Stadsnieuws. slechts door de gemeentebesturen kunnen worden beoordeeld (behoudens toezicht van het hooger bestuur). In dit geval overwogen Burg. en Weth. van Haarlemdat reeds zoó dikwijls een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid van de ingezetenen voor de in de gemeente zelve gevestigde instellingen van weldadigheid, dat, werden alle collecten voor instellingen van elders toegelaten, een ondragelijke kist op «le schouders''der ingezetenen zou worden gelegd en bovendien de belangen van verschillende in de gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid, die dringend behoefte hebben aan financieelen steun, ernstig zouden worden benadeeld. Welnu, wat daar gezegd wordt voor Haar lem, geldt voor elke andere gemeente. Het is een waarheid, dat reeds voor de eigen talrijke instellingen eener gemeente vooral wegens het gemis aan voldoende centralisatie van armenzorg tegenwoordig veel te veel wordt gevraagd. De vrijheid om te vragen bestaat en kan in den regel niet worden ge weigerd maar de vrijheid bestaat óok om de collectanten ongetroost weg te zenden en dat gebeurt tegenwoordig maar al te vaak. Het is dikwijls niet te verwonderen, is men geneigd te zeggen. Maar weet ge wat liet kwaad is Dat ten slotte allen over éen kam geschoren wordendat de aanvankelijke eenigzins pijnlijke weigering langzamerhand tot gewoonte en eindelijk tot regel wordt en dat de wezenlijke armenzorg daaronderschrik- kelijk lijdt. Zeker is 't, dat de veelvuldigheid van col lecten de goedgeefschheid uitteraard aanmer kelijk tempert. Alle besturen van weldadigheids- of lief dadigheidsinstellingen zullen dat wel op hun beurt ondervonden hebben en met ons eens zijn. Maar dan is 'ttoeh zeker onverantwoor delijk om ook nu nog allerlei collecten bin nen te balen ten behoeve van instellingen in andere gemeenten, die geacht moeten worden hun eigen last te dragen. Wij laten nu nog onbesproken de vraag, die nochtans wel eens opzettelijke overwe ging verdient, in hoever die attesten altijd bet aangegeven doel bereiken en in hoever er niet veel onder doorloopt, dat minder den toets van volkomen correctheid kan door staan. Wij althans kennen voorbeelden, dat der gelijke inzamelingen, publiek of, nog meer, ondersbands meer ten goede komen aan de zg. philanthropeti dan aan degenen voor wie zij de weldadigheid inroepen. Doch dit daargela ten, is 't een dringende noodzakelijkheid, dat eindelijk paal en perk gesteld worde aan den toeneinenden stroom van vreemde col lecten, waarmee men de burgerij lastig valt, waardoor men haar wrevelig maakt en het gemoed langzamerhand onontvankelijk voor de snaar der ware weldadigheid. Daarom is de beslissing van de regeering in strijd met het formeel advies van den Kaad van State zeer toe te juichen. Die beslissing betreft een locaal leit, maar heeft een algomeene beteekenis, dat voor een geruime» tijd zal nawerken, preventief zelfs, voor alle gemeenten. De Minister van Dinnunlnndsche Zaken ver dient den dank van alle gemeentebesturen en plaatselijke armbesturen er voor. dat hij zulk een kloek besluit aan de Kroon beeft voorgelegd. De Staatscourant bevat een opgave om trent de jongelieden die zich dit jaar hebben onderworpen aan de toelatingsexamens voor de Rijks-Universiteiten. Aan de eindexamens der Gymnasia namen deel 300 leerlingen (208 in f896) en 55 ex- tranei (34), te zamen 361 (332). Geslaagd zijn 260 (268) leerlingen en 33 (16) extraneï, ie zamen 293 (284). Aan liet examen voor de Staatscommissie onderwierpen zich 160 (171), waarvan slaa"- den 90 (80). Het percentage der geslaagden hij de leerlingen der Gymnasia daalde dus met 5 pet.dat der