(op deu Dinsdag in September). Na daukbetuiging aan de commissie keurde de Raad met algemeene stemmen goed de Gemeente-rekening, die van bet Burgerlijk Armbestuur, die vau het Bur ger-weeshuis, die van de dienstdoende Schutterij en die van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1896. De Gemeente-rekening over 1896 wijst aan in ontvangst 1239 508.15» en in uit gaaf f 227 243.16° en heeft dus een zoo genaamd voordeelig saldo van f 12 259.99. Eveneens zonder discussie werd ver volgens z. h. st. besloten tot onttrekking aan den openbaren dienst van de gewone terreinen op Hof, Appel- en Groenmarkt tijdens de Jaarmarkt en tot verpachting van die terreinen gedurende dien tjjd. Alweder zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werden daarna, conform de ontwerp besluiten, goedge keurd een Verordeuing tot wijziging van het Reglement der vergaderingen van Burgemeester en Wethouders, ten gevolge waarvan de vergadering van B. en W. niet meer 's Zaterdagochtends doch weder 's Maandagochtends om 9 uur zal worden gehoudenverder werd goedge keurd een wijziging der Gemeente-be grooting van 1897, noodig geworden door het besluit tot aangaan eener geldleening, terwijl evenzeer werd goedgekeurd de af- eu overschrijving van posten op de Be- grooting der Schutterij voor 1897. De ontwerp-besluiten „hebben ter in- zage gelegen". Ingekomen wareneen request aan den Raad van de muziekvereeniging „Caseilia", houdende verzoek om een gel delijke bijdrage met het oog op den verjaardag vau H. M. de Koningin overeenkomstig het pneadvies werd hierop afwijzend beschikt, doch na een vraag van mr. Heyligers, die den Voor zitter niet goed verstaan had, z. h. sc. besloten evenals ten vorigen jare een crediet van f70 te verleenen aan B. en W. ter bestrijding van de kosten eener feestelijke viering van den Koniugiuue- dageen request van ingezetenen tot verwijdering van de tounenschuit aan den Lieve Vruuwetoren in handen van de Reinigings-commissieeen request van de schildersgezellen vereeniging „Door Een dracht Sterk" om een subsidie van f 250 en een lokaal tot het geven van vakonder wijs in handen van B. en W. om pneadvieseen request vau de muziek vereeniging „CcCeilia" om een lokaal tot het houden harer repetition, noodig wegens den verkoop van het gedeelte „Kinderhuis" in handen van B. en W. om pneadviesvan deu heer H. W. A. van den Wall Bake, die wegens woon plaatsverandering ontslag vraagt als lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs wordt spoed- eischend verklaard, waarna de Raad met algemeene stemmen het ontslag op de meest eervolle wijze verleent, onder dank betuiging het Koninklijk besluit tot ver nieuwde tijdelijke ontheffing van de ver plichting der stichting van een Burgerdag school aangenomen voor kennisgeving de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het Raadsbesluit tot verkoop van een gedeelte van het Kinderhuis" aan genomen voor kennisgeving, onder mede- deeling, dat het perceel is getransporteerd en de kooppeuingen zijn betaaldde Rekeningen der Gemeente, van het Bur gerlijk armbestuur, van het Burgerwees huis. van de Schutterij en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken 1897 voor - naar de afdeelingen. De Gemeente-begrooting voor 1898 heeft in ontvangst eu uitgaaf een bedrag van f255 596.63. De Voorzitter deelt ten slotte mede, dat de Stations-commissie (bestaande uit de lieeren E. L. Visser, J. Ger. Kleber en C. J. D. vau Eek) zich andermaal wendde tot Z.Exc. den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid om tusschenbeide te komen bij den bouw van het ge meenschappelijk spoorweg-station