Stadsnieuws. Advertentièn. AGENTEN van POLITIE Hotel de Amersfoorlscbe Berg. MATINEE CONCERT Kootwijk, daar waar binnen kort de »Nederl. Heide-tnaatschappij" voor rekening van den Staat tot bebossching zal overgaan. Het geluk is een lachend oogenblik; het bewustzijn goed gehandeld te hebben, een tevreden eeuwigheid. Lessing. Ds. J, S. Pekema, Doopsgezind predikant te Hilversum, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Reiuonstrantsche kerk hier. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor den Gemeenteraad zijn opgekomen in het le district :t07 van de 512 kiezers, werden uitgebracht 3 stemmen van onwaarde en hebben op zich vereenigd, de heer E. L. VISSER 194 I). GERRITSEN 180 11. KONING 00 D. RUIJS 02 zoodat in liet le district zijn gekozen de heeren D. GERRITSEN en E. L. VISSER. In het 3e district zijn opgekomen 342 van de 522 kiezers10 brieljes waren van on waarde, terwijl werden uitgebracht op de heeren mr. J. HEYLIGERS 220 D. GERRITSEN 212 dr. P. GROENEBOOM 70 D. RUIJS 74 P. J. F. mr. van VOORST VADER 19 zoodat. in het 3e district zijn gekozen de heeren D. GERRITSEN en mr. HEYLIGERS ln ren district moet aldus nog een vrije stemming plaats hebben, aangezien de heer Gerritsen tweemaal gekozen is en hij slechts voor een district zitting kan nemen. Uitslag der toelatings-exarnens voor het Gymnasium te Amersfoort. 'Toegelaten lot klasse 1, onvoorwaardelijk: A. Dekker; J. P. J. H. Cliuge Doornbos: J. W. Feijen; A. H. Gudde; G. J. Hoogewerff: VV. J. van Melle A. Th. Neeb J. F. W. Neeb A. J. Harbrink Numan J. M. G. Numans; L. C. van den Steen van OmmerenJ. Spij kerboer: W. J. de Vrij; voorwaardelijk: K. F. Wèrnas. Algewezen 5. niet opgeko men 5. Toegelaten tot klasse lilD. VV. Haeke van Tienlioven. Van wege de Afdeeling Amersfoort" van het Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde zal op 21, 22 en 23 Juli aanstaande eene tentoonstelling worden ge houden van voortbrengselen van Tuinbouw en Zuivelbereiding, alsmede van bloemen en planten die ter opluistering zullen worden ingezonden. I De heer Tromp van Holst, te Amersfoort, medebestuurder der Afdeeling, heeft daartoe zijn buitenverblijf Randenbroek, in de on- middelijke nabjjheid van de kom der ge meente gelegen, welwillend ter beschikking gesteld. Behalve de tentoonstelling zelve en de muziekuitvoeringen, welke op genoemde dagen des namiddags van twee tot vier ure zullen plaats hebben, is hel gezegde land goed alleen, ruimschoots een bezoek waardig. Randenbroek toch, eenmaal het woonver blijf van den bouwheer van het Stadhuis, nu Paleis, te Amsterdam, den beroemden Jacob van Campen, biedt met zijn fraaien aanleg en inzonderheid door zijn eeuwen oude eiken en andere boomen, de schoonste land en boschgezichten aan. Men twijfelt dan ook niet of de tentoon stelling zal zich in een zeer ruim bezoek, ook van elders wonende personen, mogen verheugen. Bij Kon. besluit is aan de Vereeniging van onderofficieren en mindere militairen en geëmployeerden van de Nederlansche Land macht »Êendracht", hier gevestigd en ten doel hebbende het verkrijgen van Rijkspensioen voor hun weduwen en weezen. rechtspersoon lijkheid verleend. van de toelatings-ex- Burgerschoo! is als De volledige uitslag amens tot de Hongert volgt Tot de eerste klasse zijn toegelatenD. J. Boks, Antonia J. J. Burger. Helena S. E. Burgers, Wilhelniina Buijs. 