toegelatenen, die buiten een Gymnasium werden opgeleid, steeg met ruim 10 pet. Maar van de Gymnasiasten kregen toch nog bijna85 pet., van de overigen slechts 57 pet. het diploma. Onder de toegelatenen waren 3 vrouwe lijke leerlingen van Gymnasia en 9 jonge dairies (lie elders hun opleiding tot, de Uni versiteit hadden genoten. Voor het examen tor verkrijging van een diploma als adspirant-gomeente-secretaris en ambtenaar ter secretarie, hetwelk wordt afgenomen vanwege de «Nederlandsche Ver- eeniging voor Gemeentebelangen" en waar van het, schriftelijk gedeelte op 9.September te Utrecht, Zwolle en Ilreda is aangevangen, hebben* zich 122 candidaten aangegeven, het grootste aantal, hetwelk zich tot heden heeft aangemeld. In 1806 gaven zich aan 95 candidaten en kon aan 34 het diploma worden uitgereikt, tegenover 90 in 1895, toen 24 dit verkregen. Te Utrecht zyn als examinatoren opge treden de heeren II. A. Verploegh Cliassé, Burgemeester van Vlaardinge», en jhr. mr. C. A. Elias, Burgemeester van Monster. Als beoordeelaars van het gemaakte werk zullen, onder presidium van m'r.J. G. Patnn, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, met de genoemde heeren op treden de heeren jhr, mr. NV. 1\ C. van Doorn oud-Burgemeester, en jhr. Z. A. O. de Casem- broot, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, liet mondeling gedeelte zal gehou den worden op 22 September en volgende dagen te 's-Gravenhage. Dat de broodprijzen in de laatste dagen aanzienlijk gerezen zijn, beeft aan sommige bladen die invoerrechten op de granen be pleitten, aanleiding gegeven tot de opmerking dat ook zonder rechten liet broou duurder wordt, dus dat het heffen van die rechten geen invloed zou uitoefenen op de prijzen. De Kamper Courant neemt deze bewering onder de banden met de volgende woorden «Niemand heeft ooit beweerd, (lat ook zon der graanrechten hel brood niet duurder kan worden. Maar er is iets andere. De rijzing der broodprijzen, thans waargenomen, pleit juist tegen de voorstanders van graanrechten. Wat duur brood beteekent, wordt thans eerst gevoeld, nu de lage graanprijzen van de laatste jaren blijken geen stand te houden en dus worden zij, die zich in het volksbe lang tegen graanrechten verzet hebben, vol komen gerechtvaardigd. Het is toch voor ieder duidelijk, dat de broodprijzen nog hooger zouden zijn, wanneer zij ooic nog den invloed van graanrechten ondergingen. Al zou bij lage graanprijzen die invloed niet zoo sterk in de gezinnen gevoeld worden, zeker zou hij sterk worden gevoeld in tijden waarin die prijzen door minder goeden oogst of door speculatie hoog zijn." Wat graanrechten beteekenen in zulke tijden, men ziet het op het oogenblik in Frankrijk. Daar bestaan graanrechten, maar nu er door minder gutistigen oogst in het land zelf duurte dreigt, nu ontstaat er een levendige beweging om de graanrechten af geschaft te krijgen, en is er zelfs sprake van, van de gezamenlijke Gemeentebesturen een demonstratie met dat doel te doen uitgaan Naur men mededeelt, zal de nieuwe Per- soneele belasting ongeveer 3 inillioen min der opbrengen dan de opbrengst der oude belasting over bet laatste dienstjaar, dus nog minder dan berekend was. Naar het Dev. Volksblad mel.lt, heeft dezer dagen de politie aan een der fabrieken te Deventer een 13-jarig meisje opgeëischt, dat met baar 10-jarig zusje naar Amsterdam moest worden overgebracht, waarvan de va der, een bekend dronkaard, voor dronken schap reeds te Hoorn heeft vertoefd. Later werd hij wegens dronkenschap weer tot hech tenis veroordeeld, en na zijn invrijheidstel ling had hij zijn kinderen verlaten, hetwelk door velen als een