Donderdag 10 Juni 1897. n a D KI No. 4674, 46e Jaargang. VERGIFT. 15 JUNI. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.-15. Advertentiën 1—6 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Grtjpte letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentlën por regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden do incusseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEORACHT56 Toiophoon 19. KENNISGEVING EN. De GEDEPUTEERDE STATEN der provincie Utrecht, Gelet op art. 111 der Kieswet, Brengen ter kenniB van do belanghebbenden, dat de. overeenkomstig art. 110 der Kieswet, in dato 8 Juni 1897 van kracht zijnde en in do plaats der bestaande tredende I.ijst tier Hoogst aangeslagenen in de provincie Utrecht, verkiesbaar als afgevaardigde ter Eerste Kamer dor Staten- Generaal, voor een ieder op de Provinciale Griffie, Bureau voor Statistiek, ter inzage is nedergelegd en, in afschrift tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Bedoelde lijst, zal, ingevolge het bovengenoemd wetsartikel, worden geplaatst in do Nederlandsche Staatscourant van 15 Juni a.s. Utrecht, 8 Juni 1897. De Gedeputeerde Staten van Utrecht, SCHIMMEI,PENNINCK v. d. O. v. N1JENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKUS, Griffier. De BUR(EMI£ESTER der Gemeente AMERS FOORT maakt, ingevolge de alot-alinea van art. 55 der Kieswet bekend, dat op 15 Juni e.k. van des voormiddags 8 tot namiddags 5 uur de stemming zal plaats hebben voor de benoeming van éen lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, tusschen de eandidaton hieronder al- phabetisch gerangschikt ASCII van WI.TCK (van) BEAUFORT (DF.) SCHIMMELPEN NINCK ZELVELDER tevens wordt in herinnering gebracht de straf bepaling, vervat in de art. 128 van het Wetboek van Srafreeht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt go- straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." 1 Amersfoort, 5. Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 0 der Wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door T. WIJNANDS ingediend verzoek, inet i- bijlagen, om vergunning tot liet oprichten van eene brood-, beschuit- en kleingoed bakkerij, in het perceel alhier gelegen aan den Wevorsingel. Wijk D, No. 89, bij het kadaster bekend onder Sectio 13, No. 2888, op de Secretarie dor gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 19. Juni aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegen heid ten raadhuize wordt gegeveu om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of Jhr. mr. T. A. J. Mr. W. II. Mr. F. D. graaf. C. A. Feuilleton. 17). Het wns een vreesolijk oogenblik Uien de ster vende zelfmoordenaar den blik van zyn vijand ontmoette. Sproken kon hij niet meer, ninnr zjjn blik zeide meer dan duizend woorden en op zyn tong, die reeds door den dood verlamd was, lag een verschrikkelijke verwenscbing. Een ander zou in zulk een oogenblik gehuiverd hebben l'ettycnat niet. Met dierlijke onverschil ligheid zag liy den doodsstrijd van Crail aan. Je hebt groot gelijk, rayn jongen, zeidc lm, je bobt nu reeds gednan, wat anders do bond bad moeten doen. Toen Crail dood was, kwam l'oltyeoat u it zijn schuilhoek te voorschijn. Hij stapte over liet lylc heen en ging naar het sohüjjl'buieaii. Deze brief zat zijn wraak op do gvnvln zyn, mompelde hij. Nu, wij zullen eens zien wat hij op het papier geklad heeft. Pettycoat nam den brief op. Verduiveld riep hij uit, hij heeft don brief geadresseerd aan do roductio van een blad, dat steeds allerloi schandalen meedeelt. Nu begrijp Pettycoat sneed hot convert open en lus don brief van den zelfmoordenaar. Wat een schurk, die Crail, mompelde hij, wal een onvergelijkelijke schurk. Toen las hij luillluid liet volgende gedeelte uit den brief nog eens over: ,w",nl !'111 ,ll! gravin my innig beminde, blykt ook hieruit, dut Oluria luuir trotsciie moedor meer zij nor leden, bezwaren togen het oprichten vnn de inrichting in te brengen. Amersfoort don 8. Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Onlangs werd de vraag gesteld wat wel onaangenamer is: verkiezings-artikelen te moeten lezen, dan wel ze te moeten schrijven. Ook wij weten op die vraag niet zoo aan stonds het goecle antwoord te geven, maar wat we wel weten, is dat liet. onze plicht is onze lezers zooveel mogelijk in te lichten omtrent hetgeen ze aanstaanden Dinsdag moeten doen en ook aangaande hetgeen ze hebben na to laten. Wat zo in de allereerste plaats te doen hebben is: gebruik maken van hun kies- reciit, want waarlijk kiesrecht is kiesplicht. Men moet het niet laten aankomen op do herstemming (welke dit jaar bovendien slechts tien dagen inter gehouden wordt en dus niet veertien, gelijk voorheen) maar is verplicht om roods den löden met allo kracht don cundidaat te steunen, dien men don beste acht. Waar het ditmaal om gaat, is reeds zóo dikwijls en zóo krachtig en zóo duidelijk uiteengezet, dat wij' waarlijk niet behoeven te vervallen in even onnoodige als vervelende herhalingen. Wie op welken grond dan ook -voor deel ziet in beschermende rechten, kieze een beslist voorstander van protectiewie met do Unie van Utrecht goloolt, dat elk Neder- landsch Staatsburger verplicht is de wapenen te dragen, kieze een tegenstander der plaats vervanging; wie meent, dal een vrijzinnige in 's Lands Raadzaal liet lieve vaderland zou kunnen leiden tot ongeloof en anarchie, hij kieze een beslist kerkelijk man. Doch hij doe dat nu, Dinsdag, en wuchte niet tot de herstemming. Het is bovendien nog volstrekt niet zeker, dat er een herstemming zal komen. De oproepingskaarten tot do stemming zijn thans rondgezonden dat is te zeggen, men heelt or een begin moe gemaakt. Uiterlijk drie dagen vóór dun stomdag moet elk kies gerechtigde deze oproepiilgakaart ontvangen hebben. Mocht dus aanstaanden Zaterdag geen kaart zijn ontvangen (of mocht deze inmid dels weder zijn lo loor geraakt) dan moet do kies gerechtigde ten Raadhuize zulk een kaart aanvragen. Ily moet dit doen, want mot deze oproeping moet hij zich Dinsdag tusschen 8 en 5 uur hegeven naar het stembureau dat op de kaart staat aangeduid. Daar ontvangt hij, tegen ovorgifto van die oproe- pingskoart, een stombiljot van dit model: STEMBILJET. Verkiezing vim een 11(1 vuil de Tweede Kamer dor Stateii-Generaal in liet Kiesdistrict Amersfoort op 15 Juni 1897. OANDIDATEN {in alphubetitehe volgorde). lil N A M E N. VOORLETTERS. ASCII van WIJCK (van Jhr. Mr. T. A. J. BEAUFORT (do Mr. W. H. SCHIMMELPENNINCK Mr. F. 1). xrwif KEI.VELDF.il C. A. De kiezer begeeft zich, na ontvangst van het stom- biljet, naar een niet in gebruik genomen lessenaar en stemt, aldaar door, mot een daar aanwezig (of nog liever zijn eigen) potlood, zwart to maken een wit stipje links vóór den naam van den candiduut ztynor keuze. Een lichamelijk hulpbehoevende kan zich, met toe- stemming van don voorzitter van hot stembureau, bij dio invulling doen bijstaan. Art. 77 der Kieswet geeft aan, dat het stipje moot worden zwart gemaakt; liet gebruik van