Binnenland. Correspondentie. Marktprijzen. VERGADERING van den RAAD der ge meente AMERSFOORT op Dinsdag, 30 November 1897, des avonds half achl. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burg. en Weth. ten aan zien der benoeming van een Directeur der gasfabriek. 2. Verzoek van den heer J. H. HeijerJr.. te Amsterdam, om verlenging der huur van het jachtrecht op den Leusderberg, met ad vies van Burg. en Weth. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver koop van boomen op het Plantsoen. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het rooien van boomen en beplanten aan den Naarderslraatweg. 5. Staten van oninbare posten inzake de Inkomsten-belasting, dienst 1896. 6. Reclames inzake de Inkomsten-belasting dienst J897. 7. Aanvullings-begrooting van het Burger lijk armbestuur voor 1897, met ontwerp-be- sluit tot verbooging van het subsidie. De heer G. J. Buijs. aan het einde des jaars aan de beurt van aftreding als lid van de plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager ondersvijs, heeft verzocht, niet in in aanmerking te komen voor een herbe noeming. De heer H. Muller, inspecteur van politie hier ter stede, is met ingang van 1 Decem ber in gelijke betrekking benoemd te Utrecht. Naar aanleiding van berichten, voorko mende in enkele bladen omtrent meisjes, die onder vaische voorwendsels als dienst boden door een tusschenpersoon te Johan nesburg naar .le Zuid-Afrikaansche Republiek (Transvaal) zijn gelokt, wordt ons verzocht het publiek te waarschuwen op zijn hoede te zijn voor advertentie», waarin oproeping wordt gedaan voor dienstboden, kellnerin- nen, enz. Ten zeerste is aan te raden, bijv. bij den betrokken consul-generaal te Amsterdam, in lichtingen in te winnen, alvorens verbinte nissen aan te gaan door bemiddeling van zoogenaamde verhuurkantoren voor dienst boden. Door den Directeur van het Postkantoor is de beschikbaarstelling van militairen ver zocht om gedurende den drukken postpakket- dienst, op de dagen van het aanstaande St. Nicolaasfeest op het kantoor hier behulp zaam le zijn. Men zie overigens zijn publicatie in dit nummer. Bij de in de vurige week gehouden exa mens zijn de volgende stadgenooten geslaagd de heer H. J. v^n der Zoo de Jong, voor het practisch eind-examen aan de Kweekschool voor machinisten te Amsterdamde heeren T. Watervis, onderwijzer aan de R. K. Jon gensschool hier en L. II. Blad, ambtenaar bij de H. IJ. Spoorweg Mij, voor de acte Boek houden, Middelbaar onderwijs. Het concert van het «Arnhemsche Wald hoorn-kwartet", dat hedenavond in Amicitia hier zou worden gegeven, kan wegens ziekte van een der leden geen voortgang hebben. In bet begin van het volgend jaar zal op het baanvak AmersfoortUtrecht van den Ned. Centraalspoorweg worden overgegaan tot invoering van liet eloctrisclic blokstal sel, volgens het systeem Siemens Halske. Dank zij de gunstige weersgesteldheid der laatste maanden, in het bijzonder geschikt voor de uitvoering van grondwerken, vordert de aanleg van de aardebaan van den locaul- spoorweg SoesterbergBaarn zóo goed, dat de opleveriug der aardebaan met kunstwerken en duikers, aanvankelijk bepaald op 1 Juni, .vermoedelijk reeds op 1 Mei zal kunnen plaatsvinden. Bij den Nationalen schietwedstrijd, van 15 October tot 17 November gehouden te Utrecht en uitgeschreven door de Schutterij kader- Vereeniging «Graaf Jan van Nassau" aldaar, behaalde de Scliutterijkader-Vereeniging «Broederschap" alhier den 3en prijs, een groote zilveren medaille met 258 punten de le. prijs werd behaald met 262, de 2e eveneens met 258 punten. In ile personeelc wedstrijden verwierf ser geant-majoor G. Muis iu den Eere-wedstrijd, cilinder-geweer, den 1 sten prijs, een verguld zilveren kruis met 58 punten (maximum GO) in den personeelen wedstrijd een 2en prijs met 56 punten, in den vrije baanwedstrijd den 3en prijs met 59 punten. Sergeant- majoor F. Freni, vrije baan cilinder-geweer, 6e prijs met 58 punten sergeant J. D. Lain- merts van Bueren, vrije baan cilinder-geweer, den 12dan prijs niet 58 puntensergeant- majoor li. Meijer vrije baan cilinder-geweer den lGden prijs rnct 57 punten. Voor den Nationalen Schietwedstrijd, hier j in December en Januari te houden en uit geschreven door de Amersfoortsehe Schut- I terijkader-Vereeniging«Broederschap" isdoor I H. M. de Koningin geschonken een groote zilveren medaille en aoor H. M. de Koningin- Regentes een groote bronzen medaille. Ook ontving het Bestuur van den Commis saris der Koningin in de Provincie Utrecht een groote zilveren korps-medaille. Luitenant C. S. Gomm, van het 5e regi ment infanterie hier, thans gedetacheerd bij de Normaal schietschool te 's-Gravenhage, wordt gedetacheerd bij de Koloniale reserve te Nijmegen. Reserve-sergeant J. Boelen is op zijn ver zoek overgeplaatst van het 7e regiment naar het 5e regiment infanterie. Sergeant C. A. van der Horst, van het 5e regiment infanterie hier, is bevorderd tot sergeant-dienstdoend luitenant te velde. Sergeant J. W. te Kolste, van het 5e re giment infanterie hier, wordt met ingang van l December werkzaam gesteld als tij delijk schrijver bij het Departement van Oorlog. Namens het Ministerie van Waterstaat Handel en Nijverheid had Vrijdagmiddag in het Gebouw voor het Provinciaal bestuur te Utrecht plaats de openbare aanbesteding van het maken van straatvernieuwingen op den Rijks grootcn weg le klasse no l, van Laren over Amersfoort naar Hoevelaken (begrooling f2006). Voor deze aanbesteding zijn 4 inschrijvin gen ingekomen, van de heeren: D. J. van Wagensveld, te Barneveld, f1950; Th. W. Bonte, te Amersfoort, f1855: W. van der Kooij, aldaar, f1799; en S. M. van Wijk, te Renkurn, f 1789. Onder nadere goedkeuring van den Minister werd de uitvoering aan den laagsten in schrijver voorloopig toegewezen. Naar wij vernemen, zijn door de politie aangehouden eu is proces-verbaal opgemaakt tegen twee jongens hier woonachtig, die verleden week uit een vrachtwagen aan den Soesterweg een flesch brandewijn en een zak met 5 Liter groene erwten hebben ont vreemd. Bij den landbouwer M. G. van Ginkel, aan den Hoogenweg hier, is een tiental koeien weder door mond- en klauwzeer aangetast. Ook te Baarn heeft zich een commissie gevormd voor de aanstaanden Huldigings leesten, welke bestaat uit de volgende heeren: F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, Burge meester, Eere-voorzitterjhr. L. van Beyma, Voorzitter; J. C. F. baron d'Aulnis de Bou rouill, Onder-voorzitter; C. L. Meijer,Secre taris; J. L. A. van Dijk, Penningmeester; A. van den Brandeler, F. Brouwer, G. G. J. M. Frohn, H. E. Hoegsma, L. Oilvlee, B. Paine Strieker, jhr. L. D. Rutgers van Rozenburg, E. van Slooten, H. Sweris, J. D. F. van der Veen, dr. W. J. Voorthuysen en J. Wester- UOUdt. In de omstreken ziet men liet vee nog grazen als in den zomer. De weiden hebben nog een frisch aanzien. Het bouwland is droger dan men zich ooit om dezen tijd des jaars herinnert, waardoor men nog even goed kan ploegen en eggen als in den zomer Eerst Zaterdag begon men vrij algemeen bet vee te stallen. 