Stadsnieuws. Ingezonden. wegens oplichting 0 maanden gevangenisstraf. Beklaagde had bij een landbouwer te Lichtenvoorde een bankbiljet van f 100 ge wisseld, welk biljet echter later bleek uit een courant te zijn geknipt. Om aan het. stuk een schijn va» echtheid te geven, had hij achterop het biljet een plak/egel geplakt en daarop geschreven «Gezhn en goedgekeurd, Pierson." Geeft niet aan bedelaars! Ken opmerkelijk geval deed zich aan een politiebureau te Amsterdam voor. Twee agen ten brachten bij den inspecteur een vent als een boom, die op zijn borst een papier droeg«Blind maar die gesnapt was, «lat hij doodkalm een courant las «Go zijt dus niet blind?" vroeg de inspec teur. «Ikke? In 't geheel niet, Goddank »Zooo maar waarom loop je dan zoo stumperig langs de straat met een hond »0, ja, ziet 11 dat is, omdat ik hondjes dresseer, hoe ze een blindeman moeten leiden 1" Naai- men aan liet Haugsclie Dagblad meldt, bestaat er niet de minste reden om aan te nemen dat het Reservekader in een afzonder lijk gebouw te Delft, Haarlem of elders zal worden gehuisvest en «lat het een afzonder lijke opleiding zal ontvangen, gelijk reeds door enkele bladen gemeld werd. Wanneer de wet op den persoonlijken dienstplicht tot stand komt, zal ook de toelating tot het Reserve kader. de opleiding, bevordering enz. een groote wijziging ondergaan. De volgende zonderlinge advertentie komt voor in een der Frankfurter bladen Wie neemt da vervaardiging op zich van 1 millioen in Hollandsche muntbiljetten van 2';'o guldeu? Aanbiedingen onder L. N. aan het advertentie-bureau A. de la Mar Azn., Amsterdam. Een koopman uit Kaldenkirchen kocht te Utrecht '27 vette varkensde geslachte dieren zouden over Emmerik naar Gotha vervoerd worden. Daar te Emmerik de grenzen voor de invoer van varkens gesloten zijn, moesten echter de varkens naar Utrecht terug. Nu werden zij over Kaldenkirchen naar Essen gezonden, om daar verkocht, te worden, om dat het vervoer naar Gotha te veel tijd vor derde. Daar het vleesoh in waarde ver minderd was, verboden de autoriteiten te Essen «l«-n verkoop, zoodat het vleesch weer naar Kaldenkirchen terugmoest. Daar werd het vleesch voor het. gebruik afgekeurd en de heele partij die een waarde van 8000 Mark had. voor 80 Mark (18 Gulden) ver kocht. In de nalatenschap van een onlangs te Oostilongi-radc-el overleden persoon, die een kerkelijke betrekking bekleedde, werden niet minder «lan 1000 halvecent- en 2000 centstukken gevonden. Zij waren opzettelijk door Item ingewisseld en opgezameld om zooveel mogelijk te bevorderen, dat er in de kerk geldstukken van meer waarde zouden worden gecollecteerd. Een ander ingezetene van dezelfde ge meente, mede onlangs overleden, Het een hoeveelheid gouden tientjes na, zón groot, dat er ruim een deciliter tnede kon worden gevuld. Dat mr F. D. graaf Schimmelperininck on de heer Scheltus Dinsdagmiddag niet tegen woordig waren bij de Raadsvergadering in welke beslist zou worden over de verhoo ging hunner jaarwedden, zal wel niemand hebben verwonderd. De overige leden waren allen aanwezig bij deze openbare zitting, wel ke werd gepresideerd door den oudsten Wet houder, den heer E. L. Visser. Bijna tien minuten lang las jhr. mr. Sand- berg de notulen der zeer lange vergadering van 26 October en zeven minuten nadat de ze waren gearresteerd, keerde de Vroedschap huiswaarts. Op het request van den hoofdagent De Ja ger om verhooging zijner jaarwedde, dan wel toekenning eener personeele toelage, hadden B. en VV. geprseadviseeru om aan requestrant een persoonlijke toelage toe te staan van f50 per jaar; z. h. st. werd besloten conform dit prseailvies te handelen. Evenzeer werd z. h. st. overeenkomstig het preadvies van B. en W. besloten aangaande het request van de