1". H. Chériex, T. van Daal, Gerarda J. C. van der Eist. W. A. van der Gunt, D. 11. M. Hurting, Th. J. M. Ilogenboom, J. J. Klaassen, P. G. van Sleeden, Ailg. Tromp van Holst, Corn. Tromp van Holst, W. H. J. Wernus, en A. de Zoete. Voorts nog voorwaardelijk (met her-exa men in één vak): N. S. Blom, .1. W. I). van Eek, M. van Gelder, VV. Goedkoop, P. A. van riedel en C. IJskes. Drie candidaten voor de tweede klasse werden afgewezen, terwijl een hunner is toegelaten tot de'eerste klasse. Eén caiididaat voor de tweede klasse is afgewezen. Als toehopi'deressen voor de moderne talen werden toegelatenBetsv van Gelder en Sophie de Haas tot de vierde, en Jeannette J. G. van Aaken tot Ie derde klasse. Totaal zijn van de -40 geëxamineerde can didaten 15 afgewezen. Onder «le toegelaienen bevindt zich éen spoorleerling, terwijl 12 wegens te late aangifte niet tot liet examen konden worden toegelaten en tl zich v«'»or het examen hebben teruggetrokken. Onze stadgenoot de lieer A. S. Bleekroode heeft met zeer gunstig gevolg afgelegd het examen voor apothekersbediende. - Hij werd daartoe opgeleid door den heer W. A. van den Bovenkamp, apotheker aan de Kampstraat hier. Aanstaanden Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur voor de leden van het »Nut" en Zon dag van 1 tot 4 uur voor ouders van leer lingen en verdere belangstellenden houdt de Hulsvlijtschool" weder haar gewone jaarlijksrho tentoonstelling van werkstukken in de school aan de Koningstraat. Niet alleen om le doeti zien welke vor deringen de leerlingen van dezen sedert 1882 bestaande hoogst nuttige instelling miskien, maar ook om de prijzen te be zichtigen welke bestemd zijn voor de ver loting. geschiedt dit. En die verloting wordt gehouden lol stij ving der kas, want ook de «Huisvlijtschooi" lijdt aan gebrek aan fondsen en moet bijna geheel onderhouden worden uit particuliere bijdragen. Men verzuime dan ook niet, eens een kijkje te gaan nemen. De cadetten korporaal titulair Bakker, Visser, Calcoen. Cramer, llaulmeijer, Holtz- appel, Diemunt, Bueno de Mesquita, Nanning, Oudsburg, en Nix, allen gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie, zijn door den ko lonel Gouverneur der Koninklijke Militaire Academie bevorderd tot cadet-korporaal. De reserve-sergeant C. II. de Korver, van het 5e regiment infanterie is door den Minister van Oorlog benoemd tot vaandrig, en als zoodaanig ingedeeld bij hel 4e batal jon hier. De reserve-sergeant G. J. II. Fabius, van liet 5e regiment infanterie, heeft met guu- gevolg het pructiseh examen voor den graad tan vaandrig afgelegd en is tot een benoe ming als zoodanig voorgedragen. Tot de lessen van het le studiejaar van den Korps-cursus van het 5e regiment infanterie hier, welke 1 October aanvangen, zijn na ge- gehouden examen toegelaten sergeant Jas. korporaal Grader, sergeant- titulair Eggink, en sergeanten Van Mastrigt, Wichman, Schot man en Raebel. Aangaande de fort-manoeuvres dezen zomer door het daartoe aangewezen gedeelte van liet 5e regiment infanterie te houden, schrijft men ons Van 10 tot en met 26 Augustus a.s. zal een oefening in den vestingoo. 'og, onder lei ding van den generaal-majoor, commandant van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, wor den gehouden in de groep Vreeswijk dier linie. Hierbij zullen o. a. betrokken zijn de ge meenten Amerongen, Kothen, Houten, Schalk wijk, Tuil en 't Waal, Vreeswijk, Werkho ven, en Wijk-bij-Duurstede. Van en met 21 tot en met 25 Augustus a. s, zal met losse kardoezen en natronen worden gevuurd uit de werken de Waalsche Wetering en aan den Korten Uitweg, den L'edekten gemeonschupsweg, de Lunet aan de Snel en het fort II ons wijk. benevens op de terreinen tusschen genoemde verdedigings werken, daarvoor tot op ongeveer 3000, en daarachter tot op ongeveer 2000 Meter. Morgen /al een aanvang worden gemaakt met du opleiding lot militair wielrijder van een twintigtal inilliciens van het 5e regiment infanterie, behoorende tot do lichting 1897. Met de leiding van en het toezicht op onderricht is belast luitenant E. D. van der Sleesen, bijgestaan door sergeanten C. Eg gink en F. A. Toonen. Aan den VI den Nalionalen Schietwedstrijd, uitgeschreven door de Vereeniging van Ne- derlandsehe Scherpschutters en van 21 tot 20 dezer hij Breda te houden, zal ook