Binnenland. Stadsnieuws. Het aantal kiezers in Nederland, voorzoo ver uit de tot heden ontvangen opgaven kan worden borekend, bedraagt thans £«0000. De Standaard geeft een paar opmerkin gen, welke voor iedereen kunnen gelden. De candidate» zijn er nu; thans komt het er op aan hun op 15 Juni de overwinning te bezorgen. Ga men daarbij wiskundig zeker, maar ook principieel te werk. Wiskundig zeker, door niet in den wilde, maar van kiezer op kiezer te werken. De groote taak van wat de Engelschen noemencanvassing votes", d.i. een per soonlijk opzoeken van alle denkbare kiezers in het district waarop men hope heelt. In elk dorp, in elk gehucht, iu elke buurt, in elke straat, in elke steeg, in elk slop. In het benedenhuis en in het bovenhuis. Ook kome men terug bij wie niet thuis is. Dit werk ligt voor rekening niet alleen van het Bestuur der kiesvereenigingen, maar evenzoo van eiken kiezer. Van jongen en van ouden. Zelfs van de vrouwen, die buiten de kies vereenigingen staan. Twee Rotterdamsche doctoren schreven dezer dagen aan de N. Rott. Ct. Bij het bespreken van de voor- en de na- deelen der nieuwe Kieswet viel onze aan dacht op een punt, dat tot dusver weinig belangstelling schijnt gewekt te hebben en toch werkelijk wel een bespreking verdient. Het betreft hier de wijze waarop de kiezer den door hem te verkiezen candidaat zal aanduiden en waarbij het noodig is, een kleine witte ruimte op het stembiljet met potlood te doen verdwijnen. De een zal daartoe een potlood medebrengen, de ander zal gebruik maken van het op den verkiezingslessenaar aanwezige. Laat de afdruk van het potlood aan duidelijkheid te wenscben over, dan zijn de meeste menschen geneigd het te bevochti gen, liefst met speeksel, zoodat zij het dan ook in den mond brengen Daarin juist schuilt het gevaar. Men stelt zich daarbij er aan bloot door een zijner voorgangers geïnjecteerd te worden met syphilis, tuberculose, kankei en nog menige andere ziekte, die zich op het mondslijm vlies of op de tanden uit. Tegen dat gevaar kan gewaakt worden door het aanbrengen van een duidelijk zichtbare waar schuwing in iederen lessenaar, benevens door zijn eigen potlood mede te brengen of in den lessenaar potlooden te deponeeren, die niet bevochtigd behoeven te worden. Zoo dat niet mogelijk is. verdient het althans overweging een met water gevuld glas aan te brengen met gebruiksaanwijzing, Het Haagsche Dagblad schreef naar aan leiding hiervan De raad van de twee doctoren zal waar schijnlijk door dezen of genen kiezer worden opgevolgd, maar de meesten zullen er niet aan denken en uit gewoonte de potlood punt met de tong bevochtigen. Om dit nu abso luut onmogelijk te maken, spanne men een koordje over den lessenaar langs de zwart te maken kringetjes. Wanneer men dan het met een gaatje doorboorde potlood aan het koordje heeft geregen en het koord van boven en van on deren in den lessenaar aan knopjes bevestigd is, kan het potlood op een kleinen afstand van het papier op en neer bewogen worden en daar tot rust komen, waar de kiezer zijn lijst wil invullen. Het is hem dan onmogelijk, tenzij hij met zijn neus op den lessenaar g;iat liggen, om de potloodpunt in den mond te steken. Twee hoogst belangrijke blaadjes van den «Verkiezingskalender voor Protectionisien" zijn wel de volgende, voorkomende in het Handelsblad van 8 en van 0 Juni Wie lezen kan, die leze dit: Uit het pas gepubliceerde bulletin der olïicieele Pruisische statistiek blijkt, dat sedert 1873'74 de sterfte in Pruisen is verminderd. En nu vertalen wij woordelijk uit dit olïi cieele bulletin: iDaarentegen veroorzaakte prijsver- booging geregeld een verbooging