Donderdag 11 November 1897. No. 4718, 47e Jaargang. VERGIFT. Ditgave firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels CO cent elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 50 Tcleplioon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95); Brengen ter kennis van het publiek, dat door ben aan L. DIJKGRAAF en zijne rechtverkrij genden vergunning is verleend o-n een petro- ieum-motor te plaatsen in het perceel, alhier ge legen aan de Breedestraat, wijk I. No. 155, kadastraal bekend onder sectie E. No. 3374. Amersfoort, den 8. November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteuge ling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van II. G. BOSSELAAR in het perceel wijk D. no. 374 aan de Bloemendaalsche straat alhier. Amersfoort, den 9. November 1S97. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER der GEMEENTE A- MERSFOORT brengt ter kennis van belangheb benden, dat op den 18 en 19 Novembera.s. door de troepen van het 5e Regiment Infanterie op de terreinen der Legerplaats bij Zeist eene oefening in het gevcclitsschieten zal worden gehouden waarbij met scherpe patronen wordt gevuurd. Het schieten zal plaats hebben van ongeveer 9 uur v.in. tot 2 n.m. in de richting van N.W. naar Z.O. Het terrein ten O. en ten Z. der legerplaats voornoemd zal dientengevolge op die dagen en gedurende die uren onveilig zijn. Op de toegangswegen zullen, op onderlinge afstanden van p.m. 1000 M.. palen geplaatst wor den, waaraan een rood vlagje en eeD plankje met het opschrift „onveilig". Amersfoort, 10 November 1897. De Burgemeester voornoemd. F. D. SCHIMMELPENNINCK. Feuilleton. Het is iny een genot, de gehuwde vrouwen te zien lijden en verteren van jaloezie, veryolgde Benedicta. Mogelijk vind ik daarin zekere be vrediging, voldoe ik aan een gloeiende wraak zucht tegen de geheele wereld. Haar wangen werden hoogrood gekleurd en haar oogen straalden van geestdrift. Zij dacht aan Eraser, die haar op éen enkele beschuldiging meedoogenloos had verstooten, zonder haar zelfs het recht toe te kennen, zich te verdedigen aan het noodlot, dat haar van het stille huwe lijksgeluk had verstoken. In baar toom was zij nog schooner dan gewoonlijk en de bojaar had zien wel aan haar voeten willen werpen om haar te aanbidden als een godin. Er ontstond een korte pauze en toen Gojo- wicz een weinig tot kalmte was gekomen, her nam hij Er zal mij dus niets overblijven dan te huwen, opdat gij, om mijn vrouw ijverzuchtig te maken, aan mijn liefde gehoor zult schenken. Goed, antwoordde Benedicta, trouw, trouw, mijnheer Gojowicz, dan zal ik ook uw vrouw ijverzuchtig maken. De bojaar deed moeite te glimlachen, n het gelukte hem niet. Zijn opgewondenheid bracht hem schier buiten adem. Benedicta merkte dat zeer goed op, maar toch bleef zij even spottend koel en onverschillig. Gojowicz oordeelde het verstandig, nu maar afscheid te nemen hij kuste de fijne, blanke hand der schoone vrouw en fluisterde nog De Burgemeester der hoofdplaats van een der kiesdistricten heeft zich tot den Com missaris der Koningin in de betrokken pro vincie gewend met de vraag, of de kosten der stembiljetten, die aan de verschillende Burgemeesters in het district werden toe gezonden door den Burgemeester van de hoofdplaats, moeten komen ten laste van die hoofdplaats dan wel of zij moeten worden gedragen door elk der betrokken Gemeenten voorzooveel haar aandeel betreft, of dooi den Burgemeester in privé. De vraag tot de betrokken Gemeentebesturen gericht of zij bereid waren een gedeelte der onkosten te bestrijden, werd deels bevestigend, teudeole ontkennend beantwoord. De Commissaris der Koningin onderwierp de vraag aan het oordeel van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Deze gaf met verwijzing naar art. 205k der Gemeentewet beslist te kennen, dat de kosten gedragen moeten worden door de hoofdplaats van liet kiesdistrict. Het college van Burg. en Weth. der be trokken Gemeente (de hoofdplaats van bet kiesdistrict) kon zich met (le zienswijze van den Minister niet vereenigen en weigerde een mandaat af te geven voorde uitbetaling van drukloon van geleverde sternbiljetten, op grond, dat art. 70 der Kieswet niet be paalt wie de kosten rnoet dragen en art. 205k der Gemeentewet voor dit geval zijns inziens niet van toepassing moet worden geacht. In bovenbedoeld geval zoo merkt de berichtgever van bet weekblad van J. Op- penheim, waaraan wij dit ontleenen, bierbij op is voorzien bij art 225 der Gemeente wet. Blijven B. en W. weigeren bedoeld bevelschrift af te geven, dan kunnen Gedep. Staten, na den Gemeenteraad te hebben ge hoord, de betaling bevelen. De