Donderdag 15 No. 4684, 46e Jaargang. HEKS. Binnenland. VERGIFT. Uitgave firma A. H. VAN C L E E F F te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1A5. Advei'tentiën 1—6 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Hij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOBTEGRACHT56 Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om,tegen vergoe ding van liet porto, aan geabonneerden, die voor korten of' langen tijd op reis gaan, de AinersfoortseJie Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen na te zenden. Opgave van duidelijk adres is voldoende KENNISGEV1NGE N. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 08 der K ieswet, Brengen ter kennis der ingezetenen, dat afschriften van den uitslag der op Dinsdag den 13deu Juli jl. gehouden stemming voor leden van den Gemeenteraad alhier, in bet I en III district, zijn aangeplakt aan de berg plaats, wijk E. no. 00 nabij het Raadhuis en ter Secretarie voor oen ieder ter inzage neder liggen. Amersfoort, 14 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIM M ELI 'ENN1NCK De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 5 der Wet tot regeling van kleinhandel in sterken drank ju tot beteu geling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in liet klein bij hen is ingekomen van J. BROEKHUIZEN in het per ceel wijk D. no 5126 aan het Bloemendal alhier. Amersfoort, 14. Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCI 1 LM M ELPEN NICK De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Het Haagsche Dagblad doelt mee, dat thans is afgezien van het vroeger voornemen "in d- Tweede Kamer in deze maand bijeen te roepen ter afdoening van eenige kleine wetten en de huishoudelijke raming dei- Kamer. Feuilleton. De liberale kiesvereening »De Grondwet" j te Amsterdam heeft, nu mr. J. P. R. Tak i van Poortvliet als Kamerlid voor Beverwijk j zitting neemt, bij acclamatie tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld den heer mr. W. H. de Beaufort, j die deze candidatuur heeft aangenomen. j Dr. R. P. Mees, te Rotterdam, bad voor een eventueele candidatuur bedankt. Het Reserve-kader, dat tot heden slechts j als proefneming werd beschouwd, is nu, wegens de verkregen gunstige uitkomsten, I bij Kon. besluit voor- goed ingesteld en ook I uitgebreid tot de genie en de cavalerie. j In ile St.-Ct. 1o<3 vindt men bijzonder- heden. i wege het Rijk, hetzij vanwege de Gemeente, hetzij door samenwerking, afdoende verbete ring gebracht zal zijn in een toestand, die wel is waar alleen gedurende de zomer maanden voor de ingezetenen nagenoeg on draaglijk is, doch in alle seizoenen het weer standsvermogen der gestellen tegen ziekte invloeden ondermijnt. Deze motiveering wordt gestaafd door de statistiek, welke over een reeks van jaren steeds een hooger percentsgewijs Sterftecijfer aanwyst voor de Haagsche buurten, die aan grachten, dan voor die, welke op eenigen af stand van deze besmettingshaarden gelegen zijn. De heer A. H. Van Thiel, hoofdinspecteur der telegraphle, is met ingang van 1 Oc tober na 54-jarigen dienst, op zijn verzoek Met wijziging van hel vroegere bepaalde t betreffende de tenue in de Residentie op gepensionneerd, met dankbetuiging Zon- en feestdagen, is thans met goed- vinden van II. M. de Koningin-Regentes aan j opper-, hoofd- en verdere ollicieren vergund, I op die dagen met de kepi in het open baai- te verschijnen, in plaats van met schako, i talpa of kolbak. Aan weerszijden van Do Beaucourt zaten de tivee chanteuses en' tegenover hem zijn vriend Hermann. De kcllner had champagne gebracht en zich daarop verwijderd. De mooie, blonde Lvdia at met veel smaak en dronk het ecne glas champagne voor het