wor den deelgenomen door een detachement van het 5e regiment infanterie, bestaande uit 1 officier en 5 onderoflicieren. De stafmuzikant II. K. van liet 5e regi ment infanterie is door den kolonel-comman dant wegens gedragingen, den graad van onderofficier onwaardig, teruggesteld tot den stand van soldaat en overgeplaatst bij liet 5e bataljon te Nieuwersluis. Een ramp, welke bij heugenis van zelfs de oudste Amersfoorters hier niet is voor gekomen, heeft hier Dinsdagnacht plaats gehad. Even na middernacht werd brand ontdekt in de werkplaats des heeren J. Hopman, be hanger en stoffeerdïr aan de Koningstraat Ruimschoots voedsel vindend in het be hangselpapier en de vele meubelen, daar ter bewerking aanwezig, grepen de vlammen met groote snelheid om zich en zetten ook de houten bergloods in lichter laaie. De torenwachter maakte zeer spoedig brandalarmspuit 3 was fluks ter plaatse, op den voet gevolgd door die van de Vrij willige Brandweer, die, door een verkeerde manoeuvre van de stadspuit, het eerst, water kon geven. Politie en schutterij handhaafden I (le orde op voorbeeldige wijze en qan het j beleidvol optreden van allen.mochl het ge- i lukken, de vuurzee te beperken tot het aan getaste pand, dat geheel uitbrandde. De belen dende perceelen bekwamen eenige brand-en veel waterschade, welke echter door assuran tie gedekt wordt. Toen echter de bewoners van het huis op straat gekomen waren, werd het acht jarig zoontje van den heer Hopman ver mist. De moeder had het wel met twee andere kinderen door den verstikkenden rook heengedragen, doch het schijnt onder aan de trap gevallen te zijn. De heeren E. J. Houpst en H. C. A. de Jong, die zich reeds bij de redding der in- wonenden zoo verdienstelijk hadden ge maakt en luitenant Van der Moer deden nog pogingen om het knaapje, dat men boven waande, te vinden, doch zij moesten hun edel pogen opgeven. De kleine schijnt door angst bedwelmd en heeft den verstik kingsdood gevonden. Nog een tweede ongeluk is te betreuren. Wessel van Daal, gast van spuit 3, trapte bij het beklimmen van een aangrenzend dak door de panlatten en viel ruggelings op straat, waar hij de nu afvallende pannen op liet lichaam kreeg. Hevig gekneusd aan hoofd en ledematen werd hij opgenomen, waarna hem door dokter Rolandus Hagedoorn en den officier van gezondheid dr. Romeijn de eerste hulp werd verleend. Aanvankelijk scheen de toestand zóo hopeloos, dat hem de Genademiddelen der kerk werden toe gediend thans schijnt gelukkig alle gevaar geweken en is hij naar omstandigheden re delijk wel. Bij E. Poort, wonende aan de Koningstraat is een kuiken geboren met twee koppen. Als dat kuiken een kip wordt, kan 't heel wat gekakel geven. Het wonderdier wordt gaarne aan belang stellenden vertoond. De heer J. A. Weterings, de onderne mende eigenaar van liet Hotel »De Berg" heeft tegen morgen een zeer goede Weener Dameskapel geëngageerd die in den aardig versierden speeltuin concerten zal geven. Dat zal zeker heel wat bezoek trekken. De a Ivertententie in dit nummer geeft alle verdere inlichtingen. Programma der muziekuitvoering aanstaan den Zondagavond om half acht te geven op het terras van Amicitia door het. stafmuziek korps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken. ilitaire. Van Aaken. c enfers" Offenbach. lert-walzcr Bike. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter i.een zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 19 JULI aanstaande, 's nam. van half twee tot half drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN IIASELEN, Secretaris-Penningmeester BURGERLIJKF STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 0 Juli. Everardus Johannes Gerardus, z. van Johannes van Dijk en Anna Maria Geertruida Meeuwseri. 7 Juli. Teu- nisje, d. van Antonie Gerrit Hienekamp en Jannetje van Sehoonhorst. 