redactie is bet zonder eenig voorbe houd met den Minister eens. Het is waar, dat art. 205k der Gemeentewet slechts ten laste der Gemeente brengt de kosten der verrichtingen, waarvoor haar bestuur beeft te zorgen, doch zij meent, dat hier aan het woord «bestuur" niet de beperkte beteekenis van art. 420 al. 4, maar de meer uitge breide van art. 1 is te geven, zoodat ook de kosten, voortvloeiende uit de werkzaam- Dus ge wilt de mijne niet worden, zelfs niet mijn echtgenoote? Ik ben rijk, zeer rijk. Benedicta haalde minachtend de schouders op en sprak op een toon, die den Rumeniër tot vertwijfeling bracht: Heb ik u daarnaar gevraagd, mijnheer Gojowicz? Met een beleefde buiging, hoewel hij innerlijk kookte van woede, verwijderde zich de bojaar. Toen hij het vertrek verlaten had, nam het gelaat van Benedicta een geheel andere uitdruk king aan en met een gebaar van ongeduld riep zij uit Zal ik dan altijd en eeuwig hetzelfde moe ten aanhooren? Welnu, het zij zoo. Ik ben schoon en ik ben een kunstenares, maar wat baat het mij Vindt mijn arm hart vreugde en geluk Neen, het is ledig in mijn binnenste, troosteloos ledig. De kamenier trad binnen en overhandigde haar meesteres een visitekaartje. Kan ik dan geen oogenblik alleen blijven? riep Benedicta verdrietig uit. Wie is daar nu weer Ik weet het niet, ik zie dien heer heden voor het eerst. Benedicta wierp een blik op het kaartje en las: „Adrian Fels. Tooncelspcler aan den Stads schouwburg to Königsberg." Zij mompelde Aha, dat is de jeune premier, die bij ons als gast zal optreden. Als kunstbroeder dien ik hem wel te ontvangen. Tegen de kamenier ging zij voort: Laat mijnheer binnenkomen. Het meisje snelde heen. Wat. zal de nieuwe collega zeggen? sprak Benedicta, terwijl haar gelaat duidelijk verveling uitdrukte. heden, waarmede de Burgemeester alleen is belast, door de Gemeente moeten worden gedragen. Of echter art. 225 hier terstond toepassing kan erlangen, hangt af van de vraag of de bedoelde kosten reeds op de Begrooting voorkomen. Is dat niet het geval en wil de Raad de Begrooting niet daarmede aanvullen, dan zal aan de toepassing van art. 225 die van art. 212 moeten voorafgaan. Jl. Zaterdag hield de «Liberale Unie" haar algcineene vergadering te Amsterdam. In zijn openings-toespraak herinnerde de voorzitter, mr. Fokker, er aan, dat de laatste vergadering door het vaststellen van haar programma's van hervorming en van urgentie blijk gaf van vertrouwen in de toe komst der Unie. De strijd, daaraan verbonden, was deels principieel, doch vond ook zijn ooi-sprong in beschouwingen van opportuni teit en partij tak lick. Die besluiten beschaam den ile verwachting van scheiding, doch ver oorzaakten een opschuiving naar links; liet aantal geestverwanten van de Unie in de nieuwe Kamer is «rooier dan in de oude. De uitslag der verkiezingen heeft de over tuiging versterkt, dat de Unie den juisten weg heeft ingeslagen, en alle beschikbare kracht moet bij voorkeur worden aangewend om door versterking en propaganda, woord en schrift de democratische beginselen meer ingang te doen vinden. De uitslag der ver kiezingen had het optreden van !>et huidige Kabinet tengevolge waarin liet vooruitstre vende element sterk vertegenwoordigd is, en dat nuttig, vruchtbaar en krachtig werkzaam kan zijn tot oplossing van veel, dat op afdoening wacht, waaronder leerplicht en weerpliclit met voldoening werden aan getreden en welker invoering met onge duld worden verbeid. Naar de overige ook in do Troonrede aangekondigde wetsvoor- drachten wordt reikhalzend uitgezien, niet het minst ook naar de voorstellen tot ver zekering van den werkman tegen ouderdom en invaliditeit. Blijvo dus de Liberale Unie ijverig propaganda maken voor baar pro gram en de besluiten der vorige vergade ring handhaven, ook met betrekking tot een bevredigende oplossing van de kiesreeht- qutestie. Tot Bestuursleden, in plaats van de vier niet verkiesbare leden de heeren Borgesius, Van Hainel, Macalester Loup en Rink, wer den gekozen de heeren mr. J. Krusoman van Amsterdam, mr. 11. Krabbe van Groningen, N. Bogaerdt van Krimpen aan de Lek, en O. A. Zelvelder van Utrecht. Uit het jaarverslag van den Secretaris bleek o. a., dat de Liberale Unie op dit oogenblik telt 79 aangesloten kiesvereenigingen met ongeveer 10000 leden, waaronder drie cen trale kiesvereenigingen, te zamen ongeveer 40 afdeelingen tellende, zoodat de Unie in plus minus 120 plaatsen des lands vertegenwoor digd is. Het Bestuurslid Teilegen besprak hierna het woningvraagstuk als onderwerp van wet telijke regeling. Mr. Fokker zeide aan het slot der verga dering, het voorzitterschap der Liberale