Stadsnieuws. Marktprijzen. len. zoo ook die aangaande het gebruik van de Rijkspostspaarbank door liet personeel der Zeemacht. Blijkens het verslag tolt de Rijkspostspaar bank thans ruim OOOOlH) inleggers met een saldo te goed van 58 millocn gulden In het verslag wordt ook de aandacht ge vestigd op de verhooging van het maximum dat. volgens do oude wet voor een ieder f 800 bedroeg, tot f 1200 (en voor vereeni- gingen, stichtingen en fondsen van maat schappelijk belang, of tot onderlinge hulpbe toon, zelfs tot f 2-100)benevens op do be voegdheid, bij artikel 4 der nieuwe wet den inleggers verleend, om door tusschenkomst dezer instelling te doen aanknopen Inschrij vingen op naam in eon der Grootboeken van de Nationale Schuld, obligation ten laste van den Staat, of certificaten aan toonder van inschrijvingen in een dor Grootboen. De ervaring heeft geloerd, dat de be voegdheid waarvan hier sprake is, nog ver re van algemeen bekend is. En zy beeft temeer betcekenis, wül in het geval, by gemeld art 4 aangeduid den inleggers, die op deze wijze bun tegoed, geheel of gedeel telijk, lieten converteeren, liet recht is toe gekend. om, door bemiddeling van den Direc teur dor Rijkspostspaarbank, de verschijnen de Grootboekrenten voortdurend kosteloos to doen innen; welke renten alsdan, als ge wone inlage op het spaarbankboekje wor den bijgeschreven en dus zoo gemakkelijk mogelijk, ten poslkantore hunner woonplaats, door die inleggers in ontvangst kunnen wor den genomen. In den ouderdom van bijna 81 jaar is Za terdagavond plotseling te 's-Gravenhage over leden de Minister van Staat mr. J. Heems kerk Azn. Amsterdam beeft Donderdag zijn 500000sten bewoner gekregen. In bet jaar 1890 was de stijging buitengewoon groot (38 000), wegens de uitbreiding van do grenzen der gemeente. By bet begin van 1897 ontbraken er nog een kleine 3000Donderdag is de laatste daar- van verschenen. I 't Is maar jammer, dat aan het bureau j van het Bevolkingsregister niet meer is na te gaan wie die 500000ste is; deze had toch j zeker wel een souveniortje aan dit feit i verdiend. De «Vereeniging tot bevordering van liet vreemdelingenverkeer" te Amsterdam is bezig, i op verzoek van liet hoofdcomité voor de Kroningsfeesten, ecu comité te formeeren, i teneinde, een speciaal bureau in te richten, waar alle gasten die de Hoofdstad met de kroning bezoeken, zich kunnen vervoegen om logies. Het doel hiervan is, te verhinderen dat de vreemdelingen door allerlei partiou- lieien geëxploiteerd worden en tevens om de gasten 's avond in de stad to houden. Als men in aanmerking neemt, dat de huiels daar ter stede gezamenlijk slechts on geveer 2900 kamers hebben, dan valt het nut van deze poging in het oog. Na ruim 34-jarigen trouwen dienst werd aan een Gemeentebestuur bij Haarlem door oen zijner ambtenaren gevraagd, nadat hem i op zijn verzoek eervol ontslag gegeven was, om nog eenige dagen in de door hein te verlaten, doch nog niet door den opvolger te betrekken woning, te inogen verblijven. Dit werd toegestaan, mits door hem werd betaald een huur werd betaald een huur van 1'3 per week Krenteriger kan het bijna niet. Uit Zwolle wordt bericht, dat nog eiken j ochtend door liel'liebbeis wordt gezwommen en gebaad in het Zwartewater, niettegen staande het des nachts zóo vriest, dat de bruggen wit zien. Voor eenigen tyd deelden we mede, dat een onderw'yzer voor 15 cent per uur en per leerling les gul' en soms ëcn leerling tegelijk had, Ook m dit