Stadsnieuws. Ingezonden. Heden, Donderdag HO October, verlaat do beer A. II. van Thiol, do ovon bekende als beminde hoofd-inspecUnir der telegraph ie, don Rijksdienst, na ruim 45 jaar bij dien tak te hebben gearbeid. Kil hoe heeft hij gearbeid Niet alleen /.aken behandelde do heer Van Thiol, hij ging ook, en persoonlijk, èn door middel van vele circulaires, leidend, radend, vermanend, kortom in waarheid opvoedend onder zijn ambtenaren rond, en verkreeg op dio wijze een inrichting en een personeel, zóu voor zijn taak berekend en zóo met zijn plichten en rechten hekend, dat de goede naam er van 'tot ver in hut buitenland is ge vestigd. Natuurlijk moet men van nabij met den dienst bekend zijn om dit alles meer in bijzonderhoden te kunnen appreeiëerenmaar do waardeering, vooral onder do oudere ambtenaren, is dan ook van dien aard, dat velen zich niet weerhouden konden, het plan te vormen, hein gister oen woord van dank en hulde te gaan toespreken en de beste wen^clion te uiten voor zijn welverdienden rust. Op liet te Amsterdam gehouden üezond- heids-congres werd als een der bezwaren tegen oen algemeene Rijkskeuring van vee en vleesch en tegen de abattoirs de meening geuit, dat hei vleesch hierdoor zooveel duur der zou worden on dus nog minder beschik baar voor den minderen man. in verband hiermede is het belangrijk, de uitkomsten te vermelden van een onderzoek, hieromtrent onlangs door een Duitsehcr ge publiceerd. Mij verzocht aan 388 Duitsche steden antwoord op de vraag of het vleesch door oen verplichte keuring duurder werd en of abattoirs alleen uit eigen inkomsten konden bestaan Op de eerste vraag antwoordden 301 ste den ontkennend, en op tweede gaven slechts 18 van de 322 steden een ongunstig antwoord. Vooral merkwaardig is dit resultaat met bet oog op de kleine plaatsen; 08 steden en dorpen met minder dan 5000 inwoners gaven een bevredigend antwoord. Eén plaatsje is er zelfs, met 907 inwoners, dat er zeer tot ieders tevredenheid een eigen abattoir op nahoudt. De lieer Von Frankenberg, lid van den Ge meenteraad van Urunswijk. heeft zeer belang rijke mededeelingen openbaar gemaakt lot beantwoording der vraag: of de verzekering van werklieden tot vermindering van do ar menzorg beeld geleid. Mij beantwoordt op grond der ofüciëelc statistiek over de jaren 1884--93 die vraag bevestigend. De meeste armbesturen hebben bericht, dat de verzeke ring in een groot aantal gevallen tot voor koming van armoede heeft medegewerkt. Vele gezinnen zijn door de verzekering tegen ziekte, ongelukken en liet verlies van een kost winner behoed voor het anders zoo veel- vii dig voorkomende schulden maken, in den lombard brengen, voor spotprijzen verkoo- peu van vee en huisraad enz. Die gunstige uitkomst wordt ook uit Klberfclgemeld, en in de grootc steden, als Herlijn, Hamburg en Dresden, zijn de bemoeiingen van het arm bestuur, vooral met ziekenverpleging, belang rijk ingekrompen. Volgens den schrijver kan die gunstige werking nog versterkt worden door verschil lende maatregelen. In de eerste plaats door ook de boeren- en boschiu-beiders in de ve- zekering tegen ziekte op te nemen, wat de wet toelaat, maar niet voorschrijft. De arm besturen, die verklaren dat de uitgaven niet zijn gedaald, zijn juist die. in wier gebied zich een talrijke boerenbevolking bevindt, bij welke de verzekering tegen ziekte nog niet is ingevoerd. Ook acht hij liet noodig, «latde ondersteu ning bij ziekte worde verlangd en niet met de 13de week ohpoudt, maar eerst, met de 26$te. Mij beveelt tevens aan. dat de vakvereeni- gingen, die voor de verzekering zyn ingesteld, de