Stadsnieuws. Ingezonden. tin» van 189(3 voor reis- en verblijfkosten van de districts-veeartsen, hun plaatsvervan gers en geëxamineerde veeartsen, zoomede voor vacatie-gelden en helooningon, met f13000 te veriioogen, omdat de toegestane som wegens liet hoersehen van het mond en klauwzeer onvoldoende is gebleken. Voorts wordt de post uitgaven verhoogd met f 15000. De te Leeuwarden door de damescommis sie tot afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers aan de huisvrouwen aldaar aange boden lijst, bevat niet minder dan 4000 on- derteekeningen van vrouwen uit alle rangen en standen, die verklaren gaarne bet brood later op den dag te willen ontvangen, in dien daarmede de nachtarbeid kan worden afgeschaft. Moge dit goede voorbeeld wekker, tot na volging. De commissie voor het gedenkraam in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zond een cir culaire rond, met een verzoek bij te dragen in de kosten, welke geraamd worden op f35 000. Zij zegt daarin De kunstenaar heeft gebruik makend van de»groote afmetingen van het bestaande raam, en in aansluiting aan de arehitecteur van het raamkruis zijn compositie in twee hoofdpartijen verdeeld. In de bovenste, aan den roem van het Huis Orarije-Nassau gewijde, helft worden afge beeld vooreerst de Oranjes, die in Hol land stadhouder zijn geweest, en, als onaf scheidelijk van die reeks, ook de Friesche stadhouder Willem Lode wijk, de vriend en raadsman van Maurits; vervolgens onze drie Koningen, en, wat de vrouwen betreft, de meest bekende, in onze geschiedenis het meest op den voorgrond tredende Vorstinnen uit het Huis van Oranje. In de benedenhelft zijn twee allegorisch behandelde groepen ontworpen. De eene links, met Willem den Zwijger als hoofdfiguur, herinnert aan het eerste verbond tussehen Oranje en Nederland, gesloten in tijden van angst en gevaar. De andere rechts zinspeelt op het nieuwe verbond dat onze jeugdige Koningin, naar wij vurig hopen, in rust en welvaart met ons volk zal aangaanhet stelt Koningin Wilhelmina voor, die, steunende op den Rij bel en begroet door den voorspoed en de trouw der natie, de hand legt op de Grondwet, welke haar door de Gerechtigheid wordt aangeboden. Het geheel wordt omvat door een rijke laat-gothische architectuur, welke zich vol komen aansluit, bij de omgeving die liet kunstwerk zal omlijsten. In Friesland breidt bet mond- en klauw zeer, waardoor algemeen de koeien zijn aangetast, ook onder de menschen zich uit. zelfs zóo, dat op enkele plaatsen de scholen door gesloten zijn. De patiënten krijgen blaren op «Ie tong en in den mond, zoodat zij zelfs haast geen water of melk drinken kunnen, worden erg mager en bovendien gekweld door zweren aan handen en voeten. Gevaarlijk is het. van de melk te drinken van vee dat door de ziekte aangetast is. Is de melk gekookt, dan kan het gebruik er van geen kwaad. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat reeds nu de adjudanten-onderofficier en zij die met hen in graad zijn gelijk gesteld, de kopi mogen dragen, terwijl dit aan de overige onderofficieren vergund wordt te rekenen van 1 September a.s. Zij, die Zaterdagmiddag met de Geldersche stoomtram van 1.15 van lloog-Keppel naar Luag-Koppel reisden,zijn getuigen geweest van een moedige daad. Nauwelijks was de tram een der bochten van dezen weg voorbij gereden, of de machinist ontdekte op korten afstand een driejarig kindje, dat inet zijn kruiwagentje speelde, tussehen de rails.Niet- j tegenstaande het krachtig remmen zou het I kind verpletterd zijn, indien niet een wiel- rijder, die toevallig naast de tram reed, in j volle vaart van zijn wiel was gesprongen en j met krachtige, vlugge beenen de tram voor- J bijgesueld. Vlalt voor de machine liep hij de rails over en redde met een vluggen i greep de kleine van een