't Kan schikken. De landbouwer W. van de Heuvel, te Hoogland, slachtte verleden week zijn varken, dat een zwaarte had van bijna 350 halve Kiio's, iets wat zelden voorkomt. Door de mildheid van mr. H. J. H. baron Van Boetzelaar van Oosterhout, vroeger te Amersfoort, thans te Zeist woonachtig, zijn weder, evenals vorige jaren, de behoeftige kinderen van de openbare school te Oud- Leusden in de gelegenheid gesteld om twee maal per week een Hink warm middagmaal te gebruiken. HH. MM. keeren Donderdagmiddag om half een le 's-Gravenhage terug. Behoudens latere wijziging, welke echter niet zeer waarschijnlijk is, zal M.M. Koningin YVilhelrnini H.D. plechtige intocht doen te Amsterdam op Maandag 5 September 1898, en zal de inhuldiging der jonge Koningin den daaropvolgenden dag plaats hebben. Aan de handhaving der wet van 13 Aug. 1849 tol regeling der toelating en uitzetting van vreemdelingen wordt zoo streng mogelijk i de hand gehouden. Ten bewijze daarvan kan o.a. slrckk n, dat jaarlijks uit Amsterdam, Rotterdam en Utrecht circa 1200 vreemde- lingen over de grenzen worden verwijderd, terwijl alleen uit Noord-Brabant en Limburg in de twee afgeloopen jaren 1159 en 1103 I vreemdelingen zijn uitgeleid. Vreemdelingen, die nabij de grenzen bede lende worden aangetroffen, zoo ook zigeuners, worden onmiddellijk verwijderd. Men schrijft aan de Telegraaf Het is te verwachten, dat van Rijkswege een onderzoek zal worden ingesteld naar de prijzen van het nieuwe hoofddeksel onzer militairen, l'it de Rijkskleedingmagazijnen worden de képi's op 's mans rekening ver strekt voor den prijs van f2.36, terwijl ze bij particulieren verkrijgbaar zijn, demodel voor f2 en de buiten-model voor 1'2.75. De képi's, die uit 's Rijksmagazijnen geleverd worden, zijn slordig afgewerkt en zien er onooglijk uit, terwijl die, welke voor f0.36 minder door particulieren worden geleverd er zeer net uitzien. Alleen voor de infanterie wordt door bet Rijk dus al meer dan f 4000 onnoodig uitgegeven voor bedoeld hoofddeksel. Omtrent den reeds bijna beroemden »on- gelukskiezer" Wiebe Cnossen wordt ver meld, dat hij ongeveer drie weken geleden, bij een Gemeenteraadsverkiezing, 's morgens uitgaande, zijn stemkaart bij een zijner ken nissen bezorgde in de stad, om bij zijn te rugkomst te zullen stemmen. Het ongeluk nu wilde, dat de vriend, bij wien hij zijn kaart bezorgd had, werd uitgeroepen, zoodat Wiebe. de deur gesloten vindende, maar be sloot ook ditmaal niet te stemmen. Ziehier den uitslag van die verkiezing: Viersen (li beraal) 79, Nauta (antirevol.) 