bij deze Gemeente e» dat zij Woensdag 25 Au gustus (dus gister) door dien Minister ten gehoore is toegelaten. Hierna werd de vergadering te 2.15 gesloten. De 07e openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken hier, onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber Za terdagavond gehouden, werd bijgewoond door alle leden behalve den lieer A. Visser die buitenslands verfoeit. In behandeling kwam het schrijven van den Nederlandse!)en bond «Maatschappelijk be lang" om ondersteuning van zijn verzoek aan du Tweede Kamer der Staten-Generaal tot wijziging van de wettelijke bepalingen nopens de coöperatie. De Kamer besloot, de verlangde adhaesie niet te verleenen, op grond dat zij krasser maatregelen tegen het kwaad verlangt te zien genomen dan de Bond wenscht, doch zal den Bond haar sympathie betuigen met zijn streven om de coöperatie, zooals die thans, vooral door «Eigen Hulp" wordt toe gepast, te zien gewijzigd. Een der leden stelde in het licht, dat door de wijze van werken van «Eigen Hulp" de middelstand wordt vermoord, ter wille van lieden die dikwijls een zeer ruim inkomen hebben en winkeltje spelen, waardoor zijde winkeliers geheel ten onrecht een enorme schade toebrengen. Het door genoemden Bond aan de Re geering gedaan verzoek om wettelijke maat regelen tegen zwendelarij in den handel (zoogenaamde llesschentrekkerij) nam de Kamer aan voor kennisgeving. Een uitstekend voorbeeld hebben de gaste- lingen van het SintPieters en Bloklands-gast- huis gegeven. Allen, zonder eén enkele uitzondering, hebben zij geheel uit eigen beweging een bijdrage geschonken voor het nationaal hul deblijk, ten volgenden jare aan H. M. de Koningin-Regentes aan te bieden. Het dienstpersoneel in dat gesticht heeft zich gehaast dit goede voorbeeld te volgen. Moge liet nog veel meer navolging vinden. In ons vorig nummer deelden we reeds met een enkel woord mede, dat de fraaie Seheltus-slichting bij de Kamppoort, werd Ingewijd. Dienaangaande schrijft men ons: Donderdag 10 dezer, des namiddags te half twee, werd het Gereformeerd burger weeshuis openlijk in gebruik genomen. Met de regenten en regentessen der stichting vergaderden daartoe in dat huis onderschei dene genoodigden uit Amersfoort en van elders, onder welke het Dagelyksch bestuur der gemeente Amersfoort en de beide Ra den der Gereformeerde kerken A en B. alhier met hun predikanten. De voorzitter van liet col lege van regenten, ds. M. J. Bouwman, opende de feestelijke samenkomst met een gebed. Daarna las hij een gedeelte voor uit het Woord Gods en hield een zeer gepaste en indrukwekkende rede, den genooden in liet algemeen levens hartelijk dankzeggend voor hunne betoonde belangstelling en den archi tect, den heer W. II. Kam, alsook den aan nemer den heer 11. Heilijgers, voor het door hen verrichte werk in het daarstel- leu van het gebouw. Na de toespraak droeg, op uitnoodiging van den voorzitter, de secretaris van het bestuur de stichting met haar bestuur, haar vader en moeder, den Ier verpleging reeds opgenomen wees, en al wie verder aan het huis mocht ver bonden zijn of worden, in het gebed op aan de zorg en hoede des Heeren, die een Vader is der weezen. Hierop verspreidden zicli de saamgekotnenen ter bezichtiging door het gebouw, waarbij het aan betuigingen van voortreffelijkheid der slichting niet ont brak. Weer in de Regentenkamer bijeenge komen, werden oenige ververseliingen ge bruikt, waaronder door onderscheidene ge noodigden heilwensehen over liet Weeshuis werden uitgesproken, ei.i het was vier uur geworden toen elk der vergaderden weer tot liet zijne ging. Tot cadet der genie h. t. 