opzicht is het weer «buas boven baas," want liet Gemeentebe stuur van Sueek heeft, naar men aan de Zwolxche Crl. sebryft, dit record geslagen. Aan school 3 aldaar werd de rooster van werkzaamheden veranderd,waardoor het hand- werkonderwys buiten de gewone schooluren vielelke onderwijzeres kreeg daarvoor 5 lesuren. Het Gemeentebestuur heeft nu onlangs besloten hun daarvoor een vergoe ding van f25 per jaar toe te kennen, dat is dus 10 cent per uur Te Hcngeloo (O.) krijgen de onderwij zeressen daarvoor 5 X f20 f100, dus 4 maal zooveel, en tocli slaan beide gemeen ten ongeveer gelijk in grootte cn zielental. had liet baas moeten verzenden met een bij don burgemeester der gemeente aan te vra gen Bewijs van herkomst. Zelfs een brievenbesteller, die eenige post pakketten, waaronder zich ook een baas be vond, van een van Nijmegen komenden trein naar den tot vertrek naar Rotterdam ge- reedstaanden trein overbracht, werd op het perron door drie veldwachters aangehouden die den haas, met het oog op den gesloten jachttijd, in beslag namen en tegen den be steller proces-verbaal opmaakten. „Honneberg-Zjd e," alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en kleurig van 86 ct. tot 14.115 p. Meter eflen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca '240 versoh. quai. cn '2000 versch. kleuren, dessins, enz.) Franco en vr|J van Invoerrechten In linls. Stalen omme gaand. Dubbel briefporto naar Zwitseand. Zijde-Frlrieken G. Henneerg, (k. &k. Hoflever.), Zürich. Hoe gevaarlijk het is om den stoel achter iemand weg te nemen, wanneer deze even opslaat, is weder te Utrecht gebleken. Tijdens een bruiloftspartij aldaar had namelijk een der gasten iets voorgedragen, van welke ge legenheid een meisje, dat naast hem zat, voor de grap gebruik maakte, zonder dat hij zuiks bemerkte, zijn stoel achter hem weg te schuiven. Toen hij dan ook weder wilde gaan zitten, tuimelde hij tot groot vermaak der aanwezigen achterover op den grond, met het gevolg echter, dat hij eenige «ogen blikken later bewusteloos werd opgenomen en men genoodzaakt was de hulp van een geneeskundige in te roepen, door wien ver moedelijke hersenschudding werd geconsta teerd. Dat het van dat oogenblik met de pret gedaan was, laat zich denken. De Standaard maakt de opmerking, dat er in de Indische pensioenen te veel weelde heersebt en voert tot staving van haar be weren o. a. het volgende aan Een resident zou even f5000 pensioen krijgen, maar zit nu die resident nog drie J jaar bijv. in den Raad van Nederlandsch i Jndif, dan wordt deswege zijn pensioen bijna verdubbeld, iets waarvoor hij dan betrekke- i lijk een bagatel betaalt om voorts misschien I nog twintig jaren lang een pensioenverhoo- ging van f4000 a 15000 'siaars te genieten. Hooge tractementen in indië zijn noodig om tegenover de inlaudsche bevolking het aanzien van het moederland op te houden maar hieruit volgt in het minst niet, dat men daarom, ook in het. moederland terug keer'], op even hoogen voet pensioen behoeft te genieten. Bij het leger gaan de pensioenen in Indië zelden boven de f4000; waarom moeten zo dan bij de civiele ambtenaren tot 8, 9, 10 en 11 duizend gulden oploopen? Niet deugen en tóch goed Door bet toezicht op het Lager onderwijs werden onlangs te Hoogeveen twee school lokalen die als ongeschikt waren afgekeurd, verhuurd aan het Rijk, tot vestiging daarin van een Normaalschool üc maandelijksche Zendingsbidstond zal om 8 uur hier morgenavond gehouden worden