Donderdag 17 Juni 1897. PHOENIX BROUWERIJ Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. No. 4676, 46e Jaargangj VERGIFT. Binnenland. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f I.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar Firma A. H. VAN CLEEFF plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Ditgave te Amersfoort. Bureau KORTEGEACHT50 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De GRIFFIER der STATEN VAN UTRECHT, daartoe door de Gedeputeerde Staten van dat gewest gemachtigd, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ontwerpen van Begrooting der kosten van het Provinciaal bestuur, voorzooveel het Rijks bestuur is en der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven, beide dienst 1898, niet de Memorien van toelichting, als mede de Rekening en verantwoording wegens laatstgemelde inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 189.r>, ingevolge de art. 203 en 119 der Provinciale wet, verkrijgbaar zijn gesteld ter Provinciale Griffie van Utrecht, tegen betaling van 15 cents voor de eerstgemelde en 50 cents voor de laatsgemelde Begrooting met Memorie van toelichting, en van 50 cents voor de Rekening en verantwoording. Utrecht, den 14 Juni 1897. De Griffier der Staten voornoemd, C. R. MERKUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A1MERSFOORT brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 7 der Gemeentewet op Dinsaag 29 Juni 1897 ten Raadhuize van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur opgaven van candi- daten voor de verkiezingen van twee leden voor den Gemeenteraad in elk der drie kiesdistricten, waarin de gemeente is ver deeld, kunnen worden ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouden den naam de voorletters en de woonplaats van de candidaten en voor district I en 111 onder teekend zijn door minstens elf, voor district II door minstens negen kiezers bevoegd tot deelneming aan de verkiezing voor het dis trict waarvoor de inlevering geschiedt. Formulieren van deze opgaven zijn ter Secretarie alhier kosteloos verkrijgbaar ge durende 14 dagen vóór en op den dag der verkiezing. Zoo noodig is de stemming bepaald op Dinsdag 13 Juli 1897 en de herstemming op Dinsdag 27 Juli 1897. Amersfoort, 14 Juni 4897. Burgemeester en «Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCH1MMELPENN1NCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT, Gelet op art. 98 der Kieswet. brengen ter kennis der ingezetenen, dat een afschrift van het proces-verbaal van denuitslag Feuilleton. 18). Zoolang de kamenier weg was. zeiilc de gravin geen woord tot Pettycoat. Zij achtte het beneden zich, een gesprek te voeren met den schurk, die op zoo onbeschaamde wijze haar huis was binnengeslopen. Bob begreep dathij kon die gedachte der gravin zeer goed raden. De weinige minuten, gedurende welke de kame nier wegbleef, suheuen Bob oen eeuwigheid toe. Eindelijk werd de deur weergoopeud en de dienst bode zette een mahoniehouten kistje niet zilver ge monteerd voor haar meesteres op tafel. Op een wenk der gravin verliet zij de kamer. De gravin opende de casetle en nam daaruit een pakje bankbiljetten van duizend mark. Veertig van die kostbare papieren telde zij Bob voor. Geen spier bewoog in het gelaat van don afperser. Misschien speet het hem, bij de edelmoedigheid der gravin, dat hij niet het dubbele luid gevraagd, maar daar was niets meer. aan te veranderen; afge sproken blijft afgesproken. Kalm stak bij de veertig bankbiljetten in zijn zak en stond op. De gravin strekte de hand uit en Bob begreep terstond wat zij bedoelde. Hij gaf haar den brief van Crail, maakte een diepe, eerbiedige buiging en ging lieen. Do gravin zonk in een stoel achterover, zuchtte en sloot de oogen. Pcttyeoat kwam op (le straat, die zeer donkeren der op Dinsdag 15 Juni j.l. gehouden stemming ie aangeplakt aan bet Raadhuis en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nederligt. Amersfoort, 16 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. SC HU TT ER IJ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSEOORT, Brengen tengevolge van de deswege bestaande voorschriften en ter verdere geregelde uitvoering van de door Z. M. den Koning vastgestelde reglementaire bepaling omtrent de Schutterijen, ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabetische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij, gedurende acht dagen