gekleurd potlood is dus af te radonhet zou aanleiding kunnen geven tot moeilijkheden. Ook mug slechts Óen stipje worden zwart gemaakt en er mag hoegenaamd niets op hot stombriefje wor den geschreven, op strnflo van onwaarde. Elk kiezer kan, wanneer hij zich bij do invulling van zijn stembiljet vergist hooft, een maal een nieuw stembiljet aanvragen, onder terug gave nochtans van het eerst over- nandigde. Nauat de Voorzitter van het stem bureau zich ovortuigd heeft, dat het biljet don voorgeschreven stem pel op do buitenzijde draagt waarb(j hjj hot echter niot in de bandon mag nemen «loot hjj het door den kiezer in du stembus stu ken. Weigert «Ie kiezer «lit, dun is deze verplicht liet biljet terug te geven, waarna hot wordt ongeldig verklaard. Een gevangenisstraf van een jaar wordt bedreigd tegon hem die, op zettelijk zich voor een ander uit gevende, deelneemt aan do verkie zing. Voorzoover «lo orde niet wordt verstoord en de voortgang dor stem ming niot wordt belemmerd, mogen de kiezers iu hot stomlokaal ver toeven. Zij dio geen krijgslieden zyn, verschijnen daar ongowapend. Om vijf uur worden alléén nog tot (ie stemming toegelaten die kie zers, welke zich nog in het stem lokaal bevinden. Onmiddellijk daarna wordt «le stembus geopend en wordt in elk stembureau bekend gemaakt hut aantal geldig uitgebrachte stemmen, dat iu liet geheel en dat op elk der eandidaton is uitgebracht. By eerste stemming wordt goen hunner bunoeind dun met volstrekte meerderheid van itenuma Wanneer geen volstrekte meer derheid is verkregen, dan wordt een herstemming gehouden tusschen de twee candhlaten, dio by de eerste stemming «ie meeste stemmen heb ben erlangd. Komen, tongevnlge van een gelijk aantal stumniun, meer dun twen eandidaton in aanmerking, dun heeft ook herstemming plaata taMhi meer dan twee caiuliduten, van wie dan bcnoomd wordt hy. «lie alsdan liet grootst aantal stommen op zich veroonigt. Woensdagochtend om Buur houdt bet hooMitembureau ten Raad huize zitting tot liet vaststellen van don uitslag der verkiezing. overhaalde, /.ich mof my op allo oponlmro plaatsen te vertonnen. Van do hoimolijko samenkomsten «>p oen stille plaats, dio ik mot Olaria had, wil ik nog niot ooiis 8pvokon do gravin beminde mü, daarmee is xy verontschuldigd." Pettycoat viol xiohsoll in do redo. Zoo'n lasteraar, ssoido hy, nu, ik sal dio goede gravin voor de onaangename gevolgen van dozo verdachtmaking behoeden. Hij las voort „Maar ik moot mij dooden, omdat ik do kracht niet meer heb, als oen ellondlgon huichelaar tegen over rayn dierbare Olaria te staan. Do jonge gravin 7,al /Jen, dat ik berouw heb over hotgoon ik jegens haar misdreef. I)al berouw hooft mijn dood tongo. volgo. Myn bekentenis is vreosolyk, maar loch moot /.ij worden afgelegd. Ik bon geen barronot en heet evenmin Crail, zooals ik hol» injj laten noemen. Ik heb verscheidene govangenissrallbn ondergaan tin ben lid van oen internationale bende misdadiger» en iu de tuchthuizen van Engeland bekend onder den naam van Edward Orel. Een medeplichtige van mij verbergt zich onder den naam en titel vnn lord Halllngllrsi. Terwijl ik dit schrijf, is logen lord llallingllrst, alles Robert Pettycoiit. bijgenaamd lange Bob, rei-ils een aangifte Hi de politie gednan en... 11(d) la» niet vorder. Zyn loonscho oogen «Iwaalden hoi vertrok rond en «lo hand, waarin hy den brief hield, beefde hottig. Spoedig evenwel dwong zich de misdadiger, dio aan gevaren gowotul was, tot uiterlijke kalmte. 