Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. De nieuwe, op rameh-papier gedrukte muntbiljetten zullen spoedig in omloop komen. Door de verificateurs belast met de visita tie aan het station te Zevenaar werd een be langrijke aanhaling gedaan. Een juwelier uit Amsterdam, die op vrij geregelde Tijdstippen van en naar Duitschland reisde, en gewoon lijk met den harmonica-trein terugkeerde, arriveerde Dinsdagavond ook weer met de zelfde gelegenheid. De reizigers, die niets te deelareeren hebben, blijven gewoonlijk zitten en ontsluiten hun valies. Op de gewone vraag van den verileateur»niets aan te ge ven volgde het antwoord van den juwelier, «neen, alleen een paar pakjes chocolade." De beambte tastte met zijn band in het valies en haalde vanonder een papier een pakje gouden artikelen. «Dit is geen chocolade, en moet nader ouderzocht worden." wasdeme- dedeeling van den beambte. Onze juwelier moets nu mèe naar het douane-kantoor met nog twee handkoffers. Bij opening bleken deze beide vol gouden kettingen, armbanden enz. alles werd in beslag genomen en de juwelier moest nu ook zich zeiven ontkleeden. Na zich van zijn jas te hebben ontdaan, was. de man van onder tot boven met goud behan gen. Zijn pantalon was aan den binnenkant bezaaid met gouden kettingen al zijn onder goed was van haken voorzien, waaraan bij armbanden, broches enz. had hangen. Het aangehaalde wordt ruw geschat op vijftigduizend gulden. U. D. In de algemeene vergadering van den Al- gemeenen Wielrijders-Bood is besloten, in bet volgend jaar bij de aanstaande Kronings feesten een hulde van Nederlandsche wiel rijders aan H. M. de Koningin te brengen. Met acclamatie werd tot uitvoering van flit denkbeeld een crediet van f 10000 aan het bestuur toegestaan. De Bond telt thans 17 118 leden, van welke 2574 dames. Met 1 Januari zal bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij een wijziging gebracht worden in den geldigheidsduur der retour- biljetten voor baar locaal verkeer en wel in dier voege, dat zonder prijs verhooging de tegenwoordigen tweedaagsche retourbiljetten geldig zullen zijn voor den dag van uitgifte en drie volgende dagen, en, behoudens eeni- ge uitzonderingen, de vierdaagsche op den dag van uitgifte en dertien volgende dagen. De maatschappij blijft intusschen voortgaan met de uitgifte van driedaagsche retourbil jetten van Amsterdam naar Rotterdam en verdere stations gelegen langs de lijn Rot terdam- Rosendaal en omgekeerd. Men deelde aan bet Utrechlsch Dagblad mede, dat de heer Messchaert zich als lid en leider van het Amsterdarasche vocaal kwartet heeft teruggetrokken, en dientenge volge, in onderling overleg met «le andere leden van het kwartet, «lit is ontbonden. In aansluiting op ons vorig bericht, waarin wij het uiteengaan van liet Amsterdamsch Vocaal Kwartet mededeelden, haasten wij ons te melden, dat dit uiteengaan in geenerlei verband staat met de drukke bezigheden van den leider, den heer Messchaert, even min als daarin aanleiding gezocht moet wor den in zijn gezondheid. Tot aller genoegdoening kunnen wij ver zekeren, dat Messchaert zoo gezond is als ooit en slechts door een voorbijgaande ver koudheid eenige verplichtingen niet heeft kunnen nakomen. De reden waarom het Amsterdamsch Vo caal Kwartet is opgelost, is van geheel par ticulieren aard. