Donderdag 21 October 1897. No. 4712, 47e Jaargang. Binnenland. VERGIFT. Uitgave A. H. VAN CLE EPF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ4.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Wet van den 2. Juui 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan p. van den IIOVEN en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend om eene brood- bakkerij opterichten in het perceel, alhier gele- genaan de Vijverstraat wijk F. No. 345, kadas traal bekend onder sectie E. No. 517 en dat door hen aan S. van de KLASHORST en zijne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend om een vloosclihouwerlj opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Scberbierstraat wijk A. no. 299, kadastraal bekend onder sectie E. No. 1858. Amersfoort. 18 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Fioaucieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. In de Vragen des Tijds heeft prof. Van Geer, naar aanleiding van het aangenomen ontwerp, het beheer der gemeentelinanciën ter sprake gebracht, doch zich bepaald tot een onderdeel der quaestie en wel tot de vraag of de wijze, waarop volgens het be staande recht de gemeentefinanciön worden beheerd, voldoenden waarborg aanbiedt voor een richtig beheer, en, zoo dat niet het geval blijkt te zijn, welke weg dan moet worden ingeslagen om dat doel te bereiken. Prof. Van Geer denkt niet bijzonder gun stig over de wijze waarop het financieel beheer in de verschillende gemeenten wordt gevoerd. De Gemeentewet legt de geheele macht nopens het financieel beheer, de be grooting, het invoeren, wijzigen of afschalfen van plaatselijke belastingen bij den Raad onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Alleen bij geschil of in buitengewone gevallen wordt de Koninklijke goedkeuring ingeroepen. Als Raad en Gedeputeerde Staten het eens zijn, dan kunnen zij de zaken mei. elkander juist zoo regelen als zij verkiezen. Volgens den hoogleeraar is hierin geen waarborg voor een richtig financieel beheer gelegen, wijl in de meeste gemeenten noch de speciaal daarvoor aangewezen wethouder, noch de Feuilleton. 62.) Wat zou er toch wel in het hoofd van mijn heer omgaan mompelde hij. Hij ziet er uit als iemand, die wanhopig is. Dat komt alleen van het huwelijk. Vroeger kende mijnheer geen zorgen. Hij schilderde overdag en 'savondsging hij vroolijk uit, maar nu. Ja, ik heb het wel altijd gezegd, de vrouwen brengen het on geluk in de wereld. 's Ochtends vijf uur kwam Max thuis. Urbran en de meid sliepen geen van beiden hoorde hem den sleutel in het slot steken. Hij begaf zich terstond naar de slaapkainor waar hij zich opsloot. Het was inderdaad verstandig van hem, zich voor zijn bediende te verbergen, want hij zag er uit als een geest. Gekleed wierp hij zich op het bed en wachtte zoo den dag af. Weldra viel het zonlicht door de vensters naar binnen, maar de sohoone lentemorgen miste ge heel zijn uitwerking op Max. Toen hij zijn be diende hoorde naderen, sprong hij op. Urban zag zijn meester treurig aan en vroeg of deze hem iets te bevelen had, waarop Max antwoordde Neen, dank je. Den geheelen voormiddag bleef Max in doffe verslagenheid op een stoel in de slaapkamer zitten. Tegen twaalf uur werd de deur geopend en op den drempel vertoonde zich Dolores. Een glimlach speelde om haar lippen, maar bestierf financieele commissie als specialiteiten op dit gebied zijn te beschouwen. Ook bij de Gedeputeerde Staten heeft men den waar borg niet, die het Rijk geeft, wijl het slechts van het toeval afhangt ot onder hen een financieele deskundige voorkomt. Wanbeheer kan niet uitblijven en hoe het er dikwijls mede