in hel lokaal I)e Zaaier. Door Gedeputeerde Staten van Utrecht is benoemd tot plaatsvervangend lid van den Raad van beroep voor de Vermogensbelasting mr. A, W. van Beeck Calkocn, te Utrecht, en wel ten gevolge van de benoeming tot plaatsvervangend voorzitter van dien Raad van jhr. mr. A. Godin de Beaufort, te Maars- bergen. De Raadsvergadering, waarin o. a. in be handeling komt een herziening van de Ver ordening op de plaatslijke Inkomstenbelas ting, wordt in plaats van aanstaanden Dins dagavond gehouden Dinsdagmiddag half twee. Sedert 1 October zijn alleen aan de spoor wegstations te Amsterdam wel een veertig hazen in beslaggenomen, welke met de treinen werden aangevoerd. Reden hiervan was dat de jacht in Noord-Holland nog niet geopend is en het vervoer van wild verboden. Hier, in de provincie Utrecht, was de jacht wel geopend, maar wie nu daar een haas schoot en die aan familie ol kennissen elders verzond, had er niet voel pleizier van. De Rijkspolitie legde er beslag op. Men De Oclober-paardenmarkt wordt hier ge meenlijk op den 17den gehouden. Daar echter die datum dit jaar op een Zondag valt, is bepaald, dat bedoelde markt ditmaal op Zaterdag den löden zal worden gehouden en niet op Maandag den 18den, gelijk sommigen meenen. De keurmeester der visch verzoekt ons de aandacht van het publiek te vestigen op do verandering in het uur van keuring gebracht, i welke sedert hedenochtend aanvangt aan de markt des ochtends 9 uur. Visch vóór dat uur verkocht, is derhalve niet gekeurd en door I het koopen cn gebruiken daarvan stelt inun I zich bloot aan menige ziekte. I Men oische steeds inzage van het keur- briefje en lette vooral op den datum. De nieuwbenoemde opper brandmeester, de heer G. Prins, is thans aangesloten aan het stads-tclephoonnet, met nummer 13. Tot tijdelijk onderwyzer aan de school 1e soort, voor jongens (hoofd de heer C. J. van der Nagol) is aangestold de heer II. Frantzen, en aan de school 3e soort, Beek straat (hoofd de heer J. van der Jlorsl) als tijdelijk onderwijzer de heer R. Rappard en als tijdelijk onderwijzeres Mej. J. Ooert. Door do politie hier is Vrijdagavond op den Hof aangehouden een 12-jarige knaap uit Hardcrwyk, die voorgaf dat zijn ouders overleden waren en hij nu naar grootvader te Amsterdam op weg was. De kleine wandelaar werd liefderijk ver pleegd en toen naar zijn geboorteplaats te ruggeleid, waar bleek, dat zijn vader hein reeds bad doen signaleeren en moeder erg ongerust was. Wat er den knaap toe geleid heeft, de vrij lange wandeling grogtcndeels in den donker te ondernemen, is een raadsel. Door de politie is hier aangehouden F. W. van 1». die in het Politieblad was gesignaleerd omdat hij nog drie weken gevangenisstraf te goed had. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot reserve-sergeant de reserve-korpo raal J. Brevee, tot reserve-korporaal de ad- spiranten-vaandrig J. Nieuwennout en J. A. 1'. Boescbolen. By het 5e regiment infanterie hier zijn 30 miliciens van de lichting 1897 bevorderd tot milicien-korporaal. Door een der oud-leerlingen der Hoo- gere Burgerschool is aan die instelling ten geschenke gegeven een patroongordel van een der gesneuvelde troopers van Jameson, door hem na den slag bij Krugersdorp van den gesneuvelde afgenomen. Gistermiddag had op het Utrechtsche Sportterein een Voetbalwedstrijd plaats tus- schen het 2de elftal van »Quick" (Amers foort) en het 2de elftal van «Hercules" (Utrecht). «Quick" opende bij deze