gepensioniieerden, die nog wat arbeiden kunnen, aan geschikt werk trachten te helpen. De vaste uitkeeringen wegens ongelukken en ouderdom hebben eveneens invloed gehad op de armverzorging. Al zijn zij zeer matig, toch nemen de verwanten gaarne een gepen- sionneerde op, omdat het pensioen een vaste inkomst uitmaakt. De gunstige invloed zou nog sterker zich vertonnen, indien er niet vaak zou lange tijd verliep tusschou het aan vragen en het toekennen van het pensioen. De gunstige gevolgen hebben zich echter tot dusver bepaald tot een daling van bet ge tal bedeelden. De uitgaven zijn echter niet gedaald, en dit als gevolg van toenemende werkloosheid in de grootc sleden en stijging der prijzen van levensmiddelen en ook van den levensstandaardwat ook op den omvang der bedeeling terugwerkte. Men zal zich herinneren dat. op verzoek van eenige vereenigingen die speciaal de jacht beoefenen, door de Provinciale besturen de opening van de jacht op hazen en fazanten I eerst is vastgesteld op 2 October. Een oud-lid van de Tweede kamer, een groot jager, begaf zich verleden weck van zijn woning tc Amsterdam naar zijn club in de Kalverstraat. Jn een der hoofdstraten die hij doorwandelde, zag hij in de etalagekast van een poelier drie mooie hazen hangen. Dat was dan toch al te brutaal In zijn sociëteit gekomen, schroef hij een briefje aan den procureur-generaal en stolde dezen van do overtreding in kennis. Een brigadier van de Rijksvoldwacht trok don volgenden dag naar de bewuste straat, zag de drie hazen hangen, trad den winkel binnen en zeide. tevens beslag leggende op de drie eoropa delicti, legen den poelier, dat hij tegen hem proces-verbaal opmaakte. Met een leuk lachje reikte de poelier den brigadier de drie langhoren over, en toen bleek, dat deze gevuld waren met strooi, Met waren reclame-luizen. By het onderwijs aan Hoogere Burger scholen en Gymnasia wordt dikwijls waar genomen, dat do jongelui zich zoo behelpoi-ig uitdrukken. De zaken weten ze wel, maai de inkleeding is in den regel gebrekkig;de kunst om zijn gedachten behoorlijk weer te geven, verslaan maar weinigen. Maakt men er een aanmerking op, dan heet het: »dit wordt ook voor do examens niet gevraagd; waarom aan de jongelui iets te loeren en daarvoor tijd ie bestemmen, dat niet op de programma's der eindexamens voorkomt. In do maatschappij opgetreden, ondervindt, menig voormalig leerling van Gymnasium of Moogcre Burgerschool de nadeelige ge volg en, dat hij niet voor de vuist kan zeggen wat hij bedoelt. In verband met deze ervaring vernemen wij met ingenomenheid, dat de lieer K. Veldkamp van Groningen dezer dagen te 's-Gravenhage in een vergadering, die o. a. ook door den Minister van Binnenlendsche Zaken zal worden bijgewoond, spreken zal over de wenschelijkheid en de mogelijkheid dei- invoering van spreekonderwijs op de Lagere school en over de wijze, waarop het ver bonden aan het leesonderwijs, kan worden gegeven. Bij den uitgever W. Versluis te Amster dam is verschenen «Met ectiig geneesmiddel" door P. M. Schelling. Met is oen lezenswaar dig hoekje. De schrijver gaal alle gegeven middelen ter verbetering na protectie, vrij handel, onderwijs, nialthus, coöperatie, socia lisme, anarchisme, landnationalisatie. Vrijland enz, on betoogt dan «lat alle deze middelen moeten falen. Met eenige geneesmiddel ligt, volgens hem, in deze twee wetten Niemand heeft het recht te beschikken over zijn na latenschap, en: Iedere nalatenschap vervalt j aan de munschheid in het algemeen. üc theorie en de pi-act ijk zullen ook in j deze wol twee blijken. Het Bureau voor den Iudustricclen