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes passeerden hedenochtend op flare reis van Het Loo naar Den Haag bet Cen traalstation bier. Aan het dagelijksch bestuurder Ned.Israë- lietische gemeente te Amersfoort is door de Permanente commisie tot de algemeene zaken vanhetNed. Israël, kerkgenootschap een aan schrijving gericht om vóór 31 December 1808 te willen zorg dragen, dat er eendefintiefop- perrabijn in het ressort Utrecht benoemd wordt, daar bet getal Nederlandsche candi- daten ruimschoots aanwezig is. Znoala rnen weet, is de heer T. Tal te te 's-Gravenhage thans opperrabijn ad inte- iim. In de Dinsdagavond onder voorzitting van den Burgemeester, mr. F. D. graaf Schim- melpenninck, gehouden en door alle leden, behalve den heer Van Eek bijgewoonde Raadsvergadering, werd besloten reeds nu over te gaan totdeoproeping van sollicitanten voor de betrekking van Directeur der te stichten Gemeente-gasfabriek, en werden de voorwaarden vastgesteld waaronder die benoeming zal geschieden, o.a., dat. h(j ver plicht zal zijn «le ontwerpen van de fabriek enz. gereed te maken. Na verwerping van een voorstel des heeren Gerritsen, mot 11 tegen 5 stemmen, om de jaarwedde op f2500 te bepalen, werd het vooratel van B. en W. aangenomen om hot tractement, zoolang de fabriek nog niet in exploitatie is, vast te stellen op f2000plus f300 voor gemis van vrije woning, en den Directeur voorts bij exploi tatie der fabriek een aandeel in «Ie winst toe te kennen. Ingewilligd werd het verzoek van den beer J. H. Heijer jr.. te Amsterdam tot verlenging der buur van .het jaelitreeht op den Leus- derberg met zes jaren, tegen f70 por ja ir.. Eenige hoornen in het Plantsoen zuilen worden verkocht, terwijl langt den Soester- en den Utrechtschestraatweg boomen zullen worden gerooid en andere weder ingepoot. De staat van oninbare posten inzake 'le Inkomsten-belasting, dienst 1890, werd vast gesteld. waarbij de heer Van Esveld het Dagelijksch-bestuur in overweging gaf, nog maals de militaire autoriteit (den Minister van Oorlog) oin stenn te verzoeken bij de inning van aanslagen in die belasting van ongehuwde in de kazerne gehuisveste onderofficieren, wier aanslagen nu onbetaald blijven, welken wenk B. en W. zullen opvolgen. Op eenige reclames tegen aanslagen in de inkomsten-belasting, dienst 1807, werd beschikt en ten slotte het subsidie aan het Burgerlijk armbestuur over 1807 met f1300 verhoogd en gebracht op f9807.08. Van de heeren J. Onnes, A. J. Michielsen en G. J. Slothouwer was ingekomen een verzoek om wijziging te brengen in de wijze waar op de Gemeente zich thans bet door haar benoodigde drukwerk doet leveren, welk ver zoek. evenals dat van de mnziek vereeniging »Caxilia," om verhooging van het ha ir toe gekend subsidie tot f 150 's jaars, aan R. en W. is verzonden om piteadvies. In laatstbedoeld request zegt het Bestuur der Amersfoortsche Muziekvereniging „Caecilia", gevestigd te Amersfoort, als rechts- persoon erkend bij Koninklijk besluit van den 19 October 1897, Staatsblad No. 57 dat de Vereeniging voor het houden harer repetitiëu in gebruik heeft gehad een der lokalen van „het Kinderhuis" aan de gemeente in eigen dom toebehoord hebbende dat door verkoop van die lokaliteit het gebruik van die lokaliteit moest ophouden dat daarop het Bestuur zich tot Uwen Raad heeft gewend, met het beleefd verzoek, voor het houden van de repetitiën der Vereeniging over een ander lokaal der Gemeente te mogen be schikken dat op dat verzoek door U afwijzend is beschikt, doch aan de Vereeniging een jaarlijksch subsidie van 50.