gelegenheid schit terend haar seizoen door «Hercules" met 41 goals te verslaan. Bravo De schildersgezellen-vereeniging «Door eendracht sterk" hield in caféBellevue weder een algemeene vergadering, die echter niet zeer druk was bezocht, waarover de secre taris Van Keulen zijn groot leedwezen uit sprak betoogend, dat het vooral voor ge huwden plicht was zich te vereenigen. In deze vergadering kwainde reeds door ons vermelde mededeeling in, dat. naai' aanlei ding van het verzoek der gezellen om loons- verhooging met 3 cent per uur, van de 15 patroons 5 vóór een uurloon van 15 ct., 8 vóór een van 14, en 1 vóór een van 16 ct. zich hadden verklaard. Waar nu bleek, dat de meerderheid der patroons was voor een loonsverhooging met 1 cent, besloot de ver- eeniging zich voorhands met een loon van 14 cent per uur tevreden te stellen. Besloten werd rechtspersoonlijkheid voor de vereeniging aantevragen, hetgeen noodig werd geacht met het oog op een aan den Gemeenteraad in Ie dienen verzoek om een subsidie in de kosten voor vakonderwijs. Toen nog vier nieuwe leden waren aange nomen en ae vergadering wasgesloten, deelde de Voorzitter, de beer T. L. Blok, mede, dat hij in den aanstaanden winter een cursus zal houden in hout-, marmer- en decoratie- schilderen. waaraan kan worden deelgenomen tegen betaling van een geringe vergoeding. Morgenavond om 8 uur zal in Café Suisse op plechtige wijze het nieuwe Vaandel voor de «Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" worden overgedragen aan het Bestuur dezer zoo terecht zoo populaire vereeniging. Het is zeer fraai doch men verzocht ons er nog niets van te zeggen evenmin als van de nummers van het programma der feestelijke bijeenkomst, dat dan ook op de uitnoodigingen blank is gelaten, om de ver rassingen nóg grooter doen zijn. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de advertentie in dit nummer van ue plaatselijke afdeeiing van den «Bond van Nederlandsche onderwijzers" be treffende de lezing, Zaterdagavond in De Arend te houden. En die belanghebbenden zijn allen, die in eenigerlei opzicht betrekking hebben op het Lager onderwijs, zoowel openbaar als bijzon der. Gaarne plaatsen wij een woord van hulde aan de executanten der Orgelbespeling met Zang, in de Sint-Joriskerk op 6 dezer ge houden, en welke door een belangstellend publiek van begin tot eind met stichting en gespannen aandacht gevolgdis. Als bijzonder treilend mogen wel de liederen der sopraan, mej. C. van C„ genoemd worden «Rinaldo" van Hiindel, «Litaney" van Schubert, «Gebet der Elisabeth" (uit Tannh&user) van R. Wagner, dan het lieflijke «Ik ken een lied" van De Mol, en vooral niet to vergeten het opgewekte slotnummer «Chant de Noël" van Adam. De orgelbegeleiding, in den aanvang mis schien iets te forscn, was verder in éen woord schoon. Voldoening gaven ook de nummers voor orgel, inzonderheid het heerlyke «Adagio" van Kern. Onze stadgenoot, de heer E.G. Dettmeyer, de zoo bekwqme organist der Sint-Joriskerkj heeft eer ingelegd met de uitvoering, die, geheel ten voordeele van kerk en diaconie, ook voor deze een goed klinkend en hoogst welkom resultaat heeft opgeleverd. Mejuffrouw Van C., die zoo geheel belang loos medewerkte, zij een hartelijk gemeend «tot weerziens" toegeroepen. Aangaande het concert door het «Udel- quartet" hedenavond blijkens een advertentie te UWecht te geven, aan welk kwartet de Wereldkroniek zelfs een hoofdartikel wijdde, schreef Van Millingen in het Handelsblad