eigen- j dom vroeg ons plaatsing van hot volgende: i Het is opmerkelijk hoe sedert do uioutve Wol op do labrioks- on handelsmerken do fabrikanten en nering doenden veel meer dan vroeger gebruik maken van uo i gelegenheid om de merken, die zij tor onderscheiding van hunne waren van die vnn anderen bezigen, in de openbare registers te doen inschrijven en daar door tegen nabootsing ol' misbruik te beschermen. Werden vóór 1804, toen de inzending van met-ken J by de griitiëu der rechtbanken moest geschieden, j jaarlijks slechts ongeveer liOO Nedorhitidnihe merken ingeschreven, reeds in genoemd jaar bedroeg dat ge tal niet minder dan 48(5, en ouk vorder bleek van j aanzienlijke vermeerdering in vergelijking motvori- ge jaren. De betere regeling der bescherming van fabriek»- j en handelsmerken is daarvan ongetwijfeld oorzaak, i Indien hu eenmaal een merk is ingeschreven hij j lat Human voor den rndustriüclcn eigendom te Vliruvonhage (llocrcngracht 1:1) hetwelk sedert December 1SD3 daarmede is belast ter vervanging van 1 de grill'ien der l-eohibanken dan kan do belang- hebbende zeker zijn, dat niet tun name van oen dorde hetzelfde of een soortgelijk merk wordt ingeschreven. Thans waakt dat Bureau voor do recht on dor in- i zenders, terwijl dozen vroeger dit zelf moesten doon, wat uit den aard dor zaak door vele kooplieden en winkeliers werd verzuimd. Voor <lc bescherming van hunne merken is het daarom van groot belang, dat I zij die by genoemd Bureau doen inscliryvon, w.it slechts flö per merk kost. Omtrent al hetgeen op du bescherming van han- i dclsmorkeii betrekking heelt, versterkt dut Bureau desgevraagd schriftelijke inlichting. Hetzelfde Bureau zorgt ook voor de inschrijving i van merken in de Xedorlaudsche Koloniën, in Spanje met Cuba, Portorico en do Philippijnen, in Portugal met de Azoreu en Madera, in Zwitserland, in Italië, I in België, in Frankrijk mot zjju koloniën, in Tunis i en in Brazilië. De kosten van deze internationale inschrijving be- i dragen voor al die landen te zomen niet meer dan I' Gó per merk. Ook daarvan wordt veel gebruik ge- j maakt, zoodat de belanghebbenden de voor hen zoo gemakkelijke en weinig kostbare gelegenheid, die de nieuwe wet hun biedt tot bescherming van hunne merken, tooneu op prijs te stellen. De groole grief tegen dc schutterijen be staat in hoofdzaak hierin, dat de schutters des zomers (voor de meesten den tijd, waarin ieder uur op den dag geldt) hun werk moeten verzuimen ter wille van de oefeningen. Bij de schutterij to Maassluis is nu eon zeer gunstige bepaling getroffen toch worden de schutters die des winters eenmaal per wec-k vrijwillig des avonds van 8 tot 10 in hot Gymnastieklokaal komen om geoefend te worden en het zoover to brengen dat zij fijn algeëxeroeercl, den gehoelon zomer vrij gesteld van het bijwonen der veertiendaag- schc exercitiën. Dc schutters, die thans reeds eert, twee, drie oti vier jaar bij de schutterij dienen, zullen waarschijnlijk na oen maand wel afgeëxerceerd wezen, terwijl de nu on langs ingedeelde schutters, als zy zich wat moeite geven, zeker vóór 1 April ook zoo ver kunnen zyn. Zonder twijfel zullen velen, misschien wol allo leden der schutterij vnn deze gunstige gelegenheid gebruik maken. Jn het jaar 1890 zijn aan kerken en ker kelijke inrichtingen 155 machtigingen ver leend tot het aanvaarden van makingen en schenkingen en wel tot eeu gezamelijk be drag van f389 000 en 240 aan kerkelijke instellingen van weldadigheid voor een be drag van 1 1000515. Onder de eerste waren5'vooreen bedrag van f 189800 ten behoeve van Protestantse! ie en Israëlietische