geluk werd beschouwd, daar zij dikwijls aan het allernoodzakelijkste gebrek hadden en geheel aan hun lot werden overgelaten. Zij werden door een oom en tante in huis genomen, waarvoor dezen van de diaconie f 1.50 por week vergoeding kregen, en de oudste vond reeds werk op een fabriek. De vader kwam echter later terug en reeds den avond van dienzelfden dag werd hy dooi de politie wegens dronkenschap weder in bewaring genomen. Den volgenaen dag ver trok hij naar Amsterdam, waarheen de kin deren toen ook onder geleide van een rechercheur werden gebracht en aan den vader teruggeven. Het blad vraagt, of het niet te betreuren is, dat de kinderen moeten blijven onder de hoede van een dergelijk individu, en komt tot het besluit, dat weer een bewijs is ge leverd voor de noodzakelijkheid dat er wet telijke bepalingen worden in liet leven ge- roepon omtrent de beperking der ouderlijke macht. Damastzijde 65 cent. tot f 14.63 p. Met. alsmede zwarte, witte en kleurige Heiiiielierg-Zijde van 35 ct. tot f 14.65 p. Met. elfen, gestreept, geruit, gewerkt, da mast enz. (ca. 240 verseh. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz). Franco en vrij van Invoer rechten in huis. Dubbel briefporto naar Zwitser land. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k k. Hoflever.), Zürich. De welbekende schrijver, de beer E. Ger- des, hoopt 21 dezer zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Waar deze edele kindervriend zegt liet (Jasten door zijn geschriften tienduizenden van onze kinderen genotvolle oogenhlikken heelt bereid, kan hut niet andore of zy, die zooveel door hom hebben ontvangen en ge noten, zullen hem op dien dag niet vergo ten. Vergotu daarom niemand op 21 Sep tember is uw aller oude vriend 56 jaar ge- truuwd. Laat aan den avond van zijn leven en dat zijner lieve vrouw een heldere gouden zonnestraal in zijn woning vallen. Het pas verschenen Jaarboekje der Maat schappij tot Nut van 'l Algemeen voor het jaar 1897/98 behelst o. a. een zeer lezens waardig artikel van Jeltjo de Bosch Kemper, over «liet belang van cursussen in koken en huishoudkunde." De slotregelen daarvan luiden »Wie weet of niet over eenigen tijd het kookonderwys, thans nog zoo dikwijls be schouwd als een nutteloos vak, de eereplaats zal innemen in ons volksonderwijs. Het kan het beste in den inensch tot ontwikkeling brengen, want zindelijkheid, zuinigheid en overleg zijn deugden van groote beteekenis. Als moeder de vrouw een weltoebereidmaal aan man en kinderen voorzet, wanneer zij vermoeid thuiskomen, wordt het onderling behagen gewekt. Verkwikt en versterkt.doet de begeerte naar den prikkel van den sterke drank zich bij ben niet gevoelen. Het kookonderwijs worde steeds meer en meer algemeen. Kleine departementen kun nen steunen op de hulp van de algemeene kas; groote, als bijv. Amsterdam, nemen zelt de zaak in handen. De oude, groote Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft er wèl aan gedaan, zich ook dit volksbelang aan te trekken." Zeer eigenaardig met deze regelen valt samen bet volgend bericht; Op voorstel van het gemeentebestuur heeft het plaatselijk schooltoezicht te Mainz be sloten in de hoogere klassen der openbare lagere scholen voor meisjes het onderwijs in koken verplichtend te stellen. Met den aanstaanden cursus zal daarmede een begin worden gemaakt. Uit het boekje blijkt, overigensdat, de Maat schappij op 1 Juli 1897 telde313 departemen ten met 13435 leden, 276 eere-leden en ruim duizend instellingen van onderscheiden aard. Amsterdam heeft een schuld van f75777090 die jaarlijks aan rente en aflossing een som vordert van f3 478 000. Tien jaar geleden bedroeg