van liet sterftecijfer in de eerstvolgende jaren. De door liooge graanprijzen gekenmerkte jaren 181G'18, 1831 -'32, 1839—'40, 1842 '43, 1846'47, 1852—'56, 18G1-'G3, 1807, 1873 en 1874 hebben in dit opzicht blijkbaar sterken invloed gehad." Dit zegt het otficieele bulletin, waarin niet geoordeeld maar slechts geconstateerd wordt hoogere pr\jzen hooger3 sterf- t e c ij f o r s. Wie niet lezen kan, dien leze men dit voor. I Hoe komt het, dai hooge graanrechten gevolgd worden door hooge sterftecijfers Doordien «le broodprijs den graanprijs volgt, gelijk prof. D'Aulnis de Bourouill meermalen met graphische voorstellingen heeft aangetoond. Én voor den mingogoade, die hoofdzakelijk van brood leeft, is elke groote schommeling in den broodprijs een variatie van beteekenis in zijn levensomstan digheden. Terwijl het ook niet aangaat om, gelijk men aan de hand heeft gedaan, bij even- tueele helling van graanrechten onderscheid te maken in gebuild eu ongebuild brood en te gelooven dat de werkman, die nu meestal gebuild brood eet, dan wel zal overgaan tot het goedkoopere en ook voedzamere onge- builde brood. Dat kan men wel decreteeren, maar dat gebeurt toch niet. Hoe vaak heeft men al gepoogd, onze arbeidei-s rijst te doen eten in plaats van aardappelenHoe weinig voedsel er ook in aardappelen zit en hoe hoog de voedende kracht van rijst ook zij hoe duur de aard appelen soms ook waren en hoe laag de rijst genoteerd stondnooit is ons volk van de aardappelen tot de rijst te bekeeren geweest. Onze arbeidei-s zijn te zeer gewoon aan hun dagelijksehe spijs brood en aardap pelen om daarin eenige verandering te brengen. Naar «le Telegraaf van welingelichte zijde verneemt, is de ervaring tot rui toe met de opbrengst van bet Personeel opgedaan, in vergelijk met die van de oude personeele belasting, financieel zeer ongunstig. Door- eengenomen bedraagt die slechts GO pc. Op gelijken voet als ten vorigen jare zal, bij voldoende deelneming, ook dit jaar in de laatste dagen van Juli voor jongelieden de gelegenheid worden opengesteM om gedu rende een 20-tal dagen een kamp te betrek ken bij Laren. Aan dat kamp kunnen deelnemen a. Vrijwilligers voor het Reservekader, die niet hij hun korps onder de wapenen zijn b. Zij, die, hoewel nog niet bij het Reserve kader verbonden, in het bezit zijn van een bewijs model B of D c. Zij, die toegelaten zijn tot de4eofeene hoogere klasse eeuer Hoogere Burgerschool of van een Gymnasium, die hebben verwor ven liet eind-diploma 3jarigen cursus of die op andere wijze aanspraak hebben op vrij stelling van liet toelatings-examen tot liet Reservekader. Zij, die aan dat kamp, 't welk onder bevel staat van een officier, wenschen deel te nemen, moeten bun voornemen daartoe uiter lijk 5 Juli a.s. schriftelijk hebben meegedeeld aan den Hoofdofficier voor het Reservekader, Vischmarkt No. 5, te Leiden, die tevens be reid is ter zake alle verdere inlichtingen te verstrekken. De jongelieden, onder c. bedoeld, moeten bij hun aanmelding overleggen een bewijs, afgegeven door het betrokken Hoofd van Onderwijs, waaruit blijkt, dat zij aan den tot deelneming gesteldon eiscb voldoen. De vrijwilligers voor bet Reservekader reizen en kampeeren voor rekening van het Rijk. De deelnemers, onder b. en c. genoemd, zijn gehouden voor eigen rekening te reizen. Zij storten voorts bij aankomst /"20, als tege moetkoming in de kosten o. a. voor de voeding, ligging en alle andere uitgaven. Door deelneming aan dit kamp vinden zij, die nog ongeoefend zijn in den wapenhandel, o. a. de gelegenheid het Getuigschrift model A. te verwerven, dat gevorderd wordt om tot een verbintenis voor het