op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter in zage liggen, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, teneinde eenieder in staat zoude zijn om ingeval hem eenige personen of omstandigheden mochten bekend zijn, die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekeDd of ervan moeten worden weggelaten, dit aan het Bestuur kenbaar te maken. Dat de loting voor de Schutterij, tusschen de ingeschrevenen van het jaar 1897, onder toezicht eener Commissie uit het Bestuur, ten Raadhuize der gemeente zal plaats hebben op Zaterdug, den 26 Juni aanstaande, des namid dags te l'/i uren. Wordende alzoo de belanghebbenden opgeroe pen om op plaats en tijd voormeld te verschij nen, of bij afwezigheid zich aldaar door een bij de voormelde Commissie bekend persoon, voor zien van behoorlijke schriftelijke volmacht, te doen vertegenwoordigen, om de bij de wet ver- eischte loting naar behooren te doenzullende voor ben, die persoonlijk afwezig mochten blijven en zich niet op voorschreven wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de Commissie worden getrokken. Dat tenz elfden dage, op gelijke wijze, een naloting zal plaats hebben, ten behoeve van diegenen, welke tot de loting verplicht zijnde, buiten hun toedoen niet onder haar mochten zijn begrepen geworden, alsmede ten behoeve van hen die, ofschoon in een andere gemeente reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgaande inschrijving alhier zijn komen wonen en voor de vreemdelingen welke sedert die inschrijvingen in de termen zijn gevallen, om als ingezeten te worden aangemerkt. En dat eindelijk den belanghebbenden bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling, waaropsommigen aanspraak zouden mogen maken, ter kennis van de genoemde Commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het on derdeel daarvan, waarop zij hun reclame gronden. Gedaan te Amersfoort, den 12 Juni 1897. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van 14 Juni 1S97 is vastgesteld de volgende veror dening Verördeuing houdende aanwijzing van de stemlokalen bedoeld bij art. 65 der Kieswet. De RAAD der gemeente AMERSFOORT, Gezien het besluit van Ileeren Gedeputeerde Staten van Utrecht van 10 Juni 1897, no. 34, houdende aanwijzing der kiesdistricten waarin voor de keuze van leden van den Gemeenteraad de Gemeente is verdeeld. Gezien art. 65. der Kieswet; Besluit aan te wijzen als stemlokaal voor het le kiesdistrictEen der lokalen van het Raad huis. 2e Een der lokalen van het ge bouw bestemd voor openbare Lagere school in de Koningstraat. 3e Een der lokalen van het voor malige schoolgebouw in de Koe straat. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 17 Juni 1897 's middags te 12 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Gelijk wel te verwachten was, is bij dj stemming van eergister nog op verre ni geen beslissende uitslag verkregen. Slechts 50 van de 100 Kamerleden zijl terstond gekozen en wel 22 katholieken 14 liberalen 12 anti-revolutionnairen 1 radicaal 1 Chr. historische Behalve de 7 Katholieken, die reeds bij de candidaats-stelling gekozen werden, zijn thans nog 15 katholieke leden aanstonds ge kozen. Van de liberalen zijn er 14 tersior.d g«- kozenzij verloren 6 plaatsen (Den Haai;, Leiden, Ede, Wijk-bij-Duurstede en Breu- kelen). Van de anti-revolutionnairen zijn reeds 12 aanstonds gekozen en wel in 5 districten waarvoor tot dusver liberalen zitting hadde i. Er moeten 50 hei-stemmingen plaats heb ben, o. a. voor alle zetels voor Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen en 2 van De n Haag, en in het geheele land tusschen 1 liberalen, 31 anti-revolutionnairen, 14kath »- lieken. 6 radicalen, 4 Chr. historischen on 4 sociaal-democraten. Behalve te Amsterdam waar slechts 23 232 van de 37157 kiezers of 62% opkwamen, is over 't algemeen druk gestemd. In ronde cijfers zün uitgebracht op lib 3- rale candidaten 176000, op anti-revolutiai- naire en Katholieke 203 000, op Chr. histo rische 30000 stemmen. Opmerkelijk is het, dat de liberalen, d:e het meer uitgebreid kiesrecht bezorgden, daarvan de dupe zijn geworden. Kieswet-verassingen. Iemand te Groningen ontving voor du stemming op jl. Dinsdag 2 oproepingskaarten om in 2 lokalen zijn stem uit te brengen, wijl hij in die gemeente voor twee plaatsec in de Personeele belasting is aangeslagen. stil was in dit nachtelijk uur. Verduiveld, mompelde hij, ik wou dat ik al te Londen was. Hoewol de nacht koud en