1IH hooft my «lus rooils aangegeven, wil mU laten pakken, mompelde hy. Wanneer hooft hy dat gedaan Ha. hy liool'i Ralph vanavoml naar do po- lltlo gezonden. Bob stak «Ion brief hij zich. Nu komt het er op aan. snel te handelen, ze 1de hy. do schavuit heeft uit wraakzucht, niet alleen mij, maar ook don gehelen bond in gevaar gebracht. Eerst naar het telegraafkantoor en van daar naar do gravin. lty raapte zyn hood op snelde «lo kamer uit, ver liet «Ie woning, sloot «lo deur af en liet don sleutel, dien hy Ralph ontrold had, In do gang liggen. Er is nog licht on du trap. dus is hot nog geen tien uur, «lat treft uitmuntend, zeidc hij. Zonder «loor iemand gezien to worilim, verliet do schurk hot huls. Hj sprong in oen rijtuig on beval den koetsier naar hot tolograafkunlour to raden. Daar gekomenverzond hij een telegram volgens een door don bond vastgestelde ordo on aaide daarop. Nu Is men to London gewaarschuwd, dat was myn Oorsto plioht, Thans zal ik voor eigen rokoning een zaakje doen en daarna verlaat ik Munohenom er nooit terug te koerendo lucht Is hier zoor on gezond voor mij. In de vertrekken der gravin brandde nog licht, want zij zat nog aan do theetafelDe llcaucourt ineld haar gezelschap. Hot gelaat van don bejaarden hoor stond zoor bezorgd. Gravin Olaria moet oen bijzondere roden hebben, zich met zooveel heftigheid tegen een echt verbintenis met don baronet te verzotten, zelilo hy- - Wat bekommer Ik mij daarom? sprak do gravin. Ik zal den trots vnn Olaria wel weten to huigen, Mevrouw «lo gravin mag niot vergoten, «lat men haar destijds nok gedwongen hooft, don door haar niot beminden graaf Do Pvrslgny lo huwen en dat zij in dat liuwülyk zeer ongelukkig is goweos', merkte de ridder aan. Moet uw dochter hetzelfde lot treffen Hoewel do ridder op zeer mohtxlnnlgen toon ge sproken had. mankte «Ie gravin zich toch boos. Durft go u vernieten, mij de los to lezen f snauwde zi| hem too. Of moet ik u nogmaals»,eggen, dat Ik Olaria niet meer in myn nabijheid «lulden kun, «lal zij weg moet, omdat ik haar uiut langer zien wil? Do ridder liotig liet gryxn hoofd on xoido zacht -Wil mevrouw «lo gravin tlnn maar «loon alsof Ik niets gezegd had Uemieourt was inderdaad ecu marionet in «le handen van «loze hoerseh/.iiulitige vrouw, lly moest er wel gewichtige gronden voor hebben, dal hy allo vernederingen zoo zonder weerstand verdroeg. De gravin vroeg oenklnps: Hob Jo al iiasporiugen naar Adrian gedaan? Hoe luin ik dat «loon In deze 'tad, waar ik in zooveel jaren niot geweest ben, waar ik nl mijn be trekkingen bob afgebroken, waar lk zoo goud als oen vreemdeling beu Weder kwam er oen uitdrukking van misnoegen op liet gelaat «lor gravin. Mot welk doel blijf J" dan hier vroeg ij). Wanneer Adrian eenmaal zyn moedor heeft govon- don, dan zul hot te laat zyn om nog maatregelen to nomen. -- l)at is zr i, xoido do riddor, maar hoe moet do jongo man haar vindon t Je spreekt als e« u kind. Kent Adrian dan zijn moeder niet en zou hij haar niet toevallig op straat kunnen onlmoeton en haar spoor volgen Dat zeker. Welnu «ine? Maar hoe moet ik zulk oen toeval verhinderen Je kunt. hot, «lunr Je in kringen te bewegon, welke Adrian, die helaas van zijn vader te voel gold ontving, zeker zal opzoeken. Welke kringen zyn dat? Myn beste ridder ik kan morken, dat Jo oud wordtjo verstand is niet bolder moer Welke krin gen zoekt een Jongmotiseh op dal zieh vermaken en het leven genieten wil? Natuurlijk die, waarin mon zich vermaakt.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1