Binnenland. Stadsnieuws. gaat mevrouw »voor de gezelligheid" mede en de kinderen, voor wien de Zondag vroeger een feestdag was, blijven alleen. Ik wil gelooven, dat het zoo wel eens gaat, maar ligt dan de schuld alleen bij de vrouw of is de wielende huisvader niet even schuldig Ik vertrouw te mogen aannemen, dat in elk geval van onze Nederlandsche mannen en vrouwen het laatstgenoemde sociale be zwaar tegen de fiets, niet dan bij uitzonde ring bestaat en dus behoef ik daarover zeker niet langer te spreken. Waar het waarge nomen wordt, kan misschien de huisdokter, direct of indirect, het eerst behandelen en verbeteren. Eindelijk de aesthetische zijde der quaestie, die op haar beurt weer met de andere samenhangt. Of de mannen al verklaren en er zijn er die dat doen dat zij een fietsende vrouw iets onmogelijk leelijks vinden, daar om Ziil wel geen enkele vrouw zoo gek zijn het fietsen te laten. De dames kunnen trouwens antwoorden dat zij, bijna zonder uitzondering, netter op het wiel zitten dan de heeren. Maar aangezien éléganee nu eenmaal een der dingen is, die dc vrouw op ons vóór heeft en ook wel vóór zal willen houden, kan haar, die fietsen wil, het costuum niet onverschillig zijn. De medicus heeft daarbij aan te geven, aan welke hygiënische eischen het costuum voldoen moet en dan komt het verdere werk voor rekening van de modiste en ter keuze van de wielrijdster. Straks heb ik al gezegd aan welke eisch m.i. het damesfietscostuum moet voldoen en tot slot, van mijn brief mag ik nog wel eens zeggen, hoe dat bereikt kan worden. Dat kan toch op verschillende ma nieren. De eenvoudigste is, dat de wielrijdster zich in een stoffen pantalon steekt en daarover éen korte rok draagteen paar elastiekjes om het opwaaien te beletten en klaar is het toilet. Dit is wat men in Holland het meest ziet. Het zelfde bereikt men nu ook me> de z.g. divided skirts en met den rational-dress. Ouder den in tw^ëen gesplitsten rok. die bij het loopen schijnbaar tot een gewone rok wordt, moei natuurlijk ook de pantalon gedragen worden. Dit toilet heeft het voor deel dat het netter «valt", maar vooral dat de vrouw daarmede op een heerenfiets kan zitten. Dat laatste beteekentminder ver moeienis bij het rijden. Nog gemakkelijker gaat het rijden op een heerenfiets wanneer de rational dress, alias de turksche broek, gedragen wordt en zonder eenigen twijfel is dit dan ook het het geschiktste dames toilet. Maar ik persoonlijk mag lijden, dat het niet algemeen wordt, üp «le fiets kan het er nog mee door. maar als tijdelijk wandel toilet briT Ge herrinnert U wel,amice. «Ie figuur van Napoleon boven op de colonne Venaome. Die doet me, uit de verte gezien, altijd denken aan een Paaschei op pooten. Nu, daarop lijkt een dame, die in rational dress wandelt, precies. Zelfs de Parisienne, de vleesch geworden éléganee, ziet er daarin weinig aantrekkelijk uit. Hoe zullen dan onze vrouwelijke landgenooten Adieu. De heer Ch. Roissevain beantwoordde in het Handelsblad het schrijven van dr. Kuy- per. Het antwoord is te uitvoerig dan dat we het in zijn geheel kunnen overnemen en bij een overzicht zou het le veel uit zijn ver hand worden geruktde hooiende vorm zou daardoor geheel verloren gaan. De heer Roissevain neemt den eisch van dr. Knyper niet aan, omdat|niet «Ie vraag of dr. Kuypér volgens de Reglementen, of zells vol gens de Wet, maar of hij volgens de zede- leer mocht doen, wat hij gedaan heeft, voor den heer Roissevain de kern is van het con flict en omdat die vraag