Stadsnieuws. Advertentiën. den hoogleoraar Van Pesch. Men vertrouwde, dat de Regeering dit gewichtig onderwerp ter hand zou nomen, als niet slechts in het belang van de betrokkenen zelve, maar ook, en in hooge mate, in dat van liet onderwijs, hetwelk niet met de vereisehte opgewektheid kan worden gegeven door mannen, diodoor bange zorgen voor de toekomst hunner gezinnen worden gedrukt. Hoewel instemmende met den wensch naar zoodanige pensioenregeling, achtten enkele leden het onbillijk, indien daarvoor ten deele bestemd werd het overschot van het pensi oenfonds voor weduwen en weezen van bur gerlijke ambtenaren, hetwelk door stortingen dier ambtenaren is gevormd en nu niet aan zijn bestemming mag worden onttrokken ten behoeve van de weduwen en weezen eener categorie van ambtenaren, die in het fonds niet bijdroegen. Daarbij werd de vraag gedaan, of reeds een bestemming is toege dacht aan liet belangrijk saldo van bijna 9 millioen dat. blijkens de wetenschappelijke balans, evengenoemd fonds in 1890 opleverde. Eenige leden stelde» er prijs op. reeds thans ile verklariug af te leggen, dat zij al leen bereid waren aan een regeling der pen sioenen van weduwen en weezen der open bare onderwijzers hun medewerking te ver- leenen, indien in de daarbij toegekende voor dooien op voet van gelijkheid werd gedeeld door de ouderwijzere aan bijzondere scholen. Iemand te Hoek-van-HoIland mist beide handen en oen been. De man verloor deze lichaainsdeelen reeds voor 25 jaren bij «le uitgraving van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee. Echter hoe groot het gemis ook is hij heeft zich geleidelijk weten eigen te ma ken om het gemis minder groot te doen zijn. Het is vermakelijk om te zien hoe hij met veel vaardigheid loopt en verschillende werkzaamheden verricht met zijn kunstbeen en twee kunstarmen. Een stukje land word geheel door hem be werkt; hij pompt en draagt zijn emmer water naar huis, slaat een spijker in den muur, sprokkelt hout brengt het saamge- bondeti aan oen bos tehuis: weet handig zijn kop koffie of glas bier te ledigen, enz. enz. De man die gehuwd is geniet, een onbezorgd leven, daar hij het vruchtgebruik-heeft van een destijds voor hom gestort kapitaal, bezit een gezond en krachtig gestel en geniet de algenieene achting. Iloll. Te Leiden i.s aan Burg. en Weth. een zeer uitvoerig rapport overgelegd door dr. A. de Jong Jzn., inspecteur der vee- en vleesch- keuring. na zijn onderzoek daaromtrent in het buitenland, omtrent de oprichting van een abattoir daar ter stede. Vooropstellende de wenschelijkheid van een zoodanige inrichting, wordt, in verband ook met plannen door den architect II. Paul opgemaakt, het Schuttersveld als de geschikt ste plaats aangewezen. De jaarlijksche inkomsten en uitgaven wor den geraamd op f 35 333.95 met, en zonder koelhuis op f 28 282.15 en do stiehtingskos- ten resp. op f328 000 en f259000 De Kamers van Koophandel te Tilburg en te 's Hertogenbosch hebben zich tot den Minister van Waterstaat gewend, teneinde te verkrijgen, dat ook die gemeenten in het intercommunaal verkeer worden opgenomen. Een dergelijk verzoek is ook gedaan door de Kamer van Koophandel te Leeuwarden. Voor de Rechtbank le Breda is behandeld de zaak van den kiezer, die by de periodieke verkiezingen voor den Gemeenteraad te Bor- gen-op-Zoom in twee kiesdistricten had ge stemd. Het O. M. eischte, het opzet, bewezen achtend, een gevangenisstraf van 30 dagen. De Rechtbank sprak beklaagde echter vrij. Aanstaanden Zondagochtend half tien zal wedei een godsdienstoefening in de fransehe taal worden gehouden in De Xnnier. ilen wapperde gis- neiing aan Neer- Van den Lieve Vrouwe ter de driekleur ter hcri lands onafhankelijkheid. liet aandeel in de lichting der Nationale militie van 1898, welke is vastgesteld op 11 OO0 man, dat door de provincie Lirecfit moet worden geleverd, is blijkens mededeelingen in de Slaats-Courunl vastgesteld op516 man. De gerestaureerde lokalen vun de Sociëteit 1 'ereeiiifjing zijn Maandagavond op feeste lijke wijze in gebruik genomen. Behalve de stafmuziek van het 5e regiment ililanterie deed de heer Bigot, uil Amsterdam, zich op deze zeer gezellige en druk bezochte