Foulard-Zijde 60 cent Stadsnieuws. Zoowel mannen als vrouwen, zonder onderscheid van rang, stand of geloofsbelijdenis, komen voorde opneming in aanmerking, mits in hetbegin-stadiura der ziekte verkeerende. De aanvrage voor verpleging geschiedt door middel vnu twee vraaglijsten, die, ingericht door den behandelendeu geneesheer in Nederland, aan het bestuur der Vereeniging moeten opgezonden worden. Hiernaar beoordeelt de sana torium-dokter te Davos de wenschclijkheid der op neming en wordt, in verband hierine, de beslissing, genomen omtrent al ol niet opneming. Daar het meermalen zal voorkomen, dat ook min der ontwikkelde patiënten, die met vreemde talen onbekend zijn, naar het Sanatorium zullen gezonden worden, heeft het bestuur der Vereeniging maatre gelen getroffen om de veis in alle opzichten te ver gemakkelijken. In de eerste plaats zal er getracht worden, dergelijke patiënten zooveel mogelijk met landgenooicn te doen samenreizeu. Waar dit niet mogelijk is, zal aan allo hoofdstations een door de Vareeniging diuiroe aangewezen beambte den patiënt met het aanwijzen der treinen, het verzenden der koffers enz. behulpzaam ziju. Op deze wijze kan het doen der reis niemand meer de minste zwarigheid bieden. De geneeskundige bchanpeliiig in het Sanatorium geschiedt volgens de Brehmer-Dettweiller methode. Goede voeding en den geheelen dag verblijf houden in do open lucht vormen dc twee hoofdvoorwaarden der kuur. Aan iiet Sanatorium worden drie gedekte terrassen gebouwd, waar dc lijders gedurende het grootste deel van den dag do ligkttu.i kunnen doen. Om het gevaar van besmetting te voorkomen, zyn in het huisreglement eenige bepalingen opgenomen omtrent het onschadelijk maken van het sputum en wordt zoowel den putiëuten als het Sanatorium- personeel de grootst mogelijke reinheid voorgeschre ven. De verpleegden slapen met geopende vensters, een maatregel, die in het Davoser iilimaat zonder nndeelige gevolgen genomen kan worden. Het bestuur der Vereeniging neemt iu overleg met de patiënten alle maatregelen 0111 hun na de kuur eene hygiënische leefwijze en daardoor eene duurzame genezing te verzekeren. Deze bepaling verdient daarom toejuiching, omdat zich bij genezen longziekten dikwijls gevallen voordoen van bemaling der ziekte, wanneer de patiënt onder hygiënisch- ongunstige omstandigheden leeft. Bij een deel der patiënten nu. zal door lie: bestuur gezorgd worden voor lichte betrekkingen als ze iu het vaderland terugkeeren. J)eze verpleegden worden dan ook ge durende de ligkutir zooveel mogelijk'w-ic dergelijke betrekkingen voorbereid. Andere j-atiénteir. <i:e zich in een beter klimaat dun het Hollaudsohe willen vestigen, worden zoo noodig ondervrezrn in de vreemde talen, ten einde een werkkring te kunnen zoeken in Davos, Arosa, Transvaal cte. Het is trou wens bekend, dat door beraidding van het bestuur der Vereeniging dezen winter reeds onderscheidene lichte lougpatiëuten in Davos aan betrekkingen zijn geholpen. Wij kunnen hiermede onze mcdedeelingen om trent het Nederlnndsche Sanatorium voor minver- mogended te Davos eindigen. Het werk der aldaar vertoevende Hollanders, die voor minvermogenden een tehuis stichtten, waar ze door en met iandge- nooten verpleegd worden, verdient aller waardeeriug. Moge het velen ten goede komen, voor wie het ver blijf in Davos lot nu toe een niet te bereiken ideaal is geweest. Daar de Tweede Kamer niet meer bijeen komt vóór de opening der Staten-Generaal, op 21 September, zal het nieuw opgetreden Kabinet eerst in de Troonrede de gelegen heid hebben, zijn program aan de natie te doen kennen. Hij bet debat over het Adres van antwoord op dit Koninklijk stuk zal het dit program voor de beide Kamers der Sta ten-Generaal eerst nader kunnen ontwikkelen. De eerste der nieuwbenoemde Ministers, die voor