van zedelykeu aard het geheele conflict boheerscht. Hij brengt in herinnering wat door dr. Knyper gedaan is en bet is te begrijpenhoe het gemoed daartegen in verzet kwam het Avond maal moest bediend worden onder bescher ming der politie; bejaarde predikanten ston den den 4en Januari in de sneeuw en sner pende koude voor hun eigen consistorie, waar in hun de toegang werd belet door dr. Kuyper en de zijnen. De heer Roissevain stelt ten slofte dr. Kny per voor, om de door hem en dr. Kuyper gewisselde brieven gezamenlijk in brochure vorm uit te geven, teneinde aldus de geheele natie, het volksgeweten, de openbare meening te doen beslissen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat van 1 November a. s. gedurende, de wintermaanden aan de milliciens op ruime schaal verlof zul verleend worgen. Aldus alweer verkorting van den oefenings- tijd. In 18.00 had Nederland een schuld van 1140 millioen gulden, waarvoor jaarlijks 80 millioen aan rente moest worden betaald. Thans is de Staatsschuld gedaald tot he neden 1000 millioen. in kapitale som ver minderd met bijna 141 millioen, en is de rentepost voor 1898 nog geen .80 millioen. Niettegenstaande de Staat in die jaren 382 millioen heeft uitgegeven voor aanleg en aankoop van spoorwegen is hij dus feite lijk 473 millioen rijker geworden. In het Patentrecht waren in het laatste jaar der heffing 450000 personen aangesla gen, in de Bedrijfsbelasting, die er voor in de plaats kwam slechts 240 000. Hieruit blijkt hoeveel kleine nijveren, die voorheen Patent hadden te betalen, thans van Bedrijfsbelasting zijn vrijgesteld. Hun aantal is nog belangrijk grooter dan een eenvoudige aftrekking der cijfers aangeeft. Immers onder degenen die bijdragen in de Bedrijfsbelasting komen ook niet weinigen voor die door het Patent niet werden ge troffen. Men kan dus veilig zeggen, dat m.eer dan de helft der voormalige Patent» hetalenden nu zijn vrijgesteld. Hooge bedrijfs- en beroepsinkomsten zijn hier te lande betrekkelijk weinig in aan tal. Een inkomen van f5000 en meer uit arbeid kwam in 1896 voor bij 5597 personen en daaronder waren slechts 1416dief 10 000 of meer alleen uit hun bedrijf trokken. Slechts 9 personen in in het heele land trokken uit hun bedrijf meerdan f 100 000. Bal-Zijde 40 cent tot f14 65 p. Met. alsmede zwarte, witte en kleurige Henneberg-Zijde van 35 ct. tot f 14.65 p. Met, elfen gestreept, geruit, gewerkt, damast enz, (ca. 240 qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.) Franco en vrij van invoerecliten in kuis. Stalen om megaand. Dubbel briefporto naarZwitserland. Zijde-Fabriekanten G. Henneberg (k. k k. Tof lever.) Zürick, De Bakkers Ct. deelt tnede: Sedert ons bericht, dat de broodprijs zou worden verhoogd, daalde de markt dermate, dat van een verhooging geen sprake meer kan zijn. Door den Rond van Brievengaarders, een duizend leden tellende, is aan adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij den steun van deze inroepen in den voor velen on recht vaardigen en onhoudbaren toestand. Zij zet ten dien uitvoerig in bun adres uiteen, en verlangen onder andere een verdeelding in klassen evenals voor de posten en telegraaf kantoren. De heer J. G. Eeger, leeraar aan het Gym nasium te Dootinchem, mocht Dinsdag den dag herdenken waarop hij vóór 60 jaar zijn werkkring bij het onderwijs begon, waarvan de laatste 25 jaren bij het Gymnasium aldaar. Hein werd o. a. de Oranje Nassau-orde verleend. De van de brandstichting op «Sonsbeek" bij Arnhem verdachte