andere na, *fj babbelde bijna onafgebroken, Constance daarentegen zweeg en at slechts weinig. De Beaucourt zag dit meisje, wier bleekheid zelfs onder do schmink vh-l waar te nemen, met helang- j stelling ara; haar weemoedige oogengetuigden van zooveel smart, zooveel afmatting. Zooveel is zeker, beste Hermann, zeide I<vdia, dat. als de directeur na alloop van het engagement mijn gage niet verdubbelt, ik geen dag langer hier blijf. Ik heb wel een dozijn aanbiedingen voor nieuwe engagementen, waaronder een van Barnum. Wil Ifannini je voor zijn circus hebben of voor zijn museum? vroeg Hermann lachend. Terwijl Lydia en Hermann zoo zaten te schertsen, wondde Beaucour* zich tot Constance. Waarom is i. zoo droevig gestemd? vroeg hij. Vergeef uiij. dat ik r.og niet kan lachen ant woordde het meisje. Wanneer papa liier is dan zal ik wel v rooi ijker worden. Beaucourt zag de chanteuse aan, die hem zulk een zonderling antwoord had gegeven kon zij alleen vroolijk zijn wanneer haar vuiler er hij was? Was het vrees of onnoozelheid die lmar zoo ilced spreken Beaucourt vroeg: Ter gelegenheid van de inhuldiging van II. M. Koningin VVillielmina, zal te Amster dam o.a. worden gehouden een historische tentoonstelling betreffende liet Huis van Oraujc-Nassau. De oudste dienstdoende predikant in de de Ned. Hervormde kerk hier te lande, ds. L. van Gillen D.Tzn, predikant te Ferwerd, hoopt den 19n Juli zijn negentigsten ver jaardag te vieren. De waardige grijsaard neemt in andere plaatsen nog geregeld de vacature-beurten waar. Wegens bet verregaand stinken van het water in de Westvest te Delft is de gemeen telijke zweminrichting aldaar op voorstel van commissarissen dier inrichting, met het oog op gezondheid, op last van B. en W. tijde lijk gesloten. En met dat waterworden de grachten in Den Haag verversebt. Geen wonder dan ook, dat men in de Residentie het voornemen heeft, de aandacht j van 11. M. de Koningin-Regentes te vestigen op bet. gevaar, dat believen en de gezondheid i van H. M.de Koningin bedreigt bij eenigszins langdurig verblijf in den door de uitwaseming der grachten v'erpersten dampkring der stad. Men zou daarom H. M. in overweging willen geven,den terugkeer van bet Hol naai-DenHaag niet te doen plaats hebben vóór, hetzij van- Is u «lan zoo gehecht aan uw papa? Constance deeil deze woorden van een zucht ver- fezelil gaan en Beaucourt wist nu nog minder wat iij er van donken moest. Hij trachtte te vergeefs Constance een glimlach af te dwingen. Ten slotte wijdde hij weer zijn aandacht aan het gesprek van Hermann met Lydia en mengde zich daarin. De kelluer kwam binnen en Duisterde Hermann een paar woorden toe. Uw papa is hier, juffrouw Constance, zeide de artistenngent, vraag aan mijn vriend hij bedoelde De Beancourt of uw papa mag binnenkomen. Zeker, zeker, haastte de ridder zich te zeggen. Nadat de kcllner zich verwijderd had werd de portièrc opgelicht en de vader der chanteuse trad binnen. Met had weinig gescheeld of Beaucourt was ven zijn stoel opgesprongen zijn gelaat toekende een heftige ontroering en hij klemde zich krampachtig vast aan de leuning van zijn.stoel. De papa van Constance was niemand anders dan ilc man met de rossige bakkebaarden. Papa, zeide Constance, (lit is mijnheer de ba ron, een vriend van mijnheer Hermann. Op die wijze stolde zij den ridder voor, wiens naam zooeven wel door den artiatenngentgenoemd, maar niet door haar verstaan wns. De papa knikte genadig mot hel hoofd, als bc- klccile hij een eereplaats in dit gezelschap. Vervol gens zette hij zich aan de talel en schonk zich met veel zwier een glas champagne in. Op uw w.