kerkgenootschappen on 102 voor l'l 0140 voor de IL-Kath. kerk en die der oud-Bisschoppelijke klerezij. Met getal machtigingen aan kerkelijke in stellingen van liefdadigheid bedroeg 141 voor f911020 ten behoeve van Protest, on Isr. instellingen, en 99 voor I 148925 voor R. lvath. en Oud-Bisschoppelijke. Ouder die schenkkingen enz. waren begrepen 43, waarbij onroerende goederen overgingen en wel 252 209 Hectaren, voor een gezamen lijke geldswaarde van i'248185. Prof. di\ W. 0. van Manen, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden, hoont aanstaanden Zondag vóór te gaan bij «Ie godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk bier. Voor de betrekking van onderwijzer aan d(5 Jongensschool (hoofd de hoer Van dei- Nagel) 'hebben zich aangemeld 2(i sollici tanten voor die van onderwijzeres en on derwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat (hoofd dc heer Van der Horst) 24 gegadigden. Aan belanghebbenden wordt herinnert, dat het Mcrhalingsonderwijs weder een aanvang neemt aanstaanden Maandag om 7 uur, in dc school aan de Beekstraat. Ter vermijding van abuizen mcenen we onze lezers er op te moeten wijzen, dat, in dit nummer voorkomt de Winterdienst der verkeersmiddelen, welke morgen aanvangt. Van verschillende zijden werd ons ver zocht de advertentie „oproeping Kronings feesten" voorkomend in ons nummer van 27 dezer toch te onderteekeneu. Dat verzoek bracht ons tot de verras sende ontdekking, dat velen schijnen te denken, dat de advertentie van 07is uit ging- Al stemmen we ook volkomen in met het denkbeeld daarin ontvouwd, waarvan trouwens ons hoofdartikel, in ons num mer van 20 September op verzoek ge schreven, reeds blijk gaf, toch is de ver onderstelling, als zou die advertentie van ons afkomstig zijn, onjuist, zooals blijkt in dit nummer, waar de advertentie thans get eekend voorkomt. Wc hebben echter, op machtiging onzer principalen, reeds dagen geleden aan eenige bevoegden namen genoemd. Wij voor ons zijn stellig ook de mee- ning toegedaan, dat van eeu geteelcende oproeping veel meer kracht uitgaat, maal ais daartegen bezwaar wordt gemaakt, dan belet niets een ftedactie een ouge- teekende advertentie op te nemen, zoo deze slechts in niets een persoon of zaak in goeden naam aanrandt. Op de Maandag te houden vergadering zullen wij, evenals elk ander komen, om te hooren. Dat wij er met velen zullen zijn, is zeer zeker niet alleen onze wensch, maar stellig ook die van meerderen, ten minste afgaande op hetgeen wij ver namen. Intusschen vinden belangstellenden in dit nummer een geteekend hoofd artikel en een geteekende adverten tie, bevattende een uitnoodiging tot bij woning van de vergadering op Maandag 4 October te acht uur in Dc Arend. Moge men daar tot een goed resultaat komen. Dat is de hoofdzaak. Ook do Varkenmarkt en do Langestraut van Varkenmarkt tot Vischmarfcl hebben thans luiti commissie voor het Kroningsfeest. de Krommestraat vormde reeds een voorloo- pigo commissie. Mocht men hier verleden najaar in tle si licone Sint-Joriskerk, op den Mul', door het kwartoi-Messchaert oen waarlijk verheffend kunstgenot smaken, een niet minder schoone namiddag dan toen wacht ons daar nu op Woensdag 0 October a. s., door liet bij ad vertentie in dit nummer aangekondigd op treden van een verdienstelijke élève van Messciniort, mejuffrouw C. van C., (sopraan), begeleid door en afgewisseld met orgelspel van den heer E. G. Dettmeyor. Het pro gramma bevat gewijde muziek. De reeds dezer dagen gehouden repetitie gaf een heerlijk ell'ect, zoo wat den goache- voorden zalig als hol inderdaad artistieke orgelspel