de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal zal verschijnen, is de Minister van Binnenlandsche Zaken. mr. Goeman Horge- sius. Z.Exc. zal oo 18 September a.s. „geze ten in een Hofgala-koets, langs elk portier gaande twee Hoilakeien«," en rijdende te midden van'piketten huzaren, naar het ge bouw der Staten-Generaal worden geleid oin het zittingjaar 1896/97 te sluiten. Van tie nieuwe Ministers zijn er vier, die wielrijden, namelijk de lieercn Cort Vnu dei- Linden, Goeman Burgesins, Lely en Gremer. Een bewijs to meer, zegt een der bladen, dat liet nieuwe Kabinet vooruitstrevend is. De commissie te Utrecht tot aanbieding van een nationaal huldeblijk aan H. M.~de Koningin-Weduwe hield een vergadering, waarin medegedeeld werd, dat aldaar voor het doel is bijeengebracht i' 5138 78s, latende na aftrek tier kosten een netto bedrag van f 4793306, Bij geruchte wordt aan de Ilaarl. Ct. me degedeeld, dat een paar grondeigenaars uit den omtrek een groot gedeelte der bij hen werkzame arbeiders zouden hebben ontsla gen; men noemde een grondeigenaar onder Velzen en een onder Heemslede. De reilen van dit ontslag zoude gelegen zijn in de groote verhooging der b elasting door de nieuwe wet op het Personeel veroorzaakt. De ontslagen arbeiders, die onder de nieuwe regeling vrij van belastii>i ouden toestand betreurei waar eenige belasting hadden op te brengen, docb vast werk hadden, terwijl zij nu, al hebben zij dun ook geen belasting te beta len, hun werk kwijt zijn. De handeling der beide grondeigenaars zou dan ook in de betrokken gemeenten groote verslagenheid verweki hebben. Het Haagsche Gemeentebestuur pensionneer- de de vorige week, een 60-jarige vrouw met ongeveer f4.50 in de week, die 46 jaren dienst had als... voddenzoekster bij de Open bare Reiniging. Bijna een halve eeuw lang, van haar 11de jaar af. heeft die vrouw dus dag aan dag uren doorgebracht met het om woelen van stapels smerige lappen en lorren, het vuilste dat er is, driemaal weggeworpen, kweekbedden van bacillen en schimmels, besmet met ziektekiemen zonder tal, van kanker, tuberculose, pokken, roodvonk, al wat de geneeskunde bestemt voor den ont- smottingsoven, maar wat gemakzuchtigen en onnadenkenden kortheidshalve in de asch- bak werpen. En zulk een mensch wordt onder zulk werk 60 jaar Misschien verontschuldigt zulk een proeve van weerstandsvermogen, dat een Gemeente bestuur om luttel gewin het verzamelde vuil, in plaats van liet. te verbranden, doet sor- teeren en verhandelen. En zulke feiten verklaren ook, waarom het minder-ontwikkelde volk zoo spot met de meest alledaagsche voorschriften tier gezonsheidsleer. Het blad Het Onderwijs bevat het rapport aangaande het onderzoek, ingesteld in zake steilschrift, ter behandeling op de Algemeene Vergadering van het «Neaerlandseh Indisch Onderwijzers Genootschap", dat de vorige maand te Weltevreden gehouden werd. sl'it dit onderzoek is gebleken aldus concludeert het rapport dat het steilschrift 1 ook buiten de school goed ontvangen wordt, daar van de 59 ingekomen antwoorden er 51 vóór of niet tegen, 2 er niet erg mee ingenomen, en slechts 3 er bepaald tegen zijn. Hoewel niet veel onderwijzers hun ge voelen hebben uitgesproken, is het toch genoeg bekend, dat van ben er velen vóór zijn om de houding, die bij steilschrift lang zoo na- deelig niet "is voor borst, ruggegraat en oogen, als bij schuinschrift" Op 18 en 10 Augustus wordt te Zaandam feest gevierd, ter herdenking van het verblijf van czaar Peter Den Groote aldaar in 1697. Onze consul-generaal te Pretoria schrijft in No. 30 der Consulaire verslagen „Werd in mijn versing over 1895 cn de eerste vier maanden van 1896 gewezen op de goede toekomst, welke in de Ztiid-Afrikaansono Republiek in vele beroepen bestond voor Nederlnndsche emigranten, zoo zijn in den laatstcn