79 stemmen. Cnossen had dus de pap alweer bedorven. Op de paardenmarkt, dezer dagen te Zeven bergen gehouden, kwam een oud vrouwtje bij een koopman om een paard te koopen en vroeg hoeveul ie er wel veur most hebben. f85, antwoordde de koopman. Het vrouwtje: Ik geef oe zeuven gulden. Het einde was, dat na lang loven en bieden de koop gesloten werd voor 11 gulden November Bloeimaand Te Goudswaard prijkt in den tuin der wed. H. van den Erve een rozenstruik (theeroos) voor de tweede maal met rozen en tal van knoppen. Te Zuid-Beierland staan de peulerwten in ven tuin van A. Verkouteren in vollen bloei. Te Oud-Beierland plukt men in den tuin dan Jae. de Vlieger rijpe frambozen. GetrolVen door liet bericht dat er nog slechts f2000 ontbrak oin te Kota Radja een zoo dringend noodig «Tehuis" voor onze militairen op te richten, heeft een bejaarde zuster der Ned. Hervormde gemeente te 's-Graveöhage, steunende op» Hem, Wien het goud en zilver is" en «Die de harten neigt als waterbeken", bij vrienden en bekenden voor deze goede zaak gecollecteerd en nu ruim een dertigtal welwillende bijdragen ontvangen, tot het gezamenlijk bedrag van f2500. Iemand, die waarschijnlijk veel heil ver wacht van gemeentelijk beheer, vraagt in het Nie&ws van den Dag Nu de Gemeente toch zoo aan het an- nexeeren is, zou zij ook niet een Gemeente- assurantie kunnen oprichtenTot nu toe genieten de assurantiekantoren, ten koste van de burgerij, de voordeelen van de brand weer. Ging evenwel de Gemeente zelf een assurantiekantoor exploiteere», dan zouden de gewonnen premiën ruimschoots voldoende zijn om de brandweer te bekostigen. Onwillekeurig voegt men, zegt het blad, hierbij een verzekering tegen inbraak, om daaruit de kosten van de politie te bestrijden een ziekenhuis, uithoofde van de stedelijken gezondheidsdienst; een begrafenisonderne ming in verband met de stedelijke begraaf plaatsen enz. enz. Op haar beurt vraagt nu de Haagsche Crt. naar aanleiding van die blijkbaar ironisch bedoelde bijvoeging: Zal men over een halve eeuw zich er niet over verwonderen, dat in het einde der 19e eeuw de juistheid van dien «onwillekeurig" opkomenden twijfel nog een vraag was? Thans is men te Amsterdam in rep en roer over een besluit tot Gemeente-exploita tie, dat al vele jaren geleden in Den Haag en vele andere Gemeenten genomen werd en er met de beste resultaten heeft gewerkt (het gas) en men rumoert er tegen Ge- meentebeheer, terwijl eigenlijk de ernstige bezwaren tegen dat besluit alleen voortkomen uit het feit. dat men er veel te lang mee heeft gedraald. Zoo zal men in de 20e eeuw vermoedelijk ook denken over het voorgeslacht, dat de zelfde fout beging ten aanzien van brand- assurantie, «enz. enz." Bij de beoordeeling der 183 ingekomen composities van een Kroningslied bij den text van den heer F. J. Haverkamp, uitge schreven door de «Vereeniging tot verbete ring van den Volkszang" le Amsterdam, heeft tie jury, bestaande uit de heeren Dan. de Lange, Rich. Hol en Bern. Zweers, den prijs toegekend aan de compositie, ingekomen onder liet motto: «liet Kroningsfeest is wel dra daar", enz. Bij opening van het verzegelde couvert bleek deze inzending te zijn van den heer A. Scholten, Amstelveensche weg 150 Amsterdam. De Hooge Raad heeft beslist, dat volgens onze wet het vermogen cener firma afge scheiden behoort te worden var» dat van°de vennooten der firma en lat daarom bij fail lissement de schuldeischers der firma bij voorrang boven de privc-schuldeischers der vennooten uit de baten dei- firma moeten worden voldaan. De heer J. Straver, te Nederbemert, een der oudste inwoners van Nederland, is in den ouderdom van 101l/a jaar overleden. In het Haagsche Dagblad wordt met in stemming geconstateerd, dat niet langer door militaire «specialiteiten" het laffe