Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Ta Haarlem is een bedelaar wegens dron kenschap opgepakt onder wiens uitrusting stukken de blauwe knoop werd gevonden, het onderscheidingsteeken der geheelonthou ders. Den man waren misschien de regels van Heine niet vreemd Tch kenne die Herren, ich kenne den Text, leb kenne auch die Morren Verl'asser, Ich weisz sie trinken heimlich Wein Und predigen ülïentlich Wasser. De redactie van De Jager heelt het inia- tief genomen tot de verzending van een adres aan Gedep. Staten der verschillende provinciën, houdende verzoek de hazenjacht in het vervolg niet vóór 1 October te openen. Ds. L. .1. Fortuijn Droogleever, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Naarden, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Retnonstrantsche kerk hier. De heer K. Teeling, nieuwbenoemd gods dienstonderwijzer bij de Ned. Hervormde kerk bier, zal aanstaanden Zondag door ds. Graswinckel bevestigd worden in de Gasthuis- kerk. Rij de Dinsdag gehouden candidaats-stelling voor den Gemeenteraad zijn Gestold in District I de heeren D. GERRITSEN. H. KONING. D. RUIJS. E. L. VISSER. Gekozen in District II de heeren. G. P. A. GARJEANNE. mr. J. C. H. PRIKKEN, zoodat in dit district geen stemming behoeft gehouden te worden. Gesteld in District III de heeren D. GERRITSEN dr. P. GROENEBOOM mr. J. HEYEIGERS D. RUIJS mr. P. J. F. van VOORST VADER. De stemming geschiedt 13, de herstem ming, zoo uoodig, 27 Juli. Een van de zeer verdienstelijke Gemeente ambtenaren, de beer L. Kames, herdenkt heden den dag waarop hij vóór 30 jaar werd aangesteld tot keurmeester der visch liier. De jeer L. N. Wcher, assistent, ten Post en Talegraafkantore hier, is met ingang van heden overgeplaatst naar het bureel van den inspecteur der Posterijen en Telegraphie te Utrecht. Het bataljon van het 8e regiment infanterie uit Deventer, dat hier onder bevel van ma joor Verploegh was gedetacheerd tot het houden van schietoefeningen, keerde heden ochtend om 7 uur naar zijn garnizoen terug. De slafmuziek van hot 5e regiment, deed het met vele oflicieren uit dit garnizoen uitgeleide tot het Centraal-station. Maandag werd te Nijmegen op zeer plech tige wijze uitgereikt de Militaire Willems Orde 4e klasse aan luitenant L. W. J. K. Thomson van het. 5e regiment infanterie, tot 1 Augustus gedetacheerd bij de Koloniale reserve, doch die op dien da.tum bij de To- pographische iurirhling wordt werkzaam ge- steld, tot de nieuwe cursus aanvangt van de Hoogere Krijgsschool tot welke hij is toegelaten. Luitenant-kwartiermeester J. II. Salomon, van het 5e regiment infanterie, gedetacheerd bij de Permanente militaire spoorweg-com missie, is wegens ziekte tijdelijk ongeschikt bevonden voor den militairen dienst. Reserve-sergeant S. J. L. M. van Scliaik, van het. 5e regiment infanterie hier, is be noemd tot vaandrig, terwijl het practisch gedeelte van het vaandrigs-examen met gun stig gevolg is afgelegd door den reserve- onderoflicier C. 11. B. de Roever, van het korps. Door den kolonel-commandant van het oe regiment infanterie zijn bevorderd tot sergeant de sergeant-titulair J. F. Wichman en tot fourier de sergeant M. J. P. de Wilde. Men v'eroorlove ons de aandacht te ves tigen op twee bewijzen van groote kame raadschappelijk beid zélfs onder de jonge mi- liciens in dit garnizoen - daartnee is nog niets gezegd van de overige gillen (bijvoor- beeld die van de schoolkinderen te Arnhem, enz) namelijk dat zoowel alle inilliciens van liet 4e bataljon 5e regiment infanterie j als die van het Ie regiment, veld-artillerie I hjer, geheel uit eigen beweging hebben bij- gedragen voor hel gezin van wijlen den op- passer van het Militair magazijn J. P. de j Vries. Aan de oefeningen, van 10 tot 2<i Augustus iu de groep Vreeswijk der Nieuwe Hoilandsche J Waterlinie te hóuden, wordt deelgenomen door het 4e bataljon van het 5e regiment infanterie en van 20 tot 26 Augustus door bet 2e en het 3e bataljon van genoemd korps. Als commandant der aanvalstroepen zal optreden kolonel W. L. de Petit, comman dant van het De