anders wissen dood, waarna hij het kind in de handen der lievig verschrikte moeder overgaf. Het kruiwa- genlje werd geheel verbrijzeld. De moedige wielrijder zelf reed terstond I weer kalm voort. Zijn naam is onbekend gebleven. Voor de meest gelezen Fransche dag bladen, die meestal als aandeelen-maatsehap- pijen worden geëxploiteerd, zijn de finan- cieele resultaten niet gunstig, alhoewel de oplagen steeds grooter worden. liet. Petit Journal maakte in 1890 aan netto winst 3953985 franc tegen 4201597 in 1805. Het dividend voor 1890 bedraagt 00 franc tegen 70 over 1895. De Fitjaro keert over 1899 50 franc di vidend uit, legen 60 franc over 1895, 05 over 1894 en 1893, 70 franc over 1892, 75 over 1891 en 1890 en 8') franc over 1889. De Temps, keert 45 franc uit, evenveel als in 1895, ofschoon de winst in 1890 slechts 182970 franc bedroeg, tegen 302 117 over 1895. In de Polsbroek te Zutphen wilde een man dc kachel aanmaken met petroleum. Deze vatte vlam en de kan sprong met een knul uiteen, zoodat zicli de orandende pe- troleum door het huis verspreidde. Hierdoor kregen de vrouw eu een kind 1 een groote hoeveelheid brandenden pretro- leum over hot l(jf, waardoor zij vreeset ij ke j k brandwonden bekwamen, terwijl de man, bij het doen vuu pogingen tot blusschiiig, f brandwonden aan de handen bekwam. Moe- i der en kind zjjn naar het Ziekenhuis over- j gebracht, waar het laatste reeds overleden is. j Zal men dan nooit loeren 'l Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 27 Juli 1897, des middags half twee. Punten van behandeling 1. Rapport van de Commissie inzake liet verzoek om concessie voor installatie van eleetrisch licht. 2. Verzoek van den Roomseb-Katholieken Volksbond tot aankoop van een gedeelte van het Kinderbuis, met advies van Burg. en Weth. 3. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaarwedde van onderwijzend personeel. 4. Benoeming van een Wethouder. 5. Benoeming van twee Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Wij vernemen uit gewoonlijk goed inge lichte bron, dat aan bet Departement van Oorlog liet voornemen bestaat om het ge- lieele 1e regiment veld-artillerie te Amers foort in garnizoen te brengen en te gelijk liet depot van het le regiment huzaren naar Utrecht te verplaatsen. Wij meenen eigenaars van honden nog maals te moeten herinneren aan hunne ver plichting om hun honden voortdurend te doen voorzien zijn van den belastingpenning 1897. Fr wordt thans voortdurend gecontroleerd en dagelijks worden er honden die zonder belastingpenning rondloopen, opgepakt en gedeponeerd aan de politiewacht, waar ei genaars inlichtingen kunnen bekomen. Zorgt dus, dat uw honden steeds den be lastingpenning dragen. Aati den agent van politie 3e klasse 13. R. ten Hoeve is eervol ontslag verleend als buitengewoon Gemeente-veldwachter. Hier zijn dezer dagen opmetingen gedaan voor den bouw van het nieuwe station, ten dienste van de Nederlandsehe Centraal en de Hollandsche Spoorweg-Maatschaprij. 't Werd tijd Het hevige onweder, dat Dinsdagnacht van even elf uur tot by middernacht boven deze gemeente woedde, heeft gelukkig geen ern stige onheilen veroorzaakt. Op verschillende plaatsen in de stad ge raakten telephoon-toestellen in het ongereede in het geheel tien. Op «Rustoord" aan den voet van den Berg, sloeg het hemelvuur in den schoorsteen, dien vernielend en liet behangsel schroeiend aan den Luiaard en den Woestijgerweg bezwe ken eenige pannen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. DE TUINB0UW-TENTO0NSTELLING. Als or vele en mooie zaken zijn ingezonden dan is er toch nog Oen ding noodig om oen tentoon stelling Volkomen te doen slagen co dat ismooi Toeh mag uit het bovenstaande niet worden afge leid dat het werkelijk stout bestaan der plaatselijke afdeeling van het „Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" in het water is gevallen, want Woensdag werd dc expositie, beliaive door oen zeer groot aantal leden van hot genootschap met Juin dames, bezocht door ecu kleine 70 beta- lenden wat voor Amersfoort nog lang niet zoo goring is, En wie zich de moeite gaf, op te gaan naar „Rau- denbrook" en de vrij lange wandeling door regen on modder durfde onderstaan, hoeft zich niet be klaagd over hetgeen hij te zien kreeg. Dat het ook juist nu moest gaan regenen; want al snakte de landbouwer naar hemelsehen dauw.de icutoonstollings-commissie had gaarne wat drooger weder gehad en daardoor meer financieel succes gekregen van haar hoogst lofwaardig pogen. Want dit moot gezegd, de tentoonstelling overtreft aller verwachting èn wat de inrichting èn wat het ingezondcue betreft. Het zou te ver leiden, alles op te sommen wat or te zien is en allicht zou, bij een eeuigszins uit voerige vermelding dor verschillende numero's, deze of gene te kort worden gedaan. Daarom willen we ons liever bepalen tut de vermelding van die inzen dingen, welke het moest de algemceue aandacht trokken. Do tentoonstelling dan wordt gehouden in de manege dus hoeren Tromp van Holst, door de be kwame hand van den tuinarchitect Hurlogh Hoys van Zoute veen in een waren lusthof herschapen. Hut algemeen? plan hangt, bij vele audoru outwer- pen van dien voor onze lezers niet onbekenden tuinbouwkundige, links van den ingang. Voor dien ingang een fraai perk mot links een inzending van den heer Van Bommel onrechts een van don beer Kortbeek. Aan weerszijden, op lange tafels, zuivelproducten en planten en de curieuse inzending van luitenant Tauuay; loodrecht er op bloemen en vruchten, een zeer mooi herbarium, aangelegd ten dienste van den landbouw, oen kost bare collectio tuinbouw-littoratuur, enz. En aan don achterwand een groote kast mot opgezette vogels en dieren, alle op „Randenbroek" gevangen. Van dc groenten wekken wel de meeste bewon dering dc witte Parijsche reuzenkomkommera (no. 64), de zeer mooie spinazie (uo. 22) en de telephoon- erwten van don heer H. C. den Hartogvan de bloemstukken dat van zwarte stokrozen door freule 's Jacob heerlijk mooi gerangschikt, dat van J. H. Bongaards, den tuinbaas van freule Van Weede to Nykerk en die van de hoeren Van Beminel on Kortbeekvan de zuivelproducten (1e inzending van de fabriek „Amersfortia" (buiten mododitiging). Maken wij nog melding van de Maatschappij „Nederland" tc Dordrecht, hier ter stede vertegen woordigd door den heer J. Sinuige, buiten het hoofd gebouw geplaatst en welke door den regen niet tot haar reent komt, een groote verzameling van hoogst belangrijke voorwerpen, kunstmeststoffen, voeder- meel, enz. De prijzen werden toegekend als volgt: Doperwten le pr. G. Kok, Hoogland; 2e pr. W. F. Janssen, Leusden; Bestuursprys A. van Drie, Amersfoort. Peulen le pr. W. F. Janssen. Capucyners le pr. G. Kok, 2o pr. A. van Drie. Amersfoort. Tuinboonen le pr. A. van Drie, 2e pr. G. Kok. Stamslaboonen le pr. J. Kraan, Amersfoort, 2e pr. W. F. Janssen, Snijboonen lc pr. J. Kraan, 2c pr. W. F. Janssen. Spinazie le pr. W. F. Janssen. Bloemkool 2g pr. W. F. Janssen. Roodc ou Witte kool le pr. W. F. Janssen, 2e pr. Barend van Vulpen, Soest. Savoye kool le pr. W. F. Janssen, 2e pr. J. Kraan. Krop-salade le pr. G. Kok, 2e pr. B. van Vulpen, Bestmirspr. B. van de Hazel. Amersfoort. Postelein le pr. W. F. Janssen. 