Amersfoortsche Schutte rijkader Vereeniging «Broederschap" en haar f 50 toegestaan om daarvoor medailles te koo- pen voor de «loor haar in dezen winter te houden schietwedstrijden. En ten derde malgji werd z. h. st. beslo ten om, conform het advies der commissie, bestaande uit de heeren Gerritsen, Hamers en mr. Van Zijst, de jaarwedde van den Burgemeester te verhoogen tot f2400 en die van den Secretaris tot t 2000. Ingekomen wareneen missive van Gede- deputeerde Staten houdende goedkeuring van het besluit tot verhooging van jaarwedden van onderwijzend personeel aangenomen voor notificatieeen voorstel van mr. Prik ken tot herziening van de Verordening rege lende de samenstelling en den werkkring van de plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs aan de Schoolcom missie om advies; een schrijven van de plaatse lijke Schoolcommissie houdende mededeeling van het periodiek aftreden op 31 December van haar li«l den heer G. J. Ruijs zal in een volgende vergadering worden afgedaan. Hierna vroeg mr. H e y 1 i g e r s het woord naar aanleiding van het niet-uitvoeren van het Raadsbesluit van 21 Januari 1895 om trent de boomrooiing aan den (Jtrechtscben- en den Soesterweg wat spr. intusschen ver heugde wijl het daglicht nog onbelemmerd de woningen aan die wegen kan binnendrin gen en deed hij de vraag aan het D. R. of wellicht hieromtrent een nieuw voorstel kan worden te gemoet gezien. De Voorzitter antwoordde, dat bij het Dagelijkse!) Bestuur nog niet het voornemen bestaat tot. bepooling der ledige vakken en deed toezegging dat hij deze zaak ter sprake zal brengen in een vergadering van B. en W. en sloot, daal' er niets meer te verbandelen was, om 2.02 de zitting. Te Oudenboscb konden maar geen ge schikte candidalen voor den Gemeenteraad gevonden worden. En geen wonder de oude Raadsleden weten het bij ondervinding daar bij een nieuw gekozen lid, in plaats van hem een serenade te brengen, zeer ge moedelijk deruiten worden ingegooid! Men is echter eindelijk in geslaagd en de heer P. van «Ier Brom werd dan ook geko zen maar aanstonds ook wierpen de dank bare gemeentenavcn 's avonds zijn ruiten in. De hoofddader wasde knecht van den Puree meester, die op heterdaad betrapt en dooi' «le inarrechaussees gearresteerd werd. De Burgemeester heeft zich gehaast, den zonderlingen vriend aanstonds uit zijn dienst te ontslaan. Niet minder clan 24 ingezetenen dezer ge meente, op wier bezwaarschriften tegen de aanslagen in «le plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1807 bij Raadsbe sluit van 7 September afwijzend is beschikt, zijn tegen dit besluit bij Gedeputeerde Sta ten in beroep gekomen. Rij den Zondag te Wageningen gehouden Voetbalwedstrijd tusschen» Quick" van Amers foort,, en «Victoria" van Wageningen, won laatstgenoemde met 8 tegen U goals. Wegens «Ie vergadering van de Staten dezer provincie, zal de gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin op Zaterdag 13 November a. s. niet plaats hebben. Door «len inspecteur van den geneeskun digen dienst «Ier landmacht zijn aangewezen orri «le Gedeputeerde Staten in de provincie Utrecht bij te staan bij het geneeskundig onderzoek van de lolelingen der lichting 1898, als lid de dirigeerend officier van ge zondheid Ie klasse J. H. Bijstra, chef van liet Militair hospitaal to Utrecht, en als plaats vervangend lid de officier van gezondheid le klasse dr. J. E. L. Kraft, en tot bijstand van den Militieraad de officier van gezond heid 1e klasse J. W. Dok natel, allen te Utrecht. Amersfoort heeft een tweede Voetbalclub gekregen, door onderofficieren van het 5e regiment infanterie hier opgericht onder den naam «Wilhelmina". Voozitter is sergeant Quanjer, captain ser geant Macintosh. Voor «len bouw van het Doorgangshuis «Ier Maatschappij tot opvoeding van weezen in liet huisgezin is sedert de vorige opgave, behalve kleinere bedragen, nog ingekomen een gift van flOO van tnej. R., te Epe. Het plaatselijk departement van het «Nut" vet-gadert-bedenavond o. a. ter behandeling van het rapport der Commissie van beheer van het Spaarbank fonds. Dinsdagavond kwam hier ter stede gene- raal-majoor C. O. van Resteren, commandant der 2e divisie, vergezeld van overste J. M. Campbell, chef van den staf dier divisie, om met de hoofii-officieren van het 5c regiment infanterie, van hier en uit Utrecht, kapitein- adjudant G. H. Pieter en kapitein J. S. Wernas tactische oefeningen op de kaart te houden. Het Bataviaansch Nieuwsblad ontleende aan een particulier schrijven uit patria het volgende Iemand, die vindt, dat oud worden mnnr een onhebbelijk nimwendsi l is en zich daartoe dan ook niet laat verleiden, is de kolonel De Petit, com man- dimt van het Cc regiment infanterie te Amersfoort. Hoewel de Kaap der 50 jaren reeds geruimen tijd omgezeild zijnde en een even langdurige als een tonige offieierscarrièrc achter zicli bobbende, heeft hij nog niets van zijn franscbe geestigheid en luch tigheid verloren en is hij voor zyn jongsten luite nant nog altijd een navolgenswaardig voorbeeld van bljjmoedighoia, veerkracht en opgewektheid. I Vooral in zijn verhoudingen tot dikwijls lastige, humeurige chefs is hij zonder wedergadehij wool bij elke gelegenheid de lachers op zyn zijde to krij gen eu is nimmer verlegen om een antwoord. Blijft van een door hem uitgevoerde en gecommandeerde manoeuvre bij de critiek niet veel over, geen nood; hy ontwapent den grimmigsten inspecteur door een kwinkslag en verzacht daardoor de opinie, die an ders wol eens door zyn aanvoering kon worden ge vestigd. Schijnt zijn optreden tegenover den chef oppervlakkig wel 'eens wat al te brutaal, de door hem ten toon gespreide bonhomie maakt alles goed en doet elk denkboeld van ongepastheid verdwijnen. Zit hij na een warmen dag onder zure bataljons, commandanten of meer ondergeschikte officieren aan een gezelligen diseh, dan is hy de vermoeienis sen het eerst vergeten eu de ziel van het gezelschai zoodat het geen wonder is, dat ieder hem op <l handen draagt. Toch weet hy niet echt transchen tact te groote toenadering af te wijzenhij is een kamerand en een goed kameraad ook met zijn luitenants, maar zorgt wel, dat de lyn die de ko lonel van zijn onderhebbenden behoort te scheiden, nooit wordt overschreden. Tot het bewaren van dien afstand draagt in hooge mate bij de kunde, die de kolonel I)o Petit bezit. Zonder ooit by een staf-of krijgsschool gedetacheerd te zijn geweest, is hij toch als hoofdofficier eenige jaren bij den staf werkzaam gesteld en is het te voorzien, dat zijn carrière nog lang niet gesloten Het Nederlandsche leger bezit in hem een merk waardig man, dien we houen, dat nog lang i ranglijst der actievcn zal blijven voorkomen. Luitenant J. H. Hardenberg, van het 5e regiment infanterie hier, is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 4e regiment van het wapen en wordt ingedeeld bij het balaljon te Delft. De adspirant-vaandrig J. Busquet, van het 5e regiment infanterie hier, is bevorderd tot reserve-korporaal. Aan sergeant G. J. Lebbe, van het 5e re giment infanterie hier, is bij Kon. besluit een tijdelijk pensioen van f405 toegestaan .ve- geus zijn gedurende zijn detacheering bij het Oost-Indische leger bekomen verwondingen, welke hem ongeschikt maakten voor den militairen dienst. Luitenant-ingenieur C. J. A. Reigersman wordt van Utrecht overgeplaatst naar Amers foort Tot commissaris-administrateur-thesaurier over de straatwegen Soestdijk-De Bilt en Baarn-Groefieveld is benoemd mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, te Soest, die zijn functiën als zoodanig heeft aanvaard. Door eenige Amsterdamsche hoeren werden onder Barneveld in vjer dagen niet minder «.lan 60 hazen, 10 fazanten, éen houtsnip en éen konijn geschoten. Vooral hazen en fa zanten worden dit jaar in die streek veel aangetroffen. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In bijna alle te Utrecht verscli ij tiende bladen schreef dr. J. H. Gunning Jr. het volgende Eén uit velen. Nu de winter weder nadert, en de exploitatie van «Ie goedgeloovige burgerij door geraffineerde bede laars weder een aanvang neemt, wil ik, die zoo her haaldelijk de bewijzen van oplichterij in handen krijg, weer eens waarschuwen toch niet zoo licht vaardig, toch niet zonder onderzoek te geven, opdat men aan de ware beboeftigen deu noodigen steun niet onttrekke. Dezer dagen kwam een vrouw haar nood by mij klagen, die werkelijk een steenen hart zou hebben vermurwd. Zij heette Van den Hock, was onlangs uit Den Haag gekomen, maar ach haar lieve man was ziek geworden en gestorven. Ze had 8 kinderen, was eerst korl geleden weder moeder geworden en stond nu op het punt uit haar woniug gezet te worden. En nu was liet natuurlijk om eenige gul dens te doen, die ze spoedig terug zou geven, want dr. Timmermans zou haar aan een minnedienst helpen .e sprak zóo eenvoudig, zag er zóo bedroefd uit, kende zóo goed diverse familieleden van mij iu jj^n Haag, bij wie zij als werkvrouw gediend had, dat ik heusch haar bijna geholpen had zonder onderzoek l I)och ik vermande my toch en zond haar henen. Onmiddellijk toog ik aan 't werk. En wat bevond ik nu? Dat het mensch op de aangegeven plaats niet te vinden was. Dat zij nooit by mijn familie gewerkt had. Dat dr. Timmermans niets van haar afwist, en de vrouw nog nooit gezien of gesproken had. Toch ben ik innerlijk overtuigd, dat deze bedrieg ster tal van bezoek eu met goed succes zal hebben afgelegdWie zöo goed coinedie spelen kan, laat er tal van lichtgeloovigen inloopen. Maar vindt men toch niet, dat het wenschelijker ware de werkelijke armen te helpen? lang zoeken vond, on waar oen brutaio meid van 12 i\ 13 jaren onmiddellijk vóór eon kast ging staan, zoodat ik terstond begreep, dat dftar iots vorkoerda was. Ik heb de vrouw, die nog uit was, rustigjes afgewacht en met een echten buit beladen zag ik naar thuis komen. Niet minder dan zeven splin ternieuwe hemden bracht zjj mee, bonovens koek, kaas en een flesch brandewijn, terwijl ze, op mijn dreiging dat als ze my niet alles liet zien ik de politie zou balen, «le bovengenoemde kast open deed, waar geheole stapels hemden, broeken, borstrokken, enz. lagen opgeborgen. Wat was de zaak? Geweteuloozo opkoopers kochten die kleding stukken voor 10 il 15 cent van haar op, en zóóveel haalde die „urine ziel zonder hemmetjo" op van de dwaze geld wegsmijtende burgeressen, dat zy oljcen dag een overvloed van eten en drinken in brassery en dronkenschap te verteren had! De vrouw is weg, zoodat zy haar kuustcu hier niet moor vertooneu zal, muar dat zij navolgsters hebben zal, dit verzeker ik n! Het baantje van bedclnarstcr is in onze goed- gcefsche stad te winstgevend I Zal men nu eindelijk wjjs worden? Zal men nu eindelijk alle aanvragen weigeren (een stuk brood uitgezonderd, al wordt ook dit misbruikter zijn opkoopers van die (dikwijls even afgelikte) boter hammen, die ze weer tot „taarten" eu derg. vervor men I) en onder geen voorwendsel iets geven zonder onderzoek En laat men dan aan de Diaconie en „Armeuzorg" dubbel en driedubbel geven, opdat die kunneu helpen waar echte nood is, en niet langer geslepen, sluwe, gemeeue slampampers met zoovele honderden en duizenden guldens weggaan, dat aan de ware armen verstoken worden, terwijl ze hen zelven nog