lijd de vooruitzichten hier te lande voor Nederlanders, in het bijzonder voor werklieden, eenigszins minder gunstig geworden. Dit moet aan verschillende oorzaken worden toe geschreven eD wel in de eerste plaats aan het feit (lat, ofschoon de werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde Regeeringsgebouwen niet zijn gestaakt, de uitvoering van nieuwe gebouwen voor den Staat wordt vertraagd in de tweede plaats aan dc om standigheid, dat een vrij groot aantal Nedcrlandschc werklieden in het einde van 1896 en het begin van dit jaar zijn aangekomen, zoodat o.m, het aanbod van Nederlnndsche timmerlieden sterk is vermeer derd en geen gelijken tred heeft gehouden niet de vraag. Tevens is het zooveel voor werklieden als voor personen met administratieve kennis bepaald on gunstig, dat bij do Nederlnndsche Ziüd-Afrikaanscbe Spoorweg-Mnalsctiappij, de grootste Nedcrlaudsehe werkgeefster, weinig behoefte aan nieuw personeel meer bestaat. Mankte de geweldige vermeerdering van liet spoor wegvervoer in dc jaren 1895 en 1896 een voortdu rende uitbreiding vnu personeel noodzakelijk, zoo is, nu het vervoer meer normaal is geworden, de vraag naar ambtenaren eu werklieden natuurlijker wijze verminderd. Het is echter meer dan ooit noodig om zooveel mogelijk inlichtingen omtrent de vooruitzichten in verschillende beroepen in te winnen, alvorens naar dit land te vertrekken. Tot het verstrekken dier inlichtingen blijft het Consulaat-Generaal steeds gaarne bereid. Ten slotte wensch ik er op te wijzen, dat aan enkele klassen van personen, o. a. aan dienslboden die goed kunnen koken en ander huiswerk ver richtten, een bepaalde behoefte bestaat. Doordat zoovele Ncderlandsche werklieden in de Zuid-Afri- kaansche republiek gevestigd zijn. trouwen dienst meisjes spoedig, soms zelfs eenige maanden na aankomst, en komen voortdurend betrekkingen open. De loonen zijn veel iiooger dan in Nederland (te Pretoria gemiddeld f36 per mnatidj, terwijl dc werk zaamheden in de meeste huisgezinnen geringer zijn voor blanke dienstboden dan in ons land, oiudat voor het ruwe werk kallers gebruikt worden." Te Arnhem deed zich Donderdag het zeld zaam geval voor, dat drie dochters uit het zell'de gezin in den echt werden verbonden. Een jonge deugniet is wel een 15-jarige knaap te Cabatiw. Niet alleen werd daar telkens uitdeoffer- .„...«co».: blokken in de R. K. kerk geld vermist, maar zijn, zouden den j °°k kwam rnen tot de ontdekking, dat twee toen zij wel is gfJude» kettingen met kruisen, welke ter versiering van heelden dienden, waren ver- vangen door koperen. Als vermoedelijke dader is nu dat kind in hechtenis genomen en tot bekentenis ge bracht. Het lüdt échter geen twijfel of hij heeft medeplichtigen. Het 50-jarig bestaan van het tegenwoor dige seminarie «Hageveld" bij Voorhout zal daar op Donderdag 12 Augustus plechtig worden gevierd. Mgr. Bottemanne zal dien dag,'s ochtends 9 uur, in de kapel van het seminarie een pontificale Mis celebreeren. De rechtbank te Groningen deed Vrydag uitspraak in den gruwelijken moord op het 9-jarig jongetje Albert van der Hoek te Uithuizen door zijn 13 jarig kaïneraadje. De behandeling dezer zaak deelden wij mede in ons nummer van jl. Maandag. De recht bank nam aan, dat de jeugdige moordenaar mei oordeel des onderscheids had gehandeld, ofschoon nog zoo jong, en veroordeelde hem tot 7 jaar gevangenisstraf. De eisch was 10 jaar. Zonder blikken of blozen hoorde de jongen het vonnis aan. En als hij nu 20 is, wat dan? Twee maanden geleden werd te Oirsbeek (Limburg) met het boren naar .steenkolen een aanvang gemaakt. Donderdagnacht werd de eerste kolenlaag aangetroffen op 300 a 500 Meter diepte. In het verslag over 1890 der Gemeente gasfabriek te Utrecht wordt de juistheid, waarmede de muntgasmeters werken boven alle verwachting