1, aan de Kon. Militaire Academie te Breda is benoemd de heer J. C..Hardeman, tot cadet infanterie O.I. de heer K. R. Bijleveld, beiden leerlingen van de vijfde klasse der Hoogere Burgerschool hier. Onze stadgenoot mr. S. J. van Zijst heeft met gunstig gevolg afgelegd het notarieel- examen 2e gedeelte. Het is geen gebruik om iets te zeggen van de concerten, in deu zomer gegeven door het muziekkorps uit de gemeente zelf, maar des te aangenamer is het, een vleiend ge tuigenis daaromtrent te kunnen meedeelen uit een ander blad. Laten we daarom de Hilversumsche Crt. aan het woord Ho zomercouccrteii aan hot Kurhaus op dou tot hot verleden. Allo *ijn neerdruk hozochtgeweest, maar Dinsdag, hij het zesde en laatste concert, was het publiek toch bijzonder talrijk. Het programma bevatte veel schoonsliet daarop vermelde werd met de uiterste zorg uitgevoerd, en het fraaie weder werkte, ook uu mede, om het geuot te verboogen, De keus der stukken was trouwens gelukkig Na de Tanuhauscr-marsch de bevallige ouverture „Die us- tigen Weiber", daarop „Meiti Truum" de lieflijke concertwals van Waldteufel. Toen t rad een jonge dame, Moj. Lydia Heemskerk Veockcns, in de muziektent mot een grooteu lauwer krans, welks linten hot opschrift droegen „Souvenir Kurhaus Hilversum"; zij overhandigde dionnauden heer Van Anken, meteen fraaie en hartelijke toepraak waarbij genoemde spreekster namens dc kurgnaten, den wakkeren directeur hulde bracht voor het ge not, dat hij roet zijn concerten dezen zomer weder had tc genieten gegeven, Luide bijval en bravo's van het publiek; fanfares van het muziekkorps; dankbetuiging door den lieer Vati Aaken. ook in 't bijzonder aan de fainilion, die lioni deze onderschei ding hadden toegedacht. Daarna een fautaisie uit „Die Zauberflöte" die evenals de vorige stukkeu veql applaus lokje en waarin de bekende aria In dicsen heiligen Hallen zeer verdienstelijk door den trombonist werd voor- ^tn^e? tweede deel was het vooral de „Rhapsodie Hongroise" No. 2 van Liszt, met haar geheimzinnige en bekoorlijke klankeffecten, die de aandacht troK en verdiende, en oogstte de heer Van Aaken evenzeer verdienden bijval in met een fontnisie op motieven uit „Miguon". Degelijke bewerking, duulelykhent en bevalligheid zijn de eigenschappen, waardoor deze fautaisie uitmunt; zij werd met veel bijval begroet. Met het oude Wilhelmus, door het publiek staande aangehoord, werd het concert besloten namelijk als we de marsch buiten rekening laten, welke tie lieer van Aaken altijd toegeeft, en die liet aardige schouwspel biedt van een uieerendeels luchtig weg- tippeleiule menscheninassa, het ruime terrein van het Kurhaus alleen latend met zijn verlichte, maar ledige muziektent en zijn kleurige lampions. Ook bij liet laatste concert te Baarn werd den beer Van Aaken een fraaie krans aan geboden door den heer J. II. van Dodeweerd, die de tolk was van de talkrijke en trouwe bezoekers dier zeer gewaardeerde muziek uitvoeringen. De plaatselijke afdeeling van den «Ned. Bond van oud-ouderofficieren" geleidde Dins dagochtend bet stoffelijk hulsel van den hier overleden gepensionlieerden sergeant-majoor van het O. I. leger J. P. Braun naar de R. K. begraafplaats. Met bet vaandel in floers gebuid volgden het Bestuurder afdeeling en eenige oud-strijd makkers van den overledene, die behalve de zilveren medaille het expeditie-kruis droeg, den kleinen stoet. Op het lijkkleed werden namens de afdeeling twee kransen gelegd. De voorzitter der afdeeling, de beer W. A. de Raad, sprak aan de geopende groeve een hartelijk woord. De heer B. C. van Bcrckel, die met ingang van 1 Mei dezes jaars