gesteld is, bleek in de laatste jaren bij menig sterk sprekend, waarschuwend voorbeelden zulk wanbeheer kan jaren lang verborgen blijven bij een soortgelijke regeling. Daarna komt hij tot de regeling der in komstenbelasting of den hoofdelijke» omslag de hoogste iinanciekunst der Gemeentebe sturen. om een uitdrukking van prof. Bnvs te gebruiken. Uit hetgeen prof. Van Geer er over schrijft, blijkt dat hij een groot tegenstander is van het beginsel van pro gressie, dat bij deze belasting in de meeste gemeenten wordt gehuldigd en wel omdat daarbij altijd willekeur voorkomt. Bij pro gressie wordt gebroken met een evenredige heffing, de eenige waarbij administratieve willekeur is uitgesloten, gelijk de hoog leeraar mede tracht te bewijzen met een betoog van Léon Say, daarbij de opmerking voegende dat de Minister Pierson bij de samenstelling zijner belastingwetten dit advies van zijn voormaligen ambtgenoot in den wind geslagen heeft. De nieuwe wet heeft, naar hij voorts doet uitkomen, aan deze hoogere Iinanciekunst der gemeentebesturen den genadeslag ge geven, daar men voortaan (altijd na 4901) inkomstenbelasting meer zal mogen hellen naar willekeurigen maatstaf. De Ge-"* kozene onafhankelijk van de periodieke volks- meentebesturen worden gebonden aan het zoogenaamde Benthamsche stelsel, waarbij, na aftrek eener vaste som, evenredige helling plaats vindt. Al erkent de hoogleeraar dat het moeilijk is aan te wijzen, hoe hier verbetering is te verkrijgen zoowel in beheer als contröle, toch geeft hij eenige middelen aan die hiertoe kunnen leiden. In de eerste plaats moeten alle uitgaven, die het gevolg zijn van Rijkswetten, voor rekening van het Rijk worden gebracht en in de eerste plaats alle uitgaven voor open baar onderwijs, zoowel Hooger, Middelbaar als Lager. Dan zullen niet alleen de regeling der bezoldigingen, maar ook de benoemingen onttrokken worden aan de wisselenden Raad. Ook de regeling der pensioenen wenscht hij bij 't Rijk gebracht te zien zien. Voor de overblijvende Gemeente-ambtenaren kan een toen zij haar echtgenoot goed aanzag. Max had zijn rok, vest en boord afgeworpen, zijn overhemd opengerukt en zoo zat hij daar, rnet verwarde haren, doodsbleek gelaat, koorts achtig gloeiende oogen en half ontbloote borst. Werktuiglijk kwam Dolores een paar schre den nader, maar Max strekte de hand afwerend it en riep: Blijf daar staan. Hetgeen wij elkaar te zeggen hebben, kan beter op een afstand gehoord worden. De jonge vrouw streek zich met de hand over het voorhoofd, waarop het angstzweet parelde ep zeide met tooulooze stem Ik wist, dat je zoo tot mij spreken zoudt. Max lachtte spottend. Je wist, dat ik zoo tot je spreken zou, her haalde hij, des te beter, dan zal je je ant woord ook al vooraf overwogen hebben, niet waar De jonge vrouw stond met gebogen hoofd Spot niet, Max, zeide /.ij op smeekenden toon, ik weet, dat de sohijn tegen mij is, en ik ben verloren, wanneer jo mij niet gelooft. Welke leugens wil je dan vertellen vroeg hij. Dolores richtte zich eensklaps in haar volle lengte op; haar donkere oogen zagen den echt genoot dreigend aan. Geen beleedigingen, Max, zeide zij dof. Wan neer je mij niet wilt gelooven, dan ga ik heen mijn goweten is zuiver en dat zal mijn troost wezen. Max schrikte. Zij dreigde heen te gaan! Hij had wel besloten, haar rekenschap te vragen, maar aan de mogelijkheid van een scheiding had hij in het geheel niet gedacht- algemeen geldende pensioenregeling worden vastgesteld, waarbij de pensioenen door het Rijk worden voldaan, terwijl de bijdragen uit de Gemeentekas aan de Schatkist worden overgedragen. Door bet geheele politiewezen