handelaar in muziek instrumenten V. H. (1. G. die nog altijd ge vangen zit, is thans failliet verklaard. Bij de Firma Nijgh Van Ditmar te Rot terdam ligt ter perse «Onze Afgevaardigden" bevattende portretten en biographieën der Le den van de Eerste en de Tweede Kamer. De omslag zal in nationale kleuren geli thografeerd worden. Het boekje zal als premie worden aange boden aan de a'ionnés op de Wereldkroniek en ook voor niet-abonnés verkrijgbaar worden l gesteld. Sedert de heer Van der Zvvaag als lid van der Tweede Kamer zitting genomen heeft, zijn aan éen Postkantoor in het district Schoter- land niet minder da 19 abonnementen op de «Handelingen van de Tweede Kamer" besteld door personen, tot verschillende po litieke partijen bohoorende. In een koffie huis in dat district liggen de Handelingen zelfs voor het publiek ter lezing en er wordt reeds veel gebruik van gemaakt. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van dc ingezetenen, dat de Rand dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 12. October aanstaande, dea namiddags te 7 ure. Amersfoort, den 7. October 1897. De Burgemeester voornoemd, F. D. 8CHIMMELPENNINCK. Vergadering var. den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 12 October 1897, des avonds 7 uur. Punten van behandeling 1. Ontwerp-verordening tot wijziging der Verordening op de Inkomstenbelasting. 2. Eerste aanvulling,s-kohier van de Inkom stenbelasting, dienst 1897. 3. Ontwerp-besluil tot vaststelling der jaar wedde van onderwijzers. 4. Ontwerp-bosluit total- en overschrijving van posten op de Begrooting der Schutterij, dienst 1897. 5. Verzoek van dr. A. J. A. Prange om eervol ontslag als leeraar aan de inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs, 6. Request van A. vari Santbrink om in zage van stukken, met advies van Burg. en Weth. 7. Verzoek van de Véreeniging «Caecuta met advies van Burg. en Weth. 8. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. 9. Benoeming van een lid der Openbare gezondheidscommissie. Ds. G. Mansvelt, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente hier, heeft het beroep naar die kerk te Apeldoorn niet aangenomen. Door liet bestuur der Evangelische Unie hier is een open brief gericht tot de Ned, lierv. vrijzinnigen te Dordrecht, die een Reinonstrantsche gemeente wenschen np te richten. De brief wijst er op, dat liet. zeer te betreuren zou wezen, indien zij heen gingen. die steunpilaren eener georganiseerde minderheid konden zijn. De nood te Dor drecht is nog niet dringendmen heeft meermalen getoond, bij stemmingen te kun nen winnen; is er nog een vrijzinnig predikant. Verlaten van de kerk doet de krachten af brokkelen en inoet uoodzakkelijk schade doen aan het vrijzinnig geloof. Denk niet oin u zelf alleen, maar denk ook aan anderen. De brief besluit met den wensch, dat de plannen niet mogen doorgaan. V. D. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. van de Wetering, is opgenomen in de orde van advocaten van St. Pieter te Rome en heeft de benoeming van eere-voorzitter der advocaten van St. Pieter voor Nederland aanvaard. Tot lid van de Provinciale Staten van Utrecht is in het district Ameningen bij herstemming gekozen de heer G. C. D. d'Aumale baron Van Hardenbroek. Van de 4572 kiezers kwamen 3349 op, die 3295 geldige stemmen uitbrachten. De vergadering, Maandagavond in De Arend gehouden en welke ten doel had een centrale commissie voor de Kroningsfeesten saam te stellen, werd door een kleine drie honderd personen uit