Unie neder te leggen, aangezien hij dit onveree- nigbaar acht met het lidmaatschap der Tweede Kamer. Daarna is de vergadering gesloten. De alom bekende, veelgeroemde. Holland- sclie zindelijkheid loopt grooten kans om te Rotterdam een gevoeligen knak te krijgen. Het Dagelykseh Bestuur in aanmerking nemend dat door de wekelijks terugkeerende schoonmaak manie liet zand tusschen de kei en en klinkers wordt weggeschrobd,watten gevolge heeft, dat de Gemeente telkens komt voor hoogst kostbare reparatiën heeft aan den Gemeenteraad voorgesteld om in de nieuwe Verordening op de straatpolitie'het sch robben en spoelen der straten te verhie len. In het prteadvies wordt er op gewezen, dat in het buitenland ook nooit de straten geboend worden. Naar aanleiding van bet veelvuldig voor komen van aaneen geplakte ongelijke helften van een muntbiljet, en de vraag, hoe daar mee te handelen, ontving de Zwolsche Cl. van alleszins bevoegde zijde de volgende mededeeling Do houder van de twee aan een geplakte, verschillende helften wende zich tot den agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, die, is hem de houder der an dere helften reeds bekend, beide belangheb benden zal helpen en, als zulks nog niet het geval is, aanteekening houden zal van het geen hem is medegedeeld. Het O. M. bij de rechtbank te Zutphen eisclite tegen een borstelmaker te Aalten, Natuurlijk weer het oude liedje dat hij met veel lof over mij heeft hooren spreken, dat het hem verheugt met mij kennis te maken, dat hij het als een eer beschouwt, aan mijn zijde op te treden, en meer dergelijke ba laliteiten. Fels trad binnen. Hij was onberispelijk ge kleed, boog diep en sprak de actrice onder har telijke, maar niet overdreven bewoordingen toe. Benedicta antwoordde zeer vriendelijk en daarbij zagen zij elkaar langer aan, dun eigenlijk wel noodig was. Een zei. zarae gelijkenis ïTi hun gelaatstrekken had vgn weerszijden hun aandacht getrokken. Inderdaad, zij vermoedden niet hoe zouden zij ook dat zij kinderen van denzelfden vader Het duurde niet lang of Benedicta en Adrian waren in een druk gesprek gewikkeld dat voor het grootste gedecBe over tooneelzaken handelde. Adrian had in de afgeloopen vier jaren veel ge leerd en was een verdienstelijk jeune premier geworden. Zijn jeugd in aanmerking genomen, kon hij het aan het tooncel nog zeer ver brengen. Te Königsberg had hij reeds zooveel opgang gemaakt, dat men te München over hein had hooren spreken en vandaar was het voor zoogoed als zeker aan te nemen, dat hij er aan het Hof theater vast verhonden zou worden. U is in de laatste jaren in Noord-Duitsch- land geweest, nietwaar vroeg Benedicta. Ik heb vandaar ook meermalen aanbiedingen ge kregen, maar men wil mij hier niet laten gaan. Gij inoogt München ook niet verlaten, mejuffrouw, zeide Adrian. Wanneer men de verklaarde ^ieveling van een zóo moeilijk te voldoen publiek is, dan mag men dat publiek niet lichtzinnig den rug tockeeren. Wat mij be treft, ik moet u bekennen.dat ik zeer naar mijn ge liefd Beieren verlangd heb. In Noord-Duitsch- land heer8eht wel een aangename verstandhou ding, men wordt er goed behandeld, de men- sehen zijn er zeker niet kwaad, maar in den omgang zijn zij voor ons Beieren wel wat stroef, daar ontbreekt de hartelijkheid, die men hier zoo algemeen aantreft. De Noord-Duitschers mcenen het wel even goed, maar zij laten het minder blijken. Ik had de eerste blauw-en-witte grenspaal, die ik zag, wel willen omhelzen. Nauwelijks had Adrian uitgesproken of de kamenier trad binnen en diende baron Von Erl- bach aan. De jonge tooneelspeler sidderde eensklaps toen hij dien naam hoorde. Het was immers een baron Van Erlhach ge weest, die de schijndoode Gabrielle op het dorps kerkhof had laten begraven. Sedert vier jaren zocht Adrian naar een ba ron, die dezen naam voerde en nu zou hij door een toeval hier zoo iemand ontmoeten. Hij haalde echter terstond mismoedig de schouders op. Hot was immers slechts een vaag vermoeden dat de Erlbach, die zich bij Benedicta liet aandienen, dezelfde zou zijn, die destijds met Gabrielle op reis was geweest. Niet tegenstaande dat zag Adrian vol spanning naar do deur waardoor de bezoeker moest binnen treden. De baron is een van mijn beste vrienden, zeide Benedicta tegen hem. Hij is een bewonde raar van de tooneelspeelkunst, zooals men er in onze practische eeuw niet veel meer vindt. liet zal mij aangenaam zijn, met den baron kennis te maken, zeide Adrian plichtmatig. De baron trad binnen. Hij was een lang, slank man, met zwart haar en een bleek gelaat, dat weinig aantrekkelijke had. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1