9 Juli. Gerritje d. van nerman Mijmering en Geertruida Everarda van üuwerkerk. 10 Juli Geer truida Jacoba, d. van Hermanus Kroes en Anna Blankwater. 11 Juli. Margaretha, d. van Gerrit Smit eu Jacoba van Gullilc. 12 Juli. Hendrika Cornelia, d. van Dirk Bok horst en Neeltje de Vries. Cornelis Carel, z. van Frederik Jan Dietiker en Jansje Over- dijk. Johannes, z. van Johan Joachim Bosboom en Maria Kleuver. 13 Juli. Cor nelis, z. van Gijsbertus van Winterswijk en Elsina van der Velden. 14 Juli. Willem, I-, van Willem Schimmel eu Gerarda van Zwol. Johan Frederik, z. van Willem Ruitenbeek en Antonia Jungst. ONDERTROUWD: 8 Juli. Simon van Dijk en Geertruida Heesters. Wilhelmus van Ruitenbeek en Johanna Pouwen. GETROUWD: 14 Juli. Jacobus Kuijer en Maria de Wilde. Johannes van Ruiten beek en Maria Hendrika Aloisia Hellenkamp. Berend Jacobus Bakhuis en Aartje Noor derink. Rijk Pothoven en Elisabet Alberts. OVL- RLEDEN7 Juli. Catrina Johanna van Daal 0 m. 8 Juli. Jan Kaljee 69 j. wedr. van Alijdu van den Berg. -- Dirkje Greifhorst 58 i. ochtg. van Ludovicus Van- devveijer. f) Juli Geesje van den Brink 70 j. echfg. van Gerrit van Lummel. 10 Juli Abe Anema 5 m. 11 Juli Dirk Ho- vestad 3 m. 13 Juli Evert Kas 50 j. wedn. van Fennigje Hunt. 14 Juli. Een levenl. aang. kd. v. g. van Hotte de Vries en Sie- nientje Miedeman. In de gemeente AMERSFOORT i-u •_*,&.*- kunnen terstoud geplaatst wor den drie der 4de klasse. Deze beambten kunnen, indien zij daartoe blijken van geschiktheid en bekwaamheid hebben gegeven, later aangesteld worden tot agenten 3e klasse (nachtwakers), aan welke laatstgemelde betrekking een jaarwedde van f 325 is verbonden. Vereiscliten zijneen gezond en sterk ge stel eng jedzedelijk en maatschappelijk gedrag. Sollicitanten kunnen zich aanmelden bij den heer Commissaris van Politie. 1. „En route", marehe 2. Ouverture „Orphée au .-i. „Hochzeitsreigeu", cor CA. Qovnod. Luitenant-adjudant U. J. N. Doornbos, van het le regiment veld-artillci ie hier, wordt 1 November gedetacheerd bij de Rijschool te Bergen-op-Zoom. 5. Ouverture „Dmitri Donskoi". 6. Zwei Ungarische Tiinze No. 5 en 6. 7. (a. „Ia Sérénnta" (Engellied). (A. „La Czarine", mazurque russe 8. Grande fantaisie draniatique sur des Bij advertentie in dit nummer kondigt do Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij aan de invoering van abonnements-kaarten, welke gedurende 14 dagen geldig en dage lijks verkrijgbaar zijn, terwijl men gedurende het tijdperk waarvoor ze zijn afgegeven er zooveel gebruik van kun maken als men zelf verkiest. Wie nu tijd heeft en dat heeft menig een in dezen vacantie-tijden zich zoo'n abonnement kan aanschaffen, kan zonder veel moeite heel wat steden en mooie pluk jes in ons werkelijk schoon land gaan be zoeken. De derde Wielerwedstrijd op de nieuwe baan te Baarn zal waarschijnlijk niet meer in deze maand, doch eerst in het begin van Augustus gehouden ktinmn worden. LiWi: - Wil van Jos. P. H. HAMERS, lanfleatraat A. 9, AMERSFOORT. Spoedigu en accurate levering van binnen en buitenImidschc Boek- cu Muziekwerken, Tijdschriften, Modejournalen, enz. School-, Schrijf-, Toeken- en Bureau behoeften. Levering van Druk- en Bindwerk. Bureau tot plaatsing van advertentiën. Do levering van het vuurwerk voor het Avondfeest in het Wilhelminapark tc Banrn op 2 Augustus as., is gegund aan den heer H. van der Paauw, pyroteclmicus te Hilver sum. Ds. Gelderman, predikant bij de Ned. Her- j vormde Gemeente te Bunschoten, is beroc- bij de gemeente te Uteris en HernaardfFrios I land). VRIJDAG 16 JULI lies middags van 2 lol 4 uur lies avonds half ACHT te geven door een zeef fj verte WEENER-DAMESKAPEL KVI'HIjE voor do matinee f0.25 per persoon voor liet concert ftt.50. Kinderen hebben tot «le matinee VRIJEN TOEGANG. Aanbevelend, A. J. Weterings.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2