— is verleend; dat het Bestuur, dankbaar voor het langdurig kosteloos gebruik van het lokaal in „het Kin derhuis" en voor de verleende subsidie, vele pogingen in het werk heeft gesteld om voor voormeld bedrag eene geschikte lokaliteit te huren, doch in dat pogen, helaas! niet is mogen slagen dat het voor niet minder dan ƒ150.'sjaars een lokaal, geschikt voor bet beoogde doel, in huur kan bekomen, tot welke uitgaaf de mid delen der Vereeniging haar niet in staat stellen dat het Bestuur al het mogelijke doet om het doel der Vereeniging „de beoefening der toon kunst" te bereiken, door de leden daartoe door alle bereikbare middelen aan te sporen, terwijl 1 door allen, behoorende tot den burgerstand, zich nog geldelijke offers worden getroost dat het Bestuur in zijne meening, dat door Uwen Raad het streven der Vereeniging op prijs wordt gesteld, door het besluit tot toekenning van subsidie is versterkt, welk bewijs van be langstelling door de Vereeniging hoogelijk wordt gewaardeerd. Redenen waarom het Bestuur voornoemd, on der overlegging van een exemplaar van de Ko ninklijk goedgekeurde Statuten der Vereeniging, Uwen Raad hoogstbeleefdelijL verzoekt, alsnog ten behoeve van het houden van repetitiën we derom een geschikt gemeente-lokaal te willen beschikbaar stellen of aan de Vereeniging, om zelf in de behoefte daaraan te kunnen voorzien, een jaarlijksche subsidie van ƒ150.te willen verleenen. Hetwelk doende, enz. De heer G. J. Buijs heeft bericht, dat hij niet meer voor een benoeming als lid der Commissie van Toezicht op het Lager onder wijs in aanmerking wenscht te komen. Van genoemde commissie is advies ont vangen op het voorstel mr. Jrttof Prik ken tot wijziging der Verordening die haar werkkring regelt, dat ter onderzoek naar de afdeelQigen is verzonden, welke ook zul len onderzoeken de voorstellen lot pensioens regeling voor Gemeente-ambtenaren en be ambten en hun weduwen. Tot inspecteur van politie hier is door B. en YV. benoemd de heer S. Posthuma, tot dusver volontair ten Politie-büreele hier. In ile heele maand November heeft het slechts 3 dagen geregend en wel op de laatste drie dagen der maander viel 38 m. M. neerslag, tegen 54.7 in 1897 en 73.8 in 1995, toen er onderscheidelnijk 7 en 17 re gendagen waren. Dinsdagavond zat de vroegere stadswer ker Jan Rliekeridaal, die erg aan rheumu- tiek lijdende is, roet een wollen deken om het lijf in zijn woning een pijp te ronken waarbij eenige vonken tabak tussehen de «leken zijn geraakt. Zonder dat hij het be merkte, hebben de deken en z(jn kleeren vuur gevat met bet gevolg dat hij ernstige brandwonden aan de borst heeft bekomen. Zijn zoon, die het ongeval liet eerst, be merkte, heeft hem de kleeren van het lichaam gerukt en hem zoo goed hij kon geholpen, terwijl de buren de hulp van dr. Schreuder hebben ingeroepen* De nationale schietwedstrijd met flobert-buks en geweer tot kamerschietcylinder, waaraan ver bonden zijn korpswedstrijdeu met flobert-buks en geweer tot kamercylinder, uitgeschreven door de Amersfoortsche Schutterijkader-vereeniging „Broederschap", ter viering van haar 15-jarig bestaan, zal, zooals we reeds vroeger mededeel den, gehouden worden in December en Januari. De concertzaal van 't café „De Arend" leent zich bijzonder voor het houden van dergelijke wedstrijden. Het glazen dak der zaal mankt., dat ook bij dag de schijfbeelden prachtig zijn ver licht. Het groot aantal medailles, waarmede de rege lingscommissie is vereerd, zal menig liefhebber van deze edele sport derwaarts lokken. De volgende medailles zijn reeds als korps- prijzen ontvangen Een zilveren medaille van H. M. de Koningin; een bronzen medaille van H. M. de Koningin Regentes, een groote verguld zilveren medaille van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht; twee groote verguld zilveren medaille van hetGemeentebestuur van Amersfoort, benevens twee zilveren medailles voor de hoogste korps-schutters; twee med.van den majoor-com mandant der dd schutterij te Amersfoort,een groote verguld zilveren der afdeeling Amersfoort van den Ned. Bond van oud-onderofficieren benevens twee zilveren med. Een zilveren van den heer II. Dumou- lin, onder-voorzitter