-lzijn, baron, zeide hij met een ge meenzaamheid die Beaucourt wrevelig maakte. Ik hoop, dat Constance zeer vroolijk is geweest. Beaucourt knikte even en mompelde binnens monds Gelukkig, de ellendeling herkent mij niet. Gelijktijdig wier hij een blik naar Constance. ZonderlingHet gciaat van het meisje had eens- Een der vakbladen bevat de volgende ad vertentie «Een Gemeente-Secretaris (gedipl.) leidt jongelui met bekrompen denkvermogen of traag begrip op in de Gemeente-admistratie, tegen billijke vergoeding." Alles behalve een compliment aan onze over bel algemeen verdienstelijke ambtenaren bij de gemeente-administratie, zou men zoo zeggen. De heer Wijnoldy Daniels, Secretaris der gemeente Yelsen, vond dan ook reeds aan leiding om een waarschuwend woord te richten tot ouders en voogden, die in de meening verkeeren, dat jongelui met be krompen denkvermogens in de Gemeente administratie een toekomst zouden hebben. Het beleedigende der advertentie geheel voor rekening van den inzender latend, wijst de heer Daniels er op, dat in de opleiding voor de Gemeente-aclministralie somwijlen gebeunhaasd wordt, zoowel door klaardrillerij per brief voor een examen, zonder dat van ernstige, practische en theoretische vorming van den toekomstigen ambtenaar sprake kan zijn, als door voorspiegelingen, die op niets moeten uitloopen. Aan betrekkingen in de Gemeente-administratie van f250 a 300 worden somwijlen zelfs zulke hoogen eischen van practische en theoretische bekwaamheid gesteld, dat er meermalen in administratieve en anderen bladen over wordt geweeklaagd. Ds. C. Rogge, predikant te Batavia, die in 1894 zich zoo verdienstelijk heelt gemaakt bij de Lombok-expeditie, hoopt 28 Juli zijn 25 jarige ambtsbediening te herdenken. klap» een geheel andere uitdrukking aangenomen Zij glimlachte. Beaucourt had echter in zijn geheelc leven nog zulk een godwougen, afgepersten glimlach niet gezien. Ja toch eenmaal. Het zweet parelde hem op het voorhoofd bij de herinnering die de man met rossige bakkebaarden in hein opwekte. Hij wendde een plotselinge be nauwdheid voor en snelde de kamer en het buis uit en de straat op. Het regende, maar De Beaucourt merkte daar niets van. Die e'lcndeling heeft mij eens het droevigst avon tuur van mijn geheele leven doon bijwonen, mom pelde hij. Hij bad een dochter, Mariette, die even als Constance in ecu café-chantant zong. Eens soupeerde ik roet het meisje en ik merkte toen hetzelfde op, wat mij nu in Constance heeft ge troffen zoolang ik met haar alleen was, bleef zij somber en in zichzelf gekeerdmaar toen haar vader zich bij ons voegde, werd zij vroolijk. Het waa evenwel een gemaakte vroolijkheid, want zij glimlachte met de oogen vol tranen. Destijds was ik een losbol, zonder hart of gevoel; ik zag slechts, dat Mariette schoon was cn dat baar vader er alleen op uit was om van die schoonheid partij te trekken. Zij moest zingen om hein een lui en gemakkelijk leven te bezorgen en toen ik hem een bankbiljet in de hand drukte, maakte hij er geen bezwaar in, mij met Mariette alleen te laten. Nauwelijks had baar vader ons verlaten, of het meisje smeekte mij zóo roerend, dat ik er door getroffen was. Zij ver telde mij daarop baar levensgeschiedenis. Zij was gehuwd geweest, maar door de intriges van haar vader wns haar echtgenoot onschuldig veroordeeld en in de gevangenis gestorven. Toen had hij haar en haar dochtertje tot zich genomen, maar alleen om up de schandelijkste wijze voordeel van baar te trekken. Hij liet haar in de café-chantantsnls chan- ouse optetreden en na afloop van dc voorstellingen inocst zij deelnemen aan ruwe drinklagen en Men schrijft uit Groningen aan de Asser Ct De nieuwe wet op de Personeele belasting brengt de provincie Groningen in ongelegen