als bewaarder der hypotheken van hier werd overgeplaatst naar Deventer, is thans benoemd tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke acten te 's-Gravenhage. Aan de stafmuziek van het 5e regiment infanterie is de onderscheiding te beurt ge vallen op hoog hevel aanstaanden Dinsdag ten Koninklijken paleize «Het Loo" een uit voering te geven. liet was niet mogelijk, voor den avond van den Koninginnedag wanneer wol alle muziekkorpsen bezet zijn een ander korps voor Amicilia te verkrijgen, zoodat dien avond geen muziekuitvoering kan wor den gegeven en deze dan ook wordt uitgesteld tot Woensdagavond 1 September. Het programma doelen we te zijner tijd mede. Luitenant G. J. P. A. Thomson, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd hij de Hoogere Krijgsschool ie 's-Graveriliage, is bestemd om na beëindiging van zijn studiën bij voormelde inrichting, op 1 October op te treden als ieeraar bij den Hoofdcursus te Kampen, en zulks ter vervanging van luite nant W. A. Versteegh, mede van het 5e re giment, die met 1 September wordt overge plaatst hij het regiment grenadiers en jagers. De drie veld-bataljons van het 5e regiment infanterie, welke onder hevel van kolonel De Petit hebben deelgenomen aan de ma noeuvres in rle groep «Vreeswijk" der Nieuwe Hollandsche waterlinie, zijn gistermiddag om 3.53 eu 5.33 met twee extra-treinen hier in garnizoen terruggekeerd. Hedenochtend 7.12 vertrok een compagnie van het, 5e regiment onder bevel van kapi tein L. T. C. J. Rieber naar Oldebroek om deel te nemen aan de oefeningen in dat kamp van de derde serie vesting-artillerie. Zij keert hedenavond hier terug. De miliciens der lichtingen 1893 en 1894 beboorende tot het 1e bataljon 5e re giment infanterie zijn Woensdag voor her halingsoefeningen onderde wapenen gekomen, terwijl de miliciens dier lichtingen, die thans hij het 2e, 3e en 4e bataljon van dat korps onder de wapenen zijn, aanstaanden Zater dag in het genot van groot verlof zullen worden gesteld. Luitenant G. J. A. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, die van hot 4e regiment huza ren i.ier gedetacheerd werd naar Oost-Indië en thans is gerepatrieerd, wordt ingedeeld bij het 2e regiment huzaren te Venloo. In Hamer's boekhandel zijn heden ont vangen de nieuwe portretten van H. M. de Koningin, door den Hof-pholograaf H. W. Wolrahete 's-Gravenhage in het voorjaar ge nomen. Zij stellen II. M. voor te voeten uit, het gelaat eenigszias trois-quart, staande in baltoilet, de mantel over den linkerschouder afhangend. Gelijk gewoonlijk bij dergelijke uitgaven zjjn er orgineeleii, tot den prijs van f 1.30 en hunger naar gelang van het formaat, en nadrukken van f'0.25 en liooger. De verschillende formaten zijn indetoon- kast te zien; ze zullen stellig koopers vinden. Do 25-jarige R. K., dienstbode hij mej. R. aan de Langestraat, had Maandagavond bij het aansteken der ganglamp het ongeluk, dat de kop der eerate lucifer welke zij al- streek in haar japon viel. Eerst toen ze daarop de opgestoken lamp in het portaal wilde hangen, bemerkte zij, dat haar kleeren luidden vlam gevat en liet ze van schrik de lamp vallen, waarhij de petroleum zich over haar kleeren uitstortte. Radeloos van angst holde zij de trappen af en de straat op, waar de lieer Aronson haar opmerkte en haar zoo goed mogelijk trachtte te helpen, tot de heer Zoetmulder haar in zijn huis uam, waar zij liefderijk werd verpleegd tot dr. Schreuder het eerste verhand kon leggen en haar per brancard naar liet huis van haar ouders aan den Westsingel kon doen vervoeren. Haar toestand is, de talrijke en hevige brandwonden in aanmerking