Reservekader te kunnen worden toegelaten. Onder den titel «een arm gezin" bevat de Veendammer Courant liet volgende ver haal Er viel een kind in 't water, een aanvallig knaapje. Dat gebeurde op Maandagavond den 24 Mei te Borgercompagnie, gemeente Sappemeer. De kleine gilde angstig; hij was den dood nabij. Want de vaart was daar ter phuit.se, dicht bij een sluis, zeer diep. Het kind gilde niet meer, het water smoorde onbarmhartig de wanhoopskreten uit het kleine mondje, dat slechts een oogenblik te voren zoo vriendelijk en blij had gelachen. Het kind zonk weg inde diepte. Daar naderde een arbeider, 't Was D. Hamming». Hij kwam vau zijn werk en zou weldra neerzitten aan 't eenvoudig avondmaal. De arbeider zag wat er gaande was, hij bedacht zich geen oogenblik, maar volgde de inspraak van zijn edel hart en sprong te water. Reeds strekte hij de hand uit naar het zinkende kind, welks jong leven hij dacht te redden, toen hem eensklaps een vreemd gevoel overkwam. De kramp verstijfde zijn spieren en dwong ze tot werkeloosheid. Die werkeloosheid was de dood, de ."ood van een man en een kind. Nog eeiunaal sloeg de hulplooze arme een blik op naar lentelicht en lentelucht, thans nu 't leven dubbel schoon wasnog éen gedachte aan vrouw en kroost, die hij nooit zou weder zien, nog éen herinnering aan 't kind, dat thans verloren was en voor welks redding hij zooveel had gewaagd toen zonk ook hij neer in «le armen van den dood. Ook het kind verdronk. Wel begaf zich nog iemand te water, maar 't was te laat. Eenige uren daarna werden de lijken van het kind en den arbeider op den wal gebracht. De ouders van liet verdronken kind waren radeloos van smart. En in 't gezin van den armen werkman wachtten een vrouw en zes kinderen op do terugkomst van den vader. Ze mochten hem niet levend wederzien. Met zijn dood kwam ook de grootste ellende hun woning binnen. Burgers van Nederland, gij die gelukkig zyt in 't. leven, die ruimschoots beschikt over de middelen, om de uwen niet alleen het noodige te vei-schaffen, maar ook om iets af te zonderen voor anderen, zou 't geen plicht zijn iets te doen voor 't gezin, zoo diep on gelukkig geworden door een daad van hoogen heldenmoed van den man en vader Wie hier helpt, doet eon edel werk. dat zijn schoonste belooning indt in dankbaar heid van een arme weduwe en haar zes kinderen. Een 65-jarig inwoner van Utrecht, die zich verleden week wegens een sterfgeval naar een naburige gemeente moest begeven, welke per spoor in weinige minuten is te bereiken, gal' er echter de voorkeur aan den afstand, bijna 3 uren, te voet afteleggen, omdat Iiij nog nooit met een spoor trein had gereisd. Dat ware vriendschap zelden wordt gevon den is bekend, maar dat liet aantal vrienden in den gewonen zin zóo scliaarsch is dat men bij advertentie een vriend of vriendin moet zoeken, blijkt uit het advertentieblad voorde provincie Groningen. Daarin wordt «gevraagd een vriendinook een dienstbode kan in aanmerking komen. Franco br. met portr. worden ingewacht," Of de aanvrager een hij of een zij is, blijkt uit de advertentie niet. In het Dagelijks Advertentieblad voor Groningen en Omstreken komt een dergelijke adverten tie voor: «Vriendin. Een net burger landmeisje vraagt een dito vriendin, 18 jaar oud, gereformeerde godsdienst, geen dienstmeisje." Het. vier-en-dertigste Chr. Nationaal Zen- dingsfeest zal op 7 Juli wederom te De Steeg op het landgoed «Middacliten" van douairière gravin Bentinck van Middachten gehouden worden. Het is dan voor de achtste maal, dat het Zendingsfeest in het Mid- dachterbosch met zijn lommerrijk geboomte en prachtige spreekplaatsen zal