de totale schuld f57 658 806 en de jaarlijks te betalen rente en aflossing f2170 000; zij nam in die 10 jaren dus toe met f18000,000 en de jaar- lijksche rentelast met f 1 200 000. Burgemeester en Wethouders stellen nu voor het volgende jaar weer een nieuwe leening in uitzicht, waarschijnlijk van onge veer 20 millioen, zoodat de hoofdstad des rijks binnenkort voor een schuldenlast van onge veer honderd inillioen gulden komt te staan Van den handel, een der hoofdbronnen van bestaan van Amsterdam, koesteren Bur gemeesters en Wethouders blijkbaar geen groote verwachtingenalthans de opbrengst van havengeld enz. wordt door hen voor het volgend jaar al heel laag geraamd. Met welke buitengewoons honneurs het ver blijf van den koning van Siam in de residentie begroet werd, blijkt o. in. uit het feit, dat officieren en minderen van het garnizoen zich tot des avonds 6 uur niet anders dan in groote tenue op straat mochten vertoonen. Ook de wachten trokken in groote tenue op en in de laatste dagen kon men zelfs zware corveëen zien verrichten door manschappen van het regiment grenadiers en jagers in groote tenue en witgehandschoend. Zelfs werd een aanzienlijk gedeelte van de niet groot verlof vertrekkende miliciens van dat regiment buiten de stad om naai de stations geleid. Hun mouwvest-tenue was hiervan de oorzaak. Toen de koning van Siam Amsterdam be zocht, stond op den Dam onder de toeschouwers een heer, die bij het voorbijrijden zich wre velig liet ontvallen»Wut maakt men toch een drukte voor dien sinjeur't was beter dat hij mij mijn hoed terug gaf." De omstanders keken nieuwsgierig om en dachten dat 't een «mop" was, doch de me neer, een gepensioneerd Ó.-I. hoofdambtenaar, vertelde nu dat hij bij het bezoek van den koning aan Java, een partij te zijner eere had bijgewoond. Onze ambtenaar was daar bij in officieële kleeding en bediende zich van een chapeau-claque, dien hij nu en dan uit verveling open en dicht deed. De koning kreeg den voor hem zonderlin gen hoed in de gaten en zond een adjudant op onzen ambtenaar af, met tiet verzoek of Z. M. dat rare ding" ook eens mocht zien. De koning vermaakte zich niet weinig met de claque, zóo zelfs, dat hij vergat hem aan den eigenaar terug te geven. De Tentoonstelling te Arnhem is gister avond even nadat hefe- publiek vertrokken was totaal afgebrand. De maandelijksche Zendingsbidstond zal hier morgenavund om 8 uur worden ge houden in het lokaal De Zaaier. Door den Aartsbisschop van Utrecht is benoemd tot assistent aan de kerk van don H. Franciscus Xavorius hier den WelEerw. J. A. J. tor lleerdt en tot assistent te Ha- mersveld den WelEerw. H. Mocking. Do heer A. O verbose h, Rijksvoearet en keurmeester van liet von on vleöHch, hoeft zijn praktijk horvat welke hij door het on geval hom in den avond van 28 Juli over komen tijdelijk moest laten ruston. Ook de Hof heeft thans zyn Commissie voor de Kroningsfeesten. Wanneer komt nu de Langesti-aat Prof. J. J. van Thiel heeft zijn benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs niet aangenomen. Dr. A. J. A. Prange, leeraar in de schei kunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool, beeft met ingang van 15 Sep tember ontslag als zoodanig aangevraagd, in verband met zijn vertrek naar Oost ïndië waar hij ter beschikking wordt gesteld van den Gouverneur-generaal ter benoeming tot leeraar in de scheikunde aan de Hoogere Burgerschool te Soerabaya. In de jongste zitting van het Kantonge recht hier heeft zich een gelukkig hoogst zeldzaam voorkomend geval voorgedaan. Bij de behandeling van de zaak eener bierhuishoudster, die beklaagd was van ver koop van sterkedrank