genomen, op het oogenblik vrq gunstig. Omstreeks 10 uur Maandagavond werden twee stadgenooten op den Leusderweg door drie werklieden die zich achter hoornen ver scholen hadden, met knuppels aangevallen en zóo toegetakeld, dat zij naar de politiewacht moesten worden getransporteerd om daar door chirurgijn Morren te worden verhonden. Voor de betrekking van hoofd der open bare school te Austerlitz, hebben zich niet minder dan 75 sollicitanten aangemeld. Aanstaanden zomer verwacht men, dat de spoorweglijn BaarnSoestUtrecht gereed zal zijn. De waggons daarvoor zijn reeds in aanbouw in de werkplaatsen der Centraalspoor en zullen de tusscben Utrecht en Amersfoort in gebruik zijnde in gerieflijkheid, fraaiheid en doelmatigheid nog overtreffen. Te laat om nog in het vorig nummer te worden opgenomen, ontvingen we een lang verslag aangaande het Bloemencorso, verle den Zondag op de Wielerbaan te Baarn ge houden. Er waren ruim 3300 betalende bezoekers; met de houders van familiekaarten kan het aantal bezoekers gerustelijk op ruim 3500 worden gerekendde tribune was Zaterdag reeds geheel uitverkocht, de galerijen waren overvol. De Baarnscbe muziekvereeniging «Crescendo" vroolükte het feest op. De uitslag was deze: I. Versierde Rijwielen. Afd. dames. Ie prijs dames M. L. Treub en S. P. Bosch van Dra- kesteyn, Baarn; 2e pr. mej. S. Wree man, Hilversum. Afd. lieeren. 1e prijs jongeheeren E. en V. Findlay Smit; 2e nr. Jan Eyken Sluiter, Soest3e pr. Theo Westerwoudt, Baarn. II. Versierde Sportkarren en Bokkenwa gens. a. Sportkarren. Ie pr. Van der Steeg; 2e pr. G. Moen, allen te Baarn. h. Bokkenwa gens. 1e pr. J. Batist; 2e pr. W, van Voort- huizen, 3e pr. (buiten program) M. Veer man, allen te Baarn. III. Gecostumeerde personen op rijwielen. a. Damesprijzen. Ie pr. jongejuffr Nellv Veerman (Mercurius op rijwiel); 2e pr.jon geheer Mendes de Leon (travesli); beiden te Baarn. b. Heerenprijzen. Ie pr. Mendes de Leon (Pierrot) 2e pr. Frans Vvijnekes en Hendrik Vos (clowns). IV. Bok ken wedstrijd. 4e pr. Jan Eyken Sluiter, Soest; 2e pr. D. kwinkelenoerg, Baarn 3e pr. Floris Kleijn, Hilversum. V. Ringsteken. (Vervallen wegens afwe zigheid der ringen). VI. Wielerwedstrijd over 5 K.M. 4e pr. Rolamlus Hagcdooi ri, Amersfoort, verg. zilv. med.2e pr. .1. O vermeer, Arnhem, gr. zilv. mcd.3e pr. J. Korthals Alles, kl. zilv. med. Behalve enkele consolatieprijzen, door den heer Frohn nog huilen programma geschon ken, werd nog toegekend een premie van f'15 aan liet personeel van den heer K. B. Lamfers te Baarn voor het fraaist versierde rijwiel, een premie van f 10 aan Dijs, tuin baas hij den lieer Scholten, voor de fraaist versierde bokkenwagen, en een premie van f5 aan Van der Steeg voor de fraaist ver sierde sportkar. De overige prijzen bestonden uit kunst voorwerpen of onderdeelen oa benoodigd- horien voor rijwielen. In ons nummer van 49 dezer namen wij het bericht over, dat een boer te Hoevelaken de mest, welke een andere hoer tijdelijk op zijn land zette, i i den nacht over dat land zou hebben verspreid. Men deelt ons thans inede, dal dit volstrekt onwaar is, maar dat «kwaadwilligen" zulks deden, en verzoekt ons dit inee te deelen. FL0RALIA. Niemand minder dan lord Nelson heeft eens gezegd r »l)e beste bewijzen van een]fatsoenlijk en gelukkig huishouden bestaan in de vensters van oen huis. Wanneer er bloemen voordo ramen staan, kun men verzekerd zijn een zindelijke keuken te vinden, alsook welop gevoede kinderen. De vensters dulden liet karakter aan van de inwoners van het huis. De bloemen zijn een voornaam beginsel in de

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2