bij 't Rijk te brengen, zal men de Gemeentekas mede van een drukkende uitgave ontheffen. Is dit eenmaal geschied dan zou men verder, door hel Personeel bij deGerneenten over te brengen, de moeilijkheid ontgaan, verbonden, aan het voorsl ellen van plaatse lijke inkomstenbelastingen. Vroeger of latei- moet het er toch toe komen, trots de regeling van het nieuwe kiesrecht, 't welk thans vaster dan ooit aan belasting is vastgeklonken Zulk een regeling kan echter niet anders dan tijdelijk zijn, want steeds sterker zal de drang zich openbaren om het Kiesrecht vrij te maken van eiken band met belasting betaling, en is hij weggenomen, dan kan de overgang gemakkelijk plaats hebben. Vermogens- en Bedrijfsbelasting, omgezet in een algomeene Rijksinkomstenbelasting; overgang van het Rersoneel naar de Ge meenten dat is waarlijk geen nieuwe op lossing. Er zal echter nog altijd genoeg voor de Gemeenten overblijven, 't welk een behoor lijk beheer en toezicht eiseht. Het middel, 't welk de schrijver hier aan de hand doet, is nieuw, te wetende aanstelling van zelf standige wethouders, gekozen niet uit, maar we door den Raad. Waar de Raad de vrij heid heeft de wethouders te kiezen buiten den Raad, heelt hij ruimer keus en wordt de ver stemming. Meerdere zelfstandigheid zou daar door bevorderd. Het Dagelijkscli Bestuur zou staan tegenover den Raad als het Ministerie te genover de Vertegenwoordig'ng. Zijn taak zou zijn voordragen zonder meestemmen, terwijl het recht van amendement en contröle aan den Raad zou blijven. Een betere bezoldiging zou hiermede gepaard moeten gaan, maar deze uitgave zou in 't oog van den schrijver licht te dragen zijn tegenover de besparing, die het gevolg zou zijn van een meer stabiel financieel beheer. Wat er zou moeten ge beuren als de Raad, een anderen koers uit willende, de wethouders aan den dijk zette en nieuwe koos, en of het de bedoeling is de oud-wethouders te pensionneeren, even als zulks met de oud-miuisters het geval is, meldt de hoogleeraar niet. Dit zou voor de Ge meenten nog wel eens een financieele last post kunnen worden. Zou je mij zonder gewetenswroeging kunnen verlaten vroeg hij. Ik ben geen vrouw die zich vernederen kan tot de slavin van haar echtgenoot, ant woordde Dolores. Misschien heb ik je door daden, die voor je geheim moeten blijven, meer bewijzen van liefde gegeven dan gij vermoedt. Ik bemin je, Max, en wanneer je mij door een onverdiend wantrouwen krenkt en mij noodzaakt je te verlaten, dan zal je mij tot het onge lukkigste wezen ter wereld gemaakt hebben. Moet ik mij dan prijsgeven aan den spot van de buren en de dienstboden riep hij uit. Je brengt een geheelen nacht door buiten de echtelijke woning, komt met een glimlach om de lippen thuis, de menschen halen spottend de schouders op en ik ik zou je zeker met open armen en een kus moeten ontvangen Dolores naderde haar gemaal en legde de han den op zijn schouders. Zij keek hem vlak in de oogen en het was alsof haar blik tot in zijn hart doordrong. Heb je mij niet vóór ons huwelijk be looft, dat je niet zoudt trachten in mijn ge heimen door te dringen? vroeg zij. Ik ben helaas zoo onvoorzichtig geweest een belofte te doen, die ik niet kan houden, ant woordde hij. Wil je dan, dat ik met mijneer als echtgenoot zal laten spelen Nogmaals herhaal ik je, dat ik niets gedaan heb in strijd met je eer als echtgenoot, zeide Dolores. Eensklaps haalde Max den juweelen ring uit zijn zak en hield dien onder de oogen zijner vrouw. En deze kostbare ring vroeg hij, hoe is die in je bezit gekomen? Hoe komt gij aan dien ring stamelde Dolores. Ook zou prof. Van Geer het toezicht op de