soiree booren. Over den verbouw, het werk van archi tect Kroes, is maar ben roep; de kegelbaan overtreft do stoutste verwachtingen. De gevel die in de Stovenstmat jammer genoeg niet tot haar recht komt is overwaard gezien te worden. Onze stadgenoot de heer A. de Neeling heeft met gunstig gevolg afgelegd het derde of laatste gedeelte van het notarieel Staats examen. Sergeant. K. F. Heijlen, van het 5e regi ment infanterie, is bij het vaste kader van het KoloniaalWerf depot gedetacheerd ter vervanging van sergeant F. Ortmeijer, die verzocht heeft naar het korps te mogen terug- keeren. Aan sergeant G. Hooft, van het 5e regi ment infanterie, is op zijn daartoe gedaan verzoek, een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. Korporaal J. van Doornum, van het 5e regiment infanterie, die met gunstig gevolg het examen heeft afgelegd voor tien graad van sergeant, is op zijn verzoek met een nieuwe verbintenis voor zes jaren als sergeant overgeplaatst bij het Leger in Oost-Iudië. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is toegekend aan korporaal C. Boelhouwer, van hét depot-eskadron le re giment huzaren. Tot agenten van politie 4e klasse zijn be noemd B. Snijders, J. Zeggelaar en j. van Elilert. Den voeger L. v. S., uit Utrecht, werk zaam bij den bouw der sigarenfabriek in liet Christiaanspark, overkwam Maandag liet ongeluk van den bijna 3 M. boogen steiger te vallen toen zijn voegspijker hem ontglipte en hij daarnaar greep. Met een wonde aan het hoofd werd hij opgenomen arts Jorissen verleende de eerste hulp. Blijkens advertentie in dit nummer zal Maandag te Leusden en Dinsdag te Wou denberg door den bekenden reiziger Ouden dijk een lezing worden gehouden over de nieuwe Hollandsche kolonie in Z. O. Texas. Geen enkel oogenblik zouden we durven beweren, dat onze meening omtrent de eerste uitvoering welke door toedoen van de Garanten-Vereeniging hier kon gegeven wor den, de algemecne is en we meenen dit ook voorop te 'moeten stellen waar we iets willen zeggen van hei Udel-quarlet. Een enkel woord slechts, want gansche kolommen zouden we willen wijden aan dit viertal voortreflijke zangers van de groote Weener-mannenznngvereeniging, deze echt joviale, vroolijke zonen der eenige Keizer stad, uitstekend geschoolde zangers en ge- horen musici. Want er behoort heel wat natuurlijken aanleg en nog oneindig meer grondige muziekstudie toe om met zulk een mimiek, zulk een virtuositeit, dergelijke dolle dingen als de heeren hier zongen, zóo moei lijk getoonzet op een zóo onnavolgbare ge acheveerde wijze ten gehoore te brengen. Slechts voor den stijven man uit het land van modder, mist en regen, die niet aan stonds ile fragmenten en melodieën herkende welke werden gezongen of aangegeven, rnoet het optreden van een doctor en een professor iels buitengewoon vreemds, wellicht onge pasts, misschien potsierlijks gehad hebben; zij die zelf musiceeren of veel muziek ge hoord hebben, moeten volop hebben genoten, het meest wellicht van het W-voller Weili- gesang". Maar ook van de «Rhinoceros-Bal lade", de «Moderne Wanderlust" de purifi catie van »Es war ein liönig in Tliule" en het typische verhaal van den ridder, die de dame met den grootsten schoen koos, wijl hij «den grössten Durst" had. Waarom prof. Udel's overschoone soli in herinnering te brengen, met de klassieke toonzettingen van het bekende volksliedje «Oh du Elisabeth"? Maar voor den vijfden in dezen bond, den pianist, oen enkel woord van lof wegens zijn meesterlijk spel, zoo in do «Memoiren eines Claviers" als in de kostelijke persiflage op elk «groot oratorium". Arme solisten, die in de eerste tijden optreden bij zulk een uitvoering in de plaatsen waar' de Udels zongen. Ze mogen wel heel voorzichtig »al"' gaan en te juister tijd zwijgen, willen ze het effect niet gansch en al bederven. En voor wie niet overtuigd mocht wezen, dat liet quartet door anderen werkelijk ge apprecieerd wordt, dienc, dat hot zesmaal te Amsterdam en vijfmaal in Den Haag voor stampvolle zalen zong. Onze welgemeende dank aan hut Bestuur der Garanton-Voreeniging dat. hot viertal liet komen, óok voor do smaakvolle versie ring van het toonecl en de maskeering van