkende alles en beweert, dat de getuigen omgekocht zijn. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir, dat het hoog noodig was dat. deze beklaagde gearresteerd werd. Wordt er tegenwoordig een horloge vermist dan is men er bijna zeker van, dat beklaagde de dief is. Hem wordt bovendien ten laste ge legd recidive. De diefstal wettig en overtuigend bewezen achtende, eischte hij 2 jaren gevangenisstraf met bevel tot gevangeneming in belang van de openbare orde. Heden deed de Rechtbank uitspraak en veroordeelde V., die uit anderen hoofde binnenkort weer moet gevonnist worden, tot een jaar. Rij Kon. besluit zijn benoemd tot hoogheemraden van het Hoogheem raadschap «de Bunschoter Veen- en Velden- dijk," voor het le district E. van de Kolk, E.zn., en voor het 2de district mr. A. J. de Reaufort en A, Kuijer A.z.n. tot heemraden van het Heemraadschap «de rivier de Eem, beken en aankleven van dien," voor het tweede en het derde dislrictde heeren A. M. Tromp van Holst en dr. M. C. Ver Loren van Themaet. De ansjovis-visscherij is dit jaar voor de Bunschoters al zeer voordeelig. In de afge- loopen week werden niet minder dan bijna 2','o millioen stuks gevangen, die voor 85 cent per 100 stuks grif van de hand gingen. Ook de aalvisschers maken goede zaken sommigen besomden f 100 per schuit. Het verslag van het hedenmiddag in den Gemeenteraad behandelde, moet wegens plaatsgebrek blijven liggen tot. het volgend nummer. De door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats-spoorwegen uit te geven retour- biljetten naar Nederlandsch en Duitsche stations zullen bij gelegenheid van het Pinksterfeest geldig zijn van 4 tot 10 Juni a.s. Nederlandsehe Centraal-Spoorweg- Maatschappij. Opbrengst over Februari 1897. Reizigers 50030 f 39204.335 Bagage Sc honden (tonnen) 99 840.165 Levende dieren, rijtuigen enz. 3989155 Goederen (tonnen) 29900 45 302.845 Di vereen 601.885 Totale opbrengst 98 998.38 Totaal ontvangst sedert Jan. '97 «183 178.906 1890 159 043.516 Gemiddeld aantal Kilometer in expl. sedert, 1 Januari 1897, 102 1896, 102 dus ontv. per dag KM. (30,44 25.99.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2