Gemeentebesturen willen ontrekken aan Ge- puteerde Staten. Door de aanstelling van een provinciaal college, uitsluitend belast met het toezicht of de gemeentefinanciën zou een goed toezicht kunnen worden verkregen. Dit col lege zou dan voor de Gemeente zijn wat de Rekenkamer is tegenover het Rijksbestuur. De taak van dit college zou bestaan in de contröle der gemeente-rekeningen, terwijl de begrootingen vooraf aan zijn goedkeuring zouden moeten worden onderworpen, zoomede alle verorderingen van financieelen aard. Plannen van geldleeningen zouden door al- gemeene regelen moeten gebonden zijn, die voor alle Gemeenten in het Rijk golden, zoo dat niet meer zou kunnen voorkomen, dat een leening, die in de eene Provincie geen genade vindt, in de andere onvoorwaarde lijk wordt goedgekeurd. Een dergelijke regeling moge inbreuk maken op de autonomie der Gemeentebestu ren, zij zal volgens prof. Van Geer aan de burgerij de noodige waarborgen geven, dat geen hooger offers worden gevergd dan noodig is en dat de beschikbare inkomsten overeenkomstig hun doel worden besteed. Het beheer zou voorts komen in handen van deskundige personen, en dan zullen vei-schijnselen, die zich nu telkens voordoen, verdwijnen, wanneer de oorzaak van het kwaad is opgeheven. «Mochten deze gevolgen zich openbaren," aldus besluit de schrijver zijn artikel «dan is de hervorming, hoe ingrijpend ook, volkomen gewettigd". Rij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer der wetsontwerpen tot vaststelling van de Indische begrooting voor 1898 werden o.a. de volgende opmerkingen gemaakt. Van verschillende zijden werd opgemerkt dat de oorlog met Atjeh een kanker voor de Indische financiën mag genoemd worden. Men wenschte zeer, dat middelen gevonden zullen worden om aan dien oorlog zoospoe- dig mogelijk een einde te maken, maar ont veinsde zich niet, dat voorshands no^ wel groote uitgaven noodig zullen zijn. Een lid betoogde dat, wanneer het volhouden van dien oorlog voor de eer van Nederland gevorderd wordt, de kosten daarvan ten laste van het moederland behooren te komen. Verschillende middelen om in den linancieelen toestand ver betering te brengen, werden aan de hand gedaan. In de tweede plaats werd van verschillende Ik vond hem op den grond in je kamer, waar je hem verloren of achteloos neergeworpen hebt, antwoordde Max. Ik wil weten wat dat voor een ring is en hoe je er aan komt. Dolores stond eenige seconden besluiteloos, maar haar aangeboren wilskracht en vastbera denheid overwonnen weldra haar aarzeling. Hoe deze ring in mijn bezit gekomen is, kan ik je niet zeggen, zonder je mijn geheim mee te declen, zeide zij. En dat wil je niet doen Ohet is ook te interessant., geheimen te hebben voor den echtgenoot en te zien hoe hij zich foltert en kwelt en van onrust bijna waanzinnig wordt. Verlang er niet naar, mijn geheim te kennen, Max, zeide Dolores bitter, want dan zou je even ongelukkig zijn als ik soms ben. Geloof aan mijn eed van getrouwheid en laat mij bij je blijven, of veroordeel mij uls een schul dige en ik zal heengaan. Dolores kruiste du armen over de borst, boog het hoofd en wachtte in die houding kalm en gelaten zijn besluit af. Max zag zijn vrouw in hot. beeldsehoone ge laat. llij ontdekte de tranen, die langs haar donzige wangen vlooiden en zijn liefde dreef hem met onweerstaanbaar geweld tot Dolores aan. Hij knielde voor haar neer en sloeg zijn ar men om haar middel. Al zou de geheele wereld tegen je zijn, riep hij uit, ik bemin je met al de kracht mijner ziel. Dolores richtte hem op, omhelsde en kuste Wordt vervolgt!).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1