heid. In een voordracht van Gedeputeerden aan de Provinciale Staten wordt dit medege deeld, en gezegd, dat hoogstwaarschynljjk de opbrengst dezer belasting bijna een derde minder in de provinciale kas zal opbrengen, dan vroeger het geval was. Oscar Carré doet ij) September zijn circus aan kant en zal dan ambteloos burger te Keulen zich metterwoon vestigen. Het eenvoudigste, gemakkelijkste middel tegen muggebeten is, volgens het Maand blad tegen Verv., de ontstoken plek in te wrijven met een doorgesneden citroen, 't Eerste oogenblik doet het pijn, maar dan houdt het branden aanstonds op. Azijn en salmiak worden óok wel gebruikt, maar helpen min der goed dan citroen. Te Wognum is een kip, die twaalf jonge patrijsjes verzorgt. Meermalen kwam het voor, dat een hen eendekuikens otn zich had, doch een kip met jonge patrijzen zal we! zelden voorkomen. Donderdag is een begin gemaakt met het leggen van een telephoonkabel van Urk en Schokland naar Kampen. Ook de gemeenteraad van Marken zal zich thans tot de Regeering wenden, ten einde een telephonische verbinding te krijgen met Monnikendam. Een hond van iemand te Zoelmond, vóór vijf jaren in den omtrek gekocht, niet bij den weg komende dan als trekhond, of thuis aan den ketting liggende, brak dezer dagen los en zocht zijn oud verblijf en ouden baas weder op. In de onmiddelijke nabijheid van Assen is dezer dagen door den «Oranjebom! van Orde" een stuk heidegrond aangekocht, groot ongeveer 10 HA., met het doel daarop eeni ge arbeiderswoningen te laten bouwen, waar mede nog dit jaar een aanvang zal worden gemaakt. Die woningen zullen, uitsluitend aan inwoners van Assen, aanvankelijk worden verhuurd, met het vooruitzicht van erfpachts- verkrijging. Voor hetzelfde doel wordt getracht een stuk heide te koopen in de nabijheid van Essen, gelegen tusschen Barneveld en allerlei losbollen soupeeren. Ik beloofde de arme vrouw dat ik haar beschermen zou, maar wat kon ik voor haar doen Toen ik den volgenden ochtend bij haar kwaui, vond ik haar stervende. Zij had zich vergiftigd. O! al word ik ook nog honderd jaar oud, ik zal het oogenblik, dat ik aan het sterf bed van Mariette doorbracht, nooit vergeten, besloot Beaucourt zijn alleenspraak. De ontaarde vader vloekte het lijk van zijn dochter, want door het sterven van Mariette droogde een rijke bron van inkomsten voor hem op. En nu vind ik dien man weer op mijn wegweder heeft hij een ongelukkig wezen in zijn macht en toen Constance daareven zoo gedwongen glimlachte, was het mij alsof ik het gelaat der stervende Mariette voor mij zag en haar oogengroote God. ja, haar oogen, die m\j zoo aantrokken, dat zijn de oogen van Mariette De Beaucourt vergat op dit oogenblik geheel en al, dat hij eigenlijk slechts de lasthebber was van gravin De l'ersigny; bij dacht slechls aan Mariette. Kr kwam een plan in hem ophij wilde het onge lukkig lot van Constance verbeteren, haar redden uit de macht van haar gewetenloozen vader. Dit plan stond in 6en oogwenk bij hem vast en zijn zelf- beheersebing was geheel tnrruggekeerd. Wanneer ik Constance redden wil, mompelde hij, dan moet ik ér vooral voor zorgen, tegenover den schurk de noodige kalmte en vastberadenheid aan den dag te leggen. Een oogenblik later betrad hij met kalm gelaat het vertrek, waar het gezelschap hem wachtte. Hij maakte zijn verontschuldiging door te zeggen Ik word wel eens meer door congesties ge plaagd, maar l>et is altijd weer gouw over. De „papa" had in tusschen een couvert voor zich laten komen en zat aan een ragout te smullen, Hermann en Lydia schertsten en lachten voort en Constance keek angstig naar haar vader. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1