plaatshebben. In 18G8 werd het eerste Zendingsfeest aldaar gehouden. Niettegenstaande er reeds zoo dikwijls op gewezen is, hoe verkeerd het kun wezen, zijn naam op banknooten te plaatsen, worden er toch nog steeds personen gevonden, die dit niet kunnen nalaten. Zoo werd ons weer een biljet vertoond. »M. J. D. in assu rantiën, Middelburg" en daaronder de min- vleiende woorden «niet te vertrouwen." G. C. Als iets niet alledaagsch meldt men, dat Maandag van uit de gemeente Smilde, dus in het hartje van Drente, twee schepen zijn uitgevaren ter ansjovisvangst op de Zui derzee Tot godsdienstonderwijzer bij de Ned. Hervormde gemeente hier is benoemd de heer K. Teeling, to Alkmaar. Bij Kon. besluit van G Juni is met ingang van 20 Juni e. k. benoemd tot Burgemeester van Amersfoort mr. F. D. graaf Schimmel- penninck. De samenstelling van de commissie ter overneming voor het Rijk van ten behoeve van den krijgsdienst te leveren paarden in geval van vordering bij mobilisatie, is: In District I. omvattende alle gemeenten, waarvan het bestuur zetelt ten Oosten van den spoorweg HilversumUtrechtKuilen burg Lid en voorzitter, de gepensionneerd majoor der artillerie C. J. P. Kuub, te 's-Gravenhage. Lid, de plaatsverv.-distrir.ts-veearts G. Goossens, te Houten. Plaatsvervangende ledende gepension- neerde ritmeester der cavallerie C. B. tl. de Bruin, te Gorssel, en de plaatsverv. districts veearts A. Overbosch, te Amersfoort. Gcneraal-majoor C. L. Doorman, comman dant der bereden artillerie, is hier aangeko men, vergezeld van zijn adjudant kapitein F. van Hasselt, en afgestapt aan Holcl Schxu emmer. Daar zijn tevens gelogeerd kapitein H. C. A. Nceteson en 10 leerlingen van de Hoogere Krijgsehool te 's-Gravenhage, die een stal'- reis maken door een deel van liet land. Een begin van brand ten huize van mej. De Folter, op den Hof, werd hedenochtend door do Vrijwillige Brandweer, die het oerst met haar slangen wagen aanwezig was, in zijn voortgang gestup.. Slechts een gordijn verbrande; de water schade wordt gedekt door assurantie. Met ingang van 23 Juni is benoemd tot Burgemeester van Baarn jhr. mr. B. Ph. de Beaufort. Aanstaanden Zondag zal, gelijk wij reeds i ter loops hebben meegedeeld, reeds de tweede internationale wielerwedstrijd op de nieuwe baan te Baarn worden gehouden. Daaraan zullen vele bekende rijders deol- tiemen. Ook zal, evenals bij den eerston wedstrijd, om den Brassard worden gekampt. De bezoekers van dezen tweeden wedstrijd zullen ontwaren, dat men sedert de eerste race niet heeft stil gezeten om èn het Wil- helminapark èn de Wielerbaan èn het Café- Restaurant te voltooien, Ter informatie van de wundelaars naar het Wilhelminapark diene, dat de tweede étage met balcon van het Café-Restaurant vrij toegankelijk is. Alleen gedurende wie lerwedstrijden wordt daar een kleine entree geheven, onder gewone omstandigheden dus niet en dan heeft men er een gezellig zitje en een aardig kijkje op de baan, waar heeren en dames en jongelieden zich trainen op het rijwiel. De fraaie ligging van het Café-Restaurant lokt verder als van zelf uit om er kalm het natuurschoon der omgeving te gaan genieten. Te De Bildt is een kiesvereeniging opge richt in gematigd liberalen geest. Maar can didaat is mr. W. H. de Beaufort. Het voorloopig comité, bestaande uit de heeren M. Dolman, II. Baptist, D. Crap Hel lingman, K. J. Lette, mr. A. Pronk van Hoo- geveen en K. J. Poll, dat de vergadering had bijgeroepen, heeft zich" bereid verklaard voor loopig als Bestuur te fungeeren. Men schrijft ons uit Doorn Vrijdagavond 1.1. trad voor de kiezers te Doorn op de heer J. Baron, meer bekend als «Ericus", die