denkbeeld wordt verkondigd, dat wij, Nederlanders, te onmanlijk zijn om den vijand in het open veld onder de oogen te zien, en we waterliniën noodig hebben om achter weg te schuilen 't Is waar, bij hen, die zoo spraken, speelde de eigenliefde het waren meest vesting- artilleristen en ingeneurs, die voor hun om. slachtige, veeleischende bijzaken de eerste plaats wenschten een voorname rol, doch al kan deze drijfveer niet geheel worden weggecijferd, zeker was de algemeene volks geest van invloed op deze weinig fiere zienswijze der would-be specialiteiten, en bij die militairen, welke gewoon waren alle be weringen der «specialiteiten" als waarheden aan te nemen. Wordt de volksgeest gaandeweg gezonder, dun zal de ook neerslachtige geest in het le ger beter worden, maar natuurlijk niet bij de ouderen het eerst. Veel is er dus te doen en velerlei maat regelen zullen genomen moeten worden, zoo dra de plaatsvervanging zal zijn afgsehaft, vóór van een werkelijk weerbaar Nederland gesproken zal kunnen worden. Er zij dan ook gewaarschuwd tegen den toeleg om den aanwas, dien het leger zonder eenigingen twijfel hebben moet, als een «tweede soort" odder de benaming «reserve" achterbaks te houden. Het is de toeleg der technische «speciali teiten", hun laatste worsteling om behoud van liet oude overwicht. Doch dit is practisch van later zorg. Als de volksgeest nog maar wat frisscher wordt en de beste elementen des volks eer lang in het leger treden, dan zal het spoedig met het geloof aan de waterlinie-theorie" voorgoed gedaan zijn. Nog eens dus «actieen voorgezette betere voorlichting des volks, door allen die aan de oude. pessimistische sleur reeds ontwassen zij n POST E HIJ KA De D1RECTEER van het Postkantoor te Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat op Zondag 5 December aanstaande, te zij nen Kantore gelegenheid zal bestaan tot het ter verzending aanbieden van POSTPAK KETTEN. op de gewone uren van openstel ling van het Kantoor op Zon- en Feestdagen, zijnde van 8 tot 10 nre voormiddags en van 12.30 tot 1.30 namiddag (Spoortïjd). De Directeur voornoemd, SC 11 M1TZ. Amersfoort, den 29. Nov. 1897. Den inzender van het stuk over Minimum loon en maximum-werktij.1, verzoeken wij beleefd ons zijn naam mede ie deel en, opdat wij er met hein over spreken kunnen. Is 't hem ook bekend, dat een ongeteekend telegram daarover ons hedenochtend bereikte? Redactie. Amersfoort, 26 November 1897. Appelen 13.a f 5.Peren f 3. a f 4. Zandaanlappelen 1' 1.80 a f2.Hoen dereieren f6.a f7.50 Eendeneieren f0.a f0.p. 100 st. Boter 1 1. a f 1.20 p. k. Kippen 10.60 a 10.90 Kuikens fl.— a f 1.20 Piepkuikens f0.30 a f0.60 Ganzen f0.f.0a 0— Eenden f0.60 a f0.90 Hazen f1.5D a f2.Wilde konijnen f'0.40 a t'0.50 Tamme konijnen f l.-— a fl.2ö p. st. Dui ven 1'0.40 a 10.60 p. paar Zeugen f 40 a ('70. Biggen I'M.a f 10.— Schrammen f 12.a 1' 20.Vette koeien 1'a I'Guste koeion l'a f Kali- koeien fa f Kalfvaarzeu f— Pinkstieren f—a f Aangevoerd waren ongeveer 40 heet. Ap pelen. 20 heet. Peren, heet. Kleiaardappe- len, 200 heet. Zuiulaardappeleii, 3000 st. Hoendereieren, 15(H) kilo Boter, kilo Mar garine, 12 zeugen, 300 biggen,25 schrammen. Ivereeniging „LI E F D A Dl G H KI Dr zoekt werk voor 2 schoonmaaksters. 1 loopknecht. Inlichtingen aan het Bureau van dit blad.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2