gunstig genoemd. Op een som van f 23980.80, loopende over 1508 meterstanden, was slechts 78 cent te veel ontvangen. Het kapitaal in muntgasmeters, hun plaastvervangers de heerenD. Schim mel, G. Verschuur en E. Wolfswinkel. Onze stadgenoot de heer A. Visser is her benoemd tot lid van de Commissie van be oordeeling omtrent de heffing van invoerrech ten naar de waarde der goederen. Onze stadgenoote mej. Berkhoff heeft met goed gevolg afgelegd het examen voor de acte Engelsche taal, Lager onderwijs. Onze stadgenoot mr. IL W. Hellema heeft met gunstig gevolg afgelegd het notarieel staats-examen tweede gedeelte. Onze stadgenoot de heer G. van Ede is aangewezen om als militair-wielrijder deel te nemen aan de September-manoeuvres, vermoedelijk bij de 3e divisie infanterie. tot f3.35 pér Meter. Japausehe, Chineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte," witte en kleurige Henneberg-ZIjdc van 85 ct. tot f 14.65 p. Met. effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.) Franco en vrij van invoerrechten in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k. Hoflever.) Zürich. leidingen, toestellen, enz. op 1 Januari 1896 belegd en bedragende f 12126.191/2 was aan het einde des jaars gestegen tot f82 651.80, terwijl het aantal geplaatste muntgasmeters van 231 steeg tot 1508. Ten Stadhuize te Maastricht had Woens dag een huwelijksvoltrekking plaats, die honderden toeschouwers lokte. Bruid, brui degom en getuigen waren allen bekende straatfigurende meesten zelfs goede be kenden der justitie. Het bruidspaar ver scheen in zijn daagseh pakje, een der getuigen met een rooden carnavalshoed op het hoofd en een tweede met Imogen hoed, puntboord en rood overhemd, zwarte jas en klompen. Deze laatste droeg in de eene hand een rui ker viooltjes, in <le andere een flesch jenever waarmee hij, na voltrekking der plechtigheid, voor het bordes van het Stadhuis post vatte en aan alle bruiloftsgasten een paar borrels aanbood. Allen waren in zóo vroolijke stem ming. dat het trouwen in de kerk vergeten werd en men onder een algemeen hoera de stud doortrok om nog menig glaasje op de gezondheid van het bruidspaar te ledigen. Eenige uren daarna bevonden zich reeds drie der bruiloftsgasten in verzekerde bewaring. Werd als een bijzonderheid medegedeeld, dat de eigenaar van het Palais Royal te Amsterdam onder de nieuwe Personeels be lasting viermaal zooveel als vroeger belasting te betalen heeft, zijn collega van Café Zincken mag nu in plaats van f290 maar eventjes f 1521 aanreiken en die van Restaurant-Rossi in plaats van f 110 voortaan f" 78! De 39ste verjaardag van II. M. de Koningin- Regentes werd bier heden herdacht door carrillon-spel.het uitsteken van zeer veel vlag gen en het houden eener parade op het terrein aan den Leusderweg. Dit militair schouwspel trok heel wat be langstellenden, die zich gaarne daarvoor de vrij lange wandeling langs den zeer stofiigen weg getroostten. De troepen werden gecommandeerd door majoor Brender a Brandis, van het 5e regi ment infanteriede honneurs werden bewezen aan overste Van Gennep, van het le regi ment veld-artillerie. Hedenavond concert op het terras van Amicitia terwijl een goed deel der ingezete nen naar Baarn gaat om er het vuurwerk te zien. De plaatselijke afdeeling van den »Ned. Bond van oud-onderofficieren" zond een te legram van gelukwensch aan de geëerbie digde Regentes. Uit de regenmeter hier is in de vorige maand afgetapt 47.3 m.M. neerslag, dus juist evenveel als in 1895, tegen 34.9 m.M. in Hooimaand 1896, toen er 8 regendagen waren, tegen 6 in dit jaar. Het telephoon-net in de stad is alweder uitbebreid, nu met 3 aansluitingen, te we ten: 43 voor den heer G. P. Ittrnan, Hof; 44 voor het bureau van den kolonel-com mandant van het 5e regiment infanterie; 46 voor het depot des heeren