van dien bond. Een verguld zilveren en een zilveren medaille van het hoofd bestuur van den Ned. Schutterij-Kaderbond. Een groote zilveren van den le luitenant-adjudant J. Busquet, eere-voorzitter van „Broederschap". Een zilveren med. van den heer J. \V. van Ach- terbergh, voorzitter van genoemde vereeniging. Een medaille van den heer Begeer uit Utrecht. Verder 26 dagmedailles, aangeboden door de vereeniging „Broederschap" alhier. Alsdedeelneimng aan dezen vredelievenden strijd geëvenredigd is aan het aantal te behalen prijzen dan zal dit voorzeker het welverdiende loon zijn voor de regelings-commissie, die niets onbe proefd laat om alles zoo flink mogelijk voor te bereiden. Met groote welwillendheid aanvaardden mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, burgemeester der gemeente; de kolonel garnizoens-comman- dant W. L. de Petit en de majoor-commandant der schutterij A. M. Tromp van Holst het lid maatschap in het eere-comité. De vereeniging „Broederschap", wier banier van zoovele behaalde overwinningen kan getuigen, hoopt nu ais gastvrouw op te treden en aan hare zusterafdeelingen en andere vereenigingen de gelegenheid aan te bieden hare banieren met eere-nietaal te sieren. Aan den wedstrijd kan werden deelgenomen door alle schiet' en scherpschutters-vereenigin- gen, weerbaarheids-korpsen, afdeelingen van den bond van oud-onderomeiereu, schutterijen en detachementen van de verschillende korpsen van het Nederlandsche leger. De gids voor dezen wedstrijd zal zoo spoedig mogelijk worden toegezonden aan alle corporaties die een kennisgeving hebben ontvangen. De vereenigingen, die on verhoopt deze uitnoodi- ging niet hebben ontvangen, beschouwen deze be kendmaking als invitatie. 1 De twee knapen, die hier 25 September vier duiven ontvreemfidfefc- zijn door de rechtbank te Utrecht veroordeeld lot 4 en 3, maanden gevangenisstraf. Voor de waarde van nog geen 70 cent hebben de knapen zich voor goed ongeluk kig gemaakt De bon voor de portretten van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes voeg den wij heden voor de laatste maal in ons blad. In den loop der volgende week hopen wij de bestelde exemplaren te kunnen af leveren. De N. W. stormen, welke Maandag en Dins dag woedden, hebben de Eern weder buiten haar oevers doen treden. Maandagochtend stond reeds de «Groote Maat" blank en in den nammiddag vloeide het water over den zomerdijk heen, ten ge volge waarvan de Eemnesser-, en de Hoog- lanusche polder onderliepen. Het wafer dreef honderdtallen van mollen, ratten en muizen, die op het drooge een goed heenkomen zochten, voor zich uit, terwijl ook vele hazen den dood vonden in het voor hen ongewone element. In den Eemnesser-polder steeg het water zóo hoog, dat vele landbouwers met hun gezin een toevlucht op zolder moesten zoeken. De gemeenschap met dun Buarnschen dijk werd met roeibootjes onderhouden, lil den ochtend werden de kinderen uit de bedreigde streken, die de school te Baarn bezoeken, per wagen afgehaald en :n allerijl naar de ouderlijke woning gereden. Naar wij vernemen, zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De Raad der gemeente Scherpenzeel heeft behandeld de circulaire van Ged. Staten, waarin werd voorgesteld de jaarwedde van den Burgemeester met f'50, van den Secre taris en van den Ontvanger ieder met f25, en die van de Wethouders ieder met 115 te verheugen. Na eenige bespreking is besloten, Ged. Staten te adviseeren de jaarwedde van den Burgemeester en den Secretaris met het voorgestelde bedrag te verhoogen, doch de jaarwedden van den Ontvanger en van de Wethouders onveranderd te laten. De meeste mensehen, zegt een Duitsch blad, kunnen, waneer zij op hun