regiment infanterie. Dr. J. J, Rinkel en paardenarts 2e klasse J. Maas zullen op 8 Juli de batterijen van van liet le regiment veldartillerie begeleiden op hun marsen naar de Legerplaats bij 01- debroek. In deze en de volgende maand zal op ter reinen onder Zeist,Soest,Amersfoort enLeusden tot het houden van schietoefeningen een kamp worden betrokken door de veld-bataljons van het 0e en door het 2e en het 4e bataljon van het 7e regiment infanterie. Programma van de muziekuitvoering, a.s. Zondagavond om half acht te geven op het, terras van Amicitia door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur G. K. G. van Aaken. 1. Nicol-marsehZeiler. 2. Ouverture „I.eichle Cavallerie" Von Svppé. 3. „A toi" valse de concert Waldtcufel. 4. bonvenirde l'opóra „Los pêoheurs de perles"Bizet. 5. Concert-OuvertureLorlzing. 6. Grand ballet (Divertissement) de l'opéra „Faust" en 7 parties Ch. Gounod. Ia. Alln Steila Confidente, ro mance Bobaudi. b. Valse espagnole P.JD. van Essen. 8. Hommage A Fr. Chopin, grande fantaisieJ. H, Bekker. No 7b eerste uitvoering. Ook te Baarn zijn alleen de aftredende Raadsleden Dinsdag gecandideei'd zoodat zij, de jhr. J. L. van Reijma, mr. F.-Pen, W. van Oosterom en H. Sweris, aanstonds zijn herkozen. Bij de Dinsdag gehouden candidaatsstel- ling voer leden van den Raad der Gemeente Hoevelaken werden gesteld de beide aftre denden, G. Laseur on'G. Cozijnsen, die dus herkozen zijn. Te Seherpenzeel werden behalve tie af tredenden, 11. Homoet en J. van Wolfswin kel, gecandideerd A. van der Pot en W. Schimmel, zoodat daar een stemming moet ge houden worden. Uit den regenmeter hier is in de vorige maand afgetapt 39 m.M. neerslag, tegen 34.9 in Juni 1896. Toen waren er evenals nu 8 regendagen. Ds. J. G. Ilarthoorn te Opijnen heeft aan genomen het. beroep naar de Ned. Hervormde Kerk te Seherpenzeel. Ten nadeele van S. R., te Woudenberg, is Maandag ontvreemd f'1000 aan bank-, en muntbiljetten. Onder ernstige verdenking dien diefstal gepleegd te hebben, is E. B., te Leersum, aangehouden en le Utrecht in verzekerde bewaring gebracht. De dief beeft een vrij groot bedrag aan effecten, dat eveneens in de secretaire ge borgen was, wel in handen gehad, maar kennelijk hun waarde niet bevroedend, ze weder weggelegd. De verdachte kan niet lezen. Voor liet gezin van wijlen De Vries alsnog in harlelijken dank ontvangen van H. M. W., Den Huur, f 40Honderd kwnrtjes, Bussum, f25; Yóor liet regende. Rotterdam, 1'3;T. L, F. N.. I'2.50I. W. O., föN. M., Utrecht, f 10 H. W. K., f10; L. II., Amsterdam, f2; M. b. C., Rome, f3; M. M., f2.50; Y, te Alkmaar, coupon f2.475; .1. N. G. s., (Juarlirr Louise, Brussel, f2.50; Onderofficieren en minderen van het 4e bataljon 5e regiment infanterie f43.90; P. D. te Amsterdam, f25; N. N., f 10; mei. V. d. W„ Groenloo, f2.50; Wij drieën fl; D. H. f2.50; V. d. P. f2.50. Totaal met de vorige opgaven, behalve de •15 kwartjes per week en de gift in natura. f666.663. SUZE FREDKRIKS-VAN CI.KEKF. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brongen bij deze ter ken nis van de belanghebbenden, dat de Commissie bedoeld bij art. 15 der Wet op de Schutterijen, van den 11. April 1827 (Staatsblad no. 17) tot bet onderzoeken Tan en het beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en nitslniting' vnn den dienst bij de schutterij, te dien einde zitting zal houden ten raadhuize dezer gemeente op Zater dag, den 10. Jnli aanstaande, des namiddags ten half twee uur. En dat zij die recht roeenen te hebben op vrijsteliiug of uitsluiting van den schutterlijken dienst, op piaats en tijd voorschreven, in persoon v )or gemelde Commissie moeten verschijnen, onder overlegging van de bescheiden" waarop zij hunne aanspraak gronden voorzooveel het andere redenen betreft dan lichamelijke ongeschiktheid. Aineisfoort, den 1. Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. 1). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, L. W. SCHELTUS. BURGEMEESTER «n WETHOUDERS van AMERSEOORT brengen ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, die ter erlanging van het Eereteekcn wegens eervollen, lang- durigen dienst bij de Schutterijen in de termen van bet Kon. Besluit van 5 Decem ber 1851 Staatsblad No. 149) mochten ge komen zijn en verlangen met het eereteeken te worden begiftigd, dat zij zich tot het doen der vereischte aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen op Donderdag den 8 Juli a.s. van v.m. 10 uur tot n.m. 1 uur. Amersfoort 1 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, VV. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergade ring van 3 Juni 1897 is vastgesteld de vol gende verordening VERORDENING ter voldoening aan artikel 178 der Gemeentewet. De RAAI) der gemeente AMERSFOORT, Gezien artikel 178 der Gemeentewet, ver klaart dat de navolgende verordeningen, nog gelden 1. Verordening op de keuring en den verkoop van vee, vleesch en spek, afgekon digd 15 November 1858. 2. Verordening, regelende de verplichting tot het doen van aangifte van de verhuizin gen binnen de gemeente, afgekondigd 14 Jnni 1862. 3. Verordening op het vervoeren en be graven van lijken in de gemeente Amersfoort, afgekondigd 27 December 1869. 4. Verordening voor bet vervoer van lij ders aan eene besmettelijke ziekte naar een ziekenhuis of naar hunne woning, afgekon digd 12 Juni 1873. 5. Verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brand, afgekondigd 16 Sep tember 1880. 6. Verordening houdende bepalingen, in acht te nemen bij het ontstaan en met be trekking tot blussching van brand, afgekon digd 16 September 1886. 7. Verordening op de openbare plaatsen, afgekondigd 1 November 1886. 8. Verordening op de tapperijen, koffie huizen en logementen, afgekondigd 18 De cember 1886. 9. Verordening houdende bepalingen omtrent openbare orde, afgekondigd 18 De cember 1886. 10. Verordening op het marktwezen, af gekondigd 28 Mei 1888. 11. Verordening houdende voorschriften op het rijden, afgekondigd 30 April 1888. 12. Verordening op de straatpolitie, al gekond igd 39 April 1888. 13. Verordening op het bewonen van ge bouwen, welke, als schadelijk voor de open bare gezondheid, voor bewoning ongeschikt zijn, afgekondigd 10 Maart 1890. 14. Verordening houdende voorschriften in bet belang der openbare gezondheid, af gekondigd 10 December 1890. 15. Verordening vaststellende bepalingen die gelden voor alle politie-verordeningen waarbij strallen zijn bedreigd, voorzoover daarbij te dien opzichte geen bijzondere voorschriften gemaakt zijn, afgekondigd 10 December 1890. 16. Verordening tot aanvulling der ver ordening houdende bepalingen omtrentopen- bare orde, vastgesteld door den gemeenteraad van Amersfoort den 29 November 1886 en afgekondigd den 18 December daaraanvol gende, afgekondigd 16 November 1891. 17. Verordening tegen de i.uizen van on tucht te Amersfoort afgekondigd 2 Augus tus 1893. 18. Bouwverordening, afgekondigd 30 Janu ari 1897. 19. Verordening tot aanwijzing van bet gedeelte der gemeente waarop de bepalingen der bouwverordening dezer gemeente van toepassing zijn, afgekondigd 30 Januari 1890. 20. Verordening op bet gebruik van de haven, grachten en beken in de gemeente Amersfoort, afgekondigd 8 Mei 1897. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Utrecht, volgens bun be richt van den 18 Juni 1897, No. 13, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 1 Juli 1w7, des middags te twaalf ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS, Dc grootste bestrijder van de eeuwenoude gewoonte dor menschen om elkaar te kussen, is op dit «ogenblik dr. Balvassori-Peroni, een der uitslekendste medici te Milaan. Na tuurlijk voert, hij krijg tegen den kus uit zuiver hygiënische overwegingen en op grond van het gevaar van besmetting door liet kussen. Maar bij overdrijft. Een pistoolschot in den rug zeide hij onder meer is niet bepaald gezond, maar uit een hygiënisch oogpunt Verkieslijker dan ile kus eener schoone vrouw. Heeft men er wel eens aan gedacht, dat onze oogen bij bet lozen van een gedrukten of geschreven tekst een enormen afstand door- loopen? Een liefhebber der statistiek heeft op dat gebied interessante