Nef'kens, aan de Langestraat. Nummer 45 is het Centraal telephoonbureau zelf. Uit het in de Staatscourant opgenomen verslag over besmettelijke veeziekten in Juni 1897 blijkt, dat alleen in de provincie Utrecht zijn voorgekomen 25261 gevallen van mond en klauwzeer, bij vee van 1008 eigenaren, waarvan in tie gemeente Amersfoort 15 ge vallen. Tot taxateurs van de voor den krijgs dienst eventueel te leveren paarden zijn door Burgemeester en Wethouders aangewezen de heeren: E. L. H. van Lanschot Hubrecht,P. F. B. J. van Nauhuijs en C. Schimmei, en tot Onze vroegere stadgenoot de heer M. J. Kollewijn, thans leeraar aan het Gymnasium te Leeuwarden, staat op de voordracht voor leeraar in de Geschiedenis aan het Gymna sium te 's Gravenhage. De stukrijder 2e klasse Schipper, van het 1e regiment veld-artilierie hier, mocht dezer dagen het voorrecht hebben het 7jarig zoontje van opperwachtmeester Van der Laan, dat al spelend in de Flierbeek was geraakt, van een wissen dood te redden. Zoodra hij hoorde dat het knaapje te water lag, sprong hij zonder zich ook maar éen oogenblik te bedenken in de beek, niet wetend dat deze zoo vol modder is. Het gelukte hem den knaap te grijpen en boven water te houden, doch ware hij niet aanstonds geholpen, wellicht had hij zijn edele daad duur moeten bekoopen. Zeer zeke.' heeft Schipper de medaille ver diend voor het met levensgevaar redden van een drenkeling. Wie helpt ons hem in de gelegenheid stellen die medaille bij parades enz. te kun nen dragen Verleden week is hier een paartje in den echt verbonden waaraan de man de 73 is gepasseerd en het bruidje nog geen 38 lentes telt. Zij, een weduwe, was reeds eenigen tijd werkster bij item en genoot aan liefdegaven ongeveer f'7 per week, welke zij echter prijs gaf om weer getrouwd te zijn. Ter vervanging van den heer Weber is werkzaam gesteld ten Post- en Telegraafkan toren hier de klerk der le klasse G. Tim mer, vroeger te Enkhuizens. Tot Bestuurslid van de Rootnsch Katholieke kiesvereeniging «Recht en Orde" in de va- catureontstaan door het bedanken als zoodanig door den heer G.P. A, Garjeanne is benoemd de heer A. H. van Kalken. De heer F. J. Raebel heeft wegens ziekte ontslag genomen als Bestuurslid van de li berale kiesvereeniging «Eendracht". Het Bestuur van de schildersgezellen-ver- eeniging «Door eendracht sterk" is saamge- steld als volgt: G. J. Drijver, voorzitterB. van Keulen, secretaris; Ph. Kortus, penning meester E. L. Blok, bibliothecarisJ. Bakker, commissaris van orde. Gelijkwe reeds in ons vorig nummer meedeelden, heeft het «Zeister Harmonie Muziek Gezelschap", geheel bestaande uit dilettanten, de welwillendheid gehad geheel belangloos een concert aan te bieden aan de leden der Sociëteit Amicitia op morgen (Dinsdag)avond half acht. Het programma luidt als volgt: 1. Souvenir de Didenlieim. Paa re- doublé 2. Ouverture „Prinz von Oranien" 5. Grande marchc nuptiale. 6. Ouverture de l'opéra „Zampa" •j a. Mondnacht Plmntasie 1 b. „Dankgebed" uit „Oud-Ne- derlandscho Volksliederen". 8. „Die Z&rtlichen". Wals 9. Mosaïqtic de l'opéra „Mireille" C. Latdun. J. Ivanovid. L. Montague. L. Caniver. Herold. A. Jungmann. A. Valerius. E. WaUlteufel. Ch. Gounod. 10. Vaillnnt troupier. Pas redoublé J. Martin. Bij de aanbesteding van een sigarenfabriek in het Christiaanspark, onder beboer van den architect H. T. Eysvogel te bouwen voor den heer F. M. Houbaer, werd ingeschreven door de heeren: A. Harteripk te Nijkerk, f 12125; D. J. van Wagensveld te Barneveld, f12699; Th. H. Jansen te Rumpl, f12800; J. C. H. van Aken te Utrecht, f13725; W. vanZoe- len te Utrecht, f13 740J. van Dijk te Har- melen, 113 749; A. van de Wetering te Kampen, f18149; W. van der Werf te Kam pen, f18149 en H. van Olst te Kampen, f19151.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2