maai' slechter maken. Beleefd zou ik u willen verzoeken, geachte Redactie, dit veelzeggende stuk ook in uw blad op te nemen, liet werkelijk zeergoed- geefsche Amersfoort leze voor «Armenzorg" slechts «Liefdadigheid". Commentaar is overbodig. Mijn dank voor de verleende hospitaliteit. Hoogachtend en gaarne de uwe Q. N. Amersfoort, 6 Nov. '97. Verkoop vaste Goederen. Notaris P. van dek WANT J.Mzn. te Amersfoort. I. 4 woningen en erven aan de Wal achter de Hoogere Burgerschool te Amersfoort, kad. sectie E nos. 4641, 4642, 4643 en 4644, te zamen groot 1 Are 69 centiaren. Ingezet op f1840 en verkocht voor f2120 aan Albertus Wallet, te Amersfoort. II. Twee woningen en erven staande naast de voorgaande, kad. sectie E nos. 4645 en 2144, te zamen groot 80 centiaren. Ingo/.et op f510 en in koop toegewezen aan Alb. Wallet voor f520. Notaris C. A. van BLAR1CUM, te Amersfoort. Een woonhuis met achtertuin, bergschuur en twee schuurtjes, mitsgaders het recht van erfpacht tot 1 November 1911, tegen een canon van f30 'sjaars, aan een perceel bouwland, groot 35 Aren 95 centiaren, ge legen in de gemeente Amersfoort nabij den Woestijgerweg. Ingezet door den heer Klokke te Amers foort op f1070 en verkocht aan den heer Pothoven te Leusden voor f1080. De onkosten bedroegen 8 pCt. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het weven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 22 NOVEMBER aanstaande, 'snam. van twee tot drie der, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester i den vorigen winter over Nóg een staaltje, mij komen. Een vrouw vraagt m(jn vrouw te spreken, want sommigen apeculeoren gaarne op het zachter gemoed van de dames, die dat heb ik vaak opgemerkt moeilijk andereu kunnen zien huilen. Nu deze vrouw huilde dun ook danig! Ik vroeg wat ze wilde, en haar vuileii omslagdoek wegtrek kende, toonde ze myhaar blooto l(jf! De armo stakkert had „geen enkel hemmetje" meer, en dat „in die barre kou I" Ik vroeg haar naam en adres, en zeido to zullen informeercn, maar begreep best dat zij nier zulk een takliek bij de goedgeloovige, niet-onderzoekende dames een stapel hemden zou oploopeu. Natuurlijk gaf ik haar niets. Maar ik begaf mg naar hare woning, dio ik na BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN2 Nov. Christiaan Gerardus, z. van Jan Koeslag en Elisabeth Cornelia Peters. - 5 Nov. Antonie, z. van Willem Evert Kreikamp en Rijkje van Hamersveld. Dirk, z. van Wouter Salomons en Eliza beth Maria Engelen. 6 Nov. Johannes Richardus, z. van Arie Kok en Maria Roersen. Arisje, d. van Hendrik van de Hoef en Hendrika Walet. Everardus, z. van Cor nells van Nieuwenhuizen en Elisabeth van «Ier VeMon. Rijk, z. van Hendrik Rukker en Willemina van Rouendal, 7 Nov. Johannes Willebrordus, z van Gerardus Hu- bertus Flos en Arlriana Maria Lablans. Hendrik, z. van Jan Eek en Hendrika de Ruiter. 8 Nov. Sophia Wilhelmina, d. van Rcyer de Ruiter en Willemina de Wijs. 9 Nov. Adriana Maria, d. van Peter Fran- ciscus de Groot en Adriana van Raan. Alijda Everarda, d. van Karei van Eijkelen- burg en Antje van der Veen. ONDERTROUWD; 4 Nov. Albert Ede Blok en Lubharla van Achterbergt). Cornells van Roeijen en Willempje van Beek. GETROUWD: 11 Nov. Hendrikus Niezen en Woutertje Kleuver. Willem van Zalin gen en Aleida Christina Clasquin. Mozes Stad en Mietje Klijn. OVERLEDEN; 2 Nov. Catbarina Geer- truida van Reek 74 i. ongeh. 5 Nov. Hendrikus Verschuur 37 j. ongeh. 6 Nov. Hendrika van de Kolk, 6 m. Pieter van Bogeryen, 17 j, 8 Nov, Hendrikje van Strualen, 83 j. wed. van Gerrit van Beek. Cornells van Es, 6 m. De vereeniging „LIEFDADIGHEID" zoekt werk voor: 2 schoonmaaksters. 1 loopknecht. Inlichtingen aan het Bureau van dit blad.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2