2e pr. J. Kraan. Wortelen le pr. ,T. Kraan, 2e pr. G. Kok. Komkommers lo pr. \Y. F. Janssen. Ramenas 2e pr. W. F. Janssen. Aardbeien le pr. W. van der Veer, Lensden, 2o pr. J. Kroikamp, Amersfoort. Frambozen le pr. M. van Beek. Woudenberg, 2e pr. W. F. Janssen. Kruisbessen le pr. H. van Donkersgoed, Putten. Meloenen le pr. H. van Donkersgoed. Boter binnen de afdeeling vervaardigd le pr.. cerediploma, toegekend aan D. Lam te Soest (no. 90)2e pr. van Leijenhorst te Amersfoort (no. 88). Boter buiten (Ie afdeeling le pr. en eere-diplomu H. van Donkersgoed (no. 92). Fabrieksboter binnen de afdeeling (die van „Amers fortia" is buiten mededinging) le pr. en eere-diplomu J. Domna, Directeur der Roomboterfabriek te Wou denberg (no. 95). Kaas binnen de afdeeling le pr. en eere-diploma J.' ile Lange te Woudenberg (i»o. 100); 2e pr. D. van de Grift te Baarn (uo. 101a). Kans buiten de afdeeling le pr. en eere-diploma Van der IJk to 'tWoud, bij Delft (no. 93b). Een Bestuursprijs met eerc-diplama werd nog toe gekend aan het hierboven genoemde herbarium van den heer Sarlet, te Haarlem, en een eere-diplo ma aan de inzending van de maatschappij „Neder land", te Dordrecht. De Tentoonstellings-commissie aau wie een woord van warme hulde toekomt, is snnmgesteld als volgt J. B. de Beaufort, te Woudenberg, Voorzitter; inr. H. Crooekcwit Jr.; A. M. Tromp van Holst; J. va»» den Hengel, te Stoucenburg; D. Lam, te Soest;jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, Secretaris-Penningmeester C. Th. van BeekG. J. A. A. baron Van Heemstra; mr. II. Th. 's Jacob, te Leusden; H. F. Hartogh Heys van Zoutoveen. Do jury bestaat voor Tuinbouw, enz, uitdeheeren M. van der Gaag, Loosduineu J. Alink.Rhenen; en J. P. Lakerveld, Utrecht; voorde Zuivelproducten uit de heeren Wijland ClaterbosA. J. Yorselnian, Woudenberg; en A. Boers, Utrecht Heden was het bezoek reeds veel grooter dan gister, nu het »veer ook ninar even meewerkte; eene kleine 300 betalende»». Morgei» znl het zeker heel druk zijnde ten toonstelling wordt dan om 10 uur geopend en om 4 uur gesloten. Van éen tot vier uur concert. Eon zeer droevig ongeval lieel't plaats ge- gehad in de Legerplaats bij Oldebroek, waar thans liet le regiment veld-artillerie kam peert. Luitenant F. de Ridder, van de 2e afdee ling hier, heeft daar Maandagavond bij een val den hals gebroken, zoodat de dood on middellijk intrad. De ongelukkige, eerst 20 jaar oud, was pas vier jaar officier. De Van Hest's bacteriën-luchtfilter is bij onze lezers reeds een zóo goede bekende, dat we wel kunnen volstaan door eenvoudig te verwijzen naar de advertentie in dit nummer, betreffende dit eenvoudig toestel, dat iu geen enkel huishouden mag ontbreken. Aanstaanden Zondagmiddag matinee in den tuin van het Hotel. De Dercj, Zie de advertentie in dit nummer. Luitenant W. van der Koogh, van het le regiment veld artillerie hier gedetacheerd bij de instructie-batterij te Arnhem, wordt 1 September eervol van die detacheering ont heven en, ingedeeld hij het le regiment te Utrecht. De cadetten-korporaal van de Kon. Mili taire Academie te Breda, gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie hier, keeren 10 September naar hun korps terug. Door dijkgraaf en hoogheemraden van den Bunscboter veen- en veldendijk is vergunning verleend tot het doen bouwen van een woning aan den Veldendijk door den heer W. Hop, te Bunschoten, op een perceel grond, hem in recht van opstal uitgegeven. Tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Baarn is benoemd de lieer R. J. Praamsma, te Deventer. Door de politie te Barneveld is procesver baal opgemaakt tegen den 15-jarigen boeren knecht G. S., die Zondagavond bij de halte Terscbuur, even vóór het passeeren van een paar passagiorstroinen, op do rails van den spoorweg een steen en een stuk hout had gelegd. Nadat deze voorwerpen door de lo comotieven verwijderd of stukgereden waren, trok S. oen 50 c.M. dikken eikenpual uit den grond en legde ook dien op den rails, even vóór het passeeren van een goederentrein. üok deze paal werd gelukkig stukgereden, zoodat geen ontsporing volgde. Als reden voor zijn krankzinnige daad gaf de jongen aan de politie