alle standen bezocht. De heer Jos. M. C. Haak opende de bijeen komst, bood echter zonder gewenscht gevolg de leiding achtereenvolgens aan twee der aanwezige notabelen aan en legde toen zijn plannen voor een driedaagsch feest te Amersfoort voor, nadat een levendig ap plaus op zijn vraag of de vergadering in stemde met het vieren van een feest hem had doen ervaren, dat men de Kroning van H. M. de Koningin hier luisterrijk wil ge denken. Vervolgens vervolgens verzocht de waar- j nemende voorzitter de heeren Krudop, jlir. mr. Sandberg, Schulman en Van Ruyven een stern-bureau te vormen, om zoodoende tot een centrale commissie te komen. De beer Sinnige herinnerde aan de tot stand koming eener dergelijke commissie bij de Kozakkenfeesten in 1888 en wenschte een 15-tal leden gekozen te zien; op voorstel van den heer L. Luycx werd dit aantal vermin derd tot 7. die zich ieder 2 leden kunnen assimileeren, zoodat de centrale commissie zal bestaan uit 21 leden, waarnaast zal wor den benoemd een eere-commissie, saamge- steld uit de hoofden van takken van mili tairen en civielen dienst. Vervolgens werd door de aanwezigen een gros van ruim 50 namen opgemaakt, waarna werd overgegaan tot de verkiezing. Na bijna een uur werden aan hef, oor spronkelijke stern-bureau nog een drietal stem-bureaus toegevoegd, waardoor verkre gen werd dat omstreeks 11 uur de stemming was afgeloopen. Gekozen worden de heeren: jhr. W. II. J. van de Poll (100 stemmen), Jos. M. 0. Haak (78), J. Sinnige (73), J. van den Brink (71). A. Herschol Bzn (45), J. Schulman (41) en B. A. van Ruyven (87 stemmen). Do heer Tromp van Holst, (üe met 77 stemmen werd gekozen, werd als commandant der Schutterij benoemd in de eere-commissie. Allen hebben de benoeming inmiddels aan genomen. Na een driewerf herhaald hoe.ee voor IIII. MM, de Koninginnen werd deze eerste bijeenkomst na de mededeeling van den uit slag der stemming gesloten. In deze maand begint de loting voor de Nationale militie. Na trekking van liet nummer moeten de Intelingen, die denken gebreken te hebben, niet verzuimen, daarvan mededeeling te doen aan den kolonel Militie-commissaris, die altijd /ij de loting tegenwoordig is. Die lichaams gebreken worden dan iri do eerste zitting 'an den Militieraad (3December) onderzocht, ■n na een geneeskundig onderzoek beslist, if de loteling al dan niet voor den dienst leschikf. is bevonden. Niettegenstaande den lotelingen telken jare i iij de loting wordt herinnerd, tocli vooral j ninne gebreken op tc geven, zyn er nog I velen, die geen gevolg geven aan dezen goeden raad. Men redeneert gewoonlijk«mijn hoog nummer zul mij wel recht op vrijstelling geven," of wel men luistert eenvoudig niet naar hetgeen hij de loting in het belang van de Intelingen gezegd wordt. Het gevolg hiervan is, dat bedoelde lote- lingen worden opgeroepen, dadelijk of kort na limine indiensttreding in het Militair hos pitaal worden opgenomen en bij ongeschikt bevinding binnen vier maanden uit den dienst worden ontslagen en natuurlijk door anderen vervangen. Dit jaar bedroeg dit aantal in in de provincie Utrecht 53. Dikwijls hoort men dan van dergelijke ontslagenen»nu sta ik op straat en heb geen werk, want bij mijn oproeping heeft mijn patroon of mijn baas een anderen be diende of knecht genomen." De later opgeroepeneri dachten, niet meer opgeroepen te zullen worden en zouden dus veel liever bij de algemeene indeeling zijn opgekomen. Van beide zijden dus klachten en teleur stelling, die grootendeels hadden