betref, voor welk oen en ander zil-li het ruime, hooggewelfde kerkgebouw (in liet uitnemende orgel dan ook bijzonder Iconen. Mot laat zich verwachten, dat woei-velen, gelijk hol. vorig jaar, van dc slechts zelden' aangeboden gelegenheid op een daartoe zoo geschikt uur van 2 tot 3Vs uur des na middags zullen wilien gebruik maken. Daarom zij hierbij nog vermeld, dat de pro gramma's met tekst tevens bewijs van toe gang) a fii.59 roods verkrijgbaar zijn bij den boekhandelaar Berends en bij don koster dor Sint-Joriskork. Do oij hot 5e regiment infanterie nieuw benoemde officieren, de 2e luitenant A. J. 1 A. Busquet en de 2e luitenants-kwartier meester M. Reimers en J. J. N. Krugers, werden hedenmiddag om twee uur op het terrein tegenover de school op den Leusder- weg voor het front van het korps door den kolouel-regiments-commandant beëedigd en in functie gesteld. Ter hunner eer- werd om 4 uur een mu ziekuitvoering gegeven op liet terras van Amicitia. Bij het 5e regiment infanterie is overge plaatst do 2e luitenant-kwartiermeester J. C. Hamerslag, van het 2e regiment huzaren hij wordt werkzaam gesteld bij den con troleur over do inwendige administratie dei- korpsen, te 's-Gravenhage. De 2e luitenant-kwartiermeester J. Vee- nendaal is overgeplaatst van het 5e naar het 7e regiment infanterie, terwijl de 2e luitenant-kwartiermeester M. A. Bont van hot 5e regiment wordt gedetacheerd naar 's-Gravenhage. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is op plechtige wijze uitgereikt aan korporaal 0. P. van der Aa, van het 5e regiment infanterie. Aan 20 onderofficieren en korporaals van hel. 5e regiment infanterie, die in don loop van het jaar bijzonderen ijver hebben betoond bij liet geven van onderricht aan de recru- ten, is een maand verlof' met behoud van soldij toegekend. Op Donderdag 7 October zullen de officie ren van het le regiment veld-artillerie uit Amersfoort en Utrecht een jachtrit houden. Door onzen stadgenoot den ingenieur A. J. Krieger is onderhands aanbesteed bet maken van grond- en kunstwerken, zijnde eenige bruggen en poorten, voor den spoorweg van Baarn naar Soest, Minste inschrijver voor dit werk was do heer W. van den Berg, hier, voor f117 000. Binnenkort zal nu voor den- zelfden spoorweg worden aanbesteed het ma ken van een station en locomotiefloods te Baarn en van een Irnlte te Soest. Een 22-jarig meisje te Soest is overleden aan de gevolgen van bloedvergiftiging wel ke veroorzaakt werd doordien een insect haar in de wang stak. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkon wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In uw blad van 23 Sept. 1.1. werd bere kend, hoe inen alsnog zijn belastingen moet betalen, ten einde kiezer te kunnen blijven. Over dat betalen zou ik wel gaarne eenige inlichtingen ontvangen. Zooals u terecht zegt, zijn de aanslagen van de Personeele belastir eerst einde Juli ontvangenhet mijne ontving ik begin Augustus. Met kan zijn, dat die late bezorging in verband staat, met de verandering die in het belastingjaar is aangebracht, alleen merk ik op, dat. ik verleden jaar ook eerstin Augus tus mijn biljet ontving. Dit alleen om te vragen of het billijk is, wanneer men dan reeds 11 September een waarschuwing ont vangt? Voor moiischo» met een beperkt in- .<(uii(!n is dit, ik mag wel haast zeggen »ge- iruik" van late bezorging een zeer onaan gename zaak. Zeker, men kan er op reke- :i(!ii, maar geld ter zij leggen, is niet moeilijk voor iemand, die alles ruimschoots heeft, 3en ander geval is het, als men het zuinig

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2