berekeningen gemaakt. Zoo doorloopen, volgens (lien sta tisticus, de oogen van iemand die zijn krant van bet begin tot het eind, met inbegrip der advertenties leest, een traject van ruim acht honderd Meter. Het lezen van een roman van gewonen omvang, beteekent voor het oog het afleggen van een afstand van min stens 1700 Meter. Merkwaardig lijkt het, dat een millioen letters van normaale grootte, aaneengesloten naast elkander geplaatst, een pen rij vormen van nauwelijks 1500 Kilom- meler. Volgens de statistiek, waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen, zou iemand, die den Bijbel van het begin tot het eind leest, zijn oogen over een papieren weg van twaalf Kilometer lengte laten gaande volledige werken van Emile Zola (zonderlinge tegen stelling!) vertegenwoordigen bijna vijftig Kilometer lectuur, en eindelijk heeft, men berèkend, dat iemand van eenige ontwikke ling, bij een gemiddelden levensduur, onge veer drie a vierduizend Kilometer lectuur aan zijn oogen laat passeeren. Ouida, de bekende romancière, verhaalt de volgende aardige geschiedenis. Op een goeden dag, reeds jaren geleden, beklaagde ik mij bij mijn uitgever, dat bij zoo weinig geld gaf voor mijn werken. Ja mijn beste, was zijn antwoord, denkt ge, dat ik van plan ben, mij uwentwille te ruineeren? Als uw boeken evenveel aftrek vonden als die van majoor Melville, dan, ja dan zou ik u evenveel uitbetalen als aan hem." Den volgenden dag ontmoette ik White Melville en vertelde hem de zaak. Wel sakkerlool, riep deze uil, en weet gij, wat de kerel eergister tegen mij gezegd geeft Maar, mijn beste majoor, denkt ge, dat ik mij wil ruineeren Ja, als uw boeken even veel aftrek vonden als die van Ouïda, dan ja dan zou ik u evenveel kunnen betalen als aan haar In Italiaansche bladen leest men, dat prof. Riva, hoogleeraar in de geneeskunde tcParma, de microbe van acute gewrichts-rbeumatiek gevonden beeft. In zijn geheel is de Bijbel tot nog toe in 468 talen en tongvallen uitgegeven. Dit cijfer betreft echtei1 uilsluitend de volledige uitgaven met de vertolkingen van het Oude en het Nieuwe Testament afzonderlijk zijn er ongeveer 400 vertalingen. Op éen enkele uitzondering na, zijn deze vertalingen alle in deze eeuw door zende lingen, of ten behoeve van zendingsvereeni- gingen bewerkt. Het Britsch- en buitenlandse!) Bijbelgenoot schap, in 1804 gesticht, heeft er 80 voorde missie onder de heidenen doen samenstellen. Onze lieve kleinen. Moeder (tot haar dochter): «Neem je voor de heeren in achtals je hun den vinger geeft, dan nemen zij dadelijk de heele hand." Bakvisch «Maar, ma, daar is het immers juist om te doen Gunst, mevrouw, wal hebt u lieve,Jiin- dert.jes, wat zitten ze daar lief aan dat ta feltje te spelen I Wat spelen jelui kindertjes? We tellen de baren, die wc elkaar hebben uitgetrokken, mijnheer Voor eenigszins aanzienlijke werken wordt thans in Frankrijk een machine gebruikt, die een goed deel van bet werk .van den behanger verricht. Het werktuig wordt ge plaatst, tegen den muur dien men wil be hangen, en voorzien van een rol behangsel papier. De machine ontrolt dit papier van boven tot onderen, voorziet het aan de keer zijde van stijfsel, en drukt het daarna stevig tegen den muur. Zoodra het behangsel op den muur het laagste punt beeft bereikt, drukt men een ines omlaag, dat het papier doorsnijdt. De machine gaat dan juist zoo veel verder als de breedte van bet papier bedraagt, dat nu weder aan het bovendeel wordt bevestigd, en de boven beschreven bewerkingen herhalen zich. Een lcderhandeliiar te Horsens (Denemar ken) beeft paient genomen op een toestel •om vee uit een brandenden stal te redden. Het eerste dier wordt door een toestelletje buiten don stal losgemaakt. Ieder dier, dut. loskomt, maakt bet volgende los. Onderling zijn de dieren aan een dunnen staaldraad verbonden, waarvan 't eene eind buiten den stal vastzit. Zoodoende kan men ze naar builen trekken, zonder zelf in liet brandende gebouw te gaan. Er werden proeven geno men met goed succes.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2