kunnen voorkomen worden, indien bij de loting op gave van de gebreken ware gedaan. Het, llerhalingsonderwijs is hier Maandag avond in de school aan de Beekstraat aan gevangen met 35 leerlingen. Het eereteeken to* belooning van eervollen, langdurigen werkelijken dienst bij de Schutterij is bij Kon. besluit toegekend aan adjudant- onderoffieier H. van Gelder, van de dd. Schut terij hier. Evenals vorige jaren zal de vereeniging «Broederschap", de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Schutterij-Kaderbond, in dezen winter weder een doorloopenden schiet wedstrijd met cilinder-geweer houden in haar vereenigingslokani in De Arend. Dr. M, de Haas, sedert 1 September dezes jaars leeraar in Natuur- en Werktuigkunde aan de inrichtingen voor Hooger- en Middel baar onderwijs hier. heeft in verband met zijn benoeming tot leeraar aan de Polytech nische school legen 18 October ontslag ge vraagd. Op Zondag 31 dezer zal de Nederlandsche Vereeniging van Spoorwegambtenaren een buitengewone Algemeene vergadering houden in Amicitia hier. De schilderspatroops hier ter stede hebben, naar aanleiding van het verzoek der schil dersgezellen om loonsverhooging met 3 cent per uur, met meerderheid van stemmen be sloten het loon met 1 cent per uur te ver- li oogen. De uitslag der aanbesteding in détail en in massa voor den bouw van een Bondslo- kaal voor den Roomsch Katholieken Volks bond, het veranderen eener bestaande woning en verdere werken, op een terrein aan de Lieve-Vrouwestraat alhier, alles onder be heer van den architect 11. T. Eijsvogel, is als volgt W. van Achterbergh, te Amersfoort voor het veranderen van het bestaand gebouw 11149. dezelfde voor liet Rondslokaal, f9174, dezelfde voor de massa f 10 306 G. Wassing, aldaar, voor de massa f9500H. M.Verheij, aldaar, voor het schilderwerk van het Bonds- lokaal f246; J. Groenhuizen, aldaar, voor idem f392, dezellde voor het schilderen van liet bestaand gebouw f239.50J. van Keulen, aldaar, voor het metselwerk in massa f2750 H. J. Pijnenberg, aldaar, voor tiet timmer werk Rondslokaal f4360, dezelfde voor het timmerwerk bestaand gebouw f1044; J. H. Brom, aldaar, voor het loodgieterswerk massa f608; ,1. [luist, aldaar, voor het stukadoors werk Rondslokaal f1075, dezelfde voor het stukadoorswerk bestaand gebouw f175; J. A. Gijshertse, aldaar, stukadoorswerk Bonds- lokaal f997, dezelfde stukadoorswerk bestaand gebouw f175; Th. H. Jansen, te Rumpt, Rondslokaal f9990, dezelfde massa f11290. Ook door de firma W. G. Boele Senior, sigarenfabrikant te Kampen, die hier ter stede een depot heeft aan de Varkenmarkt, is een spoorwegboekje ter beschikking van haar be gunstigers gesteld. De omslag bootst een sigarenkistje naer is een uitslaande kaart van Nederland in kleuren aan toegevoegd. I)e Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij heeft een nieuw Tarief voor alion- nements-kaarlen vastgesteld, dat met 1 No vember a. s. in werking treedt. In liet nieuwe Tarief zijn aan de abonne menten voor alle lijnen meerdere lijnen toe gevoegd. waardoor de prijzen eenigszins verhoogd zijn, maar tevens zijn verkrijgbaar gesteld twee soorten «Groepenkaarten" voor reizen over een bepaald gedeelte der lijnen, in exploitatie bij de Maatschappij. De prijzen dor Groepenkaarten zijn aanmerkelijk gciod- kooper dan die van kaarten voor alle lijnen. In de prijzen van- en bepalingen voor traject-abonnementen zijn echter geen in grijpende veranderingen gekomen.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2