gemak achterover geleund liggen in de kussens van een canapé en zich laten voortbewegen met groote snelheid door een sneltrein, zich niet voorstellen, wat zoo'n gevleugeld monster eigenlijk wel kost. Gewoonlijk worden lo comotief en tender op 42 000 mark (f25 000 ongeveer) geschat, een bagagewageu kost in den regel 4000 mark (f2400), de post wagens kosten 10 000 mark of f9 (500; een gewone passagierswagen 20000 mark (112000) een waggon eerste klasse echter 60 000 mark of f36 000. Dat een sneltrein dus op 600 OCX) mark of f360000 komt te staan, is heel geen zeldzaamheid. Er is te Bellijn een nieuw soort schrijf machine uitgevonden, »teloscriptenr" ge naamd, die men, om ze te doen wei-ken aan de telepboon vastmaakt, éen toestel aan de zijde van den afzender en éen aan (lie van den ontvanger van een bericht. Slaat men nu op liet eene toestel de toet sen aan, dan werkt gelijktijdig het andere toestel, aan liet andere einde van den tele- phoondraad bevestigd, zoodat men, ook al was men bij het opbellen niet tehuis, toch de tijding op een strookje papier vindt. Van groot gemak kan dit toestel worden voor de overbrenging van telegram men per telepboon. Uitvinder is de Oostenrijksche ingenieur Hoffmann, terwijl «le firma Siemens en Halsko te Berlijn den verkoop voor Duitsch land heeft verkregen. Een Duitsch blad geeft het volgende ant woord op de vraag, welk bcröep, naar de statistieken te oordeelen, aan een vrouw de meeste kans geeft op een huwelijk. Uit de opgaven uit verscheidene groote steden in Eu ropa, loopende over de laatste driejaren, blijkt dat onder de vrouwen, die zelf hun brood verdienen, de actrices, zangeressen ou danse ressen de grootste kans hebben om te trou wen. Daarop volgen heel dichtde keu kenmeiden, kameniers en kindermeisjes. Ook fabrieksmeisjes blijven zelden ongehuwd, ter wijl ziekenverpleegsters heel vaak goede par tij on doen. Reeds meer moeite hebben de boekhoudsters op koopmanskantoren, de win kelmeisjes, de modisten, enz. maar nog veel minder gunstige kansen hebben de onderwij zeressen, en de minst gunstige wel de gou vernantes en zoogenaamde «kinderjn ITrou- wen''. Aan deze laatste wordt, zegt bet Duit- sche blad, dan ook bijna alle gelegenheid benomen om met heeren om te gaan. De meeste kans op een" huwelijk echter hebben de jonge vrouwen, die natuurlijk niet in deze rubrieken zijn opgenomen, namelijk zij die aan schoonheid en een goede opvoe ding eenig fortuin paren. POSTEH iJ E N De DIRECTEUR van het Postkantoor te Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat op Zondag 5 December aanstaande, te zij nen Kantore gelegenheid zal bestaan tot het ter verzending aanbieden van POSTPAK KETTEN, op do gewone uren van openstel ling van het Kantoor op Zon-en Feestdagen, zijnde van 8 tot 10 ure voormiddags en van 12.30 tot 1.30 namiddag (Spoortijd). De Directeur voornoemd S C H M I T Z. Amersfoort, den 29. Nov. 1897. Nederlandsche Centraal-Spoorweg- Maatschappij. Totale ontvangsten over de maand Aug. 1897. Reizigers 97144 ƒ72167.185 Bagage honden (tonnen) 244 2055.84® Levende dieren, rijtuigen enz. 7-256.44® Goederen (tonnen) 19491 31 915.79 Diversen 757.60 Totaal ƒ114152.86® Ontvangst: 1897 1896 Totaal van af 1 Jan. ƒ774941.30 ƒ712 234.30® Gemiddeld aantal Kilora. in expl. van af 1 Januari 102 102 Dus ontvangst per dagkilometei' 31.26s ƒ28.62 HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter i.een zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 0 DECEMBER aanstaande, 'snarn. van twee tot drie uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar do belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HKRM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2