de straat voehtig en glibberig was, ging de bandiet toch langzaam zijns weegs. Hij rookte daarbij kalm zijn sigaar en deed geheel als iemand, die goed gesoupeerd heeft. Zoo bereikte Bol) de Auer-voorstad. Daar bleef Hij belde aan. Boven werd een venster geopend en een morrende stem zeide Gij vergist u zeker, mijnheer. Dit is zeker niet het huis waar u wezen moet, bel hiernaast eens aan. Maak nu geen gekheid, Schneider, zeide Bob, de Bond betaalt je niet voor niets. De man aan het venster werd terstond veel vrien delijker. Dat is wat anders, zeide hij, wacht maar even. Ken paar seconden later werd de deur geopend en Pettycoat trad binnen. Den volgendon ochtend vertrok een lange, loen- sehe man, gekleed als veckooper, in een spoorweg- waggon vierde klasse naar Parijs en niemand had eenig vermoeden, dat zich onder deze vermomming de gevaarlijke schelm Pettycoat verborg, die zoo- doeudc aan de nasporingen der politie ontkwam. Op een helderen voormiddag zat de schilder Max Adnlphi aan zijn ezel, maar hij werkte niet. De hand met het palet was op zijn knie gezons ken, in de andere hield hij het penseel slechts los tusschen de vingers. Zijn oogen waren onafgewend op eon half voltooide schilderij gericht, waarvan hij ze niet los scheen te kunnen maken. De schilderij kon fantnisie zijn, maarook eenportret. Het was een betooverend schoono vrouwekop, dien de schilder daar op het doek gebracht had, met zwart haar, peinzende dwepende oogen en ernstige gelaatstrekken. Adolphi was een jong man met een zeer inne mend uiterlijk. Zijn gelaat was bleek, het kortgeknipte haar en de niet zware knevel waren zwart en daarentegen had hij helderblauwe oogen. Vol geestdrift mompelde hij bij de aanschouwing van zijn schilderij: Zij is het, ja. zij is het, dat haar, die heerlijk gevormde lippen, dat hemolsch schoone gelaat met die ernstige uitdrukking, die edel gevormde neus, dat hooggewelfde voorhoofd, die liefelijke gelaats kleur, alles, alles is er. Het is haar gelaat, en toch het is het niet. Adolphi maakte een driftige beweging en ging voort De oogen zijn niet goed, die heerlijk schoone oogen kan ik niet schilderen, die moet men in de werkelijkheid zien om er de bekoring van te begrij pen. Wat vermogen penseel en kleuren, als men zulke oogen wil schilderen Hij stond op en liep onrustig in het atelier heen en weer. Zonderling meisje, mompelde hij. Waarom omgeeft zij zich toch door zooveel geheimzinnig heid Zij verscheen mij als een wezen uit een fan tastische wereld, niets in haar doet mij denken aan het alledangsche, aan het gewone. Voor haar zou ik willen neerknielen, haar beminnen als een heilige. Hij scheen verschrikt over zijn eigen woorden. Haar beminnen riep hij uit. Mag ik haar dan beminnen Telkens als ik mijn oogen op haar vestig, als :k haar slechts met de hand aanraak, is het mij, alsof een geheimzinnige stem mij toe fluistert Doe het niet, gij pleegt een onrecht, een mis daad! Dan deins ik terug en sla de oogen neer en ook zij wordt ernstig, zoo ernstig als ik haar op het portret geschilderd heb. Maar soms ook ziet zij mij aan met een zacht verwjjt in haar biik, als wilde zij zeggen Waarom ontvlucht ge mjj? Dan grijp ik weer haar hand, dan druk ik haar aan mijn hart, maar tegelijk overvalt mij weer die onverklaarbare angst en is het mij alsof ik haar even plotseling zal verliezen, als ik haar gevonden heb. Inderdaad, de ontmoeting van den schilder Max Adolphi met het meisje dat hij beminde, was zeer zonderling geweest. Op zekeren dag wandelde hjj door een der drukste gedeelten van München. Hij verkeerde in dien eigenaardigen, dwependen toestand, welke geniale menschen wel eens overvalt en waardoor zij door de nuchtere wereld soms „droomers" of nog erger „dwazen" worden ge noemd. Max Adolphi liep strak voor zich uit te kijken en scheen geheel zijn omgeving vergeten te hebben; hij zweefde met zijn geest in het rijk der idealen en hoorde niets van de barsohe opmerkingen der voorbijgangers, met wie hjj telkens in botsing kwam. Eensklaps blijft hij midden op het trottoir staan, ofschoon er toch niets is, wat hem het voortgaan belet. Niets Ja toch, want liij heeft den blik ontmoet uiteen oogenpaar, dat peinzend op zijn gelaat gevestigd Tegenover heni staat een meisje, zij is jong, beeldschoon, maar dat ziet hij niet, hij ziet alleen haar oogen, die met- zulk een bctoovering in de zijne staren. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1