o. a: Een even talrijk publiek als de vorige maal woonde deze tweede soiree bij. Het succes was nog grooter en daar was alle reden voor, want de vier heeren die wellicht bij het eerste optreden in ons land wat ge- impressioneerd waren zongen nu veel gelukkiger on hadden nog meer natuurlijken humor. De kostelijkste parodie was het W-voller Weigesang, een zeer burgerlijke liefdesge schiedenis van een Wursthandler aus Wien met een W bij den aanvang van ieder woord, in den trant en stijl van Wagner's alliteraties gezongen, op motieven uit latere werken van dezen meester. Niet alleen wegens de geestige manier waarop deze muziek is aangepast bij den tekst, doch vooral om de talentvolle wijze van zingen en den schoonen stijl, zon der te veel overdrijving, doch waarbij de eigenaardigheden van de voornaamste Wag- nerzangers zeer juist werden geaccentueerd, acht ik deze vertolking in muzikaal opzicht het belangrijkst. De parodie op een oratorium (der Handscbyh, van Schiller) was niet min der geslaagd en prof. Udel gaf als solovoor dracht een keurig gezongen Weener Volks lid, eerst in ernstige» stijl en daarna met varianten in vroolijken trant. Hiermede toonde hij vooral zijr. groote zangkunst en voordracht. Verschillende extra-nummers werden ge vraagd, aan welken wensch gaarne voldaan werd. De opening der jacht op grof wild in de provincie Gelderland zal geschieden op Maan dag 8 November a.s. met zonsopgang, onder bepaling, dat die jacht wordt beperkt tot den tweeden en den vierden Maandag en de on middellijk daarop Volgende Dinsdagen en Woensdagen van iedere maand, waarin zij volgens bet Reglement op de uitoefening der jacht en vischerij, enz. wordt toegelaten, terwijl bedoelde jacht wordt gesloten op Woensdag 20 Januari 1898 met zonsondergang. Het telegraafkantoor te Barneveld, dat tot dusver ressorteerde onder het kantoor Amers foort, is sedert 1 October een zelfstandig kantoor geworden, terwijl thans tot directeur daarvan benoemd is de heer J. E. A. Post Uiterweer, directeur van liet Postkantoor aldaar. Tegen den wielrijder J. Klinkenberg, te Loosarecht, die een bond bezigde als «gang maker", is procesverbaal opgemaakt wegens het' plaatsnemen opeen met een hond bespannen voertuig. 'tls voor den man, die niet goed meer loopen kan, een heele slag. Bij de buurtschap Veen onder Hoogland is een begin gemaakt met den bouw van een halte-lokaaltje aan de lijn Amersfoort- Nijkerk der Ned. Centraal Spoorweg Maat schappij. Een groot gemak voor de bewoners en de bezoekers dier streek. Voor de benoeming van een hoofd der open bare Lagere school te Austerlitz zijn bij den Raad der gemeente Zeist aanbevoleu de heeren H. Hendriks, onderwijzer te Utrecht H. de Vries, onderwijzer te Vleuten; en E. G. Kobus, onderwyzer te Rotterdam. Openbare Verkooping van onroerende goederen door Notaris Van der Want te Amersfoort dd. 5 October 1897. No. 1. Het Heerenhuis «Rustoord" met schuurtje, erf' en tuin, aan den Eemnesserweg te Baarn, verkocht voor f7900. No. 2. Een huis, erf en tuin, aan de Oosterstraat te Baarn, verkocht voor f 650. Te zamen f8550. Amersfoort, Vrijdag 8 October 1897. Appelen f'3.a f'5.Peren f 2. A f 5. Zanaaardappelen f 1.60 a f2. Hoen dereieren T 4.50 a f'5.20 Eendeneieren f0.— a f0.— p. 100 st. Boter f 1.05 a fl.25 p. k. Kippen f0.60 a f 1. Kuikens fl.a f' 4.20 Piepkuikens f.020 a f 0.40 Ganzen f0.— f.O- a 0 Eenden f0.60 a f0.90 Hazen fl.50

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2