op, eens te hebben willen zien hoe zoo'n ontsporing toch eigen- l|jk ging I Onder bevel van majoor jhr. J. P. Bloys van Treslong is hedenochtend in de Leger plaats bij Zeist aangekomen liet le bataljon van bet 0e regiment infanterie tot het houden van schietoefeningen met het geweer M 95. Een hoogst eenvoudig en vooral in deze streken gemakkelijk te beproeven middel tegen mond- en klauwzeer geeftde Veldpost. Uit Silezie wordt gemeld, dat men aan die ziekte lijdende runderen binnen korten tijd geneest, door ze afkooksel te laten drinken van gewone heide. Een handvol op een emmer water, zoo zegt men is hiervoor voldoende en de koeien drinken dit afkooksel zeer gaarne. Binnen drie dagen zouden ze dan volko- komen zijn genezen. Nog meer't zou ook een voorbehoedmid del tegen de ziekte zijn, zoodat de runderen, zelfs in besmette koppels, aan wie tijdig hier van te drinken wordt gegeven, van de ziekte verschoond blijven. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, da; do Redaetie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. ICupij van goplontato of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, De lof, mij in uw blad van j.l. Donderdag toegezwaaid, komt mij geenzins toe. Ik heb bij den brand éen oogenblik mijn hulp ver leend bij het leggen van een paar slangen, doch dat is ook alles. Wat ik gaarne had willen doennu ja, als men een merischenleven kan redden, dan steekt men de handen uit de mouw, maar ik heb hiervoor geen gelegenheid gehad. Hoogachtend, gaarne Uw. dw. J. L. van der Moer. 33ö ste ST si si TS lé OTKi.il IJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 1922 Juli (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f1000 op No. 9550. Prijzen van f 100 op No. 4978 en 15007. Prijzen van f20. 4501 4500 4527 4535 4550 4550 4706 4773 4900 4912 4914 4927 4930 4939 4942 4950 4903 4964 4967 4994 4995 4999 9541 9548 9551 9552 9553 9555 9503 9587 13294 13308 13324 1332913332 15011 15030 15040 15045 15072 1507315080 15123 15133 15142 15185 151891519515199 15202 15204 15209 15211 15213 20012 20040 20050 en 20066. Te zamen 01 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 2e klasse 2—5 Aug.; 3e klasse 10—19 Aug.; 4e klasse 30, 31 Aug. 1 en 2 Sept.; 5e klasse 1316, 21—24, 27—30 Sept. 4, 5, 7—9 Oct. De tweede klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f20 000, 1 van f5000, I van 2000, 2 van f1500, 5 van f 1000,5 van f400, 5 van f200, 15 van f 100 en 1565 van f30. (Geene nieten). Loten of gedeelten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E 350) nog ver krijgbaar, doorgefourneerde a f'3.50 en klas sikale ii f 1.35 per i/20. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN: 14 Juli. ErnstSigmund Evert, z. van Johan Christof Bei tier en Teiintje Hoenderdaal. 15 Juli. Antonia Johanna, d. van Gerardus Josephus van den Bos en Geertruida Steenbeek. Gerarda Francisca d. van Lamberlus Antonius van Manen en Johanna Theodora van der Veer Geer truida, d. van Cornelis van «Ier Veer en Sophia Bernardina Hoogland. 10 Juli. Jaautje, d. van Joseph de Vries en Tjipken Mulder. Teunis, z. van Teunis van den Hoek en Elisabeth Voortman. Johan, z. van Wijnand Claes en Johanna Cornelia Maria Iesberts. 17 Juli, Gerardus, z. van Wilhelmus Pot en Geertruida van Empelen. Maurits Carel, z. van Maurits Carel Smit en Margaretha Johanna Christina Arcntzen. 18 Juli. Trientje Maria Elisabeth, d. van Jan Elisa van der Ven en Geertruida Geer- singa. 20 Juli. Maria, d. van Eybertus Kuijt en Alijda Vreekamp. 21 Juli. Pau lina, d. van Jacobus van der Linden en Rika Reijerse. ONDERTROUWD: 15 Juli. Gijsbertus Su- kel en Geertruidis van den Hoven. Eduard Cornelis van Wijaarda en Gerarda van Drie. Klaas van Dijkhuizen en Woutera Jag- tenberg.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2