zonder daartoe ver gunning te hebben, getuigden een te Utrecht gedetineerde en diens vrouw zóózeer in strijd met de getuigen a décharge en de twee politie-beambten, die de zaak hadden onder zocht, dat de Kantonrechter na herhaalde waarschuwingen genoodzaakt was, tegen hen proces-verbaal te doen opmaken wegens bet onder eede afleggen eener valsche verklaring ten nadeele van de beklaagde. Gistermiddag vergaderde de «Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland" iu Hotel Schwetnmer hier, onder voorzitterschap van prof. mr. L. de Hartog. Uit liet verslag van den secretaris bleek, dat voor onderwijs werden gesubsidieerd in het afgeloopen boekjaar de afdeelingen Gro ningen met f982, Amersfoort f215, Utrecht f'225, Veendain f330, 's-Gravenhage f1270, Dordrecht f 150 en Winschoten f 305.50. Voor onderwijs aan studenten werd bovendien nog besteed f2165. Van deze bijdragen werd uit het Jacobson- fonds gekweten het bedrag van f5010.74. In de samenstelling van het Hoofdbestuur had een wijziging plaats. Na het overlijden van mr. J. L. de Leao Laguna werd in diens plaats gekozen dr. M. Mendes de Leon. Het aantal eereleden bleef onveranderd; het zijn de heeren L. Borstel, te Rotterdam en mr. 5. M. A. du Mosch, te Batavia. Ten behoove der algemeene kas werd ontvangen f2967.68 en uitgegeven f613.95. De middelen van het Schoolfonds, onder beheer van het Hoofdbestuur, wijzen aan in ontvangst en uitgaaf f5606.90. Het aantal afdeelingen bedraagt 8, met 286 leden en 276 donateurs. De Amsterdamsche afdeeling, werkende met een eigen schoolfonds, ondersteunde 32 jongelieden, van beiderlei kunne meteen bedrag van f 1774.84, terwijl bet Amster damsche afdelingsbestuur liet pratronaat uitoefende over 12 jongelieden, voor wier vorming door het Jacobson-fonds werd ge- subsideerd f1660. De rekening en verantwoording, nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren Van Creveld, Italic en A. Visser werd goed gekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden, prof. mr. L. de Hartog, M. Si mons Lzn. en dr. M. Mendes de Leon, werden herkozen. De volgende Algemeene vergadering zal worden gehouden te Utrecht. De Amersfoortsche Toynbee-vereoniging «Ons Huis" zal Woensdagavond haar werk zaamheden hervatten. Wie alsnog zou willen deelnemen aan een der lessen, kan zich daartoe dien avond nog aanmelden bij den concierge van het gebouw aan de Koestraat. Men raadplege de aanplakbiljetten en leze met aandacht ae strooibiljetten daaromtrent. Programma der muziekuitvoering, a. s. Woensdagmiddag om drie uur te geven op het terras van Amicilia door het stafmuziek korps van liet 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken. 1. „Ecbtos Wieuerblut", Murach Komzack, 2. Ouverture „Athaliu"Mnidelsso/m, 3. „Frühlingskindor", Wulzor Waldlwjd, 4. Groaze Fantuiaie aus der Oper Fi garo's Hoclr/eil"Mozart. 6. Ouverture „Piqué Damo"Von Stippé. 6. Aria aus „Htabat Mater" Hoseini. 7. Intermezzo et Farandolle de „l'Ar- lC-sienue"Uizet. 8. Potpourri aua der Oper „Der Ober steiger" Heller. Van den Hoofdcursus te Kampen hebben voldaan aan het ofliciers-examen de volgende sergeanten van het 5e regiment infanterie; P. S. Hartog Ileijs van Zouteveen, J. M. van den Oudendijk Pieterse en P. A. Roozendaal voor infanterie h. 1.1S. D. Kramers en L. van Vuuren voor infanterie O. 1.P. T. J. ilnchstenbach voor administratie h. t. 1. en II. F. Polack voor administratie O. I. Tot luitenant-adjudant bij de 111e afdee ling 1e regiment veld-artillerie hier is met ingang van 1 November benoemd de lo luitenant H. A. Ruysch Lehiuaun deLehns- feld.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2