ook weldra te uwent een po- litteke redevoering zal houden, hoofdzakelijk om te spreken over Beschermende rechten. Spreker heeft in de zuidelijke provinciën van ons land ervaren, dal daar de moesten met wie hij sprak tegen beschermende rech ten waren. Zeer uitvoerig werden door hem de Friesche toestanden op landbouwgebied geschetst, welke lang niet rooskleurig voor de land bouwers zijn. De oorzaken daarvan werden breedvoerig uiteengezet en tevens werd aan gewezen dat door protecüe hierin volstrekt geen verbetering kan gebracht worden. Spreker, door Ds. Dekker «protectionist van den vrijhandel" genoemd, gaf als zijn overtuiging te kennenGraanrechten zullen onvermijdelijk tengevolge hebben, le. duur der brood, 2e. minder werk, 3e. lager loon. De waarheid van deze stelling trachtte hij op verschillende wijzen aan to toonen. Verder besprak hij nog de wenschelijkheid van persoonlijken dienstplicht, en hel gevaar om den schoolstrijd weer te beginnen. De nieuwe kiezers werden daarom opgewekt om toch vooral goed uit de oogen te zien en zich zelf een overtuiging te vormen. De candidatuur van den heer Zelvelder werd uit dien hoofde door spreker warm aanbe volen. In dezen candidaat toch vindt men, zeide spreker, een tegenstander van protectie, een voorstander van persoonlijken dienst plicht en iemand, die als schoolopziener, ge heel op de hoogte is van het onderwijs. De vergadering was door omstreeks 50 personen bezocht. Dokter A. Frederikse, bijna 10 jaar ge meente-geneesheer van Bunschoten, heeft tegen 1 Augustus ontslag als zoodanig ge vraagd en zal die gemeente metterwoon ver laten. Tot lid van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde te Leiden is gister o. a. benoemd dr. J. Bierens de Haan. pre- dikant te Hoogland. DIKIüTilKNIKG voor Oost- en West-Indië. Dezer dagen is door don Minister van Koloniëu bepaald, dat in 1897 1920 man aan suppletietroepen naar ouzo Overzoescho bezittingen moeten worden uitgezonden, waarbij tevens door den Minister is te kennen gegeven, dat h(j gaarne zou zien, dat in den loop van dat jaar daarvan van uit Harderwijk min stens 1800 man naar Oost-Indië vertrok. In verband daarmede kan het zjjn nut hebben de voorwaarden van dienstneming in Iudië, eu wat daarby annex is, mede te deelen. Voor ieder, die dienst wil nemen voor Iudië, bestaat in elke plaats van ons land waar garnizoen is, d. w. z. waar mili tairen verblijf houden, gelegenheid om zich daar voor nan te meldenwoont men niet in zulk een plaats, dan kan men daarvoor in de naastbyzjjnde garnizoensplaats terecht. In de provincie Utrecht bestaat daarvoor gelegenheid te Utrecht, Amersfoort en Woerden. Op het bureel van den militairen commandant aldaar, kan men zich op eiken werkdag, 's B orgens om 9 of 10 uur, daarvoor aanmelden. Men wordt dan oerst geneeskundig onderzocht eu is do uitslag daarvan „geschikt", dan is reeds aan oen voorname eisch voldaan. Behalve dat men niot jonger dan 18 en niot ouder «bui 86 jaar, ongehuwd, of weduwnaar zonder kinderen moet zijn en een lengte moot hebben van minstens 1.55 M., moeten do volgende papieren moeten worden overgelegd een geboorte-extract, b, bewijzen van gehouden gedrag van af hot 11e iLvolkingsknart; d. bewijs van inschrijving of voldoening aan de nationale militie, als men boven del9jnaris; e. bewijs van toestemming van vader, moeder, voogd of regenten (voor minderjarigen). Personen, die militair geweest zijn (gepasporteerd gegngoord) moeten alle papieren betredende hun vroegeren dienst overleggen en zoo noodig ook de stukken ondor l>. c, d. on c. Do milicien-verlofgau-

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2