het steeds zoo hinderlijke bovenlicht. «Madame Tbénard nous porto bonheur", meenen bijna alle bureaux van de «Alliance francaise" in ons land en zon komt het ook, dal de begaafde vrouw, behalve le Breda, het seizoen in alle comités in Nederland opende. Haar geestige, soms erg ondeugende voor- I dracht is onder do leden bekend, bijna be roemd geworden en moeilijk is het, nieuwe woorden te vinden om haar den lof te geven die haar zoo geheel toekomt. Een enkel woord dus over het hoofdnum mer van het programma van gisteravond, de causerie over Parijs, het Parijs van voorheen, het echte, oude Parijs, dat thans zoo verge ten is, en waarvan telkens een brok verdwijnt om plaats te maken voor »un béte denbou levard" en voor «des bètes de maisons" van zes verdiepingen met een heele boel ascen- seurs en electrisoh licht. Beurt om beurt voerde de spreekster ons door die oude ver geten stadsgedeelten «la place Royale", waar nog zoo alles zijn oude aanzien heeft be waard en zoowei de «facades" der huizen als die der rnenschen iets van vroegere tijden hebben overgehouden. Het h6telvanMad.de Sévigné, van Richelieu, het oude hotel de Sens vindt men nog daar, maar helaasin het laatste worden thans apothekersllesschon gemankt door mijnheer Vaupillard De oude fontein beval thans gom voor de etiketten, de cour staat vol pakkisten, de wenteltrap is veranderd in een fabrieksschoorsteen En dan Montmartre, waar Corot landschap pen vond die hem inspireerden, waar zoo vele molens lustig ronddraaiden (waarvan er maar twee overgebleven zijn), de oude «Cours la Reine", waar slechts wandelaars «de qua- lité"mochten binnenkomen in de vorige eeuw. Verscheidene anecdoten uit vroeger dagen verlevendigden deze rondwandeling door het oude Parijs en de bijvalsbetuigingen van het. vrij talrijke publiek aan het einde dezer cau serie zullen de gevierde spreekster het be wijs hebben geleverd, dat zij bier steeds gaarne gezien wordt. Mademoiselle Lepage heeft als leerlinge van Mad. Thenard steeds een bescheiden rol, van welke zij zich intusschen op bevallige, beschaafde wijze kwijt. Ook sprak zij dit maal minder rad dan verleden jaar. Terecht stelt Mad. Thenard vertrouwen in- en heeft zij groote verwachtingen van deze jeugdige débutante, die zoo geheel haar voetspoor volgt. Slechts een enkele maal betrad mile Lepage de planken en wel te Monte Carlo. Voor het overige wijdt'zij zich aan de letteren cn vertaalde o. a. enkele Engelsche werken in het Fransch. Van Aaken's kapel werkte ook ditmaal mede om het succes van den leerrijken avond te verhoogen en dit op haar gewone, schier onverbeterlijke wijze. Met groote voldoening merkten we in de zaal een vrij groot aantal leerlingen aan verschillende inrichtingen van onderwijs op, vooral de leerlingen van den korpscursus van het 5e regiment infanterie. Daar moet het heen. De Alliance franfaise is een vereeniging tot bevordering der kennis van de Fransehe taal en wie trouw haar verga deringen bijwoont kan, met een weinig voor studie en een beetje aanleg, op hoogst aan gename wijze veel loeren wat elk mensch die aanspraak wil maken op liet prcedieaat «be schaafd" te avond of te morgen, vooral in ons klein taaigebiedje, ten nutte kan komen. Blijkens advertentie in dit nummer zal vanwege de Garanten-Vereeniging aanstaan den Maandag werkelijk worden gegeven «Om de Kroon" met mevrouw Bouwmeester en haar broeder Louis in de hoofdrollen. Ten gerieve van de leden is wederom ver andering gebracht in het uur van plaats be spreken. Men /ij daaraan indachtig. Aanstaanden Donderdagavond om 8 uur in Amicitia ledenvergadering van het «Nut", met dames. De lieer en mevrouw Henri Poolman-H uy- sers, uil. Rotterdam, zullen daarin ernstige en luimige voordrachten houden en een paar kleine blijspelen opvoeren. Bij de Dinsdag ten Garnizoens-bureele hier gehouden aanbesteding voorde levering van aardappelen van 1 Januari tot 1 Juni 1898 en van zout en reuzel gedurende het jaar 1808, alles ten behoeve van de soldaten- menages hier, zijn ingekomen 0 biljetten. Voor de levering komen onder het ge wone voorbehoud in aanmerking de heeren H. Azjjnman, zout a 4.9 cent per K. G, J. .1. Vermy, reuzel, a 69.9. centporK. G., en Jan Meijer, aardappelen, a t'2.68 per H. L. we gende 68 K.G. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde Maandag: II. F. J. de R., te Maarssen, be klaagd van diefstal van eon paar gouden oorbellen en een gouden slot in de woning on ten nadeole van mei. de wed. II. v. d. P., te Amersfoort, op 17 September j.l. ge pleegd, tot 6 maanden gevangenisstraf', en G. van der V., Ie Amersfoort, beklaagd van beieediging van een siirveilleeivnd ambte naar, aldaar in den nacht van 18 op 19 Sep tember j.l. gepleegd, tot f5 boete, subs. 5 dagen hechtenis, en eischte tegen do dienst bode, beklaagd van diefstal van omstreeks f95 uit een geldkistje in do woning en ten nadeole van baar meesteres, inej.'do wed. A. J. P,.. met behulp van een valschen sleutel in het begin van October jl. 5 maanden hechtenis. Do ongelukkige, die altijd goed haar werk deed, bekende weonend dat zij bet geld bad weggenomen om te kunnen trouwen. De Raad der Gemeente Baarn besloot, de jaarwedden van den Burgemeester en de Secretaris onderscheidenlijk met f301) en f200 te verhoogen. Door eenige ingezetenen van Zeist is aan don Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid een verzoekschrift gericht, ten einde te verkrijgen, dat meer treinen aan liet station Zeist-Driebergeu zullen stoppen. 33Gste STJJTSLOTKMtMJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 15—18 Nov. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f100 op No. 5330. Prijzen van 120 202 205 2Ö8 240 244 5328 5300 5381 5387 5407 5408 5426 5811 5S1G 5824 5836 5951 5976 8281 1201712033 12034 12043 12040 12055 120651483114855 16602 16004 16067 16087 166941672810737 16742 10763 10794 16820 193031931819333 19330 19338 19345 en 19366. benevens: 5342, 5985, 8255,10692 en 1932!). Te zamen 52 prijzen. Volgende trekkingen geschieden tweede klasse 29, 30 Nov. 1 en 2 Dec.derde klasse 1316 Dec.vierde klasse 2730 Dec. vijfde klasse 10—13, 18—21, 24—27,31 Jan. en 1—4 Febr. De tweede klasse bevat de volgende prijzen: 1 van i'20 000, 1 van 15000, 1 van f2000, 2 van floOO, 5 van f 1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van 1100 en 1565 van f'30. (Geen nieten). Loten zijn ten voormelde kantore (Bree- d est raat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar, door gefourneerde a f3.50 en klassikale a f 1.35 X/gQ- BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN13 Nov. Elisabeth Cornelia Alijda d. van Joseph Udiug en Aalbertje van Beek. 14 Nov. Johannes Christiaan z. van Johannes van Meteren en Geertruida Catha- rina Massa. Hermina Geertruida d. van Teunis van Veenschoten en Geertje van den Berg. 17 Nov. Gerardus z. van Gerrit Lablans en Alida Arler. Hermina Johanna d. van Johannes Jozephus Hamers en Catha- rina Heinz. Adriana Catrina d. van Jo hannes van den Berg en Everarda Hemmers. ONDERTROUWD11 Nov. Pieter van 't Veld en Janna van der Mast. Jan van Burgsteden en Christina Hendrika Voortman. Gijsbertus van Keken en Hendrika Moo- gevest. 12 Nov.-Lucas Mater en Willempje van Ree. Petrus Bernardus Noteboom en Christina Meijers. OVERLEDEN 12 Nov. Peter van Zijl 13 j. Johann Heinrich Pieper 88 j. echtg. van Helena Christina Louisa Stap. Wil- lemijnlje Kraan 76 j. wed. van Franciscus Kraan. Abraham van Solm 75 j. wed. van Evertje Kleuver. 14 Nov. Kathereen Fanny Rrijan 55 j. wed. van Henry Abra ham Middelburg. 15 Nov. Alida Helling 08 j. eebtg. van Simon Kortbeek. Hen- drica Louisa Bosman 36 j. echtg. van Thomas Gouw. Petronella Johanna van den Dol- dor 2 m. De vereeniging „LI EFD ADIGHEID' zoekt werk voor 2 schoonmaaksters. 1 loopknecht. Inlichtingen aan het Bureau van dit blad. Getrouwd: ALBERT E. BLOK en LUBBARTA van ACHTERBERG!! die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijken dank betuigen voor de vele be wijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Amersfoort, 18 Nov. '97. W Zoo de Heer wil, hopen onzege- liefde ouders, behuwdouders, oom i cn tante H GERRIT BLOK GEERTRUIDA van ZWOL -j <i-> Zaterdag 20 d e t o r bun f! 25-jarige Echtvereniging B1' Ie herdenken. A. E. BLOK. 1 ■0 BLOK— Van Achthubkrgh. .0 A. BLOK. j Amersfoort, 18 Nov. '97.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2